Prikaz jedne poruke
Stara 11.11.2017, 13:46   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: TV 30fps 60fps?

Evo ukratko na srpskom. Reč je o interpolaciji slike, tj. filmovi i serije uglavnom imaju 24 ili 30 fps, a TV uglavnom može da prikaže 60 ili 120 sličica (to zavisi od modela) u sekundi. Zato eki TV-i imaju opciju da softverski umeću nove sličice između ovih 24 da bi se dobilo tih npr. 60 fps. I finalno to naše oko vidi kao mnogo čistiji pokret.

Ali tu opciju nemaju svi TV-i, a i ako je imaju zove se drugačije kod različitih proizvođača, ima ta lista sa nazivima u ovom linku koji je dao Voodoo. Uglavnom u TV-u tražiš neku opciju koja ima Motion ili Clear u nazivu. I uglavnom nije baš idealno da se nasvira ta opcija do kraja jer se jave povremeni trzaji i greške u pokretima, uglavnom kada se menja kadar u filmu jer softver izgubi ritam u predviđanju, ali na nekim nižim ili srednjim podešavanjima stvarno ume da napravi baš lepu razliku. Ja koristim blagu interpolaciju na TV-u i prija mi, često mi znači više i više isčisti sliku od same rezolucije ekrana oko koje se večito dizala najveća prašina.

Ko gleda filmove i serije sa PC-a ima načina da uključi interpolaciju u samom video playeru.

Sem te interpolacije. Neki režiseri su pokrenuli inicijativu da snimaju filmove u većem fps, pa npr. Hobbit ima u 48fps i još neki filmovi. Njima onda ne treba interpolacija od strane softvera jer su u originalu vrlo glatki i detaljni pokreti. Evo imamo i temu o tome. Nekima se sviđa sve to a nekima ne jer su se decenijama navikavali na nizak frame rate pa je sada ovo malo čudno. Npr. totalno si u pravu da se tako mnogo lakše uoči loš CGI, ili sitno drmanje kamere itd.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
malo blesav (26.12.2017), Rkoma (11.11.2017)