PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 11/2006


oluja
24.10.2006, 21:51
Od 1. novembra u prodaji je novi broj "Sveta kompjutera". :D

Uz ovaj broj pripremili smo vam specijalni poklon umetak na 32 strane. :)

Sadrzaj ćemo postaviti malo kasnije... kao i obicno. ;)

SirDuck
24.10.2006, 21:57
Lepo, lepo.
Lepa je kombinacija boja i dobro je sto ste stavili belu traku gore(kada se zavrsava vise ta nagradna igra, odvratno izgleda).

A sta je poklon,a?
Da nije poster opet ali necete da kazete...ili ne daj boze CD....daj recite necu preziveti do prvog:D

oluja
24.10.2006, 22:02
Lepo, lepo.
Lepa je kombinacija boja i dobro je sto ste stavili belu traku gore(kada se zavrsava vise ta nagradna igra, odvratno izgleda).
Opet, nismo u mogucnosti da biramo :( ono sto nam posalju "odozgo" moramo da stavimo. Slazem se, ruzno je....
Editovao sam poruku, umetak je tematski i na 32 strane. Koja je tema.... malo kasnije, sa sadrzajem.

goran.rs
24.10.2006, 22:12
Gothic 3 nije igra meseca?Ne kupujem:D

Telepatic
24.10.2006, 22:26
kad ce spisak sadrzaja,da znam dal da ga kupujem?:rofl: ...Shalim se naravno:D

Dimo
24.10.2006, 22:35
Ovog mjeseca malo ranije naslovna?
Inace,nije losa,posebno me raduje test jeftinih grafickih kartica(bez ako se iza naslova "Jeftina loza" krije nesto sasvim deseto) i buzdet digitalnih aparata.

Željko
24.10.2006, 23:16
Lepo, lepo... Baš me interesuje kakav je to dodatak... :rolleyes:

A M G
25.10.2006, 0:06
Mozda bi pozadina naslovne strane mogal da bude u nekoj drugoj, malo tamnijoj boji kako bi se bolje uklopila sa slikom napajanja koje dominira naslovnom. Mada i ovako kako je, izgleda sasvim OK.
Nadam se da taj dodatak nece biti sacinjen samo od reklama!:p :)

Carl Jonson CJ
25.10.2006, 0:09
Јако лепо изгледа... :))) тај уметак, 'ел нешто слично ономе о интернету што сте пре неколко година објавили?

todos
25.10.2006, 0:24
OoooOoo prelepa naslovna mozda i najbolja u poslednjih par godina.Jedva cekam da izadje broj pa da ponovo otvorimo nase cuvene diskusije.Malo je forum smoren,slabo se sta dogadja.A sto se tice poklona na 32 strane to je verovatno opis politikinih izdanja u poslednjih 200 godina i prethodnog rodjendana.:dedica:

Mario Pavićević
25.10.2006, 8:44
Definitivno jedna od najlepse uradjenih naslovnih strana u poslednjih par godina.Svaka cast!

oluja
25.10.2006, 9:04
Јако лепо изгледа... :))) тај уметак, 'ел нешто слично ономе о интернету што сте пре неколко година објавили?
Da, nesto slicno, tema je samo malo ozbiljnija.

VojaM
25.10.2006, 9:48
OoooOoo prelepa naslovna mozda i najbolja u poslednjih par godina.Jedva cekam da izadje broj pa da ponovo otvorimo nase cuvene diskusije.Malo je forum smoren,slabo se sta dogadja.A sto se tice poklona na 32 strane to je verovatno opis politikinih izdanja u poslednjih 200 godina i prethodnog rodjendana.:dedica:Nije, nešto drugo. Nešto... ovaj... ezoteričnije :opanachke

VojaM
25.10.2006, 9:49
Nadam se da taj dodatak nece biti sacinjen samo od reklama!:p :)Neće... fifti-fifti ;) ili nešto manje od pola reklama.

Ne brini se, imaće šta da se čita... mada je zanimljivo nešto manjem krugu ljudi nego prošli umetak o Internetu. :opanachke

Chivan
25.10.2006, 10:54
Inace,nije losa,posebno me raduje test jeftinih grafickih kartica(bez ako se iza naslova "Jeftina loza" krije nesto sasvim deseto) i buzdet digitalnih aparata.
Hmmm, ona dva aparata su sve, samo ne budžet. :) "Za novčanik" je označavalo da može da stane u novčanik, jer je u pitanju najtanji aparat na tržištu. Ekstremno sveže.

Vuckovic Veljko
25.10.2006, 15:01
Gothic 3 nije igra meseca?Ne kupujem:D
Pa naravno da nije kad je tek izasla a oni je nisu dobili na recenziju:dedica:

Vuckovic Veljko
25.10.2006, 15:04
Nije, nešto drugo. Nešto... ovaj... ezoteričnije :opanachke
Pa kad si vec krenuo da navodis kazi nesto vise.

voodoo_
25.10.2006, 15:24
S obzirom da Neverwinter Nights 2 zvanično izlazi 31. oktobra, što znači da se verzija za mase pojavljuje par dana potom, hoće li isti uspeti da upadne u decembarski broj? Zajedno sa Gothicom, pa da vidimo koji je bolji :)

goran.rs
25.10.2006, 15:48
S obzirom da Neverwinter Nights 2 zvanično izlazi 31. oktobra, što znači da se verzija za mase pojavljuje par dana potom, hoće li isti uspeti da upadne u decembarski broj? Zajedno sa Gothicom, pa da vidimo koji je bolji :)


Eh,pa zna se.:D

A M G
25.10.2006, 21:31
Neće... fifti-fifti ;) ili nešto manje od pola reklama.

Ne brini se, imaće šta da se čita... mada je zanimljivo nešto manjem krugu ljudi nego prošli umetak o Internetu. :opanachke

Znao sam da ce svaka druga strana da se sepuri sa nekom reklamom!:opanachke
Posto kazes da ce taj dodatak biti zanimljiv uzem krugu korisnika, pretpostavljam da ce da bude u vezi programiranja ili mozda profesionalne fotografije?:confused: :)

hacker_aca
26.10.2006, 8:33
Boja pozadine mi se svidja, ekstra je. A ovaj dodatak na 32 strane sam prvo pomislio da nije Svet Igara ali kad oluja rece da je malo ozbiljnije onda sigurno nije.....

Da nije onaj digitalni fotoaparat? (Posto je toliko tanak :))

bobi
26.10.2006, 9:31
Da nije onaj digitalni fotoaparat? (Posto je toliko tanak :))
Ma sigurno je neka ultra nova fleska sa kapacitetom od 10GB. :)

b.t.w nice frontpage...

Vuckovic Veljko
26.10.2006, 19:23
Eh,pa zna se.:D
E pa bogami ne zna se.:icon_scra

voodoo_
26.10.2006, 20:03
Ja znam da će NWN2 biti garantovano bolji s tehničke strane :)

Highlander
26.10.2006, 21:02
Odlična naslovna.:tapsh:
Sve više zalazite u ove fotoaparate... al' 'ajde, nema veze. Nadam se da će ostatak sadržaja biti kvalitetan (koji bi, uzgred rečeno, mogli da postavite). :)

King Arthur
26.10.2006, 21:44
Bogami, ozbiljno, lepo, zuto... Lepo, lepo... kupicemo :)

nebojsa986
27.10.2006, 3:04
Samo da pitam jel ima u ovom broju neki opis S. Macedonica,u proslom nijedan, a izasli su i Broken Sword 4 i Secret Files :Tunguska bilo bi steta da ih neko drugi opisuje.

Dimo
27.10.2006, 11:28
Samo da pitam jel ima u ovom broju neki opis S. Macedonica,u proslom nijedan, a izasli su i Broken Sword 4 i Secret Files :Tunguska bilo bi steta da ih neko drugi opisuje.
Indeed.

VojaM
27.10.2006, 12:47
Samo da pitam jel ima u ovom broju neki opis S. Macedonica,u proslom nijedan, a izasli su i Broken Sword 4 i Secret Files :Tunguska bilo bi steta da ih neko drugi opisuje.
Ima, ima.

Renee
27.10.2006, 13:55
Svaka cast za naslovnu :tapsh:

Vuckovic Veljko
27.10.2006, 15:31
Ja znam da će NWN2 biti garantovano bolji s tehničke strane :)
Ne znam kako bi to mogao da znas ali se nadam da si u pravu.:D :D

Djordje81
28.10.2006, 0:29
Hoće li više taj sadržaj ???

oluja
28.10.2006, 9:11
Hoće li više taj sadržaj ???
Polako, verovatno u ponedeljak.

Tornado
28.10.2006, 17:12
lepo. zuto je moja omiljena boja pa ovaj mora da ode u kolekciju:D .

nadam se da ste testirali neke agp graficke posto su mi sve pale otisle u tft a sada nemam za bilo kakvu bolju plocu sa pci-e

Simke
29.10.2006, 2:34
U prvom momentu kada sam pogledao naslovnu posumnjao sam da je ubačen neki potpis, ali bolje gledajući rekao bih da nije...
iako bi bila dobra fora...


Mislim, nije isključeno da je Oluja u trenucima kreativnosti postavio neku zagonetkicu... ;)

sasha vukelic
29.10.2006, 2:42
sk bi mogao komotno izlaziti svake 2 sedmice, dont you think?

Magneto
29.10.2006, 11:41
Naravno da ne. Kao olakšavajuća okolnost ove nesagledive odvale može se uzeti vreme kada si napisao poruku. :)

oluja
29.10.2006, 14:11
Naravno da ne. Kao olakšavajuća okolnost ove nesagledive odvale može se uzeti vreme kada si napisao poruku. :)
Ne preteruj.

Tehnicki tesko izvodljivo. SK je najmanja redakcija u Politici. :(

Teva
29.10.2006, 17:11
Pa dobro od necega mora da se krene zar ne?
Pokrenucemo akciju za veci SK i skupimo minimum "3 kile" potpisa ;) :D

Magneto
29.10.2006, 17:15
Ne preteruj.
Ne preterujem + smajl stoji na kraju rečenice (= nivo ozbiljnosti iskaza je zanemarljiv).

Neuro
29.10.2006, 19:26
SK je najmanja redakcija u Politici. :(
Što i dalje pruža predivnu sliku o razumevanju nadležnih (čast izuzecima), u njihovim udobnim foteljama, u pogledu važnosti IT-a u funkcionisanju i životu jedne države...

lijenština
29.10.2006, 23:17
Pa ko ovde preteruje? Jeli ili nije SK zapostavljeno Politikino dete?:D

SirDuck
29.10.2006, 23:38
Kako ne mogu 2 broja mesecno.
Kako ste ono rekli "mi mozemo sve sa dvadeset i dve":D

NenadN
29.10.2006, 23:41
Hmm 139 dindzi! :) Vi rekoste da ce samo prosli broj biti nesto skuplji. Salu na stranu, za te pare ste mogli eksluzivno da opisete novi NFS Carbon, jer realno cemu vredi taj opis u decembarskom broju, kada ce raja vec masovno biti na pola (a mozda i pri kraju) igre.

goran.rs
29.10.2006, 23:44
Mislim da je razlog taj sto igra nije izasla.:D

NenadN
30.10.2006, 0:15
Mislim da je razlog taj sto igra nije izasla.:D
Pa bas zbog toga, pun je internet raznih informacija, bar su mogli da daju neku informaciju u predhodnim brojevima, znam da je bilo nesto ranije ali to su uglavnom informacije klasicnog tipa nista o novitetima u igri, ne bi ni znao kakvih fora ima da nisam skinuo juce demo. Inace valjda zasluzuje cetvrtinu strane u rubrici prvi utisci, na osnovu demo-a

Chivan
30.10.2006, 12:03
NA LICU MESTA
Photokina, Keln
Logitech konferencija, Zagreb
PiN Computers iDay 06,Fruška gora
Sinergija 06, Novi Sad

PRIMENA
Računari u građevinarstvu

TEST DRIVE
Radeon X1950Pro, GeForce 7900GS i GeForce 7950GT
EN7900GS TOP/2DHT/256M, Gainward BLISS 7900GS TV DD Golden Sample i Gigabyte GV-NX79G256DP-RH
Optiarc AD-5170 i AD-7170
Chieftec GX-01B Giga Case
Dell XPS M1210, Dell XPS M1710
Sony SDM-E76D, Sony SDM-E96D
BenQ FP92W
BenQ DC X720 i Canon Ixus 850 IS
Matrox RT.X2
Canyon X Sports MP3 Player CN-MP8XSE i Diamond MP3 Player CN-MP9FF
Epson Stylus DX5050
Chicony KU-0148
Genius SW-HF5.1 5000
ST Lab STM60
Digitalni projektori NEC VT48 i LT25
Patriot Xporter XT 1GB

SERVIS
Napajanja Plugged-in (1)

INTERNET
.rs
Internet u Srbiji 2006.
Internet noviteti
Aktuelne tehnologije
WWW Vodič

CeDeTEKA
Voulez-vouz parler Francais avec moi?
Carević Boris
Voxel-Man 3D Navigator: Brain and Skull 2.0
TEST RUN
ACD Systems ACDSee 9.0 Photo Manager
Ableton Live 6.0.1
DVD Slideshow Builder 1.3
IncrediFace 1.5
Mightsoft Audio Editor Pro 2.21
Programi za oporavak „nestalih” fajlova

PD KUTAK
Mozilla Firefox 2 RC2
Proširenja za Firefox i Thunderbird
Peter’s Flexible Renaming Kit 1.75
Joy RingTone Converter 1.2
Tourist Remover
Trojan 1.0
KMPlayer 2.9.2.1100 Beta

LAKI PINGVINI
DamnSmall Linux
Slackware 11.0
Filelight 1.0

Chivan
30.10.2006, 12:03
PHONE ZONE
SMS Anywhere, Profile Switcher, HeightCam
Monkey on Your Back, Brain Juice, Domino Quake

NAGRADNI KVIZ
I/O PORT
JA, IGRAČ
BONUS LEVEL

PRVI UTISCI
Guild Wars: Nightfall
World of Warcraft: The Burning Crusade BETA
Medieval 2: Total War
Eragon
Star Wars: Empire at War – Forces of Corruption

TEST PLAY
Battlefield 2142
Silent Heroes
Caesar IV
FIFA 07
NBA Live 07
Heroes of Annihilated Empires
Lego Star Wars II: The Original Trilogy
Open Season
ParaWorld
Stronghold Legends
Garfield: A Tail of Two Kitties
Desperate Housewives
Microsoft Flight Simulator X
Warhammer 40.000: Dawn of War – Dark Crusade
Championship Manager 2007
Scarface: The World is Yours
Mage Knight Apocalypse
Just Cause
Joint Task Force
Broken Sword: The Angel of Death
Football Manager 2007

NET PLAY
WCG finale u Monci
BenQ turnir

STARO ZA NOVO
Unreal Tournament 2004: Dark Corners

ŠIFRE

Shlaymara
30.10.2006, 12:35
Samo Broken Sword4, izgleda da je Slobodan Macedonic jako zauzet...

BlackNeo
30.10.2006, 13:30
Sve u svemu, bice ovo dobro izdanje SK-a.

SirDuck
30.10.2006, 14:18
Lepo, dobre su igre, samo sto nema nicega o NFS, ali ajde.
Odlican broj sve u svemu.

ZoNi
30.10.2006, 14:28
jel to opet nema nekih finih malih igara, ukljucujuci Flash igre?

Dimo
30.10.2006, 15:37
Lose vam se poklopio izlazak novog Firefoxa,taman kad sta vec zakljucili broj,znaci cekamo do decembra :(
Sjajne igre ovoga mjeseca,da vidimo da li se Gradimir Joksimovic oslobodio ljubavi prema PES-u i krenuo da malcice(ali samo malo,to je dovoljno) objektivnije recenzira FIFU ili ga je najnoviji nastavak najboljeg serijala samo utvrdio u vec postojecem misljenju.Sve su prilike da je ovo drugo,sudeci po utiscima...

Shlaymara
30.10.2006, 17:37
I opet nema ToT-a :(

oluja
30.10.2006, 23:10
Lepo, dobre su igre, samo sto nema nicega o NFS, ali ajde.
Odlican broj sve u svemu.
Need For Speed Carbon se pojavio u verziji za PC tek posle zakljucenja broja.

voodoo_
30.10.2006, 23:25
Hoće biti Gothica 3 i NWN-a 2 u sledećem broju?

DeCoy
30.10.2006, 23:32
I opet nema ToT-a :(


Jeste,bre...stvarno ste se obezobrazili:mad:

Heh,i bas me interesuje tema broja;)

Covenant
31.10.2006, 0:51
Jos niste izbacili Kuzminu kolumnu:dzavo:
Kao prvo-nema Test Of Time...
Bezobrazluk:mad:
Takodje,nadam se da cete smoci snage(Kuzma tacnije)da opisete ultra-hard-core strategiju Airborne Assault:Conquest Of Aegean :mad:
No bitno je da je tu Desperate Housewives i Lego Star Wars-razumem ja to,treba zadovoljiti decurliju koja cini dobar deo citalaca vaseg casopisa....
Na ostatak nemam primedbi;)

Simke
31.10.2006, 8:32
Jeste,bre...stvarno ste se obezobrazili:mad:
Pitanja:
Da li stvarno misliš da je ovo prihvatljiv način obraćanja?
Odakle ti pravo i sloboda da na ovakav način iznosiš svoj sud?
Da se nije slučajno neko od nas prema tebi odnosio sa nepoštovanjem i neuvažavanjem, možda?

Odgovore niti zahtevam niti želim.
Želim da se zna da ovakvo što nije prihvatljivo na ovom mestu, kao što sam samo pre neki dan napisao i okačio kao obaveštenje.




...
Bezobrazluk:mad:
...

Da li je u pitanju vrsta luka? Mora biti da je u pitanju neka mutacija onoga luka što nam još viri iz ... :confused: ;)

Teva
31.10.2006, 9:52
Super odradjeno nema sta nego nema sadrzaj onog famoznog dodatka,samo sto mi se ne svidja izbor igara...
Battlefield igra meseca!?Ne bi rekao ja bi pre stavio Just Cause...
OK dakle sutra sa izlazkom sunca idem da kupim SK....

P.S.Simke mislim da nije lose da neki put primite malo kritike ,mislim na kraju krajeva svako ima pravo da iznese svoje misljenje a i ne moras sve da shvatas zdravo za gotovo ;) :) :p

DeCoy
31.10.2006, 10:17
Pitanja:
Da li stvarno misliš da je ovo prihvatljiv način obraćanja?
Odakle ti pravo i sloboda da na ovakav način iznosiš svoj sud?
Da se nije slučajno neko od nas prema tebi odnosio sa nepoštovanjem i neuvažavanjem, možda?


Pod broj jedan tebi se nisam ni obratio,jer koliko vidim nisi clan SK redakcije.
A drugo imam pravo da iznesem svoje misljenje jer JA placam 139 dinara svaki mesec za taj SK i mogu da kazem sta mi se svidja a sta ne!
Da nema nas kupaca,ne bi bilo ni SK-a:)

I zasto se za svaku ostru kritiku upucenu SK-u,bas ti osecas prozvanim.Da im nisi mozda advokat or something;)

I Covenante,preterujes za CotA!
Igra je toliki HC(da nema ni muziku) koga nece igrati ni 0.001% igracke populacije u Srbiji,pa ni ti uz njega neces i nisi proveo vise od jednog popodneva;)
A sem toga nema ni reklamu,ni TV/filmski background Ocajnih Domacica ili Star Wars-a:)

Covenant
31.10.2006, 11:10
Na ostatak nemam primedbi;)

Ja sam rekao koje su moje primedbe,a moja recnica lepo pokazuje da ne mislim na ceo casopis;)
I stojim iz svojih reci-bezobrazluk jeste,jer TOT-a nema(starih igara ima toliko i toliko i lako su(i legalno)dostupne,ali vasim saradnicima je izgleda bilo zanimljivije da testiraju one "da ne kazem sta" za mobilne telefone i igre za PSP(mada da ne gresim dusu,ne znam da li(PSP)ih ima u novom broju)
I pogledajte malo rubriku "Stare Igre" i glasanje-ljudi(vise od 100 ih je glasalo za)vec mesecima traze da TOT bude stalna rubrika(ne zauzima ceo casopis vec dve strane),ali vi izgleda ne hajete mnogo za to...
I primetio sam nesto vrlo interesantno-ljudi upute par kritika,a svi modovi odreda se odmah okome na njih,a ljudi cesto ne misle na ceo casopis,vec na odredjene delove...
I sta to treba da znaci-da je SK nedodirljiv i perfektan,i da se za kritike ne haje ovde
Bez uvrede,ali daleko ste vi od perfekcije...
Mozete da se osecate prozvanim,ali odredjeni delovi SK-a mi se nimalo ne svidjaju i tacka-ako niste primetili ja pricam uglavnom za sebe,a ne za gomilu drugih ljudi
Takodje,primetio sam da SK uglavnom ostrije kritikuju stariji calnovi(poput mene)koji dugo i dugo kupuju SK,a da je klincima(bas klinci)koji ga uzimaju relativno skoro sve potaman,pa to sasvim jasno pokazuje koja je ciljna publika;)
Treba li to da znaci da vas je briga za misljenje "stare garde" koja je ionako u manjini i u koju ja spadam(SK kupujem od '92)
Sada cete reci "Jao pa preterujes" "Pa ne mozes tako da kazes" ali po svemu sto sam video ja smatram da sam u pravu....
Eto....

Chivan
31.10.2006, 11:17
Pod broj jedan tebi se nisam ni obratio,jer koliko vidim nisi clan SK redakcije.
Nije, ali je moderator ovog foruma.
A drugo imam pravo da iznesem svoje misljenje jer JA placam 139 dinara svaki mesec za taj SK i mogu da kazem sta mi se svidja a sta ne! Da nema nas kupaca,ne bi bilo ni SK-a:)
Imaš pravo da izneseš svoje mišljenje, ali na kulturan način.
1. Test of Time je ispao zato što je izašao veliki broj aktuelnih naslova. Test of Time je rubrika koja se bavi starim hitovima. To su igre koje su bile aktuelne pre mnogo godina i tako će i ostati sigurno još mnogo godina. Zbog toga je to klizna rubrika koja ispadne iz broja kada postoji potreba za tim.
2. Ti si jedan od 35.000 kupaca i ne znam zašto misliš da bi "Svet kompjutera" trebalo da se kroji BAŠ po tvom mišljenju, pa ti to daje pravo da govoriš kako se redakcija "Sveta kompjutera" izbezobrazila?
I zasto se za svaku ostru kritiku upucenu SK-u,bas ti osecas prozvanim.Da im nisi mozda advokat or something;)
Ovde se ne radi o kritici na račun "Sveta kompjutera" već o neprimerenom načinu izražavanja, što ti je Simke i rekao. On nije naš advokat, ali je moderator na ovom forumu. I obavlja svoj posao.

todos
31.10.2006, 11:20
Ja sam rekao koje su moje primedbe,a moja recnica lepo pokazuje da ne mislim na ceo casopis;)
I stojim iz svojih reci-bezobrazluk jeste,jer TOT-a nema(starih igara ima toliko i toliko i lako su(i legalno)dostupne,ali vasim saradnicima je izgleda bilo zanimljivije da testiraju one "da ne kazem sta" za mobilne telefone i igre za PSP(mada da ne gresim dusu,ne znam da li(PSP)ih ima u novom broju)
I pogledajte malo rubriku "Stare Igre" i glasanje-ljudi(vise od 100 ih je glasalo za)vec mesecima traze da TOT bude stalna rubrika(ne zauzima ceo casopis vec dve strane),ali vi izgleda ne hajete mnogo za to...
I primetio sam nesto vrlo interesantno-ljudi upute par kritika,a svi modovi odreda se odmah okome na njih,a ljudi cesto ne misle na ceo casopis,vec na odredjene delove...
I sta to treba da znaci-da je SK nedodirljiv i perfektan,i da se za kritike ne haje ovde
Bez uvrede,ali daleko ste vi od perfekcije...
Mozete da se osecate prozvanim,ali odredjeni delovi SK-a mi se nimalo ne svidjaju i tacka-ako niste primetili ja pricam uglavnom za sebe,a ne za gomilu drugih ljudi
Takodje,primetio sam da SK uglavnom ostrije kritikuju stariji calnovi(poput mene)koji dugo i dugo kupuju SK,a da je klincima(bas klinci)koji ga uzimaju relativno skoro sve potaman,pa to sasvim jasno pokazuje koja je ciljna publika;)
Treba li to da znaci da vas je briga za misljenje "stare garde" koja je ionako u manjini i u koju ja spadam(SK kupujem od '92)
Sada cete reci "Jao pa preterujes" "Pa ne mozes tako da kazes" ali po svemu sto sam video ja smatram da sam u pravu....
Eto....
Potpuno se slazem sa tobom i mislim da se SK pretvara u neku drugu vrstu casopisa.Sto se fles igara tice uvek u pauzi izmedju necega ja se odmorim sa time.Nove igre su super medjutim traze dosta koncentracije koje mi verovatno vecina nemozemo da dostignemo u svakom trenutku.Znaci nije sve u igrama od 1,5GB.A cena polako ide na vise gde u jednom trenutku ako se ovako nastavi mora da dodje i poneki DVD,hteli vi to da priznate ili ne.Mada za sada nemam direktne primedbe za cenu,ali ako je vec tako onda morate i da nam izlazite u susret.:dedica:

DeCoy
31.10.2006, 11:37
Pa rec "obezobrazili" nije neka prostota ili tako nesto,vise je kao neki cin prekorevanja...a sad kako to neki tumace...

OK,jeste da ima dosta vise opisa aktuelnih igara(potrudili ste se,tu je i novi FM),ali jednostavno sam isfrustriran zbog cinjenice da rubrika ToT izostaje two times in a row!

oluja
31.10.2006, 13:34
Pa rec "obezobrazili" nije neka prostota ili tako nesto,vise je kao neki cin prekorevanja...a sad kako to neki tumace...
Nema sta da se tumaci, zna se sta je kritika a sta "prekoravanje". To jednostavno nije kulturno obracanje nekome sa kim zelis normalan razgovor. Na ulici kako pricas je iskljucivo tvoj problem.

DeCoy
31.10.2006, 16:10
Pa izgleda da kod vas samo takav razgovor pali;)

Jer sam se u istom ovom topicu(tacnije SK10/2006) lepo pitao zasto je ToT izostavljen i niko se nije udostojio da mi odgovori...
Ovako sam mozda bio nekulturan,ali sam ipak dobio odgovor zbog cega i u ovom broju nema ToT-a:)

Toliko...

Covenant
31.10.2006, 16:13
E stvarno ovo je super-kad god neko krene u kritku,dobijaju se uvek isti i uniformni odgovori,kao sa neke snimljene trake
Je'l rekao covek svoje-jeste i tacka....
Neko vam rekao da ste se obezobrazili i vi odmah podvili nos-sta treba covek da radi, da pada nicice pre vama?

Sto se reci:

I sta to treba da znaci-da je SK nedodirljiv i perfektan,i da se za kritike ne haje ovde
Bez uvrede,ali daleko ste vi od perfekcije...
Mozete da se osecate prozvanim,ali odredjeni delovi SK-a mi se nimalo ne svidjaju i tacka-ako niste primetili ja pricam uglavnom za sebe,a ne za gomilu drugih ljudi

Kada moram sam sebe da kovotujem....
S tim da sam skoro uveren da dosta citalca deli ovakvo moje misljenje-to sto oni nece ovde javno da kazu ili ih jednostavno nije briga ili su lenji,e to je vec druga stvar....

oluja
31.10.2006, 18:08
E stvarno ovo je super-kad god neko krene u kritku,dobijaju se uvek isti i uniformni odgovori,kao sa neke snimljene trake
Je'l rekao covek svoje-jeste i tacka....
Neko vam rekao da ste se obezobrazili i vi odmah podvili nos-sta treba covek da radi, da pada nicice pre vama?
Necu da se ponavljam, dobronamerne kritike su uvek dobrodosle. Ali postavljati pitanje puno cinizma i loseg humora je krajnje nekulturno. To sto par vas glumi dezurne kriticare je vas problem.

Ako na neko pitanje nije odgovoreno verovatno je zbog toga sto se vec ponavlja po ko zna koji put i kao takvo se ignorise.

Kada moram sam sebe da kovotujem....
S tim da sam skoro uveren da dosta citalca deli ovakvo moje misljenje-to sto oni nece ovde javno da kazu ili ih jednostavno nije briga ili su lenji,e to je vec druga stvar....Ja sam uveren da ti nisi u pravu. I sta cemo sad?

VojaM
31.10.2006, 18:29
Pa izgleda da kod vas samo takav razgovor pali;)

Jer sam se u istom ovom topicu(tacnije SK10/2006) lepo pitao zasto je ToT izostavljen i niko se nije udostojio da mi odgovori...
Ovako sam mozda bio nekulturan,ali sam ipak dobio odgovor zbog cega i u ovom broju nema ToT-a:)

Toliko... Dobio bi ga i da si normalno pitao. Ovako si samo pokrenuo lavinu pljuvanja.
A što naš narod voli da pljuje! Više nego 'leba da jede.

Drugo, ono što naš narod takođe voli, naročito mlađi, jeste da daje sebi važnost. JA sam pitao i IMA DA MI KAŽU. Nije ti odmah odgovoreno iz nekoliko sasvim opradvanih razloga. Ako ti je uopšte stalo do toga (a ne želiš, naprosto da se svadjaš), mogao si da pitaš nekog od nas ličnom porukom. Ali ne, ti si hteo da nas javno naučiš pameti.

Dakle, ovo je poslednji put što se svi mi trudimo da budemo ljubazni, čovečni, razložni, da izgravamo roditelje i stariju braću i tako to. Sledeći put ćeš ti, kao i svako ko bude bezobrazan, naprosto biti banovan.

Covenant
31.10.2006, 18:35
Necu da se ponavljam, dobronamerne kritike su uvek dobrodosle. Ali postavljati pitanje puno cinizma i loseg humora je krajnje nekulturno. To sto par vas glumi dezurne kriticare je vas problem.


A sto je ovo sto mi radimo?Vredjanje?Pa da-svaku malo ostriju(a i ja nesto ne vidim da su moje kritike toliko ostre)kritiku vi pretvarate u vredanje izvrtanjem nasih postova i reci;)
Dezurni kriticari?I sta sad-ispada da je samo par ljudi koji su voljni/nisu lenji/ne mrzi ih da kritikuju nezadovljni,a svi ostali zadovoljni.Ma kako da ne...
A sto se tice humora-ja sam mrtav ozbiljan-no kako sam rekao,ovde postoji tendencija da se necija kritika na kraju pretvori u sprdanje...

Ako na neko pitanje nije odgovoreno verovatno je zbog toga sto se vec ponavlja po ko zna koji put i kao takvo se ignorise.

Ma sta kazes?Kakvo ponavljanje?Postavljen je jedan topik i glasanje u vezi TOT(a pogledaj lepo koliko je ljudi za i to onih koje nije mrzelo da glasaju)
I skoro niko od modova se nije udostojio da da bilo koji komentar....
Ma super-ma i da je glasalo hiljadu ljudi,pa rekli biste(vec unapred znam)-"Ih hiljadu ljudi,pa nas casopis cita jos 34000"
A pak sa druge strane mora da svakog meseca u redakciju stize 20000 e-mail-ova citalaca koji jednodusno insisitiraju na rubrici za mobilne-yeah right...

Ja sam uveren da ti nisi u pravu. I sta cemo sad?

Naravno da si ti u pravu-jer na celom ovom forumu je samo redakcija SK-a u pravu,sta citaoci misle je vec drugorazredno i mnogo puta je to i potvrdjeno...

oluja
31.10.2006, 19:12
I opet,...
konstruktivne kritike su uvek dobrodosle,
konstruktivni predlozi se uzimaju u obzir i diskutuje se o njima,
redakcija nije duzna da odgovori na svako pitanje na forumu,
clanovi foruma ne mogu da se ponasaju ili stavljaju u ulogu urednika SK,
cesto postavljana pitanja (FAQ) na koja su vec dati odgovori ce se ignosrisati i u buduce,
koristite pretragu.

_I_V_I_C_A_
31.10.2006, 20:02
Ok,valjda je lekcija iz kulture obracanja i demokratije jasna svima.;)
Nego jos ne saznasmo sta nas ceka u tom umetku,zaboga!
Ja bih voleo da se opet dobija neki poster,prosli je bio super.:D

Shlaymara
31.10.2006, 20:12
1. Test of Time je ispao zato što je izašao veliki broj aktuelnih naslova. Test of Time je rubrika koja se bavi starim hitovima. To su igre koje su bile aktuelne pre mnogo godina i tako će i ostati sigurno još mnogo godina. Zbog toga je to klizna rubrika koja ispadne iz broja kada postoji potreba za tim.


Posto je ToT "klizna" rubrika, jedino nam ostaje je da se okupimo i skupimo pare za jednu stranu reklamnog prostora. A taj prostor ustupimo ToT-u:)

Renee
31.10.2006, 20:13
Jedva čekam jutro da kupim nov SK, koji miri na sveže štampane novine :)

P.S. A zašto nema opisa Pro Evolution šestice?

Nicolas
31.10.2006, 20:54
Mene samo zanima, posto toga nije bilo dosad u SK-u (a trazili smo) da li ce iskociti iz SK-a neka lepa igracica kada ga otvorim da odigra neki lap dance?:cool: :D :p

Nergal
31.10.2006, 22:30
Upravo čitam novembarski Svet Kompjutera (da, da, kupljen iako je još uvek 31. oktobar). :D Nego...
Potpuno se slažem sa moderatorima - na bezobrazne ispade ne treba odgovarati, treba ih kažnjavati. Dijalog na forumu treba da ostane u normalnom, kulturnom okviru. Sa te strane nema spora, samo...
Ako, recimo, u nekom tekstom u samom Svetu Kompjutera naiđemo na nešto što smatramo nepristojnim, šta onda? Ovaj broj me je baš naterao da progovorim o tome. Ako je neko od autora tekstova (po mom mišljenju) bezobrazan, šta da radim? Da pređem preko toga ili da o tome progovorim na forumu?
Jedan autor - izuzetno poznat i diskutovan na ovom forumu - u svojoj kolumni na str. 103 se obrušio na TV B92 zbog "Velikog Brata" (degutantna emisija, ali ipak samo jedna) koristići krajnje neprimerne izraze i poređenja. Da li to ima veze sa tim da je jedna druga TV kuća počela da se reklamira u vašem časopisu (142 strana)?
Ili isti autor u tekstu o World of Warcraft: The Burning Crusade: "...iako je opšte poznato da su svi Elfovi, Blood ili Night Sorte - gay."

:mad: E, ovo mu neće biti oprošteno.

oluja
31.10.2006, 22:56
Slazem se, ali o tome cemo sutra kada zvanicno izadje novi broj u temi koja se standardno otvara samo za misljenja o kolumni.

Dushan
1.11.2006, 10:37
Svaka chast za HTML, PHP, MySQL i JavaScript:tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :aplauz: :aplauz:

B@NE
1.11.2006, 10:41
evo i ja da vas pohvalim,skroz profesionalno samo tako nastavite,ova brosura je zaista od velike koristi!

SirDuck
1.11.2006, 13:09
Dobar je dodatak, samo sto ja neznam osnove, pa mi nista nije jasno:confused:

Moze za neki broj da napravite i za mas pocetnike?
HTML kod mozda?

To bi bilo odlicno.:)


A sad na citanje ostatka SK-a.

hacker_aca
1.11.2006, 15:18
Dobar broj, dobar! Ustvari, sad sam ga kupio ali ga još ne otvaram nego kad dođem kući onda ce biti čitanja... Ovo "Dodavanje dinamike" izgleda zanimljivo ali posto vidim da nije za početnike onda ću da čuvam pa će zatrebati jednom.

Za ove što kritikuju: samo fino, polako, ljubazno i sve se da objasniti... Nisam jedini koji ovo pričam ali ajde, ako se više priča možda uđe nekome u glavu... :)

genius
1.11.2006, 15:49
Kod nas jos nije stigao :(

Dimo
1.11.2006, 21:42
U NK je stigao,potrazi malo bolje,sumnjam da bi preskocili PG :) Inace,dobar broj,rekoh vec i ranije kad sam vidio sadrzaj.Dodatak sam samo stigao ovlas da pogledam,ali izgleda odlicno,bice vremena da se detaljnije prostudira(posebno HTML koji me posebno zanima,cini mi se da sam vidio da se i on pominje tamo).

Renee
1.11.2006, 22:44
Ovde u Šid nije stigao, šta bi? Ali uvek stiže na vreme!!!

holodoc
2.11.2006, 12:32
Par komentara na ovomesečno izdanje SK-a kao i uvek po sistemu plus-minus.

(+) Najava za „Star Trek Legacy“ – napravili ste najavu za „Star Trek: Legacy“ i igre koje trebaju da je slede i tako mi ulepšali sledećih pet minuta :) Šalim se. Sviđa mi se što posle toliko vremena konačno ponovo izlazi igra sa tematikom vezanom za „Star Trek“ što po meni nije mala stvar a samo zato što je „Svet Kompjutera“ prvi časopis u kome sam video najavu za pomenute igre imate plus od mene. Kupite si neki slatkiš za njuma,...:D

(+) „Maksimalno opterećenje“ - tj. rubrika vezana za testiranje električnih specifikacija napajanja kao i uvek nije izneverila. Doduše očekivao sam neke opipljive uporedne rezultata uređaja ali dobro,.... Odlučili ste se da u ovom broju date opis samog procesa merenja što je po meni dobra stvar jer je jedna od osnovnih stvari dobrog prezentovanja rezultata merenja i opis načina na koji su data merenja vršena. Takođe mi se čini da vam se gore kod prvog grafika koji prikazuje promenu napona pri uključenju potrošača na +12V potkrala jedna mala greška jer za razmeru apscise piše 5s po podeoku što mislim da je ipak malo prebrzo za napajanje. Izvinjavam se ako grešim ali bi po tom grafiku značilo da je napajanje sposobno da u roku od otprilike 2,5 mikrosekunde reaguje na opterećenje i vrati napon u normalu. Da li grešim?

(+) „Mozilla Firefox opis + tekst o pluginovima“ – Taman kad sam video tekst o mom omiljenom browseru pomislio sam kako bi bilo lepo kada bi u skorijoj budućnosti neko napisao eventualno neki tekst o korisnim pluginovima za njega. Okrećem list :D i ladno ne verujem! Ustajem i počinjem pogledom da pretražujem sobu za špijunima! Opet ste pročitali moje misli i napisali tekst koji sam poželeo. Kažite mi molim vas u čemu je tajna :)

(+) „Repertoar zvani Kuzma“ – Heh, neznam da li ste mu možda zbog kritike na njegovu kolumnu napravili neku „sačekušu“ i postavili ultimatum „Il pišeš kao što Vuk i sav normalan svet zapoveda ili ti brojimo rebra!“ :) ali nekako mi se čini da se mesje Kuzmanović malo vratio u normalu po pitanju svojih tekstova. Ne, ovde naravno ne računam njegovu već na tekstove opisa igara koje je recenzirao. Smanjio je dozu „artificijelnih“ reči u svojim tekstovima tako da su sada podnošljivi a i nekako mi se čini da su mu opisi bili poprilično zanimljivi ovaj put. Možda je u pitanju činjenica da je dobio materijal koji mu „leži“ :) Ko zna,....

holodoc
2.11.2006, 12:33
„Test Drive“ (lično zapažanje = nema poluseva i minusa) – danas sam po kupovini časopisa uhvatio sebe po drugi-treći put da potpuno preskočim opise grafičkih kartica i sličnih tekstova koje piše Saša Uzelac. Nije u pitanju sam autor već činjenica da mi se izgleda vremenom smučilo da čitam tekstove koji nudi gomilu naziva, novih pristupa rešavanju nekog hardverskog problema, gomilu naziva i naravno gomilu naziva. Hoću da kažem da sam izgleda posle toliko godina praćenja ove rubrike izgleda konačno stavio tačku na hardversku sekciju u SK-u. U vremenima kada su postojale samo GeForce kartice i to sa ponudom dva tri modela, odnosno par osnovnih tipova procesora i kada si manje više mogao da pratiš razvoj ovo je i bilo zanimljivo ali se sada sve jednostavno svelo na gomilu naziva i nekih tablica u kojima se odnos dimenzija performansi mog računara i ponuđenog kreće od 1000 pa naviše.

(+) „Test play“ – ovog puta „Test play“ se malo „omrsio“ interesantnim naslovima igara a mene je posebno ganula :) priča o novom „Flight Simulatoru“ koja me je ozbiljno naterala da ponovo (po ko zna koji put) razmislim kuda PC ide kao igračka mašina. Inače sam veliki zaljubljenik u sve što leti tako da sam poprilično uživao u prethodnoj verziji Microsoft-ovog čuda ali mi se čini da ću posle navedene „poželjne“ konfiguracije ili da sačekam jedno pet-šest godina da pazarim mašinu na kojoj ću moći da igram „putaču“ ko čoek ili ću lepo da se vratim starom dobrom „XWingu“. Ko zna. Možda se kao treće rešenje javi kupovina neke konzole :D

(+) „If my love song could fly over the mountains...“ – Nesam od makedonkati narodati ali sakam da kažam da ste mlogo ubavo napisuvali odgovor na Kristijana te blagodarime za vašu internacionalizaciju (ili tako nekako :D) U svakom slučaju „razgalilo“ mi je dušu kad sam video da Qzma zna makedonski :)

E sad što se tiče dodatka koji ste „napisuvali“ i koji je sastavni deo časopisa.

(+++) Sama ideja – Ideja je fenomenalna i predstavlja mnogo bolje rešenje nego poster koji ste nudili u poslednjem broju a apsolutno vas isto košta u štampi :D Ko ne veruje neka izbroji stranice priručnika i uveriće se da ih ima 16, isto koliko ima blokova na presavijenom posteru tako da pošto je u pitanju isti tip štampe (dvostrani kolor) a i isti papir ova mala fontana znanja vas košta isto koliko i onaj poster od „onomad“ koji mi još stoji u časopisu :) Znači, „Go, Go Power dodatak“ :)

(-) Naslovna stranica – neznam da li je možda u pitanju samo moj primerak ali naslovna stranica je ružnjikava. Prvo, boje su ispale nekako zelenkaste mada više preovlađuje utisak kao da se uopšte nije prošlo crnom na prednoj strani iako je zadnja strana baš „zik“ crna. Znači bez uvrede autoru čija je ideja možda bila okej ali prednja strana je zbog navedenog stvarno ružnjikava :)

holodoc
2.11.2006, 12:34
(+) Sadržaj i koncepcija – Generalno mi se sviđa kako je tekst koncipiran i moram da odam priznanje autorima na trudu koji su uložili u sam projekt jer znam koliko je vremena potrebno da bi se smislila dobra koncepcija izglaganja i pre svega napisao tekst one dužine. Zbog toga ću da preskočim zalaženje u sitna crevca i pomenuti samo dve stvari koje su mi poprilično zasmetale u kompletnoj priči.

Prvo, jasno mi je da je sam dodatak trebalo da bude jasno koncipiran kao lako štivo za upoznavanje sa mogućnostima prilikom razvoja web aplikacija. Zbog toga je dosta stvari pomenuto onako površno ali mi nije jasno zbog čega je izostao jedan važan deo – CSS. Nema ga čak ni na naslovnoj stranici gde se vidi da PHP, MySQL i JavaScript idu potpuno novim pravcima od onih koje je začeo HTML. Da je koncepcija dodatka bila usmerena na detaljisane u vezi recimo samo JavaScripta a da su čisto uvoda radi pomenuti ostali termini onda okej. Ne bih se bunio što CSS-a nema nigde. Pošto je doadatak opet kažem informativnog karaktera nije mi jasno zašto CSS nema jednu jedinu stranicu za sebe. Istina je da se DOM model i JavaScript koriste za manipulisanje CSS-om ali mislim da je bilo pošteno bar ga pomenuti novajlijama da postoji i generalno opisati njegovu funkciju ako ništa drugo. Dobro, znam, sad će neko da me kamenuje za ovo „trabunjanje“ ali mislim da je CSS izuzetno važan i u samom statičkom HTML-u a kamoli u dinamici ;)

Druga stvar koja mi baš bode oči je je jedna konstatacija na stranici 5 koja kaže:
„.... serverska verzija JavaScripta (ASP je upravo serverska verzija JS-a).....“.
Pod pretpostavkom da ovo „JS“ znači „Java Script“ ova prethodna rečenica je netačna i može samo kasnije da zbuni nekoga ko bude nameravao da se bavi programiranjem u ASP-u. ASP NIJE serverska verzija JavaScript-a već tehnologija sama za sebe! Istina je da je ASP jedna od retkih tehnologija koja pruža mogućnost korišćenja tehnologije na dva jezička načina. U prvom se koristi sintaksa JavaScripta da bi se pristupilo samom ASP-u (kao tehnologiji) i u tom slučaju se govori o JScript ASP razvoju. Generalno gledano JScript ASP je manje zastupljen od verzije pristupa programiranju u ASP-u koja koristi sintaksu VisualBasic-a i koja se naziva VBScript ASP. U suštini pošto je VisualBasic nekako više prikladniji za developere koji rade u Microsoftovom okruženju normalno je da se VBScript verzija koristi češće ali još jednom napominjem da ASP nema nikakve veze sa nekim određenim programskim jezikom koji se koristi na klijentima već sa činjenicom da je to u pitanju tehnologija sama za sebe.

Toliko od mene za sada!

BTW, ovog meseca od mene ste dobili mnogo više pluseva nego minusa tako da.... :)

DukeofSerbia
2.11.2006, 20:35
Једно питање:
Да ли лектор живи у Хрватској, кад се реч OKOLIŠ одомаћила у часопису или се додворавате читалаштву у Хрватској? Ово питам јер је и у претходном броју лектор употребила ту реч у опису Napoleonic Total War 2.
Још некако и разумем Кузму који употребљава pučanstvo у опису Medieval 2 Total War-a, али почињете да претерујете с форсирањем хрватског новоговора.
И упорно форсирање речи IZVEDBA из месеца у месец.

Даље,
Како изгледа комедија од македонског, свако се може уверити на страници бр. 101. Македонски на latinici? Боже сачувај...

И на крају:
Уводници (Pre svega...) су вам постали политички памфлети. После овог броја у то више немам сумње.

Значи,
VAZ је смањио плате запосленима (за нека издања знам сигурно), форсира наградну игру, иако Politika Newspapers and Magazines d.o.o. стоји лоше, а SK све више убацује политику у часопис.
Нек вам је са срећом.

А сад ми ову поруку обришите, пошто је то овде постао обичај.

SirDuck
2.11.2006, 22:15
[B](-) Naslovna stranica – neznam da li je možda u pitanju samo moj primerak ...)

Meni je u redu, izgleda da je samo tvoj primerak.;)

Highlander
2.11.2006, 22:19
Broj je, ako se posmatra u celini, dobar. Imate tu i tamo par ispada, kao što je onaj tekst o mp3 naočarama. Gori tekst još niste objavili.
Dodatak je, kao što sam već rekao, odličan i voleo bih da vidim još nešto takvo u skoroj budućnosti.

Pozdrav...

Chivan
3.11.2006, 11:25
Broj je, ako se posmatra u celini, dobar. Imate tu i tamo par ispada, kao što je onaj tekst o mp3 naočarama. Gori tekst još niste objavili. Zanima me šta ti se konkretno ne dopada u tom tekstu i zbog čega je najgori, pa da poradimo na tome ako ima razloga.

Telepatic
3.11.2006, 11:29
Zanima me šta ti se konkretno ne dopada u tom tekstu i zbog čega je najgori, pa da poradimo na tome ako ima razloga.
Pa dobro njemu se ne svidja i shta tu ima da se prica?:n-cc2:

Chivan
3.11.2006, 11:35
Pa dobro njemu se ne svidja i shta tu ima da se prica?:n-cc2:Ima šta da se priča, pošto sam ja urednik te rubrike, pa me zanima šta ne valja i da menjamo, ako treba. A ako mlati u prazno i ne sviđa mu se tekst zato što ga tematika ne zanima, onda stvarno nemamo šta da pričamo.

I još jedno pitanje? Ti si mu drveni advokat, je l? Mnogo te pogodilo što sam ga to pitao?

Covenant
3.11.2006, 12:07
Да ли лектор живи у Хрватској, кад се реч OKOLIŠ одомаћила у часопису или се додворавате читалаштву у Хрватској? Ово питам јер је и у претходном броју лектор употребила ту реч у опису Napoleonic Total War 2.
Још некако и разумем Кузму који употребљава pučanstvo у опису Medieval 2 Total War-a, али почињете да претерујете с форсирањем хрватског новоговора.
И упорно форсирање речи IZVEDBA из месеца у месец.

Rec "okolis" je koliko ja znam vise kao neki sleng izraz za okruzenje-koliko ja znam nema nesto pretereano veze sa hrvatskim u kome ima naravno dosta(ma skoro sve)istih reci kao i u srpskom...
A sto se tice reci "pucani" "pucanstvo" pa brate mili u hrvatskom jeziku on postoji od pamtiveka,dakle nije u domenu "novohrvatskog" i fazona "cetvoronozno zeleno stapalo" koji i meni ide na zivce....

oluja
3.11.2006, 12:29
Једно питање:
Да ли лектор живи у Хрватској, кад се реч OKOLIŠ одомаћила у часопису или се додворавате читалаштву у Хрватској? Ово питам јер је и у претходном броју лектор употребила ту реч у опису Napoleonic Total War 2.
Још некако и разумем Кузму који употребљава pučanstvo у опису Medieval 2 Total War-a, али почињете да претерујете с форсирањем хрватског новоговора.
И упорно форсирање речи IZVEDBA из месеца у месец.

Даље,
Како изгледа комедија од македонског, свако се може уверити на страници бр. 101. Македонски на latinici? Боже сачувај...

И на крају:
Уводници (Pre svega...) су вам постали политички памфлети. После овог броја у то више немам сумње.

Значи,
VAZ је смањио плате запосленима (за нека издања знам сигурно), форсира наградну игру, иако Politika Newspapers and Magazines d.o.o. стоји лоше, а SK све више убацује политику у часопис.
Нек вам је са срећом.

А сад ми ову поруку обришите, пошто је то овде постао обичај.
U pitanju je neobicna ljudska pojava koja se zove humor. Zao mi je sto je ti ne razumes.
Info za mladje generacije: ALAN FORD. (prvo izdanje na srpskohrvatskom)
Mi nismo bili ograniceni nacionalistickim glupostima kao mnogo omladine danas.

Tacno je da Politika ne stoji bas najbolje i da to i na nas pomalo utice, ali opustite se malo, SK jos uvek stoji jako dobro, u svakom pogledu.

Bansek
3.11.2006, 18:31
Ima šta da se priča, pošto sam ja urednik te rubrike, pa me zanima šta ne valja i da menjamo, ako treba. A ako mlati u prazno i ne sviđa mu se tekst zato što ga tematika ne zanima, onda stvarno nemamo šta da pričamo.

I još jedno pitanje? Ti si mu drveni advokat, je l? Mnogo te pogodilo što sam ga to pitao?
Dobro je kad nema besnih i mrzovoljnih moderatora, vec su samo oni koji ovde krititikuju (opravdano) besni,losi, mrzovoljni,pesimisti,drcni, itd.itd:tapsh:

Bansek
3.11.2006, 18:43
U pitanju je neobicna ljudska pojava koja se zove humor. Zao mi je sto je ti ne razumes.
Info za mladje generacije: ALAN FORD. (prvo izdanje na srpskohrvatskom)
Mi nismo bili ograniceni nacionalistickim glupostima kao mnogo omladine danas.

Tacno je da Politika ne stoji bas najbolje i da to i na nas pomalo utice, ali opustite se malo, SK jos uvek stoji jako dobro, u svakom pogledu.

Nisam ni sumnjao da nema opravdanja za to, kao i za sve druge gluposti u SK. Ako se nesto tako pojavi na B92 ili drugom mediju, uuuuuuuuu, odmah ce ga Q svojim probranim nebezobraznim izrazima "pohvaliti"....Ali to je SK, tu svaka glupost ima svoje opravdnje i objasnjenje, (pa cak i kad nedostaju neka slova u celom broju)......
Ne vidim svrhu postojanja rubrika ovde na forumu (greske/zamerke,novi broj, i sl) kad se svaka kontstruktivna kritika brise, a takvi citaoci prave ludim,besnim,mrzovoljnim, i sl.... Mogu sve rubrike da se objedine pod topikom "Hvalospevi" (u kojima je obozavaocima dozvoljeno koriscenje raznih reci i izraza kao sto je "ljubljenje u ****" i sl.).

P.S. Ko pogresi i prizna (gresku,kritiku) taj moze i da se popravi. Ko ne prizna i ne vidi svoje greske i kritike drugih koji mu dobro misle, ne moze da se popravi nikad-srlja u propast....
P.S.2 Sta mislite da li vam je bolji prijatelj onaj koji vam govori istinu, i kaze vam vase mane, ili kritikuje vas rad, ili onaj koji stalno klima glavom i govori kako ste vi car i najbolji (cak i kada to niste)????
P.S.3 DukeofSebia je u pravu

Bansek
3.11.2006, 18:51
Једно питање:
Да ли лектор живи у Хрватској, кад се реч OKOLIŠ одомаћила у часопису или се додворавате читалаштву у Хрватској? Ово питам јер је и у претходном броју лектор употребила ту реч у опису Napoleonic Total War 2.
Још некако и разумем Кузму који употребљава pučanstvo у опису Medieval 2 Total War-a, али почињете да претерујете с форсирањем хрватског новоговора.
И упорно форсирање речи IZVEDBA из месеца у месец.

To valjda zele da provere da li citaoci citaju i ostatak SK-a, pored carske kolumne....:):):)

P.S. Ovo je zlonamerna,zlocudna,strasna, offtopic shala, odmah je obrisite....

FRIghTMaN
3.11.2006, 19:18
139 din. LOL
to je sve sto imam da kazem

oluja
3.11.2006, 20:09
P.S. Ko pogresi i prizna (gresku,kritiku) taj moze i da se popravi. Ko ne prizna i ne vidi svoje greske i kritike drugih koji mu dobro misle, ne moze da se popravi nikad-srlja u propast....
P.S.2 Sta mislite da li vam je bolji prijatelj onaj koji vam govori istinu, i kaze vam vase mane, ili kritikuje vas rad, ili onaj koji stalno klima glavom i govori kako ste vi car i najbolji (cak i kada to niste)????
P.S.3 DukeofSebia je u pravu
Gresis
P.S. Brisu se samo prostacke i provokatorske poruke.
P.S.S. Najbolji prijatelj nece to uciniti cinicno i sa dozom ponizavanja...
P.S.S.S. Forum je pun kritika na nas racun koje se ne brisu. Kako to da samo prostacke brisemo???
P.S.S.S.S. DukeofSerbia i Bansek nisu u pravu.

Magneto
3.11.2006, 20:22
Ne vidim svrhu postojanja rubrika ovde na forumu (greske/zamerke,novi broj, i sl) kad se svaka kontstruktivna kritika brise, a takvi citaoci prave ludim,besnim,mrzovoljnim, i sl.... Mogu sve rubrike da se objedine pod topikom "Hvalospevi" (u kojima je obozavaocima dozvoljeno koriscenje raznih reci i izraza kao sto je "ljubljenje u ****" i sl.).
E vidiš, sve uljudno predstavljene zamerke, sve iole racionalne kritike i zamerke su prihavćene, iščitane i sa njima je i sama redakcija bila saglasna. Gde? Imaš po čitavom forumu, ne pada mi na pamet da iskopavam teme, samo da bih vama dokazivao kako POSTOJI nešto što se zove normalna kritika. U tako nešto na vašu veliku žalost ne spadaju lična prozivanja autora, ne spadaju ni primedbe sa nacionalističkim predznakom (kroatizacija!?!) i slične koještarije.

Razlikuje se vrlo lako osnovana kritika (dakle ima neki fundament koji je objašnjen i zasnovan na objektivnim činjenicama) i ona uvek proističe zbog toga što vam je stalo do časopisa, i kritika "smuti pa prospi" zasnovana na ličnim ubeđenjima ili nemogućnosti da se nešto razume u kontekstu koji nije negativan. Ova druga se da lako identifikovati po tome što je uvek, ali uvek praćena bezobraznim obraćanjima članova. Dajte promenite daj default nadrnadani stav, koji vam diktira da mora da pljunete samo kako bi ispali prepametni i "vizionarski" čitaoci.

nebojsa986
3.11.2006, 20:39
Lepo sroceno, nego sto to nema sanse da im stigne do mozga,dzaba trosis tastaturu.

oluja
3.11.2006, 21:17
Nisam ni sumnjao da nema opravdanja za to, kao i za sve druge gluposti u SK. Ako se nesto tako pojavi na B92 ili drugom mediju, uuuuuuuuu, odmah ce ga Q svojim probranim nebezobraznim izrazima "pohvaliti"....Ali to je SK, tu svaka glupost ima svoje opravdnje i objasnjenje, (pa cak i kad nedostaju neka slova u celom broju)......
Ne vidim svrhu postojanja rubrika ovde na forumu (greske/zamerke,novi broj, i sl) kad se svaka kontstruktivna kritika brise, a takvi citaoci prave ludim,besnim,mrzovoljnim, i sl.... Mogu sve rubrike da se objedine pod topikom "Hvalospevi" (u kojima je obozavaocima dozvoljeno koriscenje raznih reci i izraza kao sto je "ljubljenje u ****" i sl.).
Oravdanje za gluposti? Da li ti uopste znas sta znaci kolumna u bilo kom casopisu? Aha, i slova su kriva, cak iako se to desi tehnikalijom za koju smo se izvinuli i objasnili. Hmm, ne secam se da sam video konstruktivnu kritiku od tebe. Bas bi to voleo da vidim. Sve sto sam citirao nema ni "K" od konstruktivne kritike. Tako lose napisane "kritike" i zasluzuju da budu obrisane.
Ti si od onih koji svakoj bajci nadju manu.

DukeofSerbia
3.11.2006, 21:20
Gresis
P.S. Brisu se samo prostacke i provokatorske poruke.


Ово није тачно. Мени је обрисано у септембру преко 30 порука, а да нисам обавештен о томе. Углавном је било на Тест драјву. Само дођем сутра и нема их!


Tacno je da Politika ne stoji bas najbolje i da to i na nas pomalo utice, ali opustite se malo, SK jos uvek stoji jako dobro, u svakom pogledu.

Ок, за папирно дневно издање знам да не стоји добро. Како, небитно.

Остало ћу можда прокоментарисати, пошто и овако нема сврхе.

П.С.
Бићу циничан па ћу се захвалити свима који су ми дали негативне поене данас и јуче за мој коментар за репутацију до које ми није ни стало.

oluja
3.11.2006, 21:20
Lepo sroceno, nego sto to nema sanse da im stigne do mozga,dzaba trosis tastaturu.
Oh, kako si u pravu. Mozes milion puta da ponovis istu stvar ali i dalje nece biti dovoljno. Ako se neko normalno i kulturno obraca, kulturan odgovor ce i dobiti.

oluja
3.11.2006, 21:28
Ово није тачно. Мени је обрисано у септембру преко 30 порука, а да нисам обавештен о томе. Углавном је било на Тест драјву. Само дођем сутра и нема их!
Koliko vidim medju tvojim porukama obrisano je gde nudis obavestenja gde ima da se kupi.... doduse na PM... ali kvalifikuje se za brisanje.

DukeofSerbia
3.11.2006, 21:37
Koliko vidim medju tvojim porukama obrisano je gde nudis obavestenja gde ima da se kupi.... doduse na PM... ali kvalifikuje se za brisanje.

Ово је само делимично тачно. На америчким сајтовима је немогуће куповати ван САД, а брисани су текстови о анализама тржишта где продавци нису спомињани. Или су домаћи дистрибутери забринути због конкуренције која то није?
Зато више нема шансе да ћу икада оставити и једну поруку у вези хардвера. Држаћу се тема о Total War-у, а остало ме више не интересује.

Dimo
3.11.2006, 21:38
Ima raznoraznih kritika,sto osnovanih,sto onih idiotskih,napisanih da bi se povecale tenzije,izazvale svadje i vrijedjanja.Toga ima svugdje,vazno je samo ignorisati ovu drugu vrstu postova,pa ce valjda odustati od pisanja takvih idiotluka.Licno,nemam problema sa raznim reklamama u SK-u,vecinu samo ovlas pogledam(uglavnom kad hocu da pratim cijene konfiguracija u Srbiji ili nove pogodnosti za ADSL),tako da me ovo u vezi Pinka ne dotice.Ne znam samo sto se neko zali,ako mu smeta,neka ne gleda i kraj.Od reklama se zivi,kakve god da su.
primedbe sa nacionalističkim predznakom (kroatizacija!?!)

Ovo nema veze sa nacionalizmom.Druga stvar je sto je na ovome jbnom Balkanu sve naopako i sve se tumaci kako ne treba,zahvaljujuci necemu prije 15 godina(sto je ruku na srce,prisutno i sad).I meni prilicno smeta kad naletim u tekstu na hrvatske izraze,ne znam da li je to stvar humora,proslosti,date situacije ili cega vec,ali ruzno zvuci i strci iz dobrih i kvalitetnih recenica.Do sad nisam naisao u hrvatskim casopisima da se bilo gdje odstupa od zacrtanog jezika ili ne daj boze napise neki srpski izraz.Tako da bi ste trebali da razmislite o kritikama u vezi ovoga,jer su prilicno osnovane,a i ljudima smeta.

Magneto
3.11.2006, 22:21
I meni prilicno smeta kad naletim u tekstu na hrvatske izraze,ne znam da li je to stvar humora,proslosti,date situacije ili cega vec,ali ruzno zvuci i strci iz dobrih i kvalitetnih recenica.
Isuse Bože. Evo meni ne smeta da upotrebljavam u svakodnevnom govoru poneku hrvatsku reč, bez osećaja griže savesti ili ne daj Bože neke neprijatnosti. Meni je taj odnos isti kao kad bi neko rekao "Previše upotrebljavate Crnogorske reči i izraze". Srpski, Hrvatski, Engleski, Arapski, štagod, sve dok se razumemo. Ne osećam nikakvu averziju prema susedima, ni Hrvatima ni bilo kome drugom.
Ovo nema veze sa nacionalizmom.
Ma ne uopšte. Mada, ne očekujem da se nešto u vezi sa ovim uskoro promeni kod većine (nažalost).

Ocelot
3.11.2006, 22:29
Ovo stvarno više nema smisla. Smeta vam što se upotrebljavaju hrvatske reči a potpuno je normalno kada pročitate ili napišete neku groznu mešavinu englesko-srpskog jezika. Ma jok, kakve veze to ima. Pa danas je 'cool' da se tako komunicira. :rolleyes:

lijenština
3.11.2006, 22:32
Gresis
P.S.
P.S.S.
P.S.S.S.
P.S.S.S.S.
Evo jedne dobromnamerne kritike: Skraćenica P.S. znači Post Scriptum. (doslovce-posle napisanog ) P.S.S. bi značilo posle napisanog napisanog, što ne znači ništa.
Pravilnije je da napisati P.P.S. (posle posle napisanog):)
Proveri na Wikipedia-post scriptum (http://en.wikipedia.org/wiki/Post_scriptum)

EDIT: Eh ako ovo vide u Soniju- eto nama novih naziva za njihove konzole :D

genius
3.11.2006, 22:47
Pa da, Bansek je na prosloj strani popisao sve tri konzole (i P.S i dvojku i trojku).:)

oluja
3.11.2006, 22:53
Evo jedne dobromnamerne kritike: Skraćenica P.S. znači Post Scriptum. (doslovce-posle napisanog ) P.S.S. bi značilo posle napisanog napisanog, što ne znači ništa.
Pravilnije je da napisati P.P.S. (posle posle napisanog):)
Proveri na Wikipedia-post scriptum (http://en.wikipedia.org/wiki/Post_scriptum)

EDIT: Eh ako ovo vide u Soniju- eto nama novih naziva za njihove konzole :D
:aplauz:

oluja
3.11.2006, 23:49
@Dimo
Mrznju necu dozvoliti. Molim te preformulisi svoj prethodni (obrisani) post.

Dimo
3.11.2006, 23:57
@Dimo
Mrznju necu dozvoliti. Molim te preformulisi svoj prethodni (obrisani) post.
Jbt,pa gdje da ponovo kucam onoliki post...

Da ne razglabam opet,smrzoh se vise,poenta posta je bila da nemam nista protiv povremenih ubacivanja hrvatskih izraza(kao i bilo cijih drugih) ako ce to da doprinese kvalitetu i humoru tekstova(po cemu je SK i poznat),ali bas da se u svakom broju na 3-4 i vise mjesta to pojavljuje,sto je mnogo mnogo je.

@Magneto Ovo sto pricam nema veze sa nacionalizmom i averziji prema drugim narodima,nego ti stalno okreces na to.Ovako ne mislim samo ja,nego jos mnogo ljudi ovdje.Ako je SK srpski casopis,treba da se pise na nasem jeziku,a ne da se svaki drugi clanak pitam "sta znaci ovo,sta znaci ono".Kako je tek onima sa po 12-13 godina koji nisu culi nista osim lokalnog "dijalekta" srpskog?Sa ovom praksom ubacivanja hrvatskih rijeci se skoro pocelo,nije bilo ranije,i posto vec vidite da citaoci to ne vole,gledajte da smanjite to malo.

nebojsa986
4.11.2006, 0:12
Bezizlazna diskusija o beznacajnoj stvari, kako vas ne boli glava od ovoga,svaki dan sve isto ,stalno zvacete o istim nebitnim budalastinama,bla bla bla ......

Djordje81
4.11.2006, 0:21
Bezizlazna diskusija o beznacajnoj stvari, kako vas ne boli glava od ovoga,svaki dan sve isto ,stalno zvacete o istim nebitnim budalastinama,bla bla bla ......

Nije beznačajna stvar, nije ni nacionalizam, ali Dimo je u pravu !
Ako je nešto budalaština, samo ga zaobiđeš

Bansek
4.11.2006, 3:20
Gresis
P.S. Brisu se samo prostacke i provokatorske poruke.
P.S.S. Najbolji prijatelj nece to uciniti cinicno i sa dozom ponizavanja...
P.S.S.S. Forum je pun kritika na nas racun koje se ne brisu. Kako to da samo prostacke brisemo???
P.S.S.S.S. DukeofSerbia i Bansek nisu u pravu.

1.Objasni mi sta je prostacki u poruci u kojoj odgovaram na upozorenja modera da oni koji kritikuju ne upotrebljavaju rec bezobrazna- jer je jelte prostacka - da procitaju 103 str u SK-u da vide sta su probrane i kulturne reci, i sta je zdrav humor???Dve takve poruke su mi odmah obrisane.Ti kao moderator obrisane poruke nazivas prostackim???!!!???? Kulturno nema sta...
2.no comment (izvrci,uvrci,okreci)
3.Da, npr. kritika koja se zavrsava "ali ja stvarno volim Q i prvo njegovu kolumnu procitam"(samo nemojte da mi obrisete kritiku,prim.aut.)
4.Prelistaj SK pa ces videti da su to cinjenice,crno na belo

Primecujes li da 90% obozavaoca SK-a prvo cita Q kolumnu, pa onda kad postigne, prelista SK??? Jel' vam to cilj? Kakav nacin izrazavnja i ponasanja ocekujes od te dece, kojima se to svidja i gutaju te tekstove? Sto ne predlozite g.Uzelcu da pocne takvim stilom da opisuje hardver, mozda se poveca tiraz?
Ili je deviza: "kad propadamo da to bar bude sa stilom"?

P.S. Pogledaj neki broj iz arhive 90-ih kada su plate bile 2-3 marke, i kad je tiraz bio mnogo manji, kakve su bile rubrike,tekstovi,humor, hrabre prozivke vlasti kada se to nije smelo.....

Bansek
4.11.2006, 3:32
... ne pada mi na pamet da iskopavam teme, samo da bih vama dokazivao kako POSTOJI nešto što se zove normalna kritika...
To ti je, valjda, kao moderu posao. Ne moras da iskopavas teme, mozes da pogledas "Ja igrac" i da prebrojis ruzne reci u porukama obozavaoca/kriticara.
To sto ti nazivas normalnom kritikom veoma je subjektivna stvar, u ovom slucaju vas moderatora.Kakav se vid kritike koristi u vasoj kolumni na 103.str (koja inace kao vidim na forumu pocinje da biva gro vaseg casopisa)?Bas me zanima koju ste kritiku usvojili?
Dajte promenite daj default nadrnadani stav, koji vam diktira da mora da pljunete samo kako bi ispali prepametni i "vizionarski" čitaoci.
Garantovano ima vise cinizma i vredjanja samo u porukama moderatora ovog foruma nego kod ljudi koji pokusavaju da vam ukazu na greske...Procitaj samo zadnje dve strane i pogledaj sta i kako ste pisali....

Bansek
4.11.2006, 3:40
Oravdanje za gluposti? Da li ti uopste znas sta znaci kolumna u bilo kom casopisu? Aha, i slova su kriva, cak iako se to desi tehnikalijom za koju smo se izvinuli i objasnili. Hmm, ne secam se da sam video konstruktivnu kritiku od tebe. Bas bi to voleo da vidim. Sve sto sam citirao nema ni "K" od konstruktivne kritike. Tako lose napisane "kritike" i zasluzuju da budu obrisane.
Ti si od onih koji svakoj bajci nadju manu.
I sam vidis da ne vredi. Vidis u sta su se SK i ovaj forum pretvorili...Bio ja u pravu ili ne,forum je postao jedna besciljna i beskorisna rasprava oko gluposti (cast rubrikama kao sto je 2D i 3D, takav bi i ostatak trebao da bude), SK nije ono sto je bio, a sta ce tek postati....casopis oglasa sa nekoiko opisa igara napisanih cudnim cajber-psovka-srpsko-hravtskim jezikom ili sta vec...

Bansek
4.11.2006, 3:41
Oh, kako si u pravu. Mozes milion puta da ponovis istu stvar ali i dalje nece biti dovoljno. Ako se neko normalno i kulturno obraca, kulturan odgovor ce i dobiti.
Odakle znas da se obraca tebi a ne meni ??? :):):) joke of course

Bansek
4.11.2006, 3:49
Isuse Bože. Evo meni ne smeta da upotrebljavam u svakodnevnom govoru poneku hrvatsku reč, bez osećaja griže savesti ili ne daj Bože neke neprijatnosti. Meni je taj odnos isti kao kad bi neko rekao "Previše upotrebljavate Crnogorske reči i izraze". Srpski, Hrvatski, Engleski, Arapski, štagod, sve dok se razumemo.
To sta ti koristis u svakodnevnom govoru je tvoja stvar. A zna se koji se pisani jezik u Srbiji koristi u ozbiljnim novinskim kucama tipa Politika (bar je nekad bila).To nema veze sa nacionalizmom. I nema veze sa ubacivanjem citata iz stripova i filmova. Ja usvakodnevnom govoru koristim Luznicki dijalekat ali mi to ne daje za pravo da tako i pisem (sem ako se ne radi o Kuriru ili nekom zabavnom casopisu)

Bansek
4.11.2006, 3:52
Off topic prim.aut. Svi ovi postovi pokazuju koliko sam trenutno zaludan i besposlen, a lepo sam 5-6 meseci imao cvrstu rabotu pa nisam ni dolazio na forum....:)

spire
4.11.2006, 4:01
Једно питање:
Да ли лектор живи у Хрватској, кад се реч OKOLIŠ одомаћила у часопису или се додворавате читалаштву у Хрватској? Ово питам јер је и у претходном броју лектор употребила ту реч у опису Napoleonic Total War 2.
Lektor očigledno ne živi u Hrvatskoj jer bi se u tom slucaju koristio hrvatski jezik.Ubacivanjem pojedinih hrvatskih izraza u tekst na srpskom jeziku pravi se neka mešavina koja nije ni srpski ni hrvatski jezik.Ako neko u redakciji hoće da koristi hrvatski jezik treba ceo tekst da napiše na tom jeziku i da se dosledno drži pravopisa i leksike tog jezika.Ovako ovo dođe isto kao da se mešaju ćirilica i latinica ili ekavica i ijekavica,a za to se dobijao kec u osnovnoj i srednjoj školi.
Једно питање:
Како изгледа комедија од македонског, свако се може уверити на страници бр. 101. Македонски на latinici? Боже сачувај...
Verovatno je u pitanju neznanje,jer je neko pomislio u redakciji SK da pošto se u srpskom jeziku koriste 2 pisma da je isti slučaj i u makedonskom.Pošto makedonski jezik ima samo jedno pismo(ćirilicu),ovo je isto kao da neko francuski jezik piše ćirilicom.

Simke
4.11.2006, 7:45
Ovo stvarno više nema smisla. Smeta vam što se upotrebljavaju hrvatske reči a potpuno je normalno kada pročitate ili napišete neku groznu mešavinu englesko-srpskog jezika. Ma jok, kakve veze to ima. Pa danas je 'cool' da se tako komunicira. :rolleyes:
Moram da te citiram, namerno sam stavio u drugoj boji jer vidim da se niko nije ni osvrnuo na tvoj komentar.
Meni se reči naroda iz našeg okruženja uklapaju, to mi je u redu.
Ponekad sam spreman da tvrdim da u hrvatskom jeziku ima više srpskih reči nego u našem, pa čak da će se ta razlika sve više povećavati ako nastavimo sa ubacivanjem engleskih, nemačkih i sl. reči uz već postojeće turcizme, germanizme itd.
Evidentno je da na Forumu ima članova koji vole da u jednoj rečenici imaju nekoliko engleskih reči, valjda da ih bolje i lakše razumemo. :confused: Neka, to je njihovo pravo i ako misle da je tako bolje, neka ih široko im polje, neka pišu a šta neko drugi misli baš ih briga. ;) :kreza:

Pomalo mi smeta kada u tekstu koji je objavljen u časopisu pronadjem takav način pisanja ...
u situaciji kada vidim da se neko kome je novinarstvo osnovno zanimanje služi tim načinom pisanja, da bi dobio na oko atraktivnije tekstove, prvo mi padne na pamet da li je on uopšte i koliko je poznavalac materije o kojoj piše kada su mu potrebni svi ti stranski termini.
Novinari poznaju jezik ili bi bar trebalo da je tako.
Primetićete da su neki tekstovi, da baš oni koji su manje atraktivni na prvi pogled u suštini kvalitetniji, stručniji i mnogo bolji od onih koji obiluju raznim jezičkim efektima ... u ovom poredjenju ne mislim na duhovitost koja je uvek dobro došla pa na bilo kom jeziku bila.

Zanimljivo mi je da se najveći broj reakcija na ono što je napisano u SK-a upućuje na atraktivnije tekstove, pretežno na kolumnu koju najmanji broj čitalaca razume i shvata...sklon sam da tvrdim da je najmanje razumeju upravo oni koji prvi skaču da odgovaraju...
dok prilično nezapaženo prolaze tekstovi od kojih bi se ponekad mogla napraviti jedna manja ali vredna knjiga, njihovi autori su skoro neprimetni a da nije tih autora koji davaju veću specifičnu težinu časopisu ...

Ova opažanja sam pisao iz svog ugla, uslovljena su isključivo mojim ukusom i onim što mi je prihvatljivo i poželjno, pa samim tim ne moraju biti bliska niti naići na razumevanje.

P.S.
Možda nije loše spomenuti, radi lakšeg shvatanja i kasnijeg kritikovanja, da su tekstovi poput ljudi... jednostavno imaju različite karaktere, namere, ideje ...
a da tek njihov konačni zbir daje onaj finalni karakter jednom časopisu...

Simke
4.11.2006, 7:57
Ako neki nepažljivi čitalac moje prethodne poruke misli da u toj poruci nisam kritikovao ljude koji stvaraju SK vara se. Kritika je precizna i upućena je nekim novinarima i naravno glavnom uredniku koji dozvoli po koji takav tekst ili pak neke višejezičke rečenice.

Iskazao sam svoje neslaganje a da nisam nikoga lično uvredio, da li je to bilo tako teško? ;)

oluja
4.11.2006, 11:04
1.Objasni mi sta je prostacki u poruci u kojoj odgovaram na upozorenja modera da oni koji kritikuju ne upotrebljavaju rec bezobrazna- jer je jelte prostacka - da procitaju 103 str u SK-u da vide sta su probrane i kulturne reci, i sta je zdrav humor???Dve takve poruke su mi odmah obrisane.Ti kao moderator obrisane poruke nazivas prostackim???!!!???? Kulturno nema sta...
Rekao sam prostacke i provokatorske, dakle ili ili, nazalost cesto i oboje. Ako poruka ima samo provokaciju za poentu automatski se kvalifikuje za brisanje.
2.no comment (izvrci,uvrci,okreci)
Znam da zvuci kao fraza ali, da li zaista mislis da je lako izboriti se sa svim glupostima na ovom forumu. Uopstene fraze postanu vremenom neminovnost u ophodjenju sa velikim brojem ljudi.
3.Da, npr. kritika koja se zavrsava "ali ja stvarno volim Q i prvo njegovu kolumnu procitam"(samo nemojte da mi obrisete kritiku,prim.aut.)
Ni ja ne volim takve poruke.
4.Prelistaj SK pa ces videti da su to cinjenice,crno na belo
Misljenja su razlicita...
Primecujes li da 90% obozavaoca SK-a prvo cita Q kolumnu, pa onda kad postigne, prelista SK??? Jel' vam to cilj? Kakav nacin izrazavnja i ponasanja ocekujes od te dece, kojima se to svidja i gutaju te tekstove? Sto ne predlozite g.Uzelcu da pocne takvim stilom da opisuje hardver, mozda se poveca tiraz?
Ili je deviza: "kad propadamo da to bar bude sa stilom"?
Kolumna uopste nije udarna strana u SK. Nikad je ni ne najavljujemo na naslovnoj. Citaoci su ti koji je potenciraju.
P.S. Pogledaj neki broj iz arhive 90-ih kada su plate bile 2-3 marke, i kad je tiraz bio mnogo manji, kakve su bile rubrike,tekstovi,humor, hrabre prozivke vlasti kada se to nije smelo.....
90-e, ne ponovilo se... Takva je bila atmosfera, ekipa autora,... Ako mislis da mozes da napises zanimljiv, duhovit i edukativan txt, posalji nam. Potraga za novim i zanimljivim autorima je neprestana.

Pozdrav.

Crejk
4.11.2006, 11:58
Veliki plus za dodatke tipa "mala skola JavaScript + PHP + MySQl"
Nadam se da ce dodatci preci u praksu i u narednim brojevima.

Magneto
4.11.2006, 12:14
Evidentno je da na Forumu ima članova koji vole da u jednoj rečenici imaju nekoliko engleskih reči, valjda da ih bolje i lakše razumemo. Neka, to je njihovo pravo i ako misle da je tako bolje, neka ih široko im polje, neka pišu a šta neko drugi misli baš ih briga.
Ima tih članova, God bless 'em. Ali suština je sublimirana u ovom bold delu. Mene briga šta drugi misle o takvom pisanju, samo što će mene svi razumeti šta sam hteo time da kažem ako ubacim anglikansku reč, jerbo ću je ubaciti tamo gde znam da će me razumeti, i gde mi to izgleda kao dobro mesto da transfiguriše rečenicu. Naravno, kada je u pitanju forum to su jedna do dve reči u svakoj petoj poruci. Nemojmo prenaduvavati stvari.

Magneto
4.11.2006, 12:28
To ti je, valjda, kao moderu posao.
Meni kao moderu? Uh, daleko bilo. Pu, pu, pu...
To sta ti koristis u svakodnevnom govoru je tvoja stvar. A zna se koji se pisani jezik u Srbiji koristi u ozbiljnim novinskim kucama tipa Politika (bar je nekad bila).To nema veze sa nacionalizmom. I nema veze sa ubacivanjem citata iz stripova i filmova. Ja usvakodnevnom govoru koristim Luznicki dijalekat ali mi to ne daje za pravo da tako i pisem (sem ako se ne radi o Kuriru ili nekom zabavnom casopisu)
Ne bi bilo zgoreg da počneš razmišljati vani kutije. ;) Niko nije sad uzeo da piše čitave tekstove u časopisu na hrvatskom jeziku (ako taj uopšte i postoji) već se zadesi poneka reč koja se upotrebljava na tim prostorima, a i ovde je savršeno razumljiva, kao deo srpskohrvatskoga jezika.

Covenant
4.11.2006, 13:10
@Oluja

Primecujes li da 90% obozavaoca SK-a prvo cita Q kolumnu, pa onda kad postigne, prelista SK??? Jel' vam to cilj? Kakav nacin izrazavnja i ponasanja ocekujes od te dece, kojima se to svidja i gutaju te tekstove? Sto ne predlozite g.Uzelcu da pocne takvim stilom da opisuje hardver, mozda se poveca tiraz?
Ili je deviza: "kad propadamo da to bar bude sa stilom"?


Kolumna uopste nije udarna strana u SK. Nikad je ni ne najavljujemo na naslovnoj. Citaoci su ti koji je potenciraju.

Zaista super-pogledaj malo bolje ovae quote-ove pa ces videti da si kontrirao sam sebi,kao u jos dosta slucajeva...
Hmmm,a sto li je citaoci potenciraju?Zato sto je sa tom svrhom i napisana;)


90-e, ne ponovilo se... Takva je bila atmosfera, ekipa autora,... Ako mislis da mozes da napises zanimljiv, duhovit i edukativan txt, posalji nam. Potraga za novim i zanimljivim autorima je neprestana

Naravno da se takve godine nikad nece ponoviti za SK(to je pored teske situacije u zemlji bio zlatan period)-takav kvalitet,elan i duhovitost vi cete tesko(tacnije nikad)dostici;)
Uglavnom nadstojim da se distanciram od ovih rasprava,jer sam primetio da ovde uglavnom svoje reci ne vredi trositi pored modova "koji su uvek u pravu"

P.S. Mislim zaista-govoris mi da sam ja cininican,i da moji postovi obiluju losim humorom-pogledaj kakvi su tvoji postovi ovde...

oluja
4.11.2006, 13:15
@Oluja
Zaista super-pogledaj malo bolje ovae quote-ove pa ces videti da si kontrirao sam sebi,kao u jos dosta slucajeva...
Hmmm,a sto li je citaoci potenciraju?Zato sto je sa tom svrhom i napisana;)
Procitaj prvi post u temi 11/2006 „/spit”
Naravno da se takve godine nikad nece ponoviti za SK(to je pored teske situacije u zemlji bio zlatan period)-takav kvalitet,elan i duhovitost vi cete tesko(tacnije nikad)dostici;)
Hvala na lepim zeljama.
Uglavnom nadstojim da se distanciram od ovih rasprava,jer sam primetio da ovde uglavnom svoje reci ne vredi trositi pored modova "koji su uvek u pravu"
P.S. Mislim zaista-govoris mi da sam ja cininican,i da moji postovi obiluju losim humorom-pogledaj kakvi su tvoji postovi ovde...
Moderatori nisu uvek u pravu nego pokusavaju da uvedu neka pravila ponasanja.

DeCoy
4.11.2006, 13:41
90-e, ne ponovilo se... Takva je bila atmosfera, ekipa autora,... Ako mislis da mozes da napises zanimljiv, duhovit i edukativan txt, posalji nam. Potraga za novim i zanimljivim autorima je neprestana.


Ja se slazem sa mnogima po pitanju tekstova,da su mnogo bolji(citaj duhovitiji) bili pre desetak godina,a da se sada sve svodi na manje-vise suvoparno opisivanje igre...
Po meni je ubedljivo najbolji bio opis za Colonization,ne mogu se setiti ni broja u kome je objavljen,a ni autora:(

Ali se slazem i sa olujom...ako mislite da mozete bolje,lepse,duhovitije da srocite recenziju neke igre..uradite to,posaljite im...pa cemo svi da presudimo;)

Eh,Covenant...vidim da si presao tisucu postova;)

Covenant
4.11.2006, 13:42
@Oluja
Znas ja mislim da je SK vec odavno ide samo silaznom putanjom i nista nece promeniti moje misljenje(polako ali sigurno),a to traje vec od druge polovine 90-tih do verovali ili ne-danas;)
E mozes misliti kada se u meni prelomilo posle 14 godina redovnog kupovanja SK-a(pravi sam fan(bar sam bio)SK-a,cak i kultista,ali vi to ne kapirate izgleda) jednog dana,te sam poceo da se dvoumim da li vise da ga kupujem?Ne zbog cene,ne zbog oglasa....
Zbog cega?E pa to ostavljam vama da se zapitate;)
Nema vise nista da dodam...

voodoo_
4.11.2006, 15:58
Nemam ništa protiv hrvatskog jezika, ali okoliš je zaista ružna i iritantna reč.

VojaM
4.11.2006, 17:08
Biće onda da ti SK znači više nego što si spreman da priznaš. :)
Što se tiče sadržaja nekad i sad, tu pomoći nema - sve teče, sve se menja. SK odrasta, ti odrastaš, nikad ništa neće biti kao "nekada". Sada sigurno bolje razumeš one starije ljude koji uporno govore da je sve bilo mnogo bolje "pre rata" :)
Inače, ne mogu da nadjem jedan tekst u kome piše baš nešto što bi neko mogao danas da kaže: u stilu "nekad je sve bilo drukčije, ovi današnji ništa ne valjaju, deca nemaju poštovanja, odrasli su prosti, nekulturni, gradove niko ne održava, proizvodi su loše napravljeni...". A ko ga je napisao? Jedan pisac iz starog Rima :)
(Ako neko to nadje, voleo bih da mi na neki način pošalje)

VojaM
4.11.2006, 17:11
Nemam ništa protiv hrvatskog jezika, ali okoliš je zaista ružna i iritantna reč.
"Okoliš" je reč koju ne upotrebljavaš i zvuči ti čudno. Da je ružna ili čak iritantna ne može da se kaže. Moja baba je Srpkinja, ali je ušila školu u Hrvatskoj. Kad je došao novi nastavnik matematike koji je govorio "prava", a ne "pravac", kako je tamo uobičajeno, svi su crkli od smeha. Zar ti to ne liči na ovo što ti pričaš?

VojaM
4.11.2006, 17:15
Verovatno je u pitanju neznanje,jer je neko pomislio u redakciji SK da pošto se u srpskom jeziku koriste 2 pisma da je isti slučaj i u makedonskom.Pošto makedonski jezik ima samo jedno pismo(ćirilicu),ovo je isto kao da neko francuski jezik piše ćirilicom.Moguće, ali mi smo to pismo dobili napisano latinicom, pa smo tako i odgovorili. Razmišljali smo kako da to uradimo i na kraju smo ostavili ovako. Verujem da je sve ipak dovoljno jasno. Nikom nije bila namera da omalovažava makedonski jezik i pismo.

VojaM
4.11.2006, 17:21
Lektor očigledno ne živi u Hrvatskoj jer bi se u tom slucaju koristio hrvatski jezik.Ubacivanjem pojedinih hrvatskih izraza u tekst na srpskom jeziku pravi se neka mešavina koja nije ni srpski ni hrvatski jezik.Ako neko u redakciji hoće da koristi hrvatski jezik treba ceo tekst da napiše na tom jeziku i da se dosledno drži pravopisa i leksike tog jezika.Ovako ovo dođe isto kao da se mešaju ćirilica i latinica ili ekavica i ijekavica,a za to se dobijao kec u osnovnoj i srednjoj školi.Svuda u lingvistici smatra se da je u pitanju jedan jezik. Nije bitno da li ga Srbi zovu srpski, Hrvati hrvatski, a Bošnjaci u BiH bošnjačkim. Neke reči i izrazi uobičajeni su u ovom ili onom dijalektu, ali daleko od toga da je zabranjeno koristiti ih. Ako si dobijao keca u školi, onda je profesor zaslužio poveću lekciju iz šovinizma i ksenofobije.

O pismu i odgovoru na makedonskom već sam pisao.

voodoo_
4.11.2006, 17:45
"Okoliš" je reč koju ne upotrebljavaš i zvuči ti čudno. Da je ružna ili čak iritantna ne može da se kaže. Moja baba je Srpkinja, ali je ušila školu u Hrvatskoj. Kad je došao novi nastavnik matematike koji je govorio "prava", a ne "pravac", kako je tamo uobičajeno, svi su crkli od smeha. Zar ti to ne liči na ovo što ti pričaš?
Ne, zato što reč liči kao da dolazi iz mađarskog, koji je vrlo grub jezik.

drgonzo
4.11.2006, 17:53
@Oluja
Znas ja mislim da je SK vec odavno ide samo silaznom putanjom i nista nece promeniti moje misljenje(polako ali sigurno),a to traje vec od druge polovine 90-tih do verovali ili ne-danas;)
Svet Kompjutera citam od 91-e, a kasnije sam citao i neke brojeve iz 80-tih.
Ne slazem se da je Svet Kompjutera po bilo cemu losiji casopis danas nego 96-te, 99-te, a pogotovo ne 80-tih godina.

su27killer
4.11.2006, 18:19
Svet Kompjutera citam od 91-e, a kasnije sam citao i neke brojeve iz 80-tih.
Ne slazem se da je Svet Kompjutera po bilo cemu losiji casopis danas nego 96-te, 99-te, a pogotovo ne 80-tih godina.

Slazem se, ja ga citam jos od 89. i ne mislim da je losiji danas. Naravno ti staaari brojevi ce meni uvijek vise da vrijede, jednostavno zato sto su - stariji.

Bansek
4.11.2006, 18:42
90-e, ne ponovilo se... Takva je bila atmosfera, ekipa autora,... .
Ne ponovila se ta situacija i standard, ali entuzijazam iz tog vremena..hm.. Kako je rekao prof. u "lepa sela lepo gore" - "rat izvlaci najbolje iz nas" ili tako nesto, a ja bih to preformulisao u to da krizne situacije izvlace najkvalitetnije iz coveka (tj, tera nas da reagujemo najbolje sto mozemo), cim se covek nadje u boljoj situaciji dodje do opustanja. Da ne pricam koliko pare i pozicija u drustvu menjaju ljude.
Ako mislis da mozes da napises zanimljiv, duhovit i edukativan txt, posalji nam. Potraga za novim i zanimljivim autorima je neprestana.
Pozdrav.
U pravu si.To je konstruktivnije od ovog (mog) mlacenja prazne slame (a time nazivam svaki rad ciji je proizvod nula, ili izazivanje jos radova ciji je proizvod nista iliti nula (LBR-lancana beskorisna reakcija))

Marko_L
4.11.2006, 20:52
Nekad i sad, nekad i sad, nekad i sad, čemu to ? Nekad je naša reprezentacija u basketu bila apsolutni šampion sveta, a sad ni Angolu ne možemo da savladamo, nekada smo bili vice-šampioni Evrope u fudbalu, a danas nas dere Obala Slonovače koje je koliko juče počela da igra fudbal, nekada sam i ja imao 12 godina i mogao da odvojim 15 sati dnevno za igranje igara, a danas je premija ako uspem 2, pa šta sad ? Stvari se menjaju. Ne može se reći da su tekstovi u SK-u lošiji nego nekada, jednostavno su drugačiji, što je i logično, jer su se promenili i autori istih. Na prste jedne ruke se mogu nabrojati članovi redakcije i saradnici koji su aktivno pisali "nekad" i sad. To ne znači da su novi autori lošiji, već imaju drugačiji stil pisanja. Pogledajmo recimo opis Civ IV Nenada Vasovića i primetićemo "old school" način pisanja, što znači da takvih tekstova još uvek ima u SK, ali ne može svako da piše tako. Nekada je bilo više takvih autora, a sad ih nema, pa se to primećuje, i šta sad ? Jel treba terati te autore da menjaju stil pisanja ili da na silu pokašavaju da budu duhoviti, ili šta ? Ako neko misli da može da napiše tekst sa više duha, sa više duhovitosti i manje suvoparan, pa neka napiše i pošalje... umesto što ovde drvi kako je nekada sve bilo bolje. Što se tiče "hrvatskih" izraza, pa zaboga, nekada je pola časopisa bilo na hrvatskom (u vreme kada je još postojao srpsko-hrvatski) i nikome nije smetalo, a sad odjednom smeta 2-3 reči koje liče na hrvatske, a onda kažete "ma nije u pitanju nacionalizam". Pa kako nije ? Što vam ne smetaju anglosaksonski izrazi poptu hard diska, monitora, svičera, interneta, CD-a... nego baš isključivo hrvatski ? Na to treba gledati kao blago karikiranje teksta kako ne bi bio previše suvoparan, što u principu i jeste, a ne kao kvarenje jezika ili ne znam ni ja šta. Ok, pročitao si "okoliš", znaš da to znači "okolina" i šta je sad problem ? Ti u svakodnevnom govoru koristi šta tebi više odgovara. Ako krenemo tim rezonom, onda SK ne treba da opisuje hard diskove, nego tvrde ploče, ne treba da opisuje monitore, nego ekranske kutije, ne treba da ima internet rubriku nego rubriku o mreži svih mreža, ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"... i tako dalje. Dajte malo više opuštenosti.

DeCoy
4.11.2006, 21:05
Pogledajmo recimo opis Civ IV Nenada Vasovića i primetićemo "old school" način pisanja, što znači da takvih tekstova još uvek ima u SK, ali ne može svako da piše tako.

To,to je ono sto trazimo!!! Da se NV malo vise angazuje u pitanju opisa:)
Prastari SI se jos uvek sam otvara na stranu gde je njegov opis Pirates-a!
Ili su mozda igre nekada bile bolje,pa su i opisi za iste bolje zvucali;)

ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"...
Nije Ozbiljni Sima nego Ozbiljni Štef;)

Simke
5.11.2006, 0:19
@Oluja
Znas ja mislim da je SK vec odavno ide samo silaznom putanjom i nista nece promeniti moje misljenje(polako ali sigurno),a to traje vec od druge polovine 90-tih do verovali ili ne-danas;)
E mozes misliti kada se u meni prelomilo posle 14 godina redovnog kupovanja SK-a(pravi sam fan(bar sam bio)SK-a,cak i kultista,ali vi to ne kapirate izgleda) jednog dana,te sam poceo da se dvoumim da li vise da ga kupujem?Ne zbog cene,ne zbog oglasa....
Zbog cega?E pa to ostavljam vama da se zapitate;)
Nema vise nista da dodam...
Velika je razlika gledati nešto očima dečaka od 11, 12, 13 godina ili očima odrasle osobe od 25 godina...
Nije Sk jedini koji ti više ne izgleda tako moćno i fenomenalno kao nekada, vremenom će to biti sve više i više raznih stvari, kriterijumi se vremenom pooštravaju i teže nas je zadovoljiti...
Seti se samo kako ti je izgledao neko tada, neko ko je bio tvojih sadašnjih godina, seti se samo devojčica iz starijih razreda koje su ti najverovatnije tada izgledale kao nedostižne boginje... a i bile su jače.:)

voodoo_
5.11.2006, 1:30
Dakle po osmi put :) hoće li biti Neverwintera 2 (i Gothica 3) u decembarskom broju? Taman imate nedelju dana da opišete NWN2 s obzirom da već nekoliko dana cirkuliše.

Jerry McLafllin
5.11.2006, 7:22
Hm,nesto nije u redu u toj tvojoj racunici.Ako se "Svet Kompjutera" zakljucuje do nekih 7 dana pred kraj meseca,a proslo je vec nekoliko dana otkada se igra Neverwinter Nights moze nabaviti,prosta racunica kaze da za opis pomenute igre nemaju nedelju dana,vec oko 3 nedelje.
Sto se tice tvoje tvrdnje da "nadlezni" ignorisu tvoje pitanje,ne cudi me bas mnogo ako je to tacno.U prethodnih par dana na forumu je primetna tendencija da pojedini ljudi postavljaju pitanja tipa:
dosadno-mi-je-pa-ajde-da-pitam-nesto.Pa zato ljudi verovatno nisu sasvim sigurni da li pitas ozbiljno ili se zezas.Evo,cak i ja koji nemam nikakve veze sa SK(osim kao citalac&jedan od mnogobrojnih ucesnika na forumu pomenutog lista) znam odgovor na pitanja koja si postavio.Dakle,u novom (Decembarskom)broju SK-a bice i opisi igara Gothica 3 i Neverwinter Nights.Kako JA to mogu da znam?Pa i nije potrebna vestina rasudjivanja jednog Herkula Poaroa,kako bi se shvatilo da ce opisi pomenutih igara osvanuti u novom broju SK-a.Opis Gothica 3(koji je uz Need For Speed Carbon trenutno najaktuelnija igra,ciji ce se opis uzgred takodje naci u novom SK) bi bio objavljen u aktuelnom Novembarskom broju da se igrica pojavila na trzistu samo nekoliko dana ranije.A opet to je igra koja zahteva aktivno visednevno igranje,kako bi novinar koji je opisuje to uradio na pravi nacin.Prema tome:Mozda je u Novembarskom broju mozda i mogao biti objavljen instant opis Gothica 3,ali SK nije zeleo da omalovazava svoje citaoce tako sto ce objaviti "smandrljan" opis igre koja ne zasluzuje tako nesto.Zato su se odlucili da u Decembarskom broju objave pravi i kvalitetan opis pomenute igre.Sto se tice igre Neverwinter Nights 2,jednacina je sledeca:
Igra je popularna+dovoljno je vremena za njenu "analizu"=Bice objavljena u narednom broju SK.

Simke
5.11.2006, 9:05
Novinari koji žive od svoga pera i koji su u većini slučajeva obrazovani baš za taj posao ne bi trebalo da prave puno jezičkih akrobacija, ne dolazi u obzir pretpostavka kako će ga svi čitaoci razumeti. Ponekad je potrebno uneti nešto slobodnijih termina da bi se izbegla uštogljenost i da bi se tekstovima udahnulo nešto živosti ali ne treba preterivati ni u kom slučaju... a još manje se kriti iza tudjica i praviti paravan iz kojega sebi postajemo važniji što smo ostalom svetu nerazumljiviji ili što nas drugi manje shvataju... ko im je kriv što ne znaju i ne razumeju.

Susretao sam ljude u raznim oblastima koji vole da se gadjaju tudjicama, onako iz rukava... u najvećem broju slučajeva su bili u pitanju foliranti i slabi poznavaoci onoga u čemu su nekim drugim manje upućenim ljudima mogli izgledati kao eksperti...

U kreiranju tekstova za širu čitalačku javnost je jako teško pronaći ravnotežu i proceniti koji nivo razumljivosti neki stručniji tekstovi treba da poseduju.
Pretpostavka koja mi se javlja dok čitam tekstove Saše Uzelca je da bi on to napisao mnogo kraće, preciznije i puno stručnije bi obradio da stalno ne balansira izmedju neupućenih i poznavalaca.
Zamislimo sada da on napiše jedan oštar, precizan i stručan pregled nekog uredjaja, začinjen sa tudjicama i kovanicama i ...
sa osmehom zamišljam na šta bi to ličilo nekom prosečno upućenom čitaocu, mogao bi takav tekst da gleda kao tele u šarena vrata.

Oluja je citirao jedno mišljenje: http://www.sk.co.yu/forum/showpost.php?p=82227&postcount=20

voodoo_
5.11.2006, 10:55
...
Sve je to lepo i logično, ali me ne bi čudilo da recimo Gothic odlože dok se ne pojavi patch koji će da sredi kapitalne bagove u igri, kao što je bilo slučajeva ranije.

player1
5.11.2006, 11:03
Ja nikad nisam video review "odlozen" zbog bagova.

Magneto
5.11.2006, 11:31
Novinar koji živi od svoga pera i koji je u većini slučajeva obrazovan baš za taj posao ne bi trebalo da pravi puno jezičkih akrobacija pomenutog tipa, ne dolazi u obzir pretpostavka kako će ga svi čitaoci razumeti. Ponekad je potrebno uneti nešto tih slobodnijih termina da bi se izbegla uštogljenost i da bi se tekstovima udahnulo nešto živosti ali ne treba preterivati ni u kom slučaju... a još manje se kriti iza tudjica i praviti paravan iz kojega sebi postajemo važniji što smo ostalom svetu nerazumljiviji ili što nas drugi manje shvataju... ko im je kriv što ne znaju i ne razumeju.
Dobro, samo mi nemoj reći da sudiš o mom npr. pisaniju ako nisi pročitao niti jedan jedini moj tekst (što vrlo verovatno i jeste slučaj). Ako nađeš više od pet čistih prenetih engleskih reči u svim mojim napisanim tekstovima ukupno, imaš piće. Naravno, izuzimajući one koje su, terminološki gledano, morale tako da se prenesu. Što se tiče svih tih navodno komplikovanih fraza na koje se osvrćeš, one JESU sastavni deo našeg jezika, dakle u našem su jeziku sasvim ravnopravne kao srpske reči. Uz to, krajnjem čitaocu, koji je mnogo uža grupa od daleko brojnijih čitalaca nekih dnevnih novina npr., one su sasvim sigurno razumljive i prijemčive. A meni kao studentu Filološkog sve reči dolaze posve pririodno i neposredno pri sastavljanju teksta, i nisu deo neke podmukle prirode sa kojom me često povezuješ.

firefly
5.11.2006, 12:00
Ma ljudi samo opusteno.
Normalno je da se jedan jezik razvija.U vreme kada se tehnoloski razvoj suvise brzo razvija za ocekivati je da se sve reci ne mogu prevesti na maternji jezik.
Previse je termina koji se stvarno ne mogu prevesti na Srpski,tipican primer je "Server koji hostuje web stranicu",prvog koji bi mi rekao "usluzivac koji domacinuje mreznu stranicu" nabo' bih ga glavom!
U pomenutom slucaju gde autor koristi rec OKOLIS umesto okolina dokazuje samo recitost autora(nije sliht).

Covenant
5.11.2006, 13:53
Najbolje je bilo "Razvodna kutijica sa permutacijom" iako su se ljudi kleli da je u pitanju obican hub :rofl:

mad_skillz
5.11.2006, 17:56
"..arguing on the internet is like taking part in the Special Olympics...even if you win you are still retarded..." :D:D

Highlander
5.11.2006, 20:01
Zanima me šta ti se konkretno ne dopada u tom tekstu i zbog čega je najgori, pa da poradimo na tome ako ima razloga.
Ne dopada mi se stil pisanja. Rečenice su suvoparne i previše kratke i mnogo odskaču od ostalih tekstova. Nisam hteo da uvredim autora, drugi tekst o ona dva mp3 plejera je u redu.
Eh, posle ovoga teško da će moj tekst ikada biti objavljen... :)
Hvala za negativnu reputaciju... ma ko da je...

EDIT: Nekoliko dana nisam svraćao pa tek sada vidim koliku ste raspravu raspirili. Ovde se više ne zna ko se s kim svadja. U tome nemam interesa da učestvujem.

DukeofSerbia
6.11.2006, 22:26
Licno,nemam problema sa raznim reklamama u SK-u,vecinu samo ovlas pogledam(uglavnom kad hocu da pratim cijene konfiguracija u Srbiji ili nove pogodnosti za ADSL),tako da me ovo u vezi Pinka ne dotice.Ne znam samo sto se neko zali,ako mu smeta,neka ne gleda i kraj.Od reklama se zivi,kakve god da su.


Са овим се и ја слажем. Рекламе скоро и не гледам, сем пар оглашивача које редовно пратим.


Sa ovom praksom ubacivanja hrvatskih rijeci se skoro pocelo,nije bilo ranije,i posto vec vidite da citaoci to ne vole,gledajte da smanjite to malo.

Потпуно си у праву. Преко ноћи (последњих месеци) су увели izvedba и okoliš. У српком језику постоје речи околишати, околишање, али okoliš не! Хрвати су само скратили суфиксе и створили нову реч за околину. Надам се да ускоро нећу читати у СК да је министар за науку и заштиту околиша, Александар Поповић... (ово јесте злонамерна опаска) Биће да је неко наредио од горе...


Bezizlazna diskusija o beznacajnoj stvari, kako vas ne boli glava od ovoga,svaki dan sve isto ,stalno zvacete o istim nebitnim budalastinama,bla bla bla ......

Неће бити Небојша. Ако је безначајно, због чега Хрвати сваки дан чисте језик и стварају нови? Како се њима не промакне околина или извођење уместо izvedba и okoliš. Доста је Србија у име братства и јединства и промашеног југословенства попуштала свакоме на своју штету. Зато се и налазимо где јесмо.


Ovo stvarno više nema smisla. Smeta vam što se upotrebljavaju hrvatske reči a potpuno je normalno kada pročitate ili napišete neku groznu mešavinu englesko-srpskog jezika. Ma jok, kakve veze to ima. Pa danas je 'cool' da se tako komunicira.

Ма шта велиш... Скок у другу област, што би се рекло у логици. Овде није реч о англиканизацији српског језика.

DukeofSerbia
6.11.2006, 22:28
Магнето,


Isuse Bože. Evo meni ne smeta da upotrebljavam u svakodnevnom govoru poneku hrvatsku reč, bez osećaja griže savesti ili ne daj Bože neke neprijatnosti. Meni je taj odnos isti kao kad bi neko rekao "Previše upotrebljavate Crnogorske reči i izraze". Srpski, Hrvatski, Engleski, Arapski, štagod, sve dok se razumemo. Ne osećam nikakvu averziju prema susedima, ni Hrvatima ni bilo kome drugom.

Нисмо ваљда мала деца – сви знамо да црногорски језик не постоји. То што неки у ЦГ фантазирају је њихов проблем.
И ја понекад употребљавам коју хрватску реч, али ЈЕДИНО из зезања, јер су им новостворене речи комедија. СК је озбиљан часопис да би се тако олако играо. Или можда није? И овде није реч о никаквој аверзији према никоме. Одрастао сам у комшилуку са Хрватима, Буњевцима и Мађарима и немам никакву аверзију према било коме. И студирам у граду где су Срби мањина (Суботица). Овде је реч о језику, а не о национализму.
И још нешто: синоћ сам брату из САД (који је емигрирао одавде са својима 1999., а били су избеглице из Зенице у Србији) морао превести izvedba и okoliš, јер није разумео о чему се ради. И није једини!


Niko nije sad uzeo da piše čitave tekstove u časopisu na hrvatskom jeziku (ako taj uopšte i postoji) već se zadesi poneka reč koja se upotrebljava na tim prostorima, a i ovde je savršeno razumljiva, kao deo srpskohrvatskoga jezika.

Нико и не тврди да су читави текстови почели да се пишу на хрватском. Можда су те речи разумљиве онима који гледају хрватске тв станице, али шта је са онима другима који их не гледају?
Српскохрватски језик?! Код српских лингвиста још некако, код хрватских ни говора. Инострани – па сад... Проблем је што је званични говор у хрватској српски и они су тога свесни, и зато избацију упорно нове речи и смишљају нову граматику, јер знамо какво мишљење има хрватска држава о својим источним сусједима.

Умало заборавих,
Чуди ме да нико из СК, па ни ти, није потегнуо аргумент „ако вам се не свиђа, немојте нас читати и куповати“.


"Okoliš" je reč koju ne upotrebljavaš i zvuči ti čudno. Da je ružna ili čak iritantna ne može da se kaže. Moja baba je Srpkinja, ali je ušila školu u Hrvatskoj. Kad je došao novi nastavnik matematike koji je govorio "prava", a ne "pravac", kako je tamo uobičajeno, svi su crkli od smeha. Zar ti to ne liči na ovo što ti pričaš?

Зар новине и часописи не треба да излазе на књижевном језику (у то не рачунам смеће од разних новина и часописа, чија имена не желим ни да помињем)? Ваљда знамо који је?

DukeofSerbia
6.11.2006, 22:28
Lektor očigledno ne živi u Hrvatskoj jer bi se u tom slucaju koristio hrvatski jezik.Ubacivanjem pojedinih hrvatskih izraza u tekst na srpskom jeziku pravi se neka mešavina koja nije ni srpski ni hrvatski jezik.Ako neko u redakciji hoće da koristi hrvatski jezik treba ceo tekst da napiše na tom jeziku i da se dosledno drži pravopisa i leksike tog jezika.Ovako ovo dođe isto kao da se mešaju ćirilica i latinica ili ekavica i ijekavica,a za to se dobijao kec u osnovnoj i srednjoj školi.

Свака част.


Verovatno je u pitanju neznanje,jer je neko pomislio u redakciji SK da pošto se u srpskom jeziku koriste 2 pisma da je isti slučaj i u makedonskom.Pošto makedonski jezik ima samo jedno pismo(ćirilicu),ovo je isto kao da neko francuski jezik piše ćirilicom.

Moguće, ali mi smo to pismo dobili napisano latinicom, pa smo tako i odgovorili. Razmišljali smo kako da to uradimo i na kraju smo ostavili ovako. Verujem da je sve ipak dovoljno jasno. Nikom nije bila namera da omalovažava makedonski jezik i pismo.

No comment.

П.С.
Ово ми дође као чувена српска пословица о лудем и збуљеном, а можда и не.


Što se tiče "hrvatskih" izraza, pa zaboga, nekada je pola časopisa bilo na hrvatskom (u vreme kada je još postojao srpsko-hrvatski) i nikome nije smetalo, a sad odjednom smeta 2-3 reči koje liče na hrvatske, a onda kažete "ma nije u pitanju nacionalizam". Pa kako nije ? Što vam ne smetaju anglosaksonski izrazi poptu hard diska, monitora, svičera, interneta, CD-a... nego baš isključivo hrvatski ? Na to treba gledati kao blago karikiranje teksta kako ne bi bio previše suvoparan, što u principu i jeste, a ne kao kvarenje jezika ili ne znam ni ja šta. Ok, pročitao si "okoliš", znaš da to znači "okolina" i šta je sad problem ? Ti u svakodnevnom govoru koristi šta tebi više odgovara. Ako krenemo tim rezonom, onda SK ne treba da opisuje hard diskove, nego tvrde ploče, ne treba da opisuje monitore, nego ekranske kutije, ne treba da ima internet rubriku nego rubriku o mreži svih mreža, ne treba da opisuje "Serious Sam"-a, nego "Ozbiljnog Simu"... i tako dalje. Dajte malo više opuštenosti.

Потпуно те разумем јер наступаш са модераторске позиције.
И не, нисам још срео човека који говори okoliš у Србији. И какве везе има англиканизација српског језика са овим?


Zanimljivo mi je da se najveći broj reakcija na ono što je napisano u SK-a upućuje na atraktivnije tekstove, pretežno na kolumnu koju najmanji broj čitalaca razume i shvata...sklon sam da tvrdim da je najmanje razumeju upravo oni koji prvi skaču da odgovaraju...

„Ја, играч“, могао бих се кладити... Најбољи текст икада по мени је „Рецепти за бекство из Србије“. Остаће ми заувек урезан у сећању. И човек је у праву. Ја послушао и зато сам се пробио на страним форумима у неколико модинг тимова.

Magneto
6.11.2006, 22:41
Sve je to lepo, a ja opet kažem da podižeš bespotrebnu prašinu oko trivijalnosti. Baš zato što crnogorski jezik i ne postoji, njega sam naveo kao primer. A ja lično ne mogu da razdvajam dva ista jezika, kao što su hrvatski i srpski. Što si se toliko uznemirio oko ovoga, ne vidim razlog...
Чуди ме да нико из СК, па ни ти, није потегнуо аргумент „ако вам се не свиђа, немојте нас читати и куповати“.
Stvarno nema potrebe za ovim. Ako ti je ikad neko rekao nešto poput ovoga, to sigurno nije bio zvaničnik SK-a, već član foruma.

Telepatic
6.11.2006, 23:24
„Ја, играч“, могао бих се кладити... Најбољи текст икада по мени је „Рецепти за бекство из Србије“. Остаће ми заувек урезан у сећању. И човек је у праву.
Koji broj je u pitanju?:)

oluja
7.11.2006, 1:27
:offtopic:

NightWolf
7.11.2006, 14:23
Gothic 3 nije igra meseca?Ne kupujem:D


eee,gorane,gorane,ako je tvoji omiljeni serial gothic trebalo bi barem da znas kada izlazi,mnogo su odlagali zbog dorada i jos sta sve ne(citao u bog zna gde..)i koliko sam video izasla je samo beta verzija igre,nisam ni ja siguran ali momci koji stoje isa gothic-a nesto kasne.


POZ:ciao:

NightWolf
7.11.2006, 14:29
bolje umesto "SK", da se časopis zove "SFAIPMT", svet foto aparata, i-podova i mobilnih telefona, kada će sadržaj :mad:



casopis je bolji on ostalih po svemu zasto?;) bas zato sto ima vesti sa polja nove tehnologeje I KOMPJUTERA,ali zanimljiv ti je predlog,zabavan i smesan:rofl:

todos
13.11.2006, 21:03
Posto sam bio odsutan desetak dana a naravno sa sobom sam poneo i SK,te bih hteo sa malim zakasnjenjem da prokomentarisem ovaj ipak slabiji broj.Knjizica je OK.I ovo bi trebalo praktikovati i ubuduce posto ne ide dvd.Acdsee je fenomenalan ipak je to program koga poznaje 90% upucenih u ovakvu tematiku.Hardver je katastrofa osim opisa poslednjih grafickih koje vrede cisto informaciono zbog poslednjih izlazaka istih.Ali posto to uvek cini jedan te isti ,koji ne gotivi ati,ipak se iz prilozenog vidi da je ati bolji ali ne i iz usta cenjenog Sase.Zasto g. Kuzmanovicu toliko mrzis big brothera kad je to jedna od najgledanijih kako da se izrazim (stao mozak) emisija u celoj Evropi.Pa svi to gledaju cak i oni intervjuisani sa ulice koji se toga gnusaju.Po tebi izgleda da je bolje gledati reprizu Kasandre i ostalih udavaca nego ovo.Citav projekat je napravljen namenski,da se bolje izuci psiha razlicitih ljudi kako bi se najbolji jednog dana uputili na Mars ili na neku buducu bazu na mesecu.Sad ces reci da lupam.
p.s.Opet sam video kevu u ovom broju.

hacker_aca
15.11.2006, 20:17
Evo čitao sam članak o WCG finale u Monci i mislim da je ipak moglo još ponešto da se napiše.

Jel' bi moglo da se malo više piše o turnirima kako u Srbiji tako u svetu, mislim da bi bilo zanimljivo.

oluja
18.11.2006, 15:16
Evo čitao sam članak o WCG finale u Monci i mislim da je ipak moglo još ponešto da se napiše.
I mi bi voleli da mozemo da odemo do Monce.... ;)