Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2021, 12:27   #1
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Integrisana ili pci-e zvučna kartica (igre, filmovi, muzika, obični zvučnici)

Pozdrav svima,

Pitanje je najvjerovatnije glupo, ali već dugo vremena ne pratim hardverske novosti i nekako mi je postalo važnije da nešto radi, bez podešavanja nekih sitnih, skrivenih parametara i detaljne optimizacije. Jedino sa čime se mučim je neka Creative X-fi pci-e jeftina varijanta (zaboravio koji konkretno model - gamer, extreme, tako nešto)

Polako dolazi vrijeme za upgrade mašine. Trenutno imam H87M-PRO čipset (Asus matična) staru šest godina. Navikao sam na Creative, a u to vrijeme je integrisani zvuk na ploči bio očajan u odnosu na Creative x-fi, čak i meni koji nemam neki istančan sluh i imam dosta loše zvučnike.

U međuvremenu, sa pojavom Windowsa 10, drajveri za creative su mi postali sve veći i veći problem - povremeno se izgubi zvuk ili počinje beskonačno da ritmično krči, ili kartica nestane u device manager-u pa se nakon jednog ili nekoliko restarta pojavi, nekad (ako se kartica vidi u device manageru) pomogne disable-enable kartice, a nekad popijem BSOD - bez obzira da li koristim Microsoft drajvere ili Creative-ove koje uspijem da ubodem da rade. Problem se periodično javi tokom rada, a inače se u gotovo 100% slučajeva javlja nakon Windows cumulative update-a ili upgrade-a na novu tromjesečnu ili šestomjesečnu verziju.

Uglavnom, pitam se li je uopšte iko poredio u današnje vrijeme, da li se popravio integrisani zvuk (igre, filmovi, slušanje muzike na desktop zvučnicima) u odnosu na pci-e karticu, ili se i dalje vrijedi mučiti sa starim creativom (zbog silnih preslušavanja i uticaja ostalih komponenti sa ploče na zvuk, i sličnih stvari? Ovdje nema šanse da nađem neki noviji model creativea, a mogu proći jeftinije sa nekom AMD Ryzen microATX pločom koja mi je dovoljno kvalitetna, ali su mahom bez dodatnih pci-e slotova osim za grafiku ili da ipak tražim neku ploču sa dodatnim slotom?
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2021, 15:25   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Integrisana ili pci-e zvučna kartica (igre, filmovi, muzika, obični zvučnici)

Realtek ima top drajvere i bukvalno nikad nikakvih problema za 12+ godina.

Čipovi su im takvi kakvi su, a kvalitet zvuka mogu da pokvare samo loši kondenzatori na ploči i loše rutiranje gde audio linije pokupe sav okolni elektronski šum. Ima modela kod kojih je o tome vođeno računa (i obično iskoriste tu činjenicu u marketinške svrhe), evo jedne:

https://www.asus.com/Motherboards-Co...50-PRO-GAMING/

Citat:
Realtek® ALC S1200A 8-Channel High Definition Audio CODEC
Audio Feature :
- Exclusive DTS Custom for GAMING Headsets.
- Audio Shielding: Ensures precision analog/digital separation and greatly reduced multi-lateral interference
- Dedicated audio PCB layers: Separate layers for left and right channels to guard the quality of the sensitive audio signals
- Premium Japanese-made audio capacitors: Provide warm, natural and immersive sound with exceptional clarity and fidelity
- Audio Cover: Effective shielding preserves the integrity of audio signals to ensure best quality.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
ezenkiel (14.1.2021)
Stara 13.1.2021, 19:14   #3
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Integrisana ili pci-e zvučna kartica (igre, filmovi, muzika, obični zvučnici)

ja mogu da dodam samo predlog da na windows 10 iskljucis fast boot, cini mi se da ume da se umesa u drajverske parametre.
npr. meni nvidia nije htela da ucita sacuvani color profile posle restarta ili paljenja kompa, dok nisam ugasio fast boot. tvoj problem zvuci slicno.

a da li ces zvucnu karticu ili integrusu, to ostavljam ostalima...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
ezenkiel (14.1.2021)
Stara 13.1.2021, 19:29   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Integrisana ili pci-e zvučna kartica (igre, filmovi, muzika, obični zvučnici)

prebriši malo konektore gumicom, možda nema dobar kontakt
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ezenkiel (14.1.2021)
Stara 23.1.2021, 17:32   #5
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Integrisana ili pci-e zvučna kartica (igre, filmovi, muzika, obični zvučnici)

Samo da javim da sam poslao creativea u zasluženu penziju i ostavio integrisanog realteka (MSI Mortar MAX B450 ploča). Zvuk je dosta kvalitetan, ni približno šupalj i kao iz bureta kao na staroj ASUS H87 Pro, možda je samo malo tiši u odnosu na creativea, tako da što se mene tiče, za moj sluh više nema razlike.

Offtopic - Čisto da napomenem da mi je prošla direktna zamjena ploče (intel na amd) bez reinstalacije - samo sam predhodno deinstalirao sve intel drajvere (iz add-remove programs i iz device managera (sve što ima intel u imenu, uz remove files opciju). Ugasio, zamjenio ploču, upalio, Windows detektovao sve iznova.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ezenkiel na korisnoj poruci:
NesaI (23.1.2021), voodoo_ (23.1.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Integrisana zvučna mrtva? Serbiansword Zvuk na računaru 6 8.5.2015 22:07
Zvučna kartica i zvučnici Gosa ŠDK - Zvuk na računaru 11 19.8.2014 6:38
Zvučna kartica do 50 evra (Asus Xonar DS?) Palitreks ŠDK - Zvuk na računaru 10 6.12.2010 19:05
Zvučna kartica + zvučnici = 175 eura alradeta ŠDK - Zvuk na računaru 7 11.7.2010 17:33
Problem integrisana Realtek zvučna kartica i Win 7 jozvan_Kg Zvuk na računaru 2 14.4.2010 3:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com