Prikaz jedne poruke
Stara 25.11.2009, 16:39   #72
LaDyBuG_19
Novi član
 
Član od: 16.2.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Srednje škole, utisci, saveti, razmena iskustava

Činjenica je da onaj koji želi da uči, učiće u bilo kojoj školi, ali je je isto tako činjenica da okruženje utiče na ponašanje pojedinca u srednjoj školi. Ti ljudi su još uvek mladi i većinom povodljivi jer žele da se uklope u novo okruženje (kud svi Turci...). Onaj koji u bilo čemu odudara od većine, obično je odbačen i postane predmet podsmeha (da ne kažem psihičkog, a danas, nažalost, sve više i fizičkog maltretiranja), što vrlo negativno utiče na svest o samom sebi i može ostaviti dugoročne negativne posledice po psihu... Što se češće dešava u stručnim školama nego u gimnazijama, jer je opšte poznato, kako to Nikola16789 reče, da su stručne škole uglavnom rezervisane za klošare. Tako su u Novom Sadu, Srednja elektro i mašinska prepune onih koji su jedva završili osnovnu školu, pa o učinku u srednjoj ne vredi ni raspravljati, a fakultet je već misaona imenica. Čega su i tamošnji profesori svesni, pa ne ulažu previše truda da tu decu bilo čemu i nauče. U prilog tome, evo snimak sa časa u novosadskoj Srednjoj mašinskoj školi http://www.youtube.com/watch?v=joVCtN5DDM8.
Slažem se da onaj koji zna čime bi se bavio, a ne želi da zavrašava fakultet, upiše stručnu školu, ali onaj koji želi na bilo koji fakultet, pametnije mu je da završi gimnaziju jer, ako ništa drugo, steći će svest o učenju i radnim navikama bez kojih će teško završiti fakultet.
Sad, šta se na kom smeru u gimnazijama više uči, govori sam naziv smera, ali nema generalizovanja da su jedni pametniji, informisaniji, ili šta već, od drugih, jer postoji dosta izuzetaka, stvar je ličnog interesovanja i ambicija. Ja sam završila gimanziju opšteg smera, imala sam jednak broj društvenih i prirodnih predmeta sve 4 godine, društveni su mi uvek išli bolje, ali ne znači da o prirodnim nisam imala pojma, ili da nisam mogla da ih "skapiram". Posle sam završila Filozofski fakultet, jezici me najviše interesuju, ali pošto sam na ovom forumu, znači i da me kompjuteri zanimaju i da sam željna da naučim što više. S druge strane, imam druga koji je genije što se kompjutera tiče, ali istim žarom voli književnost i zna odlično istoriju itd... Sve je stvar lične ambicije i sposobnosti, što se takođe odnosi i na kasnije pronalaženje adekvatnog posla... Ali i oni koji ne rade u struci su sposobniji od onih koji ne rade ništa i čekaju da im padne s neba neko, po mogućstvu, "direktorsko mesto" u struci.
LaDyBuG_19 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke