PDA

Prikaži potpunu verziju : Koji Encryption Software?


alexandarv
30.9.2006, 14:53
Veliki pozdrav svim korisnicima sk foruma!

Procitao sam temu: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=3523&highlight=enkripcija
i imam neka konkretna pitanja (napomiljem da nista neznam o enkripciji)

Do sada sam "stitio" meni vazne fajlove (manje velicine do 5mb) tako sto bi ih zapakovao WinRar-om ili WinZip-om pod sifrom (od 9 slova). Medjutim na net-u sam nasao nekoliko programa kojima je moguce otvoriti takve fajlove bez znanja password-a.:( To me je zabrinulo sobzirom da koristim isti racunar sa jos par ljudi... Zato imam nekoliko pitanja:

-Interesuje me (iz vaseg licnog iskustva) koji je praktican i bezbedan program za enkripciju fajlova (BEZBEDNIJI od WinRar i WinZip-a)... Meni zvuce zanimljivo AxCrypt, EncryptOnClick, PowerCrypt. (pozeljno je da program bude freeware) Dali se desava da fajlovi dudu osteceni pri enkripciji i koliko je to cest slucaj?

-Jesam li dobro shvatio da bezbednost podataka direkno zavisi od duzine i slozenosti sifre? Kako bi trebalo da izgleda password (dali se racunaju velika i mala slova, i znakovi : = .+?"\@>... ) koji bi bio "tvrd orah" i za jace masine?

-Da li bezbednost podataka zavisi i od velicine fajlova (jesu li manje bezbedni manji fajlovi 100 - 200kb)

-I konacno, koliko je vazno da li program koristi 128-bitnu ili 256-bitnu (ili koju vec) enkripciju? (sta to prakticno znaci?)

Izvinjavam se zbog obimnosti teme ali mislim da je ovo izuzetno vazno pitanje!:dedica:
Redovan sam citaoc SK-a od '98. godine ali se ne secam da je ovo pitanje bilo ozbiljnije tretirano.

nighthawk
30.9.2006, 16:11
Po mom misljenju WinRar je bolji od winzipa sto se tice enkripcije i sasvim je dovoljan za "kucne" potrebe. Sifra od 9 slova (pod uslovom da nije rec iz nekog recnika) moze da se razbije na prosecnoj masini za nekoliko godina.
Ipak treba koristiti duzu sifru, po mogucnosti kombinacija slova i brojeva, a i velikih slova. Koriscenje znakova ne povecava bas mnogo slozenost sifre, a otezava (bar meni) pamcenje.

Po meni najbolji nacin za sifre je da uzmes jedan deo koji ce da bude isti za sve sifre i jedan deo koji ce da se menja u zavisnosti recimo od imena fajla. Na ovaj nacin ja sastavljam sifre sa najmanje 30 karaktera. Za to vec treba nekoliko miliona godina na prosecnoj masini.

Inace broj kombinancija se izracunava kao broj karaktera na stepen koji cini broj karaktera.