Prikaz jedne poruke
Stara 21.5.2006, 13:25   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Hromatska aberacija

Lepo, lepo i poucno nema sta.
Kada bi bilo na forumu vise ovakvih strukovnih razgovora a ne tipa ATI vs NV forum bi dobio na znacaju. Momci samo napred. I sam sam naucio nesto iz vasih postova o digitalcima.
Zapravo sve ja to znam jos od vremena anlognih aparata ( 20 godina bavljenja fotografijom ) ali tada nije bilo iso, cmos, aps... i ostali nazivi. Aberacija je poznat termin i veze se za fizicka dejstva svetlosti koja se ne mogu uprkos najsavremenijim aparatima izbeci.
Zakrivljenost zemaljske kugle i svetlosni zrak koji pada pod odredjenim uglom dovodi do prelamanja svetlosti gde se prvo razlazu ljubicasta, plava...crvena talasna duzina svetlosti. Sto je kraca to je vidljivija ( nebo plave boje ) a sto je duza to je intenzivnija ( crveno nebo u sutonu ). Za primere koje ste naveli ljudskom oku ne smetaju jer ih mozak isuvise sporo detektuje. Za 25 slika u sec. mozete reci da je film a ne slajdshow fotografija vecom brzinom.
Oko kao socivo je savrseno dok sociva na fotoaparatima nisu. Cesto ce te videti fotke gde se zgrada nakrivila kao krivi toranj i Pizi. Naravno da postoje specijalni objektivi koji kompenzuju ovu manjkavost i kace se na aparate ( riblje oko recimo ).
Mozda ovo sto sam napisao je off topic a mozda i nije. Toliko toga moze se razgovarati o foto tehnikama i trikovima da bi ovaj topic mogao po mom skromnom misljenju da se nastavi jer sve je nesumnjivo vezano za fotografiju i ne moze se deliti na pod topice.
Evo jedan trik kada snimate nocu bilo kamerom ili fotoaparatom. Cest problem je neonsko osvetljenje koje "cveta" pa smeta opstem utisku. Moze se to otkloniti do zadovoljavajuce mere koristeci manuelne modove ali se onda gubi na opstem kvalitetu slike.
Dakle dovoljno je parce stakla ( cisto naravno ) koje potopite u ulje ili zejtin paorski receno u Vojvodini. Sacekaj te da se iscedi pa stavite ispred sociva kada nesto snimate nocu kao sto je recimo ulica, trg, osvetljena zgrada.
Efekat je vise nego ocigledan. Uostalom probaj te pa javite kako vam se cini. To sam naucio od jednog profesionalca sa RTS-a pa vam prenosim njegova i licna iskustva.
Pozdrav pa da se nastavi ova vrlo interesantna tema o digitalcima i upotrebi manuelnih modova. Mnogi ubedjen sam koriste automatiku a ne znaju da iskoriste svoj digitalac do maksimuma za koji su dali novac.
Pozdrav drustvu!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke