PDA

Prikaži potpunu verziju : Kupio laptop sa Win 8 i hocu da ga zamenim za Win 7


tiesto_munze
3.12.2013, 14:14
Pre neki dan sam kupio laptop Fujitsu UH572M 13,3" / i5-3317U / 8GB / 500GB + 32GB SSD / HD4000 koji u sebi ima instaliran Windows 8 koji zelim da zamenim sa Windows 7.

Posto nemam dvd rom napravio sam butabilan usb (Win 7) i u BIOSU-u podesio usb na prvo mesto medjutim nakon restartovanja laptopa nece da krene instalacije. Pretpostavljam da je kod Win 8 nesto zakljucano u BIOS-u, tako sam bar procitao negde. Ne znam jel ima neke veze sto je windows instaliran na ssd.

Dodatni problem je sto mi se nakon jednog restartovanja pokrenula instalacija update-a koju sam nakon 15ak minuta prekinuo gasenjem laptopa preko dugmeta :tapsh::boodala: i sada kada udjem u windows 8 touchpad zna da zeza, restartuje mi se cesto... samo hocu da predjem na sednimu.

cane.prebranac
3.12.2013, 14:20
Ne bi trebalo da je nesto zakljucano, samo proveri jesi li sigurno napravio dobar butabilni usb, prbaj na neki drugi nacin da ga napravis.

Bryan Fury
3.12.2013, 16:01
Da je zaključano u BIOS-u ne bi mogao ni da prebaciš na USB, a nema veze da li je ssd ili nije. Kad si ga gasio na dugme, sigurno si ga samo poslao na stand-by. Proveri da li je taj usb uopšte dobro napravljen.

tiesto_munze
3.12.2013, 16:16
Kako mogu proveriti da li sam dobro napravio usb?

Prazan USB od 8 GB, i Windows 7 iso file. Prvo sam ga napravio preko programa "Windows 7 USB/DVD download tools" pa sam posle probao preko "WiNToBootic" i nista.

tiesto_munze
3.12.2013, 16:23
Da je zaključano u BIOS-u ne bi mogao ni da prebaciš na USB
Inace u BIOS-u Boot Priorty Order mogu da pomeram uredjaje preko "+" ka dole i preko "-" na gore. Iz nekog razloga "-" uopste ne reaguje pa moram da spustam sve preko "-" da bi usb bio prvi.

Sladjan85
3.12.2013, 17:05
Napravi ti butabilni usb preko programa Rufus. Samo selektujes ISO fajl i to je to.

Dzajo5
3.12.2013, 18:22
Mislim da moraš da podesiš UEFI i isključiš Fastboot i Secureboot, posle toga možeš da pokreneš instalaciju.

tiesto_munze
3.12.2013, 19:07
Nazalost nisam ni sa Rufus-om uspeo

tiesto_munze
3.12.2013, 19:24
Mislim da moraš da podesiš UEFI i isključiš Fastboot i Secureboot, posle toga možeš da pokreneš instalaciju.

Secute Boot mi je ukljucen a Fast boot je iskljucen. Kako da podesim UEFI?

Dzajo5
3.12.2013, 19:30
Na to sam mislio. u biosu iskljuci secureboot i u settings iskljuci fastboot, podesus na taj nacin eufi i mozes da bootujes ostale sisteme.

tiesto_munze
3.12.2013, 19:36
Ne mogu uopste da menjam bilo sta u Secure Boot Configurations, kao da je blokirano. Fast boot je vec bio iskljucen tako da necu nista dirati.

Dzajo5
3.12.2013, 19:53
Onda ne znam kako da ti pomognem.
Potrebno je iskljuciti secureboot kako bi mogao bootovati ostale sisteme ili instalacije.

satmari
4.12.2013, 22:09
jedna preporuka i sam primer,imam toshiba satelite,imao sam windows 8 i prebacio sam na win 7,sad mi neki dugmici ne rade,lap top je napravljen za 8.nije da mi ne rade slova ili nesto,nego ne rade mi precice za wifi,za zvuk,za player itd,znaci ne daju dzabe fabricki sa osmicom,raspitaj se dal ce ti raditi sve i dalje sa sedmicom,inace u biosu sve stavis na disable a first boot stavis na usb tako da ti instalacija ide bez trte mrte :dedica:

Sass Drake
4.12.2013, 22:12
jedna preporuka i sam primer,imam toshiba satelite,imao sam windows 8 i prebacio sam na win 7,sad mi neki dugmici ne rade,lap top je napravljen za 8.nije da mi ne rade slova ili nesto,nego ne rade mi precice za wifi,za zvuk,za player itd,znaci ne daju dzabe fabricki sa osmicom,raspitaj se dal ce ti raditi sve i dalje sa sedmicom,inace u biosu sve stavis na disable a first boot stavis na usb tako da ti instalacija ide bez trte mrte :dedica:


Da li si koristio Fn taster?

satmari
4.12.2013, 22:13
ne,nisam.samim tim win 8 mi podrzavao screen touch a 7 ne podrzava.

tiesto_munze
4.12.2013, 23:24
Na Fujicinom sajtu pse da podrzava i Windows 7. Uspeo sam da iskljucim Secure Boot Option, to sam uspeo da uradim tek nakon sto sam postavio Supervisor password. Znaci Secure boot option i Fast boot iskljuceni, USB podesen na prvo mesto po prioritetu ali i dalje nece da pokrene instalaciju nakon restartovanja. Jel treba da pritisnem neko dugme nakon paljenja racunara?

satmari
4.12.2013, 23:34
nakon ukljucivanja bi trebalo na par sekundi da ti se zaustavi crna slika sa textom c_ tad stisnes enter i treba da zapocne instalaciju,dalje pratis uputstva uputstva.samo pazi jer ces trebati participaciju da uradis da ti izbrise stari sistem,bolje uradi sa nekim ko je to vec radio,nakon svega trebace ti instaliranje drajvera,ako ih nemas nemoj ni pocinjati jer neces imati pristup internetu i neces ih moci skinuti a imas ih milion vrsta tako da moras naci po broju tacno koji je tvoj.

tiesto_munze
4.12.2013, 23:44
Pojavi se samo crn ekran bez c_ i stiskam enter ali se nista ne desava. Drivere nemam, uz laptop sam dobio 2 cd-a ali nemam cd rom. Cak i ako uspem da pokrenem instalaciju kako onda uopste instalirati drajvere? Da ih nadjem, skinem i prebacim na usb?

gorann
5.12.2013, 0:32
Бутабилни УСБ направи програмом Wintoflash, ако је уопште проблем бутабилност УСБ-а. Увек кристим овај програм, и никада проблема нисам имао.

dejan_osipaonica
7.12.2013, 0:24
Laptop sa osmice na sednmicu ume da pravi problem neka stavka u biosu. Uradio par komada i svuda se opcija drugacije zvala. Na lenovu boot non win8 os ili tako nesto opcije enable/disable. Na jednoj toshibi satelite boot type pa su opcije bile uefi i normal.
Prodji ponovo polako kroz bios i iscackaj sve opcije trazi nesto neuobicajeno.
Kliko sam shvatio cak i sve particije moraju da se pobrisu koje je napravio w8.
Drajvere skini i nabaci na usb bar je taj deo lak za realizaciju.

tiesto_munze
12.12.2013, 14:56
Upravo tako, uspeo sam da pokrenem instalaciju. Opcija koja je bila iskljucena se zove CSM i nakon sto sam je ukljucio uspeno je pokrenuta instalacija.

Sledeci problem mi se javio nakon sto sam instalirao Windows 7 na ssd disk, nakon restarta umesto da udje u Windows izadje mi sledeca poruka "Warning, Bootable device was not found" i jedina opcija mi je da kliknem na Continue nakon ceka me vodi u Boot Menu u kome mi izadje 1. Drive= HDD:WDC WD5000LPVT-16G33T0 2. Windows Boot Manager. A pored Boot menija imam i Application Menu u kome imam 1. BIOS Setup 2. Diagnostic Screen