Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.7.2015, 12:27   #1
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Zidoo X1 TV box

Pred nama je novi android TV box novog igrača u svijetu media box uređaja, Zidoo, naravno, iz Kine.


Radi se o Android TV boxu Zidoo X1 kojeg sam dobio susretljivošću www.geekbuying.com webshopa za potrebe testiranja. Uređaj je zanimljivog, neobičnog dizajna, nije kao većina ostalih kvadratičastih uređaja. Meni se sam dizajn sviđa, baš mi djeluje, onako, svemirski. Reklamira se kao jeftin android TV box sa specifikacijama koje omogućuju H.264, H.265 te 4K@30fps reprodukciju. Provjerit ćemo kasnije kako to sve skupa izgleda. Iako, nemam 4K TV, pa ću ostati uskraćen za taj doživljaj.

1. Specifikacije
Uređaj je baziran na jeftinom Allwinner H3 SoC, sa quad core ARM Cortex-A7 CPU-om na 1.2 Ghz. U prvotnim specifikacijama najavljeno je da će procesor ići i do 1.5 GHz ali kasnije je to ispravljeno, jer se 1.5 GHz koristilo samo u testne svrhe (overheating problemi). Grafički procesor je Mali400 na 600 MHz. Dolazi sa 1GB DDR3 RAMa te 8GB Nand memorije koja se može proširiti sa micro SD karticom do 32GB. Kod toga je samo 4GB slobodno za korisničke aplikacije. Kako se tu ipak radi o TV uređaju koji ćemo koristiti za streaming i video reprodukciju, tih 4 GB trebalo bi biti dovoljno. Gejmerske mogućnosti s obzirom na low-cost procesor nće bit baš prevelike, ali ovaj box cilja baš na streaming i multimediju a ne na igranje. Za igranje trebat ćemo malo rastegnuti proračun i kupiti na primjer, novu Tronsmart Orion R68 zvijerku (http://www.geekbuying.com/item/Trons...-0-348376.html).
Što se povezivosti tiče, uređaj podržava WIFI 802.11 b/g/n te fiksni mrežni priključak (LAN) 10/100 MBit. Bluetootha, na žalost nema, što je još jedan dokaz da se kod dizajna i razvoja ovog uređaja nije previše razmišljalo o gaming mogućnostima (za neizostavne gamepadove).
OS je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu Zidoo launchera koji je pun pogodak, meni se osobno puno više sviđa nego MediaBox Launcher kod MK808B Plus/MK809 stickova.


2. Paket
U samom paketu nalazi se:
- Zidoo X1 box (premda ne liči na box, već više na neku zakrivljenu sferu)
- IR daljinski – sa learning funkcijom i mogućnošću paljenja/gašenja uređaja preko daljinskog. Svojevremeno je bilo puno kritika na android stickove koji se nisu mogli gasiti i paliti (premda se niti ne moraju). Ovaj uređaj ima mogućnost paljenja/gašenja što će mnogima biti veliki plus.
- HDMI kabel
- EU adapter za napajanje
- kratke upute na engleskom
Sve što treba za početak korištenja je tu, posebno je IR daljinski razveselio jer izgleda prilično dobro, kompaktno i čvrsto. Možda još da su i kakve baterije dodane u paket da se u trenutku nestrpljivog unboxinga ne mora panično tražiti po kući dvije AAA baterije.
Prilog:
Unboxing video - https://www.youtube.com/watch?v=Dk0xB4lnpDs

3. Vanjski izgled, portovi

Nekome će se dizajn sviđati, nekome ne, meni izgleda zanimljivo i pravo je osvježenje nakon svih crnih kutijica. Bit će ovo zgodan dodatak na mnogim regalima kraj TVa.
Materijal izrade kučišta je obična plastika srebrne boje, bez nekih posebnih otvora za hlađenje. Vidjet ćemo kako će to izgledati kod malo većeg opterećenja.

Da popišem sve portove odnosno otvore koje ovaj uređaj posjeduje:

- HDMI 1.4 port
- LAN port
- 2 USB 2.0 porta - drugi mini USB utor za potrebe napajanja
- AV output
- micro SD slot
- DC 5V


S prednje stranje nalazi se prozirna tamna plastika iza koje se nalaze IR receiver te power LEDica. Tipke za ON/OFF nema što znači da se uređaj automatski upali kod uštekavanja. S obzirom da IR daljinski podržava power ON/OFF ova tipka nam neće previše faliti.
Jedinu zamjerku što se konstrukcije tiče, imam na LAN port koji tako smješten da je kabel vrlo teško otkvačiti jer se onaj mali plastični pipac nalazi preblizu gornjoj ivici kučišta. No, nije ti ništa što bi bilo deal-breaker jer se kabel (ako se uopće korsiti) priključuje jednom i više se to ne dira.
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2015, 23:43   #2
myroman
Novi član
 
Član od: 20.1.2015.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Zidoo X1 TV box

4. Interface, aplikacije
Kao što sam rekao, operativni sustav je Android KitKat 4.4 sa nadogradnjom u vidu Zidoo launchera. Ovo je prilično ugodno iznenađenje. Pregledno i intuitivno rješeno sučelje, razvijeno samo za potrebe ovog boxa s kojim proizvođač očito ima velike planove.


Naravno, može se koristiti stock Android launcher a vidim na netu da dosta ljudi koristi Nova launcher. Ne znam zašto, meni ovaj Zidoo launcher savršeno odgovara. Uz kombinaciju za daljinskim, ne treba više za svakodnevno korištenje.
Miš i Logitech tipkovnica K400 koje sam koristio kod testa rade bez problema. Spojio sam i RC11 Measy airmouse/keyboard i to je također odmah prepoznato i radi OK.
Prije samog testa na box sam spustio posljednju verziju ROMa preko OTA updatea, a ta će verzija vjerojatno ići na uređaje koji će se isporučivati ubuduće. U njoj su ispravljeni neki bugovi, dodana je root funkcija, dorađen je ZDKodi. ZDKOdi je Zidoo verzija Kodija s kojom je u prvoj verziji ROMa bilo nekih problema što je sad ispravljeno.




Sa tim, novim, updateom dobio sam i root opciju pa je uređaj moguće i rootati s obzirom da inicijalno uređaj nije rootan.
Zanimljiva je aplikacija "Vrijeme" koja imam popriličan broj svjetskih lokacija grupiranih po kontinentima, zemljama, regijama. Ta aplikacija je integrirana u početni ekran pa sve skupa izgleda vrlo pregledno i posljednjih dana, jako vruće.
Sa uređajem ne dolazi nikakav suvišan bloatware, Google Play je spreman pa se može instalirati sve što Vam padne na pamet.
Pohvalio bih i File manager aplikaciju s kojom je vrlo lako raditi preko pridruženog IR remotea.
Zamjerke imam na notifications bar, kod kojeg su fontovi malo preveliki i subtitlove u Kodiju koji su pak premali. Ali to će se sve vjerojatno riješiti u jednom o slijedećih updateova.


U tijeku pisanja ovog teksta objavljena su i dva nova Zidoo launchera:
http://forum.zidoo.tv/index.php?thre...-zidoo-x1.438/
Ova ažurnost i inovativnost proizvođača je vrlo ohrabrujuća i garantira nam da će se eventualni bugovi brzo rješavati i da ćemo imati prilike isprobavati mnoštvo novih stvari ( za one koji se vole igrati podešavanjima i instalacijama).

5. Zidoo RC App
Posebnu pozornost obratio bih na Zidoo RC App. Radi se o android aplikaciji koja se instalira na smartphone i koja omogućuje pregršt opcija kod ovog načina upravljanja TV boxem preko smartphonea. Postoji nekoliko modova rada prilagođenih za specifične potrebe:
- Key mode – nešto kao zamjena klasičnom IR remoteu
- Handle mode – mod rada za gamere gdje su tipke posložene kao kod većine gamepadova
- Mouse mode – upravljanje uređajem povlačenjem prsta po ekranu. Vrlo korisno i lako za koristiti iako u nekim aplikacijama nisam mogao doći do rubova ekrana. Kako je Zidoo vrlo aktivan u pogledu ispravljanja bugova vjerujem da će se i ovo riješiti u jednom od budućih ažuriranja aplikacije
- Gesture mode – upravljanje uređajem crtanjem gesti po ekranu mobitela

Omogućen je, naravno, i unos teksta preko "send text" opcije.

5. Performanse, wifi povezivost

OS se prilikom uključenja digne za kojih 30-ak sekundi i odmah je spreman za rad. Sučeljeje fluidno i bez trzanja, aplikacije se otvaraju brzo. Čak me začudilo da se Kodi digne puno brže nego kod nekih drugih playera.
Naknadno ću nabaviti nekoliko primjeraka video materijala da isprobam rad playera na različitim rezolucijama uključujući i famoznu 4K rezoluciju (premda još uvijek nemam 4K TV).
Wifi povezivost:
S obzirom da uređaj nema vidljive vanjske wifi antene u početku sam bio malo skeptičan što se kvalitete prijema signala tiče. S tim vjerojatno ima i veze moje iskustvo sa MK808B Plus stickom kad sam ga testirao sa ruterom u drugoj sobi (premda sam i to riješio malim modanjem antene).
Zidoo X1, u situaciji kad je ruter na katu ispod i još dodatan zid udaljen, prima signal sasvim zadovoljavajuće. Preko Kodija sam pustio online playback nekih 1080p video primjeraka i tu nije bilo nikakvih trzanja ili zastajkivanja. Doduše, u prvom testu sam ga stavio na ormarić u kojem se nalazi šivaća mašina i taj metal je očito bio prevelik izolator wifi signala pa je sve skupa bilo prilično sporo i "trzavo". Nakon što sam stavio uređaj na čistu površinu bez velike količine metala, sve je poprimilo sasvim drugu, bržu, dimenziju.

6. Zaključak
Za cijenu od kojih 55 USD na:
http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO...er-346647.html
minus 5 USD uz kupon LCSCJYJP ovo je uređaj koji će mnogima biti zanimljiv za pretvorbu običnih LED TVa u prave SMART TV sustave.
Radi se o mid range uređaju, od kojeg ima i skupljih i jeftinijih alternativa, ali u ovom slučaju postoji po mojem mišljenju nekoliko bitnih činjenica što ovaj TV box svrstava ispred jeftinijih TV stickova i mnogih no name TV boxeva:
- odličan IR remote sa learning funkcijom
- korisna Zidoo RC aplikacija za upravljanje uređajem preko android
myroman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com