Prikaz jedne poruke
Stara 18.2.2012, 5:44   #14
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje grafičke kartice

Pazi, grafici i kompu ne steti sto posto. E sad, teoretski, verovatno malo skracuje radni vek samom ventilatoru, ali ja licno sam retko nailazio na slucaj da ventilator stane pre same graficke, a ako se bas i desi, sto je mala verovatnoca, do tad ce ti isteci i garancija (osim ako nisi bas maler), pa ces vec moci da skarabudzis i neki drugi vent na karticu (ako ne resis da zamenis samu grafiku). A razlog zbog koga nije fabricki podesena na 100 % si verovatno primetio i sam: buka. A HD 5xxx serija bi trebalo da je hladna, ali i ja sam imao 5770 cucore, koja ima bolji hladnjak (bar bi trebalo) od referentne, pa je temp u furmarku znala da ode i do 90 C ali nije pucala ni tada. To sam sredio lapovanjem kulera i stavljavanjem dobre termoprovodne paste (arctic ceramique). Ovaj zahvat je smanjio temperaturu za desetak C, ali ako ti je kartica u garanciji i ne mozes da skines kuler a da se ne primeti da je skidan bolje nemoj.
Mada, vidim da kazes da ti je porasla temp u kucistu. Ne znam koje kuciste imas ali ne bi bilo lose da da stavis jos jedan vent ako imas gde da izvlaci vazduh iz kucista. Ja sam coler master elite 332, koje je je budzetsko kuciste, modovao i stavio dve dvanaestice sa strane, jednu da duva pravo u karticu, a drugu pri vrhu, da izvlaci vaduh posto se tu pravio ,,dzep" vruceg vaduha, sto je dodatno pomoglo hladjenju za nekih 3-5 C za procesor i graficku.
A sto se tice leta, savet ti je da taj most prelazis kad stignes do njega i da se ne nerviras unapred. Ako bas hoces da znas sada, vidi koja ti je prosecna temperatura sada u sobi, uporedi sa letnjom temperaturom u sobi, zatim max temperaturu kartice u opterecenju sada i na nju dodas razliku letnje i zimske sobne tempertature. Ako ti na taj nacin dobijena temperatura bude negde oko temperature na kojoj graficka blesavi, moguci su problemi. Naravno, ovo nije nikakva zvanicna formula i u stepen precizna, ali za tvoje (i moje, uostalom) potrebe zavrsava posao.

Poslednja ispravka: makiem (18.2.2012 u 5:56)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Nash Knight (18.2.2012), technikum (5.3.2012)