PDA

Prikaži potpunu verziju : Super mega giga UPS


nighthawk
13.11.2006, 23:20
Bas da postavim ovu temu nestade struja.

Palo mi je nesto na pamet: ako UPS ima baterija napona 12 V sta bi bilo da se one zamene olovnim akumulatorom od stotinak Ah. Pretpostavljam da bi najveci problem bio punjenje tog akumulatora jer on zna da povuce i do 20 A, znaci trebalo bi nekako tu struju ograniciti.

JovanK
14.11.2006, 0:19
Bas da postavim ovu temu nestade struja.

Palo mi je nesto na pamet: ako UPS ima baterija napona 12 V sta bi bilo da se one zamene olovnim akumulatorom od stotinak Ah. Pretpostavljam da bi najveci problem bio punjenje tog akumulatora jer on zna da povuce i do 20 A, znaci trebalo bi nekako tu struju ograniciti.

Pazi da ti jos nesto ne pane na pamet. Pa kolika je cijena akomulatora od 100 Ah, pa razmisli sam. I da kako bi ga punio, jedino ako vec imas odgovarajuci punjac, mada koliko se puta moze puniti akomulator......
I ovo 20 A mi je nekako puno da li si siguran za to. Jes da je akomulator puni na 14 V ali 20 A je velika struja.

A M G
14.11.2006, 1:00
Nije losa ideja i da komp bude stalno prikljucen na neki Hondin agregat, tako ne bi stizao veliki racun za struju, ali bi trosio gorivo i pravio buku.:p Ili mozda da stavis akumulatore sa kamiona/autobusa.....:D

VojaM
14.11.2006, 12:50
Bas da postavim ovu temu nestade struja.

Palo mi je nesto na pamet: ako UPS ima baterija napona 12 V sta bi bilo da se one zamene olovnim akumulatorom od stotinak Ah. Pretpostavljam da bi najveci problem bio punjenje tog akumulatora jer on zna da povuce i do 20 A, znaci trebalo bi nekako tu struju ograniciti.
To što ti hoćeš imalo bi smisla ako bi se akumulator samo praznio. Međutim, tu postoji i problem punjenja, kako si sam zaključio.

Drugo, postoji u tom UPS-u i neka elektronika koja radi razne stvari - nadgleda proces punjenja i pražnjenja, proverava kakava je mrežni napon i štiti od preopterećenja. Ta elektronika je tačno podešena za akumulator kakav je standardno u UPS-u.

Treće, čak i ako akumulator može da daje i veću struju nego što može onaj standardni od UPS-a, to mora da prodje kroz pretvarač koji pravi naizmeničnu struju 220V od jednosmerne 12V, a taj pretvarač je pravljen za određenu, odraničenu snagu (iako akumulator sam po sebi može da izvuče više).

Gadoguz
14.11.2006, 13:09
To što ti hoćeš imalo bi smisla ako bi se akumulator samo praznio. Međutim, tu postoji i problem punjenja, kako si sam zaključio.

Drugo, postoji u tom UPS-u i neka elektronika koja radi razne stvari - nadgleda proces punjenja i pražnjenja, proverava kakava je mrežni napon i štiti od preopterećenja. Ta elektronika je tačno podešena za akumulator kakav je standardno u UPS-u.

Treće, čak i ako akumulator može da daje i veću struju nego što može onaj standardni od UPS-a, to mora da prodje kroz pretvarač koji pravi naizmeničnu struju 220V od jednosmerne 12V, a taj pretvarač je pravljen za određenu, odraničenu snagu (iako akumulator sam po sebi može da izvuče više).


Pa i za akumulatore postoje punjaci.

VojaM
14.11.2006, 13:28
Pa i za akumulatore postoje punjaci. Da, ali kao što ti rekoh, onda to ne može da se radi automatski i to istim uređajem koji služi i kao pretvarač i regulator, kad nestane struje. Nećeš valjda da skidaš kleme i kačiš akumulator na punjač svaki put kad se isprazni?

Drugo, kao što rekoh, parametri običnog akumulatora su drukčiji nego kod akumulatora za UPS pa UPS neće tačno detektovati kad je akumulator pun ili prazan.