PDA

Prikaži potpunu verziju : Konfiguracija+monitor=600evra


Dzajo5
14.8.2014, 10:38
Pozdrav.

Planiram da uzmem desktop posle 8 godina koriscenja laptopova(faks i posao). Sada su se stvari normalizovale te sam se odlucio za desktop.

Budzet je oko 600 evra za kuciste i monitor, plus jos nesto malo preko u slucaju velike razlike u performansi kompjutera.

U principu mi treba sve osim misa, ali zbog povracaja poreza planiram dodatno "budzenje" sledece godine.

Na racunaru ce biti samo Linux, te bih zamolio kombinaciju Intel i Nvidia, zbog drajvera.

Racunar ce biti koriscen za gejming(Football Manager i Europa Universalis, graficki nezahtevne igre), internet, office, filmovi malo, php, html, css i skype.

Sto se tice komponenti:

Procesor: i-5 najbolje 4 jezgra ako moze

Graficka: Nvidia ddr5. stime pocetkom 2016. bih verovatno uzeo novu.

Ram: pocetkom sledece godine bih sigurno uzeo dodatno ram, pitanje dal sad 4gb i posle 4gb ili ici na 8gb pa jos 8gb?

Hdd: za sada obican hdd a sledece godine uzimam ssd. verovatno bih hdd na 7200 za sada dovoljno 500gb osim ako nije neka razlika u ceni sa 1tb.

Maticna, napajanje, kuciste to mi nije bitno, samo da je kompatibilno sa ostalim komponentama.

Dvd bih uzeo sledece godine.

Potreban mi je i neki wifi adapter/antena. koliko bi to kostalo i koliko je isplativo. ne bih da vucem kablove po sobi.

OC-a nece biti. Bilo bi dobro da je komp tih, ali malo buke nece smetati.

Mislim da je to sve i da nista nisam zaboravio. Ako jesam. recite. :)

Monitor. Mislim da je oko 100 evra dovoljno. Hteo bih neki kvalitetan, ali znam da nije puno para.

Sto se tice velicine. Do sada sam koristio laptop od 15 inca. te ne bih bas nesto mnogo vece. Mislim da je oko 20 inca ok. ali naravno vi bolje znate.

Komp uzimam u inostranstvu pa su moguce razlike u ceni. To cu vec da korigujem.

Komp ne uzimam odmah, tek kad prodam laptop. pa mozda cene jos padnu, ali mislim da cu u toku jednog meseca to zavrsiti.

Hvala svima. :)

Marshall George
14.8.2014, 13:50
Onda lepo daj sajt prodavnice u inostranstvu da pomoću toga sklopimo komp..I monitor pretpostavljam da ti treba FullHD (1920x1080) ?

darko31
14.8.2014, 14:09
Teško će ići i i5 i dobra grafička i monitor za dati budžet. Kad su igre nezahtevne, a kasnije ćeš menjati grafičku, nema smisla uzimati neku low end grafiičku kad će i integruša u i5 završiti posao. Evo kad bi uzimao kod nas.

CPU LGA1150 Intel® Core™ i5-4460, 3.2GHz BOX 22nm 1 19,999.00
'MB LGA1150 B85 Gigabyte GA-P85-D3, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1 1 7,299.00
'HDD SATA3 7200 1TB Seagate Barracuda ST1000DM003, 64MB, 2 godine 1 5,899.00
Memorija DIMM DDR3 2x4GB 1866Mhz Patriot Viper 3 Sapphire Blue CL9,PVL38G186C9KB 1 8,699.00
Kuciste 600W LC Power Pro 925B, Black 1 5,860.00
Monitor 23" ViewSonic VA2349S IPS, 1920x1080(FullHD) 5ms DC20M:1 DVI 1 14,950.00
Ukupno: 62,706.00

eventualno da uzmeš kvalitetnije napajanje i kućište. Monitor uzmi odmah veći, lako se navikne na veće, a IPS paneli imaju odličnu sliku.

WiFi adapter, uzmi neki sa eksternom antenom, da ne bi imao problema sa signalom npr. Tenda W311U+.

Ovo je samo primer, sigurno će biti razlike u tim prodavnicama u inostranstvu.

water wizard
14.8.2014, 14:52
ili da skreše na moniroru i memoriji, još malo da doda i ima grafičku odma

darko31
14.8.2014, 15:29
Mogao bi, ali malo nema smisla uzimati grafičku za FM i Europu Universalis, i još će posle biti menjana, a onda zakinuti na ostalim komponentama. Ali kako Džajo već odluči.

Dzajo5
14.8.2014, 16:25
Onda lepo daj sajt prodavnice u inostranstvu da pomoću toga sklopimo komp..I monitor pretpostavljam da ti treba FullHD (1920x1080) ?

Sa ovog bih kupio:

http://www.kassotechnik.sk/

Ovaj je drugi izbor:

http://www.shark.sk/

Ovo su g*vna i skupi su, ali imaju stranicu i na engleskom:

http://www.alza.sk/


Što se tiče konfiguracije.
Koja je integruša na onom i-5? U laptopu imam Intel HD4000 i nije mogao FM da se igra. EU nisam ni hteo da probam.

Kao što sam rekao, budžet je 600 evra, može da se nategne još 20-30 evra u slučaju potrebe.
Monitor mislim da može i manji od 23inča. Što se tiče FullHD i slično, nemam ni ja pojma. Da li bih ja osetio veliku razliku tokom igranja ili normalnog rada? Ako treba, zakidajte tu malo. Ovaj monitor nisam našao ni na jedan od tri pomenuta sajta. :(
Takođe, napomenuo sam da mi nije problem da uzmem još RAM-a u januaru.

Ako mislite da mogu da isteram sad par meseci na integruši, mogu ja i sad u januru da uzmem grafičku, ali bih to rado izbegao.

Sad ću da poredim cenu te konfiguracija što je napisao Darko sa cenama u Slovačkoj.

Hvala za sad. :)

darko31
14.8.2014, 18:20
Pogledao sam u onoj prvoj prodavnici, mogao bi Seasonic SS-400ET za napajanje, kućište po izboru koje ti se sviđa, a za monitor, šta znam, njega nećeš toliko često menjati kao komponente u računaru, tako da se po meni isplati uzeti neki kvalitetniji koji ti odgovara sa IPS panelom i veličinom koja ti odgovara.

Ajd ovako nešto sa 4GB RAM-a i GTX750.

Vlad Cepesh
15.8.2014, 3:38
Ova masina sto je sastavi darko31 je odlicna skroza za tvoje potrebe. Narocito sto je uspeo da uglavi odlicno napajanje i odlicnu graficku koja je dosta jaca nego sto tebi treba za te igre. Moci ces da je koristis i bez menjanja nekoliko godina makar i da se igras na nekim medium-high podesavanjima. Mislim na novije igre. Te menje zahtevne i starije ce raditi kako treba.

Dzajo5
15.8.2014, 13:02
Hvala puno. Imaću u vidu ovu konfiguraciju, uzimam je čim se otarasim laptopa.

Još nešto sam hteo da pitam. Ova grafička N750 ima 1GB DDR5 i košta 99evra a verzija sa 2GB DDR5 košta(čini mi se) 114evra. Da nije bolje da uzmem tu ili bi onda moralo još nešto da se menja?
Ne bih da se pravim pametan, čisto pitam pošto me zanima u slučaju ako malo padnu cene ili bude neki popust kada budem uzimao.

water wizard
15.8.2014, 14:04
svejedno koju uzmeš jedna ima 2gb i malo je skuplja a druga ima manje memoriju i jeftinija je.. a cene ćeš videti kad budeš rešio da kupiš niko ne može da predvidi šta će da bude, desi se neka poplava ili nešto drugo skoče cene nekad su memorije bile duplo jeftinije, pa su poskupele itd

mare037
15.8.2014, 19:40
Ne bih da se pravim pametan, čisto pitam pošto me zanima u slučaju ako malo padnu cene ili bude neki popust kada budem uzimao.

Za taj grafički čip je sasvim dovoljno 1GB VRAM-a, tako da slobodno uzmi jeftiniju jer razlike gotovo i da nema.

Dzajo5
30.8.2014, 23:11
Pozdrav.

Još nisam prodao laptop, ali dalje razmišljam šta mi je činiti.
Čak sam počeo da gledam i neke gotovo konfiguracije uz koje ide i Win, ne bih li odustao od Intel/Nvidia kombinacije koja je skuplja.

Pored toga sam razmišljao da uzmem ono što ste mi prvobitno preporučili a to je da uzmem i5 4460 i da se nekoliko meseci igram na integrisanoj a da uz SSD sledeće godine uzmem i grafičku. Naravno, u tom slučaju bih uzeo više RAM-a.

Ono što sam razmišljao je sledeće. Da li se sa AMD kombinacijom uštedi dovoljno u odnosu na Intel/Nvidia da mi se koliko toliko isplati uzimati original Win za 85evra? Tu naravno mislim da li se za manje para dobije više muzike.

Hvala.

Morca
31.8.2014, 3:43
Imaš li neki poseban razlog za oriđiđi Windows? Ako ne, slobodno teraj narodni...

Druga solucija je da na drugim mestima (Reddit, npr.) potražiš legit key za Windows za male pare, tipa 20$ (ali to nije 100% sigurna varijanta, jer su mahom u pitanju k5učevi koje članovi MSDN dobijaju za dž, pa preprodaju).

Dzajo5
31.8.2014, 9:14
Razlog je sto sam u EU i sto komp uzimam na firmu. Moze se desiti da dodje kontrola i posteno me kazni, ali za sada nisam cuo da su se bavili sitnim ribama kao ja. Ipak, nikad nisi siguran.

Mislim sam cu ipak ostati kod Linuks varijante sa Intelom za sad, osim ako ne naidjem na neko resenje za win.

Prema tome, hteo sam da vas zamolim za korigovanje preporucene konfiguracije, jer bih uzeo bez graficke za sad(terao na toj Intel 4460) a sledece godine uzeo ssd i novu graficku.

Naravno, ako je moguce iz one prve prodavnice sto sto sam stavio.

Hvala puno.

Vlad Cepesh
31.8.2014, 12:18
Uzmi masinu koju ti je sastavio darko31, samo izbaci graficku i eto ti resenje za novac za windows. Druga opcija jeste da uzmes neki Core I3, sto jeftiniji i neku graficku za 50ak evra i opet ti ostaje za OS. Imas dosta njih koji mogu da izadju na kraj sa Football manager i Europa universalis igrama.

Dzajo5
31.8.2014, 12:58
Uzmi masinu koju ti je sastavio darko31, samo izbaci graficku i eto ti resenje za novac za windows. Druga opcija jeste da uzmes neki Core I3, sto jeftiniji i neku graficku za 50ak evra i opet ti ostaje za OS. Imas dosta njih koji mogu da izadju na kraj sa Football manager i Europa universalis igrama.

Hvala. Neću uzimati za sad Win, možda ako se pojavi neka akcija ili nešto slično.
Uzeću ovu što je Darko sastavio, ali sam hteo da stavim 8gb RAM, pa sam hteo da pitam koji da stavim umesto ovog što je on stavio.
Takođe, da li treba menjati kućište ili napajanje?

mare037
31.8.2014, 13:10
Ne moraš, GTX 750 je mali potrošač.

darko31
31.8.2014, 13:17
Ja sam za plaćanje softvera i podršku developerima, ali snaćiće se Microsoft i bez tebe. Vozi narodnu verziju, ili neku Linux distribuciju, uloži pare za sad u hardver. Uzimaš kompjuter preko firme, ali koliko sam shvatio za sebe, pa čisto sumnjam da će ti neko dolaziti na kuću, pa ti čačkati po kompjuteru i gledati da li ti je Win narodna verzija ili ne. Ako se to i desi, oteraj ih lopatom.

Dzajo5
31.8.2014, 13:37
Ja sam za plaćanje softvera i podršku developerima, ali snaćiće se Microsoft i bez tebe. Vozi narodnu verziju, ili neku Linux distribuciju, uloži pare za sad u hardver. Uzimaš kompjuter preko firme, ali koliko sam shvatio za sebe, pa čisto sumnjam da će ti neko dolaziti na kuću, pa ti čačkati po kompjuteru i gledati da li ti je Win narodna verzija ili ne. Ako se to i desi, oteraj ih lopatom.

LOL. slatko sam se nasmejao.
Tako ću za sad, ali verovatno Linux. Hteo sam samo za taj RAM koji da stavim od 8GB. Pošto već ne stavljam grafičku za sad. Ostalo ostaje isto, ali bez grafičke.

Takođe, dal da ipak uzmem veći monitor?
Onaj model što si mi preporučio od 22 inča, postoji i od 23 i 24 inča:

http://www.kassotechnik.sk/produkt/23"-LG-LED-23MP55HQ---Full-HD%2CIPS%2CHDMI%2CVGA-208021673717/

http://www.kassotechnik.sk/produkt/24"-LG-LED--24MP55HQ---Full-HD%2CIPS%2CVGA%2CHDMI-208021673755/

Gledao sam malo po radnjama, nije neka velika razlika, ali većina njih mi je rekla da bi išla na 24 inča. Mada meni se činilo da je i 22 dosta velik. Ili ići na srednju varijantu od 23?

Možda sam naporan sa pitanjima, ali ne bih da se zeznem za 10-20 evra pa da mi bude krivo posle. :)

Hvala puno.

mare037
31.8.2014, 13:44
Za tako malo razliku, vredi ići na 24".

Dzajo5
18.9.2014, 8:50
Konacno sam na putu da se otarasim laptopa, pa sam hteo da proverim jos neke stvari.

konfa je na slici. ono sto me interesuje su sledece stvari.

1. ima li razlike u boji ram memorije(posto sam stavio belu)? takodje, razlika izmedju 1600mhz i 1866mhz je manja od 4evra, koju od 8gb(2x4)uzeti?

2. Monitor cu ipak mozda od23inca jer je 11 evra skuplji od 22inca. 24 je previse skuplji.

3. napajanje isto, ali od 500w je skuplje 9evra. jel je mozda bolje da uzmem to, cisto da budem siguran ako se odlucim za jacu graficku?

4. u nekim prodavnicama su mi predlagali ds uzmem hladnjak za procesor. jel potrebno to?

sa skupljim monitorom i napajanjem + cu ipak ubaciti rezac ce me izaci taman koliko sam hteo.

naravno, ako mislite da treba nesto menjati pored gore navedenog, samo kazite.

hvala

mare037
18.9.2014, 10:39
1. Boje su samo estetski, razlike u perfomansama i radu nema. Stavi 1600Mhz jer procesor i ploča podržavaju tu frekvenciju. Inače razlike u radu između njih nema.
3. Ako bi kasnije menjao grafičku kartu, možeš da uzmeš od 500W.
4. Kuler za i5-4460 nije potreban, BOX će ga hladiti sasvim dobro.

Što se tiče liste, zamenio bih eventualno Barracuda-u za Western Digital WD10EZEX. Perfomanse su gotovo iste, ali nema onog dosadnog "kliktanja" kada Seagate parkira glavu.

Dzajo5
18.9.2014, 10:51
Hvala puno Mare.
Stavicu onda taj hdd, meni licno svejedno.
Graficku za sada necu stavljati(osim u slucaju da integrusa ne zadovolji). Posle cu verovatno onu msi 750gtx od1gb sto si mi preporucio ili ako bude nesto bolje tad u ponudi.

Dzajo5
21.9.2014, 17:13
Stigao komp u petak, ali nisam imao vremena da se javim pre.

Konfiguracija je sledeca:

i-5 4460
WD10EURX 1TB
DVD Asus F24
Kingston HyperX Red 2x4gb 1600MHz - nisu imali belu
Asus H81M-K su mi stavili, jer ona prethodna iako u specifikacijama podrzava i5 4460 nije htela da radi. stavili su 4460 na drugu maticnu i radi. stave i3 na tu sto ste mi preporucili, radi. jedino zajedno nisu funkcionisali. Rekli su mi da ako nisam zadovoljan da dodjem u ponedeljak i da ce mi staviti drugu bez problema. E sad, meni sve jedno, ali npr. sada sam pokrenuo Speccy i prikazuje mi da je temperatura maticne 120 stepeni. Guglao sam malo i to nije normalno. Sta je dobro za proveravanje temperature maticne?
CoolerMaster 600W napajanje, posto je bilo evra skuplje nego onaj Seasonic od 500W.
CoolerMaster 335U kuciste
Neku ugradnu WiFi antenu i tastaturu.
LG 23MP55HQ monitor.
Sve to me izaslo 580evra

E sad, imam jos neka pitanja ako neko moze da mi pomogne. stavili su mi Win7(30dana) cisto da imam nesto.
Kada sam upalio komp, slika na monitoru mi je bila dosta mala, tj. sve je bilo sitno. Posle sam preko Control Panela/Display podesio zoom na 150% i sada je sve fino vidljivo. Jel dovoljno tako da se podesi ili treba nesto jos da se menja kako bi sve bilo vidljivo?

Hvala.

Marko93
21.9.2014, 17:27
Oni ti izgleda nisu drivere za graficku uopste instalirali.. ne treba nista ti da zumiras.. bas naprotiv..

Full HD na 23 inca je prosto idealan odnos, koji je najpriblizniji 96 DPI brojci koja je default za Windows..

Dzajo5
21.9.2014, 17:31
Oni ti izgleda nisu drivere za graficku uopste instalirali.. ne treba nista ti da zumiras.. bas naprotiv..

Full HD na 23 inca je prosto idealan odnos, koji je najpriblizniji 96 DPI brojci koja je default za Windows..

Graficka je ona integrisana Intel HD 4600. Jel moguce to da je problem? Drajver za nju sam proverio i kaze da je najnoviji.

NjegovaWisost
21.9.2014, 17:36
Graficka je ona integrisana Intel HD 4600. Jel moguce to da je problem? Drajver za nju sam proverio i kaze da je najnoviji.

Vidi u pored sata, u taskbaru, desni klik na intel graphics ikonu, i tu podesi maksimalnu rezoluciju. Nešto nije dobro podešeno.

Dzajo5
21.9.2014, 17:41
Evo kako to izgleda na slikama:

printscreen

http://imgur.com/UuRAJ04

snipping tool, tj. ono sto ja vidim:

http://imgur.com/Lo0pbVz

prinscreen:

http://imgur.com/K6jv7iL

opet sto vidim:ň

http://imgur.com/8qZySpj

U intel panelu za grafiku je podesena najveca rezolucija.

Marko93
21.9.2014, 17:47
Znaci tebi prakticno slika izlazi van ekrana, ne vidis bas ivice? Kojim si kablom povezao monitor?

Dzajo5
21.9.2014, 17:54
Znaci tebi prakticno slika izlazi van ekrana, ne vidis bas ivice? Kojim si kablom povezao monitor?

Da izlazi van okvira monitora. E sad, meni se cini i dosta sitno da je sve, al samo mozda nisam navikao na veci monitor.

Sto se tice kabla, HDMI nije sigurno. Ne znam dal je VGA ili DVI. Kako mogu to da proverim? Kabal sam proverio na njemu nema nista. Jedino da iskljucim komp pa pogledam.

Marko93
21.9.2014, 18:00
Pa jednostavno pogledas kojim si povezan..

VGA levo, DVI desno:

http://kvmgalore.com/stock-images/VGA-vs-DVI_2.jpg

Ukoliko imas VGA, vrlo je moguce da uopste nije problem do racunara, nego ti jednostavno bezi slika na monitoru, to u meniju monitora nadji opciju za kalibrisanje slike (ili ako imas ono famozno "Auto" dugme koje ima dosta tih monitora)..

I molim te vrati sve zumove koje si dirao na prvobitno stanje, posto to nije problem sigurno..

DiNDiNBrE
21.9.2014, 18:01
ovo ti je VGA:
http://www.photo-dictionary.com/photofiles/list/2882/11394monitor_cable.jpg
A ovo DVI:
http://www.tronic.co.il/media/wysiwyg/Learning-center/Dvi-connector.jpg

Dzajo5
21.9.2014, 18:07
Nasao sam i te slike, hteo sam bas da proverim kabal, ali sam najpre pogledao temu i dovoljno je bilo stisnuti auto dugme. :D

Hvala puno.

Elem, kako proveriti temperaturu maticne posto mi je prikazivalo 120 stepeni na speccy?

Marko93
21.9.2014, 18:12
Najopsirniji i najbolji program za te stvari i uopste gledanje specifikacije racunara je AIDA64..

Samo je nabavi "sa strane" posto se zvanicno placa..