Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Upravljačke simulacije

Upravljačke simulacije Menadžeri, tycooni, "mali bogovi" i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.7.2008, 15:17   #21
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV

Citat:
mezzano kaže: Pregled poruke
Znac, ovo mu dodje, skoro, kao neki scenario za CIV IV?
Ne, naravno. Samo ce biti koriscen isti engine. To bi bilo kao da kazes da su NWN2 i The Witcher (ako pratis rpg) iste igre zato sto su obe radjene u Aurora enginu.

Potpuno nova igra, sa novom mehanikom, ciljem, jedinicama, pravilima, vremenskim periodom itd... samo sto je radjena u Civ IV enginu...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2008, 21:28   #22
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV

Gledajući sliku koja je izašla uz preview igre u ovomesečnom Bonus Levelu primetio sam nešto...Naime kako svaki grad ima dva bara pored imena na mapi(growth bar i build bar), primetio sam da u build baru pišu nazivi zanimanja kolonista, Expert Tobacco Planter, Expert Silver Miner...Šta mu sad ovo znači Zar će se sad novi kolonisti eksperti proizvoditi u kolonijama. Pre si morao ili da angažuješ školovane ljude u Evropi, ili da žutokljunce pošalješ da žive sa Indijancima i od njih nauče zanat. OK, bila je i mogućnost da se napravi škola/koledž pa da zaposliš učitelje koji će da školuju free koloniste. Ali, ako bude ovako...ajoj
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2008, 22:39   #23
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV

Zar nisu u pitanju bila indianska sela a ne kolonije?

Tj. ne oznacava to kao Civ4 fazonu gradnju, nego koje trenere nude indijanci.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2008, 23:10   #24
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV

Jesu indijanske naseobine...zbunilo me je to što i pored njih stoje brojevi koji označavaju veličinu kolonije tj. sela. E vidiš, to me već raduje...čini mi se da je to naznaka da će i domoroci biti playable
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2008, 22:40   #25
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV

Izasao remake Kolonizacije:
Sid Meyer's Civilization 4 Colonization


P.S.
Dalje diskusija o njemu bi verovatno trebala u novu temu, jer sem grafickih slicnosti u pitanju je ipak nova igra, a ne ekspanzija za Civ4.

Poslednja ispravka: player1 (26.9.2008 u 8:48)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2008, 3:21   #26
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Civilization IV: Colonization

Igra je izasla pre par dana i uspeo sam da je nabavim. Da ne raspredamo o njom u Civ IV temi, mislim da je bolje da otvorimo novu. Ako ni zbog cega drugog, onda iz nostalgije

Ko ne zna o cemu se radi, u pitanju je rimejk starog hita sa Amige/PC (colonization, jeltem) upakovanog u novi Civ IV engine. Nisam puno igrao, ali feeling je svakako tu. Menadzment mehanika je ostala gotovo ista, s izuzetkom da je snalazenje olaksano. Najvece promene su odnosi sa drugim kolonijalnim silama i urodjenicima, gde je originalna igra i najvise manjkala, po mom skromnom misljenju. Urodjenici su sada gotovo posebne civilizacije i diplomatija sa njima je znatno prosirena. Dimplomatija sa Evropljana je skoro istovetna kao u diplomatija u Civ IV, prilagodjena Colonization uslovima, naravno.

Sve u svemu, meni se svidja na prvi pogled. Davno sam igrao originalni Colonization ali mi se cini da je ovaj rimejk zaista uspeo da pruzi atmosferu slavnog originala. Zajedno sa boljim interfejsom i jednostavnim upravljanjem mislim da igra ima potencijala za svakog Civ igraca, a za Colonization nostalgicare pogotovo...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2008, 14:17   #27
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ista ona stara igra samo u novoj prelepoj grafici... Upravo ono cemu sam se i nadao Da je ista drugacije, bio bih razocaran...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2008, 15:49   #28
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Pa bas nije bas samo nova grafika.

Rekao bi da je odnos Col:Civ4 elemenata negde oko 70:30 (u onih 30 spada i Civ4 grafika i interfejs). Jedinice imaju promocije ko u Civ4, liberty zvona sire granice, postoje great generali kao u Civ4, itd... Mada ima i nekih stvari koje su potpuno nove. Kao na primer nacin na koji skupljas "Oceve nacije".

Sve u svemu, mnogo mi se svidja.

Inace, zgodno je da znate da velicina kraljevih pojacanja diretno zavisi od broja "zvona" koje ste skupili tokom igre.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2008, 16:54   #29
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Pa sve je to tako bilo i pre

Jedino je ovo za granice novo (jer se sad vide) i par sitnica koje si napisao ali je ipak ovo uglavnom cista Coloniza u novoj grafici
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 2:16   #30
zone2403
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Lokacija: Morpork na Anku
Poruke: 709
Zahvalnice: 535
Zahvaljeno 194 puta na 118 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

E, posto sebe smatram najvecim zivim fanom orginala , moram da priznam da sam ovu igru cekao skoro 10 godina da izadje. Rimejk Colonization-a, i u skoro svemu je opravdao ocekivanja, sem u jednoj cinjenici koju sam jako zeleo da vidim, da konvertovani indijanci mogu da dobiju naoruzanje i da se bore na tvojoj strani! Steta sto se Sid nije setio tog detalja, mogli su da budu neka vrsta ''black-ops'' jedinice ! Zamislite da smo mogli da im prilikom pravljenja odredimo u koje pleme mogu da se maskiraju, pa da za tvoj gros napadnu neke evropejce koji onda u odmazdu krenu da tamane pleme koje ti je dotad stvaralo nevolje, nesto poput Privateer-a na kopnu! Eh, pusti snovi!
zone2403 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 11:38   #31
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Inace, igra nije nimalo naivna po tezini i spada medju teze Sidove igre... Napatio sam se kao Isus dok nisam prvi put pobedio kralja, i to sve na drugom najlaksem nivou tezine.

Mada, po meni je mehanika u nekim slucajevima pogresna. Igra je tako koncipirana da imas vece sanse kao nerazvijena kolonijalna sila nego kao velika, ekonomski, kulturno i politicki razvijena imperija...

Lakse je pobediti u 40 krugu sa jednom kolonijom nego u 500, kada imas 6-7 visoko razvijenih kolonija...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 12:14   #32
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Nazalost tako je.

Trenutno (ko zna, mozda neki patch to promeni), velicina kraljeve armije direktno zavisi od broja zvona koji si proizveo tokom cele igre (naravno, i tezina ima neki faktor). Sto samo po sebi znaci da sto imas vecu populaciju to ti treba vise zvona, te ce biti veca kraljeva armija.

Ni meni se to ne svidja previse. Al dobro, igra ima mnogo drugih dobrih elemenata da me drzi. Narocito je dobra automatizacija vagona (import/export), sto smanjuje besportebni mikomenadzment na delu kopna sa vise kolonija (povezanih putem).


Inace, nasao sam veoma lep clanak na CivFanatics forumu o tome kako tacno zvona uticu na povecavanje pobunjenicnog raspolozenja.

Link:
http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=293730

Poslednja ispravka: player1 (3.10.2008 u 12:26)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
choi (4.10.2008)
Stara 3.10.2008, 15:26   #33
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

A zar tako nije bilo i u originalu? Što više zvona kreneš da stvaraš, to kralj češće dodaje jedinice u svoje ekspedicione snage. Pred proglašavanje nezavisnosti uvek treba napustiti većinu kolonija i zadržati se samo u par najvećih, tako je najlakše izvojevati nezavisnost.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 20:13   #34
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ne nije.
U originalu koliko ce kraj da doda u armiju zavisilo je direktno od kolicine robe koju prodas u Evropi.

Plus, taj rast je bio spor, tako da se na kraju oko 80% armije sastojalo od pocetnih trupa (tj. "skaliranje" je bilo minimalno).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 20:26   #35
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ali obicno navale na jedan grad pa grunes vojsku tamo i sredis stvar.. a sad su verovatno to promenilo... Inace, nekako mi je teza igra nego pre Sa dva dragona sam pre mogao da obrisem selo bez problema a sad cvrc... isto ko i u civilizaciji, u originalu pocistim sve sa 5 katapulta a sad moras da guras 20 komada jedinica...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 21:02   #36
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Sada su veci problem urodjenici nego Evropljani. Kraljeva vojska dolazi obicno sa gomilom artiljerije i zabarakadiranje u gradovima ne dolazi u obzir. Artiljerija ima 150% protiv grada, i sta god imao u gradovima - pasce, i to prilicno brzo. Moja taktika je bila da se zabarakidarm na brdu ili sumi pored grada, sa artiljerijom i pesadijom. Kada kralj osvoji grad i prebaci jedinice u grad, onda ja nastupam sa svojim topovima. Osvojim, pustim i tako nekoliko puta...

Prvih par igara mi je bilo da isprobam razne varijante i lidere a prva prava je bila sa holandjanima, i to sa onim sto daje 100% izmedju podizanja poreza. Planirao sam da zaradim gomilu para i da kupujem iz Evrope vojsku pred revoluciju, al' ne lezi vraze. Vise zaradjenih para znaci da kralj trazi vece sume. Posto sam normalno odbijao da mu dam recimo 9000 od mojih 15000, cesce mi je podizao poreze, tako da se na kraju to gotovo izjednacilo. Vec preko polovine igre sva moja proizvodnja nije imala smisla (proizvodio sam ogromne kolicine coats, clothes, ciggars + silver) jer su cene popadale na smesno male + 30% poreza, sto znaci da sam zaradjivao vrlo malo. Odmah na pocetku sam stavio Elder statesmene u vecinu naselja i izabrao gomilu ekstra Founding Father-a i povecanje proizvodnje, ali to mi nije nista vredelo jer je kralj imao ogromnu vojsku i samleo me, a moja poveca proizvodnja nije vredela jer su cine bile jako malo (srebro 1, na primer).

Drugi put sam resio da se bolje pripremim, izgradim gradove gde ima puno ruda i gustih suma a samo jedan dva pored nekih resursa, cisto za pocetak da se zgrne nesto para, jer posle nema smisla. Takodje nisam stavljao elder statesmen-e u gradove da kralj ne bi povecavao vojsku. Strategija je funkcionisala i kada sam imao 7-8 razvijenih kolonija i dosta vojske poceo sam se da se pripremam za revoluciju. Naravno, posto su gradovi bili ogromni (izmedju 15 i 20) trebalo je vremena da se digne rebel sentiment i kralj je sve vreme povecavao vojsku. Bez obzira na to, posto su moji gradovi brzo proizvodili, kada se rebel sentiment podigao na vise od 50% u svakom gradu, imao sam vecu vojsku od kralja (on 40 regulara ja 25, on 15 dragoona ja 8, on 12 ariljerije ja 45 topova, on 7 Man-o-Wara ja 15 Ship of the Line-a).
Medjutim bez obzira na to sto sam je svaki grad imao preko 50% rebel sentiment, nisam mogao da objavim revoluciju jer se racuna i populacija izvan gradova, odnosno onih 33 sto su mi bili pod oruzjem (topovi i brodovi se ne racunaju). Posto nisam mogao da objavim revoluciju, prekinuo sam kad sam video da ce isteci vreme.

Treci put, kada sam pobedio, igrao sam sa Bolivarom, izgradio sam jedan grad pored vode i 2 ribice i dva u unutrasnjosti, prvi, koji je bio velicina 1, pored pamuka,koji sam uvozio u glavni i tu preradjivao i drugi pored dva brda i dve guste sume za proizvodnju. Vojnika van gradova gotovo da uopste nisam imao, samo sam kupovao topove. U negde 50 potezu sam doveo nekoliko elder statesmen-a, i vrlo brzo podigao rebel sentiment na preko 50% posto sam imao samo jedan veliki grad.. U 70 krugu sam proglasio nezavisnost, pretvorio gotovo sve gradjane u vojnike i dragoone sa nastancovanim musketama i konjima. Kada je kralj dosao, imao sam 3 grada velicine jedan i vecu vojsku od njega. Razbio sam ga da nije ni osetio.

Tako da velika mana igre ostaje to sto te penalizuje za razvoj i tera proglasavas nezavisnost kao nerazvijena kolonija...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
oluja (8.10.2008)
Stara 8.10.2008, 1:15   #37
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Uh, uh, uh... trebaće mi vremena da se priviknem na novi interfejs, posebno na ekran kolonije

Prvo što sam primetio je da su drastično skresali benefite koje donose Founding Fathers.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 1:20   #38
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Zavisi kako gledas.

Peter Minut, na primer, je previse dobar.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 13:16   #39
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Da, definitivno su otežali bilo kakvo dugoročno igranje i činjenicom da se sada kralj sa svojim zahtevima pojavljuje u proseku jednom u 10 krugova, čak i na nižim nivoima težine. A nema više Fuggera koji kada uđe u kongres automatski skida embargo sa bojkotovane robe, tako da ako jednom bojkotuješ jednu vrstu robe, to ostaje do kraja igre. Takođe više nema ni Custom Housea, koji je omogućavao laku trgovinu sa Evropom i pored embarga.

Heh, nisam ni provalio da kod Founding Fathera ima onaj slajder, tj. da ih ima mnogo više nego u originalu. Što se Minuita tiče, bzvz mu je dodeljena ta nova uloga (25% jeftinije regrutovanje jedinica iz Evrope), ono da Indijanci ne traže da im se plati za zemlju mu je bilo mnogo prikladnije (jer je upravo to i uradio - kupio Menhetn od Indijanaca za neku siću. Dobra je stvar što se oni sada ponašaju kao Svetska čuda...kada jedan pristupi nekoj državi, druge države ga više ne mogu imati, što je i logično.

Takođe mi se čini da mi je i Large mapa suviše mala (probaću da igram na Huge), ali obzirom na penale koje vučete ukoliko ste jako razvijena kolonija, možda je i bolje ovako. Takođe pioniri više ne troše alat za rad, već neku malu količinu novca...

Eh...pomenuli su ropstvo, mada samo kao neku vrstu Civica koji se biraju prilikom pisanja Ustava za novu državu...

Nisam oduševljen, nisam razočaran... jednostavno sam ravnodušan
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2008, 13:32   #40
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Bas tako. Moglo je i bolje. Mislim da su ovom novom mehanikom penalizovanja razvoja pomalo ubili ono sto je cinilo prvi COL tako dobrom igrom, a to je razvijanje ekonomije i proizvodnje. Secam se da mi je bilo mnogo teze da izgradim fabrike i oruzarnice/brodogradilista u prvom COL-u. Ovde je lakse, ali nema smisla ih graditi. Muskete, konji, alat itd... su dzabe u Evropi. Cak mi se cini da se vise ne isplati gajiti konje, jer se ta hrana moze mnogo bolje upotrebiti.

Taj deo sa smanjivanjem cene proizvoda je ok u sustini. To treba da te tera da se postepeno odvajas od Evrope. Medjutim, problem je sto nikom u Novom Svetu ne mozes nista prodati jer nemaju para. Indijanci imaju para na pocetku ali kad im odneses 3 tovara musketa koje plate 10,000 to je to. Ne zaradjuju gotovo nista. Znaci imas lufta za jednu-dve posiljke kod svakog plemena u toku igre. Sa drugim kolonijalnim silama sam probao da trgujem i nijedna nije imala vise od 400-500 u jednom momentu, i to prilicno kasno u igri...

Sta ja znam. Moze sve ovo neki patch da ispravi. Mislim atmosfera je tu, mehanika je pomalo losa...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
civilization 4, colonization

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Civilization IV ZverBre Upravljačke simulacije 270 23.11.2015 0:46
Civilization Revolution DeCoy Konzole 0 5.6.2008 10:27
Colonization donator99 Stare igre 70 5.12.2007 17:42
CIV 1,2,3,i naravno Dzej,ovaj,CIV4 Arnediad Upravljačke simulacije 42 4.12.2007 21:00
Civilization Vs. Warcraft Alek92 O igrama uopšte 16 3.7.2006 21:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com