Prikaz jedne poruke
Stara 22.11.2010, 14:01   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Принципи и правила за увођење и регистра&a

Citat:
.co.rs - .пр.срб
.edu.rs - .обр.срб
.org.rs - .орг.срб
.in.rs - .од.срб
Prvo i prvo, izgleda da su zaboravili domen ac.rs. Baš me zanima kako će se naglasiti razlika između edu.rs i ac.rs. Kad su TLD-ovi usvajani, rečeno je da je "ac" za samo za akademske institucije (univerzitete, institute, akademske biblioteke i slično), a "edu" za sve ostalo. Kako će se to dvojstvo zadržati u ćiriličnim domenima? Da li će biti "обр" i "ак" ili nešto drugo? Da li je zgodno da se ta dva domena spoje u "обр"? Da li je upotreba domena .ак problematična jer su oba slova skoro ista u ćirilici i latinici (mala razlika je samo u obliku slova - "k" prema "к")?

Drugo, ja nešto ne mogu tačno da se setim koja je namena domena in.rs. Prisećam se da je u ono doba rečeno da in.rs predstavlja opšti "internet" domen koji može da registruje samo privatno lice i jeftiniji je od .rs ("in" bi u tom slučaju bilo od "internet", a ne engleska reč za predlog "u"). Dakle, ispada da je to nekakva socijalna kategorija u smislu "skupo ti da registruješ .rs a privatno si lice - evo, možeš da registruješ in.rs koji je duži i naziv mu je gluplji, ali je jeftiniji". A koliko sam primetio, vrlo je malo ljudi registrovalo in.rs (a i što bi, ako može da uzme Supurovićev iz.rs, koji je džabe, a razlikuje se samo u jednom slovu).

Dakle, ako postoji .iz.rs, onda je glupo da se in.rs prevodi i kao од.срб i kao из.срб. Ovo drugo, prema pravilima, i ne može, jer je из.срб već zauzet kao ćirilični pandan domena iz.rs.

Ja bih kao ćirilični pandan domena .in.rs predložio .ин.срб, bar ako se istraje na objašnjenju da ono "in" dolazi od Internet.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke