PDA

Prikaži potpunu verziju : x32 ili x64


Ficketa
20.2.2013, 22:38
Poz ljudi,zanima me da li da stavim OS Windows 7 x32 ili x64 i koji bi bolje radio?Konfiguracija je 3GB Ram,Amd Athlon 64 X2 4200+ 2,21 GHz,Nvidia GeForce 9500 GT
Greska u naslovu x86 ne x32

SlobaL
20.2.2013, 22:44
Mislim da je na to isto pitanje odgovoreno hiljadu puta. S obzirom da imaš samo 3Gb memorije, 32 bitni Windows će sasvim lepo odraditi posao.

Ficketa
20.2.2013, 22:45
Da li ce skoditi ako stavim x64?

Sass Drake
20.2.2013, 22:49
Da li ce skoditi ako stavim x64?


Neće.

Sladjan85
20.2.2013, 23:42
Stavi ti komotno 64bitni Windows, ako nista drugo i procesor ti je 64bitni ,imas dovoljno rama za pocetak (3gb) ,a i 64bitni Windows je obicno u svemu brzi oko 20% od 32bitne varijante, pa ni taj mali dobitak na perfomansama nije za podceniti.

Ficketa
20.2.2013, 23:56
Ok,hvala.

SlobaL
21.2.2013, 0:06
64bitni Windows je obicno u svemu brzi oko 20% od 32bitne varijante, pa ni taj mali dobitak na perfomansama nije za podceniti.


Hajde molim te, to potkrepi i nekim rezultatima u benchmark programima jer ja za takvo šta prvi put čujem......

ZoNi
21.2.2013, 14:19
Ja imam sličnu konfiguraciju i koristim 32bitni Win7. Razmišljao sam da pređem na 64b, ali nisam (za sada) video neki konkretan razlog da to uradim.

S druge strane, 64b, prema iskustvima mnogih ljudi po forumima, ima neke male probleme po pitanju Flasha, videa, i slično. Ništa bitno, i ništa što je pravi problem, ali ipak... U svakom slučaju, imam i jedan (nešto jači) komp sa 64b Win7 i ne vidim nikakvu prednost u svakodnevnom korišćenju.

Dakle, moj odgovor na pitanje "32b ili 64b?" (uz konfiguracije slične navedenoj) je "Di znam!" :)

toxic
21.2.2013, 15:22
Ja bi stavio x64 na sve sto ima 3+ GB-a RAM-a i posebnu graficku kartu. U principu, radi uglavnom isto, ali i ima nekih ubrzanja. Npr. kompresija i dekompresija u WinRAR-u radi brze, kao i neke igre poput WoT-a.

Rockstar
21.2.2013, 15:37
ja bi stavio x64 na sve sto ima 3+ gb-a ram-a i posebnu graficku kartu. U principu, radi uglavnom isto, ali i ima nekih ubrzanja. Npr. Kompresija i dekompresija u winrar-u radi brze, kao i neke igre poput wot-a.

Али има и ситних некомпатибилности са старијим софтвером, најчешће играма.. А да неки програми раде брже, то је сигурно, поготово они који се ослањају на процесор, јер он, логично, ради нешто брже у свом, да тако кажемо, "нативном" моду... Наравно, онда треба водити рачуна да и те апликацију буду 64-битне.

toxic
21.2.2013, 16:25
Pa ja nisam naisao ni na jednu nekompitabilnost, ni sa igrama, ni sa programima. Programi koji nece da rade na x64 Sedmici (postoji jedan koji koristim na poslu, npr.), ne rade uglavnom ni na x32 Sedmici. Mislim da je problem kompatibilnost mahom zanemarljiv.

Sladjan85
21.2.2013, 19:16
Hajde molim te, to potkrepi i nekim rezultatima u benchmark programima jer ja za takvo šta prvi put čujem......

Ma imas milion ,proveri i sam x86 vs x64 benchmark.


http://www.sevenforums.com/chillout-room/10183-windows-7-x64-vs-windows-7-x86-fight.html

I ne samo to ,vec i 3D mark ,kao i Si soft Sandra daju vece rezultate na 64bita.

Tako da ja i ne sumnjam da je x86 odavno za penziju.

player1
21.2.2013, 22:07
Pa ja nisam naisao ni na jednu nekompitabilnost, ni sa igrama, ni sa programima. Programi koji nece da rade na x64 Sedmici (postoji jedan koji koristim na poslu, npr.), ne rade uglavnom ni na x32 Sedmici. Mislim da je problem kompatibilnost mahom zanemarljiv.

16-bitni programi nisu podrzani na 64bit OSu. Tavki su danas retkost, ali eto npr. stari dobri Civilization 2, nece da radi na 64bit sitemu bas zbog tog razloga.

toxic
21.2.2013, 22:34
E naso si igru (16-bitnu) od pre 20 godina. (:

cane.prebranac
21.2.2013, 22:40
Moto foruma SK: dajte jedonstavnu temu, mi cemo rado da je zakomplukujemo.

water wizard
21.2.2013, 23:00
ukratko, ja koristim x64bitni win već nekoliko godina.. možda ima par sitnica, koje će retko da zasmetaju

player1
21.2.2013, 23:05
E naso si igru (16-bitnu) od pre 20 godina. (:

Stara jeste, ali ne dovoljno da se moze koristiti DOSBox. :D

Laskaris
22.2.2013, 13:25
Ako ne postoje planovi za apgrejd RAM-a za tu masinu je bolja 32 bitna verzija. 64bitna ne donosi nikakvo ubrzanje jer vecina sadasnjih aplikacija je izvorno pisana za 32 bit pa ni njihove 64bitne verzije na 64bitnom procesoru nisu uopste brze. Kompatibilnost igara je znatno veca na 32bitnoj platformi nego na 64-bitnoj. 64-bitni operativni sistem i aplikacije generalno koriste vise RAM-a. To ne smeta ako neko ima 8 i vise GB ali ako je u pitanju samo 3GB razlika ipak moze da se oseti u nekim (retkim) slucajevima. Ne verujem da ce se situacija s tim u vezi drasticno promeniti u sledece dve-tri godine.

Sladjan85
22.2.2013, 14:49
Sad ce ispasti da je 32bitni Windows brzi ,da eto naucnici bezveze izmislili 64bitne procesore, mogli smo onda jos 10 godina koristiti 32 bita ,jer eto nema ubrzanja programa.

Windows 64bita je brzi i kad :

- pokrece 32bitne programe

- kad pokrece 64bitne programe

Nije to samo do adresiranja vise od 4gb memorije. Isto tako 64bitni Windows je mnogo zivlji. Uporedite. Pokrenite seriju benchmark testova i dobicete

- brzi 3D mark (veci i CPU i GPU score)
- brza Si Soft Sandra (cpu arithmetic)
- probajte cak testiranje RAM memorije u AIDI64 ,bude dosta brze (20% u 64bitnom Windowsu)
- WinRar zna da bude drasticno brzi ,kako sa 32 bita tako i sa 64bita (tako da ona prica ne pije vodu da je 64bitni softver spor)
- moze se ovde nabrojati jos 200 stvari ,ali mrzi me.

Pitam se da li je iko uopste guglao 32bita vs 64bita ? Cak mogu da skapiram da ljudi koriste x86 jer imaju krsh masine ,pa se teshe kako je 64bita "nista posebno", ali ono ... Dobro niste rekli kako nema razlike izmedju 16bita i 32 bita :)

Vidim na forumu se prepucavate da li je ova graficka brza 5 ili 10% ,pa je VEOMA BITNO kod odabira iste ,ali kad je Windows brzi 5-10-15-20-30%, onda je to "zanemarljivo".

I jos nesto ,ta prica da na 64bita ne radi neki softver je izmisljotina. Moras bas da imas neki teski crap od softvera ili nesto sto je iz proslog milenijuma,pa da ti ne radi. Uostalom svaka cast ovima kojima fali DOS ,pa slobodno mogu instalirati Windows 3.11 ili jos bolje Windows 95. A tu je i emulacija dosa, tako da ni to ne pije vodu.

Beagle
22.2.2013, 15:18
Stara jeste, ali ne dovoljno da se moze koristiti DOSBox. :D

A ti podigni 32-bitni Windows u virtuelnoj masini ;)

ZoNi
22.2.2013, 15:27
mogli smo onda jos 10 godina koristiti 32 bita ,jer eto nema ubrzanja programa
Pa, šta ćeš, tako je, kako je :) 64b jeste budućnost, ali trenutno za većinu korisnika nema mnogo razlike (mislim na sve one ljude koji komp koriste za Net, audio/video chat, muziku, filmove i slično).

Evo, za MOJE potrebe, nema praktično nikakve razlike između WinXP 32b, Win7 32b i Win7 64b :)

Sladjan85
22.2.2013, 15:48
Pa ZoNi to stoji . Samo ako cemo gledati muziku ,filmove i prosti surfing ,dovoljan nam je P4 3.2 single core. Gotovo nam onda ne trebaju 2,4,8,12 jezgara. Slozicete se da jedan single core moze da pusti pesmu ,film i da se surfuje u isto vreme :)

Laskaris
22.2.2013, 16:37
^
Benchmark testove pokenuti? Pa oni su skoro svi optimizovani tj pisani za 64bitne procesore i 64bitna okruzenja (odavno i nema 32bitnih procesora u prodaji). Stos je u tome sto ogromna biblioteka softvera nije pisana "nativno" za 64 bita vec je samo naknadno "portovana" pa benchmark testove mozes da okacis macku o rep jer oni ne oslikavaju realno stanje. 64bitno orkuzenje koristi vise memorije a dobici su trenutno nikakvi tj skoro beznacajni u pojedinim situacijama. Kucni korisnik u svakom slucaju razliku u brzini ne vidi a kompatibilnost (pre svega u igrama) je jos uvek na strani 32bitnih operativnih sistema. 64 bita jeste buducnost tu nema spora.

edit: za surf, filmove, muziku je dovoljan i single core procesor znatno manje snage od tih 3 i kusur GHz. Cak je i ispod 2 GHz i integrusa dovoljna - to je masina stara cca 7-8 godina. 2 jezgra je vise nego dovoljno za udoban rad u kucnim uslovima. Sve vise od dva jezgra je pre za video montazu, 3D modelovanje i igre - pri cemu ogorman broj tih aplikacija i nije optimizovan tj pisan za vise od dva jezgra pa dva rade a ostatak bleji.

Sladjan85
22.2.2013, 16:54
Pa vecina benchmark testova i nije pisano za 64bita. Nisam jos nasao benchmark test gde na 64bita nisam dobio bar 10-15% razlike. Od 3D mark 2001 ,2003, pa do novijih 2005,2006, Vantage ,11ke itd...

Ko kaze da se mora pokrenuti noviji program ? Si Soft Sandra 2005 / 2004 isto imaju 32 bitni mod ,cak i pitaju prilikom instalacije.

Ja sam koristio i 32bitnu Vistu i na 64bita ,a i Windows 7 na 32bita i 64bita. Mnogo su brze 64bitne varijante za neke stvari.

Ne znam da li se ovde smeju postavljati linkovi sa stranih foruma (pa i najpopularnijih benchmark foruma), jer su textovi na engleskom jeziku ,ali cinjenica je da 64bita donosi i te kakva ubrzanja posebno u kompresovanju / dekompresovanju ,masovnim baratanjima sa podacima, konverziji, kao i u video obradi. Imaju lepo i testovi sa sve kodecima.

Isto tako valja napomenuti da je 1GB memorije na grafickim danas postao minimum i da biste vi dodavanjem 2 kartice u crossfire imali 2-3 GB video memorije, pa i to valja imati na umu. A danas ljudi vole da se igraju na 24 ili 30 inca, pa je to jos jedan razlog za 64bita.

Ono sto je meni bilo najinteresantnije je upravo to sto se najveci dobiTci dobijaju upravo u video i grafickim aplikacijama. A tu su i igrice . Obicno se koji FPS upravo vise izvuce na Windows 7 x64.

Ne vidim apsolutno ni jedan razlog za ostajanje na 32bita, kad takvo resenje nema ni jednu prednost. Ja licno imam i 64bitni OS i 64bitni softver (logicno nema svih 64bitnih programa ,ali je slika svakim danom sve bolja). Na primer Win RAR na 64bita i na 64bita Windows drasticno brze rekompresuje podatke, slicna situacija je i sa ISO fajlovima. Zatim Total Commander 8.x na 64bita ,radi mnogo brze i kompresiju/dekompresiju ,ali i simultano kopiranje vise fajlova na vise particija nego 32bitna varijanta. Posto imam 4TB i planiram da dodam jos 2TB to je meni veoma bitno posto imam mnogo video materijala i mnogo fajlova. Ovo je samo 1 od primera.


Citat jednog clana sa ovog foruma (2011ta)


Windows 7: x32 vs x64 (http://www.benchmark.rs/benchmark-testovi/softver/windows-7-x32-vs-x64.html)


(za one sa dial up-om, evo zaključka ;)):
"U prethodnih nekoliko godina vrlo često se vodi polemika na temu treba li preći na 64-bitnu verziju operativnog sistema. Uvreženo mišljenje da na to treba raditi samo ukoliko u računaru imate makar 4GB radne memorije, ili više od toga, jednostavno nije tačno – ukoliko koristite optimizovan softver, koji zna da iskoristi prednosti 64-bitne arhitekture procesora, benefite bi trebali da vidite i ukoliko imate 3GB radne memorije.

Kada su rezultati našeg testiranja u pitanju, makar letimičnim pogledom na njih dileme o izboru verzije ne bi trebalo da bude – 64-bitna verzija operativnog sistema Windows 7 je u najgorem slučaju jednako brza kao i 32-bitna, a u mnogim i daleko brža.Naravno, situacija bi se dodatno menjala sa povećanjem zahtevnosti i baratanjem sve većim podacima, posebno u slučaju da se bavite obradom video materijala, renderingom i sličnim poslovima. I razlika od nekoliko procenata u brzini izvršavanja testa, što je prema našim rezultatima neki standard u zahtevnim poslovima, u realnosti može značiti i dodatnu uštedu vremena i od 30 minuta na poslu koji bi inače trajao 12 časova."


(i vrlo realan zaključak na kraju):
"Imajući sve ovo u vidu, zaključak se sam nameće – ukoliko kupujete retail verziju operativnog sistema, razloga da ne nabavite i instalirate 64-bitnu verziju jednostavno nema, pod uslovom da posedujete hardver koji zadovoljava minimalne standarde (u prevodu, 64-bitni procesor, za šta se kvalifikuju praktično svi modeli proizvedeni pet godina unazad). Sa druge strane, ukoliko ste uz novokupljeni računar dobili preinstaliranu 32-bitnu verziju, nema ni nekog posebnog razloga da po svaku cenu prelazite na „napredniju“ – uz sva svoja „ograničenja“, i ona će bez problema zadovoljiti praktično sve potrebe prosečnih korisnika."

Laskaris
22.2.2013, 21:41
^

Uglavnom se ne slazem sa tobom osim u zakljucku (procitao sam do poslednjeg slova sve) ali sam ti dao zahvalicu za trud :)

Sladjan85
22.2.2013, 21:48
:D slazes se da se ne slazes :p e pa dobro. . i treba da postoje razlicita misljenja. Uzvracam :)

bachi
24.2.2013, 15:31
Do skoro i nije bilo bitnijih 64bitnih aplikacija, pa je stvarno prelazak na x64 bio manje više nebitan sem radi iskorišćenja RAMa za one koji imaju 4+GB RAM memorije.

Naravno i dalje ko me pita, ko ima 1 ili 2GB RAMa zaista ne treba da stavlja x64, već x86, a onaj ko ima 3 - neka sam bira. :)

Sada je sa aplikacijama daleko bolje, tako da sada imate x64 browsere, javu, flash player, total commnader, arhivere, office, photoshop i drugo.