PDA

Prikaži potpunu verziju : Čuste li OVO?! (Štetnost igara)


Auror
7.10.2006, 19:31
Je li gledao neko sad Dnevnik 2 TVCG1?Pricali su o stetnosti igara na djecu i anketirali gradjane.Veli jedan djed:Mislim da igrice stete djeci psihicki jer ima dosta nasilja u njima.Mislim da pored psihickog uticaja te igrice stete i zdravlju djeteta!-Pazite izjave.Jedan coek veli ima malu djecu pa moze jos da ih kontrolise.Rekose da su culi-pazite culi da je u nekoj zemlji otvorena klinika za odvikavanje od igrica.Spominju igrice -igrice i igrice na sve strane.Sta mislite o ovome?:dedica:

Dimo
7.10.2006, 20:13
Moracu dovece da pogledam treci dnevnik da vidim tu sprdnju.Mada me od nasih ljudi nista ne cudi,vecina jos zivi u zlatnom dobu '60-tih...

Ice-Man
7.10.2006, 20:19
Ma to su be cobani! Neznaju oni sta su igre! A i te chiche, njima krivo sto oni to nisu imali kad su bili u mladjim godinama (i u dusi i u telu)! Odvikavanje od "igrica" - lolol!:D Pa ko ce mene odviknuti od igara osim mene samog! Ja odlucujem sta cu da igram i kolko cu da igram! Naravno ja necu da preterujem pa da igram preko 6 sati, mada sam i to radio kad sam bio mali i glup, ali sam sada veliki i glup ali zato ne igram tolko!:D

Ma chiche FTW!:rofl:

optimus_prime
7.10.2006, 21:36
Igre ne mogu da zatupe, ali mogu da uticu podsvesno , pez obzira da li je dete ili odrstao covek u pitanju, ja sam okoreli Gamer, pa i pocelo je da utice malo na moju podsvest bez obtzira dali igram horror igru ili neku platformu. Tako da nije sve tako bas jednostavno o ovome moze da se raspravlja satima, nedeljama godinama. Sve sto se desava u stvarnom zivotu utice na svest i podsvest, tako i igre, jer nasa podsvest nezna sa filtere, ona izvrsva ono sto vidi ili pomisli, ovo je jako kompleksna nauka i nemoze da se o njoj raspravlja na ovaj nacin.

Ukoliko mozes svesno da shvatis da nesto iz igara utice na tebe, onda nije nimalo opasno da se to ispravi i izkontrolise, ali ako si u podsvesnom stanju primio neke "lose" podatke koje si gledao kao zabavu onda podsvest pocinje sa izvrsavanjem mimo tvoje svesti tako da ti ustvari i nisi svetan onoga sto uradis, ali najbolje je pitanje, sta bi izazvalo to nesto u tebi da napravis takvu reakciju, bilo dobru bilo losu.

SirDuck
7.10.2006, 21:38
Ma ko ih j3b3.
Chiche ni ne znaju sta je to komp.
Isto misljenje ko moja keva:kreza: .

A centar za odvikavanje postoji.
Tako sam bar ja cuo.
Valjda za ove MMORPG-ovce.

Nicolas
7.10.2006, 22:32
Centar postoji, i to valjda u rusiji, u krajnjem slucaju negde na severu evrope, nema nikakvih gedzeta, tv-a, kompova nikako, zabranjeno je i koriscenje mobilnog tel., valjda malo prirodnog okruzenja, knjige, bavljenje sportom i tako to...

A znajuci kako stvari u cg funkcionisu pomislio bih da skrecu paznju naroda s nekih vaznijih problema:icon_scra

nighthawk
7.10.2006, 22:40
Problem nije u igrama, problem je u tome sto roditelji ne umeju da kontrolisu svoju decu, pa onda kad oni ne mogu da im zabrane da se igraju preko mere onda treba zabraniti igrice.

A M G
7.10.2006, 22:59
Problem nije u igrama, problem je u tome sto roditelji ne umeju da kontrolisu svoju decu, pa onda kad oni ne mogu da im zabrane da se igraju preko mere onda treba zabraniti igrice.

Vala ako si ga rek'o!:dedica:
Doduse, ne radi se ovde samo o deci, citao sam na netu da je neka majka zapostavljala decu zbog kompjutera, te je dosla socijalna sluzba i oduzela ih joj!:(

hacker_aca
8.10.2006, 3:26
Ima centara za odvikavanje od igara u Kini, Njemačkoj i još nekim zemljama, mada sam ja samo za ove dve čuo. "Pacijenti" su u velikim sobama sa mnogo sunčeve svetlosti (tj. prozora), igraju karte i druge igre, nema mobilnih, TV-a.....

A to što ti ljudi pričaju su čiste gluposti. Oni ni ne znaju šta je to a komentarišu. Jeste da ima ljudi koji se stvarno užive u igru ali meni i dalje nije jasno kako oni mogu da ubiju čoveka i posle kažu da su mislili da su igrali GTA. Pa nije ti isto držat pištolj od 1kg i pretisnut obarač i držanje miša koji nema ni 300 grama i pritom ga klikćeš. :confused: I ja se uživim u igru i dovoljno sam dugo igrao i još igram igre gde ima klanja i pucanja ali naravno nisu mi to jedine igre pa ne ubijam ljude i spaljujem mačke. :) Jeste, sve mi je to u mozgu, i urežu mi se u pamćenje neke scene iz takvih igara i ja se ponekad utripujem ali to je "pucanje" u stilu Max Paynea. :) Samo što nikad ne bih mogao da uzmem pištolj i da pucam u nekog.

Slična tema (ako ne i ista): http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=2192

Nicolas
8.10.2006, 3:32
Jeste da ima ljudi koji se stvarno užive u igru ali meni i dalje nije jasno kako oni mogu da ubiju čoveka i posle kažu da su mislili da su igrali GTA. Pa nije ti isto držat pištolj od 1kg i pretisnut obarač i držanje miša koji nema ni 300 grama i pritom ga klikćeš. :confused: I ja se uživim u igru i dovoljno sam dugo igrao i još igram igre gde ima klanja i pucanja ali naravno nisu mi to jedine igre pa ne ubijam ljude i spaljujem mačke. :) Jeste, sve mi je to u mozgu, i urežu mi se u pamćenje neke scene iz takvih igara i ja se ponekad utripujem ali to je "pucanje" u stilu Max Paynea. :) Samo što nikad ne bih mogao da uzmem pištolj i da pucam u nekog.
Mozda zato sto igraju na hi-end konf. i sve im izgleda mnogo realnije nego nama:D E a sto se tice GTA i ja sam imao problema posle Vice City-a, vozim kola ugledam pesaka i razmisljam da li da ga gazim ili ne:confused: *sro sam se tad ziv kada sam shvatio o cemu sam razmisljao, sta je bilo da sam odlucio suprotno:confused: katastrofa, bilo je ili kola ili GTA, tako da nisam zalazio u svet Vice City-a neko vreme. btw nisam igrao na hi-end konf.;)
A o NFS-u Underground 1 i 2, fuuuuuuuu, tu sam bankrotirao, naplacivao sam se kazni brze voznje samo tako, vozio sam kao nenormalan, bas kao da sam u NFS-u i srecom da kucnem u drvo nisam doziveo saobracajku.

hacker_aca
8.10.2006, 3:35
Mozda zato sto igraju na hi-end konf. i sve im izgleda mnogo realnije nego nama:D E a sto se tice GTA i ja sam imao problema posle Vice City-a, vozim kola ugledam pesaka i razmisljam da li da ga gazim ili ne:confused: *sro sam se tad ziv kada sam shvatio o cemu sam razmisljao, sta je bilo da sam odlucio suprotno:confused: katastrofa, bilo je ili kola ili GTA, tako da nisam zalazio u svet Vice City-a neko vreme. btw nisam igrao na hi-end konf.;)

Samokontrola, komšija, samokontrola! :D

Nicolas
8.10.2006, 3:42
Samokontrola, komšija, samokontrola! :D
Ma kakvi, mozda sto se tice ubijanja, ali crazy voznja mi ostala urezana "deep inside". Nema vise comeback-a:D Stavili mi u ulicu dva lezeca zbog mene i zovu me vec dobrih 2-3 godine Johny Lauda;) btw za 2h 17min i 32 sec pocinje F1 u Japanu, vn Suzuke;)

zone2403
8.10.2006, 3:47
Prvo mrzim kad neko prica o "igricama", posebno sto bash nije ni siguran sta je to!:n-cc2: :boxing::icon_evil Valjda misle na tetris ili sta vec. A drugo, ljudi su isti ovakav stav imali i o radiju i TV-u kada su se pojavili, pa danas niko ne moze da zamisli kucu bez njih!:dedica:

Iris
8.10.2006, 13:19
Mislim da je problem zavisnosti od kompjutera globalna stvar, prednjače tehnološki razvijenije države ali niko nije imun. Ko ima starije brojeve Sveta kompjutera može da potraži tekst o stanju domaćih igraonica i zavisnosti od igranja iz marta 2002. godine, a u istom broju imate i kratak tekst o zavisnosti od Interneta, koji je moguće pogledati online: http://www.sk.co.yu/2002/03/skin08.html.

Naši roditelji su umeli da kažu da "Ništa preterano ne valja", ja samo mogu da se složim sa njima.

Auror
8.10.2006, 14:56
Ja nisam siguran da je centar za ovikavanje (usudicu se da kazem po sjecanju) u Rusiji vec u Holandiji to sam procitao u SK.Igram CS vec5-6 godina i otac mi stalno govori da je *****e od igre ali nikad mi nije zabranio da igram ili da je rekao da je stetan po moje zdravlje ili psihu.Pitao sam ga hoce li on da odigra jednu partiju rekao je da nece jer mu je dosta rata i oruzja posle rata 90-ih.Jedina igra koju igra je Stronghold Crusader jer kaze da je to viteska borba i da je manje krvava i ozbiljna nego CS.

Eni
8.10.2006, 15:42
Ja sam pročitao u novinama nekim da se u BGD otvara centar za odvikavanje od internet zavisnosti, ali niko nije pominjao igre... :boodala:

Uostalom, šta se palite, i mi bi lako mogli da se intervjuišemo protiv zavisnosti o nošenju štapa i spavanju svaki čas, pa bi čiče onda digle frku na svom forumu...

hacker_aca
8.10.2006, 21:36
Evo danas mi baba pominje kako su igre štetne itd... Gledala na dnevnik. :D

@Auror
Jedan moj komšija zabranjuje svojoj deci (skoro smo istih godina) da igraju GTA i druge "nasilne" igre. :boodala:

A od druga iz odeljenja mu ćale zabranjuje da instalira igre zbog virusa. :)

Auror
8.10.2006, 22:03
Jedan moj komšija zabranjuje svojoj deci (skoro smo istih godina) da igraju GTA i druge "nasilne" igre. :boodala:
Pa onda ne igraju nista jer i PacMan je nasilan zbog duhovaaa!:rofl: :aplauz:

nighthawk
8.10.2006, 22:12
Ja sam pročitao u novinama nekim da se u BGD otvara centar za odvikavanje od internet zavisnosti,

E svasta, sad treba da se otvori i centar za odvikavanje od razgovora sa drugim ljudima :eek:

Neka prica ko sta hoce, igre i internet ne moze niko da zabrani.

DorianGrey
8.10.2006, 22:35
HA, svasta, ja ne znam ko bi meni mogao da brani da igram igre, to najmanje ocekujem od oca i majke, koji su do skoro igrali igrice vise nego ja :rofl: Sad ih sprecavaju obaveze, pa su umanjili :D


Sto se tice tih centara za odvikavanje od igara, znam da ima u Kini, ai iskreno receno i ne cudi me, oni su totalni zaludjenici (za Warcraft), citao sam u novinama, da je jedan kinez ubio najboljeg druga zbog nekog maca, valjda, iz igre:eek:

A to za dede i babe je glupost, trebalo bi njih nauciti da igraju igre, pa neka im onda postave pitanje o stetnosti i zavisnosti...Pa bre, ja sam dedu naucio da igra na cuvenoj Buvljak skalameriji Terminator 2, desavalo se da igramo i po 5 sati bez prestanka, i koliko se secam deda se nije zalio na stetnost i zavisnost:rofl:

Ilmarinen
8.10.2006, 22:48
E kad vec pominjete to odvikavanje, sedim ja na platou s' drustvom pre neki dan (cirk), kad nas startuje neki lik s' diktafonom i kaze da istrazuje bas taj fenomen za bas tu ustanovu i da li moze da nas intervjuise. Mi kazemo ajde sto da ne, samo da nas ostavi na miru, kad on ni pet ni sest vec desetak pitanja: malo nas pita dal igramo wow, pa kolko smo za kompom dnevno, pa dal nas neko kontrolise, pa zasto to radimo, pa dali znamo neke koji su zavisni, pa jel znamo dal je to lose i kako utice na ljudsku psihu, pa da li nasi roditelji znaju sta radimo?!?!? Sve nas gleda ko Inkvizitor muslimane. Alo bre, pa nije to zlocin. Malo fali pa da naprave tajnu policiju koja ce da hapsi po igraonicama pa po kucama...Izgleda da se to sva sila tranzicije lomi na ubogim ledjima bezazlenih igraca:(

NightWolf
8.11.2006, 23:10
Je li gledao neko sad Dnevnik 2 TVCG1?Pricali su o stetnosti igara na djecu i anketirali gradjane.Veli jedan djed:Mislim da igrice stete djeci psihicki jer ima dosta nasilja u njima.Mislim da pored psihickog uticaja te igrice stete i zdravlju djeteta!-Pazite izjave.Jedan coek veli ima malu djecu pa moze jos da ih kontrolise.Rekose da su culi-pazite culi da je u nekoj zemlji otvorena klinika za odvikavanje od igrica.Spominju igrice -igrice i igrice na sve strane.Sta mislite o ovome?:dedica:



mislim da su ti sa televizije(vecina)otkaceni,ko da nema nasilja i na TV-eu,savako odlucuje koliko ce da igra i igra zbog zabave a ne zbog neke navlake pa posle da se odvikava,sta ces....(uzdah)

HA, svasta, ja ne znam ko bi meni mogao da brani da igram igre, to najmanje ocekujem od oca i majke, koji su do skoro igrali igrice vise nego ja :rofl: Sad ih sprecavaju obaveze, pa su umanjili :D


Sto se tice tih centara za odvikavanje od igara, znam da ima u Kini, ai iskreno receno i ne cudi me, oni su totalni zaludjenici (za Warcraft), citao sam u novinama, da je jedan kinez ubio najboljeg druga zbog nekog maca, valjda, iz igre:eek:

A to za dede i babe je glupost, trebalo bi njih nauciti da igraju igre, pa neka im onda postave pitanje o stetnosti i zavisnosti...Pa bre, ja sam dedu naucio da igra na cuvenoj Buvljak skalameriji Terminator 2, desavalo se da igramo i po 5 sati bez prestanka, i koliko se secam deda se nije zalio na stetnost i zavisnost:rofl:



to da je ubio najboljeg druga je tacno,a isto sam citao da ima jedna baka koju sponzorisu i miksoft i sony i ko sve ne samo da oproba igre:dedica: ima sve moguce konzole i komp,a bogami i gomilu igara

Night Hawk
8.11.2006, 23:23
Na nasem TV kanalima se prikazuje dosta guposti pa gledam samo sport.

hacker_aca
9.11.2006, 21:43
Evo pre neki dan sam gledao na RTS Dnevnik o ustanovi za odvikavanje od igara... Bar mi se cini da je bilo posto sam bio u zurbi pa nisam mogao da sedim i da gledam. Tamo intervjuisali neke likove zasto to rade i kakvo je zadovoljstvo u tome... :)

SirDuck
10.11.2006, 1:15
Ne razumem sta ce nama ti centri:confused:
Sta tamo rade uopse??
Zatvore te u sobu bez kompa ????

Mislim bezveze......

Ko da kod nas ima tolko freakova, pa pola srbije nije ni culo za internet, a kamoli WOW.

Ne$A
10.11.2006, 19:45
Ima kod nas zavisnih ljudi od igrica i to dosta (posetite igraonicu), npr. moj drug svaki dan ide jedno 2 sata u igraonicu da igra kantere a kuci igra jedno 5 sati WoW (lik ima love). A oni ne TV-u nemaju pojima- po njima svako ko igra komp vise od 2 sata je zavisan od njega. Posle toga su mi roditelji s***i kako igram previse komp a daju mi da igram samo vikendom (j3b1ga sad ce prijemni, mora da se streba).A oni, stariji ljudi koji koriste komp po 5 sati i vise, koriste ga za posao i to nije zavisnost!!?? Kada bi njima i nama uzeli kompove videli bi smo ko je vise zavistan od njih- ja bi sebi pronasao neku drugu zanimaciju a oni bi samo sedeli i radili nista.
Uglavnom, svi smo mi po njima zavisni i treba nas strpati u tu kliniku. LOL:D

phoenix[illusion]
10.11.2006, 20:29
Ima kod nas zavisnih ljudi od igrica i to dosta (posetite igraonicu), npr. moj drug svaki dan ide jedno 2 sata u igraonicu da igra kantere a kuci igra jedno 5 sati WoW (lik ima love).
Kakva slucajnost, i ja imam jednog druga koji provodi u igraonici i igra WoW skoro ceo dan. Naravno da nije sucajnost. Tako da mislim da ima nekih ljudi koji su zavisni od kompova, ali su manjina (hvala Bogu). Tako mnogi ostavljaju obaveze izivot da bi igrali po ceo dan WoW ili kanter.

kish
10.11.2006, 21:54
Ustanova za odvikavanje od igara? Kod nas? Ma ne verujem. Retko ko ima para kod nas za tako nesto (pogotovo ako je puko brdo novca na igraonicu). Po mom misljenju to je za burzuje koji se navukli na igre, ne mogu da se odviknu, pa misle da ako plate neko drugi ce to da uradi za njih... Mislim, postoje ljudi koji cepaju igre all day long, ali oni koji su stvarno zavisni su retki. Uglavnom se ljudi pale na igre godinu-dve pa im dosadi pa posle igraju samo sa vremena na vreme (znam gomilu likova koji su tako prosli).

severijan
22.2.2008, 15:50
Da li su igre stetne?

Od kad su video igre pocele masovno da se koriste kao sredstvo zabave javlja se pitanje da li su,i koliko stetne?
Verovatno ste culi gomile oprecnih misljenja,analiza poznatih "psihologa",lokalnih dusebriznika,zena u crnom i samoproklamovanih zastitnika dece i malogradjanskog morala koji grde,psuju i sa fanaticnom mrznjom govore o igrama.Kao kvare decu,teraju ih da se biju,da kradu i lazu i idu u zatvor.
Ma daj!!!Ako neko to radi to su roditelji koji lose vaspitaju svoju decu i ne brinu za njih i ostavljaju ih ulici da ih podize.Tesko cete naci neko
dete iz dobre i stabilne porodice da je posle igranja Postal-a izaslo na ulicu i krenulo da ubija sve redom.Ne moze njega igra naterati da uradi nesto pogresno ako
dete vec nema tu klicu negde u sebi koju nosi iz svoje porodice.
Prema tome odbacujem sve optuzbe na racun igara.Naravno,ne treba sa njima preterivati.To je jedina losa
stvar kod igara sto umeju da uvuku u svoje svetove i da covek zaboravi na radosti pravog zivota
i krene da zivi virtuelni.To sebi ne smete dopustiti.Napolju postoji mnogo bolji svet,prepun ljudi,zena i dogadjaja .
iskreno,i ja sam se bio navukao na warcraft i znam kako je.Ali sam uspeo da se izvucem i da se vratim single
playeru.
Elem,da ne skrecem sa teme.Smatram da su igre odlican nacin da mladi izbiju svoju agresivnost kao prvo.
Da umesto da se tuku po ulici svoj visak energije i zelje za unistavanjem(koju svaki mlad covek ili zena ima) ispucavaju u nekoj igri.Tako se
zadovoljavaju nasi praiskonski zivotinjski nagoni i svi su srecni.Zatim,kroz igre se dete uci da razlikuje dobro i zlo jer je 90%
svih igara borba dobra i zla gde je dobro uvek glavni junak i cije avanture igrac prati.Cak i onih 10 % igara gde je glavni junak zlica
i tu je to prikazano na neki umanjen nacin,kroz neku pricu o nepravdi koja je nekog naterala da bude zao itd.
Treca stvar je razvijanje refleksa i moci za brzo razmisljanje i multitasking.Kad bi dusebriznici znali kako je tesko
igrati Suden Strike ili slican rts i koliko tu stvari treba da se istovremeno prati i razmislja o njima ne bi tako
pricali.Dokazano je da igraci imaju mnogo brze reflekse i mnogo se lakse snalaze kad se nadju pred
vise izazova u stvarnom zivotu nego neigraci.

Ima naravno jos gomila dobrih stvari kod igara ali sam siguran da vi to vec i sami znate.Naravno,ima i losih ali mnogo manje nego dobrih.

Jos jednom ponavljam:Ma koliko su igre dobre ne treba preterivati.Sat-dva dnevno je sasvim dovoljno za svakoga!

preuzeto sa http://gamespersonal.blogspot.com/

Dio37
22.2.2008, 16:22
Jos jednom ponavljam:Ma koliko su igre dobre ne treba preterivati.Sat-dva dnevno je sasvim dovoljno za svakoga!

Hm... deja vu.

RUSuper
22.2.2008, 23:21
Meni je 10-ak sati sasvim dovoljno

Haker95
23.2.2008, 13:37
Чуо сам да због очију треба играти највише 30 минута.

Наравно, они који имају катодне ЦРТ мониторе требало би да посебно припазе на ово.

duschan
23.2.2008, 17:10
Чуо сам да због очију треба играти највише 30 минута.

Наравно, они који имају катодне ЦРТ мониторе требало би да посебно припазе на ово.

Evo nadjoh stare igrice za PS1, i na svima u onoj knjizici, i na zadnjoj strani kutije ima upozorenja za stetnost od epilepsije, i kao da se posle 1 sata treba odmoriti 15 min. Hmmm ,ovo su igrice iz '95, a gde su takva upozorenja danas. Evo gledam chitave 4 strane su odvojili za krupno stampanje upozorenja.

Nego evo jedan trip: idem ja skolom i vidim u hodniku neki veliki cvet. Gledam ja i kontam sad cu da ishchupam nirnroot. I gledam ja tako jedno 5sec i odbotujem se. Znachi nisam sebi poverovao da mi se to desilo.

E a tek shto imam foru kad sam negde na nekoj svechanosti, a kamera snima, a ja naravno ne treba da se valjam od smeha. Fino zamislim u glavi balmoru i kako je gledam sa onog mesta gde je silts rider, onako sve levo desno, i nema shanse da se nasmejem.

E sad a za RTS, kakvi su oni panjevi, to je nevidjeno. Desilo se to pre, dok je u modi bio onaj ptichiji grip. Pricha ova na vestima:" I poslednja vest, roda koja je nadjena kod ????? (nesecam se gde) bare, i koja je kasnije preneta u obliznju veterinarsku stanicu, ispostavilo se da je......(i ja sad kontam reci ce da je zarazena, il nije, medjutim).......chaplja. Kad smo ja i deda pocheli da se smejemo. A sto je najgore, samo je josh jedan drug iz mog razreda to gledo, tako da nam ostali nisu verovali.


"I'm watching you, scum"

Auror
23.2.2008, 20:24
E to za rodu je extra.A ja gledam lik u cg protestvuje zbog kosova i kaze: DA porucim najvecim teroristima na svijetu al kaid..... ovaj AMERICI da je kosovo nase..... Mislim,ko je njemu mozak popio?:rofl:

donator99
23.2.2008, 20:33
Evo nadjoh stare igrice za PS1, i na svima u onoj knjizici, i na zadnjoj strani kutije ima upozorenja za stetnost od epilepsije, i kao da se posle 1 sata treba odmoriti 15 min. Hmmm ,ovo su igrice iz '95, a gde su takva upozorenja danas. Evo gledam chitave 4 strane su odvojili za krupno stampanje upozorenja.

Pise to i sad ;)
Evo ispred mene originalni Oblivion, u uputstvu jasno pise da se treba odmarati svakih sat vremena, a ukoliko pocne da vas boli glava da se odmah javite lekaru...I dalje su ta upozorenja napisan, samo ih niko ne cita...

ForceWare
23.2.2008, 20:38
Evo ispred mene originalni Oblivion, u uputstvu jasno pise da se treba odmarati svakih sat vremena, a ukoliko pocne da vas boli glava da se odmah javite lekaru...
Jel' to zato što igra previše smara ako se igra više od sat vremena? :D

sasha vukelic
23.2.2008, 20:45
ma kakav odmor, sve sto vam je potrebno je:

http://www.manapotions.com/

It's 5-8 hours of smooth, jitter-free energy (http://www.manapotions.com/about.html)

Iilija64
23.2.2008, 21:33
Pise to i sad ;)
Evo ispred mene originalni Oblivion, u uputstvu jasno pise da se treba odmarati svakih sat vremena, a ukoliko pocne da vas boli glava da se odmah javite lekaru...I dalje su ta upozorenja napisan, samo ih niko ne cita...
Koji humor. Ja jedino nakon teške glavobolje(čiaj kome) prekidam igru.
Sad da igram sat i odmaram se 15min nikada ne bih ništa zaigrao.
Osim toga igram oko 5 sati dnevno i dobro sam ispao:paranoia:.

Gorankx
23.2.2008, 21:57
ma kakav odmor, sve sto vam je potrebno je:

http://www.manapotions.com/

It's 5-8 hours of smooth, jitter-free energy (http://www.manapotions.com/about.html)
Dobra fora nema sta:D

Beagle
1.3.2008, 1:39
Al uvek su to izlizane fore, kao nasilje u igrama provocira stvarno nasilje. Sada cepam serious Sam preko neta (igram cooperative), a tu u pola sata ima nasilja vishe nego u Normandiji cheteres i chetvrte, pa josh nisam dograbio tommygun i krenuo da delim pravdu na ulici.

Ako je neko labilan, on ce uzeti pushku i pocheti da ubija. Prosto i jednostavno, ne treba mu igra za to.

PS video sam par postova iznad, kompjuter se ne igra, igraju se igre na kompjuteru ;)

RUSuper
1.3.2008, 18:48
Sto se tice nasilja Punisher je cudo sta se tamo sve desava nemam reci...

Elem3nt
13.3.2008, 13:19
Igre stete bla.bla.bla to samo pricaju one neznalice koje su racunar videlu samo preko tv-a i koji nemaju pojma sa igrama ,prosto ako igrate 1,2 sata dnevno kako moze da steti (druga stvar je kad igrate ceo dan ) .
Ali ovako iz razonode nema sanse :mad:
Takodje pricaju da duvan steti pa opet skoro svi puse ,brza hrana ......
Dakle zakljucak je da olade malo te pametnice sa njihovim analizama i cuvanjem od svega i svachega i da pocnu da zive zivot kakav vole a ne da se cuvaju svega i svacega ;)

ZIVI SVAKI DAN KAO DA TI JE POSLEDNJI

Dimo
13.3.2008, 13:55
Takodje pricaju da duvan steti pa opet skoro svi puse ,brza hrana ......
Dakle zakljucak je da olade malo te pametnice sa njihovim analizama i cuvanjem od svega i svachega i da pocnu da zive zivot kakav vole a ne da se cuvaju svega i svacega ;)
Znaci li to, posto svi zderu brznu hranu i odvaljuju se od smrdljivih cigareta, da je sva ta prica u njihovoj stetnosti najobicnije bulaznjenje? Ja se ne bih slozio. Ovakve analize postoje upravo zato da bi skrenule paznju na neke negativne pojave u drustvu, i da bi se ljudi izborili sa njima. Po onome sto si ti napisao, treba da nastupimo sa stavom: Pa sta, svi puse i ne skidaju se sa hamburgera, shodno tome boli me uvo sta naucnici kazu.
Igre po meni ne stete ako se igraju u razumnoj mjeri i u razumnim vremenskim intervalima. Izmedju ostalog, sjajne su za ucenje engleskog jezika, vjezbanje refleksa i opustanje.

Elem3nt
13.3.2008, 18:01
Znaci li to, posto svi zderu brznu hranu i odvaljuju se od smrdljivih cigareta, da je sva ta prica u njihovoj stetnosti najobicnije bulaznjenje? Ja se ne bih slozio. Ovakve analize postoje upravo zato da bi skrenule paznju na neke negativne pojave u drustvu, i da bi se ljudi izborili sa njima. Po onome sto si ti napisao, treba da nastupimo sa stavom: Pa sta, svi puse i ne skidaju se sa hamburgera, shodno tome boli me uvo sta naucnici kazu.
Igre po meni ne stete ako se igraju u razumnoj mjeri i u razumnim vremenskim intervalima. Izmedju ostalog, sjajne su za ucenje engleskog jezika, vjezbanje refleksa i opustanje.

Slazemo se po igrama i ja mislim da ne stete :D
A to bulaznjenje ja ne kazem da ne steti nisi me razumeo vec sam hteo reci da ne mozes da se cuvas svega i da ne konsumiras sve sto nije zdravo ,tu se nismo razumeli.

NjegovaWisost
13.3.2008, 18:01
Budimo realni, kada sam ja bio dijete od 8-9 godina svi smo išli na ulicu, fudbal, igrali se otpisanih, klackalice tobogan, družili se puno više. Moj najbolji drug je u zabavištu razbio metalna vrata tj bravu na nj (!?) i nije neki snagator (to mi nikad neće biti jasno kakomože dijete od 6 god da uradi)

A sada? Nigdje nikoga. Djeca postaju tkz. "američki debili" kako reče jedan moj profan... Samo za kompjuterom.

Mada, tu ima pretjerivanja, a crnogorskom dnevniku ne bi prvi put bilo da mlate gluposti.... (nema veze sa politikom: gledate TVCG isto kao da gledate jednu liniju po sred ekrana)

zoran845
13.3.2008, 18:32
ZIVI SVAKI DAN KAO DA TI JE POSLEDNJII jednog dana bićeš u pravu... :(:D:dzavo:

Izvinjavam se za :offtopic:, nisam mogao da odolim. :) Kad sam ja bio mali, nije bilo ni igračaka na struju, o kompjuterima je moglo samo da se sanja. Ah, ta lepa vremena...

Guardian
13.3.2008, 19:08
Da, igrice jesu štetne, ako neko sedi pred njima po 12 sati dnevno svaki dan - ali samo fizički! :):):)

A što se tiče tzv psihičke štetnosti(:rofl::rofl::rofl:) to je čisti bullsh*t, po toj propagandi trebalo bi zabraniti gledanje filmova, slušanje muzike i izlazke na ulicu(pa i tamo je oduvek bili nasilje - i pre vremena igrica)!

Jadan čisti primer: Šta mislite ko ima veće šanse da postane ubica, dečko koji klika mišem i ubija prolaznike u GTA, ili jedan gimnazijalac koji je OBAVEZAN da pročita roman "Zločin i kazna"! U gta ubijanje se svodi na puko klikanje, dok je uvaženi gdin Dostojevski (inače moj omiljeni pisac) na maestralan način opisao sam zločin, izvršavanje i smisao zločina! Prilikom čitanja, čovek mora jako aktivno da misli, pa stoga je i veća šansa da se odluči na tako nešto....:)

Znam da se ovaj primer graniči sa apsurdom, ili se takođe i priča o psihičkoj zavisnoti....

Al sam ovo dobro reko!:kreza:

:ciao:

Elem3nt
13.3.2008, 20:11
I jednog dana bićeš u pravu... :(:D:dzavo:

Izvinjavam se za :offtopic:, nisam mogao da odolim. :) Kad sam ja bio mali, nije bilo ni igračaka na struju, o kompjuterima je moglo samo da se sanja. Ah, ta lepa vremena...

:rofl::rofl: Da jednog dana .
Znaci ustanovili smo da igrice ne uticu lose po psihicno zdravlje :)
A to da po 12 sati igraju igrice ja ne mogu da shvatim:confused:ja licno upalim pc (sredim msn) onda idem na ulicu kod druga,na fudbal a sve mi stoji upaljeno i onDA tek uvece igram igrice kad mi je strasno dosadno(a ne izlazim nigde ):D
I ono preko dana kad sam kuci malo po forumima po 15 miuta pa opet odem negde .
Tako ti ja po cep dan.

MaxXx
20.3.2008, 15:18
Ovoga puta sam se trudio da ne napišem kilometarsku poruku koja će ličiti na nučnu studiju, ali ne mogu:

Smatram da svi ovi ljudi koji napadaju video igre ,namerno ili slučajno skreću pažnju javnosti na pogrešnu stvar. Naime, ja bih rekao da je to što tvrde da samo video igre podstiču ljude da rade nasilne stvari, ili krajnje jadan pokušaj da se zamažu oči javnosti i skrene medijska pažnja, ili se radi o zaveri u čije postojanje i rad niko nije sasvim tačno upućen:Freddy:.

Primer 1:
U Engleskoj je zabeležen slučaj nekog lika koji je ubio svog najboljeg druga, zato što je uvredio kraljicu, nazivajući je "mnogo lepom čamugom, koju bi rado opalio". Kasnije se ispostavilo da se to "Kraljica" odnosilo na lik zgodne tamnopute vampirice iz filma koji mu je ubijeni pozajmio.

Ovo samo pokazuje da nije bitno kako je sadržaj prikazan, tj čime, filmom, knjigom, ili video-igrom, ako je OSOBA koja gleda, sluša, ili igra pomenuto štivo psihički neuravnotežena, mogla bi da lako uradi nešto nepromišljeno.
Psihopatama ne treba dati nadahnuće za nešto što bi oni želeli da urade, ma kako to bilo prikazano, jer ne čine igre, filmovi i knjige ljude nasilnijim, već samo razbuktavaju taj nagon u umno poremećenim osobama. Niko dokucan ne bi uzeo pušku i izleteo na ulicu streljajući prolaznike, samo zato što igra Maksa Pejna, ili provali u plinsko skladište, i digne ga u vazduh, samo zato što, recimo gleda "Otpisane", zar ne? Činjenica da se baš one najnasilnije igre najbolje prodaju, je sindrom "Zabranjenog voća", tj. slađe je kad se ne sme:biglaugh:, i mogućnost da ljudi iskale svoj bes na gomili piksela i poligona, čime značajno smanjuju nivo stresa u svakodnevnom životu(To što ja igram igre više od drugih, samo pokazuje količinu stresa u mojoj svakodnevici)

Jasno je razgraničeno koje su igre za decu, a koje za odrasle, a to što u ovom podneblju deca tako lako dolaze do igara koje nisu za njih može se objasniti samo ovdašnjom WAREZ komunom, našim "ponosom i dikom".

Primer 2:

U vremenskom rastojanju od 5 do 11 godina, ja sam bio veoma nestašno dete, i najčešće bih tokom vremena za popodnevno dremanje nešto polomio, pokvario, ili već napravio neku štetu. Moja tetka je, kako samo ona to ume, proračunala da joj se više isplati da kupi "Terminator"(NES), nego da trči po kući kad god joj rodbinska deca dođu u goste i čisti polupane čaše, prosute kokice itd. Naravno, smislila je i određena ograničenja u vezi igranja. Svako je mogao da igra po 10 minuta, 15 ako se drugi slože, samo da "obrne nivo":). Leglo joj je kao kec na desetku što je Nintendo imao strogu politiku cenzure, pa za "vapaje zabrinutih, umno osvešćenih roditelja" nije morala da brine. Ako bi se deca već potukla, barem ne bi ništa razbila, osim, možda, "partnera":D.

Ovo i nije primer, već neko moje zapažanje. Tvrdnja da igre ćine ljude izolovanijim od društva jeste tačna, ali je i lako rešiv problem. Najlepše je igrati se u društvu, jer virtuelni drugari i ljubimci nikad neće biti zanimljiviji ako ih sami posmatrate u tami svoje sobe, koliko su kada u društvu raspravljate o njima(komentare neupućenih da su takve teme za razgovor "debilske" ili "zaluđeničke", jednostavno ne slušajte). Jeste li ikad upoređivali svog tamagočija sa prijateljevim? Sigurno je zanimljivije nego kad ste sami. Ako već morate nekoga da krivite, krivite marketinški tim "Blizarda", što su očarali široke narodne mase gomilom prostih matematičkih formula(imam XYZ nivo, i bolji sam od tvog XYY nivoa! NJA,NJA,NJA,NJA!- E, ovakvo ponašanje je em neprisojno, em jadno).

Ne zaboravite da ste VI taj koji može da ugasi igru kad god poželi, a ne da IGRA, gomila binarnih brojeva raspoređenih da liči na neku sliku, upravlja vašim umom(prim. zabrinute strine: Ma ima tu nešto što hipnotiše decu:rofl:).

Prijatno vam igranje.

Сухой
20.3.2008, 16:23
Je li gledao neko sad Dnevnik 2 TVCG1?Pricali su o stetnosti igara na djecu i anketirali gradjane.Veli jedan djed:Mislim da igrice stete djeci psihicki jer ima dosta nasilja u njima.Mislim da pored psihickog uticaja te igrice stete i zdravlju djeteta!-Pazite izjave.Jedan coek veli ima malu djecu pa moze jos da ih kontrolise.Rekose da su culi-pazite culi da je u nekoj zemlji otvorena klinika za odvikavanje od igrica.Spominju igrice -igrice i igrice na sve strane.Sta mislite o ovome?:dedica:
I u čemu su to pogrešili? Ljudi su u pravu. Pre nedelju-dve dana bio sam sa drugovima u igraonici (mislim, normalno je ići u igraonicu ako se ide jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje, ali ne i ako se tamo čami po 5 sati dnevno) i za 2 sata ukupno koliko smo tamo bili, skoro sve vreme bilo je 3-4 deteta od 6 do 8 godina najviše. Igrali su Counter-Strike sve vreme...
Moracu dovece da pogledam treci dnevnik da vidim tu sprdnju.Mada me od nasih ljudi nista ne cudi,vecina jos zivi u zlatnom dobu '60-tih...
... E, sada, da li je normalno da dete od 6 godina svakim danom 3 sata provodi uz CS, Punisher, GTA, Devil may Cry, UT, CoD4 ili šta ja znam... ?
Ma ko ih j3b3.
Chiche ni ne znaju sta je to komp.
Isto misljenje ko moja keva:kreza: .

A centar za odvikavanje postoji.
Tako sam bar ja cuo.
Valjda za ove MMORPG-ovce.
Da postoji, za odvikavanje od kompjuterskih igara, ne samo od MMORPG-a
Centar postoji, i to valjda u rusiji, u krajnjem slucaju negde na severu evrope, nema nikakvih gedzeta, tv-a, kompova nikako, zabranjeno je i koriscenje mobilnog tel., valjda malo prirodnog okruzenja, knjige, bavljenje sportom i tako to...

Postoji u Australiji i Japanu.
... i Rusija je na istoku, više nego na severu Evrope. :qliranje:


ZIVI SVAKI DAN KAO DA TI JE POSLEDNJI

Onda će verovatno stići ranije nego što se nadaš... :kreza::D;)

Antony Kidis
20.3.2008, 21:19
Neki lik iz odeljenja mog burazera igrao sa nekim kecere i kad im je dosadilo da igraju na kompu poceli da se biju. I ovaj uzme noz i ubode ga u stomak. Jedva ostao ziv. Tako da danasnje igre veoma lose uticu na decu.

Ghost
20.3.2008, 21:34
Деца не би требала да играју такве игре. Simple as that.

player1
20.3.2008, 21:38
Deca ne bi trebali da se igraju nozevima.

Taj koji je potegao noz sigurno nije to naucio u kecerima. Il ulica il TV, ko ce ga znati...

Ghost
20.3.2008, 21:40
Deca ne bi trebali da se igraju nozevima.

Taj koji je potegao noz sigurno nije to naucio u kecerima. Il ulica il TV, ko ce ga znati...

И то што кажеш.

Sun Tzu
20.3.2008, 21:43
Da se nisu igrali kečera na kompu, mogli su da ih gledaju na TVu. Što je ipak mnogo realnije... ;)

Elem3nt
20.3.2008, 22:21
Da se nisu igrali kečera na kompu, mogli su da ih gledaju na TVu. Što je ipak mnogo realnije... ;)
Ja kako znam dok traju keceri stalno su ona upozorenja da ne pokusavaju kod kuce.................
I taj lik sto je potegao noz sigurno nije video u igrici .

Sun Tzu
20.3.2008, 23:48
Ja kako znam dok traju keceri stalno su ona upozorenja da ne pokusavaju kod kuce.................
Traju upozorenja i dok ide jackass pa opet koliko ima raznih kopija na internetu i po youtube-u... Ta upozorenja nažalost malo ko gleda i ozbiljno shvata. :(

Mrka Kapa
21.3.2008, 0:18
Ta upozorenja uglavnom služe da zaštite kompanije (tj. autore) od krivične odgovornosti za gluposti koje je krajnji korisnik u stanju da izvede inspirisan dotičnim filmom/igrom/štaveć.:)

caine
21.3.2008, 0:22
... E, sada, da li je normalno da dete od 6 godina svakim danom 3 sata provodi uz CS, Punisher, GTA, Devil may Cry, UT, CoD4 ili šta ja znam... ?

Nije bitno dal' je normalno, nego dal' je štetno (a 3 sata dnevno baš i nije).:dedica:

Beagle
21.3.2008, 0:23
Moja shveca ima snimak dva klinca kako se igraju kechera (moji burazeri od tetke :D), chim joj budem uzeo telephon, uploadovacu na tube.
Spoiler: Skachu jedni na druge :D

Isko
21.3.2008, 12:00
Stete:rofl::rofl::rofl:sssss:rofl:tteett:rofl:eeee :rofl::biglaugh:...A strategije bas pomazu djeci:ciao:.Igre mogu da stete samo onima u SAD-u, oni su malo:ciao:.

Сухой
21.3.2008, 16:15
Nije bitno dal' je normalno, nego dal' je štetno (a 3 sata dnevno baš i nije).:dedica:

Ako dete pocne od 6 godina po 3 sata dnevno da igra igre, odn. da ubija, kolje, davi, gazi, lomi rebra, glave, puca (u drugog coveka) i spaljuje zive ljude, bice zlo i naopako!

nebojsa986
21.3.2008, 16:26
Kako svi vi divno lupetate i povodite se za stereotipima, prosto milina citati.

allokin
1.4.2008, 21:37
pa igra ne moze da bude korisna sem ako nije edukativna. a osim toga igrica je napravljena za zabavu, a budale se zalude...

Beagle
1.4.2008, 22:44
http://www.b92.net/zivot/roditeljstvo.php?nav_id=291938&fs=1

Evo pogledajte ovaj tekstic na sajtu B92, naslov je malo bez veze dodushe, ali text je ok.

Dio37
1.4.2008, 23:34
Tekst nije los, ali stvarno me vise nervira kad negde procitam "igrica". Covek bi pomislio da ce makar B92, kao urbana TV, da shvati da je to pogresno, ali neeee... :mad:
Tekst sam po sebi nije los, ali sve je to vec receno mali milion puta. Da ne spominjemo da vecina ljudi koji surfuju po netu sve to vec zna. Emisija na TV-u (kao ona u Kljucu prosle godine) bi postigla vise po tom pitanju. Naravno, pod uslovom da se emituje u nekom normalnom terminu i da se na dobre strane igara obrati vise paznje. U Kljucu su uglavnom trtljali o zavisnosti od WoW-a i slicnih igara a o nekim smislenijim igrama ni reci.

allokin
2.4.2008, 0:20
Wow, text je odlican! Stvarno.
Secam se kad sam ja bio zaludjen, omg... Hvala bogu da sam sad imun :)

Echo
12.4.2008, 1:59
E ljudi, pa ne postoje dzabe rejtinzi za igre +12, +16, +18, E, T, M... Nije to tek tako izmisljeno. Ima tu logike, ali ne treba sada praviti od komarca magarca.Tako da nasilne igre svakako nisu za mladju decu i treba koliko toliko postovati te rejtinge...
A pazite ovo- relativno od skora postoji na TV-u rejtinzi emisija, filmova, serija i sl... Zasto mi je to palo na pamet... Film Terminator 2 je imao rejting +18 (!), a ja ne znam ko ga nije gledao kad smo bili klinci, ne secam se tacno kada, ali sigurno smo imali manje od 10 godina...:) Al' da je samo terminator.... Koliko smo takvih akcionih filmova gledali... Medjutim, ako poredimo sa danasnjim filmovima, u to vreme nisu bas efekti bili na visokom nivou, pa i da ga odgleda klinac nije toliko strasno, danas gledas kako sumporna kiselina postepeno "topi" coveka, pa se polako ziv raspada... Ja razumem tehnologija napredovala, ali 'bem mu mater sada...:) Kod takvih stvari bi vise trebalo da se obraca paznja kada je postovanje rejtinga u pitanju jer zrela osoba moze da gleda svasta, ali na nezrelu osobu ili dete moze da ostavi razne posledice, pocev od trauma pa do ko zna cega sve...

Otherside
13.4.2008, 1:58
Ja lično smatram da preterano igranje može da preraste u bolest u najgorem sluaju ovisnost. Verovatno je većina ljudi na ovom forumu čula za samoubistva koja su se dešavala u svijetu baš zbog igara, a za ne poverovati je to da su dešavala samoubistva i zbog Super Maria. Ja imam dosta mogu reći prijatelja "bolesnika", koji odleze na CS ujutru u 15 do sedam kada ja idem u školu, a izlaze iz igraonice oko 8 naveče, a i jednom je jedan prijatelj iz razreda završio u hitnoj -> Zbog dehidracije <-. Bolesno a?:confused::kreza::boodala:

Je6em ti igre!!!

M1los
13.4.2008, 10:43
Verovatno je većina ljudi na ovom forumu čula za samoubistva koja su se dešavala u svijetu baš zbog igara, a za ne poverovati je to da su dešavala samoubistva i zbog Super Maria. Ja imam dosta mogu reći prijatelja "bolesnika", koji odleze na CS ujutru u 15 do sedam kada ja idem u školu, a izlaze iz igraonice oko 8 naveče, a i jednom je jedan prijatelj iz razreda završio u hitnoj -> Zbog dehidracije <-. Bolesno a?:confused::kreza::boodala:


Pa ko im je kriv kad su retardirani :cool:

Gordon Freeman
13.4.2008, 10:54
Ja lično smatram da preterano igranje može da preraste u bolest u najgorem sluaju ovisnost. Verovatno je većina ljudi na ovom forumu čula za samoubistva koja su se dešavala u svijetu baš zbog igara, a za ne poverovati je to da su dešavala samoubistva i zbog Super Maria. Ja imam dosta mogu reći prijatelja "bolesnika", koji odleze na CS ujutru u 15 do sedam kada ja idem u školu, a izlaze iz igraonice oko 8 naveče, a i jednom je jedan prijatelj iz razreda završio u hitnoj -> Zbog dehidracije <-. Bolesno a?:confused::kreza::boodala:

Ja sam cuo za 5 il 6 takih slucajeva,cak je jedan bio smrtan! Al prvo roditelji treba da im zabrane to,treba da nauce lepotu igranja sportova a ne samo igranja igrica! Igrice su mala sporedna zabava u kojoj mnogi uzivaju a ne glavna preokupacija u zivotu!

genius
13.4.2008, 10:59
Counter Strike je kriv.... zato ja i igram samo CoD4 multi... to je mnogo drugacije :)

Da se ne lazemo... ako je neko lujka (ima jedan decko koji se predstavlja kao Rakin i koji je odlican primer ko ga zna) igre ce da mu mozda dodatno stimulisu to stanje ali tesko da mogu da normalnog coveka zalude. Medjutim nema sumnje da igre menjaju psihicka stanja kod konzumenata. Na primer kada igram Wii sports (nemam Wii nego idem do prodavnice gde je izlozen pa se zickam za koju partiju jer mi drugari tamo rade) osecam se veselo i nasmejano i prijatno mi je sto se igram. Kada igram CoD4 sa drustvom, interesantno mi je druzenje i osecaj pobede ali imam i frustraciju kada me rokne GL ili nasumicno bacena bomba na samom pocetku partije - tako da iako je ponekad zabavna cesto moze da bude i frustrirajuci i da izaziva pojacanu agresiju, apatiju i druga stanja koja se reflektuju i u mojim socijalnim odnosima sa ljudima iz okoline i porodice. Srecom, ja sam emotivno/psihicki stabilan (koliko toliko) pa ne reagujem strasno, odnosno brzo se prilagodjavam promenama psiho-socijalnog okruzenja i samim tim konzumiranje igara kod mene ne izaziva konfliktne situacije. Medjutim, ima i labilnijih osoba koje mogu da "puknu" zbog necega sto se desilo u igri bas kao sto mogu i u realnom zivotu zbog nekih realnih situacija, i da se to zavrsi sa negativnim posledicama...

Inace, igre nekome i jesu posao i glavna preokupacija u zivotu i lepo zive od igara... sto ne znaci da svi mozemo i trebamo vecinu zivotu da spalimo na igre...

Sto se tice sporta... ja sam sportista i odlicno znam mnogo ljudi iz sporta i veruj mi da SPORT nikako nije nesto sto je zdravo i pozeljno. Pricam o vrhunskom sportu. Rekreacija je nesto drugo i to najtoplije preporucujem.

Gordon Freeman
13.4.2008, 11:06
Counter Strike je kriv.... zato ja i igram samo CoD4 multi... to je mnogo drugacije :)

Inace, igre nekome i jesu posao i glavna preokupacija u zivotu i lepo zive od igara... sto ne znaci da svi mozemo i trebamo vecinu zivotu da spalimo na igre...

Sto se tice sporta... ja sam sportista i odlicno znam mnogo ljudi iz sporta i veruj mi da SPORT nikako nije nesto sto je zdravo i pozeljno. Pricam o vrhunskom sportu. Rekreacija je nesto drugo i to najtoplije preporucujem.

Za CoD se slazem!

Ovo drugo nikako!

I kako sport nije zdrav ni pozeljan,tu te nisam najbolje razumeo?

Iilija64
13.4.2008, 11:09
Rakina su igre uništile toliko da je govorio da je išao na groblje i zazivao demone da unište FSK klan:paranoia:.

Sad ako je netko psihički bolestan normalno da igre nemaju nikakve veze s time. Obično je u pitanju zatucanost tih poremećenih ljudi koji planu i uzmu pušku u ruke i počmu pucati po kolegama. Kad shvate da im svjet ništa ne duguje možda dođu sebi.

To da je sport gori od mnogih stvari. Pa sad ako vidiš da neki ljudi treniraju više nego što ja igram ima da se zapitaš šta oni to rade:paranoia: cijeli dan.

SirDuck
13.4.2008, 11:15
I kako sport nije zdrav ni pozeljan,tu te nisam najbolje razumeo?

Misli na rigorozne treninge za profesionalce, a i one koji hoće da postanu profesionalci. Nije zdravo, sigurno nije zdravo.

genius
13.4.2008, 11:40
Da na to sam mislio. Vrhunski i profesionalni sport cesto izazivaju ostecenja koja ugrozavaju zdravlje sportiste. Dok su mladi nije strasno ali vec posle 30-te krece haos. Naravno nisu svi sportovi isti i negde se to ne oseca toliko ali sportovi poput fudbala i atletike na primer prilicno ugrozavaju zdravlje sportiste... ne pricam o rekreativcima, to je ok, nego o profi sportistima...

Gordon Freeman
13.4.2008, 12:18
Misli na rigorozne treninge za profesionalce, a i one koji hoće da postanu profesionalci. Nije zdravo, sigurno nije zdravo.

Da na to sam mislio. Vrhunski i profesionalni sport cesto izazivaju ostecenja koja ugrozavaju zdravlje sportiste. Dok su mladi nije strasno ali vec posle 30-te krece haos. Naravno nisu svi sportovi isti i negde se to ne oseca toliko ali sportovi poput fudbala i atletike na primer prilicno ugrozavaju zdravlje sportiste... ne pricam o rekreativcima, to je ok, nego o profi sportistima...

Pa ti terninzi sluze da se covek unapredi,sad jes da kasniije moze doci do nekih problema,kao u aikidu i judou do bolova u zglobovima posle 30te i sl. al opet,sigurno je to zdravije od sedenja i krivljenja kicme za kompom!:dedica:

Iilija64
13.4.2008, 12:30
Pa ti terninzi sluze da se covek unapredi,sad jes da kasniije moze doci do nekih problema,kao u aikidu i judou do bolova u zglobovima posle 30te i sl. al opet,sigurno je to zdravije od sedenja i krivljenja kicme za kompom!:dedica:
Ne bih rekao. Ja neću imati problema s time jer kako tako izlazim van igrati lopte i sličnih stvari. U ničeme ne treba pretjerivati.

Ulmawen
13.4.2008, 12:35
Danas retko ko na poslu ne sedi za kompjuterom, tako da je taj argument o krivljenju kičme, na žalost, neizbežan. Ako tome dodamo i upotrebu kompjutera za lične potrebe + malo (ili puno) igranja igara, dobijamo nesrećan bilans da prosečna osoba provede dnevno više od 10 sati za kompjuterom. Plus 6 do 8 sati spavanja, plus vreme provedeno u putu od kuće do posla i vice versa, plus vreme da se nešto pojede, sa nekim vidi ili bavi makar nekim sportom, koji ne može biti mnogo štetniji od minimum 10 sati sedenja za kompjuterom dnevno, koliko vremena baš ostaje za igranje igara, ako se na nečemu ne zakine? Računam da jedino školarci nemaju ovu obaveznu dnevnu dozu od 8 sati, pa se stoga svojski trude da to nadomeste u slobodno vreme.

Gordon Freeman
13.4.2008, 12:36
Ne bih rekao. Ja neću imati problema s time jer kako tako izlazim van igrati lopte i sličnih stvari. U ničeme ne treba pretjerivati.

E sto jes jes!
AL pravilno vezbanje em sto omogucava da se vezba radi vise em sto suva zdravlje,tako da je mozda bitnije kako vezbas od toga koliko vezbas!;)

Gordon Freeman
13.4.2008, 12:37
Danas retko ko na poslu ne sedi za kompjuterom, tako da je taj argument o krivljenju kičme, na žalost, neizbežan. Ako tome dodamo i upotrebu kompjutera za lične potrebe + malo (ili puno) igranja igara, dobijamo nesrećan bilans da prosečna osoba provede dnevno više od 10 sati za kompjuterom. Plus 6 do 8 sati spavanja, plus vreme provedeno u putu od kuće do posla i vice versa, plus vreme da se nešto pojede, sa nekim vidi ili bavi makar nekim sportom, koji ne može biti mnogo štetniji od minimum 10 sati sedenja za kompjuterom dnevno, koliko vremena baš ostaje za igranje igara, ako se na nečemu ne zakine? Računam da jedino školarci nemaju ovu obaveznu dnevnu dozu od 8 sati, pa se stoga svojski trude da to nadomeste u slobodno vreme.

Nazalost u 80% slucajeva slaba vajda!:opanachke

MICROCOMP DOORS
13.4.2008, 12:50
malo skrecem
samo da kazem da se ja (uvek) uzivim u igrice da mi zao kad neko pogine u igrici pa idem load load load load...sve dok ga (nekako) ne spasim:D
samo mi ih u strategijama NIJE zao NIKOG:dzavo::dzavo::dzavo:
necu dugo da pisem o stetnosti:
stvarno nije normalno mislim ameri ...stvarno su....nekakvi tj nekako bezobrazni bas se ljutim na njih:mad::mad::mad:!!!

Otherside
13.4.2008, 13:49
Ja sam cuo za 5 il 6 takih slucajeva,cak je jedan bio smrtan! Al prvo roditelji treba da im zabrane to,treba da nauce lepotu igranja sportova a ne samo igranja igrica! Igrice su mala sporedna zabava u kojoj mnogi uzivaju a ne glavna preokupacija u zivotu!

SLAŽEM SE.
Pa ja smatram da je to psihička bolest jer momak od 17 godina sedi za računarom 7-10 sati dnevno :confused: zar nije ljepše otići sa devojkom prošetati, malo ovo malo ono itd. :D nego sediti za kompom ???

Iilija64
13.4.2008, 14:00
SLAŽEM SE.
Pa ja smatram da je to psihička bolest jer momak od 17 godina sedi za računarom 7-10 sati dnevno :confused: zar nije ljepše otići sa devojkom prošetati, malo ovo malo ono itd. :D nego sediti za kompom ???
Ovisi od djevojke do djevojke;).

Gordon Freeman
13.4.2008, 14:16
^E kad kad vec razmatramo sve strane ,jeftinije je igrati igrice,al nije lepse!:to_care:

@Ilija64
Devojka je devojka!;)

Iilija64
13.4.2008, 14:21
^E kad kad vec razmatramo sve strane ,jeftinije je igrati igrice,al nije lepse!:to_care:

@Ilija64
Devojka je devojka!;)
NE ako kaže ili ja ili kompjuter.

Gordon Freeman
13.4.2008, 14:23
NE ako kaže ili ja ili kompjuter.

I zamisli izaberes kompjuter , a ono nestane struje na 10 dana a divan romatnican mrak a devjka je tamo negde...:D:opanachke

Iilija64
13.4.2008, 14:25
I zamisli izaberes kompjuter , a ono nestane struje na 10 dana a divan romatnican mrak a devjka je tamo negde...:D:opanachke
E zašto služi agregat. Ja mislim da je ono pitanje najgore za svakoga gamera. Ili cura ili igre. E to je teška odluka.

SirDuck
13.4.2008, 14:40
E zašto služi agregat. Ja mislim da je ono pitanje najgore za svakoga gamera. Ili cura ili igre. E to je teška odluka.

Ne baš, onaj koji može da bira izabraće curu, a onaj koji bi izabrao igre ni nema izbora :D

Iilija64
13.4.2008, 14:44
Ne baš, onaj koji može da bira izabraće curu, a onaj koji bi izabrao igre ni nema izbora :D
Nisi ti vidio kakvih sve ljudi ima. Mome prijatelju je bio ultimatum. PS2 ili ona. Pogodite šta je izabrao:n_klanja:.

Gordon Freeman
13.4.2008, 14:54
Nisi ti vidio kakvih sve ljudi ima. Mome prijatelju je bio ultimatum. PS2 ili ona. Pogodite šta je izabrao:n_klanja:.

I bre...ja bi mu reko crko ti procesor dabogda! il bolje dabogda ti tv izgubio sliku!

Doolio
13.4.2008, 15:04
boze gospode, tuzno je sto se ta sva nazovi-istrazivanja o stetnosti igara na kraju u praksi pokazu kao tacna:)

taj ko stigne do toga da mu devojka kaze 'ili ja ili kompjuter' treba da se zapita ozbiljno, bez analize devojke, njen ultimatum je nebitan ovde.

hacker_aca
13.4.2008, 15:14
Devojka ili kompjuter... Nema mi glupljeg pitanja. Kao da pitaš fudbalera: devojka ili lopta! I šta on da izabere?

VojaM
13.4.2008, 15:20
Hajde da ne koristimo deminutiv "igrice" koji su roditelji smislili za malu decu.

Doolio
13.4.2008, 15:47
hm, ja koristim 'igrice' i 'igre' podjednako bez nekog paterna, jednostavno sam navikao, kao sto necu reci 'automat klub' ili tako nesto, nego 'buvara', a taj naziv je niti pogrdan, niti mislim da tu ima buva. pa sad vi povucite paralelu sa igrama i igricama. to sam rekao sto puta, tako da kod mene licno tu nema nikakvog omalovazavanja, deminutiva ili bilo cega slicnog.

Auror
13.4.2008, 16:05
Ne baš, onaj koji može da bira izabraće curu, a onaj koji bi izabrao igre ni nema izbora :D

Bravoo!!!!! Dobro si rekao!:to_care::tapsh:

Cu igre pored bilo koje djevojke koja je za nijansu ljepsa od Goluma ili tako nesto.... Djevojka.!!!!:love:

Iilija64
13.4.2008, 16:14
Bravoo!!!!! Dobro si rekao!:to_care::tapsh:

Cu igre pored bilo koje djevojke koja je za nijansu ljepsa od Goluma ili tako nesto.... Djevojka.!!!!:love:
Vidi se da nikada niste imali djevojku;).

Auror
13.4.2008, 16:34
Vidi se da nikada niste imali djevojku;).

Vidi se da ti nikad nisi preforsirao sa igrama,a zoves sebe igracinom.
Razmisli malo.:cool:

Iilija64
13.4.2008, 16:43
Vidi se da ti nikad nisi preforsirao sa igrama,a zoves sebe igracinom.
Razmisli malo.:cool:
Ja sebe tako ne zovem. Drugi me tako zovu;).

genius
13.4.2008, 17:04
Ajd iskreno... ja nikad nisam imao devojku, al to nije zbog igara nego zato sto sam komplikovan... inace, igre mi nikad nisu vaznije od zivih ljudi....

shrafko
13.4.2008, 17:42
Ajde neko da mi objasni kako od teme "čuste li ovo - štetnost igara" dođoste do oralnog seksa, agregata, golluma, da li je neko imao devojku ili ne, itd?! :icon_scra

Btw, Elm3nt, pretera ga malo.. i blago tebi ako uživaš u tim čarima sa 14 godina :Wink:

Auror
13.4.2008, 18:12
Ja sebe tako ne zovem. Drugi me tako zovu;).

Pise ti u profilu igrac 12 godina. A inace i ova nasa rasprava je kvalitetna.Mozda je i ova idiotska rasprava plod stetnosti igara.:cool:

SirDuck
13.4.2008, 18:22
Pa ja nikad ne bi raskinuo sa devojkom zbog igre, ali par puta mi se desilo da me je mrzelo da izlazim :D

@element, jako loš pogled imaš na to, bez imalo poštovanja prema ženskom polu, a to ne valja. Te fore prodaj ortacima iz škole, ovde jok ;)

hm, ja koristim 'igrice' i 'igre' podjednako bez nekog paterna, jednostavno sam navikao, kao sto necu reci 'automat klub' ili tako nesto, nego 'buvara', a taj naziv je niti pogrdan, niti mislim da tu ima buva. pa sad vi povucite paralelu sa igrama i igricama. to sam rekao sto puta, tako da kod mene licno tu nema nikakvog omalovazavanja, deminutiva ili bilo cega slicnog.

Ja obično govorim igre, ali mi se nekad izlane igrice :)

Gordon Freeman
13.4.2008, 18:40
E palo mi napamet kad pricam sa drugovima kazem igrice a sa drugaricama i devojkama kazem igre,valjda da ne bih izgledao kao dete sta li?:confused::D

Doolio
13.4.2008, 18:40
jao bre, pa decko je sto posto hteo da napravi foru, sto ste osuli po njemu odmah, ja pretpostavljam da element postuje zenski rod, jel tako elemente?:D
ja licno sam se pokidao kad sam procitao, bas je kretenski:)

SirDuck
13.4.2008, 18:50
jao bre, pa decko je sto posto hteo da napravi foru, sto ste osuli po njemu odmah, ja pretpostavljam da element postuje zenski rod, jel tako elemente?:D
ja licno sam se pokidao kad sam procitao, bas je kretenski:)

Pa to i jeste fora, kretenski je :)
Valjda hoće da ispadne cool über baya, ali jednostavno je pogrešio mesto za takav fazon :)

E palo mi napamet kad pricam sa drugovima kazem igrice a sa drugaricama i devojkama kazem igre,valjda da ne bih izgledao kao dete sta li?:confused::D

Ja drugaricama kažem da blejim na kompu, lakše je, one većinom ne razumeju našu potrebu za igranjem :)

Doolio
13.4.2008, 19:04
pa dobro, sad ako krenes hevi da analiziras, onda dosta bilo kakvih fora ispada neumesno, tipa vicevi sa plavusama i slicno, trip je da ne analiziras:) cesljam topic i samo vidim onu recenicu i umrem od smeha:)
e sad, jeste malo trip sto ima 14 godina lik, pa to daje neku drugu dimenziju, ali dobro:)

Gordon Freeman
13.4.2008, 20:06
Ja drugaricama kažem da blejim na kompu, lakše je, one većinom ne razumeju našu potrebu za igranjem :)

Jeste tako,ako nije gamerka nema sile da joj objasnis sta je tu lepo! Zato uglavnom izbegavam takve teme jedino ako me uhvate na delu il sl...:D

SirDuck
13.4.2008, 23:35
pa dobro, sad ako krenes hevi da analiziras, onda dosta bilo kakvih fora ispada neumesno, tipa vicevi sa plavusama i slicno, trip je da ne analiziras:) cesljam topic i samo vidim onu recenicu i umrem od smeha:)
e sad, jeste malo trip sto ima 14 godina lik, pa to daje neku drugu dimenziju, ali dobro:)

Ja analiziram sa tom dimenzijom, da ima 14 godina. :)
Fazon je to što je hteo da napravi foru koja bi možda ispala "do yaya" u društvu, svi bi se nasmejali, bilo bi koje "koji si ti lik" i ništa više. Međutim ovo je forum pun ozbiljnih, polu ozbiljnih i kvazi ozbiljnih ljudi, koji će šalu primetiti kao glupu.

Vicevi o plavušama su normalni jer su vicevi, kao što i Crnogorci ne bi trebali da se vređaju za viceve o Crnogorcima, a ova izvala je jednostavno glupa, tj. kako ti reče, kretenska :)

LM, stvarno, ako se neko dovede u situaciju da mu devojka postavi ultimatum treba da se zapita o mnogim stvarima. Naravno isključujemo ako mu je devojka idiot koji hoće da pažnja bude usmerena samo i samo na nju, tad treba da je ispedalira.
Poenta: U svemu treba imati meru i svemu treba dati neku normalnu vrednost,. Ako je devojka kreten koji samo hoće da te drnda, pa makar to bilo oko nejbanalnije stvari, onda ne izabereš nju u postavljenom ultimatumu, ali ako je devojka ok, a ti je ne yebeš ni 3% zbog kompa pa joj prekipi, onda si ti kreten i tebe treba šutnuti.

Jbg, previše je varijabli da bi se doneo zaključak šta je važnije, devojka ili igre, ali u mom slučaju je devojka, tj. u slučaju sadašnje devojke :)

Iilija64
13.4.2008, 23:48
LM, stvarno, ako se neko dovede u situaciju da mu devojka postavi ultimatum treba da se zapita o mnogim stvarima. Naravno isključujemo ako mu je devojka idiot koji hoće da pažnja bude usmerena samo i samo na nju, tad treba da je ispedalira.
Poenta: U svemu treba imati meru i svemu treba dati neku normalnu vrednost,. Ako je devojka kreten koji samo hoće da te drnda, pa makar to bilo oko nejbanalnije stvari, onda ne izabereš nju u postavljenom ultimatumu, ali ako je devojka ok, a ti je ne yebeš ni 3% zbog kompa pa joj prekipi, onda si ti kreten i tebe treba šutnuti.

Pa sad. Kakva cura postavlja ultimatum Gameru (konzolaš je ali je dobar prijatelj) u kojem zna da će izgubiti.

SirDuck
14.4.2008, 0:22
Pa sad. Kakva cura postavlja ultimatum Gameru (konzolaš je ali je dobar prijatelj) u kojem zna da će izgubiti.

Ona koja ima nade da joj dečko nije baš totalni freak :D

Ne, stvarno, ako je ona OK, a on stalno za kompom i ne obraća pažnju na nju, onda stvarno treba da mu postavi ultimatum. Ili da ga odmah šutne, to je ako nema nade :)

Elem3nt
14.4.2008, 14:50
Au hvala vam za kritike :D
Ali stvarno me niste dobro razumeli al ajde sta je tu je ,usput vidim da poruke nema :D
A da odgovorim svima za ono 14 godina jbg napredan sam :)
Stvarno nisam hteo da ispadnem neka faca ili sta vec samo sam bio iskren i onako mi je bila debilna poruka prepravio bi je u nesto ali dobro je sto je izbrisana.

SirDuck
14.4.2008, 15:17
samo sam bio iskren i

Tim gore, ako ti je ono iskreno mišljenje o devojkama :boodala:

Mada ne brini, još malo pa će moći da se kupi force feedback spravica za te potrebe :D

Ozbiljan sam :)

Doolio
14.4.2008, 16:46
element, sad si se ukopo skroz.

sirduck, sto se tice varijabli sta sutnuti, govorio sam u nekom normalnom kontekstu, znaci da riba nije kontrol frik ili tako nesto. a za ovo ko stigne do takvog ultimatuma smo se slozili da treba da se pregleda:)

ilija, jel ti to nas zezas, procitao sam nekoliko tvojih poslednjih postova i nije mi jasno jel provlacis perfidnu za*****ciju ili si stvarno lik:)

genius
14.4.2008, 16:53
Menjam ocuvan Pentium 4 (solidan) za polovnu devojku uz moju doplatu. Moze postom. Saljem slike na mail...

Ajd objasnite kako ste od stetnosti igara dosli do momak-devojka analize...

SirDuck
14.4.2008, 17:53
Menjam ocuvan Pentium 4 (solidan) za polovnu devojku uz moju doplatu. Moze postom. Saljem slike na mail...

Ajd objasnite kako ste od stetnosti igara dosli do momak-devojka analize...

Ova naša rasprava itekako ima veze sa temom.
Zbog igara čovek raskida sa devojkom. Pod pretpostavkom da mu je sa njom bilo lepo, može se zaključiti da su igre štetno delovale po njega.

Simple as that.

genius
14.4.2008, 18:49
To je relativno...

Iilija64
14.4.2008, 19:21
Niste vidjeli njega.

fingerprint
14.4.2008, 19:37
Cinjenica da ljudski rod i devojke te (ljudske) vrste vise nisu preterano zaludjene za dlakavim znojavim zverima, i ne interesuje ih preterano ko moze da podigne tezi trupac, ili vecu sekiru, doprinosi onoj teoriji da svako ko se potrudi moze da nadje devojku. A da li hoce?

Po mom misljenju, jednacina je ovde prosta :
Ako neko izabere igre umesto devojke, onda devojku nije ni zasluzio... A svako ko izabere igre umesto devojke je po mom misljenju budala. Ko god da se uvredi zbog ovoga, i dalje stojim iza toga, kikujte me, banujte me, ali ako je neko vec toliko genetski inferioran da ne oseca prirodnu potrebu za zenskim drustvom, onda i ne treba dalje da prenosi te nesrecne gene...
Druga je stvar ako je neko kompleksas, pa se krije iza toga da je zavistan od igara, a u stvari se plasi normalnih odnosa sa ljudima. Njemu treba psihic.
Za sve ostale tu je devojka, ili makar pokusaj nalazenja iste...

SirDuck
14.4.2008, 19:43
Cinjenica da ljudski rod i devojke te (ljudske) vrste vise nisu preterano zaludjene za dlakavim znojavim zverima, i ne interesuje ih preterano ko moze da podigne tezi trupac, ili vecu sekiru, doprinosi onoj teoriji da svako ko se potrudi moze da nadje devojku. A da li hoce?

Po mom misljenju, jednacina je ovde prosta :
Ako neko izabere igre umesto devojke, onda devojku nije ni zasluzio... A svako ko izabere igre umesto devojke je po mom misljenju budala. Ko god da se uvredi zbog ovoga, i dalje stojim iza toga, kikujte me, banujte me, ali ako je neko vec toliko genetski inferioran da ne oseca prirodnu potrebu za zenskim drustvom, onda i ne treba dalje da prenosi te nesrecne gene...
Druga je stvar ako je neko kompleksas, pa se krije iza toga da je zavistan od igara, a u stvari se plasi normalnih odnosa sa ljudima. Njemu treba psihic.
Za sve ostale tu je devojka, ili makar pokusaj nalazenja iste...

Bolje nisi mogao da kažeš :) Slažem se u potpunosti sa tobom.

Dobro sad, devojke ne gledaju samo ko može da podigne više tegova, ali idalje smo na tom nivou. Da li su u pitanju tegovi ili ko bolje vozi kola nije važno, idalje se gleda "ko je bolji".
Spas gamerima će doći kada igre postanu tolko popularne da devojke počnu da gledaju ko bolje igra CS :D. Toi je naravno ako budu zainteresovani za njih (za devojke) :D

Lokigodofirendlies
14.4.2008, 20:01
@finger
Onda bi meni vise odgovarala stara vremena, dlakav sam, lako se znojim a mogu da podignem druga sa sve trozupcem. Jos jedna dusa koja se nije prilagodila modernim vremenima.....

ForceWare
14.4.2008, 20:02
Hajde da ne koristimo deminutiv "igrice" koji su roditelji smislili za malu decu.
Ja i dalje kažem "igrice".

Sue me. :D

Auror
14.4.2008, 21:04
E kako bi se proveo neki jado u niksicu koji bi dosao u situaciju da mu djevojka kaze igre ili ja.Prvo ne bi uopste to govorila nego bi te automatski sutnula.Ili ako bi bila bas raspolozena rekla bi igre ili ja ali u smislu yebacu ti majku ako ne budem ja. !!!!!!!:kreza:!!!!!!!!!!!! :n_klanja: A krajnje je porazavajuce da izaberete igru umjesto djevojke.Mislim da to mogu samo "bezmozgni" debili!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:opanachke

Iilija64
14.4.2008, 21:12
Koji je u roku od tjedna našao drugu curu.

SirDuck
14.4.2008, 21:48
Koji je u roku od tjedna našao drugu curu.

Pa šta?

Ajde bre, i ti previše k srcu primaš sve :)

Auror
14.4.2008, 23:26
heheee mozda u Tomislavgradu. :rofl:

KiB0rG3000xII
14.4.2008, 23:32
vidi se da ste ovisnici branite igrice na svaki komentar,ajd za*ebi se i lazi da u igrama nema nasilja i ubijanja,koliko je ljudi umrlo igrajuci igrice
,koliko su se ljudi puta poubijali misleci da su u igricama,jesu stetne po zdravlje
... to je sve:aplauz:

A M G
14.4.2008, 23:39
vidi se da ste ovisnici branite igrice na svaki komentar,ajd za*ebi se i lazi da u igrama nema nasilja i ubijanja,koliko je ljudi umrlo igrajuci igrice
,koliko su se ljudi puta poubijali misleci da su u igricama,jesu stetne po zdravlje
... to je sve:aplauz:

Nemoj da generalizujemo stvari! Sve je stetno ako se u tome preteruje!
Spavati je dobro jer san okrepljuje, ali preterano spavanje lose utice na coveka.
Uzimati vitamine odredjenog tipa je dobro, uzimati ih previse moze imati kontraproduktivno dejstvo. Igrati igre je zabavno i opusta, ali i opasno po zdravlje ako se od racunara ustaje samo da bi se izvrsile odredjene fizioloske potrebe, eventualno nesto pojelo i popilo. Ljudi koji jesu umrli igrajuci igre su patoloski zavisni od istih, sto ne znaci da su svi zavisni. Ljudi koji su ubili (kao sto je to bio slucaj nekih tinejdzera koji su bacali bombe s nadvoznjak) su ionako dusevno labilne osobe, igra je bila mozda samo neka vrsta bolesne ideje sta uraditi. A da su, na primer, gledali Ramba, i uzeli mitraljez i izresetali neduzne prolaznike, onda bi i svi filmovi bili stetni, jel da?!

Dio37
14.4.2008, 23:40
vidi se da ste ovisnici branite igrice na svaki komentar,ajd za*ebi se i lazi da u igrama nema nasilja i ubijanja,koliko je ljudi umrlo igrajuci igrice
,koliko su se ljudi puta poubijali misleci da su u igricama,jesu stetne po zdravlje
... to je sve:aplauz:

E?

Mislim, ovo je necitljivo. Kao da ti je uragan prosao kroz post.

SirDuck
14.4.2008, 23:45
E?

Mislim, ovo je necitljivo. Kao da ti je uragan prosao kroz post.

Prevod :D

Vidi se da ste ovisnici, branite igrice na svaki komentar. Ajd za*ebi se i lazi da u igrama nema nasilja i ubijanja! Koliko je ljudi umrlo igrajuci igrice? Koliko su se ljudi puta poubijali misleci da su u igricama?

Jesu stetne po zdravlje
... to je sve:aplauz:


Odgovor na kiborgovu poruku:

Kolko je ljudi umrlo igrajući igre? Dvoje kolko ja znam :D

A kolko se ljudi poubijalo ne misleći da su u igrama?

lijenština
26.4.2008, 23:47
Ne zaboravite da je u У Србији 190 интернет зависника (http://www.politika.co.yu/rubrike/Drustvo/U-Srbiji-190-internet-zavisnika.sr.html). Idem sutra da se prijavim i ja. :p
A posle se neki zale sto Srbija kasni sa broadband internetom. :D Izgleda da telekom to u stvari radi za nase dobro- da obuzdaju tu posast koja seje strah svetom. :rofl:

атачмент, дифолт, ресетовање, даунлодовање
ROFL, OMG, IMAO ...:dedica:

SirDuck
27.4.2008, 1:18
Ne zaboravite da je u У Србији 190 интернет зависника (http://www.politika.co.yu/rubrike/Drustvo/U-Srbiji-190-internet-zavisnika.sr.html). Idem sutra da se prijavim i ja. :p
A posle se neki zale sto Srbija kasni sa broadband internetom. :D Izgleda da telekom to u stvari radi za nase dobro- da obuzdaju tu posast koja seje strah svetom. :rofl:


ROFL, OMG, IMAO ...:dedica:

Samo imam da kažem: ROFLOL :D

Uuuu, koji sam narkoman, koristim nerazumljiv žargon :D

A M G
27.4.2008, 1:28
@lijenstina: Cimni me na PM pre nego sto krenes, voleo bih da ti se pridruzim, cenim da ce nam grupna terapija i seansa pomoci da se odreknemo INTERNETA! :rofl:

Pa naravno da ti "zargoni" nisu razumljivi kada nam je broj nepismenih ljudi povelik! :boodala:

SirDuck
27.4.2008, 1:32
Pa naravno da ti "zargoni" nisu razumljivi kada nam je broj nepismenih ljudi povelik! :boodala:

Ma najbolje je što su to normalne engleske reči, aj da je stavio ROFL, LOL, OMG i to, ali ovo...

A M G
27.4.2008, 2:38
Ma najbolje je što su to normalne engleske reči, aj da je stavio ROFL, LOL, OMG i to, ali ovo...

Tacno! Kada bolje razmislim, nisam bas ubedjen da pisac onog teksta ima barem neko znanje o engleskom jeziku, a jos manje racunarskim terminima.:kreza:
Bolje da se koncentrisu na porast maloletnicke delikvencije u Srbiji, tj. uspaljenih "gagsta" klinaca ciji se idoli vrte petkom uvece na Pinku! :boodala:

Dio37
27.4.2008, 11:16
У Србији 190 интернет зависника (http://www.politika.co.yu/rubrike/Drustvo/U-Srbiji-190-internet-zavisnika.sr.html).

http://www.sandelman.ottawa.on.ca/justin/rofl/omfg_files/lollercoaster2.gif

SirDuck
27.4.2008, 12:15
Ma jbt, kolko ima "navijača" i "gangstera" koji se muvaju u čoporima, drogiraju se, prave nered, biju nedužne prolaznike...ne oni su normalni, a mi smo narkomani i bolesnici i ima nas čak 190!!!!

Doolio
27.4.2008, 13:04
moram da primetim da je to sto si rekao krajnje demagoski...

SirDuck
27.4.2008, 13:53
moram da primetim da je to sto si rekao krajnje demagoski...

Ček da vidiš moje propagiranje Warhammera :)

zokocx
27.4.2008, 15:37
Ih 190 zavisnika ali ipak nije to samo od interneta nego i od mobilnih telefona (SMS itd)... a mozda cak i od televizije od koje smo svi zavisni (ili bolje reci to je sastavni deo zivota) , dok ja za sebe mogu da kazem da sam potpuno zrtvovao TV i presao za PC ... gledam manje od 1-2h nedeljno....

Doolio
27.4.2008, 15:46
Ček da vidiš moje propagiranje Warhammera :)

o boj o boj o boj:D

zoran845
28.4.2008, 13:05
Ma jbt, kolko ima "navijača" i "gangstera" koji se muvaju u čoporima, drogiraju se, prave nered, biju nedužne prolaznike...ne oni su normalni, a mi smo narkomani i bolesnici i ima nas čak 190!!!!

moram da primetim da je to sto si rekao krajnje demagoski...
Evo još malo "demagogije":

Istraga zbog porno-snimka učenika
Policija je u Kuršumliji juče pokrenula istragu zbog video klipa porno sadržine, u kome učestvuju trojica učenika i učenica jedne osnovne škole u tom gradu. U Kuršumliji već nekoliko dana, preko mobilnih telefona, kruži video snimak seksualnog odnosa trojice učenika osmog razreda i učenice sedmog razreda osnovne škole. Snimak je napravljen digitalnim fotoaparatom, a svako od učesnika je potpisan imenom i nadimkom. U osnovnoj školi koju učenici sa snimka pohađaju agenciji Beta rečeno je da se zna za video klip i da taj snimak nije nastao u školi.

Ukradena četiri tenka na poligonu
Sa školsko-tehničkog poligona "Veliki atlas" u Čenti, vlasništvo Vojske Srbije, ukradene su četiri olupine tenka tipa T-34, dok je sa pete odsečena cev i odnet zadnji deo, potvrđeno je u zrenjaninskoj policiji.

Ovo su samo dva članka uzeta sa jedne iste strane dnevnih novina ("Blic" od petka, 25.4.2008., strana 14), pa vi vidite koliko se tome sličnog svakodnevno dešava.

Ne bih rekao da grupa od 190 zavisnika od Interneta (čak i da to stvarno jesu) predstavlja strašno važan problem društvu i zemlji gde osnovci snimaju porno-filmove (za sada, kako sa olakšanjem tvrde nadležni, još uvek ne baš na nekom od školskih časova), a kreteni kradu tenkove teške tridesetak tona (!) (o milion drugih "Ginisa dostojnih" gluposti i idiotluka da i ne počinjemo).

SirDuck
28.4.2008, 13:33
Slažem se, važno da prave bauka od kompjutera. Stvar je u tome što ljudi veruju u te "studije" i ne možeš im objasniti suprotno, jer smo, jelte, mi narkomani koji ne znaju šta pričaju. I sad ljudi imaju još veći strah od te "čudesne naprave" i beže od toga, i umesto da imamo digitalne papire u bolnicama koji se prenose za 3 sekunde, i digitalne molbe za sve i svašta, i umesto da sve to ide lepo i brzo, ne, mi tapkamo u mestu...

zoran845
28.4.2008, 13:37
Slažem se, važno da prave bauka od kompjutera.... I sad ljudi imaju još veći strah od te "čudesne naprave" i beže od toga,...Razlog je prost: svi znaju šta je seks i krađa, a mnogo manje njih zna šta je u stvari kompjuter - nepoznato te plaši, a ono čega se bojiš polako i zamrziš. :(

Iilija64
28.4.2008, 13:50
Razlog je prost: svi znaju šta je seks i krađa, a mnogo manje njih zna šta je u stvari kompjuter - nepoznato te plaši, a ono čega se bojiš polako i zamrziš. :(

Ma ne mrze oni nas.

Doolio
28.4.2008, 13:57
zoran:

propustas bitnu stvar, a to je da nije bitno da li se ja slazem ili ne slazem s tobom i tome slicno, dalje, nebitno je da li je to sto si ti sad napisao istina (da ima mnooogo vaznijih problema od komp zavisnosti ili cega vec). demagogija je demagogija i ne znam zasto si je stavio pod navodnike kada si tacno to uradio sto si i najavio.
evo, sve sto si napisao je tacno po mom misljenju, znaci slazemo se. to ne menja cinjenicu da je tvoj post cisto demagoski:

-e, ima 190 internet zavisnika kod nas.
-ma nemoj? a to sto ima 10 000 huligana?! to nista?

ovako se ne vodi diskusija. mozemo i o huliganima da pricamo, al onda ajmo da otvorimo topic 'huligani - sta mislite' ili ako ocemo da uporedjujemo, da otvorimo anketu 'internet zavisnost ili huligani - koji problem je veci'.

mislim, nemojmo sad da se igramo ko deca, "moj tata je jaci od tvog", "evo ti jos malo 'demagogije'" i slicno...ako se prica o stetnosti kompjutera, onda se prica o tome, ti mozes da je porices ako hoces i da koristis argumente, ali ovakvo setanje teme cas na generalnije pojmove, cas levo desno, cas gore dole ne vodi nicemu. huligani i kradje i pornici nemaju nikakve veze sa stetnoscu video igara, jesu oni vazniji problem, ali to takodje nema veze sa stetnoscu video igara. pazi, sad ja na ovaj tvoj post mogu da odgovorim sa necim tipa 'aha, ali cekaj, deca umiru po africi, a ti pricas o nekim pornicima i navijacima, da li si ti normalan', mislim, nije u redu.

DeCoy
28.4.2008, 14:02
Ovom Radovanoviću očigledno posao ne ide baš najbolje kad opet mora da se reklamira po TV-u/novinama sa člancima u kojima jadne neupućene roditelje zastrašuje nekim tamo internetom i kompjuterima:mad:

SirDuck
28.4.2008, 14:03
Stvar je upravo u onome što sam rekao, pravljenje bauka od kompjutera. 190 je stvarno smešna brojka, i kad se ne poredi sa huliganima, a oni su digli dževu oko toga i proglasili ih umnim bolesnicima. Što se mene tiče, veći je umobolnik onaj koji nekoga prebije na sred ulice "čisto onako" nego onaj koji sedi za kompom ceo dan.

Doolio
28.4.2008, 14:05
slazem se, to je nesporno, pokazi mi gde sam ja rekao suprotno.

gledaj, da su ti 'oni' koji su digli dreku huligani, onda bi imalo sta da se prica na tu temu, medjutim nisu.

mislim, ako vec uporedjujemo, dajte onda da se uporedjuje i vuce paralela sa nekim stvarima datog tipa, a ne sa likovima koji kradu tenkove. ne mozemo da prosirujemo sad paralele na svaku drustvenu anomaliju. uporedimo onda tu zavisnost sa nekom drugom zavisnoscu ili tako nesto. a ne odmah da se ode u, da ne kazem sta...

SirDuck
28.4.2008, 14:17
slazem se, to je nesporno, pokazi mi gde sam ja rekao suprotno.

gledaj, da su ti 'oni' koji su digli dreku huligani, onda bi imalo sta da se prica na tu temu, medjutim nisu.

mislim, ako vec uporedjujemo, dajte onda da se uporedjuje i vuce paralela sa nekim stvarima datog tipa, a ne sa likovima koji kradu tenkove. ne mozemo da prosirujemo sad paralele na svaku drustvenu anomaliju. uporedimo onda tu zavisnost sa nekom drugom zavisnoscu ili tako nesto. a ne odmah da se ode u, da ne kazem sta...

Oni su huligani svoje vrste...

Iilija64
28.4.2008, 14:17
Kad kompjuteraši/konzolaši krenu divljat po ulicama i sve razbijati tek tada mogu nešto reći. 190 ljudi je nista. 10000 huligana koji mlate sve što se kreće prestavlja 100 veću prijetnju.

Dio37
28.4.2008, 14:33
Zasto uzimate ovu brojku od 190 zavisnika zdravo za gotovo? Koliko sam shvatio, oni su samo prijavljeni u tu kliniku. Koliko ima onih koji se nisu prijavili? Ne verujem da mogu da dam neke priblizne brojke, ali sigurno ih ima vise od 190.

Doolio
28.4.2008, 14:35
dobro, sad me vec zezate:)

ilija, brate mili, opet kazem, navedi mi moju izjavu gde se ja ne slazem sa tim sto si ti rekao. ajde, lepo te molim. neces je naci, stavise, slazem se s tobom, ako se dobro secam, to sam i rekao.

zorane, fina doskocica, ali nekonstruktivna totalno. nemojmo tako da diskutujemo, apelujem na tebe. dosta mi je sto gledam vucica na televiziji sa tim forama, nadam se da si ovo uradio nenamerno. to je ono 'gospodine vucicu, sta je sa stanovima koji su podeljeni po stranci' -stanovima? kako mozete to da me pitate kad je onaj tamo xy pokrao boga oca. mislim, mozemo da pricamo i o tome, ali prica se o stanovima. kapiras paralelu?


ljudi, ajde mi samo recite, da li kontate o cemu ja ovde pricam? znaci, pisite sta god hocete, kako god hocete, setajte diskusiju, ja jedan ne mogu da skrecem paznju gomili ljudi i ne nameravam, jer ce na kraju doci do nekog kretenskog konflikta. barem recite 'znamo sta pricas, ali nas bole ....', pa da prestanem da se trudim da objasnjavam i da vidim da niste zainteresovani za diskusiju o temi koja je naslovljena.

Doolio
28.4.2008, 14:36
Kad kompjuteraši/konzolaši krenu divljat po ulicama i sve razbijati tek tada mogu nešto reći. 190 ljudi je nista. 10000 huligana koji mlate sve što se kreće prestavlja 100 veću prijetnju.

e, ja mislim da globalno zagrevanje predstavlja 10000000 puta vecu pretnju, ajmo onda o tome da pricamo!

zoran845
28.4.2008, 14:38
ovako se ne vodi diskusija. mozemo i o huliganima da pricamo, al onda ajmo da otvorimo topic 'huligani - sta mislite' ili ako ocemo da uporedjujemo, da otvorimo anketu 'internet zavisnost ili huligani - koji problem je veci'.
...ako se prica o stetnosti kompjutera, onda se prica o tome, ti mozes da je porices ako hoces i da koristis argumente, ali ovakvo setanje teme cas na generalnije pojmove, cas levo desno, cas gore dole ne vodi nicemu. huligani i kradje i pornici nemaju nikakve veze sa stetnoscu video igara, jesu oni vazniji problem, ali to takodje nema veze sa stetnoscu video igara.Sve je ovo tačno, ali ja nisam ni ušao u nekakvu diskusiju. Jednostavno sam hteo da kažem da ne mogu da pričam o "problemu" dok postoje (stvarni) problemi.

To je samo moje mišljenje (bilo ono "demagoško" ili ne) i izneo sam ga. Toliko prava (valjda) imam.

Auror
28.4.2008, 14:40
Jes da ne zivim u srbiji ali 190 je po mom misljenju netacna cifra.Ako nadju 30 bice dosta.Ako bi rekli da u crnoj gori ima 100 upucao bi ih na sred ulice pa nek mene vode u ludaru kao prvog internetom i video igrama(CS 1.6) poremecenog coeka u crnu goru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:kreza:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!:cool:

Doolio
28.4.2008, 14:42
Sve je ovo tačno, ali ja nisam ni ušao u nekakvu diskusiju. Jednostavno sam hteo da kažem da ne mogu da pričam o "problemu" dok postoje (stvarni) problemi.

To je samo moje mišljenje (bilo ono "demagoško" ili ne) i izneo sam ga. Toliko prava (valjda) imam.

misljenje ne moze biti demagosko. okej, sad si mi objasnio sta si hteo i to je potpuno u redu.

Dio37
28.4.2008, 14:44
Mislim da je ovde tema tekst u Politici, koji je napisan od strane ocigledno kompjuterski nepismenog coveka. O zavisnosti od interneta i igara je vec pricano mali milion puta. Recimo ovde (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=11823), plus ono sto je vec receno na prvih nekoliko stranica ove teme. Generalni zakljucak je da se ne bi trebalo preterivati, ali ako si vec zavisnik, zivi s tim. Bolje kompjuteri nego cigarete, alkohol ili droga. A lecenje u nukoj tamo klinici ti sigurno ne treba.

zoran845
28.4.2008, 14:49
zorane, fina doskocica, ali nekonstruktivna totalno. nemojmo tako da diskutujemo, apelujem na tebe. dosta mi je sto gledam vucica na televiziji sa tim forama, nadam se da si ovo uradio nenamerno. to je ono 'gospodine vucicu, sta je sa stanovima koji su podeljeni po stranci' -stanovima? kako mozete to da me pitate kad je onaj tamo xy pokrao boga oca. mislim, mozemo da pricamo i o tome, ali prica se o stanovima. kapiras paralelu?:)
Kapiram. I ja dobijem koprivnjaču kad neko neće da odgovori na konkretno pitanje zato što neki manastir baš te noći gori, na slavi je, otimaju mu zemlju,... :mad:

Doolio
28.4.2008, 15:16
pa to, al dobro, moguce je da sam je suvise bez emocija usao u raspravu:)

sto se mene tice, zavisnost je zavisnost i uopste ne mislim da je bolje da si zavisnik od kompjutera ili od droge, ne valja ni jedno ni drugo. ja pusim i pijem i mislim da je to jednako stetno kao i da se radim dopom. da pojasnim: sve ima svoje, ako si ti pajdoman, umreces za deset godina verovatno, a poslednje dve godine neces liciti ni na sta. ali i to je neki izbor, ako je tebi gotivno sto ces za tih deset godina imati neverovatne kul fleseve, onda je to sa mnom okej. sa druge strane, alkohol i cigarete su zadovoljstvo znatno slabijeg intenziteta, zato se mogu duze upraznjavati. tako i zavisnost od kompjutera, najduze ces ziveti od svih ovih pobrojanih, ali ja moj alkohol ne bih menjao za to jer sam iskusio neku, skoro pa krajnost u obe kategorije svojevremeno.
naravno, ovo je moje misljenje, meni licno najraspaliji alkos koji ne zna gde se nalazi i izgleda trideset godina starije nego sto jeste deluje ljudskije i blize normalnosti od nekog klinca od 15 dina koji prica drugaru kako je hedsotovo nekog emarom...mozda sam zatucan:)

SirDuck
28.4.2008, 17:25
Zasto uzimate ovu brojku od 190 zavisnika zdravo za gotovo? Koliko sam shvatio, oni su samo prijavljeni u tu kliniku. Koliko ima onih koji se nisu prijavili? Ne verujem da mogu da dam neke priblizne brojke, ali sigurno ih ima vise od 190.

Pa pazi, nikad ne možeš da znaš, kao što se ne zna ni tačan broj stanovnika. Ipak, smešna cifra. :)

zokocx
28.4.2008, 20:03
E sad klinac od 15 god koji prica nekome kako je hedsotovao nekog emarom (u igir naravno) ili alkos koji izgleda 30 godina starije nego sto jeste .... totalno lose poredjenje, klinac koji prica o kanteru to je danas sasvim normalno , nebi bilo noramlno da taj klinac i za 10 god i dalje prica o igrama ... a alkos za 10 godina bice rasulo jedva zivo.

Jedan moj profesor je pricao kako se seca da je sredinom 80-tih citao u novinama kako ce sa razvojem kompjutera i modernih tehnolgijah (mob itd.) nastati novi vid zavisnosti koji ce se teze leciti od opojnih droga ... vec tada se znalo kako ce biti danas sa kompjuterima ali ipak nemozemo reci da neko ko komp koristi kao sredstvo zarade da je zavisnik ... ili sad neko kaze za nekog da bleji u komp 5-6 sati dnevno da je zavisnik , sto se tice kompjutera to se tesko moze dijagnostikovati.

Doolio
28.4.2008, 20:26
ja sam samo rekao kakvu reakciju te dve slike izazivaju u meni, ne da li je to tacno ili ne:) hocu da kazem da je meni licno u mozgu vise uznemiravajuci taj klinja nego taj alkos. mozda iracionalno, ali ipak mislim da nije, jer da negde sad sedimo i da imamo vremena da se *******vamo, verujem da bih objasnio moj pogled i potkrepio ga necim, ovako mislim da je jako tesko, a i mrzi me:)
ja sam se u tim godinama intenzivno igrao na kompu, pa opet nisam nikog hedsotovo emarama (preneseno). stvar je u stanju svesti, ja sam se igrao verovatno vise od tog klinca, ali sam imao (manje-vise) zdrav um i nisam se 'primao' toliko, jesam provodio vreme i sve to stoji, ali mi mozak nije bio u toj 'brzini'. mozda ne umem lepo da objasnim, al ******.
sto se tice generalnog nekog odnosa mog, smatram da se ljudi otudjuju i postaju tuplji, gluplji, smotaniji itd. kako se razvija sistem komunikacija i kako se 'digitalizuje' sve zivo. gledam na svom primeru, ja sam jos i dobar, pa vidim kako postajem debil. sto je najgore, likovi tipa tri godine mladji su pet puta veci debili. znaci, eksponencijalno raste debilnost:)
recimo, ja se ne secam kad sam nekog zvao na fiksni. prosto mislim da bih se zbunio kad bi mi se javio neko ko nije ta osoba koju sam zvao, trebalo bi mi dve sekunde da se setim da je trazim.
takodje, blejanje po netu i 'druzenje' po netu. to takodje, nesumnjivo, ima svoju karakteristicnu vrstu otudjenosti, dosta likova koji mnogo vremena bleje za msnovima i ostalim stvarcicama postane anksiozno kad treba izblejati 'uzivo':)
primera ima mnogo, a licno sam neke iskusio, a ponavljam, daleko sam od nekog zaludjenog korisnika. zato mislim da cela ta problematika uopste nije zanemarljiva vec da se granice izmedju patoloskog i normalnog stalno pomeraju, tako da polako svasta postaje deklarisano kao normalno ponasanje. par puta sam bio u igraonici (tipa pre 7-8 godina) i vidjao sam ljude koji totalno nenormalno reaguju na desavanja u igri, potpuno izvitopereno grade neke sisteme vrednosti, o afektima i dedukciji da ne govorim. a ljudi su normalni (bili). pitao sam se kako sam igrao basket s njima pa se nisu pretvarali u psihoticare kad im das kos nego tek posle kad ih hedsotujes emarom. a to su bili ljudi od dvadeset i kusur godina, ne smem ni da zamislim nekog klinca.
gledam onaj topic ko je sta lomio kad se iznervira, ****te, 90% ljudi je izlomilo miseve i tastature, kako ja nisam nijednom. a tvrdim da sam po mentalnom sklopu skloniji nerviranju nego vecina tih likova.

sto se tice likova koji provode vreme za kompjuterom radeci posao, naravno da je to potpuno drugi kontekst i ja ga ne bih ni racunao u 'blejanje za kompom', zna se na sta se misli.

zoran845
28.4.2008, 20:51
Malo sam se naježio čitajući ovu Duliovu pripovest :paranoia:. Meni je stalno bilo krivo što su kompjuteri (oni manji od trokrilnog ormana) stigli kasno u moj život, a često (kao sad) vidim da to baš i nije neko veliko prokletstvo.

Opet, sve zavisi od čoveka: ako je koliko-toliko normalan, valjda može da skupi dovoljno snage da ponekad ugasi kantu, izađe malo "na vazduh" i provoza bicikl, ode na pecanje, odigra partiju "na male goliće" sa društvom.

Sve su zavisnosti i sva preterivanja opasna rabota. Čovek može da umre i ako popije previše (obične) vode.

hacker_aca
28.4.2008, 20:55
E sad klinac od 15 god koji prica nekome kako je hedsotovao nekog emarom (u igir naravno) ili alkos koji izgleda 30 godina starije nego sto jeste .... totalno lose poredjenje, klinac koji prica o kanteru to je danas sasvim normalno , nebi bilo noramlno da taj klinac i za 10 god i dalje prica o igrama ... a alkos za 10 godina bice rasulo jedva zivo.

A zašto ne bi bilo normalno (mislim na ovo podvučeno)?

Šta je sa profesionalnim gejmerima, beta testeri, programeri, 3D dizajneri, (oni likov što prave zvukove u igrama, ne znam kako se zovu), recenzenti (ako sam dobro napisao, ljudi koji opisuju igre)... Oni ne bi trebalo da pričaju o igrama iako imaju više od 25 godina? How yes no...

Normalno je da nije lepo videti ni alkoholičara a ni klinca koji samo zna za kompjutere, ali jedno je igrati igre (i uopšteno se baviti kompjuterima) dok je sasvim drugo biti 24/7 na kompu da bi se nekome zadala "hedara" i slično.

I ja sam bio zavisnik od igara, sada sam samo zavisnik od interneta (hvala Bogu :)). Normalno, ta zavisnost od video igara nije bila štetna, naprotiv, imao sam i koristi od toga. Danas veoma retko da odigram koju igru. Igre bi obrnuo za koji dan, rok mi je bio 7 dana. Sada kada uzmem neku igru da igram, "mrcvarim" koju nedelju do mesec - dva. Upoznao sam mnogo gejmera koji su sasvim normalni ljudi. Idu u školu/posao, izađu sa društvom uveče, imaju devojku/momka...

Inače, i alkohol i igre su zdravi u normalnim količinama. Alkohol pospešuje slobodu govora, crno vino ima neke veze sa krvlju ako se dobro sećam (čitao negde)... Pucačine iz prvog lica pospešuju reflekse, avanture logičko razmišljanje...

I marihuana je loša kada se prekomerno konzumira ali se ipak daje po bolnicama kao vrsta terapije (u određenim količinama).

Igranje igara nije loše. Prekomerno igranje igara je loše. To moraju ljudi prvo shvatiti.

Doolio
29.4.2008, 2:33
naravno. ali mislim da se ta granica izmedju 'normalnog' i 'preteranog' igranja video igara stalno pomera ka sto duzem igranju. mislim na neki generalni stav ljudi. pomeraju se shvatanja normalnog i preteranog, a mislim da ne bi trebalo. koliko sam samo puta cuo 'sta oni meni seru da mnogo igram igrice kad ih igram mozda sest sati dnevno'. ej bre, sest sati, to je cetvrtina dana, a skoro polovina 'budnog' dana. naravno, i meni se desavalo da igram toliko, desavalo mi se i da igram, tipa, deset sati, ali to nikako nije normalno neko vreme. posle sest sati igranja ustanes i zabodes se glavom u zid jer ne znas da procenis gde su vrata:)
gledam neku anketu, u fazonu, koliko poruka otkucate dnevno. i lik kaze pet, drugi lik kaze tri, treci sedam, a onda su krenuli:) 15, 20, 30, 40...i ja gledam zabezeknut, sve neki normalni ljudi:) i dodjem ortaku i kao 'jo sto sam gledao anketu, riba kuca 50 poruka dnevno' i on koji mi kaze 'au koji debil ta riba, mislim, ja otkucam tridesetak':)

nedostizni
29.4.2008, 13:39
mene najvise od svega ne nerviraju stari koji su ziveli u dobu kada je mikrotalasna bila poslednje cudo tehnologije. Ja ne mogu da shvatim neke mlade ljude (verujte mi ima takvih) od po 20-etak godina koji mi kazu: "pa ti igras igrice?! Ti bre nisi normalan, pa nisi vise mali, i sa igrackama se jos igras jeli?"
E to je za cudjenje?

Doolio
29.4.2008, 14:00
zasto je za cudjenje, te ljude jednostavno ne zanima ta sfera zivota i to je to. kao drugo, moras imati sire poglede, ti imas svoje arsine, oni njihove, zasto uzimas automatski sebe da si u pravu? nazalost, zabrinjavajuce je sto mnogi ljudi zakljucuju na taj nacin...
kako ja, na primer, imam veci rispekt za te igracke nego za video igre i smatram da su bolje, originalnije i da imaju daaaaleko vise pozitivnih strana. a igrao sam se na kompu sigurno vise od tebe. sad se poigram nekad, ali retko. ali ja ne kazem da sam ja neka alfa i omega i polazna tacka za dedukciju i ne cudim se tebi sto se igras, niti se cudim nekome ko nikada nije pikao igrice...

Auror
29.4.2008, 15:02
Kad bi bilo vise ljudi kao sto ste vi koji postujete na ovoj temi(forumu) zivot bi bio mnogo ljepsi-laksi. Cijenim da ste vrlo razumni ljudi i da pravilno izvodite zakljucke bez obzira koliko godina imate.A sad neki tamo bolid cita ovo i misli ovaj Auror se postavlja u odbrambeni stav,i on je dio drustva ovih zaludjenika igrama-internetom on im se ulizuje ili sta vec. Ljudska glupost i odbojnost ka razgovoru i prihvatanju nekih novih argumenata koji bi mozda mogli da promijene misljenje me strasno nervira.Znaci kad je neko ogranicen do daske i da ne cuje druge osim sebe i da je on i samo on u pravu!!:n-cc2: Mada to je neka druga prica......................:cool:

SirDuck
29.4.2008, 15:27
zasto je za cudjenje, te ljude jednostavno ne zanima ta sfera zivota i to je to. kao drugo, moras imati sire poglede

Pa pazi, taj koji tako reaguje na to da on igra igre na kompu ima mnogo uže poglede od njega :)

Doolio
29.4.2008, 15:35
jeste neka druga prica, mada, u stvari, ne znam, i nije toliko druga prica:)
mislim, opet cemo se na kraju naci na nekoj sredini tipa 'umerenost je najbitnija'. ali ja hocu da kazem da nije bitna umerenost toliko koliko je bitno upravo to sto ti kazes: ja mogu da budem za/protiv igara i da se borim svim snagama za/protiv njih, ali opet imam rezervu u glavi i otvorenost da saslusam i drugu stranu kad daje argumentaciju. na kraju se mozemo sloziti ili razici u miru. i to nema veze sa umerenoscu, to ima veze sa tolerancijom i svescu da nisi ni najpametniji, ni prvi ni jedini u univerzumu, a bogami, i da jesi, uvek ce se naci neki kontraargumenti.
u prevodu: ne volim sablaznjavanje i vitlanje rukama prema nebesima ni kod jedne, ni kod druge strane. postoje neke stvari koje su jednoglasno drustveno prihvacene ili ne i stav prema njima je manje-vise isti i ustanovljen (lupam, incest, ubistvo, pedofilija), ostale stvari su jos uvek ili 'sive' ili u nekom stanju 'daljih pregovora'. video igre su, da se ne lazemo, korisne za neke stvari, ali su takodje i stetne, ja mislim da su mnogostruko stetnije nego sto su korisne. ne mislim to toliko ako ih gledamo kao neki izolovani fenomen, ali ka cemu su dovele i sta simbolizuju, uz sav taj polet tehnoloski, onda mislim da odosmo u piiiiiip :)

Doolio
29.4.2008, 15:37
Pa pazi, taj koji tako reaguje na to da on igra igre na kompu ima mnogo uže poglede od njega :)

pa?:) nigde ja nisam rekao da taj lik ima sire poglede. ja kazem coveku zbog njega samog, zato sto peni i cudi se, ja kazem da to nije nista cudno i da, recimo, mogu da razumem tog lika sto tako reaguje (ne da ga podrzavam), a on ne moze.

SirDuck
29.4.2008, 15:41
pa?:) nigde ja nisam rekao da taj lik ima sire poglede. ja kazem coveku zbog njega samog, zato sto peni i cudi se, ja kazem da to nije nista cudno i da, recimo, mogu da razumem tog lika sto tako reaguje (ne da ga podrzavam), a on ne moze.

Slažem se, mogu i ja da ga razumem, ali ne i da se slažem sa njim ili njom. Ja bi to samo iskulirao i otišao da pričam sa nekim drugim :D

Edit: dade ti meni baksuznu zahvalnicu :D

Doolio
29.4.2008, 15:52
ahah, ne, molicu lepo, nije to baksuzna, to je najnormalnija zahvalnica, tvoj komentar mi je pomogao da razjasnim o cemu se radi:)
a ovo sto pricas, pa to kazem i ja upravo, covek skace i nije mu jasno, a trebalo je samo da kaze nesto tipa 'taj rad, svakom svoje' i da iskulira.

chuck
15.5.2008, 20:46
A custe li za ove devojcice iz Pirota? Snimale su mobilnim kako zlostavljaju drugaricu iz skole. Verovatno su mnogo igrale Simse kad su uradile ovako nesto, huh?
ozbiljno, mobilni telefoni vuku veliki rizik sa sobom. da li je nenormalno da tinejdzeri snimaju svoje privatne delove, skupljaju pornografiju i uopste se ponasaju bahato, ili je sve ovo neka vrsta moralne evolucije? zasto se granice spustaju? zasto se deca ugledaju na starije i zele sto pre da porastu?
uticaj igara?(yeah right) nova rec: amerikanizacija - sa svim reality show-ovima, pornografijom, pogresnim idolima, misljenjem vecine... da li je ljudima dato previse slobode? na igri Alpha Centauri lepo je Yang rekao: Democracy is the first cousin of Anarchy.

Nikola95
16.5.2008, 19:37
A custe li za ove devojcice iz Pirota? Snimale su mobilnim kako zlostavljaju drugaricu iz skole. Verovatno su mnogo igrale Simse kad su uradile ovako nesto, huh?
ozbiljno, mobilni telefoni vuku veliki rizik sa sobom. da li je nenormalno da tinejdzeri snimaju svoje privatne delove, skupljaju pornografiju i uopste se ponasaju bahato, ili je sve ovo neka vrsta moralne evolucije? zasto se granice spustaju? zasto se deca ugledaju na starije i zele sto pre da porastu?
uticaj igara?(yeah right) nova rec: amerikanizacija - sa svim reality show-ovima, pornografijom, pogresnim idolima, misljenjem vecine... da li je ljudima dato previse slobode? na igri Alpha Centauri lepo je Yang rekao: Democracy is the first cousin of Anarchy.

Polako pocinje pocetak kraja...
Svijet ide u ***** a ljudi optuzuju nesto potpuno deseto,mladost postaje sve gora i gora(cast izuzecima!),npr. danasnja djeca koja imaju 7-8 godina psuju kao ja koji imam 13,pa gdje to sve vodi?
Umjesto da optuzuju roditelje,oni optuzuju igre!
tu su ozbiljniji problemi da se rijese od ovoga!

Doolio
16.5.2008, 20:28
sve to ide jedno s drugim, ne mozes tako izolovati stvari. to pod jedan, a pod dva, kazes treba kriviti roditelje. jel ti stvarno mislis da su, recimo, roditelji od pre tridesetak godina bili bolji od onih koji su sada roditelji (gledamo neki prosek)? nije ti palo na pamet da je sada mnogo teze vaspitati dete, kontrolisati njegov razvoj, imati uvid u njegove tripove nego tada? ajde idi na net pre dvadeset godina i kucaj 'pr0n download'. ne moze. ja se secam kad smo ko klinci nasli neku iscepanu stranicu iz 'strast plus' casopisa:), bili smo tipa drugi osnovne, mi smo u to gledali pola sata cutke otprilike, onda smo se maltene pobili ko ce da nosi kuci, a danima posle se to spominjalo:)
sto se tice tih riba sto su snimale to maltretiranje, to se desavalo uvek i desavace se i ne valja, al sta ces. e sad, opet da se osvrnem na tehnologiju, meni je patoloski sto je njima bilo do jaja da to lepo snime na primer.
patoloski mi je i kad lik snima sebe i ribu i onda kad raskine s njom kaci to po netu. zgrozio sam se kad sam cuo dve devojcice (deca bre neka, tinejdzerke) kako pricaju o seksualnim iskustvima (dobro, nisam se zgrozio, bilo mi je interesantno, priznajem hehe, ali gledajuci big picture, to je takodje bilo za patologiju nesumnjivo, gledajuci njihova shvatanja i motive). i prilicno sam ubedjen da nemaju lose roditelje. nisam preterano konzervativan, ali te stvari su mi odbojne. i one se ne desavaju zato sto roditelji naprasno postaju losiji, nego iz gore navedenih razloga. to jest, roditelji mozda postaju losiji, ALI i to je produkt gore navedenih razloga. svet ide u dekadenciju, i to je prirodno, ali niko mi nece reci da jedan od faktora tog puta nije razvoj komunikacija i tehnologije, pa i te nesrecne video igre...

da se malo ogradim, ne gledam ja sve crno-belo, samo sam ti napisao da vidis da postoji i druga strana i da nije nenormalna.

nikola s
16.5.2008, 20:45
@ Doolio

Da ti nisi slucajno neki filozof???:)

Fino ti to sve objasnis :tapsh::tapsh:

SirDuck
16.5.2008, 21:01
Hajde da ne budemo katastrofičari, ok? :)
Svet ne ide u k**ac. Svet stoji, ali tehnološki napreduje.

Svet je bio u većem k**cu u srednjem veku. Misliš da je bilo mnogo bolje za vreme španske inkvizicije npr? Ej, ovo je super. Sr*nja je uvek bilo, bolesnih ljudi, stvari, samo što se to tada nije tolko znalo. Nije se vest širila daleko i ostajala je u selu ili gradu. Jednia razlika je to što imamo brže komunikacije pa sve dođe svuda i za svašta čuješ pa se zgroziš, zar ne? :)

Još jedna razlika je to što sada imamo sve. Imamo hranu, vodu, osnovne uslove za život. U ono vreme su deca radila da bi imala šta da jedu, a sad su dokona pa se **bu. Opet to jer imamo bolje uslove za život, tj. jer nam je bolje i lepše, tj. jer nismo u k**cu :)

To da su klinci prok**čeni stoji, za to je kriva Amerikanizacija koja se, nažalost, sve više provlači kod nas.

Poenta: Jeste lošije u odnosu na to kako je bilo pre 20-30 god. ali nije ni približno onome što je bilo još davnije. Šta su oni tada govorili, da svet ide u k**ac? Ista smo g**na i onda i sada, samo imamo drugačije običaje :)


Izvinite na rečniku, nadovezao sam se na Nikolinu izjavu :) (Nikola 95)

Doolio
16.5.2008, 21:15
da, ali nisam ni mislio da govorimo o srednjem veku nego o 'starim dobrim' i 'losim novim' vremenima, sta si sad ubacio srednji vek. i ja nikad nisam rekao da je to sto se duze zivi, sto smo obrazovaniji, sto je drustvo napredovalo u nekom stupnju, da je to lose. samo mislim da idemo u nekom, mozda ne pogresnom, ali tupavom smeru. vec sam pominjao ono sa zvanjem na mobilni i fiksni, juce sam uvatio sebe kako zovem lift za treci sprat (koristan je lift, moze da mi dodje baba u posetu na deveti sprat, ali koji moj ja stojim i cekam lift za treci sprat), bio sam kod ortaka i nekih njegovih ortakinja i gledo jutub celu noc, ne znam sad vise, stao mi mozak. a ja sam jos i slabo taknut tim *****ima, mogu da zamislim klince u svemu tome.
sto se tice bolesnih stvari, jeste bilo bolesti, naravno, jeste bilo poremecenih ljudi, uvek ih je bilo, ali sad ih ima vise nego u tom srednjem veku:) ne mislim sad na one sto **** decu po podrumima, mislim na anksioznost, otudjenost, fobije, mentalne krahove, prsnjavanja itd...i nemojte ovde da se vatate za onu staru 'tad nije bilo statistike o tome bla bla' jer mislim da je barem jasno da to bas sada dostize neku kriticnu vrednost. eto, tu isto moze da se udene ta tvoja amerikanizacija koju si pomenuo, ali ne mislim da je to niti glavni, a kamoli jedini razlog.

pretpostavljao sam da ce neko da se uhvati za decu koja se ****, ali procitaj bolje, nisam se ja zgrozio sto se one ****, nek se ****, zdravo je to, nego sam se zgrozio na stavove, dedukcije i izvitoperenost tih mozgova.

i dalje mislim da covek kao vrsta zapada u deklinaciju i dekadenciju, da je manje otporan na bolesti, da je manje spretan, spreman, ako hocete i pametan (jer ne mora da zna kako nesto radi da bi ga koristio, ne mora da zna kako da nesto napravi nego ode i kupi itd). shvatam da sam ovo previse 'bioloski' rekao, ali mrzi me sad da nesto kuckam, tako da nemojte da se vatate za ovo previse (tipa 'lol debilu jel sad treba da idemo svi u pecine i bezimo od lava').

SirDuck
16.5.2008, 21:25
A, pa nisam tebi odgovorio srednjim vekom nego nikoli :)

Ubacujem srednji vek kao poređenje, kako život može da bude još gori.

Pazi, stvar je u tome što smo razmaženi kao rasa i jeste, previše počinjemo da zavisimo do tehnologije. Ali to ne znači da idemo u k**ac.

Sada je tebi normalno da nosiš patike, u srednjem veku nije, pećinski ljudi ih nisu ni nosili. Isto tako će za ko zna kolko godina biti normalno da svi imamo recimo gusenice umesto nogu, implante, veštačka pomagala. Ko zna, možda je to i dobro zbog recimo svemirskog istraživanja i nalaženja novih mesta za stanovanje.

Za bolesti se slažem, imunitet nam je nikakav, kad bi se vratili u neko starije vreme ne bi izdržali 3 meseca.

Što se tiče društvenih preomena ima ih, naravno, ali uvek jeste bilo ludaka, možda čak i isto. Sad doduše možda jeste jači stres, ali onda je bio strah za život svaki dan. To što nije zabeleženo da su ljudi imali mentalne preobleme ne mora da znači da ih nije bilo.

Opet ja o srednjem veku. Ponoviću, jeste sad malo gore nego pre 20-30 godina ali može da bude i mnogo gore. Ako ti se ćerka **** u sedmom-osmom razredu, super, bar ima šta da jede. Ima i većih problema koji mogu da nas zedese. :)

PS: Smorićemo svakoga ko ovo bude čitao :D

Doolio
16.5.2008, 21:37
da, da, jasno je sve sto pises:)

ali, znas ono o primarnim, sekundarnim i tercijarnim potrebama?:)

e, tako i ja sad *****m, da nemam sta da jedem, bolelo bi me uvo ko se s kim ****, ali ono, ja sam relativno podmiren sto se tice tih stvari, pa sad gadjam na neke dalje tripove:)

nikola s
16.5.2008, 21:37
@ SirDuck

Ko bude citao toga zanima, koga ne zanima taj ce posle dve procitane recenice promeniti temu:)

SirDuck
16.5.2008, 21:50
e, tako i ja sad *****m, da nemam sta da jedem, bolelo bi me uvo ko se s kim ****, ali ono, ja sam relativno podmiren sto se tice tih stvari, pa sad gadjam na neke dalje tripove:)

Baš to, da je sve u redu sa time onda bi našli da kukamo za nešto deseto itd. :)

@ SirDuck

Ko bude citao toga zanima, koga ne zanima taj ce posle dve procitane recenice promeniti temu:)

Tačno, samo ne zanima mnogo ljude ovo :D

@Doolio, mene ove naše rasprave zabavljaju. Zanimljivo mi je što uvek pričamo gigantskim postovima na nekoliko strana da bi se uvek složili da imamo isti pogled na temu :D

Doolio
16.5.2008, 22:02
mene ljudi mole po forumima da ne pisem velike postove, bukvalno:) ovo je moj mali post, uspevam da se kontrolisem u poslednje vreme:)
a volim da seeeeereeeem:)

SirDuck
16.5.2008, 22:12
mene ljudi mole po forumima da ne pisem velike postove, bukvalno:) ovo je moj mali post, uspevam da se kontrolisem u poslednje vreme:)
a volim da seeeeereeeem:)

Hej, ja uvek volim pa pročitam kvalitetno ke*janje ;)

Auror
17.5.2008, 14:56
Ja vise volim da cujem kvalitetno *****nje!:D:rofl: Kao na primjer prica o ovoj temi koju smo mnogo puta culi i vidjeli na televiziji.:cool:

Sillent_Dead
28.5.2008, 18:14
Ma kakva stetnost igara britanci su vrsili studiju da svaki gamer ima bolji vid od ostalih ljudi i da lakse uocava predmete i oblike

BrutaLiS
28.5.2008, 18:50
Ma kakva stetnost igara britanci su vrsili studiju da svaki gamer ima bolji vid od ostalih ljudi i da lakse uocava predmete i oblike

i da je precizniji od ostalih :)

zdravkelja
28.5.2008, 19:35
Izgleda da se samo to nije prenelo na mene, ne mogu pogoditi gol sa 6 metara :boodala:

Doolio
28.5.2008, 23:04
Ma kakva stetnost igara britanci su vrsili studiju da svaki gamer ima bolji vid od ostalih ljudi i da lakse uocava predmete i oblike

eto, sad je sve reseno, vazno je imati oko sokolovo, ostalo ce samo doci, odo sad da igram 35 sati nesto u nadi da cu gotivno uocavati predmete i oblike, gde ce mi onda biti kraj. ako mi neko kaze 'care, kolko blejis na tom kompu, nisi normalan', ja cu samo da mu kazem 'pusi ***** majmune, jel vidis onaj tamo oblik? ne? e pa ja vidim!'
:D

SirDuck
28.5.2008, 23:08
eto, sad je sve reseno, vazno je imati oko sokolovo, ostalo ce samo doci, odo sad da igram 35 sati nesto u nadi da cu gotivno uocavati predmete i oblike, gde ce mi onda biti kraj. ako mi neko kaze 'care, kolko blejis na tom kompu, nisi normalan', ja cu samo da mu kazem 'pusi ***** majmune, jel vidis onaj tamo oblik? ne? e pa ja vidim!'
:D

Hahaha, koji si ti lik :D

Ma da bre, takav vid će ti mnogo pomoći pri kancelarijskom poslu koji ćeš verovatno raditi :D
Koji argument za igre :D

Doolio
28.5.2008, 23:49
haha, pa da, ali ipak nisam reprezentativan posto se ne bavim, niti cu se baviti kancelarijskim poslom:) ali opet, necu loviti dzinovske lenjivce primitivnim kopljima:)

SirDuck
29.5.2008, 0:36
haha, pa da, ali ipak nisam reprezentativan posto se ne bavim, niti cu se baviti kancelarijskim poslom:) ali opet, necu loviti dzinovske lenjivce primitivnim kopljima:)

Govorio sam uopšteno, ne za tvoj slučaj :)

Doolio
29.5.2008, 0:41
znam:)

savaNS
1.7.2008, 21:22
Ljudi igrice jesu stetne....ne zato sto ces ti posle partije cs-a izaci i ubiti nekog...smesno (to su bolesni ljudi)...nego zato sto ljudi..a posebno deca... koja su napaljena na MMORPG-ove...(znam ja likova)....znaju da ne izadju iz kuce ceo vikend....:n_klanja:

moj drug stalno igra neku igru ..mislim da se zove Lineage 2.....covek je prso...

mnogi od njih zaborave da jedu.... :eek::icon_scra:icon_scra

e....to je bolest....a ja ili neko slican upali komp ode malo na net ...vidi mail malo chatuje ... odigra malo neku igricu.....sve to traje sat i po...
ponekad ako je nesto interesantno sedne 3 h.....ali tada je obicno chat u pitanju...tako da to nema veze sa igricama

NjegovaWisost
23.12.2008, 15:10
Oživljavam staru temu, ali da ne otvaram novu:

AKOMODACIJA - Gledanje ekrana (TV, komjuter, video igrice) sprečava normalan razvoj akomodacije (reakcije oka na količinu svetlosti i pokrete u prostoru). Rezultat toga je brzo zamaranje i lenjost očnih mišića, što izaziva ozbiljne smetnje u procesu čitanja, a samim tim proces usvajanja znanja i koncentracija je na jako niskom nivou.
http://www.mensa.rs/sr/sigovi/ntc/sistem-uenja/prvi-deo/

Auror
23.12.2008, 15:17
Ziva istina! znam po sebi. Da mi nije sporta,umro bih! :)

Wastelander
7.1.2009, 23:36
Oživljavam staru temu, ali da ne otvaram novu:


http://www.mensa.rs/sr/sigovi/ntc/sistem-uenja/prvi-deo/

Ima tu istine.

Nemanja015
8.1.2009, 16:09
Je li gledao neko sad Dnevnik 2 TVCG1?Pricali su o stetnosti igara na djecu i anketirali gradjane.Veli jedan djed:Mislim da igrice stete djeci psihicki jer ima dosta nasilja u njima.Mislim da pored psihickog uticaja te igrice stete i zdravlju djeteta!-Pazite izjave.Jedan coek veli ima malu djecu pa moze jos da ih kontrolise.Rekose da su culi-pazite culi da je u nekoj zemlji otvorena klinika za odvikavanje od igrica.Spominju igrice -igrice i igrice na sve strane.Sta mislite o ovome?:dedica:

Najvise me nervira kada baba kaže : "Da nas su pricali kako racunari stete. A ti samo sedis za racunarom! " .
:icon_evil:icon_evil:icon_evil:icon_evil:icon_evil :icon_evil:icon_evil:rofl:
:rofl::rofl:

Stojadin
8.1.2009, 16:14
Па већина ствари у великим количинама није добра па тако је и са рачунаром.Погледајте само WoW-це.

King James
8.1.2009, 16:33
Ja sam poceo kosarkom da se bavim zbog NBA Live-a :D I eto,znaci poceo sam da se bavim sportom,zdraviji zivot :)

Sto se mene tice,stetno je sto mi kida zivce,sta cu kad sam nervozan po tom pitanju :kreza:

Joj,kad se setim kad sam na kraju osmog radio test sposobnost,i sad ide ono cime bih hteo da se bavim,a ja tad bio napaljen na CS pa najvise zaokruzivao gde ima vojske i oruzja.I na kraju ispalo prvo mesto informatika,drugo vojska :rofl:

MilanSM
8.1.2009, 17:04
У својим првим играчким данима сам чуо од старијег брата да ће ми једном досадити видео игре. Помислио сам како бих волео да ми никада не досаде. :)
Међутим, догодило се оно чега сам се плашио. Сад само понекад упалим Цивилизацију auf Deutsch и то због учења језика. Али и то ми досади јер се запитам чему то, боље да читам нешто.

Човек је, између осталог, и биће игре и природно је да се игра. Док садржај подстиче духовни и интелектуални развој, игре су корисне. За децу није добро да посматрају сцене насиља, а још горе да виртуелно учествују у томе. Какве су нам мисли, такав нам је живот. :)

Живи били!

iMa_NeKo_PljUgU
18.1.2009, 22:39
Reassuring news for parents about violent videogames: a new study released today shows that violence is not what attracts players.

Violent Videogames OK? (http://www.youtube.com/watch?v=osSVBO77-B8)

Eddy
1.4.2009, 20:13
Ljudi su najcudnija stvorenja na ovom svetu...

http://www.blic.rs/svet.php?id=86296

- TERMINATOR -
1.4.2009, 20:29
eto, sad je sve reseno, vazno je imati oko sokolovo, ostalo ce samo doci, odo sad da igram 35 sati nesto u nadi da cu gotivno uocavati predmete i oblike, gde ce mi onda biti kraj. ako mi neko kaze 'care, kolko blejis na tom kompu, nisi normalan', ja cu samo da mu kazem 'pusi ***** majmune, jel vidis onaj tamo oblik? ne? e pa ja vidim!'
:D
LOL hehehe :D

Ma ceo svet ide u propast. Kako napreduju ove game kompanije, sa grafikama, sa igrama i svim ti *****ima, zele da nas samo uniste. Stvarno, neki debili po ceo vikend provode pored igrica. Dobro, ja ne igram igrice (igrao sam ranije). Sad idem uglavnom na netu, al moram po 3 sata najmanje, ponekad i po 5, to je zavist, a ne znam kako da se odviknem.... Stvarno ima nekih mentalno poremecenih ljudi sa tim igricama.
Nemam nista protiv za ovaj 21. vek (stvarno je strava), al cim smo videli kompove, odmah smo se napalili. Mi nismo normalni. (:D) Igrice nam pogorsavaju vid, ma bre unistavaju zdravlje. To je istina, al debili zavisnici misle bre da je to zdravo. Cool je igrati igrice po 2 sata, 3 najvise. Al bre ovo zavist (znaci zbog kompova ponekad i PRESKACEMO RUCAK :rofl:, ne izlazimo sa drugovima :icon_scra i vise gledamo kompove i igrice nego devojke. :(. Ima nekih likova koji se ZALJUBLJUJU u kompove!! :rofl:

Equilibrium
1.4.2009, 20:58
Ima likova koji se zaljubljuju u filmove i po ceo dan sede gajbi i gledaju ih.

Prica ti stvarno nije na mestu, zbog idiota mi obicni gameri smo kao kreteni a igre su droga.

Za drugove i devojke uvek imam vremena, a rucak sto preskocim koji put nista strasno nadoknadim na veceri :)

ilic stefan
28.8.2009, 1:40
Igram igre od Sege pa sve do danas i ništa mi ne fali. Da nema kompa ja bih se smorio. A što se tiče nasilja, pa zar toga nema i na tv-u ili bilo gde. Pogledaj samo dnevnik, ovaj ubo onog, ovaj pregazio onog, pa latinoameričke serije... i to pokazuje nasilje pa nikom ništa nego traže dežurnog krivca samo da skrenu misli ljudi sa bitnih stvari. Mada mogu igre biti više nego korisne. Umanjiš stres, nešto naučiš (npr. Age Of Mythology), ili npr. ako igraš šah aktivno možeš da vežbaš putem igara. Sigurno su loše igre ali samo ako se pretera a pod preterivanjem se podrazumeva da igraš toliko da ti ugrožava život, ako oni kinezi koji su umirali posle 48 sati igranja wow-a. Ali ako ti igraš dnevno 5-6 sati znači da to voliš i da ti prija. Neko ko voli sport ili pevanje ili nešto drugo isto toliko će provesti vremena u bavljenju sportom ili pevanju. Pa što onda niko to ne zove zavisnošću.

A što se tiče dekica što neko ne raspravlja o njihovoj zavisnosti od gledanja dnevnika, ili od utrčavanja u autobus. To se niko nije setio.:mad:

jozvan_Kg
2.5.2010, 17:23
^Hehe, vrlo moguće.

Uvek koristim komp i igre za opuštenciju. Dođem nervozan i umoran sa posla, sednem, opletem jednu partiju neke pucnjave ili tako nečeg, mozak se opusti, potom pustim neku mjuzu i idemo dalje sa poslom. Ortaci, devojke, obaveze...Igre su odlične, dokle god se konzumiraju u normalnim količinama.
Naravno, dok sam bio u srednjoj školi, dosta više vremena sam provodio uz igre, mada sad relativno imam manje slobodnog vremena, ali je i kvalitet igara višestruko opao u odnosu na pre par godina, i to je više uticalo da manje igram nego sam nedostatak slobodnog vremena.

Auror
13.6.2010, 1:05
oZ7Y1IVCQY0 hahaha

=FI=Ghost
13.6.2010, 10:59
Pozdrav svima!

Iskoristio bih ovu priliku da i ja dodam nešto ovoj raspravi. Čitao sam sinoć poruke u ovoj temi i vidim da ljudi imaju različita mišljenja i pišu svašta. Ono što upada u oči jeste da se rasprava uglavom vodi na osnovu ličnih mišljenja i stavova (što nikako nije loše) ali bih ja na sve ovo dodao malo nauke i statistike. O ovoj temi bih mogao jako puno da pišem, pošto ja volim da igram kompjuterske igre, a u isto vreme me vrlo interesuje ljudsko ponašanje i oblici učenja kojima se stiču razni oblici ponašanja, no neću to da radim. Kao što rekoh, prikazaću samo ukratko rezultate jedne nove meta-analize koja se bavi povezanošću igranja nasilnih kompjuterskih igara i agresivnog ponašanja kod dece i omladine, i kritiku te analize. Obe su vrlo sveže i aktuelne u naučnim krugovima.

Meta-analiza Andersona i saradnika (2010) u kojoj je obuhvaćeno 136 istraživačkih radova koji su se bavili temom štetnosti igranja kompjuterskih igara postavila je, i potvrdila, 6 hipoteza: H1 – nasilne video igre utiču na agresivno ponašanje; H2 – Nasilne video igre utiču na agresivnu kogniciju; H3 – Nasilne video igre utiču na agresivni afekat; H4 – Nasilne video igre (negativno) utiču na prosocijalno ponašanje; H5 – Nasilne video igre (negativno) utiču na empatiju i H6 – Nasilne video igre utiču na fiziološku pobuđenost.

Odmah po izdavanju ove analize Ferguson i Kilburn (2010) objavili su kritiku sa sledećim zaključcima:
- Iako je meta-analiza Andersona i saradnika pronašla korelaciju za svih 6 hipoteza, prosečna korelacija iznosila je svega r = 0.15 što je izuzetno nisko.
- Meta-analiza Andersona i saradnika obuhvatila je i neka neobjavljena istraživanja (a postoji mnogo razloga zbog čega je to problematično).
- Iako se Anderson i saradnici pozivaju na nepristrasnost prilikom odabiranja radova za svoju analizu, ona je ipak sumnjiva sudeći po nekim podacima (i nedostacima nekih drugih podataka).
- Prethodne analize Andersona i sar. imale su još vidljivije znakove pristrasnosti u odabiranju radova za analizu.
- Određen broj poznatih naučnih analiza koje nisu našle rezultate u prilog hipoteza Andersona i sar. nisu uključene u njihovu analizu, a vrlo su značajne u svojim rezultatima.
- Anderson i sar. ignorisali su jedan veoma važan podatak – rast prodaje nasilnih video igara od početka 90-ih godina do danas, prati pad nasilnih delikata među mladima u SAD-u, Kanadi, Japanu, Velikoj Britaniji i drugim industrijskim zemljama (grafikon 1).
- Iako Anderson i sar. tvrde da je korelacija koju su oni dobili (r = 0.15) zapravo vrlo konzervativna, ona je u stvari vrlo liberalna jer kada se isključe uticaji ostalih faktora rizika (depresivnost, vršnjaci, roditelji) ta korelacija pada gotovo na nulu.
- Anderson i sar. tvrde da je korelacija od r = 0.15 značajna kao kriminološki faktor, a ona čak i da iznosi r = 0.15 spada na sam kraj liste faktora (tabela 1).

Grafikon 1. Prodaja video igara i broj nasilnih delikata među mladima (Ferguson i Kilburn, 2010).
http://i50.tinypic.com/2nsu910.jpg

Tabela 1. Povezanost različitih faktora sa agresivnim, antisocijalnim i kriminalnim ponašanjem (Ferguson i Kilburn, 2010).
http://i47.tinypic.com/2hns1fl.jpg

Zaključke ostavljam vama.

Literatura:
Anderson, C. A., Ihori, N., Bushman, B. J., Rothstein, H. R., Shibuya, A., Swing, E. L., Sakamoto, A., Saleem, M. (2010). Violent Video Game Effects on Aggression, Empathy, and Prosocial Behavior in Eastern and Western Countries: A Meta-Analytic Review, Psychological Bulletin, Vol. 136, No. 2, 151-173.

Ferguson, C. J. & Kilburn, J. (2010). Much Ado About Nothing: The Misestimation and Overinterpretation Of Violent Video Game Effects in Eastern and Western Nations: Comment on Anderson et al. (2010), Psychological Bulletin, Vol. 136, No. 2, 174-178.

Oba rada dostupna su u bibliografskoj bazi EBSCO na web adresi: http://search.ebscohost.com/

federer
17.6.2010, 21:21
Ajde ne pravi se dingospo nego reci suvo čime nas hoćeš gađati.

water wizard
17.6.2010, 21:32
Pa ne može kompjuter da vaspitava decu, nego roditelji

Ketchua
17.6.2010, 21:57
@FI-Ghost: Random zahvalnica za ovo. Konačno neko pravo i opipljivo istraživanje, a ne samo ona što ih sprovode "britanski naučnici" i "stručnjaci sa Harvarda".

=FI=Ghost
17.6.2010, 22:15
@FI-Ghost: Random zahvalnica za ovo. Konačno neko pravo i opipljivo istraživanje, a ne samo ona što ih sprovode "britanski naučnici" i "stručnjaci sa Harvarda".

Nema na čemu. Meni je ovo vrlo interesantna tema i drago mi je da mogu doprineti ovoj raspravi. Postoji veliki broj istraživanja koja se bave uticajem igranja igara na ponašanje, doživljavanje i slično a dostupna su online. Trenutno nemam vremena da detaljnije istražujem to, ali kada prođe rok hoću. Do tada, ako nekoga interesuju ova dva rada može mi se javiti pa ću mu ih poslati.

ilic stefan
20.6.2010, 14:04
Slažem se sa water wizard-om. Vrlo pametno rečeno, ja kada sam bio klinac i ja sam imao igre kao i ovi klinci danas, to sam već i ranije napomenuo ali nisam sedeo non stop u kući. Izašao sam napolje i igrao se sa drugarima. Dok danas ljudi nemaju vremena ni za osnovne potrebe, pogledajte samo koliko ljudi pati od depresije usled neispavanosti. Svi samo žure negde i nikada ne staju, uvek u nekoj poteri za novcem i boljim životom. Onda naravno prepuštaju vaspitavanje dece kompjuterima i odatle sve ide nizbrdo. Medjutim nasilje ne dolazi od kompjutera nego od nasilne okoline, npr. neko dete vidi neku dvojicu kako tuku trećeg, pošto je dete još u razvoju ono ne zna da razlikuje loše od dobrog, i kada posle tuče neko kaže tim likovima svaka čast dete onda stiče iskustvo da je to ustvari dobro a ne loše pa se onda ponaša asocijalno.

Po meni je odgovor jednostavan, mislim da su roditelji i okolina krivi za nasilje a ne neke kompjuterske igre. Sve manje i manje pažnje posvećuju deci i sve ih više prepuštaju ulici.

federer
23.6.2010, 20:53
ilic stefan objasnio.

vasiljevic
23.6.2010, 23:59
Možda nije mesto, ali da se zna: moj bratanac danas ima 6 i kusur godina. Odigrao je gomilu igara od COD to svih nastavaka, preko FEAR, Battlefield ... dakle, sve ono što i danas mnogi igraju ovde. I nikad nija u igri uzeo nijednu tu igricu kao osnovu za njegovo kasnije igranje sa decom ili kad mene uvlači u njegov svet igre. ali je zato u angro slučajeva uzeo kao osnovu crtani film, recimo onog glupog Ben Tena, ili Nindža Kornjače, ili šta ja znam koji, i uz one njihove glupe mačeve krenuo u napad na nekog. I to je situacija sa mnogo njegovih drugara, dakle, svi oni imaju kompjutere, iste igrice, isto ponašanje. Ako neko pita mene, na osnovu iskustva sa ovim klincima, mnogo veći negativni uticaj na njih imaju pomenuti crtani fimovi nego što imaju igrice.

A drugo, nemojte sve da bacate na roditelje. I ja sam bio dete, mada u mnog bolje vreme ekonomski gledano. I iskreno, nisam se baš nešto nagledao roditelja ni ja, uvek je bilo posla, uvek je trebalo para ... Treba da se vidi kako je tada društvo se ponašalo, kako je vaspitavano u školama, kolika su imali ovlašćenja profesori tada i sada, koliko je zakon davao prava roditeljima i profesorima tada i koliko imaju danas, da se pogleda kakav je bio odnos roditelja i profesora tada i danas i da se povuku neke praralele. Da se vidi rezultat tadašnjeg sistema i da se pogleda rezultat sadašnjeg sistema i da se vidi koji je sistem vaspitanja davao bolje rezultate, i taj sistem primeniti. Prosta stvar.

DeCoy
24.6.2010, 0:38
Naravno, pre se znalo kad napraviš neko sr@nje u osnovnoj, prvo par šamara pa razgovor kod direktora, a ne sad ova današnja deca su zaštićena po školama k`o beli medvedi. Batina je iz raja izašla.

=FI=Ghost
24.6.2010, 10:16
Batina je iz raja izašla.

A da je dobra u raju bi i ostala.

Šalu na stranu, kažnjavanje treba koristi u krajnjoj nuždi jer ono ne izgrađuje poželjno ponašanje, već samo potiskuje nepoželjno. Dokazano u eksperimentima i praksi.

vasiljevic
24.6.2010, 19:38
Sad, ako govorimo o deci starosti do 5 godina, po stručnjacima, ona jedino razumeju koncept boli-ne radi, ne boli-radi. Ona tek dosta kasnije shvataju zašto ne smeju da rade neke stvari. Šta je tu sad bolje: potisnuti u tom stadijumu nepoželjno ili recimo rizikovati da gurnu prstiće u šteker? Ili popnu se na terasu ( a njima ništa ne znači da je to loše, da ne smeju, njih ne boli, nemaju koncept da je loše, neznaju da ako padnu ginu jer kod njih ne postoji koncept smrti ...) ? Treba malo razmisliti i o tome.

Mada, da se razumemo, i u ono prethodno vreme, nije profesor tukao decu za sve. Zauške si dokbijao kad stvarno preteraš. Mnogo veće batine si dobijao od roditelja kasnije, jer one nisu obuhvatale samo to što si zgrešio već i što si ih osramotio. Ali opet, da se kaže, tu se tačno znalo zašta i kada, dakle, ne dnevna baza. I to je uglavnom bilo sa mlađima. Sa starijima, tu je postupano drugačije, oni su sposobni da razlikuju koncept dobroga i lošega, razumeju i shvataju koncept kažnjavanja, i oni su po pravilu kažnjavani na sasvim drugačiji način. Uskraćivano je jedno vreme izlasci na odmore, kad su drugi imali slobodno vreme oni su ostajali u učionici da odrade posao, ostajali posle škole .... Dakle, nisi dobar uskraćuje se neko od zadovoljstava. Znali su ti stari profesori tačno dokle šta pali i kako pali, imali su podršku roditelja u tome, podršku države, ukratko imali su sredstva da odrade posao ( a deo posla po strarim profesorima je pored toga što nekoga nečemu nauče da od njih stvore i ljude). Danas, mi nemamo nikakav koncept. Ni obrazovanja koje treba da stvori neko znanje ( koncept je da se nabaca sve i svašta uz pretpostavku da je dovoljno jednom naučiti i da se to pamti, što nije tačno, ako je to koncept bolje da ga nema), ni stvaranja ljudi od te dece (dakle, osobe koja zna šta i kako treba da radi). Sve to nevalja nikako.

Opet, biće off topic, ali ajd. Vezano za ovo gore. Pre neku godinu razgovarao sam sa prijateljem iz Nemačke koji mi se pohvalio kako je upisao dete u privatnu osnovnu školu. OK, pitam kakva je to škola. Odgovor je da je to škola u koju deca odlaze ujutru i nalaze se na nastavi do popodne kad roditelji završavaju posao, imaju tamo doručak i ručak, tamo se rade domaći zadaci pod kontrolom profesora, deca su sigurna jer nisu na ulici, stalno pod kontrolom, tačno tokom dana napravljen raspored rada, manje problema kod njih nego kod ostale dece, bolji rezultati u znanju ... Mene to odmah podsetilo na našu osnovnu školu u kojoj smo obojica bili, Milica Pavlović. Škola koja je tada imala celodnevnu nastavu, dakle, sve nabrojano ko gore. I odmah mi palo na pamet da smo u Beogradu zatvorili nekoliko škola zbog nedostatka dece, i zapitao se da li je bilo moguće da podelimo decu iz jedne škole u te dve zgrade i da lepo napravimo dve škole sa celodnevnom nastavom. Prvo, deca sigurna celog dana dok su roditelji na poslu, pod kontrolom, sve se radi tamo, deca dolaze kući da budu sa roditeljima ne da roditelji provode i ono malo vremena koje imaju za njih na učenje i rešavanje domaćih zadataka, proveode vreme korisno i roditelji imaju više vremena da ih nau;e šta je dobro šta loše, deca nisu na ulici i ne vaspitava ih ulica .... Pitam se, ako je meni ovo palo na pamet odmah, koliko su oni gore uopšte odgovorni, i koliko oni imaju prava da optužuju roditelje da ne rade svoj posao kad su imali sve mogućnosti da im maksimalno pomognu, da im obezbede da deca budu sigurna tokom dana .... Nema toga ko može da me ubedi da je to preskupo za državu i da za ovo neko može da stavi neku cenu, mnogo više košta sve ostalo kasnije kad se država bavi decom i problemima koja ona kasnije naprave kad je njih vaspitala ulica i sami sebe na toj istoj ulici. Prevencija nema cenu, ona smanjuje troškove kasnije svima. A kod nas preventive nema ni u naznakama, mislim da to ne postoji u rešniku onih gore.

Juraj
24.6.2010, 19:40
Naravno, pre se znalo kad napraviš neko sr@nje u osnovnoj, prvo par šamara pa razgovor kod direktora, a ne sad ova današnja deca su zaštićena po školama k`o beli medvedi. Batina je iz raja izašla.
Ne mogu da se ne složim s ovim.

Šalu na stranu, kažnjavanje treba koristi u krajnjoj nuždi jer ono ne izgrađuje poželjno ponašanje, već samo potiskuje nepoželjno. Dokazano u eksperimentima i praksi.
Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.

=FI=Ghost
24.6.2010, 19:43
Sad, ako govorimo o deci starosti do 5 godina, po stručnjacima, ona jedino razumeju koncept boli-ne radi, ne boli-radi. Ona tek dosta kasnije shvataju zašto ne smeju da rade neke stvari. Šta je tu sad bolje: potisnuti u tom stadijumu nepoželjno ili recimo rizikovati da gurnu prstiće u šteker? Ili popnu se na terasu ( a njima ništa ne znači da je to loše, da ne smeju, njih ne boli, nemaju koncept da je loše, neznaju da ako padnu ginu jer kod njih ne postoji koncept smrti ...) ? Treba malo razmisliti i o tome.


Ovo je apsoultno tačno, ali mi ovde nismo govorili o deci predškolskog nivoa nego o onoj koja već idu u školu.

=FI=Ghost
24.6.2010, 19:52
Ne mogu da se ne složim s ovim.

Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.

Pravilan odgoj = potkrepljivanje poželjnog ponašanja (pohvala kada se nešto dobro uradi, ali ne za svako poželjno ponašanje i ne uvek ista vrsta pohvale). Variranje nagrađivanja (ali ne i preterivanje u).

Batine nikako nisu razuman odgojni metod. Ne znam na osnovu čega ti tvrdiš da je to "dokazano" ali ja znam da su teoretirači učenja dokazali kako kažnjavanje samo potiskuje (čak ni ne razgrađuje) nepoželjno ponašanje, dok potkrepljivanje poželjnog isto učvršćuje. Odgajanje deteta nikako nije jednostavno i roditeljima je verovatno lakše da dete istuku kada napravi nešto loše (i kada zaista neko vreme to i ne radi) nego da prvo nauče, a zatim i primenjuju pravilne oblike odgoja deteta.

caine
24.6.2010, 19:55
Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.
Možda da mu objasniš zašto to što radi ne valja? Kad sam imao 3-4 godine voleo sam da igram fudbal u stanu uveče sa nekom malom lopticom, ali znalo se - posle 10:00 nema fudbala. Ne zato što će roditelji da me biju ili zato što tako kažu, nego da ne bih probudio komšiju. Ako tretiraš malo dete sa poštovanjem mislim da ćeš postići mnogo bolje rezultate od tog tvog "uradi to zato što ja tako kažem!!!". Ne odgajaš robota, nego osobu. :)

Isto tako s 3-4 godine već sam definitivno razumeo koncept smrti. Plašio sam se da me mama ne usisa. :kreza: Ili ja sam u to doba bio wunderkid ili vi preterujete.

vasiljevic
24.6.2010, 22:51
E kad bi neko pazio malo šta mi pišemo ...

Napisano gore da deca starosti do 5 godina .... Da ne navodim dalje ima gore ceo pasus kopiran od strane =FI=Ghost-a. Sad, ti imaš 3-4 godine i dobio batine, pa lepo se uklapaš u ovu priču, nema tu nikakvog razumevanje dobro ili loše, smem ili nesmem. I strah od toga da te mam ne usisa, nije strah od smrti. Ako je i bio strah tog tipa. Pre će biti da si reagovao na zvuk usisivača (ovo iz iskustva sa bratancem, kad god je mama upalila usisivač on je pobegao kod mene, kad je tata upalio bušilicu ista priča, jednostavno smeta buka, nije to strah).

@=FI=Ghost:

Slažem se, nismo govorili o njima, naveo sam vrlo glup primer. Jednostavnije, slažem se da batine ne rešavaju problem, ali tu je onaj deo da dete neće nešto raditi jedno vreme. Tim batinama si jednostavno kupio vreme da mu objasniš šta je tu loše, da pokažeš šta treba da radi, kako da radi, da ga nagradiš za to ... Ako to ne uradiš, e tad bolje da nisi ga ni tukao, dete nije ništa naučilo, počelo je da razvija inat koji nikad nije dobar, neće nikad naučiti šta je pogrešilo i kako je trebalo da se ponaša, tad si samo izbacio iz sebe strah i bes i iskalio se na detetu. A to se slažem sa tobom, to jeste loše. Ne branim ni decu ni roditelje, jednostavno, mislim da nekad batine mogu da spreče gore situacije ako se kasnije vreme iskoristi na pravi način.

Roditelji nemaju baš mnogo mesta gde imaju da se obrate da im pomognu u ovakvim situacijama iskreno. Onog dana kad deca izađu iz porodilšta mnogo roditelja se nađe u situaciji da su dobil nešto bez upustva i teško se snalaze kako vreme ide. A sa decom vreme praktično leti :).

Juraj
24.6.2010, 23:09
Možda da mu objasniš zašto to što radi ne valja? I meni su pokušavali objasniti zašto se gađati kamenjem nije ok, ali kada sam dobio po ****** od staroga skontao sam i zašto.


Isto tako s 3-4 godine već sam definitivno razumeo koncept smrti.
Da baš. Kakav koncept smrti u tim godinama?

caine
25.6.2010, 1:27
To je tvoj problem. I Čarls Menson je ubijao mačke po komšiluku, to ne znači da sva deca treba da se biju.
Sad, ti imaš 3-4 godine i dobio batine, pa lepo se uklapaš u ovu priču, nema tu nikakvog razumevanje dobro ili loše, smem ili nesmem.

Ko kaže da sam dobio batine? Mene nisu nikad bili. Mada, možda je i trebalo, evo već je pola dva, a ja za kompjuterom... :D Nisam igrao fudbal jer sam znao da će to da probudi komšiju od ispod, a to je loše. Sad, moguće da je postojao i faktor straha od komšije...
I strah od toga da te mam ne usisa, nije strah od smrti. Ako je i bio strah tog tipa. Pre će biti da si reagovao na zvuk usisivača (ovo iz iskustva sa bratancem, kad god je mama upalila usisivač on je pobegao kod mene, kad je tata upalio bušilicu ista priča, jednostavno smeta buka, nije to strah).
O rly? Bilo me je strah da me mama usisa, pa da se od toga povredim ili umrem. Ili se ti sećaš toga bolje od mene? :p

federer
25.6.2010, 17:34
Kako je ova tema postala smijesna. Za 2 sekunde svi su postali strucnjaci i diplomirani pedagozi (ako se tako kaze mnozina od ''pedagog'')..

--ComputerBoy--
25.6.2010, 19:02
A što se onda mešaš ako nemaš šta pametno da rekneš?

urial_septim
25.6.2010, 20:37
A što se onda mešaš ako nemaš šta pametno da rekneš?

Forumaška profesionalna deformacija. :)

federer
25.6.2010, 21:13
@Computerboy:Jes' vala i to što kažeš.

aca2568
25.6.2010, 22:12
oZ7Y1IVCQY0 hahaha
Znaci ako vam neko misli zlo ni ce da vam da da igrate igrice:rofl:
Ovi su ''ludi'' sta pricaju

vasiljevic
27.6.2010, 12:20
@caine:

Sad, ako će mo po onome što znam iz iskustva, retko sam naišao na bilo koga ko može da mi kaže da se ičega seća iz tih godina sa sigurnošću,a kamo li nekoga ko može da mi kaže da ga mam i tata sigurno nisu istukli nikada. Iskustvo sa mojim bratancem: dobio je batina, kad je moralo, i mogu da kažem da pamti samo one zadnje batine koje je dobio, i od koga. One pre, vrlo teško da će da se seti kad su bile, zbog čega, mada pamti da nešto nije dobro i da za to slede batine, pa ne radi da ne boli. Jednostavno, tako im funkcioniše mozak. Dakle, nisam bio tamo, ne znam tačno, ali znam iz prve ruke kako finkcioniše dečiji mozak. Samo iskustvo koje je relatvno sveže. Njihov mozak vrlo brzo briše neprijatne stvari, pamti samo one lepe i to na način i sa interpretacijom koja njima odgovara.

@federer:

Nismo mi stručni pedagozi, bar ja nisam. Mene je zainteresovala problematika zbog bratanca, pa sam se dovoljno potrudio da nešto naučim. Vidim da ono što piše, nije ono što se nama priča i propagira preko medija i od strane naših vrlih sručnjaka. Mi imamo lepo običaj, i ovde i u životu: odmah vičemo kako neko nije stručnjak, kako su oni "gore" stručnjaci i niko ne postavlja pitanja i ne traži odgovor. Sve su "stručnajci" rekli, neka prava na sumnju, nema pitanja.

Primer za ono gore: pre je nama po pitanju BNPa, industrijska proizvodnja činila nekih 50% dotičnog. Pad provcenata je počeo sa onim nepominjanim, ajd on je imao koliko toliko objašnejnje zbog sankcija. Posle smo dobili "stručnjake" koji su rekli da nam je rešenje problema liberizacija i da država ne radi ništa. Niko nije pitao dotične stručnjake ništa, bože, ko sme da sumnja u stručnjake i da njih nešto pita. Rezultat je da danas industrijska proizvodnja kod nas iznosi manje od 20% BNPa. Pada izvoz, nema para, mi se sve više zadužujemo, sve većá nezaposenost, od "liberalnog" tržišta koje donosi nove fabrike, nema ništa, stare su mesto da je ulagano uništene. Sad su se isti "stručnjaci" koji su vodili ceo posaso i koje niko ništa nije pitao i u njih nije sumnjao, setili formule reindustrijalizacije, da niko neće sa strane da nam otvori fabrike, a sve to će koštati xxx, a odradićemo ovako ..... I opet, ne summnjajmo, ne pitajmo ... Da je neko pitao i sumnjao pre, postavljao pitanja, insistirao na odgovoru možda, možda bi imali nešto drugačiji način rada i možda bolje rezultate. Ne mogu da garantujem za to ( mada sam uveren da bi), ali je ovo dovoljno da se čovek zapita.

Ovo gore, jeste off topic, ali kaže da moramo malo da naučimo na greškama. Da treba da počnemo da postavljamo pitanja. Da treba da se angažujemo za našu dobrobit, i dobrobit ostalih a pogotovu onih koje volimo. a da bi znali sve probleme i sve zamke treba da pitamo, i da razmislimo, a osnova razmišljanaj je sumnja da nešto nije baš kako se kaže. Tad neko treba da da odgovor baziran na činjenicama, ne na priči ja sam doktor nauka i nemam šta nekome da objašnjavam ( a bilo je takvih koji su to govorili i u parlamentu). Ovde mi ne govorimo o nečemu nebitnom, govorimo o deci. Deca ne mogu da se sama brane, ona imaju kao jedinu odbranu starije. Ili ti nas. I mi pitamo, kažemo šta smo videli i naučili dosad iz iskkustva, i ako se to ne poklapa sa pričom "stručnjaka" e tad nešto debelo nije u redu, i tad mi moramo to da kažemo i da pitamo. Da li smo zato stručnjaci? Ne. Mi smo zabrinuti ljudi, samo to.

caine
27.6.2010, 17:13
@caine:

Sad, ako će mo po onome što znam iz iskustva, retko sam naišao na bilo koga ko može da mi kaže da se ičega seća iz tih godina sa sigurnošću,a kamo li nekoga ko može da mi kaže da ga mam i tata sigurno nisu istukli nikada.
Ima mnogo stvari koje mi ne idu, ali pamćenje nije jedno od njih. :) Čak suprotno, imam izvanredno pamćenje i sećam se gomile detalja iz ranog detinjstva. Najbliže batinama sam došao kad mi je tata rekao nešto u stilu: "E sad bi trebalo da te izbijem". Mada ok, pričamo o većini, a kako je većini stvarno ne znam... moja poenta je da bi trebalo da se pokuša sa objašnjenjem, pa ako to baš ne ide onda... :Battered:

=FI=Ghost
27.6.2010, 21:53
moja poenta je da bi trebalo da se pokuša sa objašnjenjem, pa ako to baš ne ide onda... :Battered:

Nisu objašnjenja sa jedne i fizička kazna sa druge strane jedine alternative u odgoju dece. Isto tako, ako nemaš u kasnijem periodu života "vidljivih" posledica fizičkog kažnjavanja u periodu detinjstva, ne znači da ih nemaš uopšte.

Generalni stav psihologa jeste da fizičku kaznu treba izbegavati, jer ona (ponavljam se) ne izgrađuje poželjno ponašanje, već samo potiskuje (ne gasi) nepoželjno. Ovakav stav ne proizlazi iz pukih nagađanja nego empirijskih dokaza.

Ovo je već dosta otišlo iz okvira teme ali vidim da admini ne brišu a rasprava i dalje traje, pa ako postoji interesovanje potražiću neka istraživanja i na ovu temu...

caine
27.6.2010, 22:01
Koja bi bila treća opcija? Mind-games, manipulacija, nagrađivanje pozitivnog ponašanja...?

=FI=Ghost
27.6.2010, 22:54
Koja bi bila treća opcija? Mind-games, manipulacija, nagrađivanje pozitivnog ponašanja...?

Potkrepljivanje pozitivnog ponašanja kao prva i osnovna metoda (kombinacija verbalnog i materijalnog nagrađivanja, uz pridržavanje nekih pravila: ne potkrepljivati uvek i svako poželjno ponašanje, ne potkrepljivati uvek na isti način, nikako ne preterivati u materijalnom potkrepljivanju). Ako već moramo da kažnjavamo dete za nešto, onda treba primeniti oblik kazne nazvan "uskraćivanje ljubavi" (takođe, pridržavajući se nekih pravila: jasno reći detetu zbog čega ga kažnjavamo, objasniti da se kazna dobija zbog onoga što je uradio a ne okrivljavati celu ličnost deteta). Zatim, ako postoji više dece na okupu (porodice sa više dece, vrtići, razredi) treba hvaliti pozitivno ponašanje onih koji se tako ponašaju pred ostalom decom (tzv. vikarijsko potkrepljivanje). Naravno, pružanje sopstvenog modela uvek je vrlo bitno. Izgradnja otvorene i bliske veze sa decom kao nešto što se često previđa. Različiti specifični oblici odgoja koji proizlaze iz osnovnih zakona učenja (klasično uslovljavanje, instrumentalno učenje, učenje po modelu).

Pravilan odgoj treba početi još od malena i to je najbolji način da se dete razvije u psihički zdravo i odgovorno biće, a ne da kasnije "lečimo" posledice lošeg odgoja koje se manifestuju, između ostaloga, kao i ponašanja koja vežemo za "štetni uticaj igara".

S2pac
28.12.2010, 13:45
Gledam ove vaše komentare i da iskreno kažem,...zabolila me je tintara.Ima par i legendi što su pošteno odgovorili i priznali al vecina ih je totalno s****da ne kažem prosudite sami .Bidnimo realni u svima nama čuči jedan gamer, bilo to dijete, mladic, babo, tata,, keva, did, djed,baba, nane, svemirac itd. Pa zašto bi ljudi pravili tako nešto da od toga nema koristi.Pa gdje got se okrenete igre u oko nas u svakakvim oblicima.....samo neeeee, za neke to nisu igre, to je njima normala.Pa da krenemo, zar i sport nije igra, tv takođe, čitanje knjiga isto..sve ima svoj početak i kraj, da se gamerski izrazim START i GAME OVER kao i život.Zato ljudi iskreno, ako ste našli nešto što vam se sviđa, bilo to neka igra kečeri, auta, keljaže, maljanja, mozgalice itd slobodno uživajte i ne sikirajte se jer sve je to za ljude a jbg nismo li mi to..pozzz