PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 12.10, Brightness ne radi


clzola
20.1.2013, 1:05
Instalirao sam Ubuntu 12.10 na racunaru i lap topu i u opste ne mogu da mijenjam brightness. Uvijek je 100%. Nije mi toliko puno problem na racunaru sto ne moze, vec na laptop-u zbog potrosnje baterije. Kako da podesim ovo cudo. Lap top je Acer Aspire 5750.

Nasao sam ovdje resenje http://askubuntu.com/questions/90610/brightness-doesnt-work-on-an-acer-aspire-4750 ali ja nemam xorg.conf file 0.o ?

darkelf
20.1.2013, 7:39
Kao sto rece komentar u tvom linku, probaj da instaliras drajvere za graficku.
xorg.conf mozes sam da napravis
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf i onda nalepi ovo iz linka i restartuj Ubuntu.

clzola
20.1.2013, 17:46
Pravljenje xorg.conf datoteke nije nista pomoglo medjutim ovo jeste:


sudo gedit /etc/default/grub
And replacing
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
With
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"


Medjutim i dalje ne mogu da kontrolisem iz System Settings > Brightness and Lock i tu pokazuje da je 100% iako sam ja pomocu FN + L/R Arrows smanjio na najmanje, takodje moram uvijek manuelno da smanjujem brightness kada sam na bateriji. I nema notifikacije o promjeni brightness-a :D

bvitnik
20.1.2013, 20:21
Medjutim i dalje ne mogu da kontrolisem iz System Settings > Brightness and Lock i tu pokazuje da je 100% iako sam ja pomocu FN + L/R Arrows smanjio na najmanje, takodje moram uvijek manuelno da smanjujem brightness kada sam na bateriji. I nema notifikacije o promjeni brightness-a :D

Naravno jer si namestio hardversku kontrolu osvetljenja. Softver više ni na koji način ne može da utiče na osvetljenje niti da ima uvid u nivo osvetljenja.

Softverska kontrola osvetljenja je jedna ogromna papazjanija gde ne postoji nikakav standard. Što je još gore BIOS može da se pravi pametan i da ne dozvoljava kontrolu osvetljenja ako ne guraš Windows :facepalm. Ako ti softverska kontrola osvetljenja ne radi out-of-the-box na Linux-u, skoro su ti nikakve šanse da išta promeniš po tom pitanju.

clzola
21.1.2013, 0:57
Zaboravio sam da napomenem, radilo je na Arch + Gnome 3 instalaciji :D
Takodje je radila i opcija Dim screen :D

bvitnik
21.1.2013, 10:33
Zaboravio sam da napomenem, radilo je na Arch + Gnome 3 instalaciji :D
Takodje je radila i opcija Dim screen :D

Onda proveri koji si verziju kernela, intel grafičkih drajvera i Xorg-a i uporedi sa onim što dolazi u Ubuntu-u.

Laskaris
21.1.2013, 10:41
A i 12.04 LTS verzija je mnogo pametniji izbor na duzi rok nego 12.10. Skoro sam sasvim siguran da na njoj brightness radi bez problema.