PDA

Prikaži potpunu verziju : Intervju za praksu/posao


Teva
7.10.2012, 9:34
Ovako, prijavio sam se za praksu u jednu malo bolju firmu, i ušao sam u uži krug tj. treba da odem na intervju sa inženjerima.

E sad nikad pre nisam išao ni na šta slično pa me interesuje da li neko može da mi kaže šta je to zapravo, šta pitaju, i na šta treba da obratim pažnju?

Tražili su poznavanje objektno orjentisane paradigme tako da cenim da će mi tražiti provere poznavanje OO jezika, ali kakve su te provere generalno? Da li bi trebao da obnavljam algoritmiku ili se samo traži poznavanje koncepta objektno orjentisanog programiranja, pa će da me ispitiju šta je klasa itd...

Hvala :)

EclipsE
7.10.2012, 10:40
Ako si poslao CV i ušao u uži krug verovatno će biti HR interview prvo... Btw da ne ideš možda kojim slučajem sutra u 14h na informativni razgovor? :D

Teva
7.10.2012, 10:51
Možda :P
Znam već kako idu intervjui :D Al me više brine onaj sa inženjerima zadnji :D

Malo sam se raspitao već kako ide, kaže da se prijavilo propast ljudi i kao svi su dobri, i da će praksa da se ponovi, fazon primiće sad 10ak, pa onda posle NG odma još 10ak i tako u krug.. :D

Su ti zakazali onaj prvi intervju ? :P

EclipsE
7.10.2012, 10:55
Primiće 10tak? Keep dreaming :D Jednog ili dvoje najviše, but that's it...

Nisu zakazali individualan razgovor još... ne samo meni, već i ostalim koje znam da su ušli u uži krug.

Teva
7.10.2012, 10:58
E pa vidiš ja znam ljude koji su bili na razgovoru ;)
I ako budemo kojim slučajem radili tamo zajedno, nikad ne sumnjaj u moje informacije :P

Bokile
7.10.2012, 11:04
Aj noge polomili,pa se javili.

Teva
7.10.2012, 11:08
Ma daj ja prvo da se spremim kako valja za to :D Pa ćemo lako da lomimo noge posle xD

Ivan452
7.10.2012, 12:29
Ono sto si napisao u CVju da znas to moras da znas.
Ponovi osnovne koncepte OOP-a (enkapsulacija, nasledjivanje itd) i ponovi osnovne algoritme za sortiranje i pretrazivanje. Ono sto kod nas na intervjuima vole da daju jeste da zamenis vrednost promenljivama bez upotrebe pomocne promenljive.

Medjutim, kako je to praksa verujem da ne ocekuju oni da ce im doci iskusni programeri, sa gomilom znanja.
Fokusiraj se na druge aspekte intervjua. Nemoj da budes preterano nervozan, uplasen, smanji tremu, polako i jasno pricaj, nemoj se preterano upustati u pricu o licnom zivotu, i glavno - budi kulturan i uctiv.
Lako se nalaze ljudi koji znaju ili ako ne znaju brzo mogu da nauce posao. Problem je naci 'normalne' ljude sa kojima ces da radis.

Teva
7.10.2012, 12:37
E ovo je već korisno, ako ima još ovakvih predloga bilo bi super :)

Hvala :)

ivan90BG
7.10.2012, 18:53
Imam za vas jedan prijateljski predlog.

Mi IT-evci bi trebali da se međusobno pomažemo. Nebi bilo loše da, kad neko sazna da će njegova firma (ili neka druga za koju znaju) da zapošljava nove programere, postavi ovde na forumu taj oglas (naravno u što kraćem roku od objavljivanja). Ako iz bi lo kog razloga ne sme javno da ga objavi, možda bar da ga pošalje na PM ljudima za koje se zna na forumu da su programeri.

MG-RAY
8.10.2012, 10:15
Onda ću ja da dam prvi prilog. :D

http://pcpress.info/takmicenje-u-programiranju-pstech-apply/

Bokile
8.10.2012, 15:26
http://static.fjcdn.com/pictures/C++.+http+www.loadingartist.com_a2312a_4148281.png

Skols
8.10.2012, 17:17
Imam za vas jedan prijateljski predlog.

Mi IT-evci bi trebali da se međusobno pomažemo. Nebi bilo loše da, kad neko sazna da će njegova firma (ili neka druga za koju znaju) da zapošljava nove programere, postavi ovde na forumu taj oglas (naravno u što kraćem roku od objavljivanja). Ako iz bi lo kog razloga ne sme javno da ga objavi, možda bar da ga pošalje na PM ljudima za koje se zna na forumu da su programeri.

Odlican predlog,al` ajde da vazi za sve IT-evce,ne samo programere :)
Kao i npr saveti tipa: Ne idite u tu i tu firmu,prevaranti su i sl..

ivan90BG
8.10.2012, 17:28
E to, treba nam jedan tapet za firme sa bahatim rukovodstvom.

Bokile
8.10.2012, 17:30
Ja mogu da kažem za jednu sa lošim rukovodstvom,znam da zapošljavaju pa da se neko ne zezne.

Al ne znam kolko je pametno.

voodoo_
9.10.2012, 10:21
Reci slobodno.

zokocx
9.10.2012, 11:23
Ja mogu da kažem za jednu sa lošim rukovodstvom,znam da zapošljavaju pa da se neko ne zezne.

Al ne znam kolko je pametno.

Stavi informaciju u neki rebus ili binarno ovde, cisto da ih google ne odvede ovde.
Btw. svi smo ovde anonimni (manje vise), valjda te ne znaju po nick-u sa foruma.

Bokile
9.10.2012, 13:27
okej.Firma se zove http://www.danone.ie/SiteImages/Common/logo_Evian.gif

Nalaze se u ulici koja je na dnu strane.
Radis ko crnac,boris se sa skrivenom piraterijom,radio tamo 6 meseci,gazda zavlacio za pare,terenski rad,za tih 6 meseci ja dobio 3 hiljade dinara.
Ne ponovilo se.

Skols
29.10.2012, 16:58
Malo da osvezim temu..O nezaposlenosti u Srbiji je vec dosta puta pricano i svi smo upoznati sa problemom kako naci posao..ja vec dugo konkurisem na razne ponude vezane za IT struku (sistem administrator i sl,ne programiranje) i samo par njih se udostojilo da odgovori nama koji smo konkurisali da nismo prosli.Ono o cemu sam hteo da kazem,da je veoma veliki broj IT strucnjaka koji NE MOGU da dobiju posao,konkurencija je bas-bas velika..Npr:oglas za PTT Srbije,treba im 10 radnika vezano za IT (odrzavanje i vodjenje IT sektora/ili tako nesto) prijavilo se skoro 650ljudi ili,jedna privatna firma radi video nadzor,celokupan IT sistem i sl,na 1 mesto prijavilo se 380 ljudi,svi sa iskustvom i diplomom...

Spram situacije,jedna leepa pesmica za raspolozenje:

http://www.youtube.com/watch?v=fOg7mj1_-sk

GrimReaper
30.10.2012, 4:15
Onda ću ja da dam prvi prilog. :D

http://pcpress.info/takmicenje-u-programiranju-pstech-apply/

Wat? Bez uvrede ako si deo tog tima, ali ako neko već ima projekat za koji misli da je održiv na tržištu, bolje da ga odmah postavi na Android Market ili Apple Store, nego da ga radi za pišljivih 500 evra, uz rizik da mu ideju ukrade i zarade mnogo više na njoj. Iskreno, smrdi mi na prevaru.

Neky
6.11.2012, 18:26
Link Group traži PHP programera:

http://ompldr.org/vZzV6eQ

Nemam veze sa ovim oglasom, samo prenosim vest.

MG-RAY
7.11.2012, 1:03
Wat? Bez uvrede ako si deo tog tima, ali ako neko već ima projekat za koji misli da je održiv na tržištu, bolje da ga odmah postavi na Android Market ili Apple Store, nego da ga radi za pišljivih 500 evra, uz rizik da mu ideju ukrade i zarade mnogo više na njoj. Iskreno, smrdi mi na prevaru.

Ne, samo sam preneo vest koju sam dobio mailom. Nisam siguran da li se i ko uopšte prijavio, znam da ja nisam - iz razloga koji si sam spomenuo, nemam nameru da bilo kom drugom dam svoj projekat zbog neke eventualnosti. :)

Što se prevare tiče, sve je moguće, isto ovo je i Atari pokušao sa nekim Reimagine Pong takmičenjem pa su ljudi osuli paljbu po njima. So no thanks. ;)

Markonije
8.11.2012, 0:06
YO!

Ne dozvolite samo sebi molim vas ko brat rodjeni da radite ko programer za 40 hiljada kod nasih hoshtaplera pls bummer pls

Ima u Surdulici kod Mileta profi muzac krava placa se 55 hiljada :p

Bez zezanja sad: stranih firmi ima ko pleve i po zahtevima su mnogo razumniji od domacih shanera,jedino engleski mora biti excelnete :D

Samo strance jurite,i nove firme u otvaranju....

Aj ja se nadam da ce mi za godinu-dve trebati 10-ak programera (samo Fonovci) plata % strogo


Zabo sam neke novce na gluposti(jedno 5-6 plata nasih) od programa,analiza rizika (can't tell more :opanachke )

moze i od gajbe samo verujte u sebe

aj sve najbolje i 'i can do everything i want to! ' style strogo

downere od....te


sry admini morao sam punch line da zavrsim


your's true and only :)

irreal
8.11.2012, 20:28
^
:eek: :odoK:

ne dozvolite samo sebi, molim vas, da slusate buncanje ljudi koji prilikom mesecarenja sednu za komp i pisu ovakve postove.

Markonije
10.11.2012, 6:35
lol
da citiram sam sebe:

'downere od....te'


i post je u neozbiljnom stilu,al ajde treba imati mozga jelte


ps:
a za 40 hiljada se nisam zezao ,ko programira za te pare nek skoci s mosta

Teva
10.11.2012, 12:29
definiši programira xD

Andross
10.11.2012, 14:06
Ko prima samo FON-ovce da programiraju taj u startu nek zatvori firmu.

Markonije
10.11.2012, 19:17
Dobro de ljudi evo napustam temu :odoK:


@Teva

ko meri grame kao profesionalac

SirDuck
11.11.2012, 20:59
Posle kažu da se na fonu nešto ozbiljno radi :kreza:

voodoo_
11.11.2012, 21:58
Ozbiljno se vežba nošenje odela i kravate :kreza:

SirDuck
12.11.2012, 0:12
Nemoj tako, rade i javu :)

ivan90BG
12.11.2012, 11:04
A i C# se radi. I to opasno se radi, iz celog jednog predmeta.

zokocx
12.11.2012, 12:42
A ja mislio da se na FON-u kao nesto malo ozbiljnije uci programiranje, ili ste svi ovde sa ETF-a :kreza:

PS: Ja sam verovatno zavrsio mnogo gori fax od FON-a, ali bar su nam dali dobru podlogu iz Pascala i baza, solidnu C/C++ (teorijsku) a sve ostalo sam ucis.

~Raf~
12.11.2012, 13:36
Ja sam sa fona i bavim se programiranjem. Radim sa fonovcima, etf-ovcima i masincima. Sa skromnih godinu i po iskustva mogu samo da kazem da onaj koji misli da ce ga faks nauciti ovom poslu nema veze sa mozgom.
Faks pokazuje osnove a sami morate da se zanimate, ucite i istrazujete. Diploma i samostalno angazovanje na razlicitim projektima vam obezbede intervju, ali iskusan poslodavac ce kroz 4/5 pitanja znati kakvo znanje posedujete i ponudice vam posao na osnovu toga. Ako ste normalni i sposobni za timski rad, onda i kao pocetnik mozete ubosti pocetnu platu i do 1000e (naravno u bg-u). To cete naci kod stranih firmi koja otvaraju predstavnistva kod nas a koja umeju da cene pamet, kreativnost i talenat nasih mladih ljudi kojih toliko ima u ovom delu sk foruma.

el_corona
12.11.2012, 14:01
...onaj koji misli da ce ga faks nauciti ovom poslu nema veze sa mozgom.
Faks pokazuje osnove a sami morate da se zanimate, ucite i istrazujete.
Sa ovim se slazem.
...iskusan poslodavac ce kroz 4/5 pitanja znati kakvo znanje posedujete i ponudice vam posao na osnovu toga.
Ovo vazi pod uslovom da se poslodavac vodi zdravim razumom a ne pravilom FON/ETF - studenti dobri radnici, svi ostali su treš iako pokazuju bolje znanje na razgovoru za posao.

SirDuck
12.11.2012, 21:06
Ja sam sa fona i bavim se programiranjem. Radim sa fonovcima, etf-ovcima i masincima. Sa skromnih godinu i po iskustva mogu samo da kazem da onaj koji misli da ce ga faks nauciti ovom poslu nema veze sa mozgom.
Faks pokazuje osnove a sami morate da se zanimate, ucite i istrazujete. Diploma i samostalno angazovanje na razlicitim projektima vam obezbede intervju, ali iskusan poslodavac ce kroz 4/5 pitanja znati kakvo znanje posedujete i ponudice vam posao na osnovu toga. Ako ste normalni i sposobni za timski rad, onda i kao pocetnik mozete ubosti pocetnu platu i do 1000e (naravno u bg-u). To cete naci kod stranih firmi koja otvaraju predstavnistva kod nas a koja umeju da cene pamet, kreativnost i talenat nasih mladih ljudi kojih toliko ima u ovom delu sk foruma.

Slažem se ja potpuno, al uglavnom ono što sam video je da fon ima dosta slabiji program od etf-a i da fonovci tripuju da su bogom dani za programiranje i neprikosnoveni u tom domenu. To je neko moje lično iskustvo i znam da nisu svi takvi, al eto te neke budale vam kvare utisak.

Teva
12.11.2012, 21:15
Na FONu ne postoji smer za programera, da se ne lažemo. To tamo je menadžment sa primesom ITa, čisto da kad se zaposli danas sutra kao IT Menadžer zna neku terminologiju. Druga stvar je što FON zapravo pruža pregršt radionica koje spadaju u van nastavne aktivnosti gde možeš da naučiš svašta.

Neko mi je pričao, nisam siguran dal je tačno al zvuči simpatično, da na FONu prvi kolokvijum iz nekog informatičkog predmeta je da se pošalje mejl sa atačmentom, i fazon 10 ljudi od generacije uzme max na tom kolokvijumu xD :)

Andross
12.11.2012, 21:51
^Baljezgarija (deo o kolokvijumu) :)

~Raf~
13.11.2012, 1:11
Ja kao student koji ga je zavrsio mogu da kazem da bih menjao mali milion stvari na fonu. Dosta predmeta su nepotrebni, neki kaskaju za vremenom, neki povrsni. Glavni smerovi na fonu su menadzment i informacioni sistemi.
Smer za mendzment je verovatno najjaci u zemlji. Tu sam sreo dosta ljudi iz matematickih gimnazija koji su ubijali nagrade na raznim menadzerskim takmicenjima po Evropi. Sada kada radim i pravim proizvod sve vise cenim njihovo znanje i sposobnost da prodaju moj rad. Druga je stvar sto svake godine taj smer upise milion ljudi da se fenserisu po faksu, cirkaju po okolnim kaficima a posle nemaju posla.
Informacioni smer je nesto tezi ali vuce sa sobom bar 50% menadzerskih predmeta. Strucni predmeti su dobri i provesce vas kroz osnove i desktop i web development-a. Ja sam se kroz ceo faks fokusirao na javu i u njoj danas radim.
Samo vas samostalni rad izdvaja iz mase. U mojoj firmi uopste ne mogu da kazem da se etf-ovci nesto izdvajaju od IT fon-ovaca. I ja sam naleteo na etfovce koji nisu culi za inner join u sql-u tvrdeci da se to ne uci na faksu ali ne verujem bas svemu sto mi kazu :)

SirDuck
13.11.2012, 2:42
Neko mi je pričao, nisam siguran dal je tačno al zvuči simpatično, da na FONu prvi kolokvijum iz nekog informatičkog predmeta je da se pošalje mejl sa atačmentom, i fazon 10 ljudi od generacije uzme max na tom kolokvijumu xD :)

Mani se takvih priča, i na etf-u smo imali "praktikum korišćenja računara" kao izborni predmet u prvom semestru koji je maltene to što pričaš, al to ne znači da su matematika 1 i 2, OET 1 i 2, fizika i programiranje 1 i 2 takva sprdnja. Ima previše glasina i gluposti koje se pričaju po fakultetima o drugim fakultetima koje ne daju baš pravu sliku. Osim za megabjele i singiduduke, tu je sve tačno :D

Skols
13.11.2012, 11:53
Mani se takvih priča, i na etf-u smo imali "praktikum korišćenja računara" kao izborni predmet u prvom semestru koji je maltene to što pričaš, al to ne znači da su matematika 1 i 2, OET 1 i 2, fizika i programiranje 1 i 2 takva sprdnja. Ima previše glasina i gluposti koje se pričaju po fakultetima o drugim fakultetima koje ne daju baš pravu sliku. Osim za megabjele i singiduduke, tu je sve tačno :D

Izvini molim te,nemoj da mi pricas tako za faks,Singi :kreza:
Ja sam isti zavrsio i mogu ti reci da sam zadovoljan cime su nas naucili (tu su uglavnom profesori sa masinca,fona,etfa i dr.fakulteta).Oni su ti pokazali osnove i vise od toga,tvoje je da odlucis da l` ces znanje ostaviti na tome ili ga prosiriti.

~Raf~ kaže: Pregled poruke
...onaj koji misli da ce ga faks nauciti ovom poslu nema veze sa mozgom.
Faks pokazuje osnove a sami morate da se zanimate, ucite i istrazujete.

Ova ti je kao Njegoseva,vazi za svaki faks,da l` privatni ili drzavni.

PeTkO
13.11.2012, 17:11
Ova ti je kao Njegoseva,vazi za svaki faks,da l` privatni ili drzavni.

Da, ali mislim da ovo vazi za prirodne fakultete, pocev od medicine, fizike, hemije, matematike, a pogotovo to vazi sa informatiku jer i sami smo svedoci nenormalno brzog usavrsavanja i sirenja ove nauke. Dovoljno je godinu-dve da izadjes iz ove profesije i da kada ponovo krenes da se osecas kao da si pao sa marsa.

Ja sam brucos na niskom PMF-u smer informatika, i mogu da slobodno da kazem da je izbor predmeta na mom faxu kao stvoren za nekog ko zeli da bude programer. Problem je samo sto vecina mojih kolega misli da kad izadju sa tog fakulteta da ce biti izvrsni programeri, jer zaboga ucimo C, C++, C#, Web i Javu pa ce znati da naprave sve i za bilo koju platformu. Kada im kazem da mi ucimo samo osnove jezika (u prevodu sintaksu, i resavanje nekih problema), a da je programiranje 10x vise od toga, gledaju me belo.

A imam i jedno pitanje za iskusnije kolege :) Posto sam video dosta oglasa gde traze programere i svi ti oglasi su uglavnom dosta razliciti jer svaki trazi strucnost u nekom jeziku...interesuje me da li bi u buducnosti trebao da budem sveobuhvatniji sto se tice jezika, ili je bolje da usavrsavam samo jedan/dva? Razumem ja da je sintaksa slicna kod svih trenutno popularnih jezika, ali svaki od njih ima neke svoje cake i fore, a o framework-ovima i engin-ima i da ne pricam, a to se ne moze nauciti za mesec/dva

Skols
13.11.2012, 17:45
A imam i jedno pitanje za iskusnije kolege :) Posto sam video dosta oglasa gde traze programere i svi ti oglasi su uglavnom dosta razliciti jer svaki trazi strucnost u nekom jeziku...interesuje me da li bi u buducnosti trebao da budem sveobuhvatniji sto se tice jezika, ili je bolje da usavrsavam samo jedan/dva? Razumem ja da je sintaksa slicna kod svih trenutno popularnih jezika, ali svaki od njih ima neke svoje cake i fore, a o framework-ovima i engin-ima i da ne pricam, a to se ne moze nauciti za mesec/dva


Slican je problem kako sa programerima tako i sa web dizajnerima.Ukratko,bar moje shvatanje,jedan od jezika/programa moras da "rasturas" (narodski receno) a ostale koji su vezani za njega moras da znas i vise nego vrlo dobro,da bi te neko u Srbiji uzeo u bilo kakvo razmatranje za posao.

toxic
13.11.2012, 21:31
Mahom se trazi upravo to sto ucis, Java, C++ i C#. Verujem da se ni u buducnosti nece nista promeniti. Java ce ostati na mobilnim uredjajima sigurno, C# ce MS nastaviti da forsira za Windows, a C++ ostaje C++. Bolja osnova od toga ti ne treba, a i lako bi mogao da savladas neki drugi jezik kasnije ako bas zatreba.

SirDuck
14.11.2012, 0:07
Java i C prvenstveno za uređaje tipa bele tehnike i raznih mašina, ali verujem da vas to ne zanima mnogo :D

PeTkO
14.11.2012, 0:27
Kazu ljudi dobre plate u EI Nis za ovi programatori, ovaj programeri :)

toxic
14.11.2012, 0:35
Java i C prvenstveno za uređaje tipa bele tehnike i raznih mašina, ali verujem da vas to ne zanima mnogo :D
Posle zavrsenog faksa te zanima sve sto se placa, sto vise para to zanimljivije. :D

SirDuck
14.11.2012, 1:28
Kazu ljudi dobre plate u EI Nis za ovi programatori, ovaj programeri :)

A šta se sprdaš, ne potcenjuj ljude i firme, vi programeri baš umete da istripujete da ste uvatili boga za genitalije :D

Teva
14.11.2012, 15:58
Vidi ga ovaj što pljuje po Cu xD C je tata, mož programiraš sve od igle do lokomotive xD :D

@Petko Videćeš do kraja šta te čeka xD :D Ja sam 3. I smera u Bgu :D Kad te strefe Algoritmi, VI, PPJ videćeš šta je programiranje xD

SirDuck
14.11.2012, 19:12
Ako misliš na mene ja ne pljujem po C-u, ne znam odakle ti ideja :)
Samo sam napisao gde ima najširu upotrebu :)

Teva
14.11.2012, 21:22
Ma zavitlavam se xD :D Al generalno C je tata za sve xD :D

E mogli bi da izlistate i neke dobre firme za zaposlenje xD Msm ide mi kraj studija, moro bih da znam šta da gađam :D

PeTkO
15.11.2012, 3:50
@Teva

Cuti, mene najvise matematike brinu...Ali dobro snacicu se nekako. A sto se tice predmeta...VI mi je na masteru kao i PPJ(ali nisam siguran), dok algoritme imam u drugoj godini, drugi semestar.

@SirDuck

Samo sam se nasalio malo :) Inace EI Nis je propala, tamo se vise ni digitroni ne prave, zvrji prazno.

Sto se tice poslova...Ja sam uvek nalazio poslove na najpopularnijim domacim portalima. Cak sam isao na razgovor u jednoj niskoj firmi, gde mi je gazda ovim recima rekao "Sinko, da nisi upisao fakultet odmah bi te zaposlio, ali bolje idi zavrsi fakultet pa dodji kod nas". Tu sam se malo razocarao, a posle sam shvatio da mi je covek rekao bas onako kako treba.

A naravno tu su i freelance poslovi.