PDA

Prikaži potpunu verziju : Legalan operativni sistem za prodaju laptopova


Dusan.
18.1.2014, 22:41
Pozdrav, evo jedno pitanje cisto onako iz radoznalosti, recimo da bi poceo da se bavim rodajom laptopova po principu nadjes jeftinije prodas skuplje, ili kompletiram sta fali. E sada, kako je svima dobro poznato svi vole instalirani sistem, kako ja znam zakonski je zabranjeno da se prodaje laptop sa piratskim sistemom, ali to limundu, KP i slicnim sajtovima nista ne smeta koliko vidim. Zeleo bi da to sto radim bude legalno, i razmisljao sam da u laptopove stavljam linux. Prvenstveno distribuciju "Zorin OS" posto je napravljena tako da se prilagodjava izgledu svih windowsa- od 2000 do sedmice, pa cak moze da lici i na macintosh. Linux je free distribucija ali koliko vidim na njihovom sajtu nigde ne pise da li sme da se koristi u komerconalne svrhe. Takodje, sto se windows-a tice, zanima me da li bi imao problema ako bi radio ono sto rade drugi, tipa "Laptop ima instaliran xp spreman za rad" posto je to ipak ilegala?

water wizard
18.1.2014, 22:48
nema šta ti da instaliraš laptopovi dolaze sa instaliranim sistemom a posle kupac može da te zamoli da mu instaliraš neki OS

Bryan Fury
18.1.2014, 23:19
nema šta ti da instaliraš laptopovi dolaze sa instaliranim sistemom a posle kupac može da te zamoli da mu instaliraš neki OS

Očigledno su u pitanju polovni laptopovi :)

Zeleo bi da to sto radim bude legalno, i razmisljao sam da u laptopove stavljam linux.

Takodje, sto se windows-a tice, zanima me da li bi imao problema ako bi radio ono sto rade drugi, tipa "Laptop ima instaliran xp spreman za rad" posto je to ipak ilegala?

Da bude legalno, ali ipak nelegalno? :D Ne znam, onaj ko zna da koristi Linux taj će ga i sam instalirati, čisto sumnjam da će mu biti bitna distribucija koju ti namestiš. :)

Dusan.
19.1.2014, 12:18
Očigledno su u pitanju polovni laptopovi :)



Da bude legalno, ali ipak nelegalno? :D Ne znam, onaj ko zna da koristi Linux taj će ga i sam instalirati, čisto sumnjam da će mu biti bitna distribucija koju ti namestiš. :)
Da u pitanju su laptopovi. I hteo bi da bude legalno, a ovo za win sam pitao cisto iz fazona. Inace posto je linux jelte besplatan, ZorinOS vrlo podseca na windows: http://linog.info/wp-content/uploads/2012/07/zorin-desktop.png
zato sam i pitao. Pa kad neko mozda prelazi na drugi sistem, racunam lakse mu je u Linux-u koji izgleda slicno kao win nego neka druga distribucija.

analayzer
19.1.2014, 13:48
Sve može.:Freddy:

voodoo_
19.1.2014, 14:24
Možeš ga slobodno instalirati na laptop za prodaju, "free" u ovom smislu znači i besplatno i slobodno, nemaš komercijalnih ograničenja.


Ako ćemo da cepidlačimo, postoje distribucije koje nisu besplatne u ovom smislu (npr. Red Hat Enterprise Linux) ili sadrže neke pakete za koje, iako su besplatni, moraš da dobiješ odobrenje autora da ih distribuiraš u komercijalne svrhe, ali ta druga stavka ne važi za Srbiju tako da samo udri.

Dusan.
19.1.2014, 14:47
Oke, hvala :) Pa i za windows ne vazi 90% oglasa je piratski instaliran, cak sam vidjao stave ljudi "instaliran black windows xp" tako da ono... Ali ipak legalno je legalno :)

voodoo_
19.1.2014, 15:24
Ne znam što uopšte pominješ operativni sistem u oglasu, neće kupac prelomiti između tebe i nekog drugog zato što ti nudiš OS a drugi ne. To su stvari koje se govore kad je kupac zainteresovan i kad krenete da se dogovarate, a ne nešto što mora da se piše u samom oglasu.

water wizard
19.1.2014, 15:28
ja na oba laptopa što sam imao imao je legalan windows i nalepnica

Bryan Fury
19.1.2014, 17:04
Ne znam što uopšte pominješ operativni sistem u oglasu, neće kupac prelomiti između tebe i nekog drugog zato što ti nudiš OS a drugi ne. To su stvari koje se govore kad je kupac zainteresovan i kad krenete da se dogovarate, a ne nešto što mora da se piše u samom oglasu.

Slažem se, po oglasima je uglavnom faktor cena, a ne instaliran Windows. :)

ja na oba laptopa što sam imao imao je legalan windows i nalepnica

Samo ako imaš i račun za sve to. Ako treba da se koristi u firmi, polovan računar ne bi prošao, imao nalepnicu ili nemao :)

water wizard
19.1.2014, 17:10
najbolje da stavi kao opciju da može da se ubaci linux 4free pa ko voli nek izvoli

ZoNi
3.2.2014, 16:17
Možeš i da skineš legalan "trial" Windows7, koji radi bez aktivacije 30 dana. Dovoljno da se vidi da je sve OK, a šta će ko da instalira posle - šta te briga :)

ColdBoot
3.2.2014, 23:04
Zorin traži donaciju samo ako hoćeš tehničku podršku; za drugo ga briga. Mislim, da zna da si instalirao na 1000 laptopova, možda bi on tebe donirao.:D

Laskaris
4.2.2014, 9:34
Samo ako imaš i račun za sve to. Ako treba da se koristi u firmi, polovan računar ne bi prošao, imao nalepnicu ili nemao :)
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.

@Dusan: nemoj ZorinOS da instaliras - ta distribucija dolazi u Gnome 3 okruzenju a ono je bagovito sa ATI karticama. Ako ces linuks idi na MATE, XFCE ili KDE okruzenja. Najbolje je da instaliras neki demo windowsa 7. Sta ce posle kupac sa njim da radi tebe i nije briga. Operativni sistem je dobio. Linux mozes da instaliras na masine namenjene npr za office poslove.

Bryan Fury
4.2.2014, 10:49
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.

Misliš ili znaš? Bojim se da ništa od toga što si napisao nije tačno. Moraš imati fakture/račune kada ti dođe kontrola.

Laskaris
4.2.2014, 11:34
Fakturu ili racun svakako moras imati kada je racunar prijavljen kao osnovno sredstvo firme. Pri kupovini si se oslobodio poreza, finansijski je i taj racunar deo vrednosti firme.
Ali npr racunar ne pripada firmi - nije deo supstance firme. Zasto onda racun? Drzavu zanima da platis porez i da ona ne placa opremu koju kupujes kroz oslobadjanje od poreza. Ti ako imas racun natovaris to lepo na rashode firme u toj godini i platis manje poreza. Zasto bi drzava isla protiv sebe u tom slucaju? Zaista ne vidim razlog. Firma registrovana kao d.o.o npr ionako samo novcano odgovara do sume koja odgovara osnivackom kapitalu tj svi clanovi odgovaraju samo do visine svog uloga. Morao bih da pogledam zakonsku regulativu ponovo ali cini mi se da sam pre nekih godinu-dve procitao da ne mora vec da je izjava o koriscenju bez naknade prihvatljiva. To drzavi nikako nije na stetu. Naprotiv. E sad, da li to vazi samo za d.o.o firme koje imaju mali obrt godisnje ne bih bas znao.
Svakako bi se jako mali broj firmi uopste odlucio za ovakvo resenje kad mogu da uzmu nov proizvod oslobodjeni poreza.

Bryan Fury
4.2.2014, 11:49
Svaki proizvođač softvera ima regulisano da li se i kako može dalje ustupati ili prodavati njegov softver. Ne znam za sve, ali kod Microsofta je koliko se sećam moguće samo ako si uz računar dobio i svu prateću dokumentaciju, račune i fakture - kako god moraš imati neki dokaz da je softver kupljen, ne možeš reći da si ga našao na ulici :)

ColdBoot
4.2.2014, 11:55
Kako sada stvari stoje, svako okruženje može biti bagovito sa ATI karticama.;)

Laskaris
4.2.2014, 12:05
Svaki proizvođač softvera ima regulisano da li se i kako može dalje ustupati ili prodavati njegov softver. Ne znam za sve, ali kod Microsofta je koliko se sećam moguće samo ako si uz računar dobio i svu prateću dokumentaciju, račune i fakture - kako god moraš imati neki dokaz da je softver kupljen, ne možeš reći da si ga našao na ulici :)
Vrlo moguce - ja sam mislio pre svega samo na racunar (hardver) bez operativnog sistema i softvera. Ali, sve dok imam originalni CD Windowsa (sa racunom a mozda cak i bez) i licencu za npr AutoCAD za godinu dana sa racunom ne bi trebalo da bude problema.

wega
4.2.2014, 16:19
Sestra mi je prošle godine otvorila knjigovodstvenu agenciju pa sam se pored nabavke neophodnog hardvera bavio i pitanjem legalnosti softvera. Uzeli smo 2 računara u WinWin-u sa OEM licencom (zato što je dosta jeftinija od Retail verzije), ali takođe smo uzeli i produženu garanciju na ove računare od 5 godina (pošto se OEM verzija veže za hardver tačnije za matičnu ploču) tako da će u najgorem slučaju ta licenca važiti 5 godina. Poreska uprava (inspekcija) prilikom provere legalnosti instaliranog softvera pored nalepnice obavezno zahteva i fakturu (račun) na kome je kao stavka navedena verzija OS. Umesto Microsoft Office na računarima sam instalirao Open Office (ali tu je i usb sa portabilnim MS Office kad zatreba :D)


Utvrđivanje legalnost softvera:

http://www.microsoftsrb.rs/download/legalnost/Leg_brosura.pdf

water wizard
4.2.2014, 16:26
znači treba da izdaje i račun, a ako planira da otvori firmu za prodaju polovnih kompjutera to neće moći jer je zabranjen uvoz polovnih kompjutera

Laskaris
4.2.2014, 16:30
Da, kada imas OEM operativni sistem logicno je da traze racun jer je taj operativni sistem legalan samo na tom racunaru, racunar je kupljen nov i knjizi se kao imovina firme. Ali ako imam polovan racunar i retail verziju operativnog sistema na DVD-u ne verujem da ce iko da trazi racun za kompjuter tj za sam hardver ako firma taj racunar samo koristi a nije vlasnik.

wega
4.2.2014, 16:39
Da, kada imas OEM operativni sistem logicno je da traze racun jer je taj operativni sistem legalan samo na tom racunaru. Ali ako imam polovan racunar i retail verziju operativnog sistema na DVD-u ne verujem da ce iko da trazi racun za kompjuter tj za sam hardver.

Tačno. Tražiće ti samo račun za tu Retail (iliti FPP licencu - Fully Packaged Product) verziju OS koja ti je na računaru.
Račun za kupljeni računar ti mogu tražiti u slučaju da si kupio GGK licencu (jer datum kupovine licence ne može biti stariji od datuma kupovine računara tj. hardvera).

Nemanja NS
5.2.2014, 3:01
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.

@Dusan: nemoj ZorinOS da instaliras - ta distribucija dolazi u Gnome 3 okruzenju a ono je bagovito sa ATI karticama. Ako ces linuks idi na MATE, XFCE ili KDE okruzenja. Najbolje je da instaliras neki demo windowsa 7. Sta ce posle kupac sa njim da radi tebe i nije briga. Operativni sistem je dobio. Linux mozes da instaliras na masine namenjene npr za office poslove.

Nažalost, potpuno netačno u slučaju Stradije...:facepalm
Jedina stvar koju inspekciju interesuje kad ti izlista instaliran softver na računaru je postojanje faktura za isti...drugim rečima, zabole ih ona stvar za tip licence koju imaš (ja gomilu puta samo "sažvaćem" ljudima sedmicu, mrzi me da je aktiviram preko s/n) i imaš osam dana da je dostaviš ili...:Freddy:
Vrlo zanimljivo u slučaju insataliranog Adoba ili Autodeska...:nov_explo

Laskaris
5.2.2014, 10:51
Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.

Bryan Fury
5.2.2014, 10:58
Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.

Naravno da će da ti traže, a i ako si kupio sa interneta treba da imaš izveštaj o plaćenoj carini i porezu inače si u carinskom prekršaju ili kako se to već zove :D Ako nešto otvaraš, obavezno gledaj da imaš to pokriveno sa fakturama i računima/ugovorima, ja se ne bih zezao s tim :)

water wizard
5.2.2014, 11:10
tako je to kad mali perica radi u inspekciji
Sećam se kad je M$ dao donaciju državi u vidu operativnih sistema tj da su im legalizovali sve kompjutere.. tad su i potpisali da će da se bore protiv piraterije a državni službenici to shvatili kao još jedan harač na narod tj privatnike. Pa majku im valjda i ti privatnici hrane porodicu i plaćaju takse pusti ih malo ne moraš da tražiš račune do trećeg kolena ako ima original CD dosta je sigurno ga je negde platio nije ga ukrao

Laskaris
5.2.2014, 11:29
..ne moraš da tražiš račune do trećeg kolena ako ima original CD dosta je sigurno ga je negde platio nije ga ukrao
Pa to i ja mislim. U Nemackoj mogu naci relativno jefitne nesto starije verzije softvera koji bih koristio u firmi. Najnovije verzije su skupe i nepotrebne za obim posla koji bi firma u Srbiji imala u pocetku. Nemam nameru nikoga da prevarim naravno ali ako kupim od privatnog lica ipak ne mogu da dobijem racun a ne bih da imam probleme sa inspekcijom. Kakav racun oni zahtevaju? Od distributera softvera direktno ili im je bitno samo da postoji neki racun za softver tj da vide da je kupljen? Mogu npr da odstampam potvrdu o placanju sa ebay-a (ako platim paypalom dobijem je) ako ce da je prihvate kao racun.
OK, neki softver bi zahtevao kupovinu godisnje licence (ili mesecne jer je uzasno skup pa bih je placao samo kad ima posla), tu bih verovatno mogao da pokazem racun direktno od proizvodjaca softvera. Dozivotna licenca (za jedan racunar) kosta 14 000 eur..

Bryan Fury
5.2.2014, 11:53
Najbolje se direktno obrati inspekciji, da ne bi kupovao nešto što ti posle ne vredi i slično.

Kontakt centar: 0700 700 007

PU- SEKTOR ZA INFORMACIONE I KOMUNIKACIONE TEHNOLOGIJE, Odeljenje za kontrolu legalnosti sofvera 011-3953460, 011-3950636, 011-3620-483, 021-521554, 034-337864, 018-515192

Nemanja NS
5.2.2014, 12:27
Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.

Da, upravo tako..:eek:
Inspektor Čabarkapa nema blagog pojma šta su to licence, kako se mogu prenositi etc, već ti samo izlista instaliran softver i kaže da imaš 8 dana da dostaviš fakture za isti. Tako se sprovodi kontrola legalnosti softvera u Srbiji..

Dusan.
5.2.2014, 23:34
Ljudi, a da niste malo skrenuli sa teme :) Sto se tice ZorinOS-a, u to da je bagovit sam se licno uverio kada sam ga ubacio, drugo poslali su mi odgovor na email i da, legalno je to sto nameravam. Ipak ako bude nesto od toga idem na varijantu Windows 7 trial :D