Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.3.2011, 8:50   #1
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Unity

Šta mislite o novom default okruženju za Ubuntu 11.04 ?

http://www.youtube.com/watch?v=MSate..._order&list=UL
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 9:39   #2
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Unity

Meni se lično ne svidja. To što vidim na slikama i ovakvim klipovima ja to već postižem sa postojećim dock-ovima. Više mi se dopada gnome-shell.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 9:54   #3
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Unity

Ni meni se ne sviđa, zaboravih da napišem u OP. Generalno mi se uopšte ne sviđa put kojim Canoncial ide. Npr. korisnici neće moći da pomeraju unity launcher i taj dock, ostaće fiksirano u gornjem levom uglu. Takođe kapiram da ovako nešto ne bi bilo loše za netbook, ali ja imam 27" monitor i probao sam Unity, izgleda katastorfa.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 10:25   #4
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Unity

Ako stvarno nece moci pomerati, onda su krenuli previse da lice na Mac. Srecom, tu ce biti klasicni GNOME da se instalira, ali ce okruzenje verovatno odbiti nove korisnike.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 12:14   #5
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Unity

Videćemo kako će do kraja izgledati Gnome 3 koji inače izlazi sledećeg meseca. Probao sam Gnome-Shell i ne izgleda loše: http://half-left.deviantart.com/art/...ome-shell&qo=5
Pretpostavljam da će Ubuntu 11.04 biti "promašaj" upravo zbog tog Unity koji je samo jedan loš dock. Verovatno ću se ponovo prebaciti na Mint i koristiti Gnome 3 ili pak na Elementary OS koji željno iščekujem. Možda već ovog meseca izadje Elementary OS.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2011, 3:21   #6
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Unity

Gnome 3 i nije toliko loš. Meni se KDE4.6 lično mnogo više sviđa od GNOME-a (čak i 3), ali to je stvar ukusa.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 15:14   #7
User
Član
 
Član od: 26.9.2009.
Poruke: 133
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Unity

Unity nije los za pocetnike, meni se ne dopada.. Ali opet videcemo, ovaj tek je Alpha
User je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 15:34   #8
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Smile Re: Unity

Sve se to radi zbog tableta. Da moze da se pritiska prstom. Cini mi se da se malo kopira i Mac Ko ima tablet ok. Posto ga ja nemam. Nego imam desktop. Nesto me ne impresionira Unity. Nisam ga probao. Probao sam ovu alpha Fedoru sa Gnome 3. Bilo mi je interesantno. Malu prednost dajem Gnome 3 varijanti.Mada rekao bih da se i tu mislilo na tablet racunare. Koja je razlika izmedju Gnome shela i Gnome 3? Jel je to ista stvar? Ne brinem se ja da to ne ce da radi.

http://www.youtube.com/watch?v=XOR2A...feature=relmfu
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 15:41   #9
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Unity

Citat:
acinic kaže: Pregled poruke
Sve se to radi zbog tableta. Cini mi se da se malo kopira i Mac Ko ima tablet ok. Posto ga ja nemam. Nego imam desktop. Nesto me ne impresionira Unity. Probao sam ovu alpha Fedoru sa Gnome 3. Bilo mi je interesantno. Mada rekao bih da se i tu mislilo na tablet racunare. Koja je razlika izmedju Gnome shela i Gnome 3? Ne brinem se ja da to ne ce da radi.
Gnome Shell je deo tj. komponenta od Gnome 3, zamenjuje dosadašnji gnome panel i kontroliše upravljanje desktopom.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dare01 na korisnoj poruci:
acinic (16.3.2011)
Stara 16.3.2011, 15:46   #10
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Smile Re: Unity

Nervira me sto su sve neke teme za Gnome 3 crne. Sve neko crnilo. Da li ce tek da se prave kada bude izaslo finalno izdanje. Ne znam. Medjutim znam da su trebali da koriste. Jednu svetlu i jednu tamnu temu za demonstraciju. Mint dolazi bese sa Gnome 3.? Tako da verujem da ce mo biti na slatkim mukama. Koje okruzenje da odaberemo. Otkako ja koristim Gnu Linux. Mislim da nikada nije bilo vise uzbudjenja nego sada. Veliki korak za Gnome a i za Ubuntu!

http://www.gnome3.org/index.html
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 15:57   #11
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Unity

Pa trebalo bi da Mint 11 bude za Gnome 3, rekli su da neće Unity, a Gnome 3 izlazi sledećeg meseca. I ja čekam da vidim kako će to sve izgledati i funkcionisati. Promena dolazi u pravi čas.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2011, 23:03   #12
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Unity

Ako stvarno ciljaju tablet računare, onda je to po meni promašaj, pošto 99% tablet računara koristi Android i iOS.

I slažem se da suviše kopiraju Mac OS, default Ubuntu 11.04 instalacija se razlikuje od Mac OS-a maltene samo u boji.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Deusdies na korisnoj poruci:
acinic (21.3.2011)
Stara 21.3.2011, 18:20   #13
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Smile Re: Unity

Ja sam vise za Gnome 3 Verovatno ce Mint biti kod mene default.

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/g...and-beautiful/
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2011, 21:13   #14
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Unity

Kao i uvek, probaću obe varijante i izabrati onu koja mi najviše odgovara.

Inače, smatram da se na pitanja grafičkog okruženja, interfejsa, desktop estetike i sl. stavlja nesrazmerno veliki naglasak. Ovo važi i za Unixolike sisteme i za Windows i OSX. Osnove grafičkog okruženja su utvrđene još davno i sve ovo poslednjih godina je presipanje iz šupljeg u prazno. Te nije meni nego je panel, pa nije panel nego je dock, a sutra će biti nešto četvrto (navlaka? presvalaka? goblen?) itd.

Teško da promene u detaljima grafičkog okruženja utiču na efikasnost u radu a što se tiče estetkih preferencija, one su individualne i malo ko će biti trajno biti zadovoljan default izgledom. U svakom slučaju suštinska pitanja funkcionalnosti jednog operativnog sistema (bezbednost, brzina, zauzeće / iskorišćenje resursa, prilagodljivost, kvalitet i broj raspoloživog software-a, sloboda, komercijalanost itd.) leže negde drugde.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2011, 22:25   #15
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Smile Re: Unity

Naravno, nista dok se ne proba. Naglasak je zbog toga sto korisnik prvo to vidi. Graficko okruzenje. Dobra vizuelna organizacija fajlova, brza pretraga, preglednost. Dobra i velika prilagodljivost licnim afinitetima. I te kako su bitni.

http://www.schatztech.hr/linux/gnome.php
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2011, 18:17   #16
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Unity

Probao sam unity i iskreno - ne vidim sebe tu...
Ali željno čekam Gnome 3
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 13:48   #17
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Unity

Evo isprobao sam i Unity nekoliko dana, pošto sam se prethodno "igrao" sa Gnome 3 i nisam baš bio oduševljen. Nisam ni sad. Taksativno...

Dobro:

- Radi stabilno i u beti, nisam imao problema sa samim okruženjem.
- Nije previše hardverski zahtevno, vozi brzi i na laptopu sa 1Gb memorije i Intel integrušom.
- Sa svojim velikim i "pipavim" ikonama čini se dobro prilagođenim za touch screen.

E, ali...

Loše:

- Okruženje je (kao i Gnome 3) vrlo rigidno i neprilagodljivo. Jedan bar pri vrhu, panel sa strane i to je to. Pozicije, funkcionalnost, izgled (sem kroz generalno promenu teme) ne možete menjati.
- Manje funkcionalno u odnosu na stariji Gnome i KDE. Potrebna su tri klika da bi se došlo do liste svih aplikacija. Mnogo više vremena i za druge obične radnje.
- Ne postoji poseban panel sa koga bi birali trenutno aktivne programe, bočni panel služi i za to i odmah postaje pretrpan. Kada se programi nagomilaju, skrolovanje i pretraga je u njemu mučna.
- Desni panel služi i za često korišćenje programe, prečice, foldere. Ako se nekom to ne dopada jedina alternativa je da se vrati u vreme Windows-a 95 i nagura sve žive prečice na desktop.
- Uopšte, kao da multitasking nije namena okruženja već se podrazumeva da će korisnica koristiti samo po jednu aplikaciju istovremeno.
- Očito je insistiranje na uštedi prostora: panel sa strane se povlači i ponovo poziva pomeranjem miša u gornji desni kut; menu bar se više ne prikazuje na samom prozoru aplikacije već na glavnoj traci u vrhu (!). Ako hoćeš neku opciju prvo odabereš prozor pa onda klik na gornju traku pa onda na opciju. Originalno, ako ništa drugo...
- Razni dodaci za kastomizaciju radnog okruženja koje sam isprobao (za sada) ne rade pod Unity-jem ili rade sa većim problemima, anomalijama (Screenlets Manager, razni dokovi itd.).
- Compiz načelno radi ali često krahira, blokira se i sl.
- U celini, za proste radnje je potrebno mnogo više vremena nego ranije i mislim da to nije u vezi sa mojim navikama već pre svega sa načinom na koji je sistem osmišljen. Tri klika umesto jednog su tri klika i to je to.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Unity ili bolje da cutim.jpg
Viđeno:	58 puta
Veličina:	100,9 KB
ID:	39395

U celini, čini mi se da su u Canonical-u imali pre svega u vidu tablete i slične gedžete a ponajmanje stone računare i laptope koji su, ipak, daleko veće i bitnije tržište. Ovakvo okruženje je solidno za jedan tablet: "pipavi" panel sa strane, diskretna traka, velike ikone i slova, štedi se prostor, u principu se koristi jedna aplikacija itd. Ako ostane u ovom obliku, bez veće fleksibilnosti i mogućnosti za prilagođavanje ja svakako neću koristiti Unity u svakodnevnom radu. Isto važi i za Gnome 3.

Al' zato konkurencija i služi. Tu su KDE, XFCE, LXDE i ostali... Ili Gnome 2 ako nastave da ga održavaju.

Poslednja ispravka: Nergal (16.4.2011 u 13:56)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 15:28   #18
Milos_SD
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 241
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 23 puta na 17 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Milos_SD
Određen forumom Re: Unity

Meni je Unity za sada ok. Jedino mi se ne svidja compiz 0.9 sa kojim mi igre jako lose rade ako ga ne iskljucim. Jedno vreme je lepo radilo i sa ukljucenim compiz-om, ali je posle stigao neki update i performanse su pale, tako da sada moram da iskljucujem compiz (a time i celo Unity okruzenje) da bih igrao neku igru.

A sto se funkcionalnosti tice, meni je skroz funkcionalan. Veoma brzo nalazim sta mi treba, jer ne koristim dash na nacin na koji vecina koristi, vec ukucam deo naziva programa koji mi treba i to je to - startujem program za dve sekunde.
Milos_SD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 22:03   #19
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Unity

Evo rezultata "istraživanja" o "Default desktop experience for 11.04"

https://lists.ubuntu.com/archives/ub...il/032988.html

Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 23:25   #20
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Unity

A stari korisnici Ubuntu-a, hoce li oni dobiti Unity kroz upgrade sistema ?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koliko više ima smisla? Geomaster Pravljenje igara 40 16.2.2011 16:25
3D Unity paka97 Aplikativni softver 4 12.2.2011 18:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com