PDA

Prikaži potpunu verziju : Mir display server


lijenština
5.3.2013, 15:20
Ubuntu razvija svoj displej server koga su prozvali Mir. Znači da neće podržati Vejlend. Zanimljivo. Nadam se da će biti pristojno, mada podela između distribucija i servera koji koriste može biti problem što se tiče drajvera - pre svega zvaničnih nVidije i Amd-a. :)

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMxNzI

blast beat
8.3.2013, 14:55
A evo već i prvih problema. Ne sviđa mi se ovo što Ubuntu radi, ne deluje mi da će izaći na dobro po njih što se svađaju sa ostatkom zajednice oko svega.
http://www.muktware.com/5353/kdes-kwin-wont-support-ubuntus-mir

ColdBoot
8.3.2013, 17:10
^ Canonical je prestao da finansira Kubuntu pre oko godinu dana. Unity mi se ne dopada ali možda od Mir-a bude nešto stvarno novo i bolje pa, ko zna, za koju godinu ovo može biti samo zaboravljena čarka.:)

blast beat
8.3.2013, 19:13
Znam, ali i dalje je Ubuntu osnova Kubuntu-a, ako bude ovako kako kažu, biće problema. Mada Kubuntu uvek može preći na neki Debian testing ili unstable ako hoće da ostane na istoj osnovi.

I like games
8.3.2013, 19:16
Nije mi bas najjasnije sta ce biti taj Mir? Server ili sta?

ColdBoot
8.3.2013, 19:36
---
Mada Kubuntu uvek može preći na neki Debian testing ili unstable ako hoće da ostane na istoj osnovi.

Da, najverovatnije. A sličnu sudbinu bi mogli imati Mint i drugi. Samo to se verovatno neće desiti za još koju godinu. Prosto ne verujem da bi uvodili nešto što nije dovoljno testirano ranije.

blast beat
8.3.2013, 20:38
Nije mi bas najjasnije sta ce biti taj Mir? Server ili sta?

Mir je novi displej server koji Ubutnu razvija jer "gospodi" iz nekog razloga ne odgovara da u budućnosti pređu na wayland kao što će uraditi većina distribucija.

Da, najverovatnije. A sličnu sudbinu bi mogli imati Mint i drugi. Samo to se verovatno neće desiti za još koju godinu. Prosto ne verujem da bi uvodili nešto što nije dovoljno testirano ranije.

Kad smo već kod Minta, oni kažu da ih ne dotiče i da imaju spremne alternative ako bude problema.
http://www.muktware.com/5356/clement-lefebvre-mir-irrelevant-linux-mint

bvitnik
8.3.2013, 23:38
Mislim da su malo pogrešno shvatili Markove reči. Mark je ubeđen da će KWin biti portovan na Mir jer je ubeđen da će Mir biti potpuni uspeh na svim nivoima. Ako Mir uspešno i u skorije vreme zameni X na Ubuntu-u, a Wayland to ne uspe, Mir će prosto morati da završi i na drugim distribucijama pa makar i u obliku fork-a. Ako Mir postane standard u Linux svetu, naravno i da će KWin biti portovan jer ni Martin (autor KWin-a) nije idiot da sebi i celoj KDE zajednici puca u nogu.

Jedini način koji ja vidim da Mir uspe je da nVidia i ATI odluče da ga zvanično podrže svojim drajverima. Da bi se to dogodilo, Mir mora da napravi ustupke kako bi proizvođačima grafičkog hardvera uslišio želje. Problem sa Wayland-om je što je on pravi open source projekat koji ljubi slobodu softvera. Iako je pod MIT licencom koja je mnogo slobodnija od GPL-a, oslanja se na mnoge funkcionalnosti Linux kernela koje su pod GPL-om. To je oblast u koju proizvođači grafičkog hardvera ne žele da zalaze jer smatraju da je ograničavajuće po njih, nemaju kontrolu nad razvojem i ne mogu da predvide razvoj niti da predvide da li će se uvući u pravne zavrzlame. Zato od slobodnog softvera beže ko đavo od krsta. Ako proizvođači hardvera budu imali makar nekakvu kontrolu na Mir-om kroz Canonical, Mir će imati mnogo veće šanse za uspeh od Wayland-a pa makar izmišljao toplu vodu. Wayland za sve ove godine koliko je u razvoju, čak i ako je tehnički veoma dobro realizovan, jednostavno nije uspeo da zainteresuje velike igrače. Kvalitet softvera, nažalost, ne garantuje i uspeh softvera i to je jasno svakome ko vodi kompaniju osim programerima. Reklama je pola urađenog posla.

Ako Mir uspe, i to u roku od godinu dana kako obećavaju, onda će to biti prodor o kakvom je Wayland mogao samo da sanja.

blast beat
9.3.2013, 0:39
Dobro, ja nisam znao i za te detalje oko proizvođača grafike i koliko je sve to kompleksno kada se malo više uđe u materiju. Ali nekako mi je čudno što se taj njihov Mir odjednom pojavio. Nigde nije bilo ni reči o njemu, i sad će u roku od godinu dana da postane funkcionalan. Nekako mi je to jako kratak rok za tako ozbiljnu stvar. Ali videćemo kako će se to razvijati, biće zanimljivo za pratiti u svakom slučaju....

bvitnik
9.3.2013, 2:01
Dobro, ja nisam znao i za te detalje oko proizvođača grafike i koliko je sve to kompleksno kada se malo više uđe u materiju. Ali nekako mi je čudno što se taj njihov Mir odjednom pojavio. Nigde nije bilo ni reči o njemu, i sad će u roku od godinu dana da postane funkcionalan. Nekako mi je to jako kratak rok za tako ozbiljnu stvar. Ali videćemo kako će se to razvijati, biće zanimljivo za pratiti u svakom slučaju....

Mir se nije pojavio baš odjednom. Svako ko je iole pratio razvoj Unity-ja, Wayland-a, i Android-a mogao je da nasluti da će se ovako nešto dogoditi.

Mark je već odavno zacrtao cilj da za potrebe Ubuntu-a naprave novo grafičko okruženje koje će dati korisnicima vrhunski doživljaj pri korišćenju. Grafičko okruženje koje je brzo, lepo, glatko animirano, bez treperenja, cepanja i drugih grafičkih artefakata, nešto čime realno jedino Mac OS X može (i to sa pravom) da se pohvali. Unity su napravili. Sasvim pristojno grafičko okruženje ali X je i dalje rak rana koja nikako ne dozvoljava da Unity (i druga grafička okruženja) bude brz, glatko animiran, bez "grafičkih artefakata" itd. Pre 2-3 godine kada je Mark zacrtao cilj, Wayland je izgledao kao odlično rešenje. Prošle su 2 godine, pomaka skoro da nema. Sve je i dalje po starom. Wayland i dalje nije u upotrebljivom stanju. Mark je nestrpljiv i preuzima stvari u svoje ruke.

Kako je ovo moglo da se nasluti?

Compiz je već duže vreme na izdisaju. I sam Canonical je izgubio volju da budži Compiz kad on i dalje radi samo na X-u. Prepravljanje Compiz-a da radi na Wayland-u je veći posao nego napisati novi Wayland kompozitor od nule. Wayland se sporo razvija. Na XDC okupljanju ove godine, programeri iza Wayland-a pričaju istu priču kao prošle godine. Totalni deja vu. U mobilnom segmentu, Android je totalni uspeh a niko nije hteo ni da baci pogled na Wayland jer Google na Androidu već ima mnogo bolju zamenu. Google je rano uvideo da se najbrže dolazi do rešenja ako stvar uzmeš u svoje ruke i samo svoje ruke.

Gledajući gore opisanu situaciju, lako je uvideti da je jedini način da Mark dosegne najavljeni cilj je da ide stopama Google-a (a usput se šlepa na Google-ov račun ako je moguće). Uzeti stvar u svoje ruke, i uraditi sav posao sam.

Sam Spilsbury, glavni programer Compiz-a i do nedavno zaposleni Canonical-a, je odlično shvatio zašto je napravljen izbor da se pravi Mir, zašto je to dobar potez i zašto Canonical nikad ne bi od Wayland-a mogao da napravi ono što im treba ili makar ne u roku koji im treba. Koliko god bio nezadovoljan time što ne radi više u Canonical-u i što se njegov rad više ne vrednuje niti je poželjan, izrazio je u stvari reči podrške za ovakav potez a ne prezir. Više o tome na njegovom blogu -> http://smspillaz.wordpress.com/2013/03/06/delivering-free-software-to-the-masses/ .

Ljudi koji kritikuju Mir su većinom idealisti koji pričaju o idealima i principima slobodnog softvera umesto da sagledavaju realno stanje. Čak i da je Canonical aktivno podržao razvoj Wayland-a, verovatno ne bi postigli željene rezultate ili makar ne u željenom roku. To je kao kad vozite auto ali tražite od suvozača i putnika sa zadnjeg sedišta da drže sa vama volan i "pomažu" vam da vozite. Rezultat toga je da ćete verovatno stići najdalje do prve bandere ili ćete morati voziti užasno sporo da se ne bi skršili negde.

S druge strane mali tim iskusnih ljudi, izolovan od uticaja drugih bi ako ozbiljno zasuču rukave, mogli za godinu dana da naprave od Mir-a čudo. Uz veze sa proizvođačima grafičkog hardvera, to može biti dobitna kombinacija. To je sasvim realna mogućnost. E sad druga je stvar da li je tim u Canonical-u zadužen za Mir dorastao izazovu.

Koliko je god Mir opšte ozloglašen u javnosti, ja moram da uputim podršku Marku jer je čovek shvatio da je to jedini način da postigne ono što hoće koliko god da to izaziva nezadovoljstvo idealista u zajednici slobodnog softvera. Sasvim razumem da mu je više dozlogrdilo da čeka. I posle toliko godina rada i truda, Ubutnu odnosno Linux nije napravio značajne iskorake po pitanju zastupljenosti na tržištu.

S druge strane, nervira me Martin (autor KWin-a) jer se ponaša detinjasto i neodgovorno i reaguje preuranjeno. Odma je potrčao da napljuje Mir i da izrazi odsustvo namere da ima ikakvog posla sa njim. Nije proteklo ni 2 dana a on je već prorok i već je predvideo kako će ići razvoj Mir-a. Trebalo je jednostavno da ćuti, posmatra situaciju i dobro razmisli o svemu. Razmišljam se da ga iskritikujem na njegovom blogu ili ne.

Kako god bilo, ja kao pre svega korisnik Linux-a odnosno Ubuntu-a/Kubuntu-a, želim da Mir uspe. Ustvari, želim da jedan od njih uspe - Wayland ili Mir, i to što pre a lako ćemo posle filozofirati o tome ŠBBKBB.

ColdBoot
9.3.2013, 3:03
Da se nadovežem na bvitnika i još malo tračarim pride.:D Ovo sam čuo od nekih ljudi nezvanično tako da...

Shuttleworth jeste bogat čovek, ali već deceniju ulaže u razvoj slobodnog softvera i uz nadu da će mu se to nekako vratiti i isplatiti. Pošto nije uspeo na polju servera (kao Red Hat) on i njegov tim guraju OS i DE po filozofiji sličan(nažalost) windblowsu 8 tj. unisex koji treba da radi na desktopu(oni ga ne otpisuju zbog te baze od 5 miliona vernih korisnika), telefonima i tabletima. Strpljenje mu je na izmaku i ako ne bude bilo opipljivih rezultata sa pojavom releasa na ZZ projekat dobro znan kao Ubuntu bi mogao biti zaustavljen i ćao.

Tako da bole uši njih hoće li KDE, XFCE ili LXDE raditi na Ubuntu nego gledaju da zarade pare što pre i ja im želim svu sreću u tome jer vala su i zaslužili.:n_klanja:

A mi koji ne volimo Unity ćemo se već nekako snaći.:D

bvitnik
9.3.2013, 3:19
Mark je dovoljno bogat da mu komercijalni uspeh Ubuntu-a i nije od presudnog značaja što se tiče profita. On samo pokušava da napravi od Canonical-a samoodrživu kompaniju bez potrebe da je on stalno potpomaže novčano. Da mu je cilj dodatni profit, već bi odavno odustao jer niko normalan ne bi radio to što on radi.

ColdBoot
9.3.2013, 4:50
Mark je dovoljno bogat da mu komercijalni uspeh Ubuntu-a i nije od presudnog značaja što se tiče profita. On samo pokušava da napravi od Canonical-a samoodrživu kompaniju bez potrebe da je on stalno potpomaže novčano. Da mu je cilj dodatni profit, već bi odavno odustao jer niko normalan ne bi radio to što on radi.

To sam i hteo da kažem. Kompanija je to. A kompanija ne može da bude samoodrživa bez profita, nažalost. Ako ne budu mogli da zarade pare u dogledno vreme...:odoK:

Uostalom, bez želje da budem u pravu, "dovoljno bogat" čovek ne plaća više jedinog profi programera Kubuntua nego to sad radi neki Blue Systems(kakav im je sajt da umreš od smeha:rofl:)? Lone Rider mu bio skup?

http://www.flickr.com/photos/jriddell/6326109350/http://www.flickr.com/photos/jriddell/6326109350/http://farm7.staticflickr.com/6053/6326109350_61299da916_n.jpg

A Shuttleworth je svakako, izuzetan, predobar čovek.:to_care:

na12
9.3.2013, 8:50
Ono sto ja vidim dobro u celoj ovoj stvari je da ce se ubrzati i razvoj Wayland-a.Neki iz inata,a neki iz potrebe ce poceti da ozbiljnije rade na njemu. Kada kazem iz potrebe,onda mislim da veliki igraci kao Red Hat,nece dozvoliti da postoji samo Mir jer X nema buducnost,zato sto bi onda prakticno zavisili od Canonical-a.A tesko da ce proizvodjaci grafike podrzavati sa drajverima dva DS-a,pa koji pre postane upotrebljiv ima vise sanse da dobije vlasnicke drajvere.

bvitnik
9.3.2013, 18:04
To sam i hteo da kažem. Kompanija je to. A kompanija ne može da bude samoodrživa bez profita, nažalost. Ako ne budu mogli da zarade pare u dogledno vreme...:odoK:

Uostalom, bez želje da budem u pravu, "dovoljno bogat" čovek ne plaća više jedinog profi programera Kubuntua nego to sad radi neki Blue Systems(kakav im je sajt da umreš od smeha:rofl:)? Lone Rider mu bio skup?

http://www.flickr.com/photos/jriddell/6326109350/http://www.flickr.com/photos/jriddell/6326109350/http://farm7.staticflickr.com/6053/6326109350_61299da916_n.jpg

A Shuttleworth je svakako, izuzetan, predobar čovek.:to_care:

Jonathan Riddell je daleko od profi programera. Mada ima programerskog iskustva, prevashodno se bavi održavanjem KDE paketa u Kubuntu-u i testiranjem. S obzirom da je očigledno da Marka ne zanima KDE, bilo je besmisleno da plaćaju čoveka koji će da radi na njemu. S druge strane, Kubuntu održava zajednica u kojoj Jonathan Riddell ne igra glavnu ulogu tako da bi Kubuntu opstao i bez njega. Još jedna stvar. Jonathan Riddell nije bio otpušten. Bio je prebačen da radi na drugim projektima koji nisu bili vezani za KDE. Napustio je Canonical kada mu je Blue Systems ponudio posao. Znači i dalje je mogao da ostane u Canonical-u i bude plaćen.

Koliko god KDE meni bio omiljeno grafičko okruženje, smatram da KDE nema šanse da postane grafičko okruženje broj jedan. Jako mali broj ljudi je zainteresovan za KDE. Težak je za korišćenje, konfuzan i mnoštvo opcija zbunjuje prosečne korisnike.

ColdBoot
9.3.2013, 19:13
Jonathan Riddell je daleko od profi programera. Mada ima programerskog iskustva, prevashodno se bavi održavanjem KDE paketa u Kubuntu-u i testiranjem. S obzirom da je očigledno da Marka ne zanima KDE, bilo je besmisleno da plaćaju čoveka koji će da radi na njemu. S druge strane, Kubuntu održava zajednica u kojoj Jonathan Riddell ne igra glavnu ulogu tako da bi Kubuntu opstao i bez njega. Još jedna stvar. Jonathan Riddell nije bio otpušten. Bio je prebačen da radi na drugim projektima koji nisu bili vezani za KDE. Napustio je Canonical kada mu je Blue Systems ponudio posao. Znači i dalje je mogao da ostane u Canonical-u i bude plaćen.


Da je Ridell otišao pitanje je da li bi i Kubuntu nastavio da postoji. Nego srećna okolnost da taj Blue Systems pravi NetRunner koji je baziran na Kubuntu pa Nemci nisu pustili da padne zavesa. A za Marka se slažem, njega sem Unity-ja ništa drugo ne zanima šta god pričao na blogu.
(http://www.markshuttleworth.com/archives/1235)

Koliko god KDE meni bio omiljeno grafičko okruženje, smatram da KDE nema šanse da postane grafičko okruženje broj jedan. Jako mali broj ljudi je zainteresovan za KDE. Težak je za korišćenje, konfuzan i mnoštvo opcija zbunjuje prosečne korisnike.

Što je KDE težak za korišćenje? Pa ne zahteva izmenu config fajlova u editoru kao neki drugi DE-ovi nego sve ide kroz system settings gui. Npr. i grub je moguće podesiti kroz gui i ukloniti starije ne korišćene kernele klikom. Koji to drugi DE već ima? I sve podesivo na bezbroj načina. Ne bih voleo i navijam da nikad ne odustanu od te fleksibilnosti.:alealeee:

Meni se pa Unity ništa ne sviđa. Sve je previše "prikucano" da bih to želeo na desktopu. Na telefonu, tabletu pa i ok... skoro sam negde pročitao članak da će mogućnosti ostavljane za programe koji su ranije tweakovali DE biti u narednim iteracija ukinute, pa nazdravlje.:kreza:

bvitnik
9.3.2013, 20:18
Da je Ridell otišao pitanje je da li bi i Kubuntu nastavio da postoji. Nego srećna okolnost da taj Blue Systems pravi NetRunner koji je baziran na Kubuntu pa Nemci nisu pustili da padne zavesa. A za Marka se slažem, njega sem Unity-ja ništa drugo ne zanima šta god pričao na blogu.
(http://www.markshuttleworth.com/archives/1235)


Opstao bi. Ne boj se.


Što je KDE težak za korišćenje? Pa ne zahteva izmenu config fajlova u editoru kao neki drugi DE-ovi nego sve ide kroz system settings gui. Npr. i grub je moguće podesiti kroz gui i ukloniti starije ne korišćene kernele klikom. Koji to drugi DE već ima? I sve podesivo na bezbroj načina. Ne bih voleo i navijam da nikad ne odustanu od te fleksibilnosti.:alealeee:

Meni se pa Unity ništa ne sviđa. Sve je previše "prikucano" da bih to želeo na desktopu. Na telefonu, tabletu pa i ok... skoro sam negde pročitao članak da će mogućnosti ostavljane za programe koji su ranije tweakovali DE biti u narednim iteracija ukinute, pa nazdravlje.:kreza:

Ključne reči u mom komentaru su "prosečan korisnik". Podrazumeva se prosečan korisnik računara. Kako broj korisnika Linux-a raste, tako se i prosečan korisnik Linux-a približava prosečnom korisniku računara.

Sasvim se slažem sa svime što si rekao ali ta fleksibilnost odbija prosečne korisnike. Prosečan korisnik ne želi fleksibilnost. Fleksibilnost donosi potrebu da se stekne dodatno znanje. Prosečni korisnici ne žele dodatno da uče. To je činjenica. To može da ti potvrdi svako ko radi u nekakvoj vrsti tehničke podrške. Svaka dodatna mogućnost, svako otskakanje od ustaljenih navika izaziva strah kod korisnika. Pretrpanost opcijama je odbojna.

GoranSTX
9.3.2013, 20:30
Broj poruka na temu Mir-a zaslužuje novu temu. Izvolite nastaviti diskusiju... :)

ColdBoot
9.3.2013, 21:05
---
Ključne reči u mom komentaru su "prosečan korisnik". Podrazumeva se prosečan korisnik računara. Kako broj korisnika Linux-a raste, tako se i prosečan korisnik Linux-a približava prosečnom korisniku računara.

Sasvim se slažem sa svime što si rekao ali ta fleksibilnost odbija prosečne korisnike. Prosečan korisnik ne želi fleksibilnost. Fleksibilnost donosi potrebu da se stekne dodatno znanje. Prosečni korisnici ne žele dodatno da uče. To je činjenica. To može da ti potvrdi svako ko radi u nekakvoj vrsti tehničke podrške. Svaka dodatna mogućnost, svako otskakanje od ustaljenih navika izaziva strah kod korisnika. Pretrpanost opcijama je odbojna.

Nemam najbolje mišljenje o ljudima koji em ne znaju em i ne žele da nauče bilo šta. Šta može biti a da njima nije prekoplikovano? Prepoznaju se po kukanju.

Ne očekujem sa entuzijazmom vreme kad bi svaki DE mogao da zaliči na windblows metro, Unity, telefon, meni podešavanja nekog televizora ili šporeta. Dotle uživam u KDE-u.:)

Neky
9.3.2013, 21:22
A stvarno je kul KDE.

bvitnik
9.3.2013, 21:44
Nemam najbolje mišljenje o ljudima koji em ne znaju em i ne žele da nauče bilo šta. Šta može biti a da njima nije prekoplikovano? Prepoznaju se po kukanju.


To kakvo mišljenje imaš o takvim ljudima je nevažno jer ako se budeš bavio IT-om, nužno ćeš morati da radiš sa takvim ljudima. Pošto ćeš verovatno imati natprosešno znanje, moraćeš da nadoknađuješ tuđe neznanje. To ti je surova realnost u ovoj zemlji.

ColdBoot
9.3.2013, 22:19
To kakvo mišljenje imaš o takvim ljudima je nevažno jer ako se budeš bavio IT-om, nužno ćeš morati da radiš sa takvim ljudima. Pošto ćeš verovatno imati natprosešno znanje, moraćeš da nadoknađuješ tuđe neznanje. To ti je surova realnost u ovoj zemlji.

Bavim se desetim stvarima a uz to IT mi uopšte nije struka, pa neću morati.:D Kucao sam iz perspektive prosečnog korisnika kojem se ideja desktop/phone/tablet bastarda uopšte ne dopada. Kako bih voleo Android na desktopu? Nikako, ali na phonu je dobar.

bvitnik
9.3.2013, 22:25
Bavim se desetim stvarima a uz to IT mi uopšte nije struka, pa neću morati.:D Kucao sam iz perspektive prosečnog korisnika kojem se ideja desktop/phone/tablet bastarda uopšte ne dopada. Kako bih voleo Android na desktopu? Nikako, ali na phonu je dobar.

"Prosečan korisnik" koji ima mišljenje o KDE-u i nije toliko prosečan :opanachke. "Prosek" je mnogo mnogo mnogo ispod.

ColdBoot
10.3.2013, 11:12
Heh, očepih Blue Systems a Netrunner im je bolji/kompletniji od Kubuntua i ide sad na particiju.:)

ColdBoot
11.3.2013, 18:48
I sad pošto je Netrunner instaliran, vidim link u FF-u ka njihovom magazinu. A u magazinu review Chromebook-a (http://netrunner-mag.com/?p=2469).

E, ako je budućnost prenosivih računara ovakva, da plaćamo 1300$ za browser...:eek: Autor je instalirao Netrunner na njega. Pitam se da li je zbog toga izgubio garanciju?:D

darkelf
12.3.2013, 20:14
Vidim da se vec pojavio ppa (https://launchpad.net/~mir-team/+archive/staging). Neznam je li upotrebljiv.

blast beat
12.3.2013, 21:25
Ne bih se ja baš igrao sa time za sada, bolje malo (više) pričekati.

DaySleeper
14.3.2013, 10:01
Novi razvoj događaja, izgleda da mnogi nisu zadovoljni Mir-om pa će i Ubuntu morati da se vrati podržavanju Wayland-a http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMyNjQ

blast beat
14.3.2013, 11:33
Baš se lepo zakuvava. Ubuntu bez podrške GNOME-a može da se slika. Ovo mi dođe kao neka geek sapunica, jedva čekam sledeću epizodu. :D

Twisterzemun
18.3.2013, 9:57
Baš se lepo zakuvava. Ubuntu bez podrške GNOME-a može da se slika. Ovo mi dođe kao neka geek sapunica, jedva čekam sledeću epizodu. :D

http://www.webupd8.org/2013/03/ubuntu-gnome-becomes-official-ubuntu.html

blast beat
18.3.2013, 12:13
To je stara "epizoda". A i nema baš veza sa ovom pričom, s obzirom da je GNOME izdanje i do sada održavala nezavisna grupica ljudi. Jedina razlika je što će sada imati host na njihovom sajtu, kao i priliku da izbacuju razvojne daily build-ove svaki dan. Tako da sam GNOME kao kompanija nema nikakve veze sa ovim, odnosi su i dalje prilično zategnuti. ;)

EDIT: I Red Hat je odlučio da podrži Wayland (znači malo i finansijske podrške za promenu), evo šta kaže njihov novi vođa desktop tima: "One major piece I will be tackling is making sure we in the Red Hat desktop team work even closer with the Fedora community to bring forth some great improvements to Fedora and created an even more integrated and seamless experience for those wanting to use the Fedora desktop. This ranges from working with the Fedora team on a new software installer to working on getting Wayland ready for deployment in Fedora."

lijenština
22.3.2013, 16:54
Gnome je sam svoj najveći neprijatelj.:D
Ako je i Mint forkovao Nautilus (Nemo) pitanje je da li je pravac u kome idu dobar.

blast beat
23.3.2013, 1:11
Što se ove priče tiče to nije i bitno, jer Ubuntu u svakom slučaju zavisi od njih.

lijenština
30.3.2013, 11:25
Ako nekoga interesuje došlo je do svađe između jednog programera koji je radio na Vejlendu i ostalih, pa je izdvojio svoju verziju (fork) Vejlenda i Vestona (nazvao ih je Northfield/Norwood). Možete pročitati o razlozima ovde.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=wayland_weston_fork&num=1

Na forumu po toj temi malo su nastavili svađu od ranije.

Ih, bre, k`o španska serija. :D