PDA

Prikaži potpunu verziju : 3DS MAX škola za početnike


Strane : [1] 2 3

Lucic Nemanja
27.9.2006, 12:56
Pozdrav sim pocetnicima u 3ds max-u:ciao: .Ova tema naravno nije samo za njih vec i za druge korisnike 3ds max-a.
Ovde mmozete kaciti svoje pocetnicke radove,pa da posle diskutijemo sta valja,a sta nevalja i da naucimo druge kako se sta radi:icon_stud .
Zamolio bih da se ova tema ne obrise :n_klanja: jer znam da ima puno onih koji bi zeleli da nauce nesto o 3ds max-u,a "3D galerija","3D realizam (i kako doci do njega)",kao i ostale teme slicnog tipa nisu predvidjene za pocetnike.

Evi jednog od mojih pocetnickoh radova...
O njemu je dosta dikutovano u temi "3D realizam (i kako doci do njega)",ali ja mislim da to nije pravo mesto za pocetnike.

Ovaj rad sam zakacio samo radi primera.Inace sam sam otvorio temu za pocetnike.

PeTkO
28.9.2006, 22:03
Ne stvarno, ova tema je dobra.Hajde ovde da nasi iskusni 3d modelari (bobi, Highlander, nesonjacc...) pisu njihove tutorijale, ali ne samo za pocetnike nego i za one sa malo vise znanja!!!Nadam se da ce ova tema zaziveti i da ce biti jedna od najpopularnijih!!!!

kinteC
28.9.2006, 23:46
zasto bi bobi, 3d manijak, i ostali pisali tutorijale, kada je net pun tutorijala? Clanovi foruma su tu samo da usmere, da pomognu oko onog dela koji ne pise u tutorijalu...tj, da prodaju cake ;) Inace, znanje se krade... ( zahvalite se jos bogu sto imate net, samo da znate kako je uciti neki program bez tutorijala, bez foruma, i uopste bez blagodeti neta...) Sto se ucenja nekog programa tice, (3dsmaxa na pr) predlazem da se sebi zadate neki zadatak, i da krenete u realizaciju, pa kada nesto zaskripi, da jurite tutorijal, pa tek onda da trazite savet na forumu. Mislim da se ova "skola za pocetnike" moze svesti na svega par linkova ka tutorijalima...

Lucic Nemanja
29.9.2006, 0:12
Niasm ja ni mislio da oni ovde pisu gomilu tutorijala koje mozemo da skinemo sa neta,a vecinu i dobijemo uz program.Sve u svemu bobi,nesonjacc,3Dmanj@k i ostali su vec dosta ucinili za mene.
Ova tema bi otprilike mogla da sluzi za kratke (ali stvarno u kratkim crtama)tutorijale i ostale pomoci,da ne bi trpali druge teme sa pitanjima o necemu sto nam treba.
Ako nesto nekome treba neka slobodno pita,a ja i nadam se i drugi ce mu to pojasniti.

DarkNemos
17.3.2007, 17:36
Meni bi dobrodosla pomoc oko 3ds max-a. Imam 3ds max 9 i jako malo znam da radim na njemu. Pa ako bi mi preporucio neke od tutoriala ili neku skolu u beogradu gde bi modao da naucim da radim na njemu (samo da nije mnogo skupa)

Pozdrav.

DarkNemos
18.3.2007, 17:01
Jel moze neko da mi preporuci dobar tutorial za pravljenje modela uspomoc blueprint-ova? Hocu da modelujem BMW-a.

Nasao sam neki tutorial koji nije los ali trazi poznavanje nurms necega. Stvarno neznam sta je nurms.

Pomagajte ljudi...

DarkNemos
18.3.2007, 18:52
Poceo sam nesto da radim sa nekim tutorialom i ispalo je ovako:

http://img110.imageshack.us/img110/1427/smoryg6.jpg

U perspective viewport-u vidimo dve linije. Jednu plavu i jednu zelenu. Plava linija je crtana u top viewport-u a zelena u left viewport-u. Jel to uredu da linije ovako stoje? Cinimise da ne. Gde je moja greska? Nikako da je nadjem...

Na tom tutorialu kaze da bi trebao da dobijem nesto ovako:

http://www.munkmotion.com/tutorials/nsx/Images/1g.gif

Pomagajte ljudi... Stvarno hocu da naucim ovo!!!

bobi
18.3.2007, 19:16
Blueprint u top pogledu treba da zarotiraš 90% suprotno smeru okretanja kazaljki (što ćeš učiniti naravno u Photoshopu ili nekom drugom sličnom programu), takođe, blueprint u levom prozoru flipuj horizontalno.

A sada mali savet...

Ako si početnik, batali automobile, makar na neko vreme dok ne savladaš osnove modelinga. Takođe, princip kojim si počeo da modeluješ nikako nije dobar. Kako ćeš da spojiš sve te linije na kraju? Automobile je najlakše modelovati edit/poly tehnikom (iako je i to "pain in the ass"...).
Uradi prvo nešto mnogo jednostavnije (zgradu, stolicu, kutiju šibica... ).
Takođe, imaš u maxovim tutorijalima onaj debeljuškasti space ship, koji se modeluje edit polyjem. To bi prvo trebalo da prođeš, dok malo ne staneš na noge.

DarkNemos
19.3.2007, 2:39
Blueprint u top pogledu treba da zarotiraš 90% suprotno smeru okretanja kazaljki (što ćeš učiniti naravno u Photoshopu ili nekom drugom sličnom programu), takođe, blueprint u levom prozoru flipuj horizontalno.

A sada mali savet...

Ako si početnik, batali automobile, makar na neko vreme dok ne savladaš osnove modelinga. Takođe, princip kojim si počeo da modeluješ nikako nije dobar. Kako ćeš da spojiš sve te linije na kraju? Automobile je najlakše modelovati edit/poly tehnikom (iako je i to "pain in the ass"...).
Uradi prvo nešto mnogo jednostavnije (zgradu, stolicu, kutiju šibica... ).
Takođe, imaš u maxovim tutorijalima onaj debeljuškasti space ship, koji se modeluje edit polyjem. To bi prvo trebalo da prođeš, dok malo ne staneš na noge.

Hvala na savetu. Pokusacu da uradim nesto u maxovim tutorialima. Samo je problem kod tih tutorijala sto imam max 9 koji nema pocetne gotove modele ili za avion nemam blueprint pa moram da printscreenujem pa da izdvojim blueprint iz tutorijala.

A i nikako da centriram slike u photoshopu da stanu jednako u calibration box-u.

Pozdrav

bobi
19.3.2007, 21:25
Hvala na savetu. Pokusacu da uradim nesto u maxovim tutorialima. Samo je problem kod tih tutorijala sto imam max 9 koji nema pocetne gotove modele ili za avion nemam blueprint pa moram da printscreenujem pa da izdvojim blueprint iz tutorijala.

Trebalo bi da na trećem disku za max 9 imaš tutoriale.
Predložio bih ti da malko procunjaš u ovom forumu i u podforumu kreativni forum. Već se mnogo pisalo o svemu i svačemu vezano za max, a imaš i linkove ka gomili dobrih tutoriala.


A i nikako da centriram slike u photoshopu da stanu jednako u calibration box-u.

Ja u principu ovako radim. Otvorim u PS-u 512x512 ili 1024x1024, otvorim onda sliku sa referencama, selektujem neki pogled i prevučem je u ovu novu i skaliram je po potrebi. Zatim prevučem i druge dve (ako imam tri reference) i sve skaliram da stanu i preko rulersa ih podesim. Možeš i da smanjiš opacity gornje slike da bi je namestio kako treba. Na kraju samo isključiš layere koji ti ne trebaju i snimiš sliku odozgo, zatim isključiš sliku odozgo i uključiš sliku spreda, pa snimiš i td.



Pozdrav
Pozdrav :D

DarkNemos
20.3.2007, 1:41
O boze... Treba mi i tutorial za photoshop... Strasno... :boodala:

Problem kod mog max-a je to sto je skinut sa interneta kao trajal verzija i nema nikakve tutorijale.:a_whistli

Jbg moracu da kupim knjigu sa diskom i da :icon_stud

Highlander
21.3.2007, 21:06
Jbg moracu da kupim knjigu sa diskom i da :icon_stud

Preskoči knjigu za sad, one su uglavnom za srednji i napredniji nivo korisnika, nikako za početnike. Desiće ti se da ne možeš da se snađeš gde je šta...

DarkNemos
21.3.2007, 23:22
Preskoči knjigu za sad, one su uglavnom za srednji i napredniji nivo korisnika, nikako za početnike. Desiće ti se da ne možeš da se snađeš gde je šta...

Hvala na savetu. Evo nesto sto sam uradio pomocu nekog tutoriala na netu.

Kazi sta moze da se popravi oko osvetljenja i renderinga...

Dobro je da sam se setio... jel znas kako se pravi osvetljenje da se vide svetlosni snopovi (kao sunce iz oblaka)?

Pozdrav!!!:D

Dimke
22.3.2007, 9:34
Ja verujem da ti zelish sad , sve ,odmah itd ali choveche pogubichesh se.
Ako stvarno zelish da nauchish 3d (modelovanje svega shto ti padne na pament,rendering u svim svetlosnim uslovima ...) prihvati se osnova i polako unapredjuj svoje znanje.

Ako bez ikakvog predznanja krenesh da srljash po tutorailima koji ti pokazuju jeftine trikove , bez nekog objashnjenja shta je shta ,nechesh nauchiti nishta.
Ne kazem da su oni loshi ,ali pochni od samog max-a i njegovog user manuala-on je bash lepo koncipiran za pohetnike.

Ako ti neshto treba od basic video tutoriala kontakt na PM
poz

bobi
22.3.2007, 11:11
Kazi sta moze da se popravi oko osvetljenja i renderinga...
Dobro je da sam se setio... jel znas kako se pravi osvetljenje da se vide svetlosni snopovi (kao sunce iz oblaka)?

Osvetljenje na drugoj slici sa onim snegom mi se baš sviđa. :)
Ono što ne valja, po mom mišljenju su materijali. I ja sam pravio tu grešku misleći da procedurali mogu sve i svašta da proizvedu. Tačnije oni mogu sve i svašta, ali su bitmape u kombinaciji sa photoshopom ipak prava stvar. Procedurale je najbolje koristiti za metalne, staklene površine ili kada miksaš dve ili više bitmapa. Mada i to miksanje bitmapa je bolje da uradiš u photoshopu ukoliko objekat nije preveliki, te ako nema potrebe da teksture tileuješ.
Ali prvo savladaj modeling što bolje možeš.

Evo ti zadatak :)
Hoću da izmodeluješ ovu fotelju dole što bolje možeš koristeći edit/poly tehniku.
http://www.woodmark.com.au/images/products/p42-h-Blue%20Chair%20Print.jpg
Neka bude bude sastavljena iz tri objekta. Jedan je sam mesh fotelje, drugi je jastuk, i treći ove nožice dole. Ne moraš za sada da se bakćeš sa malko zaobljenim delovima , neka cela bude strogo četvrtasta.
Nemoj da misliš da je lako, uzmi probaj, pa da vidimo rezultate. Ako zapneš negde, pitaj.

btw. što lepo ne kačiš WIP radove u ovoj temi (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=11110) gde svi ostali kače?

DarkNemos
22.3.2007, 12:57
Ja verujem da ti zelish sad , sve ,odmah itd ali choveche pogubichesh se.
Ako stvarno zelish da nauchish 3d (modelovanje svega shto ti padne na pament,rendering u svim svetlosnim uslovima ...) prihvati se osnova i polako unapredjuj svoje znanje.

Ako bez ikakvog predznanja krenesh da srljash po tutorailima koji ti pokazuju jeftine trikove , bez nekog objashnjenja shta je shta ,nechesh nauchiti nishta.
Ne kazem da su oni loshi ,ali pochni od samog max-a i njegovog user manuala-on je bash lepo koncipiran za pohetnike.

Ako ti neshto treba od basic video tutoriala kontakt na PM
poz

Nigde ja nezurim. Samo hocu da za pocetak uradim nesto lepo da mi da zelju i volju da nastavim da radim na max-u. Kad vidim sve one lepe radove poludim a pritom znam da su to ljudi radili koji imaju dosta iskustva sa modelovanjem i renderingom...

Idem polako...:dedica:

Sto se tice video tutoriala mozes da mi posaljes jedino postom posto nemogu da skidam preko modema nista (31.2 kb/s)

Pozdrav

DarkNemos
22.3.2007, 13:06
Osvetljenje na drugoj slici sa onim snegom mi se baš sviđa. :)
Ono što ne valja, po mom mišljenju su materijali. I ja sam pravio tu grešku misleći da procedurali mogu sve i svašta da proizvedu. Tačnije oni mogu sve i svašta, ali su bitmape u kombinaciji sa photoshopom ipak prava stvar. Procedurale je najbolje koristiti za metalne, staklene površine ili kada miksaš dve ili više bitmapa. Mada i to miksanje bitmapa je bolje da uradiš u photoshopu ukoliko objekat nije preveliki, te ako nema potrebe da teksture tileuješ.
Ali prvo savladaj modeling što bolje možeš.

Evo ti zadatak :)
Hoću da izmodeluješ ovu fotelju dole što bolje možeš koristeći edit/poly tehniku.
http://www.woodmark.com.au/images/products/p42-h-Blue%20Chair%20Print.jpg
Neka bude bude sastavljena iz tri objekta. Jedan je sam mesh fotelje, drugi je jastuk, i treći ove nožice dole. Ne moraš za sada da se bakćeš sa malko zaobljenim delovima , neka cela bude strogo četvrtasta.
Nemoj da misliš da je lako, uzmi probaj, pa da vidimo rezultate. Ako zapneš negde, pitaj.

btw. što lepo ne kačiš WIP radove u ovoj temi (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=11110) gde svi ostali kače?

Evo sad cu da probam da uradim nesto povodom te stolice... Samo neznam kako al snacicu se nekako...

Kad zavrsim postavicu sliku u kreativnom forumu - pocetnicki radovi.

Evo ti zip scene koju sam radio pa vidi sta sam uopste radio...

Pozdrav

Dimke
22.3.2007, 13:21
Nigde ja nezurim. Samo hocu da za pocetak uradim nesto lepo da mi da zelju i volju da nastavim da radim na max-u. Kad vidim sve one lepe radove poludim a pritom znam da su to ljudi radili koji imaju dosta iskustva sa modelovanjem i renderingom...


Koliko ti dugo radish sa 3d-om?
Za pochetak che ti sve izgledati glupo ako uporedjujesh sa tim maestralnim kreacijama.Ne daj da ti to bude pokazatelj tvoje kreativne mochi.Potrebno je mnooogo vremena i dosta utroshenog vremena (recimo 1-2 god intezivnog rada) da bi se postigli efektivni radovi kakvih vidjamo.Jbg mozda treba biti i darovit (mada retkost je to).

Ako imash zelju onda morash da imash i strpljenje :)

poz

DarkNemos
22.3.2007, 13:35
Koliko ti dugo radish sa 3d-om?
Za pochetak che ti sve izgledati glupo ako uporedjujesh sa tim maestralnim kreacijama.Ne daj da ti to bude pokazatelj tvoje kreativne mochi.Potrebno je mnooogo vremena i dosta utroshenog vremena (recimo 1-2 god intezivnog rada) da bi se postigli efektivni radovi kakvih vidjamo.Jbg mozda treba biti i darovit (mada retkost je to).

Ako imash zelju onda morash da imash i strpljenje :)

poz

Svestan sam toga da mi treba vremena i iskustva na dzakove ali idem polako i odlucan sam da uspem da napravim ono sto zamislim pritom opet ponavljam da sam svestan koliko je vremena potrebno za to.

Radim u max-u aktivno vec nekih 15 dana. Skoro sam ga nabavio. 15 dana je nista za max ali mislim da poprilicno dobro napredujem sobzirom na to da sam surovi pocetnik max-a.

Sitnim koracima do velikog uspeha...

DarkNemos
22.3.2007, 15:50
Evo ti zadatak :)
Hoću da izmodeluješ ovu fotelju dole što bolje možeš koristeći edit/poly tehniku.
http://www.woodmark.com.au/images/products/p42-h-Blue%20Chair%20Print.jpg
Neka bude bude sastavljena iz tri objekta. Jedan je sam mesh fotelje, drugi je jastuk, i treći ove nožice dole. Ne moraš za sada da se bakćeš sa malko zaobljenim delovima , neka cela bude strogo četvrtasta.
Nemoj da misliš da je lako, uzmi probaj, pa da vidimo rezultate. Ako zapneš negde, pitaj.

btw. što lepo ne kačiš WIP radove u ovoj temi (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=11110) gde svi ostali kače?

Nemogu nista da uradim povodom fotelje.

Prvo pokusao sam da stolicu otvorim sa windows image weaverom pa da gledam sliku i pravim u max-u. Napravio sam kocku i pokusao da izvadim deo kocke sa drugom kockom kojoj sam dodao Taper Modifier , savio je i sa Bolean Tool isekao deo gde treba da dodje jastuk (u sustini sedece mesto). Ispalo je ok tj. dobio sam ono sto sam zeleo. Ali problem je nastao kada sam pokusao da dodam TurboSmoth ili MSmoth. Dobio sam neko deformisano udubljenje koje nije licilo ninasta. Pa sam od te tehnike odustao.

Nisam imao uspeha ni sa edit/poly tehnikom. Postavio sam sliku na plane u perspective viewportu i pokusao da pomocu nje zarotiram pocetnu kocku i da sa Bevel tool izvlacim nagore da dobijem prvu prednju stranicu. Opet sam dobio neku deformisanu kocku tj. deformisani plane. Pa sam onda pokusao da napravim kocku duzine i sirine leve kompletne stranice tj. naslona pa da onda zarotiram ali kako zumiram tako se menja i velicina kocke i pozadinskog plane-a pa dobijem manju kocku od one koju sam napravio. U sustini to je samo privid od zoom-a, nije se smanjila kocka. U Top,Front i Left viewportu nevidim nista osim kockica tj poligona. Na osnovu jedne slike a da pritom je samo vidim u perspective viewport-u nisam u stanju da uradim ista. Jednostavno nisam svestan kako uspomoc jedne jedine slike mogu da napravim fotelju a da pritom nevidim kako izgleda sa strane ili od napred.

Nemam ni priblizno znanja da bi to uradio sa jednom slikom.
Radio sam nogu jedne ribe sa dve slike i ispalo je totalno ok tj. stopalo je bilo malo deformisano a zato listovi i butina su bili fenomenalni za prvi put. Kada sam dosao do torza napravio sam opet neku deformisanu kocku i posle upotrebe turbosmoth-a.

Mislim tj znam da edit/poly tehnika nije za pocetnike ali sam ipak pokusao da modelujem nesto.

Mislim da je ovo totalno glupo pitanje koje proizlazi iz mog neznanja ali ajde da pitam:

Da li postoji tutorial o edit/poly i edit/mesh za POCETNIKE?

bobi
22.3.2007, 16:24
Ništa ostaćemo još malko na ovoj temi, pošto je ime teme adekvatno.

Sad sam stigao sa posla, malo ću da se odmorim, pa ću na brzinu da napišem kratki tutorial za ovu stolicu, čisto da vidiš princip.

Što volim da pomažem ljudima... :o

Highlander
22.3.2007, 17:56
Nemogu nista da uradim povodom fotelje.

1. Prvo pokusao sam da stolicu otvorim sa windows image weaverom pa da gledam sliku i pravim u max-u. Napravio sam kocku i pokusao da izvadim deo kocke sa drugom kockom kojoj sam dodao Taper Modifier , savio je i sa Bolean Tool isekao deo gde treba da dodje jastuk (u sustini sedece mesto). Ispalo je ok tj. dobio sam ono sto sam zeleo. Ali problem je nastao kada sam pokusao da dodam TurboSmoth ili MSmoth. Dobio sam neko deformisano udubljenje koje nije licilo ninasta. Pa sam od te tehnike odustao.
...
2. Da li postoji tutorial o edit/poly i edit/mesh za POCETNIKE?

1. Beži što dalje od boolean-a!:dedica: To koristi samo kad ne možeš ništa drugo, jer toliko zabrlja mesh da je to nešto neverovatno. U stvari, koju verziju max-a koristiš?

2. Postoji u max-ovim tutorijalima, ali pošto ih ti nemaš...:(

DarkNemos
22.3.2007, 18:20
1. Beži što dalje od boolean-a!:dedica: To koristi samo kad ne možeš ništa drugo, jer toliko zabrlja mesh da je to nešto neverovatno. U stvari, koju verziju max-a koristiš?

2. Postoji u max-ovim tutorijalima, ali pošto ih ti nemaš...:(

Koristim max 9. Brate mili kad sam mu dodao TurboSmoth ono je bilo haoticno rasipanje poligona po ekranu. Ono nebi mogao da popravi ni onaj ko je napravio max. Strasno

Imam max tutoriale ali nemam primere.

Npr: Na pocetku tutoriala pise: "Otvorite blabla.max koji se nalazi na cd-u.
To mi ubije zelju i volju za maxom.

Nemogu da iskoristim tutorial ako nemam te fajlove. Onda mi je dzaba tutorial. Samo tekst na papiru (ekranu)koji nemogu da iskoristim.

bobi
22.3.2007, 20:10
Higlander je u pravu, u najvećem broju slučajeva ti neće trebati boolean, barem dok ne naučiš da čistiš mrežu. Takođe, nije ti potrebno da insistiraš na mesh i turbo smoothu na baš svakom modelu. To se koristi uglavnom za organske stvari, ali za ovu stolicu to nije potrebno.

A sada tut, drž'te se :D

Evo ovako...

(sad ću malo bla...bla... pa možete slobodno da preskočite ovaj deo)

Ovaj tut sam uradio, da bih pokazao najbazičnije osnove modelinga u edit/poly režimu, ali još više da bih ukazao o čemu treba voditi računa kada se modeluje. Dakle ono što sam napisao da treba da se upamti stvarno treba da se upamti.
Kasnije ćemo unaprediti ovaj tut ako hoćete, malo (mnogo kompleksnijim modelom stolice) i pravilnim teksturisanjem i osvetljenjem.

...

bobi
22.3.2007, 20:13
Počinjemo... :)

1. Prvo crtamo običan box koji bi trebao da predstavlja osnovu onoga gde se sedi. Znači baci pogled na sliku i vidi koliki bi trebao taj box da bude. Po mojoj nekoj proceni lenght i with (default generic units) sam stavio da budu 200, a height 40. Pritisni zatim F4 da bi video jasno sve linije i poligone objekta (ovo uvek radi kada modeluješ edit/poly tehnikom). Desni klik preko boxa -> convert to: -> convert to editable poly
http://www.imagehosting.com/out.php/t371535_1.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371535_1.jpg)

2. Idi u line režim tako što ćeš da pritisneš 2 na tastaturi ili desno u modify meniju pod selection da klikneš na ikonicu koja predstavlja taj režim. Selektuj line br.5 (kada selektuješ neku liniju desno ti u selection tabu piše koji je broj). Pritisni ring (isto se nalazi u selection tabu). Nakon što si pritisnuo ring, videćeš da je on selektovao još tri linije u nizu, kao da je neko nabacio omču preko:). Sada idi u edit edges tab i klikni na connect (nemoj da klikneš tačno na connect već na kockicu odmah desno do njega, da bi ti izašlo novo prozorče). Sada mu u novom prozorčetu udari broj linija koje je on postavio poprečno. Znači, ukucaćemo 2, jer nam više linija ne trebaju.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371536_2.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371536_2.jpg)

3. Sada ide glavni fazon. Drži CTRL i klikni mišem na režim verteksa u selection tabu. Dakle prešao je u režim verteksa, ali je i dalje sačuvao selekciju - sačuvao je selektovane sve vertekse koje su pređašnje dve linije dodirivale. Ovo je vrlo bitno da zapamtiš jer neverovatno ubrzava rad. Na isti način možeš da pređeš i u poligon režim kada ti zatreba.
Idi na top prozor, pređi u režim scale i skaliraj te vertekse po x osi (stani mišem preko žute strelice koja označava x koordinatu i vuci na desno). Raširi dakle te vertekse, kao otprilike na slici.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371537_3.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371537_3.jpg)

bobi
22.3.2007, 20:15
4. Vrati se u perspective prozor i line režim. Sada ćemo isto uraditi i sa suprotnom stranom kocke. Selektuj neku liniju, klikni na ring, zatim na connect, zatim držeći CTRL pređi u vertex režim, i skaluj vertekse isto kao u prethodnom primeru. Pogledaj sliku uostalom.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371538_4.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371538_4.jpg)

5. Pređi u polygon režim ili pritisni 4, selektuj ove poligone kao što vidiš na slici, idi u tab edit polygons i klikni na extrude (tačnije na kockicu pored extrude :) ) Znači, pravimo mu naslon. Ja sam ovde ukucao 125, pošto pretpostavljam da je toliko otprilike, ti mu ukucaj i drugu vrednost ako misliš da sam omašio.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371539_5.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371539_5.jpg)

Ovde možeš da mu udariš modifikator mesh smooth da vidiš kakav smo rezultat dobili zato što smo ispravno modelovali. Naravno, kad vidiš, obriši modifikator, pa nastavljamo.

6. Sada ćemo malko chamferovati zaobliti linije. Ovde je jasno da treba da zaobliš linije zato što je stolica takva, ali ja bih ti preporučio da čak i kad radiš oštre ivice na nekom objektu, da ih uvek chamferuješ. Stvar je u tome što se ivice u realnom svetu vide tako što najjača svetlost pada na njih (specular highlights), a u maxu se neće videti ta linija ukoliko ih makar malo ne zaobliš. Deselektuj prvo sve, nemoj da budeš ni u kom režimu za modelovanje. Znači, dodajemo novi, ali isti modifikator edit poly (uvek kada hoćeš nešto krupnije da dodaš u edit poly režimu, dodaj mu novi modifikator, pa ako nešto ne krene kako treba samo izbrišeš zadnji modifikator, dodaš novi i nastaviš da radiš. ) Idi u line režim i selektuj sve linije na objektu. Zatim pod edit edges tabom, klikni mu na chamfer (t.j. klikni mu... ma znaš već gde... :) ). Ukucaj 1 za vrednost i klikni OK.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371540_6.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371540_6.jpg)

To je to. Sada mu dodaš jastuk (samo uzmi chamfer box iz extenzive primitiva).


A sada zadatak. :D
Nakon što završiš tut, izmodeluj istom tehnikom nožicu kao što je na slici. Ako je meni trebalo 30 sek. ti ćeš moći za 15. :)
http://www.imagehosting.com/out.php/t371553_7.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371553_7.jpg)

Veruj mi ja sam pre par dana koristio još svega par opcija od ovih koje sam pomenuo u ovom tutorialu da bih ovo izmodelovao za cirka 1-2 sati po objektu. A može to mnogo brže i bolje i od ovoga.
http://www.imagehosting.com/out.php/t371554_Update01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i371554_Update01.jpg)

Pitaj ako negde zapneš.

DarkNemos
23.3.2007, 4:03
Stvarno ti zahvaljujem sto mi pomazes. Znaci mi puno.

Evo upravo sam zavrsio fotelju (sada je 2:50 AM). Uradio sam sve kako si mi napisao. A i dodao sam jos neke stvari (nadam se da se neljutis).

Za naslon si napisao da posle extrude stavim 125 a ja stavio 115. Mada sam trebao da stavim i manje jer je previsok naslon u odnosu na sliku (mozda i gresim u proceni). Takodje sam dodao i jos dve linije na naslonu i izvuko neke delove. Prilazem ti sliku da vidis o cemu se radi.

Takodje zbog tih delova nisam mogao da koristim MSmoth nego sam koristio TurboSmoth. Sa MSmoth-om se vide linije i jako ruzno izgleda.

Zavrsio sam sve za oko 2.5 sata. Sledeci put ce biti brze...

Hvala ti jos jednom na tutorialu i zadatku. Slobodno mi postavljaj jos zadataka.

Pozdrav

DarkNemos
23.3.2007, 4:06
Evo jos jedne slike i zip-a pa vidi sta nevalja ili sta moze da se popravi.:D

bobi
23.3.2007, 11:43
Svaka čast Dark Nemos. :tapsh:
Završio si tut mnogo bolje nego što sam očekivao.
Što bih se ljutio ako si dodao nešto svoje? Pa u tome je i poenta. Uvek dodaj nešto ili oduzmi nešto ako misliš da treba. Vidiš da je tvoja stolica ispala daleko bolje od moje.

Ništa mi ne pada trenutno na pamet za sledeći zadatak, ali dok mi ne padne uzmi u međuvremenu napravi neki kauč ili trosed. Iskloniraj samo ovu stolicu, uhvati sve vertekse sa jedne strane, povuci ih koliko da stanu još dva jastuka (možda ćeš morati da dodaš još dve poprečne linije pošto koristiš turbo smooth).

Kasnim na job... :paranoia:

bobi
24.3.2007, 0:26
Evo ovako...
Ići ćemo redom...
Nakon što napraviš i taj kauč, probaj da izmodeluješ neki stakleni stočić. Uzmi potraži malo net ili uslikaj svoj ako imaš kući i baci se na modelovanje.
Stočić uopšte ne bi trebao da ti bude problem, ali slobodno pitaj ako negde zapneš i priloži sliku svog problema i reference. Neka ti staklo bude odvojeno od ostatka stola.
Dodaćemo mu posle i tepih, parket, zidove i još neke sitnije elemente, pa se bacamo na mapiranje i na kraju na osvetljenje.

Ma naučićeš ti bre za nedelju dana ono što sam ja provaljivao mesecima. :)
Samo napred! :alealeee:


Biće ovo super školica ka kojoj možemo da uputimo sve nove članove koji bi da se bave maxom pošto bukvalno ide od samih korena.

DarkNemos
24.3.2007, 1:16
Evo ovako...
Ići ćemo redom...
Nakon što napraviš i taj kauč, probaj da izmodeluješ neki stakleni stočić. Uzmi potraži malo net ili uslikaj svoj ako imaš kući i baci se na modelovanje.
Stočić uopšte ne bi trebao da ti bude problem, ali slobodno pitaj ako negde zapneš i priloži sliku svog problema i reference. Neka ti staklo bude odvojeno od ostatka stola.
Dodaćemo mu posle i tepih, parket, zidove i još neke sitnije elemente, pa se bacamo na mapiranje i na kraju na osvetljenje.

Ma naučićeš ti bre za nedelju dana ono što sam ja provaljivao mesecima. :)
Samo napred! :alealeee:


Biće ovo super školica ka kojoj možemo da uputimo sve nove članove koji bi da se bave maxom pošto bukvalno ide od samih korena.

Evo nekih radova koje sam radio pre nekih 20 dana dok sam se jos upoznavao sa max-om. Sve sam zivo spajao bolean tool-om jer nisam znao nista drugo. No uradicu ja sto i policu i krevet nocas pa cu da izbacim radove. Tepih neznam da uradim. A mapovanje uopste neznam. Ni gram.

DarkNemos
24.3.2007, 5:26
bobi naleteo sam na problem. Pomagaj. Dakle ovako...

Imam kuci "staklenu" policu koju sam hteo da modelujem pored kreveta i slola. Videces na slici u cemu je problem. Dakle ono plavo i zuto sto vidis u pozadini treba da bude jedna stranica police. Napravio sam dve kocke (uspravno) i trecu kocku kojoj sam dodao bend na 180 stepeni da bih dobio onaj deo gore. Medjutim ta strana police u realnom zivotu (a objasnjena max terminologijom) je kocka sa champfer (2) ivicama.

Pokusao sam prvo da ih spojim sa bolean i da onda convert/edit poly i kada sam stisnuo champfer dobio sam nesto neopisivo... mesh destroyed.
Onda sam pokusao svaki objekat na toj stranici posebno da champferujem ali ni to nije urodilo plodom.

Dakle jel postoji neka tehnika da savijem kocku samo na sredisnjem delu a da pritom krajevi ostanu pravi i ravni i paralelni?

Krevet sam zavrsio za 10 minuta i nije mi predstavljao nikakav problem (posle tvog tutoriala naravno).

Help:n_klanja:

bobi
24.3.2007, 12:53
bobi naleteo sam na problem. Pomagaj. Dakle ovako...

Ako sam te dobro razumeo...

Dakle, u većini slučajeva ćeš objekte počinjati sa kockom, ali to ne mora da bude pravilo.
Ovde bih ja prosto uzeo tube, uključio mu slice, ukucao mu slice from 180%, smanjio bih mu skroz height segmente (ako nam trebaju, posle ćemo ih dodati u edit poly modu) i konvertovao u edit poly. Zatim samo uzmeš ona dva poligona, ekstruduješ i to je to. Da, posle mu dodaš još jedan modifier i chamferuješ ivice.

To bi trebalo da je to.

P.S. Ako već ostavljaš max fileove eksportuj ih u 3ds (file-> export), pošto ja koristim max 7, a ti max 9, pa ne mogu da ih učitam.

DarkNemos
24.3.2007, 16:49
Zavrsio sam policu za deset minuta. Hvala ti za ogromnu pomoc oko stranica.

Kad sam stavio height segments na 5 i champferovao dobio sam neko ludilo...:eek::kreza: Zasto? Kad nam stavio ja 1 sve je bilo savrseno...

Zavrsio sam policu,sto i krevet. Sta dalje? Cekam instrukcije!:alealeee:

Kad sam exportovao stolicu i zipovao ispalo je 906kb. Limit je 100kb pa nemogu da postavim na forum. Neeksportovana verzijja je 43kb...
:kreza:

Pozdraw!!!

bobi
24.3.2007, 16:56
Kamo deder stavi ih sve u jednom kadru, da ih vidimo skupa :)

DarkNemos
24.3.2007, 17:15
Kamo deder stavi ih sve u jednom kadru, da ih vidimo skupa :)

Evo bre:

bobi
24.3.2007, 17:44
Evo bre:

Vidiš kako ti loše ovaj sto izgleda zato što mu nisu chamferovane ivice. Fuck boolean, uzmi i napravi ga opet od nule sa edit polyjem (ovaj stari nemoj da brišeš, neka ti služi kao referenca).
Gde ti je fotelja (tačnije, stavi dve fotelje u kadar).

Sledeći zadatak - Lampa
Nađi neku lampu na netu, čiji dizajn odgovara ovim tvojim objektima.
Naravno, ako zapneš - pitaj.

Ej bre! Pa ova polica i ležaj ti bolje izgleda nego police nekih "stručnjaka" koji rade u maxu više od god. dana. :alealeee:

dark mesiah
25.3.2007, 0:07
Hey, zašto i ti ne bi počeo sa prethodnom stranom i tutom za onu fotelju. To je i onako najbazičnije.
Join the school! Let's see what you've got! :)

Zavrsio sam fotelju, postovao bih je ali zasto nemogu da prikacim sliku?!
Fotelja nije savrsena, nisam znao na koji nacin da ucinim naslone za ruke malo realnijim.

DarkNemos
25.3.2007, 3:00
Zavrsio sam fotelju, postovao bih je ali zasto nemogu da prikacim sliku?!
Fotelja nije savrsena, nisam znao na koji nacin da ucinim naslone za ruke malo realnijim.

Slika netreba da bude u max-u ako si to pitao. Samo treba da ti sluzi kao reper za izradu modela. Kad vec koristis max 9 u produzetku sam ostavio zip te iste fotelje koju sam ja radio pa skini i pogledaj. Mozda ti da neku ideju...

dark mesiah
25.3.2007, 14:16
Slika netreba da bude u max-u ako si to pitao. Samo treba da ti sluzi kao reper za izradu modela. Kad vec koristis max 9 u produzetku sam ostavio zip te iste fotelje koju sam ja radio pa skini i pogledaj. Mozda ti da neku ideju...

evo fotelje

http://www.imagehosting.com/out.php/t382678_chair.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i382678_chair.jpg)

Ocu da izmodeliram moju policu pa neznam kako mogu da napravim staklo?

Highlander
25.3.2007, 15:16
evo fotelje

http://www.imagehosting.com/out.php/t382678_chair.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i382678_chair.jpg)

Ocu da izmodeliram moju policu pa neznam kako mogu da napravim staklo?

Napravi prvo čist model bez tekstura, onda ćemo lako za staklo. :) Da ne bi komplikovao neka ti površine koje će kasnije biti staklo budu posebni boxovi.

btw, dobra stolica za početak. ;)

DarkNemos
25.3.2007, 17:32
Evo uradio sam sto i lampu i postavio sve zajedno. NEXT...:D

bobi
25.3.2007, 20:56
Evo uradio sam sto i lampu i postavio sve zajedno. NEXT...:D

Odlično ti ide...

E sada, gde će ljudi da stave rakijicu i meze ako ne na stočić koji bi stajao u sredini? :)
Dakle, stočić.
Za sada si dobar posao odradio, gledaj da se ovde ne zezneš. Pažljivo izaberi stočić da bude u istom stilu kao ostatak nameštaja. Znači neki četvrtasti, sa staklima.

EDIT:
dark mesiah

Dobra ti je fotelja. Ja bih je još malko chamferovao, da ne bude ovoliko oštra. Za staklo poslušaj Highlandera. Posle ide lampa (samo nemoj istu lampu, da bi vam scene bile drugačije) i sve ostalo što Dark Nemos modeluje. Uvek pitaj kada zapneš.

dark mesiah
25.3.2007, 22:03
Napravi prvo čist model bez tekstura, onda ćemo lako za staklo. :) Da ne bi komplikovao neka ti površine koje će kasnije biti staklo budu posebni boxovi.

btw, dobra stolica za početak. ;)

dark mesiah

Dobra ti je fotelja. Ja bih je još malko chamferovao, da ne bude ovoliko oštra. Za staklo poslušaj Highlandera. Posle ide lampa (samo nemoj istu lampu, da bi vam scene bile drugačije) i sve ostalo što Dark Nemos modeluje. Uvek pitaj kada zapneš.

OK, sad je na valjda na redu krevet i sto, pa onda lampa i stocic.
Hvala vam svima za pomoc.

dark mesiah
25.3.2007, 23:16
http://www.imagehosting.com/out.php/t384553_couch.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i384553_couch.jpg)

Krevet nisam napravio drugaciji, isti je stil, nisam imao ideju a i ovo ide sa onom foteljom.

bobi
25.3.2007, 23:19
Ma odlično je, samo nastavi... nadam se da vam prija ovo vežbanje edit poly tehnikom :)

Daj mi wire kreveta.

DarkNemos
26.3.2007, 11:41
Vala ideja je najbitnija za max. Imati ideju u glavi i tu ideju primeniti u delo. To je bar moj neki stav. Ja sam imao neke ideje za sto al nikako da nadjem onu pravu. Pa sam malo experimentisao u max-u i dobio ono sto vidis na slici. Nemam pojma zasto al mi se svidja taj sto bez smooth-a. Ti si strucnjak pa proceni...

Nervira me to sto staklo izgleda ko bleda plava boja. Koliko ja znam to bi trebalo da se popravi kad budem dodao zidove i adekvatno osvetljenje.

Kazi mi koliko sam daleko od modelovanja automobila nurms tehnikom? Da vidim koliki me jos put ceka dotle.

Naravno nisam jos naucio da postavljam pravilno svetlo i da renderujem onako kako ja hocu da ispadne. Takodje za mapovanje. Neznam ni sta znaci ta rec a kamo li sta drugo... Valjda ces imati volje i snage da mi jednog dana pokazes i to.

Neznam kako da ti se zahvalim za ove lekcije iz max-a. Osecam potrebu da ti kazem bar hvala.

Pa eto HVALA!!!

bobi
26.3.2007, 13:36
Nemam pojma zasto al mi se svidja taj sto bez smooth-a. Ti si strucnjak pa proceni...

Lol, nisam ti ja nikakav stručnjak za max, samo advanced početnik.
Elem, stočić mi se ne sviđa baš mnogo, ali ako je tebi OK, fine with me. Vodi samo računa o sledećim stvarima. Kada imaš kružne linije popt polugruga na ovom staklu ili dole na ovim postoljima na kojima se stočić oslanja, vodi računa da imaju malo više segmenata, da bi se lepo video polukrug ili krug. Znači ili idi na foru sa što manje segmenata (recimo 8 ili 12) gde će da se vidi da si namerno stavio da bude neku mnogougao ili idi sa dosta više segmenata (jedno 50 za neki krug) da bi se video lepo zaobljeni objekat, nikako između, jer će ti objekat izgledati kao za neku igricu. Odmah će se videti da je kompjuterski generisan.
Ovi gore zupčanici (mene bar potsećaju na zupčanike :) ) na koje se staklo oslanja su jako loši. Vidi se haos u meshu, verteksi i poligoni jedni preko drugih...
Mislio sam da napraviš stočić u ovakvom fazonu otprilike, samo da budu manji i duži ...
http://arka.szabolcs.net/images/catal/11.jpg

Popravi malko ležaj. Sad vidim da bi bio jako neudoban za sedenje. Izgleda kao da je poluotvoren. Skrati malo deo gde se sedi i podigni mu naslon da čovek može lepo da se osloni.

Ovaj veliki sto mi je sumnjiv na jednom svom delu. Daj mi wire iz par uglova, pa da popravljamo.


Nervira me to sto staklo izgleda ko bleda plava boja. Koliko ja znam to bi trebalo da se popravi kad budem dodao zidove i adekvatno osvetljenje.

Ne brini se sada za staklo. Vodi samo računa da ti ono bude odvojeni objekat i da imaš malko chamferovane ivice po obodu, da bi imali onaj specular sjaj. Posle ćemo mu dodati na realističnosti upotrebom materijala i svetla. Ja se ovde nisam bunio što mu dodajete svoje materijale, mada ne bi bilo loše da su vam svi objekti sivi, kako bi mogli da vidimo što bolje mesh i posebno chamfer.


Kazi mi koliko sam daleko od modelovanja automobila nurms tehnikom? Da vidim koliki me jos put ceka dotle.

Nurms tehnika ti je u stvari edit poly modeling sa mesh smoothom (koji je po defaultu nurms) :) Tako da i jesi i nisi daleko. Strpi se da prvo završimo sobicu, pa posle idemo na nešto komplikovanije. Sada bi možda (ali samo možda) uspeo da napraviš jedan dobar točak.


Naravno nisam jos naucio da postavljam pravilno svetlo

Još malko da dodamo objekata po sobi i odmah prelazimo na mapiranje i na kraju osvetljenje. Ova scena ne mora da bude vrhunska, niti fotorealistična, bitno je da se uči princip po kome se radi.


Neznam kako da ti se zahvalim za ove lekcije iz max-a.
Uživaj, ovo neće samo tebi koristiti, već ćemo sve novajlije na forumu da upućujemo ka ovoj stranici ako hoće da rade u maxu.
Doduše, neću se buniti ako me častiš pivom ako se vidimo nekom prilikom. :D

VojaM
26.3.2007, 17:26
Kauč ti je super. Jedino mi se čini da je naslon previše kos. Ako bi sedeo na tako nečemu zabolela bi te leđa ;) Mislim da kosina treba da bude najmanje oko 75 stepeni.

DarkNemos
26.3.2007, 20:44
Evo dodao sam jos 4 stocica. Za svakog po jedan. Nesvidja mi se neshto na sredini. Izgleda mi nekako sve na jednom uskom mestu. Na stedini bi trebao da bude neki tepih...

dark mesiah
26.3.2007, 23:34
evo ga malo izmenjen, posto sam prvi put zaboravio sad sam dodao nozice.
jel lose sto se jastuci preklapaju?
http://www.imagehosting.com/out.php/i388980_couchwire.JPG

Hvala vam za help i savete.

Evo moje police, plave boxove sam napravio odvojeno posto treba da budu stakleni.

http://www.imagehosting.com/out.php/i389294_polica.jpg

DarkNemos
27.3.2007, 16:11
Kako se uopste pravi tepih? To bi po mojoj nekoj viziji trebalo da bude neki plane sa noise-om a?

Sta dalje da radim?

bobi
27.3.2007, 16:45
Zarotiraj još malko taj jastuk da stoji uspravnije. Mogu da se poklapaju meshevi, ali vodi računa da se to ne vidi u kadru pošto ružno izgleda.
Stavi jedan plane na pod i počni polaku da praviš zidove.

Uzmi line i u top prozoru nacrtaj spoljni okvir zida, pa onda nacrtaj unutrašnju okvir zida, attachuj da bude jedna linija, i dodaj modifikator extrude.
Možeš doduše zidove i sa boxom da napraviš, samo mu dodaj modifikator shell kako bi imao i unutrašnju stranu zida.

DarkNemos
27.3.2007, 17:08
Zarotiraj još malko taj jastuk da stoji uspravnije. Mogu da se poklapaju meshevi, ali vodi računa da se to ne vidi u kadru pošto ružno izgleda.
Stavi jedan plane na pod i počni polaku da praviš zidove.

Uzmi line i u top prozoru nacrtaj spoljni okvir zida, pa onda nacrtaj unutrašnju okvir zida, attachuj da bude jedna linija, i dodaj modifikator extrude.
Možeš doduše zidove i sa boxom da napraviš, samo mu dodaj modifikator shell kako bi imao i unutrašnju stranu zida.

Jastuk na krevetu sam zarotirao i skoro da stoji pravo. Najverovatnije da nemoze da se vidi iz ovog ugla. Sad cu da probam sa zidovima...

DarkNemos
27.3.2007, 18:36
Evo uradio sam i zidove... Radio sam sa box-om i dodao mu shell modifier. Nisam znao dal da champfer-ujem ivice al sam mislio da je nepotrebno.

Jbt otisho mesh u 3 lepe. Prosli put kad sam radio sa objektima (kad sam pravio stocice)renderovao sam iz tog ugla i sve je bilo ok. Posle toga nisam ulazio niujedan edit/poly mod. Pomislio sam da slucajno nisam zakacio neki vertex pa zbog toga da se sj al nisam...

Nemam objasnjenje za ovo...

Nisam stavio prozore... Da ih stavim? Odnosno neznam ni kako bi ako ne koristim bolean...

GOKSIMASTER
27.3.2007, 19:44
Pa prilicno je prosto , izdelis zidove tako da dobijes kvadrat ili pravogunaonik od pravih kojima si izdelio kocku , onda obrises face koji je na mestu prozora i extrudujes iviice koje su ostale , zatim pravis prozore itd. Mozes i bolean tako je jedonstavnije ali eco pitao si za drugi nacin (a ima ih milion:D )

dark mesiah
28.3.2007, 0:28
http://www.imagehosting.com/out.php/t393298_lampa.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i393298_lampa.jpg)

konacno sam sklempo lampu, ovo bas i nije konacan izgled mogao bih malo da nesto doradim.
Jel u max-u postoji opcija za zobljenje ivica? posto znam da radim u
AutoCAD-u i ProDesktopu i kod oba programa pored chamfera postoji i round a u max-u tu opciju nisam video.

bobi
28.3.2007, 12:17
@dark mesiah
Stavi mu neki šraf - zavrtanj sa druge strane da se vidi da nešto drži tu loptu na lampi. Ono postolje za lampu dole ti predlažem da malko extruduješ, kako ne bi bilo ovako oštro kao žilet.
Koristi chamfer opciju dok si u line modu, ako hoćeš da chamferuješ ivice, to sam objasnio na prethodnim stranama.
Kamo ti ga sto ili stočić. Daj sve objekte da vidimo na jednom ekranu.

@DarkNemos
Rupe na zidovima ćeš najlakše da odradiš tako što ćeš nakon shell modifiera da dodaš još jedan poly modifier, zatim selektuješ u line režimu spoljnu i unutrašnju liniju neke ivice, klikneš na ring i zatim klikneš na connect i konentuješ sa dve poprečne linije (ovo smo već radili sa foteljom, samo sad pazi da i spoljne linije zidova obuhvatiš). Zatim isto udariš poprečne linije i dobio si dva (jedan spoljni, jedan unutrašnji) poligona. Sad selektuješ ta dva poligona, pređeš u skale režim i odrediš im veličinu kolika misliš da prozori treba da budu. Nakon što odrediš veličinu, pomeriš u move režimu gde hoćeš prozor da bude i stisneš delete da obrišeš ta dva poligona.
Sada samo pređeš u border mode (ili pritisneš 3 na tastaturi), selektuješ obe rupe (i spoljnu i unutrašnju ) i klikneš na bridge opciju. On će sada da ti spoji lepo sve poligone i imaćeš rupu u prozoru.
Naravno da treba da chamferuješ zidove, to je vrlo bitno. jer baš kod uglova i treba da imamo tananu specular svetlosnu liniju.

Što se tiče mesha kod lampe, to moramo da popravimo (a i ispravkama ćeš u međuvremenu da naučiš neke vrlo bitne stvari).
Daj mi prvo nesmothovan mesh iz par pogleda, ali da se vidi i wire.

dark mesiah
28.3.2007, 18:24
@dark mesiah
Stavi mu neki šraf - zavrtanj sa druge strane da se vidi da nešto drži tu loptu na lampi. Ono postolje za lampu dole ti predlažem da malko extruduješ, kako ne bi bilo ovako oštro kao žilet.
Koristi chamfer opciju dok si u line modu, ako hoćeš da chamferuješ ivice, to sam objasnio na prethodnim stranama.
Kamo ti ga sto ili stočić. Daj sve objekte da vidimo na jednom ekranu.


http://www.imagehosting.com/out.php/t395915_lampa.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i395915_lampa.jpg)
malo kasnije cu da postujem i sve zajedno sad bas i nemam vremena

dark mesiah
29.3.2007, 21:41
http://www.imagehosting.com/out.php/t400974_sve.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i400974_sve.jpg)

sad samo stocic...

bobi
30.3.2007, 9:23
sad samo stocic...
Odlično, samo tako nastavi, ali ne samo stočić, već i zidove t.j sobu, zato što pretpostavljamo da ti se scena ne nalazi u crnom svemiru na ivici praznine i ništavila. :)

DarkNemos
30.3.2007, 21:29
Odlično, samo tako nastavi, ali ne samo stočić, već i zidove t.j sobu, zato što pretpostavljamo da ti se scena ne nalazi u crnom svemiru na ivici praznine i ništavila. :)

Yo bobi sorry sto se nisam javljao... Preselio se pa dok sve sredim itd... Nego i radim po ceo dan pa nemam bas trenutno vremena za max. Trebalo bi veceras da ti posaljem slike onog unistenog mesh-a i mog napretka sa prozorima.

Pozdrawchina!!!

DarkNemos
1.4.2007, 18:48
Yo evo ih slike...

Ma to moze i da se resava kasnije. Nego treba da uradim i prozore pa da postavim i to pa ces ti reci sta dalje.

bobi
2.4.2007, 12:36
Yo evo ih slike...

Ufff...ufff... nije ti dobro ovo...

Elem ipak je dobro što si ovo postovao, jer me podseti da vam pokažem još jedan basic način modelovanja.

Sledi tut...

Dakle, kada god imate oblike poput gornjeg dela te lampe ili poput flaše ili poput čaše, posegnućete za običnom linijom i lathe modifierom.

1.) Otvorite novu scenu u maxu i idite na top prozor. Idite zatim na spline primitives i kliknite na line. Sa desne strane opcije line-a u creation method tabu, selektujte smooth i za initial type i za drag type. Idite desnim klikom na snap toggle (crvena strelica na slici) i proverite da li vam je grid point uključen. Šta je zapravo snap toogle? Pa on vam olakšava da preciznije modelujete. Uvek će da se novostvorena linija ili verteks ili kada povlačite u viewportu neki objekat, dakle uvek će vam se lepiti za ono što je selektovano unutar tog menija. Na primer sada nam je selektovan grid point i to znači da će vam se kursor lepiti za mrežicu u prozoru. Ako bi bilo selektovano verteks, onda bi se lepilo za verteks nekog već postojećeg objekta, ako bi vam bilo selektovan mid-point onda bi se lepilo za sredinu nekog line-a i dr. Dakle, selektujte grid points, ako to već nije selektovano, izađite iz prozorčeta i kliknite opet na ikonicu da svetli. E sada samo nacrtajte liniju otprilike kao što je na slici. Ako se negde zeznete, ili postavite verteks koji vam ne odgovara, pritisnite backspace i on će obrisati zadnji verteks. Kada završite liniju, idite u modify panel (isključite gore snap toggle da vam ne smeta), uđite u režim verteksa i podesite kao da ste u edit poly režimu malo bolje vertekse ukoliko smatrate da je neophodno.
http://www.imagehosting.com/out.php/t416629_1.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i416629_1.jpg)

bobi
2.4.2007, 12:36
2.) Sada prvo moramo da vidimo šta je pivot point. Pivot point je tačka rotacije koju ima svaki objekat. Obično su te tačke automatski postavljene na sredinu objekta, a ponekada morate sami da ih nameštate, kao u ovom slučaju. Znači, ako je pivot nekog objekta namešten na sredinu istog, objekat će se rotirati oko svoje ose. Ako je udaljen kilometar od objekta onda će objekat opisivati krug kada ga rotirate u odnosu na pivot point (recimo, može da se upotrebi za planetu koja rotira oko sunca, gde bi pivot point planete bio u centru sunca i tako bi planeta išla u krug oko sunca).
Idite u hierarchy meni (na slici strelica) i selektujte Affect pivot only. Uključite ponovo snap toggle, da bi vam se kursor lepio za mrežicu ispod i povučite pivot na sredinu mreže, kao što je na slici.
http://www.imagehosting.com/out.php/t416630_2.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i416630_2.jpg)

3.) Ponovo se vratite u modify i kliknite da dodate modifikator i izaberite lathe (isključite prvo smarajući snap toggle). Sada će lathe opisati luk tačno oko pivot pointa i dobili ste gornji deo lampe. :) E sada, ako vam se ne sviđa kako je lampa ispala, samo kliknite na režim line, pomerite vertekse ako mislite da treba i ponovo kliknite na lathe i to je to. Ukoliko vidite da je flipovao normale u lathe modifieru samo kliknite na flip normals i on će flipovati sve normale u poligonima. Preporučujem vam da i segments povećate sa 16 koji su po defaultu na 32, kako bi imali zaobljeniju lampu.
http://www.imagehosting.com/out.php/t416631_3.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i416631_3.jpg)

Znači, po istom principu možete da pravite flaše, čaše i sve objekte u tom fazonu.
Pitajte ako nešto nije jasno.

DarkNemos
8.4.2007, 22:07
Ehem....

Izvinjavam se za dužu pauzu...

Elem, uradio sam prozor i postavio mu stakla...

To je završeno. Sad idemo dalje...

bobi
9.4.2007, 14:22
Zidovi moraju da budu mnogo deblji. Neka budu debeli kao naslon za ruke na kauču. Postavi takođe neke okvire za prozor i ručicu kojom se otvara. Ne izlaze prozorska stakla iz zidova :).

Jesi li napravio novu lampu koristeći onu gore tehniku koju sam opisao (pitam te zato što je bitno da i to savladaš)?
Kad središ prozore, sledeće su par čaša i flaša, koje ćeš da praviš sa lineovima i lathe modifikatorom, kao što je kore opisano.
I da, postavi mu neki plane za tepih.

DarkNemos
9.4.2007, 18:50
Završio sam...

Za prozor sam postavio vertikalne i horizontalne linije na zidu (kao što si opisao u modelovanju stolice), onda sam izbrisao suvišne poligone, spojio dve strane zida i dodao mu Awning Window. Isekao mesto gde treba da dodje staklo i postavio mu staklo. Ručica je radjema edit/poly tehnikom.

Postavio sam i plane kao tepih, odradio gornji deo lampe i napravio dve vrste čaša i flaša.

Tehniku line/lathe sam znao i ranije samo što nisam znao za pivot point pa mi neke stvari bile pobrkane.

GOKSIMASTER
9.4.2007, 21:45
i jos samo 2 dana sa uw mapa 2 dana sa osvetljenjem i 3 dana sa materijalima i renderom:)

DarkNemos
9.4.2007, 22:01
i jos samo 2 dana sa uw mapa 2 dana sa osvetljenjem i 3 dana sa materijalima i renderom:)

Mislio sam da sam završio sa modelovanjem objekata u sobi. Valjda sam završio. Neznam šta će bobi da kaže. Ako kaže da pravim ajfelov toralj moram da ga poslušam:) , i to na sred sobe da ga stavim:) .

Neznam šta je uw mapa. Objasniš? Zasad kolko tolko znam da modelujem objekte. Neznam ništa drugo. Valjda ću vremenom naučiti i ostalo...

bobi
9.4.2007, 22:27
Uzmi torus sa 4 segmenata i 6 sides i postavi ga na prozor. Ne znam kako ne vidiš da ti fali drveni ram za staklo :)

Odmori danas, sutra krećemo sa mapiranjem (a ako nam zafali nešto, izmodelovaćemo) :)

btw. Je l' ovo one flaše za jogurt? :)

bobi
9.4.2007, 22:31
E da, okači mi max file (ako koristiš 7 ili neki pre njega) ili eksportuj u 3ds celu scenu, da mogu i ja paralelno da podešavam sa tobom. Tako mi je i zgodnije.

DarkNemos
9.4.2007, 22:32
Uzmi torus sa 4 segmenata i 6 sides i postavi ga na prozor. Ne znam kako ne vidiš da ti hvali drveni ram za staklo :)

Odmori danas, sutra krećemo sa mapiranjem (a ako nam zafali nešto, izmodelovaćemo) :)

btw. Je l' ovo one flaše za jogurt? :)

Vidim da mi fali drveni ram ali sam napravio drugi sistem držanja stakla. One dve stvarčice koje vidiš preko puta ručice usuštini imaju ulogu da drže prozor. Video sam pre neki dan takav prozor. Mada nije baš pogodan zimi...

Ok. Sutra pravim ram.

Pa devojčice koje su trenutno izašle iz sobe su tražile jogurt kao piće a muški tražili pivo... Fine neke devojčice. Nisu kao ove današnje...:)

DarkNemos
9.4.2007, 22:55
E da, okači mi max file (ako koristiš 7 ili neki pre njega) ili eksportuj u 3ds celu scenu, da mogu i ja paralelno da podešavam sa tobom. Tako mi je i zgodnije.

Your Download-Link:Soba.rar http://www.sharebigfile.com/file/138360/Soba-rar.html
(http://www.sharebigfile.com/file/138360/Soba-rar.html)

dark mesiah
14.4.2007, 2:09
Sry sto sam bio odsutan neko vreme,
evo sobe, izgleda prazno jos fale detalji
sad samo da mi neko objasni kako da napravim staklo, plavi delovi police i ploca na stolu treba da budu od stakla.

http://www.imagehosting.com/out.php/t468850_sve1.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i468850_sve1.jpg)

TNX na svemu, najbolji ste :aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:

pa odoh ja na spavanje :odoK:

bobi
14.4.2007, 7:12
Mapiranje

Elem, počećemo sa ovom lekcijom tako što ću predpostaviti da znate da nalepite teksuru (neku običnu sliku) na objekat koji ste izmodelovali. :D
Ipak, ako neko ne zna, neka pritisne M slovo na tastaturi, neka ode u podpano maps, neka klikne na none pored diffuse slota, neka izabere sliku neku sa kompjutera (koju hoće da koristi kao teksturu) i na kraju neka onu lopticu gore u materijal editoru samo drag&drop sistemom prevuče na objekat.

UVW Map

Neću ovde puno da vas davim sa pričama, samo ću da vam kažem da šta god vi izmodelovali, max ne zna šta je to i kako da ga mapira. To morate vi da mu kažete.
Evo ja imam na sceni četiri objekta. par primitiva i neke gluposti koje sam ja odradio edit poly modifierom (jedan ćemo da zovemo akumulator, a drugi kula).
http://www.imagehosting.com/out.php/t470215_1.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i470215_1.jpg)

E sad, hajde da nalepimo neku teksturu na njih i da vidimo šta se dešava.
Evo vam tekstura koju sam ja nalepio.
http://www.imagehosting.com/out.php/i470231_tekstura.jpg

http://www.imagehosting.com/out.php/t470216_2.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i470216_2.jpg)

Dakle, vidimo da je lopta i kocka dobro izmapirana, dok je na ovim mojim objektima tekstura negde previše strečovana i to izgleda jako loše.
U principu kada napravite neki primitiv (kocka, lopta, čajnik...) on automatski ima map koordinate (zato vam je i čekirano ono generate map coordinate), ali čim objekat iskonvertujete u edit poly, malo ispremeštate vertekse, ekstrudujete, chamferujete neki poligon, max ne zna kako to da mapira.
Tu na scenu stupa modifikator UVW map. To je najjednostavniji način da maxu kažete kako da (otprilike) mapira vaš objekat.

bobi
14.4.2007, 7:33
Izabrao sam sada UVW map modifikator za akumulator i čekirao mu box. Zatim sam kliknuo dole na fit (to vam je da ga automatski postavi do krajnjih granica verteksa). Dakle UVW map modifikator je postavio neku virtuelnu kocku oko objekta (to vam je ona narandžasta kocka), koja mu govori da sa svih strana te kocke nalepi podjednako mapu.
Uzeo sam zatim i selektovao kulu, izabrao UVW Map modifier i čekirao cylinder (zato što je moja kula najpribližnija cilindru, jel'), kliknuo na cap (to je da bi i ravne površine koje su paralelne sa patosom mogao da obloži mapom).
http://www.imagehosting.com/out.php/t470269_3.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i470269_3.jpg)

Evo rezultata.
http://www.imagehosting.com/out.php/t470270_4.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i470270_4.jpg)

Sada ću još samo pomenuti da možete gore da kliknete baš na modifikator UVW Map i kad poplavi, da u viewportu baratate sa tom UVW mapom kao sa objektima. Možete da rotirate, da scalujete, da pomerate... to ćete recimo koristiti ako želite da podesite da vam prozori budu u visini i sl.

Postoje i drugi načini, malo kompleksniji za mapiranje. Da koristite za svaku grupu poligona poseban UVW map, ili da unwrapujete (to vam je da ceo objekat kao da je od papira razložite na neku površinu, na koju posle u Photoshopu lepite teksturu)

dark mesiah
14.4.2007, 12:09
Dobro si objasnio UVW mapiranje, sta ako je objekat deo cilindar deo kocka ako selektujem box onda cilindicni deo nece dobro mapirati a ako stavim cilindar onda nece kocku dobro mapirati?

bobi
14.4.2007, 12:37
Krećemo sad polako da teksturišemo sobu.
Ja ću da uzmem Dark Nemosov primer, a ako još neko gleda ovaj tutorial, može da izmodeluje sve prethodno prateći vežbe sa prethodnih stranica.

Kao prvo, zaboravio sam da vam kažem da kad modelujete objekte, uvek im dajte imena. Mnogo ćete lakše da se snalazite posle, pošto često iz menija morate da isključujete ili uključujete neke objekte, a ako ih niste odmah nazvali nećete znati koji su.
Objekte koji se ponavljaju nazivajte, npr. čaša_01, da bi max ako radite array ili clonirate objekat odmah mogao da pretpostavi da će klon da se zove čaša_02.

Pod:
Evo teksture poda, skinite je.
http://www.imagehosting.com/out.php/i471119_Pod.jpg

Dakle, prvo nazivamo objekat koji je dole :) "pod". Otvaramo materijal editor i idemo u podpano maps. Kliknemo na difuse, t.j. na none pored difuse slote, izaberemo bitmap, i nađemo lokaciju na hard disku, gde smo usnimili ovu teksturu koju sam ja okačio. Dodelimo materijal podu. Kliknite sad na show map in viewport ikonicu u materijal editoru (strelica 1). Sada, pošto je pretpostavljam, parket isuviše raširen, moraćemo da ga tajlujemo, da umnožimo teksturu nekoliko puta.
Pod coordinates tabom ukucajte tile onoliko koliko mislite da treba (strelica 2). Ja sam ukucao 5 za obe koordinate, vi ćete možda ukucati neki drugi broj, bitno je da bude otprilike kao na slici, znači da parket ne bude preveliki.
Kliknite na ikonicu da se vratite na "prethodnu stranu" materijal editora (strelica 3).
http://www.imagehosting.com/out.php/t471132_Pod01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471132_Pod01.jpg)

Otvorite sad ovu teksturu poda u photoshopu i idite na image -> adjustments -> desaturate da bi ste je pretvorili u crno belu teksturu. Snimite tu teksturu u jpg kao pod_bump.jpg

Vraćamo se u max i zoomiramo neki deo slike gde se dobro vidi pod. otvorite sada materijal editor i u podpanou maps kliknite na none pored bumpa. Izaberite bitmap i onu crno belu sliku koju ste uradili u photoshopu. Naravno pod coordinates obavezno ukucajte isti broj tilea kao što ste učinili za diffuse slot, jer će inače i bump da vam bude preveliki.
Šta je bump? Pa bump mapa u renderu funkcioniše tako što materijalima daje određenu reljefnost. Sve što bump vidi na slici su crna i bela boja. crnu boju će render da osenči kao da je udubljena, a belu boju kao da je ispupčena. Ipak, bump ne menja geometriju objekta, već samo materijal sa bumpom izgleda reljefnije. Ako vam nije jasno, pogledajte u helpu i probajte na praznoj sceni sa nekom sferom ili tako nečim da se igrate sa bumpom da vidite kako funcioniše.
http://www.imagehosting.com/out.php/t471194_Pod02.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471194_Pod02.jpg)

bobi
14.4.2007, 13:06
Predpostavimo sada da je to neki novi uglačani pod. Ako je uglačan, znači da će da reflektuje. Vratimo se nazad na početnu stranu materijala. Idemo sad na none pored reflection slota i izabraćemo raytrace.
Hit render.
http://www.imagehosting.com/out.php/t471208_Pod03.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471208_Pod03.jpg)
brrr... mnogo zar ne? :)

Ništa otvaramo podpano attuenation i izabiramo exponential. Znači, daljina refleksije je po defaultu bila isključena, tako da je pod reflektovao do u beskonačnost, a ovom opcijom mu kažemo da reflektuje do izvesne daljine. Renderujte i podesite end parametar da bude otprilike kao na slici.
http://www.imagehosting.com/out.php/t471235_Pod04.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471235_Pod04.jpg)

Ipak, refleksija je i dalje prejaka i to posebno na delu gde počinje. Idemo korak nazad da se vratimo na glavnu stranicu materijal editora i za reflection mapu, umesto 100 ukucamo 30.
Sada će se refleksija više struko smanjiti u odnosu na celu raztrace mapu.
http://www.imagehosting.com/out.php/t471239_Pod05.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471239_Pod05.jpg)

Gotovo je sa podom.
Kad se odmorim, nastavljamo dalje.

bobi
14.4.2007, 13:13
Dobro si objasnio UVW mapiranje, sta ako je objekat deo cilindar deo kocka ako selektujem box onda cilindicni deo nece dobro mapirati a ako stavim cilindar onda nece kocku dobro mapirati?

Postoje više načina kao što rekoh gore. Najprostije bi ti bilo da ih posebno izmodeluješ. Ali ako su spojeni objekti izabereš modifikator poly sel. selektuješ poligone te kocke i ukucaš mat ID1, zatim još dok su selektovani poligoni te kocke izabereš UVW modifier, klikneš na box, pa na fit. Ponovo odozgo dodaš poly sel. modifier, selektuješ cilindar i ukucaš mat ID2 i dodaš UVW modifikator, promeniš u mat ID2, izabereš naravno cylinder i klikneš na fit.
Naravno, možeš i da unwrapuješ objekat, ali to ćemo drugi put. Nije težak ni unwrap za neorganske stvari.

dark mesiah
14.4.2007, 14:05
evo zavrsio sam bump i reflection

http://www.imagehosting.com/out.php/t471351_podvraybump2.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471351_podvraybump2.jpg)

samo sto kad sam stavio bump, pod izgleda mutno blury, jel to normalno? Meni to izgleda kao los anti-aliasing, a reljef se bas i ne vidi, bar ga ja ne vidim.

http://www.imagehosting.com/out.php/t471352_deopoda.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471352_deopoda.jpg)

bobi
14.4.2007, 14:15
samo sto kad sam stavio bump, pod izgleda mutno blury, jel to normalno? Meni to izgleda kao los anti-aliasing, a reljef se bas i ne vidi, bar ga ja ne vidim.

Baš si brz. :aplauz:

Stavi jedan omni iznad parketa, uključi mu senke, digni spekular i glosines na materijalu na jedno 50.
Rendaj sa bumpom i bez bumpa (samo odčekiraj bump) i videćeš razliku.

Naravno posle toga vrati sve kao što je bilo. :)

dark mesiah
14.4.2007, 15:22
Baš si brz. :aplauz:

Stavi jedan omni iznad parketa, uključi mu senke, digni spekular i glosines na materijalu na jedno 50.
Rendaj sa bumpom i bez bumpa (samo odčekiraj bump) i videćeš razliku.

Naravno posle toga vrati sve kao što je bilo. :)
evo stavio sam i staklo, nisam bas razumeo na sta mislis pod tim "ukljuci mu senke", omni sam stavio levo (vidi se na slici) zbog odsjaja na stolu i prozoru a i ovako izgleda dobro
http://www.imagehosting.com/out.php/t471515_sobastaklolight.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i471515_sobastaklolight.jpg)

bobi
14.4.2007, 15:45
evo stavio sam i staklo, nisam bas razumeo na sta mislis pod tim "ukljuci mu senke", omni sam stavio levo (vidi se na slici) zbog odsjaja na stolu i prozoru a i ovako izgleda dobro

Ne žuri... posle ćemo da radimo svetlo, ali tek kada završimo sa teksturisanjem. I neće da bude 1 omni, već više njih... mislio sam da mu u omni podešavanjima u modify panelu čekiraš shadow.
Odlično je staklo.

DarkNemos
14.4.2007, 17:24
@bobi

Dakle problem je nastao u postupku samo neznam kako da ga ispravim...

Kada sam ukljucio Attenuation i postavio na Exponental i treba da podesim end value nikako da dobijem kao kod tebe na slici... Ako stavim na 5 dobijem belu boju kroz koju se nazire parket. Kada stavim na 200 dobije visoko reflektovani pod. Isto i kad stavim na 50000!:confused:

Eve i slike:

bobi
14.4.2007, 21:36
@bobi

Dakle problem je nastao u postupku samo neznam kako da ga ispravim...

mmm... da... Kao prvo, nisi primetio da ti je pod spušten jedno 10-20 cm i da ti svi objekti lebde u vazduhu. Tako je bilo i sa scenom koju si mi poslao. Dakle, selektuj pod i povuci ga na gore.
Stavi u ranges za start 0.0 a za end 170 (toliko sam ja stavio), vrati se nazad i za ceo reflection map smanji sa 100 na 30 kako bi smanjio celokupnu refleksiju.

DarkNemos
14.4.2007, 21:53
mmm... da... Kao prvo, nisi primetio da ti je pod spušten jedno 10-20 cm i da ti svi objekti lebde u vazduhu. Tako je bilo i sa scenom koju si mi poslao. Dakle, selektuj pod i povuci ga na gore.
Stavi u ranges za start 0.0 a za end 170 (toliko sam ja stavio), vrati se nazad i za ceo reflection map smanji sa 100 na 30 kako bi smanjio celokupnu refleksiju.

Evo kako je ispalo posle toga...

Nego bump mi je na 30. Jel treba tako da bude?

bobi
14.4.2007, 22:03
Evo kako je ispalo posle toga...

Nego bump mi je na 30. Jel treba tako da bude?

Čini mi se da si bump zaboravio da tileuješ. :)

DarkNemos
14.4.2007, 22:11
Čini mi se da si bump zaboravio da tileuješ. :)

Oh... Sorry... Jbg... Početnička greška...

Nego nisam ni primetio za float elemenata:D . Opet početnička greška...

Nego šta da radim još? Come on... Feed my hunger...:D

Koliko ima grešaka u modelovanju sobe? preko milion ili manje?:D

Pozdravčina...

Nego kako si namestio onaj cool skin za max. Tebi je max crn a meni siv...

bobi
14.4.2007, 22:17
Vodite računa i radite polako tut. Ponekad ni ja neću biti kadar da vidim šta ste pogrešili ili preskočili.

Dobar je modeling, s' tim što mi se ne sviđa jer si sobu uradio iz više boxova umesto samo iz jednog. Oh well... svetlo će da bude malo lošije pošto na uglovima neće da bude specular jer nisu chamferovani, ali nema veze, drugi put neću da ti progledam kroz prste. :D
Nema veze, i ovako bi trebalo da bude super rad za početak.

Ajde sačekajte malo, sad kucam drugi deo.

DarkNemos
14.4.2007, 22:23
Vodite računa i radite polako tut. Ponekad ni ja neću biti kadar da vidim šta ste pogrešili ili preskočili.

Dobar je modeling, s' tim što mi se ne sviđa jer si sobu uradio iz više boxova umesto samo iz jednog. Oh well... svetlo će da bude malo lošije pošto na uglovima neće da bude specular jer nisu chamferovani, ali nema veze, drugi put neću da ti progledam kroz prste. :D
Nema veze, i ovako bi trebalo da bude super rad za početak.

Ajde sačekajte malo, sad kucam drugi deo.

Sad ću ja čas da uradim sobu iz jedne kocke... Al onda neću moći da postavljam na ovaj način teksturu nego moram da koristim UVW maping i UnWarp UVW.

Zidove edit/poly-em pa da champferujem ivice ili kako? Ako si uopšte pričao za champferovane ivice na zidu...

Budi srećan što nismo pored tebe inače bi dovukli nekog hirurga da presadi tvoje znanje kod nas:D Šalim se...

bobi
14.4.2007, 22:26
Sad ću ja čas da uradim sobu iz jedne kocke... Al onda neću moći da postavljam na ovaj način teksturu nego moram da koristim UVW maping i UnWarp UVW.

Zidove edit/poly-em pa da champferujem ivice ili kako? Ako si uopšte pričao za champferovane ivice na zidu...

Budi srećan što nismo pored tebe inače bi dovukli nekog hirurga da presadi tvoje znanje kod nas:D Šalim se...

Nemoj sad to da radiš. Moram onda da vam objašnjavam i multi sub object. Polako, krenuli smo ovako i ovako ćemo da završimo.
To ćemo u sledećoj vežbi.

bobi
14.4.2007, 23:18
Tepih.

Evo teksture... (ako vam se ova ne sviđa, slobodno izaberite neku drugu).
http://www.imagehosting.com/out.php/i472760_Tepihtekstura.jpg

Izaberite objekat koji predstavlja tepih i nazovite ga tepih (:D).
Otvorite material editor, selektujte drugi mat po redu i nazovite ga tepih. :dzavo:
Pod shader basic parametars sa Blinn, prebacite na Oren-nayar-Blinn. Inače ta kategorija gde birate shadere je posebno bitna za izgled materijala. Ona vam određuje kako specular light pada na materijal. Oren-nayar-Blinn vam je shader koji ćete u najvećem broju slučajeva koristiti za sve vrste mekog materijala, poput tkanine, odeće, zastava... ukucajte za roughness sa 50 na 100 (da bi bilo nešto grublje).
Naravno sada u difusse učitajte teksturu za tepih, ili ovu koju sam vam poslao, ili neku drugu, ako iskopate nešto bolje. Kliknite na onu kockicu opet da bi materijal videli u viewportu i tajlujte koliko mislite da treba.
Ovde za bump nećemo koristiti crno belu sliku ove moje teksture, pošto je to samo šara na tepihu, a tepih ne bi trebao da ima ispupčene samo ove kocke, već da ceo bude hrapav.
Dakle, u bump slot izabiramo čuveni procedural noise. E sad, ne znam kako je kod vas podešena scena. Moraćete da zoomirate, da stavite jedan omni malo iznad tepiha, da mu uključite senke i malko da iskoristite svoje oko. Ja sam u noise-u izabrao size 5, čekirao sam fractal i ukucao levels stavio na maksimalnih 10. Vrlo je verovatno da će te vi da koristite druga podešavanja za size.
Evo kako je ispalo kod mene.
http://www.imagehosting.com/out.php/t473018_Tepih01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i473018_Tepih01.jpg)

Obrišite sad taj omni i idemo na sledeći materijal.

bobi
15.4.2007, 0:11
Kauč i fotelje...

Ponovo dajemo prikladna imena objektima i ponovo selektujemo materijal u novom slotu i nazivamo ga kauč ili fotelje, ili kako već hoćete.
Ponovo izabiramo oren-nayar-blinn za shader i nameštamo mu roughness na 100.
E sad, idite na diffuse i tu učitajte proceduralnu falloff mapu. Šta je falloff mapa? Izaberite neku ekstremnu drečavu zelenu i crvenu u onim dva slota, dodelite mat kauču, renderujte i pogledajte. Dakle, radi se o normalama poligona. Što je više poligon usmeren ka vama, što ga više vidite spreda to će više da preovladava prvi front slot, a što je ukrenutiji na neku drugu stranu to više poprima boju side slota. To upamtite, jer je falloff procedural jako koristan. Ovde sam ja ubacio fall off materijal u diffuse slot, da ne bi bile nijanse samo jedne boje, već dve.
Izaberite za donji slot neku skoro crnu boju (nemojte skroz crnu), a za gornji neku sličnu, samo malo svetliju. Ja sam izabrao crnu, zato što volim crnu kožu i skaj, vi izaberite neku braon, ako vam se više sviđa. Vratite se nazad i u basic parametars ukucajte za specular level 20 i za glossines 20. Pretpostavljam da kožni kauči imaju neki mek specular highlight.
Idemo na bump (ponovo ubacite neki omni ako vam je zgodnije). Izabiramo opet za bump, noise. Podesite ga da bude nešto slično koži. Moja podešavanja su... size 1.0, fractal, levels 10.
Evo slike.
http://www.imagehosting.com/out.php/t473262_Kauc01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i473262_Kauc01.jpg)

@Dark Nemos
Nešto kod mene nije bilo u redu sa ovim delom kauča na kome se sedi. Nije bilo lepo smoothovano. Ja sam uzeo chamfer box i napravio novi. Uzmi i ti ako primetiš da ti materijal i svetlost lepo ne naleže, t.j. ako postoje oštre ivice.

galebns
15.4.2007, 0:54
Ako bobi nema nista protiv ja bih samo dopunio deo za tepih. Naime, umesto Plane-a, tepih napraviti od Chamfered Box-a (nalazi se pod Extended Primitives) i to nek' bude npr. 0.8cm debljine (ili 1cm), ipak je to malo realnije (tepih ima neku debljinu).
Bobi sta da kazem, drugima dajem reputacije samo da bih mogao tebi da dodelim iste :D Salim se... ali stvarno svaka cast na ovome sto radis!

bobi
15.4.2007, 1:03
Ako bobi nema nista protiv ja bih samo dopunio deo za tepih. Naime, umesto Plane-a, tepih napraviti od Chamfered Box-a (nalazi se pod Extended Primitives) i to nek' bude npr. 0.8cm debljine (ili 1cm), ipak je to malo realnije (tepih ima neku debljinu).
Slažem se u potpunosti i insistiram da me i više dopunjujete i ispravljate, tako ćemo stvarno zajednički moći da napravimo jedan dobar tut o osnovama u maxu.
Mani reputaciju, ionako me nervira što imam ovoliko kockica, nekako mi ne leži i odudara. :)

DarkNemos
15.4.2007, 1:08
Uradio sam tepih. Moja podešavanja su:

Source: Explicit Map Channel
Fractal
SIze:5
Levels:10

Kod mene u bump-u nepostoji procedural noise. Postoji samo noise ili sam te ja loše razumeo...

Za kauč nisi morao da praviš novi champfer box. U podešavanjima si mogao da povećaš fillet segs (koji su mojom greškom bili 3) na koliko hoćeš. Ja sam sad prepravio na 10. Kauč i fotelje ću sutra da radim. Sad sam i suviše umoran...

bobi
15.4.2007, 1:32
Kod mene u bump-u nepostoji procedural noise. Postoji samo noise ili sam te ja loše razumeo...

I noise i celurar i dent... sve su to procedurali.


Za kauč nisi morao da praviš novi champfer box. U podešavanjima si mogao da povećaš fillet segs (koji su mojom greškom bili 3) na koliko hoćeš. Ja sam sad prepravio na 10. Kauč i fotelje ću sutra da radim. Sad sam i suviše umoran...
Zaboravljaš da si mi eksportovao scenu u 3ds, tako da sam imao samo editable mesh objekte.
Good job.
Stavi samo chamfer box za tepih, kao što Galebns reče.

bobi
15.4.2007, 6:09
Zidovi i metalni delovi.

Za zidove nema potrebe mnogo da se mozga, posebno sad na početku. Stavio sam im neku plavičatu boju, pogledao sam moje zidove u sobi i ustanovio da zidovi imaju neki tanani specular... znači specular i glossines dignite na po 10, bump isto neki mali noise i to bi trebalo da bude to.

E sad, metal. Ufff... nikad nisam znao dobro da pravim metal. :(
Uglavnom, uzeo sam anisotropic shader umesto blinna da bih mogao specular levelu da dam jajastiji oblik. Digao sam specular level na 130, glosiness sam stavio na 50, i anisotropy (taj parametar daje jajastiji oblik) sam stavio na 70. U reflection sam učitao raytrace, za attuenation sam mu ponovo stavio exponential, stavio end na 500 (daleko pretpostavljam može metal da reflektuje) i za background u onom slotu sam stavio čuvenu sliku refleksije koja se dobija uz max "lakerem" i ukucao pod blur 20.
Evo okačiću tu sliku refleksije za slučaj da neko to nema.
http://www.imagehosting.com/out.php/i474481_Lakerem.jpg

Vratio sam se nazad i ukucao za ceo reflection slot 70.
Evo kako izgleda.

http://www.imagehosting.com/out.php/t474485_zidimetal01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474485_zidimetal01.jpg)

E sad, ako neko ima bolju ideju za metal, neka kaže (razmišljao sam i o raytrace materijalima, ali avaj, ni njih da podesim kako treba).


Staklo...
Najlakše za uraditi. Izaberite novi slot i tamo gde piše standard, kliknite i izaberite raytrace mat. Odčekirajte tamo gde piše transparency i ukucajte 85. Index of refraction (prelamanje zraka) je već po defaultu podešen na 1.55 što odgovara staklu, tako da je to u redu. Kliknite samo gde je reflect čekirano dva puta dok se ne pojavi fresnel. Specular level dignite na 80, glosiness na 50.
Eto to je to.

Evo čaše
(nešto je naš Nemos ovde zaebo u modelingu, pošto mi je u čaši dole neko crno udubljenje, pa sam napravio još jednu čašu nabrzinu).
http://www.imagehosting.com/out.php/t474590_case.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474590_case.jpg)

Tamno staklo za stočić i police? Još lakše.
Samo prevucite stakleni materijal u novi slot, nazovite ga tamno staklo, smanjite transparency na 50, i za difuze izaberite neku tamniju sivu, skoro crnu.
http://www.imagehosting.com/out.php/t474589_tamnostaklo.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474589_tamnostaklo.jpg)

bobi
15.4.2007, 7:03
Astal.

Treba li išta da pričam ovde ili samo da vam dam teksturu?
http://www.imagehosting.com/out.php/i474716_teksturastola.jpg
Ipak ajde. Stolu dajte UVW Map, već sam objasnio zašto i čekirajte box. Selektujte novi mat, specular 35. glossiness 30 (tako sam ga bar ja procenio), u diffuse ubacite ovu teksturu, a u bump učitajte istu sliku kao u difuse (jer je ionako skoro cela crno-bela) i povećajte ceo bump na 70.
To je to...
Evo stola.
http://www.imagehosting.com/out.php/t474727_sto01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474727_sto01.jpg)

Lampa:
Oren-nayar-Blinn shader, roughness postavite na 100%, opacity na 90%, za bump neki sitni noise, za diffuse falloff mapa kao što smo radili za kauč, sa dvema sličnim crvenkasrim bojama i to je to.
Laganica.
Evo lampe.
http://www.imagehosting.com/out.php/t474728_lampa01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474728_lampa01.jpg)





A sada ide najbitniji deo u tutorijalu...

bobi
15.4.2007, 7:14
Jogurt





To jest, materijal za flaše jogurta, što dark Nemos insistira :D

Elem, da li vam je rekao neko da vam materijal izgleda isuviše plastično? E pa to ovde treba da izvedete. Znači default standard materijal, skroz bela boja u diffuse slotu, specular 50, glosiness 40, self ilumination 30. :)
http://www.imagehosting.com/out.php/t474774_jogurt.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474774_jogurt.jpg)



Gotovo je sa materijalima.


Ovime se završava deo o mapiranju. Naravno, može ovo i mnogo bolje da se izvede, ali mislim da je sasvim dovoljno da steknete neko basic znanje.
Evo finalnog rendera sa default svetlima.
http://www.imagehosting.com/out.php/t474795_renderdefault.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i474795_renderdefault.jpg)

DarkNemos
15.4.2007, 14:23
Završio sam sobu... Sve je valjda kako treba...

Nego zaboravio si(ili si namerno ostavio)da staviš drvenu teksturu na okvir prozora...

Čaše sam zeznuo kada sam modelovao tako što sam one ivice koje treba da se spoje lathe modifikatorom champferovao... Sad sam se setio...

Arigato Kozaimas Sensei

prevod sa japanskog: Hvala Puno Učitelju

Evo mojih rendera sa default svetlima...

By the way... Jogurt je zakon...:kreza:

Highlander
15.4.2007, 19:34
Triput ura za bobija!!! :D

P.S. Zaboravili ste lajsne...

dark mesiah
15.4.2007, 21:12
evo moje sobe, prozor je od plastike, samo sto noise na kaucu i fotelji izgleda cudno

http://www.imagehosting.com/out.php/t477587_soba.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i477587_soba.jpg)

Highlander
15.4.2007, 21:24
Mislim da je zasad dobro, još samo svetla da ubaciš. Uzmi i vRay ili Mray za inat bobiju. :D:a_whistli

uros@3D
15.4.2007, 22:27
E bobi, svaka cast za tut(ove)!:aplauz: Treba imati volje za ovako nesto. Sta vam je sa ovim imagehosting-om, nemogu nista da otvorim, sve nesto sporo. Hoces li predavati nesto i o osvetljenju ili kao sto Highlander rece...

bobi
16.4.2007, 15:37
@Dark Nemos
Jes' bre, zaboravih da to prozorsko čudo treba da bude drveno. Ništa, čini mi se da si već stavio kako treba.

@Highlander
Važi. :D Ja ću da im pokažem scanline, koliko umem, a ti vray i mray. :D
Šalu na stranu, možda i napravimo nešto sa m rayom, ali prvo standardni scanline.

@Dark mesiah
Proširi prozor i to dosta. To nije špajz, nego dnevna soba. i trebalo bi da ima više prozora, ali nema veze ionako je više nego odlično za prvi rad. :)

@Uroš 3D
Sad se debelo razmišljam kako da počnem objašnjavanje za svetlo. To moram najpažljivije da odradim. Verovatno ću prvo da objasnim sve bitnije opcije na svetlima.


Dok ja razmislim šta mi je činiti za svetlo, evo par rendera u mental rayu (obratite pažnju kako uglovi na zidovima izgledaju nerealno, zato što nisu jedan objekat i zato što nisu chamferovani - stvar na koju sam više puta upozoravao).
http://www.imagehosting.com/out.php/t480978_render01.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i480978_render01.jpg) http://www.imagehosting.com/out.php/t480979_render02.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i480979_render02.jpg) http://www.imagehosting.com/out.php/t480980_render03.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i480980_render03.jpg)

dark mesiah
16.4.2007, 21:28
Proširi prozor i to dosta. To nije špajz, nego dnevna soba. i trebalo bi da ima više prozora, ali nema veze ionako je više nego odlično za prvi rad. :)

Bas to mi je rekao i moj drug, popravicu to malo.
bobi gde nabavljas teksture jel znas neki poseban sajt za to?

Napravio sam novi prozor posto je taj bio s*eban, sad ih ima dva i veci su nego onaj.
http://www.imagehosting.com/out.php/t482291_soba.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i482291_soba.jpg)

nesonjacc
17.4.2007, 0:10
1 -Nekako mislim da prozori u npr tvojoj sobi ne izgledaju tako :}

Premalo svetla bi kroz njih uslo za dnevnu sobu. - Tj iako ih ima 2 premali su

http://www.paramountbuilders.com/images/preservation2.jpg


2 - Scale. Namestaj je premali,, plafon previsok...
savet - Uzmi metar prosetaj po tvojoj dnevnoj sobi, pa probaj da replicirash odnos velicina/


Pozz

bobi
17.4.2007, 16:41
Lightning&Render


Pre nego što se upustim u pojašnjavanje osnovnih vidova rasvete i tips&tricks u max, prvo moramo da vidimo koja osnovna svetla u maxu imamo i da savladamo njihove najosnovnije opcije.

Imamo dakle spot light, direct light i omni.
(za spot i direct možemo da uključimo ili isključimo target, kao kod kamere po potrebi).
http://www.imagehosting.com/out.php/t485505_1.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485505_1.jpg)

Spot light:
(skroz levo)
Konusnog oblika. Ja ga nešto preterano i ne koristim, sem ako se ne radi o bateriskim lampama, farovima za automobile (a tada uglavnom isključim target i samo linkujem spot light za objekat, kako bi se pomerao i rotirao kao i objekat).

Omni:
Verovatno znate za ovaj tip svetla. On jednostavno bije sa svih strana kao sijalica. Tačnije, omni je skup 8 spot lighta čiji je početak u centru, a targeti razbacani svugde okolo.

Direct light:
(skroz desno)
Svetlo koje baca paralelne zrake na scenu. Koristi se recimo za simuliranje sunčeve svetlosti.

bobi
17.4.2007, 17:01
Senke:


Postoje nekoliko tipova senki koje koriste sva ova svetla.
Dakle tu su... raytrace, advanced raytrace, shadow map, area shadow, mr shadow map (to je u stvari shadow map koji ćete koristiti u mental ray renderu). Pretpostavljam da znate da su senke po defaultu isključene.

Raytrace&adv.raytrace:
Senke koje se generišu tako što bukvalno prate putanju nekog zraka. Sa raytraceom ćete uvek imati senke oštre kao žilet. Izračunavaju se dosta sporo, pa ako ih koristite, preporučio bih da uvek prvo probate sa adv. raytrace, pošto je noviji i brže se renderuje. Opcije koje imate u raytrace shadow parametars, neću ovde da komentarišem, možete da ih pogledate u indexu, ali uglavnom se svode na kvalitet tih senki, i u principu, sasvim dobro rade pri default podešavanjima.
http://www.imagehosting.com/out.php/t485694_raytrace.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485694_raytrace.jpg)



Shadow Map:
(moj omiljeni :) )
Renderuju se u treptaju oka. Senke koje mogu da budu i oštre i blurovane (mutne). Generišu se tako što svetlo uzima objekat i onda to kao sliku, baca na pod. Uglavnom, zarad lakšeg shvatanja opcija, posmatrajte te senke kao sliku na podu.
http://www.imagehosting.com/out.php/t485695_shadowmap.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485695_shadowmap.jpg)

bobi
17.4.2007, 17:07
Opcije za shadow map:
(Shadow map parametars)

Bias:
Određuje koliko je senka udaljena od objekta. Znači bukvalno, povećate bias, senka ode od objekta. Meni nikad to nije trebalo i nikako mi nije jasno zašto su stavili da po defaultu bias bude na 1, umesto na nuli. I meni i drugim ljudima se često dešavali problemi sa senkama u animaciji (treperenje i sl.) kada smo zaboravili da bias podesimo na nulu.
Znači, kada koristite shadow map, uvek stavite bias na nulu.
http://www.imagehosting.com/out.php/t485929_bias.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485929_bias.jpg)


Sample range:
Određuje koliko je senka blurovana. Veći sample, veći blur. Sample postavljen na 1.0 daje prilično oštre senke (kao na slici dole), sample 4 - malo blurovanije, na 8 dosta blurovanije i td.
Ja sam stavio na 1.0, da vidite kako je oštra senka.
http://www.imagehosting.com/out.php/t485930_samplerange.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485930_samplerange.jpg)


Size:
Rezolucija senke. Što je veća rezolucija, to je senka boljeg kvaliteta (i sporije se renderuje) po defaultu je nameštena na 512, što u mnogim slučajevima nije dovoljno.
Uvek cifre za ovu opciju stavljajte na duplo (32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048, 4096...) tako bar kaže maxov help da se brže renderuje.
Vodite računa da i što je izvor svetlosti dalje od objekta, biće potrebna veća rezolucija.
Evo ja sam stavio na 32, da vidite kako je senka pikselizovana.
http://www.imagehosting.com/out.php/t485931_shadowpikseliyovan.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i485931_shadowpikseliyovan.jpg)

Tip_01: Kada koristite blurovane senke (znači sample range vam je na visokom nivou), možete dosta da smanjite rezoluciju senki (size), jer su senke ionako blurovane pa se neće primetiti. Uvek probajte da nađete pravi odnos. Ako hoćete recimo senke da vam baš budu blurovane ( sample na 16 ili više), nema potrebe da size bude veći od 256 ili čak 128.

Tip_02: Umesto raytrace, kada god to možete koristite oštri shadow map. Size terajte ako treba i do 4096, a sample range (blur) stavite na niskom nivou, 1.0 ili 2.0 i opet će mnogo brže da renderuje nego raytrace.

dark mesiah
17.4.2007, 22:04
bobi hvala na odlicnim tutorijalima, evo ponovo sam poveco prozore, sve mi je jasno sam mi nije jasno zasto :confused: se na mojem kaucu i foteljama vidi zelenkasta boja iako sam u diffuse color stavio braon boje koje nimalo nelice na zelenu, probao sam da menjam boju (malo manje zelene) ali rezultat je isti.

@nesonjacc
A sto se tice visine sobe nije bitno koja je visina sve zavisi od kuce do kuce , evo naprimer u kuci moga dede sobe su visoke 4metra.

http://www.imagehosting.com/out.php/t486987_soba.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i486987_soba.jpg)

nesonjacc
17.4.2007, 22:23
To uopste ne menja cinjenicu da je u sobi koju si napravio plafon previsok. Vrh prozora je obicno vrlo blizu plafona..

Ali to je manje bitno. Bitnije je to sto je namestaj premali.( osim ako ce na njemu da sede hobiti). Sta mislis koliki treba da bude taj trosed u odnosu na stocic?? A bogami i na prozor.

Scale je u ovom poslu vrlo vrlo bitna stvar. Obratiti posebno paznju na to :)

http://www.imagehosting.com/out.php/i487183_scale1.jpg


Ovako bi izgledalo kada bi neko sa visinom od 172cm stojao u ovoj sobi( ako je plafon 4m). Takodje bi od vrha prozora do plafona postojao razmak od citavih 128cm.
Fotelja bi bila visoka 0,8m

U maxu je izuzetno lako provaliti scale po referenci.

bobi
17.4.2007, 23:25
Nesonjacc je u pravu...

Ne bi bilo loše da sredite malo scale, pa da nastavimo dalje.

DarkNemos
17.4.2007, 23:32
Nesonjacc je u pravu...

Ne bi bilo loše da sredite malo scale, pa da nastavimo dalje.

Jel treba ja nešto da sredim kod mene ili je kolko tolko ok?

dark mesiah
17.4.2007, 23:48
OK, hvala na svim savetima, znaci treba povecati kauc fotelje i stocic, mislim da je lampa ok, jel da scale-ujem po svim osama ili samo po nekoj posebno?

nesonjacc
18.4.2007, 0:09
kao sto rekoh. Uzmi metar i prosetaj se po svojoj sobi. ;)

A neka ti razmak izmedju vrha prozora i plafona ne bude veci od 30tak cm , duzina troseda oko 2m i 10 cm. a za dalje provali sam. Vezbaj se .
Naravno setuj units u maxu na metric. Posto si vec modelovao posto setujesh units na metric uzmi kutiju pa koristi kao guide po kome ces da scalujesh. (npr uzmesh kutiju od 2m i 10 cm i duzine i scalujesh trosed dok se duzina ne poklopi sa kutijom..)

dark mesiah
18.4.2007, 0:16
scale-ovao sam za nekih 20%...

http://www.imagehosting.com/out.php/t487327_soba.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i487327_soba.jpg)

dark mesiah
18.4.2007, 0:25
kao sto rekoh. Uzmi metar i prosetaj se po svojoj sobi. ;)

A neka ti razmak izmedju vrha prozora i plafona ne bude veci od 30tak cm , duzina troseda oko 2m i 10 cm. a za dalje provali sam. Vezbaj se .
Naravno setuj units u maxu na metric. Posto si vec modelovao posto setujesh units na metric uzmi kutiju pa koristi kao guide po kome ces da scalujesh. (npr uzmesh kutiju od 2m i 10 cm i duzine i scalujesh trosed dok se duzina ne poklopi sa kutijom..)

Kasno je sutra ujutru moram u skolu pa cu to sutra da uradim, nisam bas siguran gde se podesava units tj kako da zamenim u metric i na koji to nacin radi posto ja u maxu nevidim nikakvu skalu za duzinu jedino dole ima x,y i z osa ali nigde nepise koje su jedinice

DarkNemos
18.4.2007, 8:22
Kasno je sutra ujutru moram u skolu pa cu to sutra da uradim, nisam bas siguran gde se podesava units tj kako da zamenim u metric i na koji to nacin radi posto ja u maxu nevidim nikakvu skalu za duzinu jedino dole ima x,y i z osa ali nigde nepise koje su jedinice

U osnovnom meniju(tamo gde je file, edit...) imaš opciju Customize. Klikneš to i u pull-down meniu izabereš units setup. Po defult-u je podešeno na generic units. Samo ga prebaci na metric i klikni ok.:) Sada svaki objekat koji budeš podešavao(visinu, dužinu...)podešavaćeš ga u metrima a ne kao dosad u generic units-ima.

Napraviš kocku koja ima dužinu 2,10 metra i proizvoljnu širinu i nju smestiš preko kauča(da kauč bude unutar kocke). Sada u svakom viewportu(osim perspective) možeš da vidiš spoljašnju liniju kocke koja ti služi kao reper za scalovanje. Sada scaluješ da približiš objekat ivicama kocke. Kada sve završiš samo izbrišeš kocku i dobio si skalovan kauč na 2,10 metra.

Nadam se da sam dobro objasnio...

nesonjacc
18.4.2007, 12:17
apsolutno si odlicno objasnio. Pridruzujem se onom Bobijevom - Sve cestitke za neverovatno brzi napredak. :D

dark mesiah
19.4.2007, 22:12
Pojavio se problem, smanjivao sobu na odredenu velicinu pa sam posle snizio plafon tako sto sam postavio box tamo gde treba da stoji plafon stavio sam bolean pa unja sa zidovima tj sobom pa sam posle oduzeo boleanom gornji deo koji nije potreban posle toga me je pitalo "inherit material" pa sam stiso yes pa mi je cela soba uzela materijal za zid, kad sam selektovao poligon tj pod i ubacio sam materijal za pod pa mi je cela soba uzela mat za pod tj parket stavio sam i assign material to selection ali opet isto iako je selektovan samo pod :mad:

DarkNemos
19.4.2007, 22:25
Pojavio se problem, smanjivao sobu na odredenu velicinu pa sam posle snizio plafon tako sto sam postavio box tamo gde treba da stoji plafon stavio sam bolean pa unja sa zidovima tj sobom pa sam posle oduzeo boleanom gornji deo koji nije potreban posle toga me je pitalo "inherit material" pa sam stiso yes pa mi je cela soba uzela materijal za zid, kad sam selektovao poligon tj pod i ubacio sam materijal za pod pa mi je cela soba uzela mat za pod tj parket stavio sam i assign material to selection ali opet isto iako je selektovan samo pod :mad:

Možda grešim ali da pokušam...

Izbegavaj da koristiš bolean. Uništi mesh potpuno... Ako si hteo da ih spojiš mogao si da ideš na attach opciju u modify panelu. Kada si spojio sve te objekte (zidove i plafon) dobio si jedan objekat. Koliko si upoznat sa max-om znaš da na klasičan drag and drop možeš da dodaš jedan material jednom objektu. Tako da kad si dodao material poda na to ceo taj objekat je bio prekriven tim materialom. Nisi trebao tako da spajaš.

Da na jedan objekat dodaš više tekstura moraš da koristiš UVW Map i UnWarp UVW modifikatore. To neznam ni ja da radim al bobi nam je obećao da će jednog dana i to da nam objasni. Nesmemo ni njega da forsiramo mnogo. On je živo biće i ima svoje projekte.

Ako si totalno uništio sobu i nemožeš sve to da ispraviš(tj ako si stisnuo save posle toga) skini moj rar file sa mojom sobom pa koristi nju za dalji tut.

@bobi

Ako sam u ovom postu širio dezinformacije ispravi me...

nesonjacc
19.4.2007, 22:48
Možda grešim ali da pokušam...
Da na jedan objekat dodaš više tekstura moraš da koristiš UVW Map i UnWarp UVW modifikatore.



Sve ti je ok u postu osim ovoga. Da bi dodao vishe materijala na jedan objekat dovoljno je da selektujesh poligone koji treba da imaju taj materijal pa asign.
A UVWmap mozes da koristish u slucaju da imash teksture na tim materijalima pa onda treba da ih postavish kako treba

A UVWunwrap( odmotavanje) ima drugu svrhu -A to je da imash samo jedan materijal.

DarkNemos
19.4.2007, 22:55
Sve ti je ok u postu osim ovoga. Da bi dodao vishe materijala na jedan objekat dovoljno je da selektujesh poligone koji treba da imaju taj materijal pa asign.
A UVWmap mozes da koristish u slucaju da imash teksture na tim materijalima pa onda treba da ih postavish kako treba

A UVWunwrap( odmotavanje) ima drugu svrhu -A to je da imash samo jedan materijal.

Gomenasai... Gomenasai... Sorry... Sorry...

Samo sam hteo da pomognem kolegi. Neću više da objašnjavam jer i sam neznam da radim koliko treba na njemu. Da nebi širio dezinformacije i zbunjivao ostale izostaću sa objašnjavanjima. Prepuštam vama stručnijima... Vi ste naši pastiri a mi vaše ovce...:D

dark mesiah
20.4.2007, 1:50
@DarkNemos
hvala sto si pokusao da mi pomognes, nije sve izgubljeno iako sam stisnuo save, sad sam obrisao modifikator boolean i mislio sam da ce se vratiti u predjasnje stanje ali se nije vratilo nego sad mogu da dodam podu materijal a da ne stavi parket na celu sobu znaci problem je resen, inace bolean je malo s*ebo mesh (samo je dodao nepotrebnu ivicu na plafon) kao sto si rekao ali nema veze to se ionako spolja ne vidi.

bobi
5.5.2007, 11:57
Nastavljamo sa tutom :)

Area shadow senke:

Verovatno najrealniji tip senki. Izgledaju tako što počinju oštro od objekta i kako se udaljavaju, tako postaju sve blurovanije-zamućenije. Pogledajte kroz prozor kad je lepo, sunčano vreme. Videćete da senke nisu svugde oštre kao žilet, već kako se udaljavaju, mutnije su. Naravno iziskuju i dosta proračuna, tako da se možda najduže renderuju.
http://www.imagehosting.com/out.php/t575658_areashadow.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i575658_areashadow.jpg)

Ostali parametri svetla:

Intensity/colour/attuenation:

Multiplier ne moram da objašnjavam. To je jednostavno jačina svetla.

Colour:
Boja koja je po defaultu bela. E to je često zanemarena opcija, a umnogome pomaže da obojimo scenu. U principu, ako idemo ka realnosti ne treba preterivati sa bojama. Recimo, ako hoćemo dnevno svetlo da simuliramo, onom directu koji recimo ima area shadow senke bi trebali da damo jako blagu žućkastu boju, a fill svetlima okolo, koji simuliraju zrake iz atmosfere bi trebali da damo plavičastu boju. Znači, kada idemo ka realističnosti, treba obojiti svetla, ali jako pažljivo.
Ako pak idete ka nekom interesantnom renderu, pustite mašti na volju i preterujte slobodno.
Koliko svetla mogu da oboje scenu ilustrovaću na sledećem primeru.

Evo nabrzinu napravih.
Dakle, cela scena ima sivi materijal, samo sam obojio par svetla u crveno, žuto i plavo.
http://www.imagehosting.com/out.php/t575709_colour.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i575709_colour.jpg)

bobi
5.5.2007, 12:00
Attuenation:
Attuenation znači koliko će intenzitet zraka svetla da opadne sa rastojanjem. Po defaultu je isključen i zato se dešavaju one nelogične stvari da što više odaljite neki omni od objekta, to je objekat osvetljeniji, što nije realno. Uključivanjem attuenationa kažete nekom svetlu " E sad ćeš da svetliš odavde punim intezitetom, pa ćeš punim intenzitetom da ideš do ovde, pa će onda da ti opada intenzitet do ovde" :)
Postoje dve vrste Attuenationa u standardnim svetlima. Jedno je decay, a odmah ispod njega attuenation (near i far) za fino t.j. ručno podešavanje.
Pod decay imate da birate inverse (koji nemam pojma šta znači :kreza: ) i inverse square. E sad, kažu da je taj inverse square pravljen po nekoj matematičkoj jednačini i da je najrealniji (pošto realno svetlo ne smanjuje svoj intenzitet linearno, već ima neku svoju formulu). Uglavnom, za sve takve stvari najbolje je da iskoristite svoje oko. Kad izaberete inverse ili inverse square imate ispod start da izaberete daljinu do kojeg će da se prostire svetlo (mada je to uvek dosta dalje, baš zbog te formule). Show znači da vam ta daljina bude prikazana u viewportu čak i kad svetlo nije selektovano.

Near i far attuenation ja najčešće koristim, pošto mi daje vrlo veliku kontrolu, a lak je za korišćenje.
Vrlo prosto, čekirate use za near i za start ukucate odakle zrak da vam počinje (da, tako je, zrak ne mora da počinje iz svetla) i za end ukucajte gde će svetlo da dostigne najjači intenzitet.
Isto to važi i za far. Čekirajte use za far i za start ukucajte gde je kraj onog najvećeg intenziteta, a za end gde svetlo potpuno prestaje.
Show vam znači isto kao i za decay, znači da vidite u viewportu gde se prostire, čak iako vam svetlo nije selektovano. Ja uglavnom držum show isključen, sem na glavnom svetlu, pošto svi ti krugovi umeju da naprave zbrku.
Ovo je najbolje prikazati volume lightom, ali to ćemo kad dođemo do toga. :)

bobi
5.5.2007, 13:01
Advanced effects:
Contrast ne moram da objašnjavam puno. To vam je da boja svetla dobije na kontrastu i u principu to palim samo na glavnom svetlu i pojačavam ga na jedno 30-40%. Soften diffuse edge vam je nešto kao suprotno od kontrasta i nije loše da se koristi za fill omnije. Uglavnom, probajte, uradite par test rendera i vidite o čemu se radi.
E sad, dosta su vam bitni ovi čekirani slotovi difuse i specular. Često je poželjno da isključujete specular sa nekih omnija, kako bi specular na materijalu bio samo pod uticajem glavnog svetla. Ili recimo isključite na nekom svetlu samo difuse, što znači da neće osvetljavati difuse slot na materijalu, a ostavite mu samo specular i pomerite svetlo da vam specular bude tačno gde treba.
Ambient nisam koristio skoro nikada, već ako mi treba podesim ga u enviorontment da utiče podjednako na sve omnije. Pretpostavljam da se njegovim korišćenjem takođe mogu dobiti zanimljivi rezultati.

E sad ide glavna fora.

Projector map:
Tu ubacujete sliku koje će svetlo da prikaže na objektima i može se iskoristiti za vrlo cool efekte.

Evo sad sam uradio scenu od nule.
http://www.imagehosting.com/out.php/t575894_projectormapoff.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i575894_projectormapoff.jpg)

Dodao sam u projector map ovu sliku
http://www.imagehosting.com/out.php/t575897_shadow012.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i575897_shadow012.jpg)

I dobio ovo :)
http://www.imagehosting.com/out.php/t575898_projectormap.jpg (http://www.imagehosting.com/out.php/i575898_projectormap.jpg)

Zar nije mnogo cool efekat? :D

Eto, ne mora da se modeluje drvo pozadi, već samo stavite crno belu sliku u projector map i dobijete efekat senke od drveta preko scene :)
Možete tu bitmapu i da prevučete u materijal editor, izaberete instance i onda je dodatno podebljavate (dodajete blur, scalujete, tileujete, podesite kontrast i td.)
Hvala ti projectore što postojiš! :alealeee:

3dM@niak
5.5.2007, 14:13
hvala sto se trudish i objasnjavash osnove maxa onima koje zanima max, a pocetak im je tezak :D
very najs from ju :D
sad cu da vidim dal mogu ti dam rep+

uros@3D
5.5.2007, 14:30
Zaboravio si da stavis 2sided mat na onoj slici:a_whistli :D

Projector rules! Nikada ga do sada nisam koristio jer nisam imao potrebe, ali tek sad vidim koliko je dobar:) Zapleniću ti ovu mapu...:D Jel' si to sam pravio ili si negde nasao?

kinteC
7.5.2007, 21:16
Tema je ociscena od nepotrebnih stvari, tako da bih sada zamolio sve one kojima treba pomoc, da smisljeno postavljaju pitanja, tako da mogu biti od koristi i drugima.

Takodje, tema je premesten iz "2D i 3D grafika" u "Kreativni forum" tako da 3d manijak ima mogucnost da moduje temu, jer je on sigurno kompetentniji od mene za 3d (ja sam ipak 2d manijak :) )

WIRELESS
7.5.2007, 23:24
Posto imam problema sa izradom "sky"-a mozda mi mozete pomoci ?
sve lepo uradim ,prvo sfera ,pa onda uklonim jednu polovinu , onda
modifikator NORMAL, pa onda MODIFIER>UVMAP>SPHERE i kada treba da nakacim
nebo odnosno sliku na sferu ( ja sam to shvatio da treba da se uradi u Get material ) NECE !! ta opcija da postavim na selektovan objekat je iskljucena ?:confused:

nesonjacc
8.5.2007, 0:03
Nije mi bash najjasnije sta ti je iskluceno i sta nisi ,mogao da uradish...:)


Ali materijal asignujesh klikom na dugme "Asign material to selection " u material editoru....Kao u ostalom i na bilo sta drugo....

A sliiku stavish u difuse slot materijala koji asignujesh...


Tip : Neka ti nebo ( ta sfera) uvek bude - Excluded od svih svetala. - jelte svetla nemaju uticaj na nebo...
A da ne bi bilo kao efekat toga crno - self ilumination materijala stavi na 100

Pozz

bobi
8.5.2007, 3:35
Tema je ociscena od nepotrebnih stvari, tako da bih sada zamolio sve one kojima treba pomoc, da smisljeno postavljaju pitanja, tako da mogu biti od koristi i drugima.
Nije očišćena.
Svi postovi od 127 do 145 treba da se prebace u temu "problemi sa modelovanjem i ostalim 3D..."
Takođe i zadnjih dva posta treba da se prebace, a ovaj moj sada post da se obriše.

Pazite, baš me briga gde će ljudi da postavljaju pitanje, ili da se mešam u mod posao, ali ajde da makar za vreme ovog tuta bude, koliko-toliko pregledno i vezano striktno za tut, pa posle neka postuju i pitaju ovde, sve mi je jedno.

3dM@niak
8.5.2007, 11:59
evo, latio sam se opakog ciscenja... premestio postove, ono malo extra-priche koja je izgubila smisao van konteksta sam obrisao, i to bi trebalo da bude to :)

jel ok?
:D

WIRELESS
8.5.2007, 23:46
Nije mi bash najjasnije sta ti je iskluceno i sta nisi ,mogao da uradish...:)


Ali materijal asignujesh klikom na dugme "Asign material to selection " u material editoru....Kao u ostalom i na bilo sta drugo....

A sliiku stavish u difuse slot materijala koji asignujesh...


Tip : Neka ti nebo ( ta sfera) uvek bude - Excluded od svih svetala. - jelte svetla nemaju uticaj na nebo...
A da ne bi bilo kao efekat toga crno - self ilumination materijala stavi na 100

Pozz


Da li mozes da mi kazes kazes postupak kako bi ti napravio jedan takav "sky"

Hvala !!!

DarkNemos
28.5.2007, 21:39
Mogu li ja da zamolim nekog čikicu ovde da mi objasni kako se radi clay render. Najveću većinu modela kojih šaljem su bez tekstura i treba mi da uradim dobar clay render kako bi ljudi moglli da vide moj napredak na modelu...

Pa kako to da uradim. Ako sve stavim da je sivo i samo kliknem render sa osnovnim svetlima jedna strana objekta se vidi a druga ne...

Možete pogledati kako moj clay izgleda na onoj kutiji šibica a kako izgleda naprimer bobi-ev ili nekog od ostalih...

Hvala unapred...

galebns
28.5.2007, 22:09
Za svetlo ubaci samo Skylight i ukljuci mu senke i to je to :)

Highlander
28.5.2007, 22:22
Za svetlo ubaci samo Skylight i ukljuci mu senke i to je to :)

Najbolje je tako, ali render traje dugo. Ako nećeš da čekaš ~30min smanji mu rays per sample na neku manju vrednost, ali to znači da ćeš izgubiti na kvalitetu senki.
PozZ:qliranje:

DarkNemos
4.6.2007, 20:18
I tako bobi ostade nedorečen...:dzavo:

DarkNemos
5.6.2007, 20:20
Ljudi imam problem. Nešto mi opet max pobrljavio... dakle kao što se vidi na slikama dole clay render je blještav a material slots koji su po defoltu tamno sivi su beli a pritom se u difuze slotu vidi da su sivi. Danas defragmentovao hard i radio posle toga i modelovao i sve bilo ok. Al evo sad šta mi urade... radio i onaj system check sa restartovanjem pa da nije zbog toga a? Nemoj samo opet da obaram sistem zbog tog s*anja. Sve ostalo je normalno na kompu.

HELP:n_klanja:

galebns
5.6.2007, 21:24
Proveri u Rendering meniju pod Environments -> Ambient Light....treba da je crno cini mi se (ako je to ovde problem)

nesonjacc
5.6.2007, 23:31
Meni ovo lichi na slucaj koji je Galeb pomenuo.... Kad je ambient( render -> environment) svetliji nego sto treba dolazi do pomenute pojave.....

galebns
6.6.2007, 0:06
A moze biti jos nesto... da je ukljucena gama korekcija (meni Customize -> Preferences -> Gamma and LUT)... treba da bude iskljucena... just a guess :)

nesonjacc
6.6.2007, 0:32
Biti moze ali nije...... a kako se vidi da nije....

PO slici koju je Nemos prilozio... vidi se da je pozadina u material editoru( iza sample sphere)... odnosno u material slotu i dalje tamna. A samo su materijali svetli/beli...

Da je Gama/Lut u pitanju i ta pozadina bi takodje bila bela..... :)

DarkNemos
6.6.2007, 2:06
Proveri u Rendering meniju pod Environments -> Ambient Light....treba da je crno cini mi se (ako je to ovde problem)

O hvala veliki gospodari svemira...:D

Upravo je bio ambient light podešen na trunku tamnije belo. Što bi rekli japanci : arigato kozaimas sensei... tj hvala puno...

Baš sam se čudio što kad uradim file/reset sve se vrati na normalu odma pri paljenju max-a. Spasiste me reinstaliranja windowsa. Što bi rekao moj drug; Novi fiat punto gti windows:D:D:D:eek:

Duboko se klanjam:n_klanja:

:D

Sarmica
23.7.2007, 0:09
Napravio sam neki low poly aviJon i neznam kako i sa cime da ga smooth-ujem. Probao sam sa svime ali ne mogu nikako da dobijem normalan oblik nego ispadne ko da je na naduvavanje.

Mrmot
23.7.2007, 0:40
hm, teselejtuj ga bez tenzije par puta pa onda smoothuj... mozda upali :D

Aksic Srdjan
23.7.2007, 4:58
hm, teselejtuj ga bez tenzije par puta pa onda smoothuj... mozda upali :D

Ako ne upali, mi ćemo da poguramo... tu smo mi... :D

galebns
23.7.2007, 8:18
Napravio sam neki low poly aviJon i neznam kako i sa cime da ga smooth-ujem. Probao sam sa svime ali ne mogu nikako da dobijem normalan oblik nego ispadne ko da je na naduvavanje.

A da postavis slike pa da vidimo bolje o cemu se radi, ovako mogu samo da pretpostavim da ocekujes od Max-a da ti procita misli i smutuje kako ti zelis a u stvari nema geometrije na modelu za to ;)

DarkNemos
24.7.2007, 0:11
Ljudi treba mi pomoć... završio sam neki modeli i sad je došlo na redu texturisanje... sve potrebne texture imam samo mi se javilo par problema....

Na celom modelu dolazi jedna textura.... lepo je legla tako da nema potrebe da bilo šta unwrapujem. Dodata je samo UVW mapa. Medjutim treba da stavljam neke alien znake na toj teksturi pa se tu javlja problem... znam da mi treba znak i njegov alpha i to sve imam.... tu standard texturu sam konvertovao u composite sačuvajući prethodnu kao sub texturu.... i tu treba da dodam sad u jednom slotu texturu znaka.... e sad nemogu da izaberem standard texturu pa da mu stavim u difuse slotu i u opacity alpha već dobijam one vrste textura kao što su bitmap, noise i ostalo (one zelene)... probao sam i sa mask pa u prvi ubacio texturu a u drugi alpha al taj znak bude razvučen preko celog modela i izgleda odvratno... a pritom je trebala da bude mala u odnosu na model i da bude jedna jedina na celom modelu (scalovanjem dobijem njih milion po celom modelu) i pritom na određenom mestu... kao one slike na automobilima... da to razvlačenje znaka ne dobijam zbog UVW mape koja je dodata modelu? I ako jeste kako to da rešim? i kako da dobijem tu malu sličku jednu jedinu na pravom mestu..... znam da može bez specialnog pravljenja texture u photoshopu al neznam kako...

Druga stvar je dirt.... tj na osnovnu texturu (metal) da dodam textutu ili dirt kako se već zove i da ta textura izgleda izgrebano opet bez photoshopa...

Hvala unapred...

bobi
24.7.2007, 3:20
Nemoguće. :)
Evo... uzmi i otvori novi mat, klikni na standard i izaberi composite. U onaj prvi slot prevuci main materijal (samo prevucu tu loptu gde ti je glavni mat u prvi slot compositea). Kada izabereš drugi mat, moraš da imaš ponuđeno da izabereš materijal (standard, raytrace, blend...) a ne mapu (bitmap, celurar, noise). Pogledaj da ti sa leve strane bude čekirano new.

Što se tiče ponavljanja teksture, pa samo mu u bitmap parametars za diffuse i opacity odčekiraš ono tile za obe koordinate i tekstura neće da se ponavlja.

Dirt ti je najbolje da napraviš u photoshopu, ali ako baš hoćeš u maxu, pre nego što izabereš composite u koji ćeš da ubaciš tvoj glavni materijal, prvo izaberi blend, pa u drugom slotu ubaci prljavštinu, a u trećem crno belu mix mapu (ili opet napravljenu u photoshopu, ili pak izaberi neki krupni procedural tipa noise ili još bolje smoke).
Kad sve to završiš, opet u mat editoru klikneš na blend i izabereš composite i čekiraš da ti sačuva prethodni mat u prvom slotu (gde će prvo da bude taj blend), a u ostalim slotovima ubacuješ odozgo sličice sa alpha kanalom kao što je gore pomenuto.

DarkNemos
24.7.2007, 10:58
Pazi ja sam ladno stavio composite u difuze slotu osnovnog materiala :boodala: zato su mi i izlazile samo mape... a nalepnica neće pa neće... propada u model... pa sam je uradio u ps-u...

Thanks bobi :alealeee:

DarkNemos
29.7.2007, 18:29
Ljudi imam problem sa svetlima.... dakle efekat koji želim da postignem izgleda ovako (http://www.petersharpe.com/Tut12Pics/ray12.jpg) i ovako (http://www.emcken.dk/weblog/uploads/St.SulpiceChurch.jpg) a tačno koji efekat želim da dobijem je ovaj (http://geoggeol.wku.edu/awulff/475dv/MoreFun/lavalite.jpg) (slika je u veoma velikoj rezoluciji btw:)).

Help!:)

bobi
29.7.2007, 18:47
Dakle... sam si odgovorio na pitanje... svetlo i effects... :)
Napraviš svetlo, recimo neki direc light (glupo je da to radiš sa omnijem) i odeš u njegove parmatre pa u attmospheres & effects, ideš na add i izabereš volume light. Sa setup podešavaš volume light parametre, a unutar podešavanja tog directa, mogao bi da uključiš attuenation da bi video odakle počinje to volume svetlo i gde će da se završava.

DarkNemos
29.7.2007, 18:59
Dakle... sam si odgovorio na pitanje... svetlo i effects... :)
Napraviš svetlo, recimo neki direc light (glupo je da to radiš sa omnijem) i odeš u njegove parmatre pa u attmospheres & effects, ideš na add i izabereš volume light. Sa setup podešavaš volume light parametre, a unutar podešavanja tog directa, mogao bi da uključiš attuenation da bi video odakle počinje to volume svetlo i gde će da se završava.

Dobio sam taj efekat ali nisam dobio rasipanje zraka... sada onako seče bez rasipanja zraka sa strane... kako to da rešim?

bobi
29.7.2007, 19:26
Dobio sam taj efekat ali nisam dobio rasipanje zraka... sada onako seče bez rasipanja zraka sa strane... kako to da rešim?

Kakvo bre rasipanje zraka? :)

DarkNemos
29.7.2007, 20:03
Kakvo bre rasipanje zraka? :)

Ovakvo...:D

nesonjacc
29.7.2007, 20:07
Da bi dobio rasipanje zraka... Postavi senke na RAYTRACED........:kreza:

bobi
30.7.2007, 1:53
...i postavi gradient ramp mapu u projector map. Instanciraj je u mat editor i napravi ovakav nekakav gradijent (ili kakav ti već odgovara) kao što je na slici dole (moraćeš i da rotiraš jednu koordinatu za 90 stepeni).
http://img79.imageshack.us/img79/2730/volumelightux9.th.jpg (http://img79.imageshack.us/my.php?image=volumelightux9.jpg)

Drugi način je da jednostavno postaviš neki rešetkasti objekat ispred svetla, kojem ćeš, kao što nesonjacc reče da uključiš raytrace senke.

DarkNemos
4.8.2007, 15:56
Imam problem oko shortcut-ova u max-u. Dakle ranije klikom na tockic misa aktivirao sam pan view komandu a sada ne funkcionise. Resetovao sam podesavanja u customise user interface i opet isto...

A i jos jedna stvar... Kako da podesim arc rotate komandu direktno na misu? U Customise UI sam video samo podesavanja za keybord a za mis nista... Bas sam kupio novi mis sa 8 dugmeta bas zbog tog shortcut-a... falilo mi jos jedno dugme:kreza:.

Highlander
5.8.2007, 2:29
Nemam ja takav fancy miš, ali kod mene Arc rotate radi kao Alt+točkić miša...

DarkNemos
9.9.2007, 22:35
Evo stavio sam ovde da ne bi zatrpavali onu temu :D

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA necju! Ocju i ja tako! :D

Evo samo da ga nadjem dje je :D ...
Aha... evo ga! :opanachke
http://d.turboupload.com/d/2021297/bakterija.rar.html
Samo me nemojte pitati kako ima ovoliko poligona (ili kako se vecj ove linije zovu...) jer sam ih (nekako:eek:) udvostruchio ili utrostruchio :to_care:

Dakle ne trebaju ti tona omni svetla... treba ti jedno u sredini i jedno na jednom pipku. Na omni svetlu u sredini trebas dodati Volume Light, pod tabom Atmosferics and Efects.... Vidi sliku

http://img407.imageshack.us/img407/3787/problemhz8.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=problemhz8.jpg)

Tu kliknes na add i izaberes Volume Light i onda kad si dodao Volume Light obelezis ga i kliknes na Setup... i nastavis sa tutorijalom... ostalo mislim da je sve ok...

Nadam se da sam dobro objasnio...:)

rudar
9.9.2007, 23:05
Ona svjetla nisu trebala da budu tu :D ... Nego nisam mogao da utrefim vrh pipka i iznervirao se i pocheo da klikam kao lud i tako sachuvao :D:D:D... U svakom sluchaju HVALA!

E sad, neka to chami tu (probacju opet kada malo dobijem osjecjaj) a ja sam fino uzeo malo da vjezbam, onako neodredjeno... Pokushao sam da napravim jednu fotelju u sobi, i kao svjetlost od televizora... Mislim da je bar 50% odradjeno, ali imam nekih pitanja:

1. Kako da "probushim" plane (ovaj lijevo od fotelje) da bih napravio neshto kao prozor?
2. Da li je nekom problem da mi objasni svjetla?
Da objasnim pitanje:
Dakle ne znam koja svjetla da iskoristim zashta (koliko neodredjenih zamjenica:D). Napr, koje svjetlo da iskoristim za sunchevu svjetlost (kada probijem prozor:D)? Koje da koristim za sijalicu (znachi, iznad fotelje), a koje da koristim za svjetlost od televizora? Dakle, volio bih (kada neko od vas uhvati malo vremena) da mi napishe neshto tipa ovako:
omni - najčešće se koristi za to i to...
skylight (valjda je tako :confused:) - za to i to...
itd, itd...za koliko svjetala vam nije muka...
Bio bih neizmjerno zahvalan! :D
3. Na koju foru da zaoblim cjoshkove fotelje?
4. Ako neko ima neku texturu za fotelju ako moze da okachi, da ne bude ovako ruzna ;)
5. Kako da napravim na pr sliku na zidu? Kako da odredim da mi slika texture bude bash tu dje ja zelim?
To bi bilo to, a josh i da okachim shta sam do sada uradio (potpuno bez svjetala, samo patos ima (ruznu) texturu..:D, nisu mi dobro box-ovi slozeni pa vjerovatno ima ivica, ali sam izgubio malo strpljenje...)
To je to.. Hvala svima unaprijed!!!

Pozdravi! :opanachke

P.S. Zanimljivo, zaboravio sam da okachim rad :D

DarkNemos
9.9.2007, 23:19
WOW... to sto si naveo se uci godinama, ko sto rece nesonjacc, 10 godina po 10 sati dnevno:D. Procesljaj ovu temu... bobi je tu napisao tutorijale za pocetnike.... imas tut za modelovanje sobe, stvari u sobi, imas o materijalima i valjda o svetlu nesto , ne secam se :D...

Procitaj i prouci dobro ovu temu... i probaj da nadjes tutove za max... to je to....

GOKSIMASTER
9.9.2007, 23:59
MA daj to se za godinu dana moze skresat ako je neko uporan i ako ima nekog da mu pokazuje.

Highlander
10.9.2007, 0:29
Imaš na 6. i 7. strani ove teme objašnjenja za svetla koja je pisao bobi.

rudar
10.9.2007, 14:38
E ne moze ni godinu, ja cju to vrijeme da skreshem na nekih mjesec dana, i to necju ni da uchim puno radno vrijeme ;) ... Shalim se.. nego, vecj sam bio otvorio sve stranice ove teme, ali sam vidjeo da je bobi pisao neke tutorijale i da slike ne mogu da se otvore (:(), pa reko da su svi takvi.. Evo sada vidim da nisu... POzz. Hvala! :to_care:

Edit1: Evo sada chitma stranicu i shvatam da mi nema pomocji :D... Gledam shta je DarkNemos uspio da uradi poslije samo 15dana druzenja sa Max-om :eek: ... Svaka mu chast :)... A ja ne vjerujem da cje mi pomocji onaj tutorial sa prvom foteljom jer nemam slike :(... Ali ajde, probacju ;)... Stize update ove poruke za jedno 2 sata ;)

rudar
10.9.2007, 20:45
Evo javljam se... NIshta nisam uradio iako sam se opuchio istrazujucji ;)... Ove bobijeve tutoriale ne mogu da iskoristim jer na 90% pasusa pishe
"vidi sliku" a slike nema , to jest' slici je istekao rok trajanja :(... Tako da cju morati da radim tezim putem...:p

Nego, da li bi neko od vas barem probao da mi odgovori djelimichno na dva posta prije ovog?! Barem (heh, barem...:p) na 1. 3. i 5. pitanje... Oni su mi za sada prioriteti... Mislim da cju vecj za svjetla sam skontati ;), a i mislim da mi uz pomocj googla necje biti teshko da nadjem potrebne texture ;)..

DarkNemos
11.9.2007, 2:01
Pa pravljenje sobe je prosto... napravis box, dodas shell modifier, konvertujes u editable poly, obelezis linije na zidovima i konektujes, selektujes poligone i bridge-ujes i eto prozora :D:D:D... Verovatno nista od ovoga nisi razumeo sto je normalno jer ne znas nista o modelovanju. Zato treba da uradis tutove koji dolaze uz max da bi naucio osnove modelovanja, texturisanja, osvetljenja itd...

Jedna stvar koju sam naucio u vezi 3d-a je: NE POSTOJI KRACI PUT bar sto se tice ucenja.... e sad ko sto kazes da naucis da rasvetljavas za mesec dana ne bi mogao ni da je Jeremy Birn pored tebe.

Polako i stalozeno. Mlad si. Ima vremena za ucenje ako si odlucio da se bavis ovim...:)

Highlander
11.9.2007, 3:10
http://rapidshare.com/files/54824270/tut01_01.rar.html
Naučićeš nekoliko osnovnih operacija sa poligonima, Normal modifier i postavljanje pozadine... :D U arhivi je slika, btw.

rudar
11.9.2007, 13:21
Pa pravljenje sobe je prosto... napravis box, dodas shell modifier, konvertujes u editable poly, obelezis linije na zidovima i konektujes, selektujes poligone i bridge-ujes i eto prozora :D:D:D... Verovatno nista od ovoga nisi razumeo sto je normalno jer ne znas nista o modelovanju. Zato treba da uradis tutove koji dolaze uz max da bi naucio osnove modelovanja, texturisanja, osvetljenja itd...

Jedna stvar koju sam naucio u vezi 3d-a je: NE POSTOJI KRACI PUT bar sto se tice ucenja.... e sad ko sto kazes da naucis da rasvetljavas za mesec dana ne bi mogao ni da je Jeremy Birn pored tebe.

Polako i stalozeno. Mlad si. Ima vremena za ucenje ako si odlucio da se bavis ovim...:)

I ja sam htio, ali imam neku zbrljf verziju u koju nemaju tutoriali :mad:

Udjem u max-a, kliknem na help, pa na tutorials... , pojavi se pjeshchanik na sekundu i nishta se ne deshava :(:(:(:(

Nemam tutorijale!!! :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Sad cju da vidim shta si mi ti (highlander) okachio pa cju postovat noshto o utiscima i napretku ;) ...

Jedan offtopic:
Shta vam je milije, reputacija ili zahvalnica? :D

Edit1: Oho!!! Ovo je zanimljivo i korisno! Hvala gorshtak! :D ;)

nesonjacc
11.9.2007, 15:57
Nemam tutorijale!!! :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Zato odesh na Autodeskov zvanichi sajt pa se pocastish istima :D . Besplatno se mogu preuzeti sa..


http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=9861583&linkID=5604642



...... Jeste da je vec recheno, ali nije na odmet ponoviti.

rudar
11.9.2007, 18:50
Zato odesh na Autodeskov zvanichi sajt pa se pocastish istima :D . Besplatno se mogu preuzeti sa..


http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=9861583&linkID=5604642



...... Jeste da je vec recheno, ali nije na odmet ponoviti.

E prc (People of Republic China:to_care:)... ja se taman ponadah kada ono fajlovi velichine 5 cifara u kb :D...Ma nema veze, ojadicju se taj 1e da bih skinuo to u internet caffe ;).. Nego, ja imam 3Ds Max 7 a tamo nema za njega nego samo za 8... Mogu li da posluze svrsi ovi za 8-icu !?

Pozdrav!;)

nesonjacc
11.9.2007, 19:59
6-7-8-9 - isto ti dodje. :) . Osnove se nisu menjale,..

Toce
13.9.2007, 16:10
Resio sam da pomocu reactora u maxu napravim kratku scenu bilijara!:D:D:D

Animacija ce se sastojati od prvog "poteza" tj. kad se razbiju kugle, pa dok se kugle ne zaustave!

I tako ja izmodelujem sto i kugle i stap i sve lepo namestim u reactoru i oma na preview animation kad ono PRC!!!:n-cc2::n-cc2::n-cc2:

Kad animacija krene kugle nece da miruju i da cekaju da ih ona bela razbije, nego svaka na svoju stranu i bas ih briga:D i to nije sve! Kugle lebde u vazduhu!!!:icon_evil

1 slika 1000 reci, dako da, evo slike:

http://img204.imageshack.us/img204/5940/primerxl7.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=primerxl7.jpg)

bobi
13.9.2007, 16:20
Daj kuglama vremena da se nameste.
Što znači, uzmeš samo i ubaciš u reactor te kugle, pustiš da odradi dinamiku na stotinak frejmova dok se ne nameste, selektuješ sve kugle, odeš na zadnji frejm i na timelineu obrišeš sve frejmove unazad. Tako nameštene putem reactora, one bi trebalo da miruju. Sad uzmeš i izanimiraš udarac sa belom.
Naravno, pre toga daj toj podlozi concave mesh da ti kugle ne bi lebdele.

DarkNemos
13.9.2007, 18:55
Resio sam da pomocu reactora u maxu napravim kratku scenu bilijara!:D:D:D

Animacija ce se sastojati od prvog "poteza" tj. kad se razbiju kugle, pa dok se kugle ne zaustave!

I tako ja izmodelujem sto i kugle i stap i sve lepo namestim u reactoru i oma na preview animation kad ono PRC!!!:n-cc2::n-cc2::n-cc2:

Kad animacija krene kugle nece da miruju i da cekaju da ih ona bela razbije, nego svaka na svoju stranu i bas ih briga:D i to nije sve! Kugle lebde u vazduhu!!!:icon_evil

1 slika 1000 reci, dako da, evo slike:

http://img204.imageshack.us/img204/5940/primerxl7.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=primerxl7.jpg)

Ne znam sta si radio na sceni, ali jesi li smanjio Col. Tolerance? Do difoltu je namesten na 3.937. Probaj da ga smanjis na 1. Mislim da je 0.2 minimum... to bi trebalo da spreci da kugle "explodiraju". Vidi sliku...

http://img237.imageshack.us/img237/7236/reactorjm6.th.jpg (http://img237.imageshack.us/my.php?image=reactorjm6.jpg)

A to sto kugle lete u vazduhu... pa moraju da lebde zbog reactora.... i ne sme nista da se dodiruje...

Toce
14.9.2007, 14:21
@bobi
Nisam te razumeo uopste :boodala: da li bi mogao da mi malo pojasnis?

@DarkNemos
Hvala na savetu ali ne pomaze (skroz)!

DarkNemos
14.9.2007, 14:47
@bobi
Nisam te razumeo uopste :boodala: da li bi mogao da mi malo pojasnis?

@DarkNemos
Hvala na savetu ali ne pomaze (skroz)!

Bobi je rekao da pustis simulaciju da odradi posao i kad odradi da obrises sve keyframeove osim poslednjeg... i njega eventualno da vratis na pocetak...

Sve u svemu i meni se to desavalo... jednostavno napravi opet scenu... i pazi da ti kugle budu na istoj razdaljini priblizno... pa probaj opet... igraj se sa tezinama...

Nemoj da me drzis za rec ali mislim da bela kugla treba da ima vecu tezinu od svih njih zajedno...

I stavi podlogu kao inactive...

DarkNemos
27.9.2007, 13:27
Ljudi imam problem... dal je zbog viste dal je zbog kodeka nemam pojma, ne mogu da ubacim "Hercules" u material editor (ona explozija). Slike ubacuje ok ali video nikako...

E sad me zanima kako da exploziju ubacim u premiere-u? Posto tu treba explozija i opacity map za nju. Kako to da izvedem? Samo sa premiere-om znam donekle da radim... combustion mi je spansko selo (pretpostavljam da moze u njemu da se uradi).

Ili neki link za exploziju koja vec ima opacity... nemam vise pojma

:D

evanghelion
17.11.2007, 16:47
Ljudi imam par pitanja:confused:

1. S kojom verzijom maxa mogu normalno da radm na ovoj mojoj kanti iz profila (probao sam 8 ali je nemoguce da bilo sta normalno uradim zbog glupavog celerona)?
2. Koji je program najbolji za pravljenje automobila?
3. Da li neko zna nesto vise o programima Modo i Shade 8?

bobi
17.11.2007, 16:55
1. Šta znam, ja još uvek uglavnom radim u max 7 (core2duo 6300, 2GB rama), zato što se pokazao kao jako stabilan, a uz to piči kao nenormalan na mojoj mašini. Mislim da bi i ti mogao da probaš sedmicu, a ako ti i tu bude prespora (mada ne bi trebalo sa 1GB rama), možeš da probaš i 5.1 verziju.

2. Bilo koji bolji program za 3D (XSI, 3DS max, Maya, Lightwave, Blender... i td.). Možda postoji i neki striktno specijalizovan za automobile (kao što je Poser program za karaktere), ali ja se ne sećam da sam čuo za tako nešto.

3. Čuo sam za Modo, ali nemam pojma za šta služi :D Udri malko po google. :)

DarkNemos
17.11.2007, 17:03
Modo nesto svi zivi hvale da je nesto revolucionarno ili nemam pojma tako nesto... Nisam ga probao.

A za car modeling mozda bi ti bio laksi neki nurbs modeling sistem. Mozda rhinoceros, maya... tako nesto :)

Za 3d treba ti dobar procesor, dobra graficka za komotniji rad u viewportovima i dosta rama za rendering. Ja koristim max 2008 i jos nemam problema sa njim. Mada bi ti mogao neku stariju verziju da probas. Mislim da je od petice svaki max ko brat blizanac... tu i tamo neka promena ti al nista posebno :)

evanghelion
17.11.2007, 18:14
Nasao sam 6, pa me zanima kakva je ta verzija? Sto se tice modo-a nasao sam na nekom forumu da je laksi za rad i brzi a 10-30% od maxa pa evo skidam neki tut pa cu da vidim o cemu se radi.

DarkNemos
18.11.2007, 15:04
Jel zna neko kako se pravi material library? Tipa napravim mat i ocu da ga sacuvam u .mat.

bobi
18.11.2007, 15:10
U prozoru materijal editora, klikneš na onu ikonicu što ima sliku disketice, ukucaš ime i biće ti u materijalima.

galebns
18.11.2007, 15:22
Jel zna neko kako se pravi material library? Tipa napravim mat i ocu da ga sacuvam u .mat.

U materijal editoru kliknes na materijal koji hoces da ubacis u biblioteku, u meniju Material izaberes "Put to library". To uradis za sve materijale koje zelis, zatim odes u materijal brovzer i u "Browse from" cekiras "Mtl Library", onda mozes "Save as" i eto :)

Aleksandar1987
22.11.2007, 12:00
Ja sam totalni pocetnik i zeleo bi nesto da vas pitam u vezi 3ds maxa 9!
Kada recimo napravim kutiju kako od nje da isecem jedan deo i kako da izaberem od kog materijala ce ta kutija da bude?
Molio bi vas da sto pre odgovorite!

Hvala unapred POZZ!!!!

Toce
22.11.2007, 12:20
Ja sam totalni pocetnik i zeleo bi nesto da vas pitam u vezi 3ds maxa 9!
Kada recimo napravim kutiju kako od nje da isecem jedan deo i kako da izaberem od kog materijala ce ta kutija da bude?
Molio bi vas da sto pre odgovorite!

Hvala unapred POZZ!!!!

Pa obrni ovu temu od pocetka i bice ti jasno kako da modelujes, stavljas materijale i svetla...

:ciao:

Aleksandar1987
22.11.2007, 17:38
Evo moja prva dva rada u 3ds maxu!:D
Samo ne znam kako da ubacim materijal! Jel moze neko to da mi kaze!!!:D


http://img406.imageshack.us/img406/9651/rad1gu1.jpg (http://imageshack.us)


http://img111.imageshack.us/img111/1449/casarh3.jpg (http://imageshack.us)

Highlander
22.11.2007, 18:30
Mnogo su ti duboke ove rupe za cigare.
Što se tiče materijala, pritisni M na tastaturi i tako otvori Material Editor. Zatim klikni na polje sa bojom gde piše Difuse i odaberi onu koja ti se svidja. Da bi dodelio objektu materijal, jednostavno klikni na loptu, zadrži i prevuci na tvoj objekat. :)

P.S. Eksperimentiši sa drugim opcijama i parametrima. Otvori "reference" da bi ti bilo jasnije šta radiš.

Aleksandar1987
22.11.2007, 19:35
Mnogo su ti duboke ove rupe za cigare.
Te rupe su namenjene za dve cigare!!! :D

Od materijal ne mogu da nadjem vodu i staklo!!!

DarkNemos
22.11.2007, 21:46
Overi moj blog

http://extremecg.blog381.com/

Nacices izmedju ostalog i video tut gde sam modelovao pikslu i postavljao materijale i render.

Moze da ti pomogne. A ove rupe na piksli su mnogo duboke bre :D Nece valjda jedna pljuga da jasi drugu :D:D:D

POzz :)

masteri
24.11.2007, 18:40
Konacno sam se odkopao malo vremena pa sa odlucio da ga potrosim na 3dsmax:D.
Nego posto sam potpuni pocetnik odakle bi bilo dobro da pocnem.
Skinuo sam sa interneta Lynda video trening za 3ds max 9.Da li odatle ili tutori iz samog 3Ds maxa ili neceg treceg?

Hvala

DarkNemos
24.11.2007, 18:51
Konacno sam se odkopao malo vremena pa sa odlucio da ga potrosim na 3dsmax:D.
Nego posto sam potpuni pocetnik odakle bi bilo dobro da pocnem.
Skinuo sam sa interneta Lynda video trening za 3ds max 9.Da li odatle ili tutori iz samog 3Ds maxa ili neceg treceg?

Hvala

I trebaju ti jos dve plavuse da te hlade tok ti ucis :D

Salim se. Treba ti samo jos vreme i strpljenje i volja :)

Aleksandar1987
29.11.2007, 1:11
Evo ga moj novi rad! :D Sta kazete?:D
http://img519.imageshack.us/img519/7228/piksla1zk2.jpg (http://imageshack.us)

DarkNemos
29.11.2007, 2:56
Ovo ce zvucati jako lose ali je iskreno....

Rad ti je jako los! Vidim koristio si neki od smooth modifikatora (Mesh Smooth, Turbo Smooth) koji su ti napravili *****e na dnu piksle. To je zato najverovatnije tu imas samo jedan poligon (ili kako se vec zove poligon sa vise strana tj verteksa). Uopste ti nije potreban smooth modifikator za obicnu pikslu. Nisi pogledao onaj video sto sam ti rekao.

Shader je takodje los. Ne mogu da provalim da li ti je model unisten pa dobijas te deformacije ili ti to radi shader ili oba. Piksla treba da bude ili od stakla, ili od plastike, ili od neke keramike a ovo ne lici ni na jedno od pomenutih.

Nemoj da te to razocarava. Svi smo u pocetku pravili *****a (ja ih jos uvek pravim). Sednes, malo procitas, puno radis i videces napredak. :)

NightWolf
29.11.2007, 22:02
Pozdrav svima, radim oko 3 meseca u max-u... i napravio sam nekoliko radova, pa mi recite sta mislite(neki su uradjeni preko tutoriala al nisam tacno pratio tutorial...a neke sam sam pravio).

http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Piksla.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Star.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/TemplarShield.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Shortsword3.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/ShieldSword.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Planine.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Crystal02.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Kosarkaskalopta.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Crystal.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Royal_Sword02.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Excalibur2.jpg

Aleksandar1987
29.11.2007, 22:58
Svaka cast majstore!!!!:D Ja nikada necu ovako raditi!!:D Mozda jednog dana!:)

NightWolf
30.11.2007, 0:29
Svaka cast majstore!!!!:D Ja nikada necu ovako raditi!!:D Mozda jednog dana!:)
hvala... mada za 3 meseca bi trebao da znam vise. Veruj mi naucices i ti ako budes uporan

Sarmica
30.11.2007, 1:01
Mene bi zanimalo sledece: kako da u box-u napravim rupu na jednoj strani, oblika cilindra a bez koriscenja boolean-a posto posle njega ne moze nista vise da se uradi. Ako je to uopste moguce. Hvala unapred.

bobi
30.11.2007, 1:13
ohohooo... :D ...stigli novi radovi :)

@Aleksandar1987
Nije loš model. Za staklenu pikslu, predložio bih ti da za mat iskoristiš običan raytrace materijal (ne mapu, nego materijal), U tom raytrace materijalu čekiraš mu 2 puta tamo gde piše reflect dok se ne pojavi natpis fresnell, za transparency mu podesiš umesto crne, skoro belu boju (providnost). I to bi trebalo da je to. :)
Što se tiče modela i lošeg smootha, probaj da preko celog modela dodaš smooth modifikator i da čekiraš ono autosmooth. Ako to ne pomogne, daj mrežu pa da vidimo.

@NightWolf
Odlično je za 3 meseca!
Elem, najmanje mi se sviđa onaj štit. Ne treba ti ona tekstura zemlje na štitu.
Sad ću brzo da prođem preko svih radova, pošto će da mi zagori piletina, ako uskoro ne odem. :D

Piksla...
...da bi izbegao "ono malo crno", uključi mu u opcijama materijala onaj max2.5 superstar.

Šuriken...
...je super, premda bi mogao malko da mu chamferuješ ove najoštrije ivice. Uvek chamferuj, čak i kad je oštro, jer ćeš samo tako uspeti da dobiješ tanani sjaj na oštrici, i to će ti objekat učiniti realnijim.

Štit...
...za štit sam ti već rekao

Ostalo...
Mač (nož?), mogu da kažem da mi se generalno sviđa. Tutorijal za planine si ok odradio, svaka čast...ona zvezfa ne znam šta je ali cool izgleda... a košarkaškoj lopti hvali malo bolje osvetljenje, da se donji deo ne stapa sa crnilom, recimo.

Piletinaaaa!!! :eek::D

3dM@niak
30.11.2007, 2:15
savet od mene kao vecitog smaraca sto se neta tice je da snimas jpg slika kad ih saljes na net... png slike su povelike :) inace dobrodosao i na 3d deo foruma a i u svet 3d frikovanja :D :) citamo se ;)
radove ti je bobi vec pregledao i sve ti rekao tacno kak treba tako da ne bih se ponavljam :)

NightWolf
1.12.2007, 0:26
ohohooo... :D ...stigli novi radovi :)

@Aleksandar1987
Nije loš model. Za staklenu pikslu, predložio bih ti da za mat iskoristiš običan raytrace materijal (ne mapu, nego materijal), U tom raytrace materijalu čekiraš mu 2 puta tamo gde piše reflect dok se ne pojavi natpis fresnell, za transparency mu podesiš umesto crne, skoro belu boju (providnost). I to bi trebalo da je to. :)
Što se tiče modela i lošeg smootha, probaj da preko celog modela dodaš smooth modifikator i da čekiraš ono autosmooth. Ako to ne pomogne, daj mrežu pa da vidimo.

@NightWolf
Odlično je za 3 meseca!
Elem, najmanje mi se sviđa onaj štit. Ne treba ti ona tekstura zemlje na štitu.
Sad ću brzo da prođem preko svih radova, pošto će da mi zagori piletina, ako uskoro ne odem. :D

Piksla...
...da bi izbegao "ono malo crno", uključi mu u opcijama materijala onaj max2.5 superstar.

Šuriken...
...je super, premda bi mogao malko da mu chamferuješ ove najoštrije ivice. Uvek chamferuj, čak i kad je oštro, jer ćeš samo tako uspeti da dobiješ tanani sjaj na oštrici, i to će ti objekat učiniti realnijim.

Štit...
...za štit sam ti već rekao

Ostalo...
Mač (nož?), mogu da kažem da mi se generalno sviđa. Tutorijal za planine si ok odradio, svaka čast...ona zvezfa ne znam šta je ali cool izgleda... a košarkaškoj lopti hvali malo bolje osvetljenje, da se donji deo ne stapa sa crnilom, recimo.

Piletinaaaa!!! :eek::D

Hvala... Kosarkaska lopta je moj 2 rad i nisam znao bas da modelujem pa sam kosarkasku loptu radiopreko tut-a... Hvala i za chamfer savet.

NightWolf
1.12.2007, 0:28
savet od mene kao vecitog smaraca sto se neta tice je da snimas jpg slika kad ih saljes na net... png slike su povelike :) inace dobrodosao i na 3d deo foruma a i u svet 3d frikovanja :D :) citamo se ;)
radove ti je bobi vec pregledao i sve ti rekao tacno kak treba tako da ne bih se ponavljam :)

Ok snimacu kao .jbg od sada. thx za dobordoslicu. citamo se :D

Aleksandar1987
1.12.2007, 22:16
Imam jedno pitanje u vezi materijala! Kada materijal treba da izaberem sta treba da kliknem kada udjem u MAP?

Aleksandar1987
1.12.2007, 23:30
Pozdrav svima, radim oko 3 meseca u max-u... i napravio sam nekoliko radova, pa mi recite sta mislite(neki su uradjeni preko tutoriala al nisam tacno pratio tutorial...a neke sam sam pravio).

http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Piksla.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Star.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/TemplarShield.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Shortsword3.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/ShieldSword.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Planine.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Crystal02.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Kosarkaskalopta.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Crystal.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Royal_Sword02.png
http://i223.photobucket.com/albums/dd27/Nexus_93/Excalibur2.jpg

Kako si uradio sare na kosarkaskoj lopti?

Aleksandar1987
2.12.2007, 15:46
Evo konacno sam uradio! Sta sad kazete? :D

http://img146.imageshack.us/img146/4707/piksla1mn5.jpg (http://imageshack.us)

NightWolf
2.12.2007, 17:17
Kako si uradio sare na kosarkaskoj lopti?

Ne secam se... kao sto rekoh radio sam preko tutoriala.. davno

Sarmica
10.12.2007, 22:11
Zasto kada stavim skylight i uklucim senke se ne vidi da materijali imaju specular level?

3dM@niak
10.12.2007, 22:55
zato sto skylight nije obicno diffuse/ambient/specular svetlo. skylight osvetljava scenu kao Skydome (kupola koja predstavlja nebo). Stoga, posto nema usmerenog svetla, ne moze biti ni speculara :) dodaj uz taj skylight jos jedan direct, pa ces imati to sto ti treba :)

uros@3D
11.12.2007, 19:40
Skylight bi se mogao smatrati kao pomocno svetlo jer on u stvari predstavlja bounce svetlosti od oblaka koja potice naravno od primarnog izvora - Sunca. Tako sam ja to skapirao. On "rasipa" svetlost i zato ima samo jedna senka tacno na sredini objekta. Kada se radi scena na otvorenom i pri tom je oblacno onda se koristi samo skylight jer nema Sunca medjutim kada je vedro tu je i skylight i jedan direct kao sto M@niak rece jer on najbolje simulira Sunceve zrake. :opanachke

@ Aleksandar

Nije ti losa pepeljara samo ti se mesh malo naguzvao na dnu, verovatno zbog manjka poligona, chamferuj malo na ivicama.

Sarmica
15.1.2008, 22:39
Nesto mi max pobrljavio, resetovao sam ga i opet nista, jedino mi preostaje da reinstaliram max. Ili neko zna u cemu je stvar. Evo i slika
http://i253.photobucket.com/albums/hh49/pleblanac/th_3dMaxProblem.jpg (http://i253.photobucket.com/albums/hh49/pleblanac/3dMaxProblem.jpg)

galebns
16.1.2008, 0:20
Customize > Load User Interface pa ucitaj default (nalazi se u direktorijumu UI). Oce to nekad ne znam zasto ali nije nista strasno ;)

Sarmica
16.1.2008, 0:38
E 'fala. A ja se uplasio da cu morati da reinstaliram.

Wolverine
25.1.2008, 12:00
Da li su za 3DS Max 2008 (za potpun program) potrebna oba DVD-a? Da nisu na 2. dvd-ju neki dodaci i tutorijali?

elemirac
27.1.2008, 2:33
Na drugom DVD-u ti je instalacija Vault-a (nepotrebno), Data management server (nepotrebno), Design review (nepotrebno), Inventor 11 client upgrade (nepotrebno) i gomila samples-a, scena, slika i filmova koji mogu biti korisni, ali za samu instalaciju max-a dosta je prvi DVD. Inace, za one koji ne znaju - prvi DVD je oko 1.8GB, a drugi punih 4.7GB

Dragan_KI
11.3.2008, 15:19
Pozdrav svima na forumu. Posto sam instalirao 3ds Max 9 pre par dana treba mi savet odakle da pocnem sa ucenjem. Ako neko ima neki tutorijal za pocetnike ili knjigu u pdf-u na srpskom bilo sta sto bi moglo da koristi apsolutnom pocetniku neka se javi. HVALA

3dM@niak
12.3.2008, 1:16
tesko ces naci nesto na srpskom. U maxu imas help i tutoriale, to ti je najbolje za pocetak. takodje pregledaj ovu temu, ima mnogo pametnih stvari. nema smisla da svaki put kad neko otvori max dodje na forum, nadje temu u kojoj su pocetnicima objasnjivane stvari na 11 strana, i bez da to procita, pita dal neko nesto zna na tu temu :D pa da ne zna, ne bi bilo 221 post pre toga :D
mislim, zezam se sad, opusteno skroz, al cisto eto, pregledaj temu, ima dosta korisnih stvari, pregledaj ceo 3d forum u ostalom, potrazi bobijeve postove, highlanderove.. mozda i od mene izvuces negde nesto pametno, ko zna sta sam sve i radio i kucao :D tako da - ima ljudi koji se time bave, pa ima i nesto znanja iskucanog na srpskom, al sve je to na kraju krajeva malo. dakle bez engleskog ce tesko ide. Znam jednog lika iz Kikinde koji isto radi 3d, on nije los uopste, moje godiste, pa sad ne znam kolika je kikinda, mozda mozes da ga iscimash kad ti neshto zatreba..

eto toliko od mene za sad :) dobrodoshao, i nemoj da odustajesh, treba punooo da se radi... mnogi odustanu brzo, neki malo sporije, al kad se savlada zanat kolko tolko, onda je zaista lepa i nadasve korisna stvar :)

bobi
12.3.2008, 17:00
Pozdrav svima na forumu. Posto sam instalirao 3ds Max 9 pre par dana treba mi savet odakle da pocnem sa ucenjem. Ako neko ima neki tutorijal za pocetnike ili knjigu u pdf-u na srpskom bilo sta sto bi moglo da koristi apsolutnom pocetniku neka se javi. HVALA

Pa imaš u samom maxu tuto... ohhh... this is patetic. :paranoia:

Ne znam... ne radim u maxu :D

masteri
3.4.2008, 20:17
Poz drustvo,

upravo radim neki tutor i zastao sam kod stavke 4

4.Copy this rectangle that you created and uncheck Enable in Rendering and Viewport. After that apply Edit Mesh and Shell modifier with 10cm Inner Amount.


Evo ga i link:
http://www.truecg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=1

Hvala

fskpzns
3.4.2008, 20:22
Ne znam sta ti konkretno nije jasno....

Selektuj taj rektangle, pritisni shift i drzeci levi taster misha, pomeri ga gde treba. Onog trenutka kad pustis mish iskocice ti prozorci da napravis kopiju, das ime i koju vrstu kopije zelis. Izaberi COPY.

U modifier panelu imas oba modifajera EDIT MESH i SHELL. To je to

Toce
17.4.2008, 13:14
Kako da stavim blueprint u viewport, a da ne bude pixelast (al' sam srocio :D ). Znaci imam sliku ~3000x1000px i kad je stavim, u maxu izgleda kao da je slika od 800x600px razvucena na velicinu originala!

galebns
17.4.2008, 13:47
Kako da stavim blueprint u viewport, a da ne bude pixelast (al' sam srocio :D ). Znaci imam sliku ~3000x1000px i kad je stavim, u maxu izgleda kao da je slika od 800x600px razvucena na velicinu originala!

EVo vako :) meni Customize>Preferences>tab Viewports>Configure Driver i tu otkacis "Match Bitmap Size As Closely As Possible".

EDIT: Cisto da znas da tako koristis vise memorije.

EDIT EDIT: Kad to uradis, klikni na Reload u mat editoru kod teksture.

Toce
17.4.2008, 18:06
Radi savrseno. Ovo ce mi mnogo pomoci!!!
:ciao:

Toce
8.6.2008, 23:10
Jedna molba od strane mene (:D):
Da li neko moze, ako zna, da postavi neki dobar tutorial za osvetljenje enterijera? Znam, znam, sad ce svi da me upute na Google, ali vec sam bio tamo i nasao 1000057 raznih tutoriala za ono sto meni treba, vec sam dobar deo njih presao, ali to nije nista kvalitetno, kazu mi ono sto vec znam. Nastavicu da ih pretrazujem, ali posto ih ima mali milion reko da pitam vas, mozda neko od iskusnih Max-era ima na hardu neki excellent tutorial koji bi mogao da mi pomogne.

:ciao:

DarkNemos
9.6.2008, 0:52
Jedna molba od strane mene (:D):
Da li neko moze, ako zna, da postavi neki dobar tutorial za osvetljenje enterijera? Znam, znam, sad ce svi da me upute na Google, ali vec sam bio tamo i nasao 1000057 raznih tutoriala za ono sto meni treba, vec sam dobar deo njih presao, ali to nije nista kvalitetno, kazu mi ono sto vec znam. Nastavicu da ih pretrazujem, ali posto ih ima mali milion reko da pitam vas, mozda neko od iskusnih Max-era ima na hardu neki excellent tutorial koji bi mogao da mi pomogne.

:ciao:

Kao prvo reci ljudima koji render engine te zanima. Nije isto rasvetljavanje u mental ray i u vray i u scanline-u i u brazilu i da ne nabrajam vise :dedica:

Toce
9.6.2008, 9:21
Kao prvo reci ljudima koji render engine te zanima. Nije isto rasvetljavanje u mental ray i u vray i u scanline-u i u brazilu i da ne nabrajam vise :dedica:

Sorry, my bad! Sve renderujem u scaneline-u, default Max-ov renderer.
:D :ciao:

galebns
9.6.2008, 9:59
Probaj tutorial na ovom linku. Nije los :)

http://www.3dk.org/tutorial/3ds-max-Lighting-with-standard-max-lights.html

Toce
9.6.2008, 22:54
Probaj tutorial na ovom linku. Nije los :)

http://www.3dk.org/tutorial/3ds-max-Lighting-with-standard-max-lights.html


Hvala, tut je dobar, ali nije za ono sto je meni trebalo. Ali kad sam ubacio moje, skromno, predznanje i malo improvizovao dobio sam sasvim solidan render. Dajem sliku da vidite.

DarkNemos
10.6.2008, 2:07
Senke sinak senke :D

Nemas nigde senke :)

Toce
10.6.2008, 9:56
Ups, Zaboravik da ih ukljucim.
Evo sa senkama.

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/SAV2.jpg

bobi
11.6.2008, 0:13
Nije loše za početak (i svaka čast da interijer uradiš u scanline-u, što je ultra težak zadatak)... elem, scena definitivno previše gori žuto, a senke se gotovo i ne vide.

Prvo reši da li će sunce da ti bije kroz prozor ili neće.
Predlažem ti da za početak uradiš varijantu gde nećeš da imaš sunce koje ti bije kroz prozor.
Dakle, kao prvo sakrij zavesu (posle ćeš da je staviš) i uzmi napravi recimo 6 instanciranih omnija i stavi ih malo iza prozora (vani, tj. napolje)...
Neka oni budu u ovakvom rasporedu:
* * *
* * *

Daj tim omnijima recimo jačinu od 0.4, oboji ih u neku nežno plavu boju, uključi im shadow map senke i u shadow map parametars podesi size (rezoluciju-oštrinu) na 512, sample range na recimo 8 (jačina blura senke) i bias na 0 (bias uvek stavljaj na nula, on označava koliko je senka udaljena od objekta).

Uhvati sad svih tih 6 omnija i iskloniraj ih. Tako ćeš dobiti novih 6 omnija koji su međusobno instancirani. Pomeri te nove omnije unutar sobe (ali i dalje blizu prozora)... daj im jačinu na recimo 0.2, size na 256, sample range na 16... znači da dobiješ dosta blurovanije senke...

Iskloniraj te omnije u još jedan niz omnija i pomeri ih jako blizu kamere, ili čak iza kamere... jačina nek im bude 0.1 ili 0.07, size 256, sample range 32...

Nadam se da shvataš princip. Trebaš ređati te serije omnija i kako koja serija prodire u sobu tako treba imati manji intenzitet i blurovaniju senku... da se oseti kako svetlost prodire u sobu, to je poenta.

Verovatno ćeš neki od ovih parametara morati da menjaš (možda ćeš intensity morati da smanjiš ili da povećaš), ali igraj se sa parametrima, isprobavaj...

Ajde uradi to sa 3 serije omnija (3*6), pa okači da vidimo kako izgleda (ima posle još dosta da se radi).

bobi
11.6.2008, 1:02
P.S.

Evo jednog rendera kojeg sam davno odradio identičnom tehnikom kojom sam opisao u prethodnom postu.
(I ja sam doduše zaboravio da uključim senku na glavnom svetlu :D )

http://www.sk.co.yu/forum/showpost.php?p=133608&postcount=127

Toce
11.6.2008, 11:25
Evo verzije sa 3x6 omnija:

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/OutLights-On.jpg

Evo verzije sa 2x6 omnija (oni napolju iskljuceni):

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/OutLights-Off.jpg

Renderovao sam i bez spoljnih svetala zbog cudnih/nerealnih senki koje prave.

DarkNemos
11.6.2008, 12:52
Evo verzije sa 3x6 omnija:

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/OutLights-On.jpg

Evo verzije sa 2x6 omnija (oni napolju iskljuceni):

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/OutLights-Off.jpg

Renderovao sam i bez spoljnih svetala zbog cudnih/nerealnih senki koje prave.

Lepo. Drugi je bolji od prvog :)

Toce
12.6.2008, 0:06
Evo malo sam vezbao Bobijevu tehniku osvetljivanja enterijera. Moram da kazem: "Bobi, svaka cast!":tapsh:

Evo i vi da vidite:

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/Sobicak-Centar.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/Sobicak-Dole.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/Sobicak-Gore.jpg

3dM@niak
12.6.2008, 0:31
Meni tu fali bounce od plafona koji je ipak prilicno jako obojen, a i deluje preslabo svetlo unutra s obzirom na sliku napolju. jaca boja, ostrija slika, veci kontrast.
Takodje, uvek vodi racuna kad radis realizam da uvek, osim svetla, pazljivo ispratish i modeling. Recimo taj prozor se bash vidi da ne valja... lepo uradi letvice i sve pa ga sklopi kako valja... kada je model dobar, i clay render izgleda realno :) A jos ako je tu dobra diffuse textura - vec si na pola puta do realnog :)
-Edit-
I da, zaboravih, gde ti je staklo na prozoru? :D

Toce
12.6.2008, 10:38
Mozes li malo da mi pojasnis sta ne valja sa prozorom? I kako da napravim staklo? Prvo sam u refraction slot stavio raytrace, ali se onda nista nije videlo, kao da nema stakla. Onda sam stavio raytrace u reflection slot i stavio opacity na 25 i meni tako izgleda OK. Da li ima neki bolji nacin za to?
:ciao:

bobi
12.6.2008, 11:16
Jesi li ovo iz mnaxa snimao u jpg?
Ako jesi, nemoj to nikada da radiš, jer max ima očajan jpg... renderuj i snimi u bmp ili tga (ili tiff za alphu) i onda u photoshopu otvoriš tu sliku i ideš na save for web, pa snimiš u jpg.

Inače, nije loše...

Ti omniji koji su ti iza prozora treba da imaju blurovaniju senke (digni sample rate), a mogao bi da počneš i da koristiš fill lights.
Staviš po sredini poda jedan omni i obojiš ga u boju sličnu podu i ili excluduješ pod (da ne osvetljava pod), ili ga zavučeš da bude jako malo ispod poda (ako ti je pod box, onda ga stavi u sredini, između gornjeg i donjeg poligona, tako da zraci mogu da prolaze). U advanced effect isključiš mu specular.
E sad, uključiš mu far attuenation (čekiraš samo ono use) i zadnji parametar pojačavaš dok skoro ona lopta oko omnija ne obuhvati skoro celu sobu (osim ćoškova). Time si rekao da jačina zraka opada sa rastojanjem.
Taj omni treba da ima jačinu oko 0.2 ili 0.3 (mislim, nema pravila, pa isprobavaj).
Naravno, daš tom omniju shadow map sa jako blurovanim senkama (size 256, sample range 32).

Isto to uradiš sa zidom koji je naspram tvog prozora (paralelan) i sa plafonom i sa zidovima koji su levo i desno od prozora... sa svim zidovima, osim sa onim zidom gde je prozor (on ionako treba da je malko tamniji).

Vodi računa da ćoškovi u sobi treba da budu malko tamniji, pa pojačavaj i podešavaj svetlo u skladu sa time (imaš onaj light lister, za lakšu kontrolu).
Ako ti se učini da je soba dobro osvetljena, ali joj ipak hvali malo "mraka" po čoškovima, ima i za to dobra fora. Fora je da staviš po jedan omni po ćoškovima, uključiš attuenation da bi im ograničio zrake i daš im negativnu vrednost (-0.5 ili tako nešto). I tako fejkuješ zatamnjenje. :)

Ja bih skinuo refleksiju na ovom podu... taman mi soba deluje onako lepo isprljana.

Toce
21.6.2008, 23:26
Opet mi treba pomoc.
Poceo sam da pravim gitaru (opet), ali sad je pravim tako da bude sto bliza pravoj stvari. Evo oko cega mi treba F1:
1. Gitaru/e pocinjem modelovati tako sto uzmem spline i nacrtam oblik gitare i onda to extrude-ujem, ali onda je gornja strana gitare samo 1 poligon tj. nema mreze (videti sliku). Da li postoji drugi nacin da pocnem da je modelujem, a da je bolji od ovoga?
2. Za sve rupe i udubljenja sam koristio ProBoolean alatku (znam da svi pricaju da je Boolean djavo). Da li za to postoji drugi/bolji nacin?
Hvala i pozdrav.
:ciao:

Highlander
22.6.2008, 1:00
Ja tu ne bih ništa dirao... :) Šta fali što je jedan poligon, ako ti zafali neka linija, konektuješ vertexe i to je to. Što se tiče booleana, u novijim verzijama je prilično bolji nego u prethodnim. Ako napravi neke suvišne linije, jednostavno ih očistiš pomoću backspace-a (nikako delete), s tim što mora jedna da ostane. I vodi računa da ti se ne preklope vertexi. ;)
PozZ

DarkNemos
22.6.2008, 11:26
Što se tiče booleana, u novijim verzijama je prilično bolji nego u prethodnim. Ako napravi neke suvišne linije, jednostavno ih očistiš pomoću backspace-a (nikako delete), s tim što mora jedna da ostane. I vodi računa da ti se ne preklope vertexi. ;)
PozZ

Ja sa proboleanom imam bas negativna iskustva. Kad god sam radio sa njim, kad isecem objekat nestane sa scene i ostane mozda jedan verteks ili poligon. :(. Sa starim boleanom tih problema nisam imao :)

galebns
22.6.2008, 12:05
To se i meni desavalo doks nisam skontao sta je problem. U stvari to je bag a ne greska sa tvoje strane. Da ti ne bi nestali objekti, potrebno je da svi objekti koji ucestvuju u ProBoolean-u budu jednoelementni ako me razumes. Znaci da su svi objekti od jednog elementa. Ako imas viseelementne objekte prvo sve njegove elemente ucini posebnim objektima (detach). Kad to uradis nece nestajati objekti. :)

Toce
22.6.2008, 12:17
Evo zavrsio sam telo gitare (sem tremola). Sta mislite?

http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/JEM777LNG.jpg

ps. Tremolo je jako tesko sa slika izmodelovati, ali za par dana cu dobiti gitaru sa takvim tremolo-m, pa cu to tad zavrsiti.

Toce
5.7.2008, 21:14
I need help!
Kako da od ovoga
http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/forum1.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk34/T-O-C-E/forum2.jpg
napravim ovo (any amount of help will be appreciated)