Prikaz jedne poruke
Stara 5.8.2007, 1:19   #225
Nillaith
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Poruke: 518
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 60 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Sto se olovaka tice, pokusaj da nabavis mekse - 3B, 5B i 8B su odlican izbor, a mozes nabaviti i one koje su 'izmedju'. Tvrdje olovke em su svetle, em se teze brisu, dok uz pomoc mekih mozes postici veoma svetle linije, kao i veoma tamne. A uz to ih je mnogo lakse obrisati =D

Ugljen obavezno uzmi prirodni, a ne 'vestacki' (presovani). Vestacki se teze brise i, po meni, vise se ponasa kao vostana bojica nego nesto drugo. Sto se laka tice, slobodno uzmi onaj za kosu. Jedina nuspojava je sto crtez pozuti sa godinama, ali ne verujem da ce se to primetiti na pak-papiru. Radi isto sto i taj 'specijalni' sprej, samo sto je znatno jeftiniji.

Ugljen je savrsen za oslobadjanje pokreta, da naucis da radis malo opustenije, ne misleci preterano na detalje. Uzmi i skrabaj do mile volje. kinteC je dao dobar savet za gumicu, "gnjeca" je najbolja
Postoji jos jedna tehnika, za koju je prirodni ugljen kao stvoren zato sto se lako brise. Prvo nacrtas grubu crtez toga sto zelis da nacrtas, a onda izbrises linije rukom, tako da ti ostanu samo obrisi. Onda preko toga crtas ponovo, popravljajuci i cisteci crtez... tako mozes do besvesti, pisi pa brisi. Na kraju dobijes onaj zamuljano-nezamuljani efekat :P

Ne znam sta da crtas... ne znam koliko ti dobro ide perspektiva, mozda to? Kreni od jednostavnih oblika (kocka, kvadar, lopta, piramida, kupa, valjak) pa dokle stignes. Ili uzmi neki predmet koji ti se svidi, pa to crtaj. Najlakse se uci crtanjem iz zivota (e, jos kad bi meni to uslo u glavu... >_>)

Ne preporucujem koriscenje lenjira, pokusaj da naucis da crtas sto vise bez pomoci istih. Skoro pa savrsen krug je moguce nacrtati ako ga prvo skiciras, pa onda okreces papir i doradjujes dok ne lici na krug bez obzira kako papir bio okrenut :P

Od ostalih pomagala... markeri i tanki flomaster/rollerball olovke nikada nisu na odmet. Toplo preporucujem UniPin 0.1... sta god da su, valjda spadaju u jako tanke flomastere. Boje ne blede, ne 'cure' po papiru (kao sto je slucaj sa, recimo, Schneider olovkama) i suse se u sekundi, tako da nema opasnosti da slucajno zamuljas nesto rukom.

Uh, raspisah se ja... slobodno pitaj ako ti jos nesto zatreba
Nillaith je offline   Odgovor sa citatom ove poruke