Prikaz jedne poruke
Stara 22.4.2009, 23:09   #1
JBlitzkrieg
Član
 
Član od: 6.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 141
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Kompjuter nece da se upali. Samo ventilatori rade

Bratu sam dao staru konfiguraciju pre godinu dana:

Epox 8K9AI/VIA KT400
AMD Athlon 1800+
768 MB RAM
Asus R9550 (Ati Radeon 9550)
Monitor SyncMaster Samsung 15 incha
Lucent Win Modem (v.90 56k)
Maxtor 160Gb
Maxtor 40Gb
Asus cdrw-5232AS
Nec DVD RW ND-4550A
OS: Windows XP SP2 i Ubuntu 7.04

Pre neki dan sam kod njega trebao da prikljucim neki stariji racunar, pa su mi trebali monitor i ostale periferije (mis, tastatura...) od Athlona. Sve kablove sam premestio dok racunari nisu bili ukljuceni u struju (i dugmence na napajanju sam iskljucio).
Kada sam vratio Athlon poceli su problemi. Radio je samo ventilator kucista i nista vise. Drzao sam dugme za napajanje (10 sekundi za manual shut down) i onda se pokrenuo. Ventilatori, svetlenca i optika je radila ali sistem nije hteo da se podigne. Monitor je bio prikljucen ali se nije upalio i nije se culo "oranje" diska prilikom ucitavanja OS-a. Predpostavljam da nije dosao do boot faze.
Pokusavao sam nekoliko puta da ga ponovo ukljucim i tek iz 10-tog puta se podigao i BIOS je javio da su podesavanja promenjena a CPU je video kao 1600+ i oborio frekvenciju na 1050Mhz. Ovo mi se desavalo 3,4 puta godisnje dok je ovaj komp bio moj tako da je ovo mozda problem i sa BIOS batericom. Vratio sam fail-safe settings pa save & exit i racunar opet nije hteo da ucitava OS (opet radi sve ali nema bootovanja). Posle nekog vremena komp sam opet uspeo da upalim a BIOS je opet prijavio isto. Vratio sam fail-safe i nakon restarta, on se ugasio i vise nije hteo da se upali. Cuje se samo ventilator kucista. Video sam da se monitor napajao takodje iz PSU kompjutera, pa sam ga prebacio na obicno "eksterno" napajanje iz mreze. Sada se cuje i ventilator CPU-a. Kada pokusam da upalim komp, na trenutak zasvetle ledovi na tasturi i nista. Samo ventilatori.
Konsultovao sam brata i on se pozalio da se i njemu racunar pali iz nekoliko puta (verovatno kondenzatori na MB). Racunar smo dali (kvazi) serviseru koji je "kao" popravio PSU koje je (opet kao) lepo radilo sa njegovim masinama i da je problem u grafickoj.
Interesuje me da li su ovo simptomi lose graficke? Isto PSU je godinu dana napajalo i monitor. Da li je to moglo da dovede do njegove degradacije? Pozajmicu AGP od nekog pa cu da javim da li je to resilo problem.

Hvala
JBlitzkrieg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke