PDA

Prikaži potpunu verziju : Kako: MKV/MP4 sa 5 audio kanala > 2 kanala?


ZoNi
4.8.2015, 10:18
Kad gledam neke filmove sa 5.1 zvukom, glas je često znatno tiši od muzike i zvučnih efekata. Gledam na LG 42" Smart TVu preko ugrađenog plejera, a puštam ih sa USB fleša, ext. HDDa ili sa laptopa, preko Serviio-a.

Moje pitanje je kako da na najjednostavniji i najbrži način prebacim MKV/MP4 5.1 u MKV/MP4 2.0?

PS. Na žalost, nikakava podešavanja na samom TVu ne omogućavaju ujednačavanje tih zvukova.

Mario Pavićević
4.8.2015, 11:32
Bez ponovog enkodovanja nikako, a to traje i traje...

U Servio-u to mozes uraditi, ali moras ukljuciti transcoding, tj. obradu svega ce nositi racunar, a to podrazumeva veliko opterecenje procesora, a ukoliko masina nije adekvatna onda mozda i zastajkivanje slike.

Na slici dole imas audio sekciju gde stoji Keep original ili downmix to stereo opcija koja tebi treba.

http://i.stack.imgur.com/5Ad89.png

ZoNi
4.8.2015, 13:56
Dodatno pitanje: imam neku staru Aiwa mini-liniju.

Da li vredi razmišljati o povezivanju nje na TV, tj. da Aiwa prenosi samo onaj kanal u kome se nalaze glasovi, a da TV pušta samo muziku i efekte? Da li je tako nešto uopšte moguće, s obzirom da je mini linija takođe 2.0, kao i TV

Da li bi neki soundbar pomogao?

Mario Pavićević
4.8.2015, 14:51
Ubodi slusalice u izlaz za njih i vidi kako se cuje. Ako je lose, bice i na mini liniji/sound baru.
Kod mene je povezan 2.1 sistem na TV, ne vidim neku problematiku sa drasticnim razlikama u glasnoci, ima razlike od videa do videa, ali nista previse primetno.

ZoNi
4.8.2015, 14:56
Aha, probaću tako.

Kod mene je razlika često prevelika. Npr. kad gledam film, obično mi je TV pojačan na 15-20 (od 100 max). E, kod nekih filmova, muzika i efekti se čuju odlično na npr. 20-30, ali da bi se glas glumaca normalno čuo, treba da pojačam bar na 50-60 :(

ilidan
4.8.2015, 17:35
Kad gledam neke filmove sa 5.1 zvukom, glas je često znatno tiši od muzike i zvučnih efekata. Gledam na LG 42" Smart TVu preko ugrađenog plejera, a puštam ih sa USB fleša, ext. HDDa ili sa laptopa, preko Serviio-a.

Moje pitanje je kako da na najjednostavniji i najbrži način prebacim MKV/MP4 5.1 u MKV/MP4 2.0?

PS. Na žalost, nikakava podešavanja na samom TVu ne omogućavaju ujednačavanje tih zvukova.

Najjednostavniji način je da konvertuješ samo zvuk dok video ostaje netaknut i posle samo prepakuješ sa MKVMerge. To ide relativno brzo.

Za takve stvari koristim foobar2000 ako je film u MKV ili MP4 kontejneru. foobar prepozna samo zvuk, odradim konverziju uz DSP filter Downmix channels to stereo i prilikom remuksovanja sa MKVMerge izbacim originalni audio a dodam ovaj stereo.

P.S. U slučaju da ti je izvorni multichannel zvuk u AC3 ili DTS formatu u MeGUI uključi Dynamic Range Compression i Normalization a u Foobar-u imaš poseban plugin za downmix koji se zove foo_dsp_downmix.

Druga varijanta je MeGUI. Tu imaš dva načina:
1. Ubaci film u Audio input, odradi downmix u stereo i prepakuj sa MeGUI koristeći meni Tools - Muxers.

2. Kreiraj One-Click profil koji konveruje audio a čuva video i program ti sve završava sam. Ovo je korisno ako relativno često imaš ovaj problem.

ZoNi
4.8.2015, 20:28
@ ilidan: nadao sam da ćeš ti imati da kažeš nešto na ovu temu ;)

E, sad... Ovaj tvoj odgovor mi deluje komplikovano, pa ću u narednih par dana, kad budem imao malo više vremena, polako analizirati šta si napisao :)

ilidan
4.8.2015, 21:14
Mali tutorijal:
https://youtu.be/v33O8kgCakk