Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.3.2009, 19:56   #1
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom „UnderClockovanje” Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrošnje”

Imam AMD Duron XP na 1200MHz.
U indikatorskim programima između kojih ja najčešće koristim EVEREST očitavanje napona je 1,76 do 1,79V; napon se najduže zadržava na 1.78V. Isto se vidi u BIOS-u.
Za temperaturu procesora očitavanje je 55°C kada je neopterećen a dostiže i do 65°C pri punom opterećenju na sobnoj temperaturi od oko 28, ..., 30°C.
Takođe EVEREST očitava sledeće podatke za procesor:

--------[ EVEREST Professional (c) 2003, 2004 Lavalys, Inc. ]---

--------[ CPU ]-------------------------------------------------

Informacije o procesoru:
Procesor AMD Duron XP, 1200 MHz (12 x 100)
Jezgra procesora Morgan
CPU stepping A1
Podržani setovi instrukcija x86, MMX, 3DNow!, SSE
L1 cache za kod 64 KB
L1 cache za podatke 64 KB
L2 cache 64 KB (On-Die, Full-Speed)

Fizikalne informacije o procesoru:
Tip pakiranja 453 Pin PGA
Dimenzije 4.95 cm x 4.95 cm
Broj tranzistora 25.2 milijuna
Tehnologija izrade 6Mi, 0.18 um, CMOS, Cu
Veličina silicijske pločice 106 mm2
Napon jezgre 1.75 V
I/O napon 1.6 V
Standardna potrošnja 39.2 - 55.2 W (ovisno o frekvenciji)
Maksimalna potrošnja 42.7 - 60.0 W (ovisno o frekvenciji)

Proizvođač procesora:
Naziv tvrtke Advanced Micro Devices, Inc.
Informacije o proizvodu http://www.amd.com/us-en/Processors/...30_118,00.html
----------------------------------------------------------------------

Dok senzor u ovom trenutku na 15 stepeni u sobi pokazuje:

--------[ Senzor ]------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacije o senzoru:
Tip senzora Winbond W83697HF (ISA 290h)
Naziv matične ploče MSI MS-6712
Kućište je otvoreno Ne

Temperatura:
Matična ploča 34 °C (93 °F)
CPU 54 °C (129 °F)
Maxtor 6E040L0 21 °C (70 °F)

Hladnjaci:
CPU 3054 RPM
kućište 2909 RPM

Naponi:
CPU jezgra 1.78 V
+3.3 V 3.14 V
+5 V 4.70 V
+12 V 12.65 V
-12 V -12.69 V
-5 V -5.55 V
+5 V Standby 4.82 V
VBAT baterija 3.36 V
Debug Info V 6F 04 C4 AF D0 1B 2B 22 (01)
Debug Info T 34 54 255

Zanima me, da li smem da u BIOS—u podesim napon procesora na fiksnih 1,75V ili čak manje, pa da čak, procesor spustim na 1 ili možda 0,9GHz. Ovaj računar koristim za filmove, muziku, internet i pisanje tako da bih ga „spustio“ što je moguće niže da bih mu maximalno smanjio CPU temperauru kako bih mogao da mu izbacim sve dodatne coolere sa kućišta i postavim samo jedan niskošumni cooler na CPU koji bi zajedno sa onim iz napajanja znatno utišao buku koju sada stvara računar. Ne radi se o hiru, ovi stari računari su se zaista grejali više od sadašnjih, misim na AMD, te mi je, zato kućište puno coolera koji galame.Onaj na procesoru je od čak 4700 obrtaja/min. Ja bih kupio neki kvalitetni, niskošumni sa manjim br. obrtaja, poskidao sve ostale (ne mislim na onaj iz napajanja, on je ionako tih) i voila, eto rešenja. Pod ovim uslovima, kada skinem sve pomoćne coolere temperatura neopterećenog procesora je ≈60°C ito na 18~20°C.
Naponi gore prikazani non stop variraju, tako je oduvek bilo, da li je mi+oguce da zbog toga je temperatura visa? Ili, ako je ovo gore nemoguce, postoji li neki drugi nacin da se spusti temperatura CPU-a?
Nadam se da ne postavljam glupa pitanja
Hvala
Pozz
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 20:29   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: „UnderClock-ovanje“ Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrosne“

Zanimljivo je to, al gde ces naci kuler za socketA a da nije zamena za BOX? Ja sam trazio prosle godine u ovo vreme al nema nigde, il ima isti ko sto sam imao tad. I onda sam se batalio corava posla i prodao krsh (Barton 2500+). Sad je verovatno josh gora situacija, sem ako neznas nekog ko ce da ti proda polovan kuler. Al ako je polovan, (i verovatno star vise od 4 godina) vishe nije tako tih.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 22:44   #3
VlaK
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Lokacija: Ravangrad
Poruke: 358
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 91 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: „UnderClock-ovanje“ Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrosne“

Imam ja Bartona i stavio sam na hladnjak običan kuler za kućište od 8cm (2000 obrtaja) kojeg sam silikonom zalepio za one "limiće" na hladnjaku. I radi ok. Uz CPUIdle extreme procesor drži oko 30 stepeni za filmove i muziku i net.
Tiho tiše, ko padanje kiše....
VlaK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 15:19   #4
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: „UnderClock-ovanje“ Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrosnje“

Ma manje vise kuler, ko sto rekoste, imrovizovacu nesto ili naci polovan, rastavljao sam ih ja vec i cistio i podmazivao pa ih znatno utisao, a i nije tako bucan samo taj CPU kuler(samo=kad je pored pnog iz napajanja jedini), a i na vreme sam kupio jedan CoolerMastrov koji se deklarise ko tih
Mene zanima da li smem i koliko da oborim CPU, napon i brzinu, i da li da diram mnozilac ili FSB (ja mislim bolje mnozilac da ne bi desinhronizovao CPU i ostale komponente diranjem FSB-a)?

Sta kazete?

Rekli su mi da je Duron takav, topao, i da je to normalno, ali eto, ja hocu da od kompa napravim multimedijalni uredjaj, pa da CPU-u smanjim opterecenje i masini produzim vek...
HVALA

Poslednja ispravka: donboske (10.3.2009 u 15:34)
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 16:01   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: „UnderClock-ovanje“ Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrosnje“

Pa ako je zakljucan mnozilac, onda nema pomoci, moras da mu spustas FSB koji je i ovako niskih 100MHz. Slobodno probaj prvo sa spustanjem mnozioca pa onda ako se komp ne digne, odradi clr CMOS. A duron je meni (imao sam ga pre bartona) radio na 95 stepeni dok nisam odlucio da ga josh malo kloknem. I neznam sto bi ne bi smeo da probas? Nece da izgori od male voltaze. Samo moze da se ne digne a tu vadjenje batreije pomaze. Samo prvao spusti klok i isprobaj, a onda voltazu. Ako probas suprotno sigurno se nece dici.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 16:04   #6
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: „UnderClock-ovanje“ Durona iliti Kako od AMD Durona napraviti „CPU niske potrosnje“

Pazi, za vek trajanja masine najmanje je odgovoran procesor. Sve dok je on hladan (koliko je propisano) i dok nema strujnih udara on ce dobro da radi. Problem moze najvise da ti napravi maticna ploca, ona najcesce ima najmanji vek trajanja. Jednostavno, kondenaztori ce kad tad crci, pogotovo ako cesto komp dugo stoji ukljucen. Drugo, sto moze da crkne je graficka karta, cesto iz istog razloga. Tako da...
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako se zaštiti od krađa World of Warcraft naloga kreator_ MMORPG igre 12 21.2.2009 4:59
Laseri OMG Otherside Ostale komponente 101 24.12.2008 0:43
kako napraviti nesto od ostecenog video fajla na DVD-u Bond_007 Video/TV softver 10 27.12.2007 11:39


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com