Prikaz jedne poruke
Stara 23.12.2016, 10:40   #146
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Da, prava rec je "forsira se". Da nema tog "forsiranja" verovatno bi odavno ispala iz upotrebe. Ta politika dva pisma je bas i drzi jos u upotrebi, a ne suprotno.
Ja sam neko ko se potpisuje ćirilicom, u školi pisao ćirilicom, ali u kompjuterskom svetu još od Commodorea 64 sam kuckao laticinom. E kao takav u zemlji Srbiji (sem tamo gde je predviđeno zbog manjina) apsolutno nemam ništa protiv da se "natura" ćirilica u radu državnih organa, ćiriličnih tabli i slično, jer je jednostavno to naše piše i u suštini je lepše i preciznije od latiničnog pisma.

Ali sam protiv ćiriličnih talibana koji bi zabranili upotrebu latinice i izbacili iz srpskog jezika. Isto tako smatram da je ćirilica u IT svetu samo problem i ništa više, ne mislim u smislu kucanja na ćirilici, to je pokriveno (konačno!) Unicodeom, već za stvari koje rade ispod haube.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Realno gledano, latinica je superiornija jer je u upotrebi u svim dijalekima "srpskohrvatskog" jezika, i jel je slicna latinicama najpopulrnijih jezika na svetu.
Ne može biti superiornije jer pobija piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano. Hint: dž, lj, nj naspram џ, љ, њ. Ali je superiornija u IT svetu u svakodnevnom korišćenju jer me mnogo mrzi da svaki put drndam levi alt i levi shift kako bih promenio sa ćirilice na latinicu kako bih otkucao naki engleski naziv ili pojam ili marku i model proizvoda.

Kad pravim referat za nabavku IT opreme u svojoj firmi koji mora biti na ćirilici, smorim se ko pas od prebacivanja tamo i nazad i treba mi 5 puta više vremena da isti završim.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Plus sto niko normalan ne prodaje tastature na cirilici. Ako nema komercijalnog razloga za tako nesto znas da nesto nije debelo u redu sa tim pismom.
Ne postoji komercijalni interes na ćirilične tastature, ali postoji za tastature na kojima je napisana i ćirilica i latinica. Nije baš mali broj korisnika u državnim i javnim ustanovama kojima bi te tastature dobro došle, a moja klinka kada je polazila u prvi razred je dobila laptop sa takvom tastaturom i puno joj je značilo jer ako ste zaboravili prvo se u školi uči ćirilica, a tek posle latinica.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Eto vidiš, to je sjajna poslovna šansa za niche proizvod, ćirilična tastatura a umesto num. dela - ikona sveca po izboru, moram Kinezima ovo da prezentujem.
Ne znam zašto se ćirilica asocira na pravoslavni talibanizam, ali aj' sad.
bachi je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Тормунд (23.12.2016), goranmax (8.1.2018), joximovic (5.1.2017), Laskaris (23.12.2016)