Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Pregled rezultata glasanja: Da li je mp3 mrtav?
Jeste. 5 6,85%
Nije. 36 49,32%
Još nije, a ka' će, ne znamo. 32 43,84%
Glasova: 73. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2017, 15:54   #81
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Морам да признам да нисам стигао да упознам ни једног правог аудиофила. Пар мојих пријатеља се мало озбиљније (заправо, то им је професија) бави продукцијом али не бих њих обавезно назвао аудиофилима.

Са друге стране, ови што мењају нпр. GeForce 1080 за 1080-Ti већ ове године, не знам само какве ту разлике може да буде, за ових годину дана тек нека добра игра да је изашла а све су прилике да све и више него добро раде и са 1080. Ту је хардвер -> софтвер.

Аудио-опрема је другачија јер не губи на актуелности тако брзо (са друге стране, и знатно је скупља) али суштина је - за уживање у играма и музици није обавезна опрема од пар хиљада евра.

За нешто друго - да.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2017, 16:13   #82
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Ja nisam audiofil, ali se moze reci da se razumem u muziku, naslusan sam svacega na scacemu i naravno da znam sta je kvalitetnije a sta nije. Meni je isto uzivanje u muzici i kad slusam na slusalicama i na svom pojacalu i na televizoru i na nekom skupom HiFi sistemu. Naravno da primecujem razliku i da vise volim da slusam na kvalitetnijem uredjaju, ali ako svira Judas Priest na bilo cemu meni je uzivancija. Audiofili su optereceni raznoraznim sitnicama i cesto iz banalnih razloga menjaju svoje sisteme umesto sto sede i uzivaju u muzici, ko ljudi
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2017, 17:12   #83
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
DiNDiNBrE kaže: Pregled poruke
Audiofili su optereceni raznoraznim sitnicama i cesto iz banalnih razloga menjaju svoje sisteme umesto sto sede i uzivaju u muzici, ko ljudi
Postoji lepa srpska rec za to - picajzle Isteruje mak na konac kada slusa ali nema sanse da se pomuci malo da otpeva/odsvira nesto da i drugi mogu da ga slusaju bez vate u usima. Ima nemali broj takvih. "Nema dara" je izgovor jer ga nije briga a nece da se potrudi jer nema dovoljno emotivne identifikacije sa muzikom koju slusa - za njega je to pre zvuk nego muzika. To je sustina. I postavlja se pitanje kakva je to emotivna identifikacija sa muzikom gde ima teksta koji nisi dobio zelju da otpevas bar jednom u zivotu a da zvuci ljudski a ljubitelj si zvuka? Kada ostavimo po strani uzivanje u muzici/zvuku ostaje samo cista "pedanterija" koja i nema bas mnogo smisla sama po sebi. Cak i gamer koji ulaze silan novac u hardver se potrudi oko igre koju igra na tako skupo (cesto i nepotrebno skupo) placenom hardveru.
Ti sto insistiraju na "supercistom zvuku" a ne zapevaju i/ili ne odsviraju nesto a da zvuci bar pristojno nisu za mene pravi audiofili vec audio hobisti, sakupljaci audio opreme. I to je ok, samo stvari treba nazvati pravim imenom. I da, MP3 je formalno otisao u 3PM ali jos dugo ce biti sa nama. Po masovnosti upotrebe vremenski ce mp3 sigurno nadziveti vinil ploce koje su bile aktuelni, masovno proizvodjeni i prodavani, nosac zvuka nekih 40-ak godina.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2017, 17:44   #84
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Istina je da ima ljudi koji samo jure i menjaju opremu i izgube se u tome, međutim to su ekstremni fanatici koji stavljaju tu reč "audiofil" u negativan kontekst, isto kao što naprženi klinci koji menjaju grafičku svake godine stavljaju PC igrače u onaj glupi "PC master race" kontekst. Većina HiFi vlasnika koje poznajem ima jedan isti sistem duži niz godina i zaista uživa u muzici svih godišta i produkcija. I što je najbitnije niko od njih ne zove sebe audiofilom, kao ni ja sam sebe. Kao što ne kažem nikada ni da sam gamer iako igram aktivno već 25 god. i stvarno uživam u tome. Sve su to neke veštačke etikete stvorene za glupe rasprave ili hvalisanja.

Ja lično priznajem da imam neke nalete kada volim da se igram sa samom tehnikom, apgrejdujem pojačalo, menjam kablove i razmeštam zvučnike... I to jeste ljubav prema samoj tehnici, pa zaista umem da se ponašam neracionalno i manijakalno. Ali me to onda prođe pa na miru uživam u muzici mesecima ili godinama dok mi opet ne proradi neki crv. A muziku inače slušam praktično svaki dan, ne u pozadini dok gledam TV, pričam sa ljudima ili čitam forum... kada slušam to je jedino što radim, slušam i uživam. I ako mi neko kaže da ne volim muziku zato što imam sistem skuplji od te i te cifre, to iskreno doživljavam kao nezrelo i ogorčeno vređanje u kom neko pokušava da mi nametne jedan jedini set osobina a oduzme drugi.

Može valjda čovek da gaji istinsku ljubav prema samoj muzici a istovremeno i prema tehnici koja je reprodukuje.

@Laskaris

Hajde lepo priznaj koji navodni "audiofil" je tebi stao na žulj i zašto imaš dvostruke aršine po kojima može da se voli i gleda slika bez slikanja ali ne može da se voli muzika bez pevanja. A primeri potpuno analogni, samo je jedno auditivno a drugo vizuelno.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
C64freak (1.6.2017)
Stara 31.5.2017, 18:11   #85
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

O majko rodjena....

Ova tema je bas, dibidus izgubila svaki smisao pre tri strane. Od, najblaze receno, neosnovanih i besmislenih tvrdnji, do proste rasprave zasto audiofili nisu dobri.

Da se razumemo, covek sa sistemom od 300 e ili 500, nije "hardcore" audiofil. HC audiofil ima posebnih 20-30 kvadrata, sistem od par hiljada evra i jos toliko u plocama, koje je godinama trazio i birao, i koje su u perfektnom stanju. Takav covek je krpicu za vinil platio 50 eur, i sa osmehom prebrise plocu, a onda nezno spusti iglu na nju, sedne u fotelju specijalno namenjenu za to i slusa muziku. Ne cita novine, samo slusa. To je "Hardcore" audiofil, takvih kod nas nema ili ima izuzetno malo, i takvim ljudima niko nema pravo da sudi, sve dok ne krenu da se*u o mom sistemu. Za nase uslove je stosta luksuz, pa se opet time bavimo. Sta tacno ima lose u tome sto neko radi ono sto voli, i u to ulaze ?

Nasi domaci audiofili se mahom krecu u rangu od tek par stotina evra, sa posebnim pojacalom i dve kvalitetnije zvucne kutije. Izvolite, poreknite mi da se ta oprema ne cuje bolje od "off the shelf" zvucnika koji kostaju 60 eur. To sto neko NE CUJE ne znaci da NE POSTOJI.

Posto je @bobiv nenamerno zapoceo lavinu komentara, da se vezem za njegov post, i sve se ne secam da je ikog njime uvredio. Covek je rekao da NJEMU, LICNO MP3 nije dovoljno dobar, i da cuje razliku. Jel to neko ima njegove usi pa da zna bolje ?

Niko ne kaze da za uzivanje u muzici moras da das stotine, ali pogotovo u tom rangu, recimo skok sa sistema od 50 e na sistem od 200, dobijas ono sto si platio. Ajde da se posluzim analogijom, dobar Yugo ce te bez problema prevesti od tacke A do tacke B, sto je sama definicija auta. Zasto ljudi kupuju BMW i Mercedes, onda, kad Yugo moze da razvije sve maksimalno dozvoljene brzine na putevima ?

Mnogo se prica o stvarima o kojima se, bez namere da ikog uvredim, nema pojma, a ja sedim ovde u sredini i nikako mi nije jasno cemu to.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
bobiv (31.5.2017)
Stara 31.5.2017, 19:05   #86
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Cujem i ja razliku izmedju 128 i 320 (i to poprilicnu razliku, 320 ima mnoooogo lepse visoke i niske tonove), takodje cujem i razliku izmedju 320 i flac, ali je toliko mala da mi je beznacajna.
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2017, 19:10   #87
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

I tu nema apsolutno niceg loseg. Tebi je dovoljno, meni isto, onaj kome nije nema nikakvog razloga da gleda na nas kao na nizu rasu. I to je to, ako nekom odgovara 192, odlicno, teraj, ako nekom odgovara minimum FLAC, odlicno, teraj. Stvarno ne vidim razlog zasto bi iko od nas sudio bilo kome, zvuk je subjektivna kategorija, pa cak i da je samo placebo, zasto da ne. Hemijska od 15 dinara pise isto kao i Parker, pa opet imam Parker.

Meni na zivce u svemu ovome samo ide to sto su svi jednostrani. Audiofili cesto ne prihvataju postojanje sasvim solidnih sistema za male pare, a prosecni slusaoci ne prhvataju ideju da vise para daje bolji zvuk. To je sve.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2017, 19:30   #88
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

A ko kaze da ima nesto lose biti audiofil u bilo kom smislu? Ne kazem da je lose, svako neka radi ono sto ga cini srecnim, zadovoljnim, sto mu ispunjava vreme. (ja imam 70-ak 3dfx kartica a mnoge od njih su u fabrickom pakovanju jos uvek, neke izuzetno retke, sigurno 3000 stripova u papiru (mnogi su cak kolekcionarski primerci), brojne knjige, 7 laptopova (naravno da ih sve ne koristim) itd..). Ipak, pros**avanje kako je objektivno dobar zvuk krs (odlicno cujem i odlicno i pevam) ne mogu da prihvatim kao plauzabilnu izjavu. I zato bezazleno namerno preterujem kada kazem kako bih voleo da taj neko (ko bas preteruje) otpeva ili odsvira bar podnosljivo kvalitetno nesto od te muzike/zvuka na cijem kvalitetu toliko insistira. Naravno da ne mora ni da svira ni da peva, to je logicki nonsens, bas kao sto je, za mene, nonsens da je nekome 320 kbps MP3 los zvuk. To je pristojan zvuk cak i na svakom smartphoneu sa iole krstenim zvucnikom. Ali, eto, nekome je nonsens mojih 70-ak Voodooa, sedam laptopova i svi ti stripovi i knjige..Ipak, ja svoje "hobije" ne pokusavam da "prodam" kao neki esktravagantni i ekskluzivni "standard slusanja". Takvi audiofili prosto vole sve sto je vezano za zvuk, to potpuno razumem. Tu cak muzika sama po sebi nije u prvom planu. Ali to nije nikakav standard, cak ni eksluzivni "za fine usi". To je prosto necije zadovoljstvo. I to je u redu.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
DArthShone (1.6.2017)
Stara 31.5.2017, 19:58   #89
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Stvarno imas te 3DFx karte? Daj neke fotke VooDoo 4 4500 moj apsolutni favorit
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2017, 19:00   #90
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
...(ja imam 70-ak 3dfx kartica a mnoge od njih su u fabrickom pakovanju jos uvek, neke izuzetno retke...
Daj fotku te kolekcije ako Boga znaš
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2017, 21:18   #91
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Slikam kada dodjem u Bgd za nedelju dana, video sam i Rockstarov post gore ali nisam mislio da treba da odgovaram ovde, ionako sam i sam doprineo zescem spamovanju ove teme
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
DiNDiNBrE (17.6.2017), doctor (17.6.2017), Rockstar (17.6.2017)
Stara 22.6.2017, 12:01   #92
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Evo, smanjio sliku maksimalno da bi se ovde uploadovala. Ovo su prve kutije na koje sam natrcao, po vrucini nema sanse da kopam po celoj sobi i svim kutijama. Gore desno: Voodoo Rush firme Typhoon (Nemacka) - kao i mnogi drugi "proizvodjaci" i oni su samo pakovali kartice proizvedene negde na Dalekom Istoku. Unutra je "Procomp" Voodoo Rush. Izuzetno je tesko naci Typhoon Voodoo Rush cak i u Nemackoj.
Gore levo: Creative Blaster Voodoo 2 (unutra je Creative Voodoo 2 SLI par, svaka od 12 MB)
Levo ispod V2:Voodoo Banshee firme Creative (PCI izvedba, 16 MB RAM). Banshee su bile prve AGP graficke kartice 3dfx-a i prve kartice koje su u jednom cipu podrzavale 2D i 3D. Voodoo Rush za 2D i 3D ima posebne cipove. Voodoo 1 i 2 su strogo 3D graficke kartice i upotreba neke 2D kartice je obavezna. Mogu da rade i sa najnovijim grafickim karticama ako ploca ima PCI slot. AGP je kod Voodoo-a bio zapravo dosta lose implementiran, tj one nisu imale AGP teksturiranje (od kog ionako nije bilo neke vajde - ako igra radi radi dobro, ako ne, ne pomaze ni AGP teksturiranje).
Desno, sredina: Voodoo 3 3000 PCI izvedba, 16 MB. Klok jezgra i memorije 166/166 MHz, od nje je bila brza Voodoo 3 3500 (ima TV tuner sa sve interesantnom mahunom za kablove, negde u kutijama imam i nju) - 183/183 MHz, najpoznatiji i najcesci Voodoo 3 2000 je bio na 143/143 clocku. Sve su imale pasivne hladnjake iako su se solidno grejale. od prvog Voodooa, preko Voodoo Rusha, Voodoo 2 i Banshee-ja 3dfx je radio isto ono sto i nVidia i ATI (kasnije AMD) danas: dizajnirali su kartice ali ih nisu sami pravili (ATI je jedno vreme pravio ograniceni broj svojih kartica, Radeon 7000 do 9800 serija). Od V3 pa nadalje svoje kartice su pravili iskljucivo sami u fabrici firme STB u Meksiku koju su kupili 1999 mislim. To je, uz kasnjenje u razvoju, bio glavni razlog finansijskog kolapsa par godina kasnije.
Sasvim dole: legendarna Voodoo 5 5500 graficka karta. Poslednji i najbrzi proizvod 3dfx-a. 2 x VSA100 cip, svaki hladjen posebnim ventilatorom, 64 MB RAM, nisu imale T&L za razliku od GeForce 256 i GeForce 2 GTS ali su zato imale veoma upotrebljiv FSAA (full screen antialiasing) o kom do pojave GeForce 3 -4 nije bilo ni govora. V 4 4500 (imam ga u jako retkoj PCI verziji) imao je jedan VSA100 cip i 32 MB RAM. Kartice su bile solidne ali GeForce je prosto bio brzi i tehnoloski modernija kartica. 3dfx je u 2000-2001 radio na, za to vreme, izuzetno naprednom projektu Rampage ali kartica nikada nije izasla na trziste, finansijski kolaps firme je dosao pre zavrsetka razvoja.
Veoma zanimljiv razgovor (od pre nekoliko godina) sa osnivacima 3dfx-a mozete pogledati ovde. Jedan od njih ima malu firmu (mozda u Srbiji) koja radi sa programerima iz Srbije (Android aplikacije).
Administratora molim da ne brise post iako jeste debeli offtopic. Mozda bi mogao da ga prebaci u poseban thread ako misli da treba.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	3dfx2.jpg
Viđeno:	85 puta
Veličina:	96,0 KB
ID:	55982  

Poslednja ispravka: Laskaris (22.6.2017 u 12:28)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
DiNDiNBrE (22.6.2017), doctor (24.6.2017), Mario Pavićević (22.6.2017), voodoo_ (26.6.2017)
Stara 22.6.2017, 13:36   #93
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Ljudi... Pročitajte naslov teme...
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
player1 (22.6.2017), ZoNi (22.6.2017)
Stara 22.6.2017, 14:12   #94
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Uzgred, super mi je što tek 3 osobe sa foruma (odn. 5% izašlih glasača ) misli da je mp3 otišao u off-line Siguran sam da će još bar 5 godina mp3 biti najpopularniji format za muziku, a verovatno i duže. Nije najbolji, ali je dovoljno dobar (a dovoljno dobar je dovoljno dobro većini).
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2017, 21:18   #95
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Cim je bilo toliko oftopica u temi svakako ogromna vecina nas i misli da nije ni vredna ozbiljne rasprave jer mp3 definitivno nije mrtav a i nece biti skoro.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2017, 20:19   #96
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Ljudi... Pročitajte naslov teme...
Tema je bila mrtva onog trenutka kad je otvorena jer nema nikakvog smisla.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
C64freak (25.6.2017), Laskaris (25.6.2017), mvasic (26.6.2017)
Stara 25.6.2017, 2:47   #97
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
DiNDiNBrE kaže: Pregled poruke
Audiofil nije isto sto i ljubitelj muzike. Audiofili su toliko opsednuti nekim banalijama dok ljubitelji uzivaju u onome sto slusaju
E ovo sam morao da citiram a mislim da je najveća nebuloza odvaljena u
ovoj temi..
Po toj logici filmofil nije ljubitelj filmova već ko zna šta već..
Gejmer ne voli da igra igre već to radi čisto onako..
Muzičar ne voli da svira muziku nego drnda da mu vreme prođe..
Šta sve čovek da pročita ovde..
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bobiv na korisnoj poruci:
C64freak (25.6.2017)
Stara 25.6.2017, 5:41   #98
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Pogresi choek
Pogresi Covek
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2017, 19:15   #99
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Uzgred, super mi je što tek 3 osobe sa foruma (odn. 5% izašlih glasača ) misli da je mp3 otišao u off-line Siguran sam da će još bar 5 godina mp3 biti najpopularniji format za muziku, a verovatno i duže. Nije najbolji, ali je dovoljno dobar (a dovoljno dobar je dovoljno dobro većini).
Stvar je u tome što je autor (tj. prepisivač) originalnog teksta sa B92 pogrešno interpretirao Fraunhoferovu objavu, tj. upecao se na klasičan PR i damage control.

Naime, istekom Fraunhoferovih patenata, ta (suštinski komercijalna) ustanova je završila u poziciji da nešto, u čiji su razvoj tokom dve decenije sasuli veliku količinu para, a sa druge strane je predstavljalo zlatnu koku jer su uzimali procenat od proizvođača komercijalnih uređaja s podrškom za MP3, najednom postalo "svačije". E onda, da bi minimizovali tuđi kajmak i stimulisali plaćeno korišćenje kodeka za koje patenti još nisu istekli (npr. AAC), lepo su spinovali priču da je MP3 napušten, mrtav, zastareo i slično. A nije ni slučajno, jer su algoritmi zasnovani na psihoakustici u poslednjih 10 godina naštelovani do koske i moderni enkoderi daju drastično bolje rezultate nego MP3 enkoderi od pre 15 godina. MP3 na 320 kbps jeste transparentnog kvaliteta, i sad i zauvek.

Dakle cela priča je očigledno smišljena da bi tehnički slabije potkovani direktori i šefovi, koji odlučuju o budžetima projekata, pare preusmerili na druga komercijalna rešenja.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
C64freak (27.6.2017), DArthShone (27.6.2017), DiNDiNBrE (1.7.2017), Laskaris (27.6.2017), ZoNi (27.6.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
2 korisnika sa jedne adrese dragan u Forum o forumu 1 22.11.2011 16:58
Stiven Džobs najavio kraj PC računara Nergal Vesti 138 21.9.2010 11:25
Dodavanje memorije i mrtav windows??? Denis Kvarovi 14 31.7.2008 2:47
kratak spoj i racunar mrtav... Vladimir Majakovski Kvarovi 18 9.1.2007 12:11
Kada je kraj?? Kako Znati??? (CD/DVD rezaci) VeNoM Kvarovi 19 28.12.2005 0:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com