PDA

Prikaži potpunu verziju : 8/2014 "Povratak Anti-heroja"


oluja
1.8.2014, 13:57
Ako imate misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumnista 2.0: Momir Đekić :ciao:

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

:ciao:

Asmodeus
4.8.2014, 11:16
Previše kičast tekst, bolja reč bi bila "cheezy" pošto trenutno ne mogu da se setim reči koja bi najviše odgovarala mom utisku. Preterano korišćenje igre reči kao dominantnog stila izražavanja. Kolumna pretežno ima informativni karakter bez ikakve analize i jasnog mišljenja na kraju, puna je gorkog cinizma, kakav Majrkosoft verovatno zaslužuje, ali... Nije nešto...

Yonai
5.8.2014, 16:10
Sviđa mi se što su netbook uređaji nazvani pravim imenom. Trebalo bi malo češće blatiti uređaje koji nemaju jasnu svrhu osim one da izvuku pare iz džepa onih koji se uklapaju u klasično američku "Average Joe" definiciju.

Danas je gomila elektronskih džidža-bidža apsolutno besmislena, a još su besmisleniji oni koje vidiš da iste te džidža-bidže koriste kao statusni simbol. A nije ih mali broj.

Wolverine
7.8.2014, 1:32
Uvek sam se pitao kome mogu da posluže jadni mali izgovori za notebook sa minijaturnim ekranima i grozomornim hardverom unutra. Delim mišljenje s Đekićem. Pokušaj da se netbook progura u eri tableta i smartfonova je ravno ulasku u vatru bez zaštitnog odela.

Kao što reče, tekst, kokice u ruke i uživajmo u predstavi :D

Yonai
7.8.2014, 7:37
Eh kad se samo setim da je Intel lansirao svojevremeno ultra-mega-giga kampanju za Intel Atom seriju procesora...

A kad kreneš da radiš neki iole ozbiljniji multitasking na tom đubretu, ono se zapuca... i vuče... i ubogo iscrtava prozore nakon maximize/minimize operacije...

Zaista nisam mogao da verujem da neko sme tako nešto da prodaje u eri moćnih i pristupačnih multicore CPU-ova. To mu ga nekako dođe kao uvreda za bilo koga ko poseduje iole ozbiljnije veze među neuronima u svom mozgu.

Korporativni sistem "izvuci svaku paru iz svakog segmenta populacije do kog možeš da dopreš".

I baš zato takve pojave trebamo da blatimo svuda i u svakoj prilici.

Isto tako mi je vrhunski bezobrazluk ona Apple fora - "hajde da sa novim uređajem promenimo i sve konektore na njemu". Već vidim neku korporativnu masnu debelu pojavu sa kravatom koja se samoponosi idejom kojom će naterati ljude da kupuju nove punjače/dodatke/adaptere jer stare više ne mogu da koriste.

:n-hang:

todos
7.8.2014, 9:12
Kada su bili popularni ti netbukovi Intel nije ocekivao da ce se pojaviti tableti a tek jos vece iznenadjenje su i procesori koji su ih pratili poput Snapdragona i drugih.

makiem
8.8.2014, 13:32
Secam se kad je izasao onaj Asus ee ili koliko vec ,,e"a ima u nazivu i moj tadasnji stanodavac mi je doneo da mu uradim sistem. Beskorisnog li uredjaja, majko bozija, cak ni tada mu nisam video svrhu iako jos tableti nisu bili prisutni na trzistu.

Wolverine
8.8.2014, 14:26
I pored svega navedenog, jedna velika kompanija nađe za shodno da pokuša tržište da osvoji tim uređajem u doba tableta na kojima možeš da snimiš album, izmontiraš klip ili, recimo, radiš live audio mixing (videh na drugom poslu, na Maskenbalu u KST-u tokom koncerta Feuda).

Mali gabariti netbukova čak ni ozbiljno mlaćenje obradom teksta ne dozvoljavaju.
Ja čak nisam preveliki obožavatelj tableta, ali jedva čekam da vidim gubitke glupana koji su odlučili da krenu viljuškom na zolju (koju predstavljaju tableti danas)...

todos
8.8.2014, 15:22
I tableti su potpuno nepotrebna stvar. Jedina pozitivna ztvar kod tableta su odlicni procesori sa jos boljom grafikom. Ali takvi modeli kostoju ko laptopvi koji u sebi imaju seriju "i" i odvojenu grafiku. Pored desktopa, laptopa i odlicno izbalansiranog mobilnog telefona tableti su idealna stvar za skupljanje prasine. Preteski za drzanje u rukama u nekim momentima imaju zov za tastaturom a takvi neodoljivo podsecaju na laptopove.
I ja sam dugo posedovao netbook sa nesretnim ssd od 4gb. Kad sam nosio kod strucnih ljudi da se ssd eliminise a OS instalira na HDD od 160gb jednostavno niko nije uspeo to da odradi.

Nietzsche
8.8.2014, 19:05
Tablice imaju svoj smisao - ali nikada neće biti zamenski uređaji za laptop. Na njemu je poprilično neudobno pisati, ukoliko nemate tastaturu, a onda se postavlja pitanje zašto koristiti tablet koji košta 700 EUR a ne ultrabook sa vanredno sposobnijim hardverom i x86 podrškom...

No, u tekstu se spominje laptop sa procesorima koji su daleko brži od Atoma a koštaju 250 dolara. Pa ko bi kupio tablicu kada može da kupi laptop sa 4 GB RAM-a i savremenim procesorom? Ako mora da kupuje jedan uređaj..naravno...

makiem
9.8.2014, 9:22
Tablice imaju svoj smisao - ali nikada neće biti zamenski uređaji za laptop. Na njemu je poprilično neudobno pisati, ukoliko nemate tastaturu, a onda se postavlja pitanje zašto koristiti tablet koji košta 700 EUR a ne ultrabook sa vanredno sposobnijim hardverom i x86 podrškom...

No, u tekstu se spominje laptop sa procesorima koji su daleko brži od Atoma a koštaju 250 dolara. Pa ko bi kupio tablicu kada može da kupi laptop sa 4 GB RAM-a i savremenim procesorom? Ako mora da kupuje jedan uređaj..naravno...

Ja sam recimo bio jedan od onih koji je smatrao da se moze isplatiti ulaganje u dobar tablet (pre svega kvalitetna izrada i dobar ekran, uz pristojne performanse prilikom koriscenja aplikacija i surfovanja internetom, igre nebitne) i kupio sam Asus tf300t. Posle problema sa nekoliko primeraka vratio sam i uzeo novac nazad. Danas bih pre uzeo neki tablet do max 200 eur, jer bih ga koristio pre svega za citanje knjiga i surfovanje internetom (eventualno kao gps uredjaj) a za to su daleko bolji nego laptop i netbook racunari. Kao sto rece @Wolverine na onim malim netbookovima je nemoguce i tekst obradjivati kasvetno a kamoli nesto malo komplikovanije.

Ja recimo ne vidim realnu potrebu ni za laptopom (znam da mnogim ljudima jeste potreban, pricam iskljucivo u moje ime) tako da bih daleko radije uzeo neki touch screen da mogu da listam stranice, a sve ostalo moze da se uradi i kad se dodje kuci na desktopu (plus sto kad zavrsis mozes i da se poigras ko covek, ne da gadjas prasice 'ticama ili da grindujes u nekom f2p naslovu)

player1
9.8.2014, 10:51
Ja recimo ne vidim realnu potrebu ni za laptopom (znam da mnogim ljudima jeste potreban, pricam iskljucivo u moje ime) tako da bih daleko radije uzeo neki touch screen da mogu da listam stranice, a sve ostalo moze da se uradi i kad se dodje kuci na desktopu (plus sto kad zavrsis mozes i da se poigras ko covek, ne da gadjas prasice 'ticama ili da grindujes u nekom f2p naslovu)

Pa zato i ne vidis potrebu. Danas sve cesce ljudi biraju laptop kao jedini Windows racunar u domacinstvu.

Cak ni ergonomija nije problem. Uvek se nadje neki monitor ili wireless tastarua, ako zatreba da se sedne za sto i "radi ko covek".


EDIT:
Sve ide ka tome da laptop bude glavni "Windows racunar", desktop za power usere, a telefon za mobilni internet.

Tablet je tu da popuni prazninu izmedju laptopa i telefona. Sto bi se reklo mobilni veceg ekrana za sve sem telefoniranje.

namcor
9.8.2014, 11:21
Svaki format uređaja ima svoje mesto, ali je problem što zbog marketinga i pomodarstva ljudi često kupe nešto od čega očekuju više, pa se razočaraju.

Tablet generalno nije za ozbiljan posao, ali može dobro da posluži za prikaz gotovih prezentacija, slika ili spotova na terenu, na ručku ili večeri sa poslovnim partnerima i sl. Za takve stvari može da posluži i telefon i laptop, ali je standardni telefon premali, a laptop prevelik. Phablet je neko srednje rešenje, ali je mnogo skuplji nego "normalan" telefon+tablet, a nije baš previše "udoban" kao telefon.

player1
9.8.2014, 11:45
Realno tablet je Android/iOS uredjaj velikog ekrana bez telefonskih mogucnosti.

Ko god je navikao na smart telefon, lako ce se navici na tablet, i isti moze da mu posluzi u situacijama gde telefon ne moze.

Poredjenje sa laptopom je besmisleno jer je u pitanju sasvim druga platforma: Windows (ili MacOS, Linux).


Sa druge strane, netbook je Windows platforma, i kao takav pokusaj da se laptop/desktop stavi u sto manje kuciste i za sto manju cenu. Posto sto jace u sto manje kuciste znaci veca cena, i nije cudo da su netbook racunari pravi skart.

Sa druge strane trziste skupih laptopova male forme, tj. ultrabookova veoma dobro prolazi.

makiem
9.8.2014, 12:05
Pa zato i ne vidis potrebu. Danas sve cesce ljudi biraju laptop kao jedini Windows racunar u domacinstvu.

To je vec druga stvar. Ja recimo nikad ne bih izabrao laptop umesto desktopa, pa sve i da dobijem iste performanse za istu cenu, iz prostog razloga sto volim da popravim sam sve sto mogu, da zamenim samo deo koji se pokvario i da ne moram u garantnom roku da nosim racunar da bi ga ocistili od prasine.
Svestan sam da se cesto predvidja kraj desktop racunara (u sta ja ne zelim da verujem). Kao sto sam rekao gore, razumem ljude kojima je racunar osnovni alat za rad i potrebna im je mobilnost, ali kod mene jednostavno to nije slucaj.

Ljudi koji biraju kao jedini racunar laptop uglavnom ne zahtevaju neke iole visoke performanse (drugim recima, internet, muzika i filmovi su najzahtevnije sto rade na njima) a i veliki broj njih koristi laptop maltene kao desktop (80 % vremena ga koriste u jednoj kuci, da ne kazem sobi), tako da se svede na kraju da su ipak mogli da ustede neki dinar, kupe desktop i za kusur tablet.

Zakljucak: svakom svoje, tako da ce i ti netbookovi naci svoje kupce, samo je pitanje koliko.

player1
9.8.2014, 12:56
Ljudi koji biraju kao jedini racunar laptop uglavnom ne zahtevaju neke iole visoke performanse (drugim recima, internet, muzika i filmovi su najzahtevnije sto rade na njima) a i veliki broj njih koristi laptop maltene kao desktop (80 % vremena ga koriste u jednoj kuci, da ne kazem sobi), tako da se svede na kraju da su ipak mogli da ustede neki dinar, kupe desktop i za kusur tablet.

Cesto usteda u prostoru (narocito u nekom malom stanu) moze da znaci vise nego razlika u ceni izmedju desktopa i laptopa.

makiem
9.8.2014, 13:15
Ne slazem se tu sa tobom (ziveo sam tri godine u garsonjeri od 18 kvadrata, sa sve kupatilom i kuhinjom) i opet mi desktop nije pravio problem. Kuciste cusnes ispod radnog stola, monitor na stolu zauzima manje prostora nego li laptop, tastaturu i misa na dasci koja se uvlaci u radni sto (a sam radni sto pojuris neki sa defektom koji se moze lako ispraviti i platis ga 15-20 eur).

To je moje subjektivno misljenje i smatram da se veoma lako (uz malo maste i vestine) resiti problem problem malog prostora, ali shvatam da vecinu ne zanima da se bakce sa tim i radije ce platiti za ,,plug and play" varijantu. Nista nemam protiv toga, samo to nije ,,moja soljica caja".

player1
9.8.2014, 15:15
Nije to moje licno misljenje nego mnogo ljudi kojih poznajem.

Ja licno preferiram laptop plus gnezdo sa monitorom i tastaturom. Meni prostor nije problem. Ali mi je cimanje da koristim i laptop i deskop, pa 98% vremena u poslednje dve godine korstim laptop a deskop iako kompetentan mi skuplja prasinu.


Tako da sa druge strane razumem problem koriscenja previse uredjaja na istoj platfirmi (bilo Windows bilo Android).

Mare!
10.8.2014, 0:35
Ja imam samo desktop, nikad nisam posedovao neki laptop. Sta ce mi? Kad sam gajbi imam komp, kad sam napolju imam fon (necu sigurno da nosim sa sobom tezak laptop od 2 metra kome ce baterija crknuti posle pola sata, prosto nije prakticno).

Ali sam bas razmisljao da uzmem netbook. Mali je i zgodan, i za po kuci, a mogu sa lakocom da ponesem i u torbici. Tablet bi bio zgodan za tako nesto, ali ja na to gledam kao skorz ne praktican uredjaj. Android (koji da se ne lazemo ne moze da se poredi sa Windowsom na kompu) , malo veci telefon, a meni treba malo manji komp... Za neke smesne pare mogu da dobijem uredjaj na kome mogu da pogledam neki film, zablejim na netu, pustim pesmu, kucam neki tekst ili prebacujem nesto. Zasto bi to bilo gore od tableta? Jedino sto me **** je to sto ne znam koliko je funkcionalna ona tastaturica... ja sa mojim cevapima jeva i ovo ubadam. I da, nisam se mnogo interesovao za te tablete/netbookove. Nemam pojma da li za nekih 200 evra moze da se uzme nesto sto ce raditi (oni obecavaju za te pare kvad procesore sa 8gb rama, sto je smesno).

Aibo
11.8.2014, 11:18
Pa zato i ne vidis potrebu. Danas sve cesce ljudi biraju laptop kao jedini Windows racunar u domacinstvu.

Što mi zaista nikada neće biti jasno. Tj. razumem one koji ga ponesu tu i tamo ili prosto nemaju dovoljno mesta da uguraju desktop. Ali gledam toliko ljidi oko sebe koji se samo izmotavaju sa laptopovima. Npr. dva druga programera, obojica kupili laptopove od 55-60h i ne nose ih apsolutno nigde, stoje postavljeni na lepe velike radne stolove. Jedan se već žali da mu Eclipse okruženje guši komp i razmatra nov jer nema više mesta da širi RAM (a ovaj mu star godinu ipo dana). Ovaj drugi me pre 2 nedelje kontaktirao da pita za dobar monitor od 24", jer kako kaže "ne mogu više da blejim u ovu 15-icu, oči mi otpadoše". A ja ne mogu da verujem - WTF ljudi?! Šta je toliko lepo i slatko kod tih laptopova kad vam očigledno ne trebaju i čak vam ne vrše posao kako treba?! I nikada mi ne daju jasan i konstruktivan odgovor.