PDA

Prikaži potpunu verziju : Ocenjivanje igara


DJ_MY_SOUL
12.11.2006, 14:16
Da li mozete da mi date obrazlozenje zasto je igrica Scarface dobila samo 80? Ona zasluzuje bar 85-90!!! Igrica nema manu, ima mnogo vozila, mnogo muzike... sve je fenomenalno sklopljeno!

Inuyasha
12.11.2006, 15:04
Zaboravljas "kockastu" portovanu grafiku i mutne teksture, koja ipak vuce zahtevnost...to je veliki faktor u ocenjivanju.

Erdeljan Boris
16.11.2006, 13:32
Mene cudi sto je uposte dobila 80. Ti jos zoves "IGRE"=>" IGRICAMA":rofl:
Pa koliko ti godina imas? 12-14? Prvo nauci kako se zovu igre a tek onda kritikuj necije ocenjivanje date igre (ipak taj covek ima mnogo vise iskustva od tebe).

Marko93
16.11.2006, 20:27
Nisi to morao bas tako strogo da kazes, neko bi mogao da se uvredi (prvenstveno mislim na DJ_MY_SOUL-a)

NenadN
16.11.2006, 22:57
Da li mozete da mi date obrazlozenje zasto je igrica Scarface dobila samo 80? Ona zasluzuje bar 85-90!!! Igrica nema manu, ima mnogo vozila, mnogo muzike... sve je fenomenalno sklopljeno!
Ako se tebi svidja igra to je onda cista 100-ka inace kod ovakvog ocenjivanja uzima se mnogo faktora i trazi se srednja ocena, isto kao u skoli tako da mislim da je ova ocena sasvim dobra cak i odlicna, s obzirom da bi ja dao oko 60. Ovo je samo moje misljenje bas kao i tvoje :)

Teva
16.11.2006, 23:58
Hmmm,pa jbg ne mozes svetu ugoditi jer svako ima pravo na svoj ukus.
To sto se tebi svidja ne mora da znaci da se i drugima svidja...Jer taj ko je opisao tu igru on nije davao ocenu samo zato sto je to znar igre koju on voli, vec se ocena daje na osnovu drugih nekis aspekata...Kao sto su npr. zvucna podloga,grafika,gameplay...Koliko je igara bilo sa svemirskom grafikom a prica i sam gameplay je bio ocajan,dok sa druge strane bilo je igara sa prosecnom mozda cak i ocajnom grrafikom a prica i sam dozivljaj igre je bio fantastican...I jos mislim da treba da ljude pustimo da rade svoj posao,jer na kraju krajeva igru ne gledas po oceni vec po textu i screenshotovima(koji bih btw trebalo da bude vise) ocenu je tu cisto radi reda,da ti kaze koji text da procitas da bi se nasmejao...Sto manja ocena to vise smeha...;)

Deusdies
17.11.2006, 21:15
Uvek se razlikuju misljenja (odnosno nacin ocenjivanja) u SK casopisu. Neko voli taj zanr, neko ne. Verujem da se autori SK trude da igicu posmatraju "iz centra" odnosno da iskljuce svoju nakolnost ka jednom zanru...

Ja bih, npr., MS Flight Simulator X ocenio sa cistom 100 :), kao i Half-Life 2

Master Neo
17.11.2006, 21:24
Ja bih, npr., MS Flight Simulator X ocenio sa cistom 100 :), kao i Half-Life 2
Vidis, to je zato sto se tebi svidjaju te igrice, i zato sto ti gledas samo ono sto ti se svidja iz odredjene igrice, a ne gledas njihove mane, kao npr za Flight Simulator, koji ti skine 15gb harda i moras da menjas komp da bi je igrao... Sve u svemu kad saberes dobro i lose dobijes neku prosecnu ocenu koju su dali SK-ovci...

dzambo
17.11.2006, 22:17
Ja na osnovu SK odabirem da li cu uzeti neku igru. Ako je lose ocenjeno uglavnom ni ne procitam. Ako se ni ne pojavi neka igra u njihovom opisu ni ne trazim je. Tako da mi je bitno da je realno ocene.

SirDuck
17.11.2006, 23:43
Vidis, to je zato sto se tebi svidjaju te igrice, i zato sto ti gledas samo ono sto ti se svidja iz odredjene igrice, a ne gledas njihove mane, kao npr za Flight Simulator, koji ti skine 15gb harda i moras da menjas komp da bi je igrao... Sve u svemu kad saberes dobro i lose dobijes neku prosecnu ocenu koju su dali SK-ovci...

Ali HL2 ima sve super.
Stvarno, realno ja u toj igri ne vidim neku vecu manu.
Nije zahtevna, grafika je super, parira najnovijim naslovima, a zvuk i glasovna gluma su odlicni (osim gordona:kreza:).
I fizika je doro uradjena.

Tehnicki gledano, a sa druge strane i prica je zanimljiva, intrigirajuca, pomalo glupa sto se tice profana sa heavy puskom(ali ko zna mozda u daljim delovima otkrijemo nesto o njemu sto ne znamo;)).

Stvarno biser FPS-a.
A sad jel moze neko da mi kaze kako su ocenili igru:icon_scra ?

Master Neo
18.11.2006, 0:28
Ja na osnovu SK odabirem da li cu uzeti neku igru. Ako je lose ocenjeno uglavnom ni ne procitam. Ako se ni ne pojavi neka igra u njihovom opisu ni ne trazim je. Tako da mi je bitno da je realno ocene.
To je kod mene delimicno tacno. Evo na primer igru Stronghold igram jos od prve verzije cak sam gledao i screenshot-ove pre nego sto je izasla, i igrao sam i expansion, a onda kada je izasla dvojka, sk je ocenio kao katastrofalno losu, a meni se ipak svidela i presao sam je i bila mi je zanimljiva, mozda ne tako kao prvi deo ali opet stronghold je stronghold. A sada kad je izasao treci, SK je ocenio isto nekom srednjom pa cak i niskom ocenom. A meni se i ovaj svidja, jednostavno fan sam strongholda i sta god ko napisao igracu sve nastavke. Kapiras?! Ne vodi se tudjim misljenjima...Probaj sve sto te zanima, veruj mi...

Metaličar
18.11.2006, 0:42
Nijedna igra ne zaslužuje 100 poena jer niko nije savršen.A koliko znam najviše u SK-u je osvojio Half Life1 99 poena baš iz tog razloga jer nisu znali da mu nadju nijednu manu.

SirDuck
18.11.2006, 1:01
Nijedna igra ne zaslužuje 100 poena jer niko nije savršen.A koliko znam najviše u SK-u je osvojio Half Life1 99 poena baš iz tog razloga jer nisu znali da mu nadju nijednu manu.

Pa kad ni nema manu :D
Mislim, nije imao tada.

Teva
18.11.2006, 11:32
Igra ne moze da dobije 100 nikako,jer bi to znacilo da je najbolja igra svih vremena a uvek izlazi bolja igra od predhodne...
Najveca ocena je bila mislim 99 i dobio je HL 1
I posteno je dobio jer se i dan danas igra....
A sto se tice grafike igre i zvuka...Heh sve se cini super neutreniranom oku ;)

Goran_NISH
18.11.2006, 12:02
U sustini svako ko cita SK,koristi date ocene za orijentaciju sta bi moglo da se nabavi da se odigra,tako da igre sa losijim ocenama (bar ja) ne nabavljam!!!

Erdeljan Boris
24.11.2006, 18:15
Opet cak i ocena od strane SK-a je subjektivno misljenje autora datog teksta. Ipak trebas potraziti misljenja i drugih ljudi o doticnoj igri pa tek onda odluciti da li je igra vredna nabavljanja (mada SK ima prilicno realne ocene igara).

dzambo
24.11.2006, 22:23
Da ali nije isto ako neki balonja voli svaku igru da upija i da je po 30 puta prelazi i kada procitas od nekog ko se bavi opisivanjem igara.
Ja se drzim toga da sta i kako oni ocene to cu uzeti ili ne. Nisam vise tolki ljubitelj razbijanja od igara. Neke igre prelazim i po nekoliko meseci tako da samo cekam neke igre koje su najavljene kao BOOM!
Jedino ako bi se nasao neki sajt koji daje prosek od npr nekih 5,6 najjacih sajtova ili casopisa gde pokuzuju ko je kako oceni igru. Ovako da bagram po netu (a ni ne znam koji su casopisi ili sajtovi na velikoj reputaciji) nesto mi se i ne trazi.

3EBC
24.11.2006, 22:51
Opet cak i ocena od strane SK-a je subjektivno misljenje autora datog teksta.

Naprotiv, to je objektivno mišljenje autora teksta ;)

Dimo
25.11.2006, 0:29
Naprotiv, to je objektivno mišljenje autora teksta ;)
Ma nemoj?A otkad to?Koliko god se autor trudio da bude objektivan,na kraju ce subjektivni afiniteti da prevagnu.

Magneto
25.11.2006, 10:43
Pa nek' prevagnu, i treba da prevagnu, to su bre umetničke slobode. Subjektivni objektivizam recenzenta. :kreza:

3EBC
25.11.2006, 15:30
Ma nemoj?A otkad to?Koliko god se autor trudio da bude objektivan,na kraju ce subjektivni afiniteti da prevagnu.

Sine ira et studio.. :)

Mislim da se previše baviš teorijama zavere.. Uostalom, ako ne veruješ autoru teksta, ti svejedno kupi igru pa se sam uveri ;)

Dimo
25.11.2006, 17:00
Mislim da se previše baviš teorijama zavere..
O kakvim teorijama zavjere mlatis,pricamo o ocjenjivanju igara ;) Nemam pojma kako ti shvatas temu,uostalom...
Uostalom, ako ne veruješ autoru teksta, ti svejedno kupi igru pa se sam uveri ;)
Ko kaze da ne vjerujem?I nisam lud da kupujem nesto samo na osnovu autorovog misljenja,vec pogledam i po netu o igri,raspitam se kakva je i sl.Tekst u casopisu je tu samo da mi skrene paznju na neku igru i probudi interesovanje,i nije najrelevantinji u odluci o kupovini doticne igre ;)

Magneto
25.11.2006, 17:21
Vidi, najčešće čovek koji opisuje neku igru je čovek koji najbolje poznaje i najviše ceni taj žanr. Ili je u pitanju neko ko nema žanrovskih predrasuda. To što ti zoveš subjektivnošću ovde jeste subjektivnost, ali samo kroz zaključke u tekstu. Ali i kroz tu subjektivnost se saznaje koliko igra objektivno i realno vredi, jer nije u pitanju tumačenje književnog dela i njegovih motiva koji se mogu interpretirati na 1001 način, već je u pitanju sagledanje više jasnih aspekata jedne celine - priča, mehanika igre, atmosfera, audio-vizelni utisak etc. A u recenziji svake igre se pored tog zaključivanja nalazi i sam opis. Dakle svi bitni delovi se samo predstave, a ne čitaocu je da vidi koliko mu se taj opisani ili predstavljeni (a strogo objektivni) deo sviđa ili ne sviđa.

Dimo
25.11.2006, 17:43
Da,ali se i objektivni aspekti igre opisani u clanku mogu znacajno degradirati autorovimm ukusom i subjektivizmom,npr. isticanje odredjenih aspekata,a samo ovlas pominjanje onih nezgodnih i sl.Da se razumijemo,ne kazem da subjektivnost nije dobra,pa je li i Bog dao da svako ima svoje misljenje,samo kazem da nikad ne treba nesto kupovati samo na osnovu tudjeg stava niti nesto uzimati zdravo za gotovo na osnovu jednog misljenja.

Magneto
25.11.2006, 20:56
Nećeš ili ne umeš da shvatiš. Pick one.

Dimo
25.11.2006, 21:18
Prije ce biti da ti ne shvatas moj odgovor....

voodoo_
25.11.2006, 21:40
Ja bih samo dodao da Kuzmi recimo više ni reč ne verujem :)
Previše puta me je finansijski zeznuo svojim hiperbolisanim opisima mediokritetskih igara :)

Dimo
25.11.2006, 21:45
Da,on bas umije zesce da hiperbolise ono sto mu se svidja,na intrigantan i zanimljiv nacin,svakako,ali lako je citaocu da se zezne ako mu se to ne svidi,a posle nema nazad pare.To je ono o cemu pricam cijeli ovaj topic,da igru ne treba kupovati samo na osnovu autorovog subjektivnog misljenja,vec i na osnovu vlasitih informacija o istoj.Kad se sjetim Kuzminog opisa CoD-a 2.Iako je ta igra za mene najobicnije lozacko smece,covjek je tako ishvalio da sam maltene imao poriv da istog trena odem do lokalnog pirata i kupim je :)

pil€
25.11.2006, 22:34
Da,on bas umije zesce da hiperbolise ono sto mu se svidja,na intrigantan i zanimljiv nacin,svakako,ali lako je citaocu da se zezne ako mu se to ne svidi,a posle nema nazad pare.To je ono o cemu pricam cijeli ovaj topic,da igru ne treba kupovati samo na osnovu autorovog subjektivnog misljenja,vec i na osnovu vlasitih informacija o istoj.Kad se sjetim Kuzminog opisa CoD-a 2.Iako je ta igra za mene najobicnije lozacko smece,covjek je tako ishvalio da sam maltene imao poriv da istog trena odem do lokalnog pirata i kupim je :)
pa ako ti se bas svidjaju pucacine, svidece ti se i cod, i 1 i 2. i ja bih mu dao 95.
p.s. kod pirata, a?....... :dzavo:

Dimo
25.11.2006, 23:20
pa ako ti se bas svidjaju pucacine, svidece ti se i cod, i 1 i 2. i ja bih mu dao 95.
Znao sam ja kakav je CoD 2(a i prvi dio) i prije nego ga je Kuzma recenzirao,i odmah mi nije bio ni do koljena MoH-u,a kasnije ni BiA.
p.s. kod pirata, a?....... :dzavo:
Razumije se ;)

Otisli smo u off topic.

Deusdies
26.11.2006, 2:17
Ja kuzmi odaaaaavno ne verujem, bez uvrede :D . Kod njega, igra koja dobije preko 80 (osamdeset) i ne bude nagrđena silnim teškim rečima, zaslužuje da bude plaćena 300€ :) :)


(Delimično se šalim. ;))

pil€
27.11.2006, 0:47
pitam se pitam.... koliku je ocenu dobio wow? :)

Dimo
27.11.2006, 21:37
95 koliko se sjecam.Sto?Tu ocjenu je i zasluzio,ako se ista broji.

pil€
27.11.2006, 22:05
Slazem se s tobom! samo sam hteo da znam, zaboravio sam :) wow konza! :n_klanja: . Nego cudno mi je zasto je flat out 2 dobio samo 80?

DJ_MY_SOUL
28.11.2006, 2:45
Ehhh koliko ja jos imam primedbi za ocenjivanje! Ova mi je izletela morala je! Umesto da pohvale Vivendi jer je napravila nesto sto niko posle vice citija nije... a to je da se uzivis u duh tog vremena

tiberije
30.11.2006, 14:36
Igra ne moze da dobije 100 nikako,jer bi to znacilo da je najbolja igra svih vremena a uvek izlazi bolja igra od predhodne...
Najveca ocena je bila mislim 99 i dobio je HL 1
I posteno je dobio jer se i dan danas igra....
A sto se tice grafike igre i zvuka...Heh sve se cini super neutreniranom oku ;)

Zasto igra ne moze da dobije 100, sve dobre igre predstavljaju dozivljaj za sebe i ako su svi elementi kvalitetni bez vecih mana treba da dobije 100.
Tako ti je i sa filmovima ili knjigama

Dobra je i Kazablanka i Kum i Gradjanin Kejn i Divlja Horda i Sedmi pecat i Sedam Samuraja, iako svi pripadaju razlicitim zanrovima svi su na svim relevantnim listama ocenjeni maksimalnom ocenom.

Takodje I Don Kihot i Ilijada i Braca Karamazovi i Na drini Cuprija iako totalno razlicite knjige, sve su remek dela

Tako bi trebalo da bude i sa igrama ako zasluzuje najvisu ocenu onda molim lepo 100 kakve veze ima da li ce se pojaviti neka nova kvalitetna igra niko od njih ne trazi da pod pretnjom smrtne kazne izaberu najbolju igru svih vremena, vec da jednstavno ocene igru kako bi ljudima olaksali kupovinu.
Po meni odigrao sam bar5-6 igara koje zasluzuju cistu 10-ku ali ne zelim da ih navodim da se ovo nebi pretvorilo u tred o najboljim igrama.

Dakle to mi je glavna zamerka, postavljanje limita kod ocenjivanja, sa ocenom u globalu se slazem u 80% slucajeva, mislim da Macedonic ima najbolje i narealnije recenzije mada i to ne znaci da ni on nikad ne gresi (Vampires -Redemption je dodelio 76, a igra spada bar u 85-90)

3LANCER
30.11.2006, 15:15
Ne moze ocena 100 jer bi to znacilo da je igra savrsena, a takve igre nema.

BTW NFS igra meseca? :zbunj:

Magneto
30.11.2006, 15:50
BTW NFS igra meseca? :zbunj:
Oh my God - they killed Kenny!

(Već je bila "žučna" rasprava o tome, na dva mesta paralelno.)

Nash Knight
30.11.2006, 21:12
Ja bih samo dodao da Kuzmi recimo više ni reč ne verujem :)
Previše puta me je finansijski zeznuo svojim hiperbolisanim opisima mediokritetskih igara :)

I second that. Jednom sam zadnje pare dao za 'Master Of Orion 3' zato sto ga je
ishvalio u nebesa. Mislim da sam tu igru bacio u djubre.

tiberije
1.12.2006, 9:17
Ne moze ocena 100 jer bi to znacilo da je igra savrsena, a takve igre nema.

BTW NFS igra meseca? :zbunj:

Ma sta je savrseno to je diskutabilno i subjektivno za nekog mogu biti to Pikasove slike a neko pak kada ih pogleda ne vidi nista vise od gomile deformisanih likova. Neka dodele u narednih godinu dana 5-6 100-ke i vec se gubi ta zabluda koja je kod nekih prisutna da igra koja dobije 100 mora da bude i najbolja igra ikada.

Za mene je recimo Leoneov film Bilo jednom na divljem zapadu savrsen i najbolji a nekom je to mozda Gospodar prstenova koji je za meno jedan izuzetno glup film, svaka ocena je na kraju subjektivna i ako je neko od recenzenata odusevljen nekom igrom i ne nalazi joj vece zamerke onda treba da je oceni sa 100. Eto npr ja Diablu ne bih dao ni 30 a ona je ocenjena cini mi se sa preko 80 ili 90 u SK, dakle covek koji je recenzirao je bio odusevljen igrom i dodelio joj je visoku ocenu ja se sa tim ne slazem ali boze moj to je njegova subjektivna ocena koju ja mogu da prihvatim ili ne.Zbog toga je mozda bolje da se igre ocenjuju od 1-10 onda nema mogucnosi za pojavljivanjem ocena tipa 76 ili 58 a verujem da bi vecina onih igara koje zaista vrede bile ocenjene sa 10-om. A opet mislim i da bi bilo mnogo manje rasprava oko toga zasto je neka igra dobila ovu ili onu ocenu.

Magneto
1.12.2006, 14:14
A tebi je baš stalo da pukne jedna stotka, a? :) 'Ajde, koliko platiš da ti se želja ostvari već u narednom broju? :D

tiberije
1.12.2006, 14:58
A tebi je baš stalo da pukne jedna stotka, a? :) 'Ajde, koliko platiš da ti se želja ostvari već u narednom broju? :D

Nije bas da bih platio ali bih stvarno voleo to da vidim, mislim da je red da pocnete da delite i stotke nije moguce da su igre oblik umetnosti veci od svih ostalih, jer svaki kriticar bilo da pise recenzije filma, slikarskih dela, knjiga, muzickih albuma ili arhitektonskih gradjevina dodelio je nekom nekad najvisu ocenu, sto se ono kaze 10-ka ko suza, e pa dajte i ovde da sevne neka, a ne da pravimo urbane legende od Bladura i Half-Life, odlicne su to igre i za svoje vreme revolucionarne tako da su potpuno zasluzeno dobile ocene koje su dobile ali boze moj pa i Morrowind, Oblivion i Far Cry su i vise nego revolucionarne igre ali opet nisu ocenjene kao prethodne gore pomenute, da ne pominjem Thief koji je opet uveo stealth pristup u igre i koja je bar po meni jedna od najboljih igara ikada. Ali da ne duzim mislim da bi se na ovaj nacin sprecilo stvaranje urbanih legendi kakve se sada prave od pojedinih igara zato sto su dobile 95+ ocenu jer ima zaista puno igara koje ne treba propustiti a sa malo uravnotezenijim kriterijumom pri ocenjeivanju izbor bi bio dosta laksi.

Zeljno ocekujuci 100-ku iskreno Vas

Tiberije

3LANCER
1.12.2006, 17:01
A sta ces kad izadje igra koja je neuporedivo bolja od one koja je svojevremeno dobila 100? Da das 101?

Magneto
1.12.2006, 19:46
Nije bas da bih platio ali bih stvarno voleo to da vidim
Vidiš tiberije, Bog je izmislio i termin "šala". :) Hoću reći, nisam bio ozbiljan sa ponudom.

Dimo
2.12.2006, 0:53
A sta ces kad izadje igra koja je neuporedivo bolja od one koja je svojevremeno dobila 100? Da das 101?
Da daju i njoj 100,to je ocjena koja se daje igri koja je najbolja u to doba ;)
Sta mislis o ovome,Far Cry je dobio 94,a ima 100x bolju grafiku od HL2,bolji gameplay,bolji zvuk,bolji osjecaj dok hodas i rostiljas dzunglom i sl?Zasto nije dobio vecu ocjenu od HL2?

Poenta je da se 100 daje igri koja je perfektna po vecini standarda tad kad je izasla,a ne da se ta ocjena cuva za neku kosmicku koja nece nikad doci :)

tiberije
2.12.2006, 8:54
A sta ces kad izadje igra koja je neuporedivo bolja od one koja je svojevremeno dobila 100? Da das 101?

Pa kakve veze ima, Far Cry je neuporedivo bolji od Half-Life 1 ali je dobio manju ocenu i to je uredu jer postoji veliki vremenski jaz izmedju njih i Half-Life je postavio osnove bez kojih ne bi bilo ni Far Cry, prema tome igra se ocenjuje imajuci u vidu sadasnji trenutak a ne sta ce biti kroz 10 godina i evo reci cu i treci put isto obzirom da neki ne citaju pazljivo niko ne trazi da SK izabere ultimativnu igru milenijuma pa da ta ocena 100 ima toliku tezinu vec da oceni trenutno aktulene igre i da olaksa ljudima kupovinu, sto moram da priznam vrlo dobro radi, prema tome zaboravite na to sta kao se pojavi neuporedivo bolja igra, pa dobice i ona 100 kao i ona koja ce nakon nje opet pomeriti granice na gore, pa i ona posle nje.

Master Neo
2.12.2006, 13:29
Teme samo nestaju, clanovi neobjasnjivo nestaju... Eto materijala za X files...:D Sto se tice toga, Dragomixe, rekao sam tamo, pa cu i ovde. Nije losa ideja, podravam je.

Chivan
2.12.2006, 13:52
Teme samo nestaju, clanovi neobjasnjivo nestaju... Eto materijala za X files...:D
Ništa nije neobjašnjivo, sve je savršeno jasno. Svaka tema ili poruka koja nestane je bila off-topic ili bespotreban flejm, a članovi koji nestaju se nisu pridržavali pravila foruma. Zato vas još jednom podsećam: pridržavajte se tema i pravila foruma.

Administrator

Sarmatian
4.12.2006, 3:38
Nije bas da bih platio ali bih stvarno voleo to da vidim, mislim da je red da pocnete da delite i stotke nije moguce da su igre oblik umetnosti veci od svih ostalih, jer svaki kriticar bilo da pise recenzije filma, slikarskih dela, knjiga, muzickih albuma ili arhitektonskih gradjevina dodelio je nekom nekad najvisu ocenu, sto se ono kaze 10-ka ko suza, e pa dajte i ovde da sevne neka, a ne da pravimo urbane legende od Bladura i Half-Life, odlicne su to igre i za svoje vreme revolucionarne tako da su potpuno zasluzeno dobile ocene koje su dobile ali boze moj pa i Morrowind, Oblivion i Far Cry su i vise nego revolucionarne igre ali opet nisu ocenjene kao prethodne gore pomenute, da ne pominjem Thief koji je opet uveo stealth pristup u igre i koja je bar po meni jedna od najboljih igara ikada. Ali da ne duzim mislim da bi se na ovaj nacin sprecilo stvaranje urbanih legendi kakve se sada prave od pojedinih igara zato sto su dobile 95+ ocenu jer ima zaista puno igara koje ne treba propustiti a sa malo uravnotezenijim kriterijumom pri ocenjeivanju izbor bi bio dosta laksi.

Zeljno ocekujuci 100-ku iskreno Vas

Tiberije

Kada igra dobije 10 na skali od 1/10, to ti je ekvivalent 91-100 na skali od 1/100. Svaka igra koja je dobila 91+ u SK, na skali od 1/10 je cista desetka.

Moje misljenje je da nijedna igra ne zasluzuju stotku, jer uvek ima nekoliko sitnih mana. Mozda ce te mane biti drugacije za svakoga (neko bi hteo vise oruzja, neko drugaciju muziku, neko vise zatvorenih lokacija, neko vise animacija, neko bolji voice-acting, drugacijeg glavnog boss-a itd...) I 99 je izuzetno, izuzetno i jos jednom izuzetno visoka ocena, i zasluzuje je samo najbolje igre. Uostalom, ako se pocne davati svakoj drugoj igri, gubi car, jer odjednom ispada da su sve igre vrhunske.

Secam se kada sam procitao recenziju BG2, rezime teksta je sve rekao: "remek-delo, cisto kao suza". Inace, igra je dobila ocenu 98. Mada mislim da je zasluzila 99 :alealeee:
I morrowind i oblivion su odlicne igre, ali nisu dobre kao BG2. Obzirom da svi koji ucestvuju na ovom forumu ocigledno imaju internet, mogu slobodno da provere ocenu igre na mnogim sajtovima. I na tim sajtovima, BG2 je uvek ispred morrowinda i obliviona. Tako da nece biti da su svi pogresili u proceni...

dragomix
5.12.2006, 23:39
Zakljucali temu igra meseca pa moram ovde da postavim pitanje. Da li to znaci da ako je u ovom broju Medieval II dobio 91 i to je najveca ocena u broju to je ustvari najbolja igra ovog meseca iako nenosi titulu "igra meseca".Mozda bi trebali da razmotrite moj predlog, da bi ste izbegli ove kritike, da sami citaoci kao i korisnici foruma dobiju pola strane, a moze i manje na kojij ce biti top lista citalaca sveta kompjutera.

player1
6.12.2006, 0:07
Kao sto je petsto puta receno, igra meseca nije igra koju je redakcija ocenila najbolje, nego igra koja je imala najveci "hype" i tako najvise trazena po izlasku.

E sad, i po tim kriterijumima, meni je cudno kako je to bi neki Carbon (nisam ni cuo za igru do izlaska SK), umesto NWN2 ili MTW2 koje ljudi cekaju preko godinu dana.

dragomix
6.12.2006, 1:48
Potpuno se slazem, ali ajde sad da nerazglabam...

Irondacha
30.5.2007, 12:36
PROSLO JE MNOGO VREMENA OD POSLEDNJEG POST-A OVDE,tako da cu ja da(nadam se) ponovo pokrenem temu,po meni najlosije ocenjena igra u sk-u je batttlefront 2-igra je odlicna,ima sve kvalitete:zabavu,grafiku,star wars osecaj,DZEDAJE i naravno epske bitke,pa sam morao da se zapitam zasto je dobila ocenu koju je dobila?

NjegovaWisost
30.5.2007, 14:43
PROSLO JE MNOGO VREMENA OD POSLEDNJEG POST-A OVDE,tako da cu ja da(nadam se) ponovo pokrenem temu,po meni najlosije ocenjena igra u sk-u je batttlefront 2-igra je odlicna,ima sve kvalitete:zabavu,grafiku,star wars osecaj,DZEDAJE i naravno epske bitke,pa sam morao da se zapitam zasto je dobila ocenu koju je dobila?

Tja, ocjena je opet subjektivna stvar. Važno je da pročitaš teks pa ako ti se svidi ono što je napisano, nema frke. Recimo, je ne volim "vanzemaljske" igre i kod mene takve igre ne bi dobile visoku ocjenu... Što ne znači da se nekome ne sviđaju.

Telepatic
30.5.2007, 23:16
Ja licno,nisam neki mega fun WoW-a,ali mislim da je igra zasluzila 100-ku ko suzu,jer 10 miliona igraca nije malo,ali ocena 97 za ovu igru jeste;)

player1
31.5.2007, 7:38
Onda bi i Simsi zasluzili stotku...

Maladikt
31.5.2007, 9:52
@Tiberije
Far Cry je neuporedivo bolji od Half Life 1?
Mislim da si nešto gadno pobrkao...:kreza:

donator99
31.5.2007, 12:46
Far Cry je neuporedivo bolji od Half Life 1?
Mislim da si nešto gadno pobrkao...:kreza:

Svaka od ove 2 igre su izazvale pravu revoluciju kad su izasle.
Na primer kad je izasao HL1, imao je ubedljivo najbolji AI npc-ova dotad.
Kad se pojavio Far Cry dobio je gomilu pozitivnih komentara na racun savrseno uradjene grafike.Medjutim, ipak je veci hype napravio HL za koji se i danas zna jer je na njegovom osnovu nastala najpopularnija modifikacija za neku igru ikad,CS.

NjegovaWisost
31.5.2007, 17:57
Što se mene toče, 5x je važnija atmosfera igre nego grafika. Mada to ne znača da igra treba da ima lošu grafiku. Ružnjikava grafika itekako (jel se ova riječ piše zajedno?) kvari atmosferu.

Recimo, rezident 3 nemesis je jedna od naj igara koje sam igrao, i pored preniske rezolucije. Na kraju sam uspio sa jednim emulatorom da je igram u 1024x768. nećete vjerovati, izgledao je kao syberia...

Maladikt
1.6.2007, 8:36
Half Life 1 ima dobru priču, atmosferu, radnju, do danas neprevaziđenu veštačku inteligenciju, a za svoje vreme je imao i odličnu grafiku.
Far Cry ima fenomenalnu grafiku i ja mislim da je to sve. O ukusima ne vredi raspravljati, ali mislim da su ove dve igre definitivno neuporedive.
HL1 je svojevremeno svetu igara doneo mnogo više od FC-a.

player1
1.6.2007, 11:30
Da li si igrao Farcry uopste?

On takodje ima:
-odlican AI protivnik (++)
-nelinerane prostore, tj. predji nivo kako oces, idi putem kako oces, itd... (+)
-iteresantan inventory sistem, tj. nosis cetri oruzija, a ne oruzarnicu (+)
-prvi je uveo uportebu vozila na pravi nacin, tj. dosta opcionih vozila sa "rokom trajavnja" (++)

Ali sa lose strane:
-monotoni protivnici (-)
-checkpoint save system (--- !!!)

Da nije bilo tok checkpoint systema da mi zgadi igru, verovano bi bila jedna od najboljih igrara koje sam odigrao. Ovako HL1, za svoje vreme jos uvek prednjaci.

Grafiku uopste ne uzimam u obzir u oceni ove igre.

Maladikt
1.6.2007, 20:15
Da li si igrao Farcry uopste?

Naravno da sam ga igrao. Ne bih ni pričao o igri da nisam. To bi bilo prilično neprofesionalno.


Ovako HL1, za svoje vreme jos uvek prednjaci.

To upravo i jeste cela poenta. HL1 je bio veći u svom vremenu nego što je FC u svom.


Grafiku uopste ne uzimam u obzir u oceni ove igre.

Slažem se. Meni je grafika najmanje bitna od svih aspekata jedne igre (ne bih valjda igrao RPG/FRP da nije tako). Igra mora imati dušu.

player1
1.6.2007, 21:03
Naravno da sam ga igrao. Ne bih ni pričao o igri da nisam. To bi bilo prilično neprofesionalno.

Ma znam, ali me je cudilo da si samo grafiku pomenuo kao argument na strani Farcry-a.

Maladikt
2.6.2007, 14:20
Ma znam, ali me je cudilo da si samo grafiku pomenuo kao argument na strani Farcry-a.

Pa jednostavno, grafika je toliko nabudžena da prosto odskače :D

Irondacha
2.6.2007, 16:15
Ne znam da li se to samo meni cini,ali u ovom poslednjem broju izgleda ko da ste ocenjivali strozije nego inace

vertigo
5.6.2007, 11:59
Pa bio je mesec losijih igara...

Senad
15.6.2007, 14:57
Forza Motorsport 2 je izasla,bice dobre jurnjave!:alealeee:

Slick
7.7.2007, 11:07
-prvi je uveo uportebu vozila na pravi nacin, tj. dosta opcionih vozila sa "rokom trajavnja" (++)
A sta je HALO uradio po tom pitanju?


Ontopic:
Ocenjivanje je po meni u velikom broju slucajeva OK. Mada se desi kao u proslom broju da daju Alpha Prime-u onoliku ocenu, pa bih ja zabranio vise tom liku da ocenjuje :D Predlog bi bio da se "ocenjivaci" malo vise specijalizuju po oblastima, npr. samo jedan bi ocenjivao FPS naslove, neko bi samo RPG.... i tako to :)

pozzzzzzzzzzzzzzzz

player1
7.7.2007, 20:17
A sta je HALO uradio po tom pitanju?

Ama bas nista za PC trziste... :to_care:

Dimo
9.7.2007, 19:51
Recenzija igre You Are Empty, rijec Bog se pise velikim slovom, mislim da bi trebalo povesti racuna o takvim (osnovnim) stvarima.

caine
9.7.2007, 19:54
Recenzija igre You Are Empty, rijec Bog se pise velikim slovom, mislim da bi trebalo povesti racuna o takvim (osnovnim) stvarima.

Dobro je sto si im ukazao na gresku. Sad ce da streljaju autora teksta :D

player1
10.7.2007, 6:27
Dobro je sto si im ukazao na gresku. Sad ce da streljaju autora teksta :D

...za primer ostalim saradnicima. :to_care:

vertigo
10.7.2007, 14:20
Uskoro nece biti vise saradnika. :rofl:

Srlandand
30.10.2007, 20:41
Iako bi ocenjivanje trebalo da bude objektivno, ono je ipak u najvecoj meri subjektivno i to niko ne moze da kontrolise, cak ni sam autor. Evo, na primer igra Shrek Super Slam je u SK-u dobila ocenu 76, a u GamePlay-u oko 10 (od sto). Malo je glupo kritikovati necije ocene i tekstove, jer svako ima svoj ukus. Ali opet, dati igri poput Morrowinda nekih 80%, kao i mnogim drugim sjajnim igrama je stvarno bez veze, jer ako Morrowind svrstavate u isti rang sa Shrekom, onda je to stvarno za bez reci...

Maladikt
31.10.2007, 12:33
Mislim da je malo prenaduvano što je onomad Bioshock dobio 99, čudi me da to niko nije na ovom mestu komentarisao. Ne umanjujem vrednost igre, ali je 99 svakako previše. Prešao sam je - da je sjajna, sjajna je, ali...

donator99
1.11.2007, 12:51
Iako bi ocenjivanje trebalo da bude objektivno, ono je ipak u najvecoj meri subjektivno i to niko ne moze da kontrolise, cak ni sam autor. Evo, na primer igra Shrek Super Slam je u SK-u dobila ocenu 76, a u GamePlay-u oko 10 (od sto). Malo je glupo kritikovati necije ocene i tekstove, jer svako ima svoj ukus. Ali opet, dati igri poput Morrowinda nekih 80%, kao i mnogim drugim sjajnim igrama je stvarno bez veze, jer ako Morrowind svrstavate u isti rang sa Shrekom, onda je to stvarno za bez reci...

Morrowind je dobio 92.

VojaM
1.11.2007, 18:48
Recenzija igre You Are Empty, rijec Bog se pise velikim slovom, mislim da bi trebalo povesti racuna o takvim (osnovnim) stvarima.
Zavisi od toga da li je u pitanju monoteistička ili politeistička religija. Drugo, zavisi i od karaktera teksta. Nije greška staviti malo B u tekstovima opšteg karaktera.

dallyborr
25.1.2008, 1:52
Manje vise ocene su OK, ponekad ga preterate pa ga "iskidate" (prim. NFSPS)