Prikaz jedne poruke
Stara 23.1.2011, 2:25   #57
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Ajde da i ja dam svoje mišljenje.

Najveći problemi kod nas, a u vezi piraterije su, bez nekog reda po važnosti mentalitet, finansije, navike i obrazovanje

O finansijama ste već raspravljali naveliko i naširoko i pokušaću da se ne dodirnem toga. Ono što je mnogo veći problem je kombinacija obrazovanja i navika.

Prvo, nije tačno da su programi koji nam trebaju skupi. Tačno je da koštaju onoliko koliko smo mi voljni da uložimo vrmena u samoinformisanje. Problem je da je mali Perica navikao da podešava kontast, gamu i nivoe/toplotu boja svojih fotografija u Adobe Photoshopu, da kuca u wordu, da reže diskove kroz Nero Studio, Procesira svoj snimak kako arlauče misleći da peva kroz Sony Soundforge, montira filmove u Adobe Premiere ili Sony Vegas itd. Onda te navike prenosi dalje svima koji se ne razumeju ili misle da je mali perica veliki haker iako mali Perica ne bi umeo ni startup listu u windowsu da očisti.

Onda je tu i veliki Antiamerikanizam. Čuo sam mnogo puta da neće da plaćaju glupim amerima. A najgore od svega je ravnodušnost iliti mentalitet da ako nešto rade svi što ne bi i ja.

Većina ovde zna za alternative koje možda nisu na nivou Adobe Photoshopa ili SoundForgea ali su za kućne potrebe više nego dovoljne. Problem je kada radiš za nekoga ko zahteva određene uslove ili koristi određene programe/dodatke/skripte za određene pakete ali tada je to posao i u njega vredi uložiti pare.

Ja sam se navikao na njih. Nije teško.Mogu samo da ostavim spisak besplatnih programa koje redovno koristim.

Antivirus: Avira Personal Edition
Video Montaža : koristio sam FreeDV ali sada se naplaćuje kao Pinacle StudioHD. Od tada Windows Movie Maker ma koliko ajdan bio. Nikako da se skrasim da testiram Wax.
Sređivanje Fotografija: Gimp. Malo komplikovan ali fantastičan softver! Napominjem da volim da se igram fotografijama i ovo mi je veoma bitno.
Sređivanje Zvuka: Free Audio Editor i konvertor formata
Opšte Potrebe: Open Office i Bullzip PDF printer za praljenje PDFova. Open Office sam počeo u stvari da koristim zbg odličnog srpskog spellchecka.
Pravljenje DVDova: DVD Flick. Veoma ograničen ali dovoljan za moje potrebe da napravim poneki kućni DVD video.
Rezanje: CD Burner XP i IMGBurn
Osim toga koristim gomilu malih programa kao MyDefrag za defragmentaciju i slične potrebe.

Od igara igram World of Tanks koji je besplatni MMO koji je u beta fazi ali ga igram kao da ne plaćam prednosti i može da se igra. Igrao sam i Combat Arms koji je takođe besplatan. Osim toga trudim se da igram starije igre koje se daju kupiti za male pare na rasprodajama.

Nisam svetac. Piratujem tu i tamo igre kojima ne mogu da odolim a nemam pare da ih priuštim kao Fallout New Vegas.

Dakle može se živeti bez piraterije, ili makar sa umerenom dozom iste. Ljudi su radili ozbiljne projekte sa besplatnim programima i zarađivali dobre pare. Čak je i to moguće. Ono što se mora uraditi da se ljudi urazume je nadglasati male Perice i obrazovati ljude. Ali čak i tada ljudi bi pribegavali pirateriji jer su poznati programi najčešće mnogo lakši za korišćenje, što zbog korisničkog interfejsa, a što zbog toga što uvek ima ko da ti pomogne. Apple je na tome izgradio svoju celu imperiju!

Poslednja ispravka: Carnex (23.1.2011 u 2:50)
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke