Prikaz jedne poruke
Stara 30.11.2006, 22:28   #7
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: igre koje rade/ne rade na Vista Ultimate....

Gledano iz ugla Windowsa XP, Vista pokušava da radi po sistemu logovanja upotrebom običnog accounta (iz users grupe), a da se za sve administrativne akcije traži unos username-a i password-a administratora. Samo,to je kod Viste u pozadini - ne vidi se jasno da si se pri logon-u logovao kao običan korisnik, ali se vidi po tome što ti za sve administrativne poslove traži potvrdu. Linux već godinama radi na sličnom principu, pa bi ova koncepcija trebala biti OK, vezano sa security i za smanjenje grešaka zbog pogrešnih podešavanja i instalacije.

Neko vrijeme sam pokušavao da koristim XP na sličan način. Imao sam administrativni nalog sa šifrom, a stalno sam se logovao kao običan korisnik, i po potrebi koristio desni klik -> Run as ... pa unosio administratorski user/pass za podešavanja i instalacije. Na taj način Office radi bez problema, ali, nažalost, rijetko koja igra. Instalacija igre upotrebom Run as u velikoj većini slučajeva je ili pucala, ili je bilo problema oko snimanja pozicija, podešavanja i sličnih stvari - svakim pokretanjem igre vidio sam da su se podešavanja izgubila - prosto zato jer su se snimala u administratorov profil (bez obzira što sam se logovao kao user, doduše, instalaciju sam izvodio sa Run As ...). Uglavnom je bila bolja situacija ako sam igru instalirao logovan kao admin, pa je startovao kao user, samo je i tada bilo problema oko čuvanja pozicija i podešavanja.

Problem je što u Windowsima nije preporučljiva instalalacija bilo čega korištenjem Run as ... komande (recimo, i Mozilla ima sličan problem pamćenja podešavanja), a Vista očigledno gura malo unapređen, ali u osnovi isti taj koncept.

Nadam se da nisam bio previše konfuzan, a i ovo je moje viđenje problematike igranja u Visti. I prilično sam siguran da je ova koncepcija prvenstveni razlog problema u igrama, i da će se moći riješiti ako se omogući upotreba pravog admin naloga, koji se koristi od logovanja do logoff-a, bez prelaska iz user moda u admin mod samo po potrebi.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ezenkiel na korisnoj poruci:
Lord (15.4.2007)