PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 8/2014


oluja
1.8.2014, 13:21
Avgustovski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima :)

Nova naslovna strana izgleda ovako:

49668

Evo i kratkog izvoda iz sadržaja:

Razvoj fuzionih reaktora
Nove tehnologije neprestano unapređuju efikasnost mašina čiji cilj je da otklone energetske probleme naše planete...

Dell P2815Q i Asus PB287Q
Kako bi ubrzali omasovljivanje UHD monitora, proizvođači su se odlučili da „secnu” prve pulene na određenim mestima ne bi li ih napravili cenovno prihvatljivijim...

LG G3
LG G3 je zaista impresivan aparat kome neće biti teško da zadrži svoju poziciju u društvu najboljih smartfona. Privlačan dizajn, brz i funkcionalan korisnički interfejs, fantastična kamera i ekran sa QHD rezolucijom pružaju sasvim adekvatan izgovor za razbijanje kasice-prasice...

Besplatni programi za pregled PDF datoteka
Svi znamo da se PDF-ovi mogu čitati iz Adobeovog Readera, ali i iz third party, besplatnih ostvarenja. Predstavljamo osam najboljih...

Divinity: Original Sin
Ovakve zabave i ovakvog izometrijskog RPG superludila nije bilo od Baldur’s Gatea 2...

todos
1.8.2014, 15:31
Dobro ovo izgleda, naročito ovaj PDV, ovaj PDF.
Možda ste propustili priliku da G3 testirate u prošlom broju ali čini mi se da je i tad bio jedan de luxe telefona Z2.
Sigurno će biti zanimljiv test o energiji budućnosti. Čovečanstvo je na korak da fuziju privede u svoju korist i svoju dobrobit.
Da li će uskoro izaći neka kombinovana mrcina u vidu UHD/HDTV-monitor?! Bilo bi dobro da tako nešto postoji u veličini od 28" a da cena ne ode u nebesa.
p.s. Po pvi put u historiji ću da pročitam sve tekstove koji su istaknuti na naslovnoj strani!

Rockstar
1.8.2014, 16:33
Fantasticna kolumna naseg Qzme, bukvalno je prepricavam svojim C&C fanaticima koju su SK batalili davno. Bravo Kuzmo! U vezi sa tim, neka ga neko iz redakcije pita kako je odigrao sve delove, ja na bilo cemu novijem od XPa imam brdo problema, samo zbog toga drzim dualboot XP/8.1. Ne, ne pomaze ni virtualizacija, ni patchovi, samo na XPu radi kako treba (i to kada iz DX diaga iskljucim Direct3D).

oluja
1.8.2014, 16:54
Fantasticna kolumna naseg Qzme, bukvalno je prepricavam svojim C&C fanaticima koju su SK batalili davno. Bravo Kuzmo! U vezi sa tim, neka ga neko iz redakcije pita kako je odigrao sve delove, ja na bilo cemu novijem od XPa imam brdo problema, samo zbog toga drzim dualboot XP/8.1. Ne, ne pomaze ni virtualizacija, ni patchovi, samo na XPu radi kako treba (i to kada iz DX diaga iskljucim Direct3D).

Pitacemo ga u ponedeljak...

VladaKG1980
1.8.2014, 22:21
Ovo je definitivno Qzmin najbolji tekst od kada ja čitam S.K. (1994).

Jednostavno je rekao ono što se ne sme reći ni kao komentar na forumu (cenzura) a još manje u najtiražnijem kompjuterskom časopisu...

Bravo za Malezijski avion, bravo za CNN i CIA. Bravo za Novorusiju.

Konačno je Quzma svima pokazao da ima _uda ! :tapsh:

Mada mislim da će u skorije vreme Miodrag dobiti par "dobronamernih" telefonskih poziva...

altec.gs
1.8.2014, 22:53
Zaista odlican broj. Cim sam ih otvorio i prelistao prvih desetak strana sam imao osmeh na licu.

Dreamfall
1.8.2014, 23:02
Konačno je Quzma svima pokazao da ima _uda ! :tapsh:

Mada mislim da će u skorije vreme Miodrag dobiti par "dobronamernih" telefonskih poziva...

I uda i mooda :D Stvarno odlican tekst :tapsh: Naslovna je pokidala, razmisljam da je skeniram, odstampam i zalepim na zid :n_klanja:

Sto se tice tih poziva evo jedna pesma (https://www.youtube.com/watch?v=wbTUHtg4nTU) ;)

Wolverine
1.8.2014, 23:10
Lol za Seljačku bunu :D

Btw, naslovna zaista odskače kad se uzme u ruke, Olujo ;)

Тормунд
1.8.2014, 23:17
Може ли да се направи нека позадина од ове насловне? :)

Иначе, солидан број, свиђају ми се суптилне промене дизајна у делу са колумнама, док њихов садржај и није нешто, баш се примећује одсуство Весића.


bravo za malezijski avion, bravo za cnn i cia. Bravo za novorusiju.

Konačno je quzma svima pokazao da ima _uda ! :tapsh:


Брат. :)

mvasic
1.8.2014, 23:36
Ovo je definitivno Qzmin najbolji tekst od kada ja čitam S.K. (1994).

Jednostavno je rekao ono što se ne sme reći ni kao komentar na forumu (cenzura) a još manje u najtiražnijem kompjuterskom časopisu...

Bravo za Malezijski avion, bravo za CNN i CIA. Bravo za Novorusiju.

Konačno je Quzma svima pokazao da ima _uda ! :tapsh:

Mada mislim da će u skorije vreme Miodrag dobiti par "dobronamernih" telefonskih poziva...

I uda i mooda :D Stvarno odlican tekst :tapsh: Naslovna je pokidala, razmisljam da je skeniram, odstampam i zalepim na zid :n_klanja:

Sto se tice tih poziva evo jedna pesma (https://www.youtube.com/watch?v=wbTUHtg4nTU) ;)

Ma kakva m_da. Politicko baljezganje. Jedne nedelje ide u desno, a druge u levo. Ali.... Najgore je sto bih ja sad, s uzivanjem, da se raspravljam s Tormundom (npr) o tekstu, ali ce tema momentalno pod kljuc. Voleo bih da me neko iz redakcije/moderacije ispravi, ako gresim.

Wolverine
1.8.2014, 23:40
@mvasic

Tema ne bi bila zaključana, ali bi postovi bili ili obrisani ili prebačeni u ovu temu (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?p=1906569#post1906569). Taj podforum se inače bavi kolumnom milog nam i dragog Kuzmanovića pa ne vidim razlog da se o tom tekstu vodi debata ovde.

Opšti utisci o broju - šta valja, šta ne valja, šta vam se sviđa, šta ne - su poželjni. Naravno, sve sa argumentom. Nema potrebe da se ovde raspravlja o Kuzminoj kolumni kada za to već postoji tema. :)

EDIT: Čekam da se diskusija u temi o novom "Ja, igraču" razvije pa da se ubacim :D

oluja
1.8.2014, 23:54
Може ли да се направи нека позадина од ове насловне? :)

Može :) postaviću, jedan dan od ponedeljka, u Brbljaonicu / Slike vašeg desktopa

Stella Rossa
2.8.2014, 1:53
Ovo je najbolji broj po meni za sada ove godine :)

todos
2.8.2014, 8:05
Zaista odlican broj. Cim sam ih otvorio i prelistao prvih desetak strana sam imao osmeh na licu.

Isto!!!:aplauz:

Yonai
2.8.2014, 9:25
Odličan broj. Samo nastavite tako!

Sve je na mestu - i teme i kolumna i opisi svega i svačega... Eto, mala pohvala od vašeg vernog čitaoca :)

P.S. za Kuzmu imam isto pitanje kao i Rockstar u drugom postu na ovoj temi... ako to sve može da radi na nečemu novijem od XP-a, bilo bi jako lepo saznati kako :)

nicpid
2.8.2014, 9:44
Uvek uzmem SK na polovini meseca ali izgleda da cu morati sad odma, zivo me zanima sta je kuzma napisao, jos kad vidim mvasic se duri to odma znaci da je nesto dobro.

3LANCER
2.8.2014, 12:20
Odličan broj. Samo nastavite tako!

Sve je na mestu - i teme i kolumna i opisi svega i svačega... Eto, mala pohvala od vašeg vernog čitaoca :)

P.S. za Kuzmu imam isto pitanje kao i Rockstar u drugom postu na ovoj temi... ako to sve može da radi na nečemu novijem od XP-a, bilo bi jako lepo saznati kako :)

Command & Conquer ultimate collection, ako nisi gadljiv na cinjenicu da radi preko Origina. Preko Amazona moze da se kupi cd key, cesto je na popustima (20$ regularno, na popustima ide za 5$). Problem je ejdino ubosti podesavanja brzine igara, npr Red alert 2 ne igrati na brzini preko 4 jer je nemoguce.

Yonai
2.8.2014, 12:29
Hvala za info, pokušaću da nabavim C&C ultimate collection :)

profi
2.8.2014, 12:34
Bravo za recenziju novog MemoPada i Lg Taba 7. temi broja i Kuzmi za sjajnu kolumnu. Puno je interesantnih tekstova, mada mislim da se u poslednje vreme malo previse obradjuju teme sigurnosti. Sta ovaj zna o vama, sta onaj zna o vama. Al' dobro, shvatam da opreza nikad dosta i da valjda treba tako.

Sokokonj
2.8.2014, 15:46
Kuzmanovicev tekst, ne pamtim kad je napisao ovako dobar.
Generalno odlican broj sveta kompjutera..Samo zaista pored svega sto imam sve pohvale za ovog momka iz Srbije sto zaposljava one ljude i pravi video igre, ja zaista onako uzasno napisan tekst nisam procitao godinama.
Ravno pismenom sastavu iz 7 razreda osnovne, jos jednom svaka cast za sve, al pisanje mu nije jaca strana.

Mare!
2.8.2014, 17:29
Sta je ovo svi hvale Kuzmu? :eek:

Rockstar
2.8.2014, 18:38
popalili se svi, jer je spomenuo cnn, cia, neki oboreni avion i kosovo u dve tri sentence:boodala:

Не знам за друге, ја искључиво што је повезао c&c серијал са актуелним догађајима и показао како се кроз видео игре и визије може доста тога рећи, што на конвеционалним медијима не би прошло.

офтопик, зашто "неки оборени авион", чему такав тон? Нажалост, тако исто су и за нас говорили "неки случајно погођен воз, зграда, болница" и опште неинтересовање за два велика конфликта која тренутно горе је заиста тужно.

todos
3.8.2014, 17:00
Neka reč o novom broju!
Kada se najmanje očekivalo da će broj dobiti na kvalitetu upravo se to dogodilo sa brojem koji izlazi u jeku godišnjih odmora. Već je neko napomenuo a ja potvrdio da kad se časopis počne listati da je fantastično kako izgledaju prvih desetak stranica.
Iznenadilo me je mogućnost da će možda i ubuduće biti gost kolumnista. Taj gost može da bude i trebalo bi da bude i Vaš spoljni saradnik kao i član Redakcije ako ima nešto pametno da kaže. Mogli bi da uvedemo na forum glasanje koga bi želeli da vidimo kao gosta kolumnistu. Npr. ja bih želeo da Branuslav Bubanja kaže koju reč. Što se tiče ovog prvog gosta na gluplji tekst odavno nisam naleteo. Ustvari slatko sam se smejao dok sam ga čitao... i na kraju uz podršku svoje porodice (tetke, babe iz Australije, ujka Sema) i ušteđevine sam... Dobro to je lako kad se ima i kad se može.
Malo o hardveru. Nikad bolji, ostavili ste laptopove na miru. Ove trideset četvorke ste komotno mogli da stavite na naslovnoj strani. Ma odličan je SSD i ovaj Intel je oduvao sa dizajnom.
Upravo sam na jednom forumu raspravljao sa potencijalnim korisnicima deljenog interneta (tri kuće) kad ono vi testirali baš ono što njima treba i što ću im preporučiti.
Razumem da je ovo novi EOS kao napredni DSLR i naslednik D60 ali ga preteraste sa dužinom teksta. Satovi OK, zaštita OK.
Naročito sam iznenadjen što sam iz teksta saznao da postoje alarmni uređaji koji prepoznaju temperaturu čoveka i ne reaguju na prisustvo psa koji ima radnu:D temperaturu od 39 celzijusa. To stvarno nisam znao da postoji rešenje i za taj problem.
Internet je na nivou laganih tekstova.
Naravno kod programa mi je zapao test PDF. Probao sam u ovih 11 godina koliko se družim aktivno sa računarima sve osim MartView i STDU. Na kraju sam najviše koristio Foxit Reader ali sam se vratio na onaj koji naravno nije u testu a koga svi znamo.
Opet ste zapostavili programe za windows phone ali to vam je već navika i nije me ništa iznenadilo. Mada u svakom broju predstavite po neki novi windows phone.
Pošto nisam ljubitelj pretstavljanja tableta i telefona u SK ovog puta pravim izuzetak zbog ovog tableta Asus MeMo, razlog što se mnogo o njemu govori pa eto i vaš ugao viđenja nije na odmet.
Toliko, sve u svemu časopis ovog puta dobija dosta visoku ocenu.

Wolverine
3.8.2014, 17:28
Neka reč o novom broju!
....
Iznenadio me je mogućnost da će možda i ubuduće biti gost kolumnista. ...

Gost kolumnista će, ukoliko se ništa ne ze*ne, od sada da bude stalni segment broja.

Red Marquis
4.8.2014, 16:30
Nadam se da će tekst Branislava Bubanje o prebacivanju fisknog broja pokrenuti neke ljude da batale Telekom u svakom vidu i obliku. I sad još kad se setim mog prvog koraka i prebacivanja sa njihovog ADSL interneta i njihovog zavlačenja mi zubi zaškrguću. Banda.
Iznenađujuće visoke ocene većine igara u ovom broju. Na stranu to što mi se nijedna od ishvaljenih nije uvukla pod kožu, više uživam kad čitam neku oštru kritiku a la Čmelik :D
Kolumna koju svi hvale, na nivou Kurira, samo elokventnije.
Kolumna momka iz Eipixa, krenulo zanimljivo, završilo patetično na nivou nekog Steve Jobs-ovog klona.
Naslovna - najlepša ove godine.

škot
4.8.2014, 21:36
Pohvale za izgled avgustovskog broja, a posebno za SSD-ove i besplatne PDF čitače. Inače, koristim Nitro PDF, što i vama preporučujem*, u njemu čitam i kreiram sve za seminare, predavanja i slično, batalio sam word i powerpoint jer prezentaciju izvodi čovjek, a ne program.
*NAPOMENA: Ističem da je moja verzija Nitro PRO 8.5.5.2 i da se VOLŠEBNO našla na računaru :dzavo:

Wolverine
4.8.2014, 23:40
Hm, moram da primetim da niko ne pominje Đekićevo preuzimanje sedla u "Prst na čelo". :) Tekst je čak vrlo oštar...

Dreamfall
5.8.2014, 9:08
Pitacemo ga u ponedeljak...

Yeah about that...

http://cdn.meme.li/instances/500x/25333291.jpg

DeCoy
5.8.2014, 9:17
3LANCER ti je odgovorio.

Dreamfall
5.8.2014, 9:28
3LANCER ti je odgovorio.

Ja vec imam ranije igre. Jel to znaci da ne mogu da ih nateram da rade, vec moram da ih kupim sa Oridjina? :kreza:

Jan Čmelik
5.8.2014, 10:28
Ja vec imam ranije igre. Jel to znaci da ne mogu da ih nateram da rade, vec moram da ih kupim sa Oridjina? :kreza:

Možeš da ih nateraš da rade. Nedavno sam pravio portable verzije omiljenih igara koje sam smestio na par USB flash stickova i memorijskih kartica koje mi (do tada) ničemu nisu služile, između ostalog i kompletan C&C serijal do Generalsa. S obzirom na to da pomenuti uređaji imaju ograničen prostor, a hteo sam da napakujem što više igara na njih, brisao sam sav nepotreban materijal, uključujući i gomilu help i readme fajlova tako da ne mogu da ti kažem kako se tačno zovu patchevi i programčići za C&C igre, ali... postoje i rade kako treba. Google is your friend :p

voodoo_
5.8.2014, 13:45
Napokon da je "I/O Port" osvežen novim autorom :)

Yonai
5.8.2014, 15:55
Nakuckao sam na prethodnoj strani svoje prve impresije, ali posle detaljnog čitanja od korica do korica, ne mogu a da ne primetim da je ovo broj velikih promena. Gostujuća kolumna, promena domaćina u I/O portu, daleko veći akcenat na ozbiljne teme, promena domaćina u "Prst na čelo", optimizam vezan za domaći IT sektor koji isijava iz gostujuće kolumne i tekstu o Assecco-u... i ono kanadsko derle na 28. strani koje vam ne ide na čast, makar i u formi skandi-reklame :)

To mi je nekako u rangu Pinka koji se reklamira u svakom broju National Geographic Serbia, a Pink i NG - niđe veze :) Pogotovo kada se setim šta je sve Kuzma rekao za dotično razmaženo derište...

Sve u svemu, ako zanemarimo tih 5 x 6 cm na 28. strani, ovomesečni SK odiše ozbiljnijim pristupom nego inače, uključujući i dizajn naslovnice koju su mnogi spomenuli.

Bravo!

Rockstar
5.8.2014, 16:50
About Command and Conquer ...

Сви моји проблеми нестају када убацим старог Radeona X1300 - без обзира на Windows, игре раде како треба. Међутим са nVidiom, чак тврдим, је готово немогуће играти одређене наслове из серијала (конкретно, Tiberian Sun и Red Alert 2, имају исти енџин), остале се не буне. Са та два наслова је и највише проблема генерално, међутим чини се да одбијају да раде са нВидијом од серије 8ххх. Знам да Кузма има "зелене", па рекох, права прилика за ово питање, кад већ каже да је одиграо.

Има на Нету брдо печева, али ја ниједан нисам натерао да ради како треба. А искрено сумњам да је ЕА оптимизовао наслов у односу на "First Decade"...

voodoo_
5.8.2014, 20:59
Možda je podigao WinXP u virtuelnoj mašini.

Rockstar
5.8.2014, 23:46
Možda je podigao WinXP u virtuelnoj mašini.

Пробао сам и тако наравно, мислим преко VMwarea, инсталира се онај Tools, али је и ту било проблема колико се сећам. Мада, тај процес можда кочи Е6600 који ја имам, који иако подржава виртуелизацију, није довољно снажан чак и за 2Д игре.

Решење сам пронашао релативно скоро, игра се у чистом XP-u и искључи се Direct3D, е онда ради како треба, барем на nVidiji. Преврнуо сам Интернет чак и за тим триком.

Jan Čmelik
6.8.2014, 6:31
Win 8.1, 560 Ti, patchevi koje sam našao preko Googlea:

http://i.imgur.com/QVIYQe7s.jpg (http://imgur.com/QVIYQe7) http://i.imgur.com/RGR1Ayss.jpg (http://imgur.com/RGR1Ays) http://i.imgur.com/fkh0g81s.jpg (http://imgur.com/fkh0g81)

Dakle, još jednom: može da se natera da radi, ali naravno da neće da proradi samo od sebe.

Nietzsche
6.8.2014, 10:07
Играње C&Ц-а је разлог зашто се и даље чува канта са Northwood-om.. :)

Rockstar
6.8.2014, 13:41
@Jan - to su prvi C&C i Red Alert, ako se ne varam? Oni i kod mene rade odlicno. Probaj Tiberian Sun i Red Alert 2 :)



Edit: rade oni, ali to je seckanje i kocenje kao na P166MMX sa 16 MB RAMa.

Jan Čmelik
6.8.2014, 14:33
@Jan - to su prvi C&C i Red Alert, ako se ne varam? Oni i kod mene rade odlicno. Probaj Tiberian Sun i Red Alert 2 :)

Edit: rade oni, ali to je seckanje i kocenje kao na P166MMX sa 16 MB RAMa.

Treći shot je Tiberian Sun, radi normalno, čak sam morao da usporavam igru preko onog slajdera u opcijama.

oluja
6.8.2014, 14:35
Fantasticna kolumna naseg Qzme, bukvalno je prepricavam svojim C&C fanaticima koju su SK batalili davno. Bravo Kuzmo! U vezi sa tim, neka ga neko iz redakcije pita kako je odigrao sve delove, ja na bilo cemu novijem od XPa imam brdo problema, samo zbog toga drzim dualboot XP/8.1. Ne, ne pomaze ni virtualizacija, ni patchovi, samo na XPu radi kako treba (i to kada iz DX diaga iskljucim Direct3D).

Kaze Q da je kupio sve verzije na Originu. Malo kasni ali eto odgovora...

todos
7.8.2014, 12:31
Nešto da kažem u vezi ovih testova mobilnih telefona i androida. Kad vidite u SK kako izgledaju isprane slike mobilnih telefona (ekrana) na bazi androida još više su mi nepoželjni. Pošto u SK skoro nema testova aplikacija za windows mobile bar su slike pristojne.
p.s. Izuzetna preporuka za mali pregledač slika. Jedno zapažanje koje nije navedeno u tekstu a koje je zaista interesantno. Kad otvorite foldere sa slikama dovoljno je prevući samo jednu sliku van foldera na desktop i sve slike trenutno iz tog foldera će se naći na donjoj traci u programu pregledača. Autor je već naveo mogućnosti programa koje su zaista velike. Jesu ikonice nezgrapne i nekako proste, vrlo sitne, bele na crnoj pozadini ali dovoljno je par minuta iskustva i posle toga sve ide kako treba.

Remedy
9.8.2014, 15:35
Nadam se da će tekst Branislava Bubanje o prebacivanju fisknog broja pokrenuti neke ljude da batale Telekom u svakom vidu i obliku.
Odličan tekst, obzirom da informacija na ovu temu nema dovoljno. Ujedno bih da predložim da moderatori otvore odgovarajuću temu za diskusiju. Mislim da će biti aktuelno u narednom periodu, naročito kad počnu da stižu uvećani avgustovski računi. Za ~ 750 din, koliko sada košta pretplata sa caller id uslugom, dobija se 150 min u fiksnoj mreži. Za iste pare, kod istog Telekoma, na mobilnom se dobija 450 min ka svim mrežama (promocija -50% ako se ne uzima aparat, postoji već 3-4 godine). :confused:

Ujedno da pohvalim malu promenu u dizajnu igre meseca. Naime, kada je urađen redizajn, ubačene su izbledele slike sa motivima igre u pozadinu teksta. To možda izgleda atraktivno, ali smanjuje kontrast teksta i pozadine što otežava čitanje. Opis TES Online je imao baš izražen ovaj problem. Vidim da se u poslednjim brojevima o tome vodilo računa.

Remedy
9.8.2014, 16:00
o kakvoj ti caller id usluzi pričaš? kakvih 750 dinara uvećani računi?
Ovo nije tema za to, ali nadam se da će moderatori otvoriti posebnu.
Tekst govori o prebacivanju telefonskog broja u fiksnoj telefoniji kod drugog provajdera. Uz poskupljenje koje počinje od avgusta, pretplata za fiksni telefon kod Telekoma je ~650 din (znak "~" označava približnu vrednost, ne znam baš u dinar cene). Caller id (identifikacija poziva) uslugu za fiksni telefon Telekom dodatno naplaćuje ~100 din. Tako da mesečna pretplata za fiksni telefon izlazi ~750 din, za šta se dobija 150 minuta razgovora u fiksnoj mreži (ukidaju se impulsi, uvode se minuti).

Remedy
9.8.2014, 16:54
pa dobro imaću 150 besplatnih minuta za 650 dinara, i šta je tu problem?
bolje da imam besplatne minute nego da plaćam 500 dinara bez ikakvih besplatnih minuta
Problem je što se Telekom i dalje ponaša monopolistički, iako je tržište otvoreno, i pri tome otežava korisnicima prelazak kod drugih prvajdera. Tebi lično niko ne brani, da npr kilo paradajza plaćaš 200 din, iako isti takav možeš svuda da kupiš za 100 din. Poenta je da li usluga/roba toliko vredi (a tržište kaže da ne vredi).

1. I do sada si imao besplatne impulse, a ne minute.
2. Drugi provajderi nude pakete u kojima npr, za 200 din imaš 200 minuta sa kojima možeš pored domaćih, da zoveš i strane fiksne telefone.
3. Isti taj Telekom, za iste pare u mobilnoj telefoniji nudi 450 min i 450 poruka ka svim mrežama.
4. Identifikacija poziva na fiksnom se u današnje vreme podrazumeva, kod svih drugih provajdera je besplatna. Inače se svaki dan javljaš na pozive u kojima te obaveštavaju da si dobio magnetnu narukvicu, anatomske klompe, vikend u banji...

Remedy
9.8.2014, 17:59
Mislim da nema smisla da ovde nastavljamo diskusiju. Prvo - nije tema za to, drugo - zbog pitanja "Reci ti meni ko tebe uslovljava i onemogućava da ugasiš liniju sa telekomom..." deluje da nisi čitao tekst. Autoru teksta Telekom nije hteo da odobri prebacivanje broja zato što je promenjeno ime ulice u kojoj je telefon, a kod njih u bazi se i dalje vodi staro ime ulice (iako im to nije smetalo da mu šalju račune 10 godina). To je bila jedna od "patki". Očekujem isti scenario, pa mislim da je dobro da imamo temu za razmenu iskustava.

r0nIn
10.8.2014, 9:24
Nisam odavno kupovao Sk, ali sam ovaj broj uzeo. Fino izgleda, svidja mi se naslovnica, super su trake koje su postavljene iza fontova i naslova, to bi trebali cesce da koristite nego onu foru samo sa fontom koji ima 2 varijante boje iza.

Svidjaju mi se ove kolimne na pocetku, daju neku ozbiljnost casopisu.

Mogli bi ste malo da sredite rubriku "test run", trebalo bi da izgleda isto a ne da je podeljena na nekakve kvaratice sive boje koji idu u margo. Ne znam cemu to?!

Sto se rubrike za igre tice, konacno da vidim opis igre meseca na 2 strane sa cool pozadinom - to bi trebali sa svakom igrom meseca da radite a ne da koristite one male slicice sa strane. Svidja mi se i strana na kojoj je Grid 2. Treba vise takvih opisa na dve strane i super je sto ste poceli da koristite vece screenshot-ove. I dajte malo toplije boje za fontove, ovi su jako monotoni. Mozete cak da koristite fontove iz igre ili originalni naslov, ako ne za sve onda makar za igru meseca. Generalno mi je smor da gledam jedan te isti font u svakoj rubrici. Secam se starog SK-a, koliko je izgledao nekako sa dusom i nije djelovao sterilnan kao ovaj danas. Dajte malo se oslobodite, vidite kako su devedesetih izgledali opisi igara, sa tamnim stranicama, a ne svaka ista sa onim zutim tackicama sa strane.

Igrajte se malo makar u toj rubrici. Jednom ste pokusali da ubacujete nekakve mini slicice ali je to izgledalo bezveze. Znaci, treba da se koristite razlicite fontove, da ne bude za svaku igru ista boja pozadine, da promenite logo za igru meseca - mnogo lepse izgleda rucno crtan logo nego ovaj kvazi 3D, i tako neke sitnice. Koristite okvire oko screenshot-ova...

I jos nesto, vratite + i - u ocenjivanju, kao nekada, majku mu. Jer se dosta puta desava da u nekom opisu niko ne navede neku manu ili nesto, samo pise kako je igra super a lupi joj ocjenu 70.

Ubacite jos koji info, na primjer koji je zanr igra (isto kao nekada sto ste radili).

Povecajte font za ocene "uglavljujte" ga malo u tekst igre, kao nekada, ovo sada je previse jednolicno. Smor mi je da gledam ovako sterilan dizajn. Svka rubrika izgleda identicno. Cak bih i font za ocjene promijenio.

Evo primjera za naslov igre, a generalno ubacite neku opusteniju verziju fonta za ovu rubriku, nemojte da ste tako ustogljeni. (dajte malo neki smek jbte, ovako sve isto)

http://www.sk.rs/1998/12/siop01.html
http://www.sk.rs/1999/02/siop01.html
http://www.sk.rs/1999/07/siop01.html

eidt: Kako ste fino uralidli onaj border u "test of time", kao Pac Man, E TAKO TREBA da zamijenite one zute odvratne tackice sa strane, dajte malo nesto sto asocira na kompjuterske igre, pikselizacija je ponovo u modi. :)

r0nIn
10.8.2014, 10:08
Dobro si to pomenuo. Skroz sam zanemario jednu od najbitnijih stvari.

U sustini mozda je i to najveci problem. Vecina sc-a su nejasni, sitni i nista se ne vidi na njima. Bezveze su. Kao da ih ofrlje tu stavljate, cisto reda radi.

Treba da se mnogo vise potrudite oko toga. Morate da ih povecate, bolje jedan veliki na kome se vidi nesto cool nego tri malecna na kojima se nista ne vidi. Neka idu u margo, pa pogledajte samo kako izgledaju danas sajtovi za igre, svi su poceli da koriste te velike sc.

Mozete i da koristite neke kadrove iz kat scena kao pozadinu u kojoj bi se blendovao naslov, i neka ide u margo.

Danas je toliko lako napraviti high res screenshot, napiucate grafiku, AA na maks, 2k rezoluciju ili vise i birate.

Ako nista onda se oko sc-a mozete malo potruditi.

Wolverine
10.8.2014, 17:23
...

Povecajte font za ocene "uglavljujte" ga malo u tekst igre, kao nekada, ovo sada je previse jednolicno. Smor mi je da gledam ovako sterilan dizajn. Svka rubrika izgleda identicno. Cak bih i font za ocjene promijenio.

...

SK je časopis koji važi za ozbiljnu publikaciju. Naravno, trudimo se da nema uštogljenosti. Što se dizajna tiče, mislim da bi (a verujem da sličan stav vlada u ostatku redakcije) različit dizajn za svaku rubriku doveo do kiča.

Uzmimo za primer grafički dizajn, gde se korišćenje tri fonta smatra preteranim neukusom, da ne kažem kičerajem. Zbog količine teksta (a to je ono što "Svet kompjutera" ističe od ostalih medija, no offense) ovakav dizajn je najpraktičniji. Da ne lupetam i ja previše, najbolji odgovor oko toga bi mogao da ti da Oluja :)

DeCoy
10.8.2014, 18:06
Možda bi kao u Test Run-u, gde se desno u ravni sa naslovom nalazi desktop ikonica opisanog programa, i kod igara moglo nešto slično da se uradi. Ako je shortcut suviše sitan, onda recimo Steam grid view ikona, realno preko 90% opisanih igara može da se uzme preko Steam-a.

bokela
10.8.2014, 22:05
Pridružujem se sugestijama da uvek igra meseca bude opisana na dve strane i takođe da pored ocene igara bude ukratko navedeno pozitivne i negativne stvari kod igre...

P.S. I ja sam za otvaranje posebne teme u vezi fixne telefonije. Upravo sam preneo broj iz Telekoma u SBB...

r0nIn
11.8.2014, 18:56
SK je časopis koji važi za ozbiljnu publikaciju. Naravno, trudimo se da nema uštogljenosti. Što se dizajna tiče, mislim da bi (a verujem da sličan stav vlada u ostatku redakcije) različit dizajn za svaku rubriku doveo do kiča.

Uzmimo za primer grafički dizajn, gde se korišćenje tri fonta smatra preteranim neukusom, da ne kažem kičerajem. Zbog količine teksta (a to je ono što "Svet kompjutera" ističe od ostalih medija, no offense) ovakav dizajn je najpraktičniji. Da ne lupetam i ja previše, najbolji odgovor oko toga bi mogao da ti da Oluja :)

Nisam ja rekao da radite razlicit dizajn za SVAKU rubriku, vec samo za dio sa igrama. Da se tu malo igrate, a ne svaka rubrika isto, ista boja fonta, sve isto. Dosadno je citati takav casopis.

Mozda ce to nekome izgledati kao kic, ali meni su oni stari brojevi iz devedesetih imali "ono nesto" sa sve onim fontovima i opustenom nekom atmosferom. Na kraju krajeva, niste vi jedini casopis za kompjutere. U to isto virjeme ste imali i PCpress, Digital i ostale konkurente koji nikada nisu bilo toliko popularni kao SK. A zasto?! Zato sto su svi izgledali dosadno i nekako previse ozbiljno.

Ako mislite da bi bio kic da se koriste razliciti fontovi za naslove igara, onda koriste originalni font i logo - neko kada vidi "star wars" logo svrsava automaCki.:D To ne bi bio kic, cini mi se, vec bi bilo super cool.

Moj savjet je da malo poradite na screenshotovima, da budu veci i vise cool. Da ih nekako ukomponujete u stranicu kreativnije,mozete da ih kropujete i da se igrate sa njima. Meni je bas cool kada vidim da je screen shott preko cijele strane a onda tekst i nalsov preko.

Pogledajte kako to rade ovi iz poligona (jeste da nije casopis ali moze posluziti kao inspiracija). Pogledajte foru sa crnim kvadratom i bijelim fontom na onom screenshotu, jako atraktivno a vrlo jednostavno. Tako vi mozete da ubacujete one "isjecke" iz recenzije ili da tako ubacujete necije drugo misljenje.
http://www.polygon.com/2014/7/31/5954541/divinity-original-sin-review-pc-mac

Mozete da uzmete primjer gamespot-a (http://www.gamespot.com/reviews/divinity-original-sin-review/1900-6415819/) kao su oni dizajnirali dio sa ocjenom i plus/minus utiscima. To bi bilo zaista sjano vidjeti u SK-u. Iskreno, dizajn u SK-u je previse jednostavan.

ZoNi
11.8.2014, 19:54
SK je časopis koji važi za ozbiljnu publikaciju.
Šta konkretno u ovom slučaju znači "ozbiljna publikacija"? Pitam ozbiljno, pošto mi SK ne deluje ni malo "ozbiljno" - naprotiv!

todos
12.8.2014, 8:59
Ih, SK ozbiljan?!? Dajte malo uozbiljite se kad dajete takve izjave.
Sto se dizajna tice istina je da je sve po malo monotono. Iz prethodnih primera moze da se napravi uvid i casopis dovede na visi nivo. I ja bih dodao moje vidjenje unapredjenja ovakvog casopisa kao sto je sada;
Da bar za slike koristite stranicu do ivice.
Da sve slike ne budu u obliku pravougaonika ili kvadrata.
Da ih stavljate tako da delovi budu iseceni tj. van casopisa, pa cak da nastavak bude siri i presavijen.
Malo slika i u pozadinu a preko tekst.
Imali ste vi izleta u ovim vodama ali je to zanemarljivo da bi se stekao utisak o nekakvoj promeni izgleda.

LoneWolf
14.8.2014, 11:38
Eeeee još samo fali da se SK redizajnira pa da jedni forumaši krenu sa stavom "baš nam se sviđa", a drugi sa stavom "vratite nam stari izgled SK", isto k'o kad Cukerberg promijeni nešto na fejzbucima pa patite danima ili se međusobno pokoljete oko toga šta je bilo bolje :rofl:

oluja
20.8.2014, 12:35
Eeee, kad bi vi samo znali koliko je tesko praviti casopis u drzavnoj firmi... ja sam srecan sto nismo postali reklamni bilten tehnomanije ili slicno, imamo tu slobodu da pisemo sta hocemo i verovatno ljudi to prepoznaju... trebalo bi ponovo da nas privatizuju sledece godine (valjda) pa mozda bude bolje... videcemo.

Dekip
20.8.2014, 20:19
Можда то има и неку своју добру страну...

DragonSlayer
20.8.2014, 20:38
Nisam odavno kupovao Sk, ali sam ovaj broj uzeo.

Izgleda da ću i ja, kad ga toliko hvale. :)

Damiao
21.8.2014, 21:04
Meni se, recimo, baš svideo tekst o fuzionim reaktorima, iako me ta tema generalno ne interesuje... Veoma pitko i narodski objašnjen princip rada ovih reaktora i šta mogu da predstavljaju za budućnost ljudskog roda.
Međutim, u drugoj temi o domaćem ogranku "jedne od najvećih" IT firmi u Srbiji, sa posebnim akcentom na "poželjnom poslodavcu", nisam mogao a da ne primetim ogromnu razliku između autorskog teksta i onog što zapravo pišu ljudi koji su radili u toj firmi (http://poslodavac.rs/posao/asseco+see) . Možda je autor teksta mogao da te navode predoči sagovornicima iz Asseco-a i dobije realniju sliku stvari...