PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 6/2014


oluja
31.5.2014, 13:07
Junski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima :)

Nova naslovna strana izgleda ovako:

49274

Evo i kratkog izvoda iz sadržaja:

Računari i klimatske promene
Šta se događa sa klimom naše planete i koliko precizno i koliko rano kompjuteri mogu da predvide tragične događaje koji su posledica klimatskih promena?

MSI Radeon R7 250 1GD5 OC, PowerColor Radeon R7 250X 1 GB
AMD je uveo ove modele po prilično niskoj ceni sa kojom konkurencija nije sposobna da se izbori kada su performanse u pitanju.

HTC One M8
Prošle godine, tajvanska kompanija HTC pokazala je pomalo zaboravljenu stranu svog karaktera – inovativnost i smelost koje nisu mogle ostati nezapažene.

Wargame: Red Dragon
U slučaju Wargamea, 1095 dana bilo je sasvim dovoljno da se franšiza etablira, sazri i evoluiše u etalon istorijski autentinih hard-core RT strategija.

:ciao:

todos
31.5.2014, 16:28
Naslovna stranica je u trendu sa skorasnjim desavanjima u nasoj zemlji Srbiji. Zato tekst o racunarima i klimatskim promenama je svakako na mestu.
AMD je zakon. Uvek je bio.
Moze HTC da napravi odlican telefon i naravno da zna to da radi ali mene interesuje kad Lg izbaci svoj G3 koji po karakteristikama treba da bude najbolji telefon koji je ikad napravljen.
U svakom slucaju nadamo se odlicnom junskom broju.

Star trek
31.5.2014, 17:35
Junski broj "Sveta kompjutera" je od danas na kioscima :)

:ciao:



Odakle vam ideja da tek danas predstavljate sadrzaj novog broja kada na forumu jasno pise da cete nam nekoliko dana pred izlazak novog broja, pruziti priliku da se upoznamo sa njegovim sadržajem.

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

pedjosav
31.5.2014, 18:17
Nema veze, važno je da je izašao i to dan ranije.

A to što pišu o sadržaju na dan izlaska ni to nije nikakva šteta-možda neko radi pa ne može da kupi trenutno, ili do njegovog mesta stanovanja još nije stigao a znači im da pročitaju sadržaj-verovatno iz istog razloga kao i tebi.

Kod mene nije slučaj ni 1. ni 2. ni 3. primer iz druge rečenice.
Moja poenta je u prvoj rečenici.

LoneWolf
31.5.2014, 22:31
Daće bog da bude bez tipfelera

oluja
31.5.2014, 23:29
Odakle vam ideja da tek danas predstavljate sadrzaj novog broja kada na forumu jasno pise da cete nam nekoliko dana pred izlazak novog broja, pruziti priliku da se upoznamo sa njegovim sadržajem.

Ispravićemo taj tekst u nešto prikladnije. Od pre nekoliko meseci postavljamo najavu za novi broj na dan (ili dan ranije) kada broj izađe u prodaju. Ranije postavljanje dovodi, uglavnom, do spamovanja u temi umesto komentarisanja sadržaja broja...

NaL-Ra
31.5.2014, 23:59
Pa za to sigurno nije krivo Vase objavljivanje sadrzaja broja, 5 dana pre izlaska, nego fascinantna potreba pojedinih clanova foruma da komentarisu izbor boje (ej, boje !?) naslovne strane, kombinaciju upotrebljeni boja, motiva na naslovnici, dizajna naslovnice... u sadrzaju novog broja...
Legenda cak kaze da postoji clan foruma koji je jednom kupio primerak casopisa i nije ga ni prelistao, samo mu je stajao na stolu, a vec je prosao 10ti u mesecu... I to je morao da nam kaze u najavi tog broja !?...
Sa kakvima imate posla i necudi me da ste se odlucili na ovakav korak...

player1
1.6.2014, 0:03
Ispravićemo taj tekst u nešto prikladnije. Od pre nekoliko meseci postavljamo najavu za novi broj na dan (ili dan ranije) kada broj izađe u prodaju. Ranije postavljanje dovodi, uglavnom, do spamovanja u temi umesto komentarisanja sadržaja broja...

A zar nije svaki hajp pozivivna stvar?

Stvarno steta za takvu odluku...

Star trek
1.6.2014, 0:41
Pa za to sigurno nije krivo Vase objavljivanje sadrzaja broja, 5 dana pre izlaska, nego fascinanta potreba pojedinih clanova foruma da komentarisu izbor boje (ej, boje !?) naslovne strane, kombinaciju upotrebljeni boja, motiva na naslovnici, dizajna naslovnice... u sadrzaju novog broja...


Pa ko im je kriv kada su sami pozvali ljude da komentarisu naslovnu stranu. :D

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Mare!
1.6.2014, 15:29
Svidja mi se sto je opisano dosta laganih (manje zahtevnih) igara, pogotovu ove avanturice. Sta da radim kad imam ovo gov*o staro 7-8 godina? Odma' sam stavio Broken Sword da se kupuje. :p

Edit: Pomalo sam se i uplasio kad sam procitao HAARP kod Vesica, ali hvala nebesima nije ono sto sto je moglo biti. Sad me sramota sto sam uopste ocekivao u SK da procitam jos neku glupost o haarp-u... :boodala:
Dobra kolumna.

Wolverine
1.6.2014, 15:44
Daće bog da bude bez tipfelera

Misliš lektor :D

Rockstar
1.6.2014, 16:00
Мала замерка - доња лева ивица као да има некакав "масан" отисак од фарбе, не знам да ли то има још неко. Број је био упакован у целофан, то сам одмах приметио. Ништа страшно, али ето, да поменем. Чини ми се да је другачији (тањи) папир од оног прошлог броја.

Mare!
1.6.2014, 17:58
Dobro te stine tehnicke greske i nisu u nadleznosti SK-a, meni je poneka strana malo isguzvana...ali koga briga za to. (:

oluja
1.6.2014, 18:48
Daće bog da bude bez tipfelera

Slobodno prijavite greske u ovoj temi. Imamo novog lektora od ovog broja a mojom greskom nije potpisan u impresumu :(

Denis
1.6.2014, 18:54
Samo da pitam, da li će biti test monitora sa 11 strane u sledećem broju? :)

todos
2.6.2014, 10:54
Pa za to sigurno nije krivo Vase objavljivanje sadrzaja broja, 5 dana pre izlaska, nego fascinanta potreba pojedinih clanova foruma da komentarisu izbor boje (ej, boje !?) naslovne strane, kombinaciju upotrebljeni boja, motiva na naslovnici, dizajna naslovnice... u sadrzaju novog broja...
Legenda cak kaze da postoji clan foruma koji je jednom kupio primerak casopisa i nije ga ni prelisao, samo mu je stajao na stolu, a vec je prosao 10ti u mesecu... I to je morao da nam kaze u najavi tog broja !?...
Sa kakvima imate posla i necudi me da ste se odlucili na ovakav korak...

Poradi ti malo na gramatici pre nego sto das neki komentar.

Flavio
2.6.2014, 11:56
Slobodno prijavite greske u ovoj temi. Imamo novog lektora od ovog broja a mojom greskom nije potpisan u impresumu :(
Ako i to podpada ovde ... U zadnjih 5-6 brojeva je bilo po 5-6 listova koji su bili međusobno spojeni-nije odsečen papir.

Pozdravljam promenu lektora :D

NaL-Ra
2.6.2014, 18:38
Poradi ti malo na gramatici pre nego sto das neki komentar.

Ne znam da li imam gramatickih gresaka ali znam da si ti poslednji koji bi trebalo nekoga da ispravlja zbog gramatike...

Dark Magician
2.6.2014, 19:16
U tekstu Cyber rat: Jedinice i nule, više puta ponavljate već rečeno, pa deluje kao da nije baš pažljivo pisano kao celina, nego fragmenti.

Wolverine
2.6.2014, 19:18
Slobodno prijavite greske u ovoj temi. Imamo novog lektora od ovog broja a mojom greskom nije potpisan u impresumu :(

Olujni, kako sad tvoja greška? :)

LoneWolf
2.6.2014, 19:35
Novi broj je pun kontradiktornosti :D na primjer, čitam Vesićev tekst u kojem podje*ava teoretičare zavjere, dok istovremeno Kosovac na strani 42 u tekstu pod nazivom "11 sekundi" kroji 3-4-5 teorija zavjere o nekom kretenu koji kači neke 11-sekundne snimke na Youtube, dakle za sve je kriv HAARP :to_care:

Svidio mi se tekst o firmi N**deus (neću da reklamiram) i volio bih da ima više takvih kompanija za razvoj IT-a na ovom dijelu planete.

P.S. Novi lektor jede slova :(

Wolverine
2.6.2014, 19:56
Novi broj je pun kontradiktornosti :D na primjer, čitam Vesićev tekst u kojem podje*ava teoretičare zavjere, dok istovremeno Kosovac na strani 42 u tekstu pod nazivom "11 sekundi" kroji 3-4-5 teorija zavjere o nekom kretenu koji kači neke 11-sekundne snimke na Youtube, dakle za sve je kriv HAARP :to_care:

Svidio mi se tekst o firmi N**deus (neću da reklamiram) i volio bih da ima više takvih kompanija za razvoj IT-a na ovom dijelu planete.

P.S. Novi lektor jede slova :(

Upravo zato što je novi, u sledećem broju će, cenim, biti bolji ;)

nicpid
2.6.2014, 21:18
O Nordeus-u se stalno prica, tj. stalno se navode kao primer i onaj ih spominje u dnevniku pa onda nama ostalima nabija kako eto Nordeus je uspeo a ti nisi zato sto si lenj jer posla ima a ti samo neces da radis...

I belorusija ima wargaming.net pa su opet banana drzava, mozda malo manja nego mi ali svejedno...

Stella Rossa
3.6.2014, 2:07
AMD je zakon. Uvek je bio.

ahahahahha :eek:

Jeste samo zasta.

todos
3.6.2014, 9:35
O Nordeus-u se stalno prica, tj. stalno se navode kao primer i onaj ih spominje u dnevniku pa onda nama ostalima nabija kako eto Nordeus je uspeo a ti nisi zato sto si lenj jer posla ima a ti samo neces da radis...

I belorusija ima wargaming.net pa su opet banana drzava, mozda malo manja nego mi ali svejedno...

Meni kao coveka koji cita misli i motoristiku iksana, radnici te firme deluju kao neka razmazena tatina i mamina derista. Verovatno ni jedan nije clan ovog foruma, jer ovde dolaze bar u vecini slucajeva borci i radnici u bukvalu.
Samo me zanima sta je Autor ovog teksta hteo da kaze obicnim smrtnicima poput mene?!?

todos
3.6.2014, 9:38
ahahahahha :eek:

Jeste samo zasta.

Grafika, gaming procesor, performanse za ulozeni novac...

DeCoy
3.6.2014, 10:25
I belorusija ima wargaming.net pa su opet banana drzava, mozda malo manja nego mi ali svejedno...

I Wargaming je pobegao na Kipar (gde su kupili i 30% akcija Hellenic banke) kad je krenula da kaplje lova jer su manji porezi, u Minsku je ostao samo jedan dev studio (Game Stream) plus jedan dev tim za mobilne platforme pod ugovorom (DAVA).

LoneWolf
3.6.2014, 20:25
Meni kao coveka koji cita misli i motoristiku iksana, radnici te firme deluju kao neka razmazena tatina i mamina derista. Verovatno ni jedan nije clan ovog foruma, jer ovde dolaze bar u vecini slucajeva borci i radnici u bukvalu.
Samo me zanima sta je Autor ovog teksta hteo da kaze obicnim smrtnicima poput mene?!?

Radnici te firme, kao i svake druge ozbiljne programerske kuće, nemaju radno vrijeme ali imaju cilj - da se nešto uradi do određenog roka. E sad, mož' da radiš 20 sati dnevno a 4 da spavaš, ili da radiš po 2 sata dnevno a da ostatak vremena provodiš u gameroomu gdje se odmaraju i igraju igrice, fliper, bilijar ili šta god. Poruka koja se šalje je da ljudima koji rade treba obezbjediti slobodu i kreativan rad, a ne zatvoriti ih u radno okruženje od 8-16h koje ih vuče ka rutini. Lično, meni se sviđa taj koncept gdje imaš sve što ti treba u firmi i nemaš onaj klasični američki "cube" sistem sa kockama rezervisanim za po jednog čovjeka, nego je atmosfera prijateljska. Volio bih da vidim više takvih firmi a ne "čelična jutra, dim iz dimnjaka" :dedica:

Stella Rossa
3.6.2014, 21:54
Grafika, gaming procesor, performanse za ulozeni novac...
Mozda kad bi se zahebavali

lubigor
4.6.2014, 14:01
Pojedine stranice su UZASNO lose odstampane, slova su blijeda da se jedva razlikuju od sivo-bijele pozadine :n-cc2::n-cc2:

Dark Magician
4.6.2014, 14:21
Promenili su i papir koliko vidim.

Dreamfall
4.6.2014, 19:51
Radnici te firme, kao i svake druge ozbiljne programerske kuće, nemaju radno vrijeme ali imaju cilj - da se nešto uradi do određenog roka. E sad, mož' da radiš 20 sati dnevno a 4 da spavaš, ili da radiš po 2 sata dnevno a da ostatak vremena provodiš u gameroomu gdje se odmaraju i igraju igrice, fliper, bilijar ili šta god. Poruka koja se šalje je da ljudima koji rade treba obezbjediti slobodu i kreativan rad, a ne zatvoriti ih u radno okruženje od 8-16h koje ih vuče ka rutini. Lično, meni se sviđa taj koncept gdje imaš sve što ti treba u firmi i nemaš onaj klasični američki "cube" sistem sa kockama rezervisanim za po jednog čovjeka, nego je atmosfera prijateljska. Volio bih da vidim više takvih firmi a ne "čelična jutra, dim iz dimnjaka" :dedica:

Apsolutno se slazem sa gore napisanim. Ne bi Google bio to sto jeste da nema privlacne uslove rada, na taj nacin mogu da privuku najbolje i najtalentovanije pojedince koji vole svoj posao i zeljni su dokazivanja/rada. Ako volis svoj posao, neces imati nijedan radni dan, samo zezancija :D U Srbiji je to retkost, moj ortak radi 9 sati + 12h subotom i 6 sati nedeljom za 45 000 din,kao da ne treba da ima zivot van posla :facepalm Zato jer Nordeus interesantan, jer su tamosnji uslovi rada retkost kod nas.

Nesto o samom broju :D Odlican broj, po prvi put u zadnjih godinu dana moj primerak je bez defekata :alealeee: Vesic konacno napisao odlican clanak, Qzma malo mucnuo glavom posle baljezganja u proslom broju i napisao je kvalitetnu kolumnu, primetio sam primerke celave latinice(npr str 19, Sansa za zaposlenje :o ), ne znam sto neki otezavaju posao lektoru :rolleyes: i tako :a_whistli

LoneWolf
4.6.2014, 20:39
Dajte lektoru kvalitetnije tablete za koncentraciju da se fokusira, ili za kontracepciju da se ne razmnožava :D (šala, šala, al' stvarno "obrati pažnju Rumenka"):dedica:

zvucnjak
7.6.2014, 19:10
Koliko se meni čini, papir je tanji :(
providi mi se highliter na drugu stranu...

bokela
8.6.2014, 2:38
Super je ovaj broj, baš ima dosta zanimljivih tema da se pročita skoro u svakoj kategoriji :)

p.s. moraću da se nakanim da popišem brojeve strana zanimljivih tema pa da vam pošaljem onaj sms ;)

Asmodeus
8.6.2014, 13:54
Procitah par clanaka... Povedite racuna, mnogo slovnih gresaka imate, kao da citam Blic. :kreza:

todos
8.6.2014, 14:55
Evo neku rec o novom broju.

Ne moram da ponavljam da je papir slabijeg kvaliteta ali to je verovatno do stamparije i mislim da ce vec sledeci broj biti bar kao onaj iz maja.
Da predjem na ono sto mene u 50% slucajeva zanima a to je hardver. Ima zanimljivih tekstova: GoPro, Projektor fantasticna fleska. Ovo poslednje je vise zanimljivo kao neverovatni gedzet nego sam tekst koji je prekratak.

Neku rec bih hteo da kazem u vezi ovih stampaca. Autor je propustio da napomene da tehnologija koja se koristi za automatsko prepoznavanje i uvlacenje papira ADF ili Automatic document feeder http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_document_feeder. Ima mnogo drugih tehnologija koje su po meni dosta bitne da se u ovakvim kratkim tekstovima napomenu. Iz takvih istih tekstova zbog toga moze da se izvuce jos po koja informacija. Zanimljiva je i visoka cena Epsonovih uredjaja ali kroz eksploataciju stvarno dolazi do ogromne ustede sto je i Autor u tekstu napomenuo. Posto imam slican uredjaj znam sta pricam.
Sto se ostalih hardvera tice naravno tu su neizostavni laptopovi ali i ponovo na vise strana telefoni i tableti. No kancer je cudna boljka koja je sklona ponovnom vracanju.

Na kraju bih teo da kazem neku rec o ovom DVR-u. Pretpostavljam da je Autor dobio inspiraciju za test ovog uredjaja procitavsi moju temu o DVR Dahua. Ovaj drugi je malo poznatiji i dosta popularan u ostrvskoj nam poznatoj drzavi. Mada System EN-6116 je top model sa maksimalnim brojem kamera po jednoj jedinici. posto je napomenuto da mu je mana sto ne moze da ide u rack orman. Zasto ne moze? Zbog ventilacije se skine poklopac i gurne u fioku. Iz teksta sam pokupio neke informacije koje se ticu i mog DVR-a koje nisam znao. Ta mogucnost snimanja na mnoge medije poput HDD-a, SSD-a, USB-a, eksternog DVD-a i sl. ga cini zaista izvanrednim i korisnim. Tako sam i ja zezno neke podatke koje nisam sklonio sa USB-a i pustio ga na DVR da ga formatira za svoje potrebe. Znatizelja bez kraja.

Ovaj program 3D Print Helper mi se dopao kroz tekst i sad cu da se pozabavim sa njim i vidim kakvi ce rezultati biti. U svakom slucaju tih programa ce biti sve vise a uskoro i pravih zeljno iscekivanih narodskih tj. kucnih 3D stampaca.
Eto toliko dosta sam pisao, umorih se bre!!!

p.s. Zanimljivo pismo meseca, ulepsa mi dan kad sam ga procitao!
p.s.2 Sto se slovnih gresaka tice dnevne novine Sport iz osamdesetih godina su bile daleko ispred svih. Nikad ih niko nece stici.:kreza:

player1
8.6.2014, 15:13
^Todose, dodaj malo pasuse. Lakse ce biti za citanje.

todos
8.6.2014, 15:36
^Todose, dodaj malo pasuse. Lakse ce biti za citanje.

Da, po nekad odradim kako treba a po nekad ne.
3D Print Helper ne zaslužuje nikakvu vašu pažnju. Samo trošite džaba boju, efekat tek da se po malo nazire.

igor7
9.6.2014, 22:51
da je srece, u ovkiru ove teme bi bilo vise analiza nalik ovoj koju je odradio todos. To bi sigurno doprinelo poboljsanju kvaliteta casopisa. Da se u saradnji sa citaocima proanalizira sta im se dopada a sta ne. Na zalost, takvih poruka je ovde najmanje. Vise se bavimo manje vaznim stvarima ;)

igor7
25.6.2014, 19:23
hehe.. izgleda da sam urekao temu :D

Ipak mislim da je bolje kada se neista ne pise nego kada se iz dosade spamuje

Miroslav888
16.7.2014, 13:29
Prvo moram da pohvalim vas rad. Za pohvalu je sto potojite toliko dugo,a vas rad ne gubi na kvalitetu. Sadrzaj je dosta dobar. Mogli bi ste mozda da ubacie stranu sa top 10 za sve i svasta :),jer obozavam vase preporuke.