PDA

Prikaži potpunu verziju : Da li da kupujem novi kompjuter ili da nadogradjujem ?


AngeR
23.11.2014, 16:49
CPU: AMD Phenom II x2 555 3,2 ghz
Ram: 8gb
Graficka:Nvidia Geforce GTX 460 SE
Motherboard: ga-ma785gt-ud3h

Da li mogu da nadogradim ovaj kompjuter za jedno 200-300 evra (i ako mogu sa cime) da bi mogao da igram novije igre bar na medium podesavanjima ? Ili da cekam jos jedno godinu dana pa da kupim novi kompjuter za jedno 700 evra ?

Marko93
23.11.2014, 16:55
Taj racunar je odlican za nadogradnju, nema ni najmanje potrebe da uzimas novi.

A trebalo bi da nadogradis samo procesor i graficku, i to ce da ide ekstra..

EDIT:

A sada i moja preporuka za nadogradnju:

Procesor: http://www.kupujemprodajem.com/AMD-Phenom-II-x4-980Black-Edition--17208900-oglas.htm

Graficka: http://emmi.rs/grafi%C4%8Dke-kartice-(vga)-amd-radeon-r9-285-powercolor-turbo-duo-oc-2g-ddr5.11.html?productId=46343

Izadje 300 evra ukupno.

I pre kupovine procesora OBAVEZNO stavi najnoviji BIOS na maticnu.

Marko93
23.11.2014, 17:31
S tim da ako uzmemo u obzir da ces imati 700 evra sledece godine..

Svakako ces tada za 700 moci da uzmes mnogo ozbiljniji racunar od ovog nadogradjenog, pogotovo ako zadrzis neke stvari kao sto su kuciste, napajanje, hard diskovi..

Samo zavisi sta je tebi cilj i prioritet.. Na dugorocne staze bi definitivno bilo bolje sledece godine nesto za 700 evra da uzmes..

A takodje uzmi u obzir da mozes i kombinaciju da napravis.. Tipa sada kupis samo neku vrh graficku.. A onda sledece godine promenis ostatak kompa za ostatak para..

Na primer sta bih mozda ja uradio.. Sacekao bih sad da izadje GTX 960.. Njega uzeo cim izadje.. Zatim do sledece godine cekao da izadje Skylake.. I onda uzeo Skylake za ostatak para.. Jos tu mozes da iskombinujes da sacuvas memoriju, posto ce Skylake biti na DDR3 plocama takodje, i onda za ostatak para zamenis samo plocu i procesor na Skylake.. Ostalo ti sve bukvalno ostane.. Memorija, kuciste, napajanje, hard diskovi.. I tako ces imati vrhcina komp, i to na dugo dugo vremena unapred..

EDIT:

Pazi ovako, sad sam gledao.. Jos danas mozes da kupis GTX 970 za 350 evra.. To je STRAVICNA kartica.. Ako to uzmes, onda ti ostaje do sledece godine da skupis jos 350 evra (do tih zamisljenih 700), i onda sledece godine za 350 evra uzmes samo novu plocu i procesor (Skylake platforma).. A 350e je i vise nego dovoljno za to.. Cak i ako se odlucis da uzmes DDR4 plocu i budes kupovao DDR4 memoriju, cak i to bi trebalo da ti udje u tih 350 evra..

A na ovoj trenutnoj masini ti je graficka najgora stvar.. Znaci ovaj trenutni procesor bi delimicno cak i izdrzao GTX 970 do sledece godine.. Naravno bilo bi bottlenecka, fala bogu, ali nece procesor toliko uzasno ipak da ti koci grafiku..

Tako da bih ovaj zadnji Edit cak ostavio kao svoju finalnu i najrazumniju preporuku.. Znaci sad kupis GTX 970 za 350e, onda sledece godine za dodatnih 350e promenis samo procesor i plocu, u najgorem slucaju RAM..

Koliko ti je napajanje inace? Posto ja sve vreme pretpostavljam da imas napajanje koje moze da izdrzi GTX 970 i slicno..

AngeR
23.11.2014, 17:38
Graficku cu sad novu da kupim sigurno, e sad za procesor ne znam, verovatno cu i to skorije, mrzi me da cekam, a uskoro izlazi GTA V i Witcher 3 :D .

Marko93
23.11.2014, 17:51
A koje imas napajanje? I ne znam za kolko para planiras sad da uzimas graficku.. Jedino da promenis svoje pocetne uslove kad ces imati kolko para pa da ti dam drugi savet :D

Hedgehog
23.11.2014, 17:57
Kao prvo proveri koje uopste napajanje imas. A kao najjeftinije resenje probaj da otkljucas taj procesor na x4 ili x3 phenom

AngeR
23.11.2014, 18:43
A koje imas napajanje? I ne znam za kolko para planiras sad da uzimas graficku.. Jedino da promenis svoje pocetne uslove kad ces imati kolko para pa da ti dam drugi savet :D

Chieftec 550w mi je napajanje, a hteo sam da overclockujem procesor medjutim nisam mogao da nadjem nikoga u gradu ko to moze da mi odradi. A verovatno cu da uzmem ono sto si mi napisao u prvom postu samo ako moze napajanje da podrzi posto se ocigledno ne razumem u sve ovo :D .

Marko93
23.11.2014, 18:59
Napajanje ti je na granici, al trebalo bi da izdrzi.. Sacekaj da vidis sta ce ostali da kazu, necu nista da garantujem..

water wizard
23.11.2014, 19:23
da nadogradim ovaj kompjuter za jedno 200-300 evra (i ako mogu sa cime) da bi mogao da igram novije igre bar na medium podesavanjima ? Ili da cekam jos jedno godinu dana pa da kupim novi kompjuter za jedno 700 evra ?

Za 200 evra imaš 280 mada mislim da je slab taj procesor, to bi isto trebalo da se stavi neki quad core ili da se otključa..
Ili ako kupuješ nov kompjuter onda je druga priča onda već ima smisla i gtx970 sad samo treba da se odlučiš da li bi hteo da daješ 700 evra ili hoćeš da prođeš što jeftinije uz neke kompromise

Hedgehog
23.11.2014, 19:58
Chieftec 550w mi je napajanje, a hteo sam da overclockujem procesor medjutim nisam mogao da nadjem nikoga u gradu ko to moze da mi odradi. A verovatno cu da uzmem ono sto si mi napisao u prvom postu samo ako moze napajanje da podrzi posto se ocigledno ne razumem u sve ovo :D .

Pa probaj da otkljucas taj procesor, nista te ne kosta. Nije nista tesko samo se u BIOS-u podesi i dobijes jos jedno ili 2 jezgra. Ima po forumu vec o tome, a i po netu. Ako ne bude hteo da se podigne sistem, verovatno nisu ispravna. Ako se podigne, testiras jos sa prime i linx programima bar sat-dva i ako ne zakuca, ti dobi 99% verovatno ispravan x4 phenom.
Naravno ako se ne podigne sistem ili pisti ploca, samo iskljuci komp iz struje i izvadi baterijcu sa maticne na par minuta. To je da bi vratio BIOS default vrednosti, ako ne bude radio...
A napajanje nije neko, ali moze da sljaka, mada se neko nedavno zalio da mu je puklo takvo jedno...