Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.1.2017, 19:15   #1
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Preskupe kompjuterske periferije

Ne, nije jos jedna tema domacim cenama pricam globalno.

Gledam da kupim neke klavijature, tacnije elektricni klavir, i obisao sam par radnji po Beogradu. Npr. Yamaha NP-12, entry level elektricni klavir, je klavijatura sa 61 dugmetom (+ ~25 crnih), osetljivima na dodir/pokret da simuliraju jacinu/brzinu pritiska dirke kao na pravom klaviru. Ima AMW Stereo sampling (sempler/zvucnu.. recimo), integrisano pojacalo i dva zvucnika od 10W koji odlicno reprodukuju klavir. Dugacka je preko metar i napravljena od izuzetno kvalitetne plastike. Radi na baterije ali dolazi i sa adapterom, trosi samo 8W. Ima izlaz za slusalice, MIDI, pojacalo, pedalu. itd, itd.

Ukratko jako impresivna i kvalitetno napravljena sprava koja kosta 25k dinara.

Sa druge strane imamo mehanicke tastature koje kostaju maltene isto toliko, mehanicki nisu ni blizu toliko komplikovane da ne pominjemo elektroniku. Imamo "super mega gaming" slusalice koje se opasno blize toj cifri. Mislim mogu da progutam stvarno nenormalne cene grafickih i sl. research&developement su skupe stvari, ali bre tehnologija cherryMX swicheva se nije menjala od pada berlinskog zida, a kinezi verovatno nastancuju toliko plasticnih kapica za tastere dnevno da ih dele dzaba. Sa druge strane Yamaha ulaze u R&D, unapredjenja u odnosu na prosli model iz iste serije su ogromna (moze da proizvede duplo vise nota u svakom trenutku)

I ne mislim da uporedjujem babe i zabe obzirom da pricamo o nizoj klasi klavijatura i ~srednjoj~ klasi tastatura, mehanicki su i dalje mnogo komplikovanije, pravljene da trpe vecu "zloupotrebu", vise kvalitetnijeg materijala, elektronika, zvucnici, transformator itd.

Ono sto mi nije jasno obzirom koliko je u sustini konkurentnije trziste racunarskih periferija (a i vece) kako cene ne padaju? Zavera,iluminati, mi smo kreteni koji daju pare ko blesavi na preskupa *****a?
Apostrof je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2017, 9:40   #2
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pre svega ovo poslednje
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2017, 10:32   #3
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Добар пост. Маркетинг друже, који је убедио људе да су им потребне "gaming" периферије и глупости. Агресиван дизајн, познати бренд и можеш чуда да направиш чак и са дискутабилним квалитетом (ко је рекао Beats слушалице?).

Једноставно су људи спремни да троше много, па зашто им не узети новац? Не могу чак ни да се љутим на њих, Стив Џобс је доказао колико су људи заправо празни.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 7:33   #4
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Meni to liči na "dovođenje u ravnotežu ponude i tražnje" piromanisanjem i drugim prirodnim i neprirodnim metodama. Jer, kako to da je neko tamo važno i očito preskupo postrojenje tako slabo zaštićeno i branjeno od takvih opasnosti? Kad je ko čuo da je izgorela/poplavljena Volkswagen-ova fabrika negde? Čini mi se da kad ovi vide da su prezasitili tržište i da mogu da prodaju samo sa velikim gubitkom, kresnu šibicu, pokupe osiguranje, dignu cene i nakrive kape. Kao kad su mlekadžije (obično u Francuskoj) nezadovoljne otkupnom cenom, pa prosipaju ispred ministarstva. Samo mnogo suptilnije...

Ako Tramp stvarno opali visoke carine na robu iz Kine, kladim se da ćemo o nemilim događajima češće slušati. Mada bih više voleo da, u tom slučaju, naše tržište bude preplavljeno jeftinim komponentama, kompjuterima i ostalim gadžetima.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 11:22   #5
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

HDMI na AV adapter kod kineza ~1000 dinara, kod jedne domaće firme isti takav, ali isti takav 4.500 dinara.

Pa ko je ovde lud?

Punjive Baterije AA na pijaci 4 komada 1000 dinara, u Tehnomaniji 2 komada 1400 dinara.

I tako...
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 11:30   #6
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Kada se očekuju niže cene za memorije, procesore, ploče... ? Za neku komponentu na stranom sajtu cena je 5500 din, dok je na našem sajtu ista ta 9500 din. Dokle više?
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 12:34   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pa nije baš da nemamo izbora, ne? Uvek možemo kod Mađara da nahvatamo nešto malo jeftinije, uz malo veći rizik (po pitanju garancije). Sad što se tiče naših radnji, evo recimo ja baš pre par dana sam kupio Logitech g402 miša za 5600 din. U svim ostalim radnjama cena je bila od ~7500 din pa do skoro 10000.
Znači nije nemoguće naći nešto po pristojnoj ceni (ovaj miš konkretno ide za oko 50-60 dolara na zapadu), ali akcije kod naših prodavaca na ovakvu opremu su veoma slabe i retke.

Nemojte pogrešno da me shvatite, ja bih prvi voleo da se cene spuste, pa da imam po nekoliko miša i da ih menjam po želji (neko voli automobile, neko lov, ja volim računarsku opremu i gaming, to mi je primarni hobi). Kupio sam mehaničku tastaturu ne zato što mi je neophodna već zato što kad sam je uporedio sa tastaturom koju sam trenutno koristio osećaj je bio daleko bolji. Ali mehanička tastatura se može kupiti i za 6000 din, za ~10 000 se već može kupiti sasvim solidna tastatura, ne mora se ići na 20 000+ tastature (nije korektno reći da one ne implementiraju baš ništa novo, makro podrška, rgb osvetljenje i slično su stvari koje podižu cenu, bez obzira da li mi to koristimo ili ne ili vidimo poentu u tome).

Poslednja ispravka: makiem (28.1.2017 u 12:43)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 14:35   #8
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
pa da imam po nekoliko miša i da ih menjam po želji
Dakle, zadovoljio bi te čitav harem Miša? Pa, ok, što bi rekli Eurythmics: "Who am i to disagree?"
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 14:57   #9
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Everybody's looking for something
Recimo jedan sa dobrim sensorom i laksi, za fps igre i jedan sa dosta dugmica i tezi (recimo corsair scimitar) za single player, rpg, strategije. Volim da vezujem komande na misa, ne volim da jurim po tastaturi.

Edit: kad smo vec kod toga, izbor miseva i tastatura na nasem trzistu je jako slab...
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 22:29   #10
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

I pretvori se ovo u jos jedno pljuvanje domacih trgovaca

Enivej jos jedared pricam o cenama globalno, ne domacim u Srbistanu.

Da su kompjuterske periferije, tastature, misevi, slusalice, zvucnici preskupi. Pa cak i stvari tipa kucista i sl, 200e prosecna cena za aluminijumsko kuciste, materijal te kosta 300 dinara kad kupujes na veliko a jedno kinesce moze rucno sa kljestima da isece sa table i zanitnuje 20 takvih dnevno.

Stvarno da jedna tastatura (ili cak mis) moze da kosta kao elektricni klavir je neverovarno. Da pravis novu konfiguraciju "od nule" izaci ce te 1-1.5k evra, ako hoces SLI ili nesto egzoticnije verovatno preko 2k. Nov auto mozes da kupis za 10k evra, tona celika, elektronike, plastike itd.

Vecinu zivota nisam nesto plivao u lovi i svaku paru sam u sustini davao da jedem, obucem se i na kompujter. Tek sad kad imam ok posao, svoju gajbu, zenu, decu i druga interesovanja (a i potrebu da kupim rernu, usisivac itd. pa da koliko-toliko budem upoznat i sa trzistima koja nemaju veze sa racunarima) shvatam koliko bre deru.

Za cenu dobrog kucista renomiranog proizvodjaca ako dodas pah hiljadica mozes da kupis ugradnu rernu jbt. Komad metala vs. mnogo veci komad metala sa grejacima, ventilatorima, viseslojnim termoizolacionim staklom, elektronikom itd itd.... i maltene ista cena. For fucking what?
Apostrof je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 23:39   #11
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pa kao sto je odmah receno, videli su da mogu da divljaju sa cenama, pa sto onda to i da ne rade. A i racunari i gaming su ipak na neki nacin dostupniji hobi, mozda ne cenovno, ali svako moze da se igra, pa onda je tu gomila likova koji bi da se mere ko sta ima bolje i tako to. A za sviranje ipak treba uloziti trud, na neki nacin je to zreliji hobi
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 23:44   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pojava šljaštećih tastatura, miševa, slušalica u gejmingu je pre svega zbog ovoga...



A to, jbg, ima svoju cenu...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2017, 22:21   #13
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

A sto ti racunas da je Srbija jako bitan faktor sto se tice prodaje ?

Sa platom od 400-500e (mnogi nemaju ni ovoliko) naravno da ce ljudi da se snalaze na razne nacine, da kupuju polovno, budze DIY itd ali neko ko ima 2500e platu napolju nece da se cima vec ce da pljusne pare jer jbg ... dobija izgled,kvalitet, performanse itd.

Prosto nismo razvijeno trziste jer nismo platezno mocni a kamoli za takve skupe zezancije. Naravno da nece biti akcija i snizenja jer ne prodaju ni ono sto bi trebalo za tu godinu. Snizenja postoje da bi se rasprodalo to staro sto ima da prodavac zaradi sto vise jer roba koja stoji tj slabo se prodaje nije dobra roba.

Skupe zezancije su za entuzijaste koji se stvarno prze na ceo taj fazon i oni su poprilicno u tom IT svetu, prate trendove itd. Prosto zaljubljenici koji imaju kesa i uzivaju da gledaju njihovo cedo kako bleji na stolu
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2017, 1:03   #14
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Jbg, i Yamaha ima električni klavir za 200 evra, a ima i grand piano za 200 hiljada evra, sad da li je 1000 puta bolji, u to ne ulazim.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2017, 11:11   #15
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Ne, nije jos jedna tema domacim cenama pricam globalno.
Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Enivej jos jedared pricam o cenama globalno, ne domacim u Srbistanu.
Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
A sto ti racunas da je Srbija jako bitan faktor sto se tice prodaje ?
..............................
@Bryan Fury

Jbg ako stvarno kupujes koncertni klavir od 200k moras da uzmes u obzir da su morali da utepaju par slonova za dirke, da je pravljen od ruzinog drveta koje na kubik kosta kao bubrezi vecine aktivnih clanova ovog foruma, da se radi rucno, jako dugo, da smotani tesar ima vise prstiju nego sto na svetu ima majstora koji mogu da prave tako nesto.

U svakom slucaju ne proizvode se masovno.

Za razliku od prekidaca, senzora I plasticnih kapica za dirke. Mislim jasni su meni ljudi (I ja sam medju njima) koji daju 200 evra za misa i tastaturu, meni nije jasno kako npr. corsair nije rekao bes ovo drzimo 15% ogromnog trzista daj da smanjimo cene 50%, oborimo akcije razera i kupimo 51% bwawhahahah! (sto se manje vise desavalo konstantno kod "skupih hobija", Yamaha vs. Korg npr, ili 70tih kad su ljudi davala po 5k dolara za HI-Fi sisteme.)

Sto se ekskluzivnosti tice, kad kupujes nesto eksluzivno to uglavnom ukljucuje neke ekskluzivne materijale, ogranicena izdanja, komplikovan proces proizvodnje. Ekskluzivno u hi-end periferije svetu je aluminijumsko kuciste, materijal koji kosta manje od 2k dolara na tonu i neverovatno je lak za obradu. Ili stvari tipa super-mega giga selne I kolena za custom vodeno hladjenje, koja su bukvalno 100x skuplja od apsolutno identicnih po procesu proizvodnje samo provljenih za mnogo vece pritiske i gore uslove delova koji se koriste u vodovodu, klimatizaciji, pneumatskim pumpama i slicno.
Apostrof je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2017, 4:51   #16
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
meni nije jasno kako npr. corsair nije rekao bes ovo drzimo 15% ogromnog trzista daj da smanjimo cene 50%, oborimo akcije razera i kupimo 51% bwawhahahah! (sto se manje vise desavalo konstantno kod "skupih hobija", Yamaha vs. Korg npr, ili 70tih kad su ljudi davala po 5k dolara za HI-Fi sisteme.)
Što reče veliki misliliac, trendseterka, borac za ljudska prava, paragon vrline i skromnosti, J. Karleuša "jedino merilo kvaliteta je cena". Na ovome se jako fino kapitalizuje.

Ja digoh ruke od tih featuresa još od kad sam se zezno sa buđavim Sidewinderom. Ima tegiće (rešenje: kupiš lakši/teži miš). Ima ekran sa rezolucijom (a što će ti, jado, pa nijesi sklerotičan). To što mu je skrol užas a senzor (laser, dabome) neprecizan, nema veze.
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 23:19   #17
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Na ovu temu, meni je uvek bilo fascinantno kako CM i slični prodaju one plastične držače za kabal od miša za ~2000 din. I to ti je osnovni model, a neki fensi budu i po 4-5 hiljada. Sad, slažem se ja da kabal koji zapinje o ivicu stola mnogo smeta, ali da se to rešiti i bez više hiljada dinara na komad plastike. Npr. ovako:



Ali realno, sve je to samo prodaja zadovoljstva. Zaduže ljudi 30% plate na 7 godina za nov auto koji voze ukupno 45 min dnevno. Pa se tu ulože još stotine evra na automatsku klimu, aluminijumske ručke na vratima (stvarno čudo jedno kako taj aluminijum poskupi u nekim slučajevima a baš je jeftin na kilo)... i sve za 45 min dnevno. Pa što onda ne bi i gejmeri uložili 25K na tastaturu, miša i držač kablova. Zašto inače rade prekovremeno i zarađuju sve te novce.

Ali odoh previše sa teme, poenta je da nam se sa periferijama prodaje lifestyle i ispunjavaju hirovi, a za to su mnogi ljudi spremni da plate. I ko može da igra na tu kartu - igraće, ko ne može neće, ali samo zato što ne može. Rado bi i Yamaha naplaćivala svoje klavijature 6 puta više kada bi to moglo da prođe.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 23:50   #18
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pa ono.. sad je fora da kvalitetno trošiš svoje slobodno vreme. To obično podrazumeva bling bling, alu-felne, svemirsko kućište itd. To kvalitetno trošenje slobodnog vremena se obično svede na akanje skupih stvari. A mogao bi za to vreme da bariš nešto
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 23:57   #19
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Ipak mislim da je automobil korisniji od racunara za igranje video igara, pa i na 45 minuta
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 2:33   #20
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Preskupe kompjuterske periferije

Pogotovo ako je službeni

Mada, kad smo već kod automobila, imaš ove nazovi "klubove" ljubitelja pojedinih makina - Honda Club Srbija, BMW Srbija, FIAT Srbija, itd.. Zanimljivo da između Hondaša i BMW-ovaca vlada ljubav kao između grobara i cigana

Međutim, nađite im forume na netu koga interesuje i ukapiraćete u kom su fazonu otprilike.. uzmu nekog pristojnog polovnog accorda, tintuju stakla, cepe stabilizatore, alu felne, sportski volan i unakaze ga. ok, njihova stvar. međutim, zanimljivo je da organizuju trke, potezanja po gradu i druge zezancije, naravno imaju sponzore koji onako.. podržavaju akanje vozila bez ikakvog razloga, a gle čuda, ti sponzori igrom slučaja valjaju rezervne delove

Naravno, oni vam daju "popust" ako ste član tog i tog kluba i pazarite delove kod njih, jer eto - oni su vam prijatelji. Najbliži su vam. Igrate u istom timu, etc
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Periferije racunara se ne pale blast beat Kvarovi 8 31.3.2010 18:12
LESTAR periferije Filipenko Ostale komponente 3 15.10.2009 20:47
Koje kompjuterske casopise kupujete pored SK pelezinjo Brbljaonica 99 8.10.2007 13:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com