PDA

Prikaži potpunu verziju : savjet za mene mlađanog


liam_howlett
21.9.2012, 22:56
ovako... znam da će mnogi da se smiju, da će da pitaju zašto postavljam ovako glupa pitanja... jesu glupa, al moram ipak pitati...
brzo će se završiti škola i moraće se tražiti posao...
da ne bih " kopao kanal" koji mi otac obećava od kad sam se rodio, planiram da se posvetim malo računarima...
e sad...
:D

ne znam ništa o programiranju, samo ono iz škole...
pa me zanima kako početi??? i sa kojim?
dal uzeti Basic il neki VBA? ili C , C++?
jel bolje uzeti odmah Javu, php?
ili početi sa nekim malo "slabijim" programskim jezikom za početak pa posle napredovati...

nadam se da će neko imati vremena da odgovori :D

Bokile
21.9.2012, 23:26
Vidiš...

Meni je moj stari govorio da od mene ništa neće biti,da je bolje u žbunje da me je "istovario".
Ja sam celog života hteo da budem kuvar,voleo sam to, volim i sad i šta da se radi.
Stari je hteo mašinca, sad imam mašinsku školu, smer električar visoke struje,sad radim na nuklearnom reaktoru, zračim jaja, al imam hranu na stolu svaki dan. Koju kuvam za svoju dušu... I svoju ženu...

Pravo pitanje je, šta ti želiš da budeš?

liam_howlett
21.9.2012, 23:40
ovako... radim kod strica u računarskom servisu... iako najviše samo sastavljam, rastavljam konfiguracije i reinstaliacije... i odgovaram na pitanja "hoćete mi dati jedan prazni cd za muziku, i jedan DVD za igre o.O"
to je to...

ne planiram da radim to zauvijek, a pošto po mom mišljenju kod nas od hardvera nema neke vajde, softver je spas...
tako da, pa makar mi to ne bilo zanimanje, lijepo je znati neki programski jezik...
zato bih htio koji savjet jer vidim da ima dosta stručnih ljudi

Bokile
21.9.2012, 23:43
Evo ovako, pouzdano znam da ovde ima dosta "softveraša" i kvalitetnih programera,kodera,spravljača igara,ima čega oćeš.

Uskoro će oni ostaviti svoja iskustva ovde, a ti razmisli još jednom.

liam_howlett
21.9.2012, 23:46
pa da... čitam stalno forum, i možeš naći odg o svemu :D
hvala u svakom slučaju

PeTkO
22.9.2012, 2:05
Aj kao neko ko ima neko iskustvo o programiranju, da ti kazem neku rec :)

Ne znam da li ce ostali da se sloze samnom, ali sto se tice programiranja ja mislim da time ne moze svako da se bavi. Jedino sto ja smatram da je potrebno je logicko razmisljanje.Ako imas to, imas sve sto ti je potrebno :)

Lakog jezika nema :) Svi jezici su skoro isti, sintaksa je razlicita, ali opet sam proces je isti. Bilo da se radi o proceduralnom ili o objektno - orjentisanom programiranju. Moj savet ti je da pocnes prvo sa proceduralnim, a kasnije (kroz godinu dana otprilike) predjes na OOP.

Jos jedna stvar. Ne ocekuj da ces napraviti nest veliko odmah.I nemoj da se zalices sa 2D/3D engine posle 3-4 meseca. Sto se tice 3D-a, ja posle dosta godina ne zelim da se bakcem time :) Radis polako, prvo u konzoli, vezbas logicke petlje, radis male programe, mozes i neke tekstualne igre koje bi se igrale u konzoli. Posle ces sam znati dokle si dogurao i sta ti je sledece.

A sto se tice jezika...Pa ja sam poceo sa C++. Relativno je prost, ali obavezno kupi neku knjigu. Mozes i iz video tutorijala, ali nije to-to. Knjiga je knjiga. Mozes uvek da bacis pogled, mozes da je citas iz kreveta... :) Mozda bi mogao da probas i C#, mada bolje da naucis osnove sa C++. A posle, kad naucis osnove, bice ti mnogo lakse da prelazis sa jezika na jezik, i znaces da radis gotovo u svakom jeziku (trebace ti "obuka" od mesec dana samo zbog sintakse). Moj ti je savet da preskocis Basic (ja ga licno uopste ne volim), Pascal i Javu. I svakako, moraces da volis to sto radis. Desavace ti se da izgubis ceo dan popravljajuci kod, a greska je npr u promasnom ;, ili si pogresno nazvao varijablu itd.

U svakom slucaju, gde god da ti zaskripi, slobodno se obrati ovde na forumu, ako ne mogu ja, neko drugi ce ti sigurno pomoci. I ne ocekuj nista na tacni. Moras da sam trazis resenja i veruj mi tako ces najbolje nauciti.

Pozdrav

M.Silenus
22.9.2012, 10:11
Početnik kažeš... S obzirom da počinješ sa učenjem u vreme kada na web-u ima dosta kvalitetnog - i još važnije interaktivnog - materijala za učenje. Pa evo nekoliko:

Code Academy (http://www.codecademy.com)
Coursera course: Learn to program - Fundamentals (https://www.coursera.org/course/programming1)
Coursera course: Learn to program - Crafting quality code (https://www.coursera.org/course/programming2)
Coursera course: Computer Science 101 (https://www.coursera.org/course/cs101)

Takođe, nije strogo za učenje, ali možeš da se igraš sa raznim jezicima u web browseru

Repl.it (http://repl.it/)

Trivia: REPL je Read Eval Print Loop ;)

Prvi Coursera kurs počinje u ponedeljak, i preporučio bih ti da ga ispratiš.

Eh, sad, slažem se sa PeTkOvom konstatacijom da programiranje nije za svakoga. No, sve više čujem da bi svako trebao da zna da programira - bez panike, samo osnovne stvari - što nije sentiment sa kojim bi se svako složio. Koliko se ovo ozbiljno shvata, pa, u Estoniji programiranje počinje da predaje od prvog osnovne (Estonia Reprograms First Graders as Web Coders (http://www.wired.com/wiredenterprise/2012/09/estonia-reprograms-first-graders-as-web-coders/)).

Što se jezika za početnike tiče, sudeći po kursevima, Python is the way to go. On i jeste napravljen za ljude koji ne znaju ništa o programiranju. Pretpostavljam da bi bio dobra polazna tačka dok ne otkriješ koji bi ti pravac razvoja najviše odgovarao.

Pozdrav!

PS
"Svi jezici su isti"? PeTkO, očigledno nisi isprobao dovoljno različitih jezika ;)

PeTkO
22.9.2012, 12:37
PS
"Svi jezici su isti"? PeTkO, očigledno nisi isprobao dovoljno različitih jezika ;)

Pa mislio sam na samu sustinu jezika (logicki deo). Svi jezici imaju petlje, funkcije, klase (dobro, skoro svi), slicnu definiciju varijabli, pozivanje varijabli, dodeljivanje vrednosti, logicke operatere itd. Zato sam napisao da su skoro svi slicni. Ja sam probao Javu, C++, C#, PHP, AS3, Python i JavaScript, pa iz nekog mog iskustva sam to zakljucio.

Da, meni je skroz otisao od mozga Python. Probaj sa njim, on je jako zanimljiv, imas dosta tutorijala za Python, ali opet uzmi neku knjigu

Edit: Sad sam video sa Estonce...Mislim da je to klasican bullshit. Zasto maltretirati decu od prvog razreda da se muce sa logickim petljama, kad oni bukvalno ne znaju ni da citaju tad? Jedina prednost je razvijanje logike i inteligencije u ranom detinjstvu, ali ja vise od toga ne vidim. Ili ako rade "graficko: programiranje pa imaju blokove if/for/while petlji pa ih onda slazu. Ali ako idu na hard core nacin, kucanjem koda...to je previse, barem po mom misljenju

Neky
22.9.2012, 14:26
I ostani na Pythonu :)

voodoo_
24.9.2012, 20:50
Tužna istina je da ako se do dvadesete nisi ozbiljno interesovao za programiranje (ozbiljno znači daleko više i na svoju ruku od onoga što ti pruža srednja škola), nikad od tebe neće biti iole dobar programer.

fla-vor-aid
24.9.2012, 21:18
Svi smo imali neke snove kad smo bili kao ti vjerovatno pa nas je život odnio u drugim smjerovima moj savjet je sa nekim VBA da pocnes to ti je najbolje !

doctor
24.9.2012, 22:01
I kao i u svakoj temi "od kog jezika da krenem" čovek je dobio 1000 preporuka :)
Lično smatram da treba u startu da zasedneš i učiš C++. Ja sam počeo sa Visual Basic-om i posle je golema muka bila kada sam želeo da pređem na bilo koji drugi jezik, sintaksa i način funkcionisanja drugih jezika je bio dosta drugačiji. Kada sam koliko-toliko proučio C++ sintaksu ostalih jezika i način funkcionisanja većine programskih jezika sam ukapirao za sva vremena, dok mi se sa Basic-om to činilo veoma drugačije. Kreni sa C++, piši konzolne programe, vežbaj petlje, kreiraj objekte, pravi proste programe koji rade nešto konkretno, i uči.

Pored toga, moraću da se složim sa voodoo-om: teško da sada naučiš sve ono što si propustio i mogao da učiš ranije, kaskaćeš dosta (takoreći) za svim ostalim programerima koji su mnogo ranije krenuli da se zanimaju za "zanat". Osim ako ne budeš 8 sati spavao i 16 časova učio i marljivo radio...

liam_howlett
26.9.2012, 0:27
uhhhh... :D toliko savjeta...
u pravu ste za ovo da bi stalno kasnio za ostalima al moram nekako početi...

a zanima me ovo? koja je razlika pisati kod u npr C++ i php-u?
il uopšte tim programima i web dizajnu...
jel potrebno veliko znanje matematike za npr php?
jer sam čuo da je za c++ potrebno...

doctor
26.9.2012, 1:03
Potrebno znanje matematike zavisi od toga kojom se oblasti u programiranju baviš. Matematika će ti u svakom slučaju biti potrebna barem na nekom osnovnom nivou. Potrebno znanje iz matematike dakle ne zavisi od jezika koji koristiš već od problema kojima se baviš.

C++ je, takoreći, "klasičan" programski jezik kojim razvijaš "klasične" programe.

PHP je skripting jezik čije se skripte izvršavaju na udaljenim serverima i dostavljaju browserima (npr. browserima korisnika ovog foruma) obrađene informacije.

Web dizajn je, pa 'ajde da se tako izrazim, drugačija vrsta programiranja gde se sve vreme zapravo koriste skripting jezici, i to funkcioniše ipak malo drugačije od "običnog" programiranja, ima tu dosta stvari koje treba objasniti da bi ti bilo jasno koja je razlika.

Vidim da si mnogo (možda i previše) neupućen u sve ovo i trebalo bi dobro da razmisliš da li da se upuštaš u ove vode. Ako ipak odlučiš da kreneš, onda ne čekaj ni minut više nego se uhvati (na primer!) za C++ i počni.

P.S. Nadam se da dobro poznaješ engleski jezik.

SirDuck
26.9.2012, 1:31
Za početak mu matematika maltene ni ne treba

PeTkO
26.9.2012, 2:52
Kao sto ti je doctor u poruci objasnio, C++ ti sluzi za aplikativne, tj. "obicne" programe. Sintaksa PHPa je drugacija od C++, i za php ti je potreban server (googlaj XAMPP, da bi mogao da pokreces php skripte na svom racunaru). Koliko se razlikuje sintaksa...pa razlikuje se ali ne mnogo. U PHP-u varijable imaju prednzak $ dok u C++ nemaju itd (prost primer).

Sto se tice web dizajna...Web dizajn je veoma sirok pojam. Za web dizajn se koriste minimum tri jezika: HTML (za prikazivanje), PHP (za obradu informacija) i CSS (za pozicioniranje, estetski izgled itd). Tu mozes da ubacis i AJAX, JavaScript ukoliko zelis da ti se neke stvari izvrsavaju odmah bez naknadnog refresovanja stranice (kao kada kliknes na "Hvala" dugme na ovom forumu).

A matematika...za pocetak ti uopste ne treba. To sto si cuo (pretpostavljam) da je matematika potrebna za programiranje...pa u sustini jeste ali ne kao cista matematika (osim ako ne razvijas matematicke programe), vec da bi ti razvila logicko razmisljanje. Mada kad bolje razmislim treba ti matematika kod nekog rada sa 2D i 3D grafikom, ali ne na nekom visokom nivou.

I da...Usresredi se na jednu stvar. Nemoj da pocnes sve od jednom jer neces nista nauciti. Probaj, radi neko vreme u jednom jeziku pa ces videti sta ti najvise "lezi". Ja sam probao prvo C++, i nije mi tada mnogo legao (bio sam osnovna skola), pa sam se prebacio na web programiranje (to mi je "leglo"), pa evo sad pocinjem sa necim sto mu dodje izmedju ova dva (actionscript 3 iliti flash), ali planiram da se vratim na aplikativno programiranje. I to radim jer sam donekle "usavrsio" web programiranje i svakog trenutka mogu da se vratim bez problema, ali hocu da istrazujem neke nove tehnologije.

P.S. Da...engleski moras da znas dobro. Bice ti mnogo lakse da ako naletis na neki problem, caskom izguglas

Markonije
26.9.2012, 5:28
planiram da se posvetim malo računarima...
e sad...
:D




nije programiranje za tebe,veruj mi....

ako nisi kuckao 'kod' vec u 6-7 razredu iz ciste radoznalosti,onda slobodno zaboravi


prijateljski savet

ivan90BG
26.9.2012, 9:10
nije programiranje za tebe,veruj mi....

ako nisi kuckao 'kod' vec u 6-7 razredu iz ciste radoznalosti,onda slobodno zaboravi


prijateljski savet

Ne slušajte ovakve savete.

Ja sam počeo programiranje u srednjoj sa Pascal-om, kog sam i zaboravio na faksu, ali sam ozbiljno počeo da drljam programiranje posle prve godine faksa (oko 20. godine), i uopšte nisam zakasnio, prošlo je dve i po godine od tada i recimo, u letljem semestru sam radio projekat u C#-u od 5000 linija koda (parser programskog jezika, primitivnog C#-a), sad pravim HTTP server u C++-u. Tako da, nemojte da upadate u te dogme.

M.Silenus
26.9.2012, 10:05
@ivan90BG potpisujem!

@liam_howlett:
Znam čoveka koji je naučio Visual Basic programiranje dok je bio u pedesetim, jer mu je trebalo za posao. Programiranje ga generalno ne zanima.

Znam čoveka koji je u 25-oj morao da nauči PHP, takođe zbog posla... i uspeo je.

Naravno, niko od njih ne može da napravi high-performance game engine u C++-u, koji koristi sve mogućnosti modernih višejezgarnih procesora, sa delovima koda pisanim u asembleru da bi stvari išle još brže.... Realno, malo ko to može da uradi :kreza:

Ali, dovoljno poznaju alat (jezik) da mogu da urade sve što im treba.

Samo ukucaj u Google "beginning programming at late age" i pogledaj po forumima iskustva ljudi koji su daleko kasnije od tebe krenuli da uče programiranje. Naći ćeš ih dosta.

Dakle, samo počni!

Takođe, take your time. Biće potrebno neko vreme da ti stvari kliknu - taman dovoljno da odlučiš hoćeš li da se baviš programiranjem ili ne.

doctor
26.9.2012, 14:57
I najvažnije od svega - ne očekuj u startu kule i gradove niti neke ogromne rezultate brzo, npr. da ćeš moći da sedneš i napišeš neki tekst procesor za par popodneva uz osnovno poznavanje materije. Razočaraćeš se ako budeš očekivao tako nešto.

RaKuN_s_NeOnKoM
27.9.2012, 16:34
Ne slusaj ove cangrizave momke, boje se konkurencije. :D
Tebe ako to stvarno zanima, i ako se postavis u glavi da ti kucanje koda nije napor nego zabava, postici ces mnogo vise nego neko ko to npr. uci na faksu a nauci samo ono sto traze za ispit i u zivotu samoinicijativno ne sedne da napise neki program cisto zbog sebe.

Nikad nije kasno, covek se uci dok je ziv! :dedica:
Zanimljiv video: link (http://thoughtseeker.net/home/videos/1)

voodoo_
27.9.2012, 17:16
Ljudi, da nekom kucanje koda ne predstavlja napor nego zabavu, taj bi počeo to da radi mnogo ranije, jer ako se ne varam, prvi dodir sa programiranjem đaci imaju već krajem osnovne škole, a osnovnu školu mora svako proći.

Na jednog koji je kasno počeo a na kraju ispao dobar programer dođe gomila njih koji su isto kasno počeli, a programiranje otaljavaju najstrašnije i prave rešenja koja samo drže vodu jer ih bolje ne zanima ili ne razumeju. Nemojte se hvatati za izuzetke.

Andross
27.9.2012, 17:59
Mnogi do fakulteta ne vide programiranje a neki ni tad. Sve zavisi od generacije i skole, moja generacija i starije u osnovnoj kompjuter nisu videle.

ivan90BG
27.9.2012, 19:42
Ne znam stvarno kako je sada ili kako je bilo u nekim školama pre 8 godina, ali ja u osnovnoj nisam video ni P od programiranja, a sve što sam naučio u srednoj je u trećoj i četvrtoj godini, i to vrlo osnovni paskal (nisamo radili ni pointere ni rekorde, ni objektni pascal, bukvalno je najveći domet bio rešavanje onih sitnih matematičkih zadataka što se provlače po forumu) i delfi, ali opet nismo videli objektni pascal nego smo samo pravili interfejs grafički, kliktali na onMouseClick event nekog dugmeta i pisali kod u čistom editoru ko da je onaj isti klot pascal.

Ali to je bila moja gimnazija. Posle sam na faksu čuo od kolega da su neki radili isto pascal, neki C i C++, a jedan kolega je u srednjoj radio čak i prolog. Tako da je nastava programiranja u našem osnovnom i srednjem školstvu prilično neuređena. Zašto, pa to je očigledno, kao nastavnici informatike u osn. i srdnj. školama se zapošljavaju većinom osobe koje nisu bile dovoljno dobre ili zainteresovane (odnosno koje nisu mogle da se zaposle na univerzitetu ili u firmi, ili da naprave sopstveni IT posao). Oni koji su pravi predstavnici svoje profesije sigurno ne rade po školama, nego rade web dev, sysadmin, programiraju za život ili rade na fakultetu. Moguće da ima pravih informatičara i po školama, ali su to sporadični nesrećni slučajevi koji su verovatno u prolazu.

Da bi se ovo stanje promenilo, potrebne su velike promene u IT nastavi. Prvo plata (ali to povlači plate svih nastavnika), a sa tim i kvalitet nastave mora da se poveća da bi nastavnici zapravo uživali dok pred učenicima pokazuju IT sposobnosti koje za učenike izgledaju kao voodoo magija. Ako nastavnici informatike ne mogu ovako da se osećaju (jer predaju suviše prosto gradivo), ako ne mogu da vode IT sekcije (na koje će učenici dolaziti da bi naučili tu voodoo magiju), jer su učenici nezainteresovani (zbog gradiva koje ne privlači i ne intrigira), onda ni oni neće biti ispunjeni i neće smatrati posao u prosveti vredan svog obrazovanja.

Video sam ovakve slučajeve (prevelikog znanja za prosvetu) i među neinformatičarima (mada se to jako retko sreće). Moja profesorka fizike iz gimnazije je prosto bila iznad gradiva srednje škole i videlo se da bi bila presrećna kad bi radila u CERN-u, nego što se trudi da nauči nešto nas od kojih veliku većinu boli đ*** za fiziku, i razpoloženje joj se vidno popravljalo kad smo drugarica i ja počeli da se interesujemo za gradivo u četvrtoj godini (čestice, kvantna mehanika i takva teoretisanja, tad se gradio LHC). (Ako neko iz 15. gimnazije čita ovo, da, to je Dobrila. :))

Mora se pozicija nastavnika informatike podići sa najnižeg nivoa među IT zanimanjima.

p.s. opet mi istekla sesija dok sam kucao pa sam morao da čupam tekst iz cache fajla browser-a :D

NISAM NESTO SMART
27.9.2012, 20:03
Ha kod mene u osnovnoj je fizicko bilo bitnije od informatike, dolazio je ko je hteo niko nije ni spomenuo programiranje, u srednjoj neke ocajne osnove iz paskala i to se ucilo napamet. Sad sam krenuo na fakultet i vidim da dosta njih nije cak ni u srednjoj programirala a oni koji jesu, bar vecina sa kojima sam pricao nemaju blage veze, jedino ljudi koji su na svoju ruku radili.

Gledao sam plan i program mog smera i deluje mi kao da cu za 4 godine steci solidno znanje iz sirokog spektara oblasti i nikako toliko ne bi radio sam.

Mislim da godine nisu bitne, samo je bitno koliko se to nekom svidja, a mozda nije poceo ranije jer nikad nije imao priliku.

Luka Filipovic
27.9.2012, 20:13
Ljudi, da nekom kucanje koda ne predstavlja napor nego zabavu, taj bi počeo to da radi mnogo ranije, jer ako se ne varam, prvi dodir sa programiranjem đaci imaju već krajem osnovne škole, a osnovnu školu mora svako proći.


Gresis, u osnovnoj nema nimalo programiranja, tamo je informatika sprdnja.
U mom novom odeljenju, prva godina sam, nema niko da je ista radio od programiranja (osim ako se neko sam zanimao).
Kompjutere smo dobili doduse tek u osmom razredu.

SirDuck
27.9.2012, 23:01
Pa voodoo znaš i sam da ima dosta ljudi na ETF-u na RTI (IR) smeru koji su tu došli bez ikakvog predznanja iz programiranja jer im se svideo p1 i p2.

Ne znam kako takvi završe, al znam da ih ima :)

Markonije
28.9.2012, 17:28
Ma nisam ja rekao decku da batali i da ne pocinje uopste...

E ovako:

Da bi se mogao nazvati programerom-amaterom treba ti 2-3 godine kuckanja koda iliti godina dana ozbiljnog rada (4-5 sati dnevno) i da usvojish 50-60% predjenih oblasti.

Talenat,crte karaktera,pa i inteligencija su extremno bitne stavke.


I onda posle 2-3-4 godine shavtis da ces raditi u firmi za 40 hiljada i hendlovati smece od bolje placenih programera,iliti ne daj boze zaposliti se kao 'data miner' ili jos gore kao test programer(testiranje gotovog koda) i ode vid za pola godine.

JAKO JAKO tezak posao inace biti programer u firmi....

Microsoft ne zaposljava 30+ godina programere(vec im je mozdana motorika pojedena) pa im nisu dovoljno 'brzi'...

Naravno cast izuzecima,njih zaposljavaju i ne pitaju uopste koliku platu zele(koliko traze fazon)


Da zakljucim:

Delovao mi je 'veselkasto-opusteno' a to je diametralno suprostavljeno bilo cemu vezano za programiranje!

Programiranje je u vecini slucajeva 'smor' koji donosi pare!


A te price programer koji naucio programiranje u 50 godini,sa tim macku o rep slobodno!

To je paucina a od paucine se ne zivi ;)