PDA

Prikaži potpunu verziju : ER dijagram pomoc


BlueJ
27.5.2014, 15:50
Poz,
Treba mi pomoc oko ER dijagrama. Ovo je zadatak http://pastebin.com/rMyyFam6
Ovo sam ja uradio http://postimg.org/image/ut8j5efpb/
Sad je problem sto sam zapeoa i ne znam je li mi ovo do sad tacno.
Treba ovo da uradim do nocas pa ako neko ima vremena neka napise slobodno :)

Teva
27.5.2014, 17:57
Datume i nalaz (tekst do 250 znakova) tih pregleda treba čuvati u bazi.

Ne smeš da ih čuvaš kao polje vozača, već kao poseban entitet il tabelu, jer medicinskih pregleda može da ima više, ukoliko vozač vozi više godina.

Vodi se računa o kompozicijama. Pamti se ID kompozicije, koja lokomotiva vuče tu kompoziciju, kao i svi vagoni koji su u njoj.

Kompozicija mora da bude poseban entitet sa Id i vezama sa lokomotivom i vagonima.

Za svaki polazak se zna vrijeme i datum, koja kompozicija je saobraćala, kao i krajnja destinacija, tj. grad do kog se ide i koji vozač je vozio lokomotivu.

Treba ti i veza između vozača i polaska.

Putnici kupuju karte. Prilikom prodaje karata se bilježi informacija o broju karte, datumu prodaje karte, o broju polaska za koji je prodata karta, imenu i prezimenu osobe na koju glasi karta, kao i cijeni karte.

Ja bi podatke o putniku sveo pod isti entitet odnosno da imaš samo entitet karte i u njemu ime i prezime putnika, jer jednu kartu (sa istim idem) ne može kupiti više putnika. I napravio vezu između takve karte i polaska.


Evo na prvi pogled što mi se čini da ne valja :)

BlueJ
27.5.2014, 20:24
Hvala puno!
Dovde sam stigao :) http://postimg.org/image/h06tgqafh/
Ako naidjete na neku gresku javite.

Vodi se računa o kompozicijama. Pamti se ID kompozicije, koja lokomotiva vuče tu kompoziciju, kao i svi vagoni koji su u njoj.
Da li ID kompozicije trebam da stavim i na vezu izmedju lokomotive i kompozicije?

Za svaki polazak se zna vrijeme i datum, koja kompozicija je saobraćala, kao i krajnja destinacija, tj. grad do kog se ide i koji vozač je vozio lokomotivu.
Kako da definisem koja je kompozicija saobracala?

Svaki lokomotiva ima svoju jedinstvenu oznaku, dozvoljen broj vagona i godište proizvodnje
Dozvoljen broj vagona sam stavio kao atribut, ne znam je li to u redu?

Mislim da sam izgrijesio dosta :)

Teva
27.5.2014, 21:27
Da li ID kompozicije trebam da stavim i na vezu izmedju lokomotive i kompozicije?

Jok, kompozicija i lokomitiva grade N - 1 vezu, jedna lokomotiva može biti u više kompozicija, a kompozicija može imati samo jednu lokomotivu.

Kako da definisem koja je kompozicija saobracala?

Veza 1-N, na jednom polasku je samo jedna kompozicija, u praksi čuvaš strani ključ na tabelu kompozicija (kolona u tabeli polazak koja se referiše na tabelu kompozicija).

Dozvoljen broj vagona sam stavio kao atribut, ne znam je li to u redu?

U redu je.

Što se tiče karte, karta treba da pokupi sve one atribute koje si stavio na vezu sa polaskom.

Proveri još jednom kardilanosti dal su ti dobre, koliko se sećam kad imaš 1..N kardinalnost na obe strane formira se agregirana veza.

Ostatak mi deluje kul :)

BlueJ
27.5.2014, 21:58
Kad je 0...N -----1...N formira se agregirana veza, barem koliko sam vidio na drugim primjerima ali provjerit cu. Hvala puno :)

Ivan452
5.6.2014, 17:25
Iskreno ovo je malo konfuzno. Deluje mi kao da je kombinacija ER dijagrama i dijagrama slučajeva korišćenja.
Pogledaj malo na netu primere sličnih stvari, biće ti jasno kako možeš da poboljšaš.

Na stranu jasnoća crteža vidim sledeće probleme:
1. (ne toliko bitno) skracenica za maticni broj gradjana je JMBG a ne JMBR
2. Koliko vidim veza između vozača i tipa lokomotive kojom sme da upravlja je 1:N, Mislim da treba da bude N:N
3. Vozača trebaš da vežeš i sa polakom jer trebaš da znaš koji je vozač vozio.

Ivan452
6.6.2014, 0:43
OK.
Meni iskreno ovaj dijagram nije jasan. Za sledece komentare nemoj da me drzis za rec:
Veza izmedju Zaposlenog i Vozaca ti je 1:N. Mislim da veza treba da bude 0:1 jer: jedan vozac je samo jedan zaposleni, a ne mora svaki zaposleni da bude vozac.

Kao sto sam ti rekao, meni dijagram nije jasan iz ugla odnosa veza. Gde je 1:N a gde N:1 (jasno mi je sa logicke strane, ali kada samo gledam dijagram nije).
Ko vas ucio da ovo ovako crtate svaka mu cast ako ovo razume :D

I pored ovog samo stavi ime vezi izmedju Polaska i Kompozicije.


P.S
Kako ti je ovo za sutra, i ako ce bas gledati ispravnost obelezavanja veza onda gledaj ovako:

Vozac - MedicinskiPregled ima vezu (1:1, 1:N) Sto bi trebalo da znaci da jedan vozac mora imati najmanje jedan medicinski pregled a moze ih imati i vise. I ovo je ok.

Vozac - TipLokomotive ima vezu (1:N, 1:N) Po ovome oba 1:N znace da jednom vozacu pripada vise tipova lokomotive. I mislim da ova veza treba da bude (1:N, N:1)

TipLokomotive - Lokomotiva (1:N, 1:1) Vise lokomotiva moze biti istog tipa, dok jedna lokomotiva moze biti samo jednog tipa (i ovo je OK)

Svuda se to jos moze primeniti na isti nacin. Ako je moja logika ispravna. Ali ove komentare uzmi sa rezervom jer mozda pogresno ja ovo obelezavanje razumem.

Teva
6.6.2014, 22:51
Vozac-MedicinskiPregled 1:1-1:N, vozac ima tacno jedan medicinski pregled, dok medicinski preglede moze da obavlja 1 ili vise vozaca.


Jedan medicinski pregled godišnje, a šta ako vozač vozi više godina? :P


Vozac-TipLokomotive 1:N-1:1, Vozac ima dozvolu da upravlja sa jednim ili vise tipova lokomotiva, a nad jednim tipom lokomotive ima upravlja 1 vozac.


Ovo drugo potire ovo prvo. Ako ima 5 vozača a 2 tipa lokomotiva, šta ćeš sa ona 3 vozača viška?


TipLokomotive-Lokomotiva 1:N-1:1 Jedna Lokomotiva ima jedan tip lokomotive, a postoji jedan ili vise tipova lokomotive.


Ovo je ok. Mada bi formulisao da tipLokomotive može sadržati više lokomotiva, dok lokomotiva može sadržati samo jedan tipLokomotive


Lokomotiva-Kompozicija 1:N-1:1, Lokomotiva moze imate jednu ili vise kompozicija, a kompozicija ima tacno jednu lokomotivu

ovo je kul :)

Kompozicija-Vagon 1:N-1:1, Kompozicija moze imate 1 ili vise vagona, a 1 vagon ima jednu kompoziciju.


Zavisi od formulacija zadatka. Meni je logično da vagon može pripadati više kompozicija.


Kompozicija-Polazak 1:N-1:1,jedna kompozicija moze imate 1 ili vise polazaka, na jednom polasku moze biti samo jedna kompozicija


ovo je kul :)


Polazak-Karta 1:N-1:1, jedan polazak moze imate jednu ili vise karata(putnika), 1 karta ima samo jedan polazak.


i ovo deluje kul


Polazak-Vozac 1:1-1:N, jedan polazak ima jednog vozaca, a vozac moze imati vise polazaka.


i ovo je kul :)