Prikaz jedne poruke
Stara 27.2.2009, 13:14   #1
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Hard disk - spasavanje podataka

Uh...ljudi, pomagajte...
Evo o cemu se radi...
Imam komp star 5,6 godina u kome imam Maxtor 40GB ATA/133 HDD.
Ima par meseci otkad je poceo da mi pravi problem, bad sektor na boot particiji. Zbog tih bad sektora je boot-ovao jedno minut dva i ponasao se kao dfa se podize iz hibernate-a (ono ocitavanje na dnu ekrana). Ponekad postane ne citljiv neki sistemski file no nista strasno, oborim sistem i opet radi... A zatim kupim drugi komp sa SATA podrskom jer mi je to nekako bili isplativije nego kupiti novi ATA od recimo 250GB, dodam par hiljada i eto novog (polovnog) racunara. Stignem kuci, dan, dva isprobavam novi komp a zatim rekoh da prebacim podatke (pored onih od velike vaznosti za moj fakultet, razni mukom radjeni projekti,analize eksperimenata i sl. neponovljive stvari, a takodje i one od emotivne vaznosti: godinama pravljene fotografije, uspomene, uh!?!!!?...budala ne pravi backUp-pve vise veruje HDD-u od DVD-eva ili CD-ova...) sa starog PATA 40GB na novi u novom-polovnom kompu.
Skinem DVD-RW koji je bio na ATA prikljucku (na novoj GIGABYTE ploci koja ima jedan ATA i 4 SATA prikljucka) i postavim stari HDD 40GB ATA/133. Dzamper na diram jer nije bilo potrebe, skinuo sam master DVD-RW i postavio master HDD. Sve lepo povezem i ukljucim komp. Sada novi komp kao da podize sa starog HDD-a (sporo i sa onim pcitavanjem kao da se budi iz hibernatea) iako je i u biosu sve O.K. podeseno da je SATA glavni. No nebitno, podigne se Windows, naravno sa novog HDD-a, prijavi novi hardver, uspesno ga instalira, pogledam u device manageru, tamo je, startujem everest, on ga lepo vidi, sentor pokazuje na oba HDD-a normalne temperature, sve je lepo, kad.... otvorim My Computer...jok...Windows ga ne vidi, samo dve oarticije novog HDD-a. ne vidi se ni u My Computer propertis->manage...
Ja pomislim da mozda dzampiranje nije u redu pa probam na slave, ono isto...
Sada se iznerviram i odlucim da vratim stari HDD u stari komp i fleskom od 4GB, jedno 5,6 puta i prebacim sve bitne podatke sa jednog kompa na drugi...
KAD, HAOS...nece vise da radi ni na starom kompu...
Ubacim Hirens 9.7 i lost & found kao da moze da pronadje podatke, ali naravno da ih prekopira na drugi HDD. Opet ja stavih stari HDD u novi komp da bih uz isti alat pokusao da sa starog kopiram na novi, ali jok, u novom kompu taj alat nece da se pokrene.
Ja sumnjam da se pojavio bad sektor koji je ostetio podatke o particijama i slicne koji se upisuju na pomocnim/skrivenim particijama HDD-a i omogucavaju komunikaciju HDD-a sa racunarom. Elam, isprobavam ja dalje alate sa Hirensa, pod skupom "recovery" i prvi ili drugi od njih (ne saecam se tacnog naziva) uspe da pronadje particije i da vidi apsolutno sve one moje podatke, ali taj alat nudi samo opciju da "izvucene" podatke vrati na isti HDD sto meni ne znaci, ti podaci su vec tu gde jesu i neosteceni ali ne mogu nikako dopreti do njih. Ghost kao ni partition manager i sl alati ne vide taj stari ATA HDD ni na jednom kompu (ni na starom ni na novom). Taj hard (stari) evo ostao prikljucen na novom kompu, ponasa se normalno, device manager i everest ga i dalje normalno vide...
Molim sve one koji imaju znaja i iskustva sa ovakvim problemima da mi kazu sta jos da pokusam, koji alat da probam...
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke