PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 12.04 server - vmware


fasty
8.2.2013, 17:49
Moram da instaliram Ubuntu 12.04 server na vmware i na njemu DNS i DHCP za neki projekat za fax. I treba da instaliram neke klijente koji ce da se "kace" na taj server. Na netu ima puno tutorijala za instalaciju i podesavanje DNS-a i DHCP-a, to nije problem. Problem je: da bi sve to funkcionisalo moram da promenim neka podesavanja u VMware, odnosno u Virual Network Editor-u (VMnet0, VMnet1 i VMnet8). E tu se gubim pa ako moze neko da mi pomogne malo oko toga.
Znaci Ubuntu server 12.04, na kome treba da rade DNS i DHCP u VMware.
Koja podesavanja u Virtual Network Editor-u?

cane.prebranac
8.2.2013, 17:54
Mora li bas na virtualnoj masini da se instalira?

fasty
8.2.2013, 17:59
Voleo bih da ne mora, ali u ovom slucaju mora... Zato sto je projekat za fax, instaliram sve na laptopu pa moram da nosim tamo za prezentaciju. :/

Neky
8.2.2013, 20:09
Eee da je moj faks takav, ja se ne bih žalio. Nisam koristio VMWare, ali evo šta kaže google:

Bridged (vmnet0): the VM uses an IP in the same subnet as the host and is fully visible on this subnet
Host-Only (vmnet1): the VM can only connect to the host
NAT (vmnet8): the VM can reach subnets outside of the host, but is not seen since the guest IP is natted with the host IP

U suštini, zavisi od toga šta hoćeš i šta ti treba. vmnet0 će napraviti "bridge" konekciju sa fizičkim adapterom host operativnog sistema. To znači da će se virtuelna mašina ponašati kao fizička mašina, od rutera će dobiti adresu u istom opsegu kao i fizička mašina. Isto tako, sa ostalim fizičkim/virtuelnim mašinama komunicira ravnopravno.

vmnet8 znači da će VMWare virtuelnoj mašini dodeliti NATovanu IP adresu u nekom lokalnom opsegu. Imaće izlaz na internet, ali mislim da neće moći da komunicira sa ostalim fizičkim mašinama koje su povezane na taj ruter.

vmnet1 je jasna stvar.

Ovo pišem kao korisnik VirtualBoxa, dakle nisam probao.

Neutrino
8.2.2013, 21:11
Jel postoji neki poseban razlog zbog kojeg mora da se koristi mrcina od VMWare-a a ne recimo VirtualBox?

fasty
9.2.2013, 19:21
Ne mora bas VMWare ali sam do sada njega koristio kad sam morao da se bakcem sa virtualnim masinama pa rekoh ajd'...