Prikaz jedne poruke
Stara 13.4.2017, 8:48   #52
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Koji Linux za stariji laptop?

Nema veze, sve sto je napisano tada vazi i sada
Q4OS je izuzetno stedljiv sto se memorije tice. Koristi u 32bitnoj verziji od 150-200 MB s tim sto ostatak RAM-a smesta u cache za file system pa u task manageru izgleda kao da koristi mnogo vise sto nije tacno. Trinity je izuzetno brzo a opcijama krcato okruzenje - ako bih ga poredio sa nekim drugim recimo da ima brzinu XFCE-a ili cak i LXDE-a a od prvog a narocito drugog ima mnogo vise opcija za podesavanje svega i svacega iz GUI-ja. Npr, uz Debian LXDE, XFCE ne stize ama bas nista od korisnih alata, cak ni repozitorijumi svi nisu zakaceni pa je potrebno par sati da se sve dovede u red (i to kad covek zna sta radi). Ovde sam pored full instalacije instalirao samo jos gdebi, ntfs-config, mcomix, gparted, lxtask (jer je mali i brz a inace je nepotreban), unrar (non free verziju jer instalirana free verzija nije bas najbolja) i morao da dodam swap particiju u fstab fajl jer iz nekog razloga nije bila prepoznata i zakacena (treba je valjda napraviti tokom instalacije a ja sam imao jednu postojecu pa to nisam ucinio). Zakaceni su inicijalno i svi debianovi free, non free i backports repozitorijumi pa je ovo u sustini Debian uz minimalne intervencije q4os tima koji svoje apdejte distribuira preko svog repozitorijuma.
Korisno je znati da q4os koristi UTC vreme a ne lokalno pa ako neko koristi dual boot sa windowsom ili ima BIOS koji ne podrzava UTC vreme (oba slucaja su moja) imace problemcic da mu je sat u BIOSu tj windowsu uvek dva sata unazad. To se resava prelaskom q4osa na lokalno vreme u fajlu adjtime koji se nalazi u etc folderu. Potrebna su root prava da bi se promenio sadrzaj fajla - u fajlu string UTC promeniti u LOCAL. Promene iz GUI-ja ne rade (ili i ne treba da rade?). Iako je izabrana casovna zona i promeni se prikazanoi vreme u system trayu q4os i dalje koristi UTC vreme. Mozda je moguce odraditi promenu i iz GUI-ja a da to prosto nisam primetio.
Update manager radi uredno. Na Debianu na XFCE, LXDE i slicnim laganim okruzenjima nema update managera tj mora se instalirati i gomila gnome biblioteka sa gnome update managerom koji izgleda ne radi bas kako treba u ovom trenutku tj ne prijavljuje postojece apdejte.

Poslednja ispravka: Laskaris (13.4.2017 u 11:02)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
blast beat (17.4.2017)