Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2017, 2:06   #1
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Zdravo ljudi vec neko vreme razmisljam i citam na ovu temu i nisam pametan sta da radim.
Trenutno imam JBL Loft 50 zvucnike povezane ne risiver Pioneer VSX-323 i zvucnu X-FI Xtreme Gamer.
Nisam zadovoljan zvukom i imam utisak da risiver gusi potencijal zvucnika (jedan od dokaza kad zakacim slusalice Presonus HD7 direkt u zvucnu zvuk bude mnogo bolji i jaci i raznovrsniji nego kad kazim preko risivera)
Trenutno razmatram pojacalo Harman HK980 ili nesto slicno u toj klasi do 300e sto bi moglo da mi unese malo zivosti, vise basa ostrine zvuka.
Zvucnike koristim kao stereo (bez woofera) povezane na komp preko pomenutog risivera.
Od muzike slusam sve i svasta bas ali uglavnom sve sa MP3 ili stream YT i ostali internet izvori.
Svestan sam ogranicenja formata muzike i ne ocekujem neka cuda i znam da nema smisla davati neke ogromne pare na opremu a slusati toliko kompresovan sadrzaj.
Moje pitanje je sta bi mi bilo bolje da cinim ovde, da menjam risiver za pomenuto pojacalo ili mozda da dodam DAC (FX-Audio X6 )?
Laik sam po ovom pitanju pa i ne razumem u potpunosti kako to ide tj dali i sta se ide u kompletu za poboljsanje zvuka pa bih cenio svaku pomoc i pojasnjavanje.
Hvala u napred!
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 15:28   #2
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Maltene si sam dao odgovor na svoje pitanje. Dokle god slušaš mp3 i Youtube, teško da ćeš u muzici uživati na pravi način. Mp3 i Youtube mogu zvučati bolje na nekom kompjuterskim Logitech zvučnicima nego na Hi-Fi sistemu od 1.000 evra, upravo zbog toga što je u kompresiji dosta detalja ošišano i to više odgovara jeftinim zvučnicima i slušalicama, jer im bolje leži taj manji ošišani opseg. Lepo kreneš da praviš svoju FLAC kolekciju (ja trenutno imam oko 450gb FLAC muzike), i onda vidiš na čemu si. U protivnom, ne znam da li ima svrhe da menjaš pojačalo i da kupuješ DAC, ako ti izvor zvuka nije dovoljno kvalitetan. Ako ti je problem zato što FLAC zauzima dosta prostora, možeš ga sam konvertovati u mp3, i veruj mi na reč, taj mp3 mnogo bolje zvuči nego tamo neki skinut sa neta, ovo pričam iz ličnog iskustva jer to radim sa muzikom koju snimam na USB za auto.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 19:19   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Prelazak sa, bez uvrede, socijala 5.1 risivera na stereo pojačalo više klase će tim zvučnicima doneti instant čujno poboljšanje, i to ne ono za koje moraju da se napregnu uši i provrti 50 pesama da bi se registrovalo, u to nemam nikakve sumnje, tako da je moj savet zamena, kao što sam mu rekao i na benchu gde je isto pitao.

Uz to, prelazak na FX-Audio X6 ili SQ5 će stepen kvaliteta podići na još viši nivo, pošto je rekao da ima budžet za obe stvari.

Naravno, ostaje preporuka da makar postepeno prelazi na lossless, tu nema dileme.

HK 665vxi je zanimljiva ponuda za 250e na KP-u, možda i bolji izbor od 980. Ako je budžet tesan i FX-Audio X3 za 55e je odličan. Mislim da je u tom slučaju, kada se ne mogu uklopiti obe željene komponente pametnije kupiti što kvalitetniju amplifikaciju jer je razlika između osrednjeg/lošijeg i boljeg pojačala sigurno veća od razlike između jeftinijeg i skupljeg DAC-a u konačnom skoru, osim ako taj jeftiniji DAC nije baš zeznut u nekom smislu.

Druga stvar, ti zvučnici su ipak pre svega frontovi surround sistema, pa treba imati u vidu i njihova ograničenja.

Poslednja ispravka: Picard (15.11.2017 u 19:46)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Qrjak (16.11.2017)
Stara 16.11.2017, 9:14   #4
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

A da li ta pojacala imaju SPDIF/Optical ulaz? Mozda pametnije da odmah uzme nesto tako i da ne daje pare za poseban DAC.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 10:42   #5
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Nemaju, to su stariji modeli.

Onkyo Integra A-9711 za 180e je vrlo zanimljiva ponuda, veoma hvaljeno pojačalo kada se pojavilo, postojao je samo jedan Integra model iznad njega.

Poslednja ispravka: Picard (16.11.2017 u 13:18)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2017, 14:10   #6
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Hvala svima na odgovorima i savetima.
Da li mislite da je bolje resenje da kupim STX II i da preko SPDIF-a povezem sa H980/665 i da preskocim DAC?
Jos jedno pitanje sto se tice STX II vidim da ima promenjive op-ampove koliko to moze da menja i da li vredi baviti se time?
Sto se tice lossless muzike imam ja nekih pesama u flac formatu i sa trenutnim sistemom (risiverom) ne cujem bas neku razliku izmedju mp3, nazalost.
Neke albume bih mogao da zamenim tj. da nadjem FLAC verzije ali naprimer kao radnu muziku slusam dosta atmospheric DnB sa YT playliste sto je nemoguce naci i zameniti u flac formatu...
Tako da je realnost da cu opet vecinu vremena slusati kompresovane sadrzaje, mozda je iz tog razloga bolje da ulozim vise u bolju zvucnu posto ja komp glavni izvor svog zvuka (cdove nemam kao ni player)
Sad tek videh da navedena pojacala nemaju optical...
Koja bi bila preporuka za nesto novije/modernije a da vredi zvucno da ima Spdif in u rangu <300e?

Poslednja ispravka: Qrjak (16.11.2017 u 14:13) Razlog: kasno videh...
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2017, 22:55   #7
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Samo da javim da sam danas kupio X6 dac, pa se resavam zvucne iz kompa, jos samo da uzmem kvalitetne kablove, posto koliko vidim samo Player ima neki ok izbor rca kablova za interconnect.
Takodje sam uzeo opticki kabl da povežem tv sa dac-om.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:09   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

I kako ti se čini zvuk sa X6 u odnosu na zvučnu koja je do sada bila?

Oko kablova, mislim da ti za sada ne treba ništa više od onih Cordial od ~11€.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:37   #9
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Pa u tome je stvar, jos nisam povezao i probao, nisam danas stigao da kupim kablove osim opticala za tv.
tako da cu tek prekosutra biti u prilici da probam... pa cu javiti utiske.
Za sad mogu da povezem tv i slusalice da probam ali ne i pojacalo i zvucnike sto me zapravo najvise i zanima.
Koliko sam probao, zvuk za slusalice Presonus HD7 je strava i glasan i cist, za slusanje muzike je strava, ali primecujem malo downgrade zvuka u igrama u odnosu na X-Fi...
Nekako fali ambijentalnog zvuka, prepoznavanje pravca (ima ga ali nije tako precizno) i nekih sitnih zvukova koji su bili vrlo jasni kad sam kacio slusalice preko kartice.

Poslednja ispravka: Qrjak (2.12.2017 u 3:05)
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 19:38   #10
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Žao mi je što si izgubio nešto od zvuka u igrama, izgleda da je "gejmerska" zvučna i dalje prva opcija za to.

Koji si optički kabl uzeo?

Poslednja ispravka: Picard (2.12.2017 u 19:54)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2017, 1:21   #11
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Uzeo sam Toslink optički i danas sam kupio Cordial od 11e Rca kabl.
Pa sad razmisljam na temu kako da spojim oba sveta i igara i muzike, sta bih dobio ako bih povezao iz zvucne spdifom na DAC i zadrzao oba.
Znam da za zvuk vazi sto manje prepreka tj uredjaja bolje po zvuk.
Ili je mozda ultimativno resenje kupiti jaku zvucnu tima STX2 pa sa njim zbrinuti oba.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2017, 9:19   #12
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Naravno da je Toslink jer je to ime standarda, mislio sam na brend.
Mislim da ništa ne bi dobio spajanjem zvučne i DAC-a SPDIF-om, ali ne bi bilo loše probati ako postoje mogućnosti, čisto radi mira u glavi.
Nisam siguran da bi ti STXII vratio sve iz igara jer je i to stereo karta pre svega.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2017, 12:20   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

To povezivanje kablova nešto potraja ...
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2017, 17:48   #14
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

I ako ganjas gejming zvucnu sa kvalitetnim izlazima onda se drzi Creative-a, potrazi Titanium HD model (SB1270). Naravno i novi ZXR je odlicna kartica ali je preskupa.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2017, 14:15   #15
Qrjak
Član
 
Član od: 4.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 171
Zahvalnice: 109
Zahvaljeno 24 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Upgrade pojacala za zvucnike JBL Loft 50 pomoc

Evo da javim utiske nakon sto se malo slegla prasina:
Posle pustanja i slusanja svega i svacega, igranja, gledanja filmova dodjoh do sledecih zakljucaka.
Zvukom sto se muzike tice sam zadovoljan sa kombinacijom HK980+X6 dac, zvuk je vrlo cist, bas utegnut.
Ali za igre to definitivno ne radi posao ni za zvucnike ni za slusalice jednostavno je odsutan, 0 immersiveness.
Tako da posle uporedjivanja par igara LoL, COD WW2 jednostavno kad ubodem slusalice HD7 direct u zvucnu "progledam" u igrama.
Za sad mislim da je najbolje resenje da zadrzim oba i da mi zvucna koristi za slusalice i gejming i mozda filmove posto i tu daje bolje performanse od X6.
Filmovi na x6 su previse flat, istu jacinu zvuka daje i kad pricaju likovi i kad nesto eksplodira i neko puca, i taj zvuk nije bas bassy, preko X-fi to zvuci dosta zivlje i more immersive.
Zakljucak je da X-fi radi bolji all-around posao cak i sto se muzike tice X-fi se dobro nosi u poredjenju sa X6 (slabije ali ne znacajno) dok sa druge strane X6 totalno masi poentu orjentacije zvuka u igrama i filmovima (jako cesto zvuk dolazi iz samo jedne slusalice ili zvucnika dok je drugi tisi 80% pa onda suprotno, nema baalansa)
Qrjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pojacala za zvucnike Djordje Nedic Zvuk na računaru 7 17.1.2016 20:17
Doslo vreme za neki zesci upgrade...POMOC!!! kinda_pedja ŠDK - Osnovne komponente 6 21.12.2012 0:24
Pomoc oko upgrade stare konfe HiddEn ŠDK - Osnovne komponente 3 21.2.2012 23:13
Pomoc oko Upgrade.... Mig_29R ŠDK - Osnovne komponente 4 25.8.2011 12:54
Pomoc za upgrade na PCI-E volleyman Osnovne komponente 17 27.1.2006 2:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com