PDA

Prikaži potpunu verziju : Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada


Simke
15.9.2006, 22:36
Opušteni razgovori o fotografiji,
da se družimo, pomalo prepiremo i ponešto naučimo.

O čemu ćemo pričati?
Pa, recimo:
· Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?
· Kompozicija - teorija i praksa
· Razmišljanja o fotografiji
· Osećaj za fotografiju ...
· Planiranje i priprema za snimanje
· Analiza nekih radova
· Fore i fazoni


ako sam nešto izostavio dopunićete me...

bobi
15.9.2006, 22:51
Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic :)

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?

Neuro
15.9.2006, 23:27
@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte. :dedica:

bobi
15.9.2006, 23:55
@bobi
Iskustva koja ja imam u vezi usmerenosti strelica apsolutno potkrepljuju činjenicu da desno usmerena (bar u podnebljima u kojima se piše s leva na desno) itekako ima pozitivan psihološki uticaj na posmatrača. Pošto radim u dizajnerskom sektoru firme, dešava se da klijenti neretko insistiraju na "desnom" usmerenju ne samo strelica već npr. i logotipa, potom fonta kojim je ispisan naziv njihovog preduzeća, itd, da bi se stvorio utisak brzine, uspeha, odnosno konstantnog kretanja napred... Naravno, suprotno usmerenje može (mada ne mora) proizvesti kontra efekte. :dedica:
Neuro :tapsh: :tapsh: :tapsh:
Svaka cast na kapiranju problematike i vrlo preciznom odgovoru.

Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?

Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?

Neuro
16.9.2006, 0:39
Hmm... Mislim da ovde već pomalo pričamo o subjektivnom doživljaju i percepciji.
Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?
U pravu si u oba slučaja, s tim što u se prvom (ka dubini i malko na gore, po sredini) radi o finesama. Prosečnom posmatraču je uglavnom dovoljno da simbol "vuče" desno, gore ili da u pitanju bude kombinacija. Međutim, desno usmerenje kombinovano sa npr. strelicom koja pokazuje na dole opet može prouzrokovati negativan efekat jer podseća na "pad".
E sad, zašto baš desno? Moje mišljenje je da se radi o navici, prouzrokovanoj pre svega načinom pisanja. Ljudi su mnogo ranije počeli da pišu u odnosu na npr. fotografisanje. Samim tim sve što se pojavljivalo naknadno, tokom godina, po inerciji je usmeravano s leva na desno.
P.S. Seti se samo starih skrolujućih video igara na automatima, ZX-u, C64, Amigi... Koliko ih je išlo dole i/ili levo, a koliko gore i/ili desno?
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
Kao što rekoh na početku posta, ovde u velikoj meri ima uticaja subjektivni doživljaj fotografije, ali i način razmišljanja. Ljudi sa pretežno negativnim načinom razmišljanja će u bilo kakvom "spuštanju" mnogo pre videti "pad", što za sobom povlači i negativan celokupni doživljaj. Kod tebe je očigledno situacija obrnuta. Naravno, kompletan utisak je u velikoj meri prouzrokovan i tehnikom fotografisanja, ali ne vide svi ono što je autor zamislio ili ostvario, te će nekoga takvo usmerenje pre podsećati na "sunovrat".

Sve gorenavedeno je plod mog razmišljanja i iskustva. Možda se nađe i neko "učen" ili sa drugačijim iskustvima, pa nam skrene pažnju i na eventualne nedostatke u teoretisanju. ;)

Simke
16.9.2006, 10:21
ima puno primera u svakodnevnom životu gde se neko kretanje u desno smatra napredovanjem ...


možemo uzeti za primer bušilicu kod koje se glava sa burgijom upravo tako kreće, udesno je prodor u materijal...

udesno pojačavaš zvuk na raznim uredjajima...

udesno uključuješ ringle na šporetima...

najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...


e, sad to bi se moglo protumačiti kao primenjivanje sile od sebe,
kao neka zaštita od povredjivanja... tako je počelo, nisu uvek sve naprave bile tako miroljubive i nežne ...
ujedno tajna je u ljudskoj anatomiji, recimo ruci koja odlazi od tebe prilikom odmahivanja ili pak usmeravanja i prenošenja neke sile ...

Simke
16.9.2006, 10:45
...
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.
...

Težina.

Slika uvek treba da ima neku ravnotežu.
Najbanalniji primer provere ravnoteže je ako sliku okrenemo naopačke tj zarotiramo za 180° tada vrlo lepo možemo videti da li ona vuče na neku stranu, gde je teža a gde lakša... otprilike kao na vagi. Naravno da nije neophodno da je rotiramo.

Težina koja se kreće ne sme da izbaci sliku iz ravnoteže, jer bi se prevrnula i pala... morali bi kasnije da je kačimo na zid pod izvesnim iskošenjem, kao za pijane mornare.

E, sad ako dobro zamišljam i shvatam šta si rekao...
slika koja bi imala težinu koja se kreće iz gornjeg levog ugla pa na dole ka desnom uglu, kretanje po dijagonali, jel tako, bi po meni morala imati dovoljno prostora u desnom donjem uglu ili pak biti dovoljno dugačka (kompletna slika) zavisno od težine koja je pretstavljena da bi izgledala skladno i da ne bi bila osakaćena ... podnošljivije mi je ako sila kretanja, težina, neko naglašavanje ili slično prestaje pre stizanja u desni ugao, nego kada je naglo presečena ali sve ima svoje izuzetke zavisne od same teme i ideje autora...

Pravci kretanja su uslovni, mogu biti razni ...
kao i vrste težina, da tako kažem, jer negde je moguće zbog zasićenosti bojama pojačati težinu nekog dela slike a negde je težina prisutna brojem/količinom ili veličinom objekata u nekom delu slike...
ali polako se približavamo onome o čemu si ti želeo da pričaš...
a to je o kompoziciji slike, o uspešnom radu zavisnom od mnoštva činilaca...

nighthawk
16.9.2006, 22:12
Sta je kompenzacija ekspozicije? Da li se time samo produzava/skracuje ekspozicija (te slika postaje svetlija/tamnija) ili se menja i otvor blende pa slika ostaje isto osvetljena.

Sta je u stvari ekspozicija kod digitalnog aparata? Na koji nacin se to izvodi, kod klasicnih se otvara zatvarac i film se osvetljava samo za to kratko vreme, kod digitalnog cip valjda stalno treba da bude osvetljen da bi se videla slika na LCD-u.

Chivan
17.9.2006, 20:09
Sta je kompenzacija ekspozicije?
Sta je u stvari ekspozicija kod digitalnog aparata?
Mislim da ce i tebi, a i ostalima koje zanimaju osnove digitalne fotografije, znaciti da procitas tekst koji smo objavili pre dve godine i koji se nalazi ovde (http://www.sk.co.yu/2004/11/skse01.html).

Highlander
17.9.2006, 22:04
najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...
...kvaka na vratima... nije suprotni primer, ali ovo dole jeste...
Kod Amera se kvaka okreće suprotno: na levo...;)

AstraLogos
19.9.2006, 1:37
Cudi me da debata o fotografiji nije posla od coveka kao najbitnijeg cinioca. Recimo desna hemisfera mozga upravlja levom rukom i to je kreativni deo nase licnosti. Nasuprot tome leva hemisvera je racionalna i prakticna pa shodno tome upravlja desnom rukom. Rukujemo se desnom rukom, vise je desnjaka, radimo desnom rukom i cesto je ( mada ne i uvek ) desna ruka jaca.
Oni koji dobro poznaju ljudsku prirodu i manipulisu sa njom tacno znaju koju hemisferu treba iritirati da bi skrenuli paznju i ostvarili zeljeni cilj. To je ono sto je bobi vec napisao samo iz mog ugla gledista.
dakle kada su logotipi u pitanju, nazivi firmi ili kad nesto treba prodati ili ponuditi mora se ukljuciti racionalni deo svesti. Kupac u ovom slucaju mora znati sta dobija za svoj novac i kako ce do njega doci.
Drugi primer su profesionalne televizije. Pogotovo kada su emisiji koje ide u zivo. Gosti na koje se treba skrenuti paznja sede uvek s sleve strane a spiker sa desne. RTS - Kljuc Pink = zamka BK - Klopka itd....
Ustvari sagovornici su u vecini politicari, koji trebaju da pobude u glasackom telu osecanje pravednosti, pripadnosti...
Izuzetak je BE 92 - Utisak Nedelje gde Olja Beckovic sedi bas sa leve strane. Zasto? Pa ona je uvek dominantna u odnosu na svoje goste a ima i zivo ukljucenje sa gledaocima pa me ne cude reakcije o spomenutoj voditeljki koje se krecu od bezobrazna do fenomenalna. Ona je dakle u centru paznje jer pobudjuje nase emocije na ovaj ili onaj nacin.
Nadam se da nisam smorio a imam ako ima zainteresovanih mnogo toga da kazem upravo o nesvesnom delu nase psihe, kojoj se svi bez izuzetka povinujem, katkad nesvesno. :)

urke
19.9.2006, 8:36
@AstraLogos: Naravno da ima zainteresovanih. Sve što je edukativno i nadasve zanimljivo ima svoje slušaoce.

Nikad o ovome nisam razmišljao (valjda me sludeo net :)), ali je vreme da počnem da razmišljam :)

AstraLogos
19.9.2006, 10:05
@AstraLogos: Naravno da ima zainteresovanih. Sve što je edukativno i nadasve zanimljivo ima svoje slušaoce.

Nikad o ovome nisam razmišljao (valjda me sludeo net :)), ali je vreme da počnem da razmišljam :)
Hvala urke na podrsci. :)
Izvinjavam se citaocima ove teme zbog pravopisnih i slovnih gresaka. Kucao sam onako u jednom dahu, narodski receno. Skokao me je grip pa i temperatura. Tada se nema dovoljno koncentracije a posledice se vide u tekstu.
BTW. Da zavrsim pricu o kadriranju odnosno kako to TV kuce rade. Recimo spiker koji cita vesti uvek je u desnom uglu ekrana. To bi iz predhodnog posta znacilo da on nije bitan i ne treba u nama da probudi nikakva osecanja. Spiker treba da procita najnovije vesti a to najbolje prima racionalni deo nase svesti. Primer - vremenska prognoza, sportski rezultat, desavanja kod nas i u svetu.
Suva informacija i nista vise.
Naravno da ove cake nije TV izmislila, vec su one prenete sa filma. Uostalom jedan od oskara koji se dodeljuje svake godine je i oskar za najbolju fotografiju u filmu.
O tome cu da napisem u sledecem postu.
Pozdrav drustvu. :ciao:

urke
19.9.2006, 11:16
@Chivan (http://www.sk.co.yu/forum/member.php?u=8): E sećam se ovog članka i odličan je. Šteta što nisi nastavio i u narednim brojevima po malo da pišeš o fotografiji :(

@AstraLogos (http://www.sk.co.yu/forum/member.php?u=78): Ih bre al si neki, gori si od ovih političara. Taman počneš nešto zanimljivo, baciš kosku i prekineš :) I sad treba da grickamo nokte dok ne ozdraviš :) Ajde brzo ozdravi pa na edukaciju zaniteresovanih.

bobi
19.9.2006, 12:01
@Astralogos:
Ja budno pratim ovaj thread.

@Urke:
Uzeo si mi kosku iz usta. :)

AstraLogos
20.9.2006, 14:25
ima puno primera u svakodnevnom životu gde se neko kretanje u desno smatra napredovanjem ...

možemo uzeti za primer bušilicu kod koje se glava sa burgijom upravo tako kreće, udesno je prodor u materijal...
udesno pojačavaš zvuk na raznim uredjajima...
udesno uključuješ ringle na šporetima...najverovatnije ima i suprotnih primera ali sad ne mogu da se setim...


e, sad to bi se moglo protumačiti kao primenjivanje sile od sebe,
kao neka zaštita od povredjivanja... tako je počelo, nisu uvek sve naprave bile tako miroljubive i nežne ...
ujedno tajna je u ljudskoj anatomiji, recimo ruci koja odlazi od tebe prilikom odmahivanja ili pak usmeravanja i prenošenja neke sile ...

Simke dobri su ti primeri kao i tumacenje da je smer s leva na desno napredovanje ( naveo si nekoliko primera ) mada ja to vidim daleko slozenije i nazvao bih evolucija.
Zasto? Prvo kazaljke na satu upravo se krecu tim smerom. Ako je vreme dimenzija i oznacava razvitak ljudskog roda ( evolucija ) onda shodno opstem zakonu i ljudi su podsvesno upravo odabrali taj smer kretanja kao ispravan sto i jeste tako.
Ako se osvrnemo na moj predhodni post o levoj i desnoj hemisferi mozga, dobija se sasvim logican zakljucak.
A on bi otprilike bio ovakav. U pocetku ili nastanku ljudske vrste covek je vise koristio intuiciju i osecanje za recimo opasnost nego sto je racionalno razmisljao. Dakle koristio je vise levu nego desnu stranu. Tokom evolucije u ljudskoj svesti dolazi do promena koje ukazuju da smer razmisljanja i delovanja krece od leve ka desnoj racionalnoj hemisferi. Dakle potpuno prirodan proces.
Hiljadama godina ucen svesno/nesvesno on krece sa leve na desnu stranu i odredjuje taj princip kao opsti princip. A primere ste sami vec naveli. Tako da nista nije slucajno vec ima svoj smisaoni tok. :)
Nadam se da sam bio razumljiv.
A obecanje o filmu i fotografiji ispunicu kao sto sam napisao. Ustvari sve je povezano u jenu celinu samo treba naci tu nit i protumaciti je.
Pozdrav drustvu. :ciao:

AstraLogos
21.9.2006, 13:32
Kao sto sam obecao pricu o kompoziciji i kako to rade TV kuce nastavljam sa filmom odakle je mnogo sto sta preuzeto. Staticne fotografije ili kadrovi o tome najbolje govore. Pravilo je da je leva strana uvek zenska a desna muska. Recimo pogled kamere na vencanje gde je mladozenja sa desne strane a mlada sa leve.
Sledeci primer je kamera zumira zamak u noci obasjan punom mesecinom. Shodno navedenim principima, Mesec se nalazi u levom gornjem uglu sto samo treba da podstakne misticnost i osecaj hladnoce pomesan sa blagim osecajem straha od nepoznatog. Upravo ti efekti uticu koliko ce film na vas ostaviti utisak. Sto su oni iz scene u scenu u kontinuitetu to ce stvoriti utisak dobrog filma. Naravno da je bitna i prica ( scenario ) u svemu tome ali je bitno kako ce ona vizuelno biti ispracena. Detektiv koji pronalazi ubicu obicno je u kadru sa desne strane dok razmislja i palnira sledeci korak. Policijski automobil dolazi sa desne strane na mesto zlocina. Detektiv se saginje i trazi tragove ubistva a kadriran je takodje sa desne strane.
Kazem ovo je samo opste pravilo a mozete susresti i obrnute primere u zavisnosti od okolnosti i situacije u kojoj se cela radnja odvija.
Za primer uzeo sam fotku iz sobe o ljudima gde je uslikan “Misicavko” ali sa leve strane.
Fotku sa okrenuo u desnu stranu a zatim spojio sa levom i sad uporedite gde on teba da bude. Nekako mi je prirodnije da je na desnoj ( muskoj ) strani. Obratite paznju na ruku i tetovazu kao i na plavi sorc . Ne cini li se da je nekako prirodnije i manje napetije kad se “misicavi” nalazi na desnoj strani fotografije.
Zeleo bih da cujem i vase misljenje i komentare. :)

bobi
21.9.2006, 20:29
Meni je u svakom slucaju logicnija, ova leva flipovana strana t.j kada misicavko stoji sa leve i gleda ka desnoj, donjoj strani. Znaci jos pre nego sto sam procitao tvoj post, video sam sliku i predpostavljajuci da je nisi tu badava stavio, izabrao onu, koja mi se cinila logicnijom i smislenijom.

A mozda je to i upravo zbog onoga sto si pricao o evoluciji, jer covek treba da gleda nadesno (sto u ovom slucaju znaci napred), zar ne?

A mozda i gresim, jer ovako spojene slike dobijaju jednu potpuno novu konstrukciju, pa nije bas lako gledati samo jednu stranu. Mozda si trebao da ih stavis jednu ispod druge.

Ovo bi bila moja glasna razmisljanja...

Imas rep. poen od mene kao svojevrsni vid podmicivanja, da bi nastavio sa izlaganjem. :)

Simke
22.9.2006, 8:05
što si bre usitnio ova slova, kao da si nesiguran...
opusti se i pričaj, vidiš da te svi slušamo ... ćutimo i čekamo...
a pošto si medju prijateljima ako nešto budeš pogrešio (da ne kažem lupio bez veze) ništa se neće desiti...
zato smo svi ovde, da normalno razgovaramo... hvala bogu nema filozofa koji svima sole pamet, klima je dobra pa samo udri u priču...

ovo je moja podrška ako nisi ukapirao... a znam da jesi... pozdrav

urke
22.9.2006, 11:54
Ako i bude bilo filozofa, lako će biti „odfilozofirani”.

L&M, mene malo interesuje kako uočiti dobro postavljenu scenu ako je ona dinamična. Recimo, krenemo da fotografišemo prirodu. Na šta posebno treba obratiti pažnju da bi scena bila svrsishodna, kako u wide (recimo fotografisanje više stabala drveća ili cvetnu fleku), tako i u makro situacijama (fotografisanje bubica, životinja, pojedinačnih biljaka i sl.)

Simke
23.9.2006, 0:08
Ako i bude bilo filozofa, lako će biti „odfilozofirani”.

L&M, mene malo interesuje kako uočiti dobro postavljenu scenu ako je ona dinamična. Recimo, krenemo da fotografišemo prirodu. Na šta posebno treba obratiti pažnju da bi scena bila svrsishodna, kako u wide (recimo fotografisanje više stabala drveća ili cvetnu fleku), tako i u makro situacijama (fotografisanje bubica, životinja, pojedinačnih biljaka i sl.)

ako sam dobro shvatio na šta ciljaš,
ponekad treba pomalo i samo da se namesti...
pre neki dan sam po veoma jakom vetru krstario oko grada kolima u potrazi za nekom karakterističnom scenom... znači neka stara kuća, salaš, drveće koje se povija na vetru, nešto prašine u pozadini... tako bih ja to skicirao za ulje na platnu ali oćeš vraga ovako u živo nigde ni traga mojoj nekoj ideji... pa ni približno bilo čemu što sam mogao očekivati... ili nisam uspeo da vidim, nije mi bio dan ili jednostavno se nije pogodilo... čak je i nebo bilo jednolično sivo, prašina je sve fotke učinila mutnima, ma šta da kažem... dobro nisam izleteo negde sa puta zverajući po okolini, čak sam i merdevine, neke manje doduše, imao sa sobom da mogu da snimim sa nešto više tačke ono što mi se dopadne...
osim što sam se dobro izluftirao otišao sam kući bez pravih snimaka čak i jedinu neku šansu sam prokockao kada sam na nekom letnjem putu u njivama stao i izašao iz kola ispred noga mi je iskočio zekonja i pojurio a u rukama mi je bio Canon G6 koji ne poznajem dobro i jednostavno u momentu nisam znao gde da prebacim da bih ga snimio u trku... moj aparat je stajao na suvozačkom sedištu neuključen, da je bar bio u stanju mirovanja bilo bi pokretne zečetine u onoj temi o živuljkama...

ovako, baš mi nije bio dan...

Simke
23.9.2006, 0:33
evo postavio sam jednu fotku kada se malčice samo namestilo:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=8108&page=2 a setih se da sam još pre postavio jedan snima brodića, neke jedrilice iz boke kotorske iznad koje su se poredjali oblačići kao da je parobrod... ne mogu da dam link na dial up-u sam pa bi mi to sada u ovo doba bilo mučenje, izvinjavam se... a ako neko hoće da pomogne sa bržom vezom biću mu dužnik, hvala unapred

AstraLogos
23.9.2006, 10:25
Meni je u svakom slucaju logicnija, ova leva flipovana strana t.j kada misicavko stoji sa leve i gleda ka desnoj, donjoj strani. Znaci jos pre nego sto sam procitao tvoj post, video sam sliku i predpostavljajuci da je nisi tu badava stavio, izabrao onu, koja mi se cinila logicnijom i smislenijom.

A mozda je to i upravo zbog onoga sto si pricao o evoluciji, jer covek treba da gleda nadesno (sto u ovom slucaju znaci napred), zar ne?

A mozda i gresim, jer ovako spojene slike dobijaju jednu potpuno novu konstrukciju, pa nije bas lako gledati samo jednu stranu. Mozda si trebao da ih stavis jednu ispod druge.

Ovo bi bila moja glasna razmisljanja...

Imas rep. poen od mene kao svojevrsni vid podmicivanja, da bi nastavio sa izlaganjem. :)

Bobi, predpostavio sam da ces bas tako odgovoriti. Za mene je "misicavko" samo replika gladijatora iz starog Rima shodno vremenu i prostoru. Racionalna svest danas, prevazilazi intuitivnu i kreativnu sto nije dobro. Balans ovih dveju suprodstavljenih energija je ravnoteza kojoj svi tezimo. Zar nije tako?! Mozda je vreme da "misicavko" porazmisli o svrsishodnosti zivota, plemenitijim stvarima a da nam svesno/nesvesno ne namece sistem vrednosti u kojoj sve ono sto je brdo misica predstavlja zapravo macho muskarca.
Iz tih razloga ja bih ga stavio sa desne strane.

Namerno sam i spojio fotku da bi smo svi ujedno vezbali i levu i desnu hemisferu mozga. Ja sam to ucinio jos u muzickoj skoli dok sam ucio sviranje harmonike. Bez razdvajanja ovih sfera a ujedno koristeci istovremeno obe ne moze se svirati ovaj instrument.
Slicno je i sa fotografijom. Ovo je moje zapazanje i nikako ne smatram da sam iskljuciv i da sam u pravu.

Sta se kadrira u sredini fotke i na koji nacin pokusacu da objasnim u sledecem postu.
Pozdrav drustvu! :ciao:

Neuro
23.9.2006, 19:21
evo postavio sam jednu fotku kada se malčice samo namestilo:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=8108&page=2 a setih se da sam još pre postavio jedan snima brodića, neke jedrilice iz boke kotorske iznad koje su se poredjali oblačići kao da je parobrod... ne mogu da dam link na dial up-u sam pa bi mi to sada u ovo doba bilo mučenje, izvinjavam se... a ako neko hoće da pomogne sa bržom vezom biću mu dužnik, hvala unapred
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4411&page=27
Post #526

Nadam se da je to fotka na koju si mislio. :ciao:

Simke
26.9.2006, 0:34
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4411&page=27
Post #526

Nadam se da je to fotka na koju si mislio. :ciao:

Upravo ta: Brodica na oblake...
zahvaljuem ti se na uloženom trudu i izgubljenom vremenu...

jer ja dok bih tamo izdijalupirao prošla bi večnost... :)

Pozdrav

Simke
26.9.2006, 0:39
vidim da tema lagano napreduje, širimo priču i to je dobro...

možda bi mogli pričati, kada dodje na red i kada mi se manje bude spavalo o namernim greškama u postavci, u nekom detalju i sl. na fotografijama...
često to zna da privuče više gledalaca i komentara nego neke sasvim solidne i tehnički uredne fotke, skloni smo da zapazimo grešku ili bar podsvesno primetimo da nam nešto smeta... sve zavisi od veštine autora i njegovog umeća da nas zaintrigira...

pa, kada dodje na red... divanićemo, jelte...
svakako se ne žurimo nigde,
više ovo napisah da ne zaboravim...

kinteC
3.10.2006, 20:07
ovde bi se moglo raspravljati i o ostalim vidovima umetnosti, jer su povezane...Recimo, fotografija je zasnovana na principima iz slikarstva (slikarstvo je starije, jel) Stim sto umetnik na platnu ima punu slobodu izrazavanja, dok doci do dobre fotografije, nije bas tako lako, cesto je to i splet okolnosti...
Recimo, kako predstaviti neku akciju na slici, ( bilo da je u pitanju slika ili fotografija) Ako umetnik zeli da prikaze coveka u pokretu, sigurno ga nece predstaviti u ravnotezi. Sledeca slika predstavlja ravnotezu, mirovanje, bez pokreta:
3645

da bismo napravili neko kretanje, jednostavno, narusicemo stabilnost objekta:
3646
...i tako cemo dobiti potpuno kretanje:
3647

kinteC
3.10.2006, 20:15
takodje, kompozicija je vema bitna...
ovde je prikazan objekat koji miruje:
3648
tok se ovde isti objekat krece:
3649

Isto tako, dubina slike, tj perspektiva, moze se postici i bojama. Tople boje predstavljaju blizinu, toplinu, dok hladne boje daju slici dubinu...Iz istorije umetnosti moze se naci dosta takvih primera, gde je prostor docaran samo bojama...

ovo su samo neke osnovne stvari, sto bi svako trebao da zna, ako zeli da prikaze fotografijom( ili slikom, filmom...) ono sto zaista zeli...Inace, samo o liniji, kao vizualnom izrazavanju, moze se napisati cela knjiga, jer ipak, na pocetku bese linija...

Bansek
9.11.2006, 12:37
Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic :)

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?
Odlicna tema. Bas me pogodilo! Gledam svoje karikature i interesantno je kako sam na njima, neznajuci za ove gore cinjenice, isto i nacrtao, podsvesno - pogledajte http://bansek.tripod.com/karikature U vecini slucajeva uglavnom je usmerenje s desno na levo gde je neka negativna radnja, a gde se "ocekuje neka nada" s desna na levo. Veoma interesantno!

LoneWolf
16.1.2007, 0:01
Zaista dobra tema...I milion pitanja,bar kod mene...
Volim da fotografisem,ali to sa budjavim aparatom i losim uslovima moze da bude prava nocna mora...LM,na pocetku,interesuje me,cime mogu da uklonim motion blur koji nastaje kad slikam neki objekat u pokretu?Mnogi fancy aparati danas to mogu ali posto moj aparat nije toliko fancy,a jeste digitalac,zanima me kako bih mogao da odradim dobar post-procesing gotove slike i da motion blur bude uklonjen,da izgleda kao da je objekat uslikan u stanju mirovanja?

Jack In The Box
16.1.2007, 14:49
Motion blur koji je nastao tako što se objekat kretao u trenutku fotografisanja a ekspozicija nije bila dovoljno kratka, ne može se u post procesiranju nikako ukloniti a da se dobije zadovoljavajući rezultat. Jedini način da se on izbegne je fotografisanje sa ekspozicijom koja će biti prilagodjena brzini kretanja objekta ili da se aparatom prati kretanje objekta i podesi maaalo duža ekspozicija što će rezultirati time da objekat bude oštar, a pozadina zamućena (interesantan efekat kojim se dočarava brzina kretanja objekta)...

kinteC
21.1.2007, 1:54
Ja imam jedan problem...Naime, juce sam radio kao fotograf, radio sam probno na jednoj zurci. Dakle, ako fotke budu ok, primljen sam da radim za kes. E sad, problem je sto sam izgleda lose pristupio celoj prici. Pristup je bio: nafotkacu 1043045 fotki, pa ce nesto od toga ispasti ok...Ali, presao sam se. Od 250 slika, izabrao sam 89 (koje sam isto upeglao u photoshopu) Takodje, prednost sam dao atmosferi, a ne tehnickim detaljima..sto se ispostavilo kao pogresno, jer su mi fotke odbijene kao tehnicki lose :kreza: Kada kazem da sam prednost dao atmosferi, mislim na to da sam koristio slabiji blic, maximalan otvor blende, i expoziciju od 10/10, ili cak i vecu, sa iso 200. Subjekat koji je mirovao, uglavnom je ispadao na slikama ok, i dobijali su se interesanti efekti (barem se meni tako cinilo) Dakle, hvatao sam svetla. Sa normalnim podesavanjem, shuter speed 20 +blic, i otvor blende na F5, dobijaju se ostre fotke, ali je problem sto se pozadina ne vidi bas najbolje...I sad treba opet da idem na neku zurku, i da fotografisem probno, ne bi li sada napravio bolje fotke...Tako da mi sada treba pomoc iskusnijih fotografa, koja podesavanja da stavim i ako neko moze detaljnije da objasni slow sinhro mod. Znaci, u pitanju je zurka, gde se slikaju ljudi, a pritom je neka polutama, sa gomilom strobova, i sa ostalim evetlosnim efektima...i jos se sve krece, ljudi, svetlo...loodilo :o Do sada sam fotografisao sa stativom, i po danu, gde nije bilo nikakvih problema...ovo je nesto potpuno drugacije

PHANTOM
23.1.2007, 18:40
Nemam iskustva sa fotografisanjem po zurkama ili slicno, ali mislim da bi ti dosta pomoglo ako podignes ISO, posto imas dobar fotoaparat mozes cak i na 800. Time ces dobiti kracu exspoziciju. Ili da kupis eksterni blic, sto je mozda najbolje, pa ces ga radom otplatiti.;)

kinteC
23.1.2007, 18:58
pa uglavnom ne koristim iso veci od 400, jer kada je slabije osvetljenje, ni iso ne pomaze nesto...Inace, sto se blica tice, cak sam stavio shuter speed na 4000 i fotke su ok ispadale (sa integrisanim blicem) A kako bi bilo tek sa externim...Samo je problem...kojim radom da se otplati?! Tako bedno placaju to fotografisanje...(bolje na svadbama da fotografisem) a opet traze kvalitet...(800din 30 fotografija :S )

Jack In The Box
24.1.2007, 10:24
Uh, uh, uh.... Slabo svetlo, brza akcija, potreba da se uhvati ambijent. Skoro da nema težeg posla za fotografa.... Šta je rešenje? Najbolje način je nabavka specijalnih objektiva koji omogućavaju slkanje sa velikim otvorima blende (f/1.2, f/1.4 i f/1.8) što će omogućiti skraćenje ekspozicije. Ako je ovo nemoguće, onda nabavka dodatnog blica sa kojim će se raditi, ali tako da se njegova svetlost ne uperi direktno u objekat koji se slika. Ako je nemoguće i jedno i drugo onda povećanje iso osetljivosti do granice kada je šum podnošljiv, maksimalni otvor blende i slikanje objekata koji se ne kreću mnogo. Upotreba ugradjenog blica će skoro sigurno uništiti ambijent na slici, a slow sinchro će verovatno učiniti objekte koji se kreću neoštrim. Inače slow sinchro okida blic, ali iza toga produžuje ekspoziciju još malo kako bi se uhvatio ambijent. Problem je medjutim što će pomeranje aparata ili objekta koji se kreće zamutiti fotku. Ovaj mod pogodan je npr. za slikanje portreta i hvatanje pozadine, ali tako da onaj koga slikate ne mrda....

P.S. 800 din. za 30 fotografija?????????:rofl: A što te ne zamole da im platiš kad ih već slikaš...:icon_scra

AstraLogos
24.1.2007, 11:01
Treba pre svega dosta iskustva sa odredjeni modelom foto aparata. Jeste otvor blende tu moze mnogo pomoci. Ali i odgovarajuca brzina ekspozicije. kad se na to doda smanjen blic ( jacina ) mozes dobiti pristojne fotke koje odgovaraju zurci a ne umetnickim fotkama.
Evo jedne sa mojim crshom sa upravo takvim ambientom.

Shang Tsung
24.1.2007, 12:50
Mislim da svi znamo ko je dominantan na ovoj fotografiji:D

kinteC
29.1.2007, 15:16
Fotografisao sam dve zurke, gledao fotke drugih fotografa...i dosao do sledeceg:
Slikanje portreta: treba slikati sto blise osobi koja se slika, maltene da joj se covek unese u facu. Ako je osvetljenje interesantno, mogu se koristiti sledeca podesavanja:
F8
shuter 2"
iso 200
+blic
...i treba dosta experimentisati lol
fotka bi trebala ovako da ispadne:
http://www.ambrel.net/2006/1006-trash/IMG_5645_polaroid.jpg
(nije moja fotka na zalost :()
ili ono sto sam ja dobio:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/fotke/lights.jpg

Kod slikanja "mase" ide drugacije...Ako je osvetljenje pristojno, blic se moze i iskljuciti, i postaviti veci iso, sa sto vecim otvorom blende...u mom slucaju to je F2.8. Zum ne treba koristiti kod takvih fotki. Evo primera:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/plastik/sl55.jpg
dakle, to je bilo bez blica, a moze se koristiti i blic, ako se zeli istaknuti prvi plan:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/plastik/sl9.jpg

Takve fotke je uglavnom pozeljno rotirati, tako da scena ide po dijagonali. Uopste, ja uvek gledam da ono sto slikam bude u nekoj dijagonali, kako bih dobio neku dinamiku. To pogotovo dolazi do izrazaja na zurkama, gde se i onako ne vidi sta je pravo, krivo, a sta ne :kreza: pa je lakse ukomponovati sliku okretanjem aparata :)
evo primera:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/plastik/sl46.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/plastik/sl45.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/plastik/sl52.jpg

To su neki moji zakljucci... A Sto se tice hvatanja mometa, tu moze pomoci samo iskustvo...fotkati i fotkati

korisnik
29.1.2007, 16:34
Cek,cek ... Sad mi nesto nije jasno. Ako na zurci slikas sa ekspozicijom dve sekunde sa blicom. onda je lik mutan kada nastavi da se giba.

Znaci blic -> Lik ostar -> vreme leti -> lik magla:) Bar tako mi se cini logika stvari.

Jedino mozda sa sinhronizcijom shuttera na trenutak pred zatvaranjem.

Znaci klik -> vreme leti raja se muti sa pozadinom -> tik pred zatvaranjem blende sledi blic.

Trebalo bi probati, Nisam se dosta igrao sa shutter sinhronizacijom. Imas li ti Kintec neka iskustva?

Still later edit : :)

Kada malo razmislim, da samo sa syncom na zatvaranje shutera. Mozda tvoj aparat ima takav preset, uglavno blic puca na kraju dve sekunde.

Jos malo edit:

Evo sa vikipedie:

Rear Curtain Sync

Some cameras offer the ability to fire the flash sync when the shutter is at the end of its peak opening. This is called rear curtain sync, and it is used to freeze motion at the end of the exposure. When making long exposures while firing a flash, rear curtain sync creates the effect of motion blur leading up to the subject.

kinteC
29.1.2007, 17:24
Pa lik ce biti ostar, prosto, jer: mali otvor blende, malo svetla prolazi kroz objektiv ka filmu, senzoru. Kada blic okine, on toliko jako osvetli predmet slikanja, i to za tako kratko vreme, tako da taj podatak ostaje zabelezen, dok su ostali objekti van domasaja blica u tami (zbog malog otvora blende) Izuzetak su naravno svetla koja su dovoljno jaka da uticu na sliku. Pomeranjem aparata se dobijaju raznorazni oblici sa tim svetlima...tako da to lepo funkcionise. Isto bi se dobilo i sa blicem na kraju i na pocetku ekspozicije. A sto se tice okidanja blica pred sam kraj ekspozicije ne vidim nikakvu prednost osim u sledecoj situaciji: kola se krecu u tami sa upaljenim svetlima. Slikam automobil, prvo ekspozicija a onda blic. Efekat bi bio taj da bi se dobio svetlosni trag iza automobila, a ne ispred sto bi bio slucaj ako bi prvo blic okinuo, a zatim tek duza expozicija. Na zalost moj aparat nema tu mogucnost...Mozda, ako bih uzeo externi blic

korisnik
29.1.2007, 18:05
Mislim da se varas. Ako bi blic prvo opalio onda bi lik bio mutan, osim ako ne stoji na mestu i aparat ne stoji na mestu. Jesi li siguran da ti blic ne puca na kraju ekspozicije.
Moram napravit dva snimka sa blicom pre i na kraju da vidimo razliku, samo da nadjem neku scenu:)

Pogledaj malo:

http://digital-photography-school.com/blog/slow-sync-flash/

A mozda je i isto, moram probat:)

kinteC
29.1.2007, 19:22
hehe, u pravu sam...evo ovako:
Slika je sa cak expozicijom od 4 sekunde, i otvorom blende F11 (najmanje)
I blic...Blic je okinuo na samom pocetku expozicije.

http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/fotke/flash.jpg

Sledecu sliku nisam ja slikao, vec ova devojka sa moje slike :)
Slikana je sa canon powershot A75 (starudija koja je i sada odlicna)
F2.8, ekspozicija 1sekunda, blic je okinuo na pocetku.

http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/me.jpg

slika je relativno ostra, a bila bi i ostrija da je manji otvor blende. (ali u tom slucaju bi trebao jaci blic, sto taj aparat nema)

ps: to sam ja na slici :opanachke
edit:...i jos jedna slika

http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/me2.jpg

isto podesavanje kao na prethodnoj slici...

PHANTOM
29.1.2007, 20:22
Stvarno dobra fora.

A jel znate mozda kako se "hvata" pokret, da pozadina bude mutna a objekat koji se krece ostar? Jel mozda sa slicnim parametrima kao ovo samo da se prati objekat tokom slikanja?

korisnik
29.1.2007, 21:49
@PHANTOM: Ma samo slikas i pratis objekt, naravno sa brzom ekspozicijom.

@KinteC:

Evo izveo sam pokus.

Prva slika je normalan flash na prvoj zavesi, vidi se da je objekat, znaci ruka mutna jer se mice. Recimo lik plese u diskoteci:

5834

Druga slika je flesh sinhronizacija na kraju ekspozicije, u obe je vr3eme 4 sec., blenda 9 ISO 200. mrak u sobi:

5835

Upotrebio sam vanjski flash.

Zakljucak samo upotrebom sinhronizacije sa zadnjom zavesom dobijes stvarno ostar subjekt, inace je i on delimicno mutan na delovima koje mice. Naravno preterivao sam sa 4 sec ekspozicije, 1 je dosta
Inace vrlo poucna debata, bravo.

kinteC
1.2.2007, 15:35
Sada me interesuje...da li je neko slikao ptice? Ptice, ali u letu. Danas sam nesto probao, i ide veoma tesko. Prvo, dok ptica dodje u "domet" objektiva, zatim, najveci problem, kako fokusirati pticu. Golub obicno bude daleko (barem kada sam slikao sa terase) Isto tako, napravio sam gresku, stavio sam iso na 1600, a ispostavilo se da i na 400 fotka ispada ostra, iako je prilicno oblacno.

evo jede moje slike, crop je u pitanju, iso 1600 (radjena je reduckija suma..ali avaj)

5892

todos
18.3.2007, 13:05
Vrlo interesantna tema.Moze cak i nesto da se nauci.Evo moje jedno amatersko misljenje da bez stalka fotografija ne moze da bude odlicna,pa makar je slikao sa nekim skupljim ili jeftinijim digitalcem.E sad jedno pitanje za iskusne korisnike digitalaca.Da li je stabilnija slika kad se aparat stavi na obraz ili drzi u rukama i nisani iz daljine?Pitanje sam malo sklepo ali mislim da znate sta zelim.

Rocker
18.3.2007, 17:02
Ruke su stabilnje ako imaš oslonac. Tako je kod nišanjenja, ne vidim zašto bi se razlikovalo kod fotografisanja. Kad nema u bilizini nekog oslonca, skupljanje laktova uz telo može da posluži.

todos
18.3.2007, 20:09
Ruke su stabilnje ako imaš oslonac. Tako je kod nišanjenja, ne vidim zašto bi se razlikovalo kod fotografisanja. Kad nema u bilizini nekog oslonca, skupljanje laktova uz telo može da posluži.

Vidis,to nije lose.To su cake koje se dosta dugo uce.:icon_stud Bravo:aplauz:

che daboli guz
12.4.2007, 0:44
@ Katmay

OK,mada mi bas nije i najjasnije citavo objasnjenje ali uzet cu za gotovo.
Naime u vezi kinteCovog fotoaparata.Jel dslr nije,a nije ni slr:eek: .
Jasno mi je da njegova dk nije kompaktni mada kao i sto sam kazes po fizionomiji spada u to(tj.nema mogucnost nadogradzivanja/mijenjanja objektiva).E sad pitanje za tebe i kinteCa sto mene zanima.
Jel DKa(kinteC) ima lens reflexs(socivo i hemijsku prevlaku preko objektiva) na sebi i dali je mehanika kao u npr Canon 400D(bas ono sto si spominjao u vezi ogledala pod uglom od 45 stepeni)???
Mozda izgleda da te pitam isto po 2gi put ali se nadam cu ovim dobiti konkretnije objasnjenje,hocu reci odgovore na moja pitanja.

Pitas koje objektive trosim,uuuuu nisam ti ja jos dotle stigao.Zapravo nisam ni 10% presao a ima toliko toga da se prijedze.Jedino sto sam "po-trosio"do sada jeste HP photo smart 320-2mp:)
Poslije ove kamere sam ciljao na Kodaka takodze kompaktnog od 4-5-6MP.
Ali kako je vrijeme prolazilo i nove kamere sa novim cijenama i na savjet Olujnog ucario sam ovu po reklamnoj cijeni i zaista sam happy.
Uz kameru sam dobio EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6II .
Objektiv je OK i daje po dnevnoj svjetlosti jako ostru sliku.Takodze se osjeti da vuce na crvenu i nesto manje na svijetlo plavu boju ali samo u slucajevima kad se radi o stofu odnosno materijalima za odjecu i presvlake na namestaju.Drugi objektiv sam dobio od brata jer kad je on kupio svoju analognu Canon EOS pored kratkog objektiva dobio je i
Tamron 80-210mm 1:4.5-5.6 fi52 &-1.5m.Ovaj objegtiv je susta suprotnost prvo spomenutom objektivu ne zbog zuma nego zbog boja.Takoreci "konzervatino" . Takodze mi ne ide bas najbolje slikanje na veliku udaljenost ,valjda zbog ruku.Ali lijepo je imati i ovako nesto bas zbog te razlicitosti.

Be continued,

che daboli guz
12.4.2007, 0:45
Imao sam jedno "lijepo iskustvo" kad sam familijarno isao na bazen gdje je cerka od bog brata polagala diplomu za plivanje.Nikad u zivotu nisam imao gori dan.Bar sto se fotografije tice.Ako sam napravio 100 slika manje od 30 slika je bilo polu upotrebljivo.Zamucenje je bilo prosto ocaravajuce.Da u tom dijelu bazena se voda grijala i vazduh je bio prosto heliumski(bukvalno su se osjecali oblaci toplog vazduha) . Cak sam i objektiv skidao da utvrdim dali se mozda zamaglio ali o tome nije bilo ni govora.
Ni sam ne kontam o cemu se radilo do sada,sem sto ima veze sa temperaturom ili necim drugim.Steta sto nisam ponio kompaktni i dali bi rezultat bio drugaciji.Jos da dodam sve je slikano Tamronom.Kratki objektiv sam bio ostavio kuci i ne nisam nosio stativ,fatalna greska?????


Sad sam se sjetio jos neceg ali me je mrzilo da postavim kao osobni post.
A i pitanje je malo glupo,naime primjetio sam da kamera za objektiv ima dvije grupe pinova od 3 i 5.A Tamron ima od prve grupe 2 stim da jedan pokriva povrsinu 2 pina i druga grupa od 5 pinova.Sorry pogresno sam se izrazio na kameri se nalaze pinovi a na objektivima kontakti jel????!
Jeli u vezi Tamrona ovo OK posto u knjizici od Canona navode da se koriste samo njihovi objetivi,razumijem ja da ne zele da se lova ne sliva i od drugih dzep.Ali kad sam procitao knjizicu kad vazi samo garancija "oblio me je hladan znoj".

Do svidanja;) i ctamo se uskoro!

steve89
26.7.2007, 21:07
posto planiram da uskoro kupim digitalca, zeleo bih pre toga da se malo informisem, znaci prvo oko nekih osnova digitalne fotografije, a kasnije i malo vise, treba mi kao neka ''skola fotografije''. mogu ja cas da izgooglam neki sajt ali kako da znam jel valja to kad nista ne znam? pa ako bi neko mogao da mi preporuci neki sajt? posto vidim da stvarno znate dosta o tome pa ste verovatno posetili neki sajt. nije bitno da li je sajt na srpskom ili engleskom...
ps. tema je odlicna steta sto niste nastavili diskusiju dalje:(

BlackNeo
26.7.2007, 21:25
Idi ovdje: http://jarac.net/foto/?nid=140 - odlican tutorial na hrvatskom.

steve89
26.7.2007, 21:36
Idi ovdje: http://jarac.net/foto/?nid=140 - odlican tutorial na hrvatskom.

skinuo sam to, slucajno sam na nekom forumu naisao na link ka tom sajtu, svejedno hvala... znaci to je ok, jel predlaze neko jos nesto?

DarkNemos
26.7.2007, 23:27
Nisam našao prikladniju temu za ovo pa sam postovao ovde...

Dakle kako sam uopšte mogao da dobijem ovakvu sliku??? Ovo sam slikao ortaka na prosloj proslavi nove godine sa nekim pozajmljenim digitalcem... Ovo nije photoshop.... dakle jedno 10 puta se vidi miroslav ilić koji je bio na tv-u koji je pritom bio iza mene... a i ove linije... nista mi nije jasno....

http://img64.imageshack.us/img64/2162/dscf1804eo6.th.jpg (http://img64.imageshack.us/my.php?image=dscf1804eo6.jpg)

:boodala:

Andross
26.7.2007, 23:37
Au jbt!
Reflection spell mora da je u pitanju :D
Veoma cudno ako je TV bio iza tebe kako to da nema tvog odraza u slici???
:paranoia:

Katmay
26.7.2007, 23:51
Nisam našao prikladniju temu za ovo pa sam postovao ovde...

Dakle kako sam uopšte mogao da dobijem ovakvu sliku??? Ovo sam slikao ortaka na prosloj proslavi nove godine sa nekim pozajmljenim digitalcem... Ovo nije photoshop.... dakle jedno 10 puta se vidi miroslav ilić koji je bio na tv-u koji je pritom bio iza mene... a i ove linije... nista mi nije jasno....

http://img64.imageshack.us/img64/2162/dscf1804eo6.th.jpg (http://img64.imageshack.us/my.php?image=dscf1804eo6.jpg)

:boodala:

To si se ti verovatno okrenuo oko svoje ose pa si dobio taj "efekat". A te linije su sigurno neke lampice od nekog uredjaja, tipa, DVD plejer i sl., koji stoji na TV-u.

Sta mislis? Jel to? :)

DarkNemos
27.7.2007, 0:08
To si se ti verovatno okrenuo oko svoje ose pa si dobio taj "efekat". A te linije su sigurno neke lampice od nekog uredjaja, tipa, DVD plejer i sl., koji stoji na TV-u.

Sta mislis? Jel to? :)

Moguće je... a i bili smo malo hkmh.... ovaj.... al je cool efekat...

LoneWolf
24.8.2007, 15:14
Nekoliko pitanja za sve koji znaju odgovore :

1. Zanima me koja je razlika izmedju efektivnih megapixela i "onoga sto pise na kutiji"?

2. Da li mi je bolje da kupim fotoaparat koji je deklarisan na 10 mpx ili aparat koji daje 7.2 efektivnih megapixela?
Znam da je pitanje zaista krajnje uopsteno,nisam naveo ni brendove fotoaparata upravo iz razloga sto ne znam razliku izmedju efektivnih i "fabricki deklarisanih" megapixela.

3. Jos dva pitanja (mnogo pitanja,jelte:))
Znam da nije tema Photoshop savjeti,ali veliki broj vas koristi Photoshop.
Naime,zanima me kako da podesim nivoe svjetlosti u Photoshopu kod nocnih snimaka (da povijetlim snimak bez velikog gubitka kvaliteta).
Na Levels dijalogu u Photoshopu uvijek mi se pri pokusaju korekcije svjetlosti javljaju artefakti kod boja (prejaka crvena,zuta ili zelena).

4. Postoji li neki plugin koji bi mogao elegantno da mi popravi nocne snimke?
Koristim krajnji krsh od fotoaparata (KODAK EasyShare C300,3.2 megapixela) pa zato nemam mogucnost da pravim dobre snimke po noci.

kinteC
24.8.2007, 21:15
Da krenem sa odgovorima u rikverc:

Photoshop sve popravlja, osim noisa, za sta treba koristiti neki plugin. Preporucujem noiseware plugin http://imagenomic.com/

Za korigovanje slika probaj ovo: Image> mode> Lab color. Zatim se igraj sa curves ctrl+M. Tako korigovanoj slici se ne menja kolorit. Kasnije vrati na RGB

Bitnije je kakva je optika na aparatu, a ne da li ima 10megapixela ili 6. Realno, nisam jos nisam video kompak aparat koji stvarno moze kvalitetom da izvuce 10 mega pixela

che daboli guz
3.11.2007, 17:32
U 50om postu postavio sam pitanje u vezi objektiva Tamron.
Buduci da odgovor nisam dobio ovdje prilazem link na jedan drugi forum,
kako bi mozda drugima bio od koristi.

http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=145512

kinteC
5.11.2007, 14:07
Nisam ni video onda taj post :S
Btw, kao sto su ti rekli na benchmark-u, crop faktor na canonu je x1.6, tako da objektiv od 50mm izadje na canonu nekih 80mm. A zasto je to tako...zato sto imas 35mm kamere (velicina standardnog filma) koje su standard, i prema tome se obelezavaju objektivi. Ima aparata kao sto su canon 5D koji je Ful Frame (FF) imaju velicinu senzora kao film, tako da kad se stavi neki objektiv od 50mm, on je stvarno 50mm. Vecina ostalih dSLR aparata Canon 350D, 400D, 30D ili nikon D200, imaju manji senzor pa i imaju crop faktor od 1.6 (ili za nikon 1.5). To znaci da oni hvataju samo centralni deo objektiva, ne koriste celu povrsinu stakla. Ako imas objektiv od 17mm, pomnozi to sa 1.6 i dobices koliko je to u stvari.

Mada ne vidim resenje za tvoj gore navedeni problem. Stavi primere fotografija, i cime si slikao (koji tamron objektiv, i koji canon?)

che daboli guz
5.11.2007, 14:26
Paaa pitanje se prvoshodno odnosilo na upotrebu objektiva sa analogne eos kamere na digitalnu eos kameru.Naravno tu mi je jos bilo zbunjujuce,broj pinova i kontakata(gramaticki neizvodljiva rijec)na kameri i objektivu od tamrona.

A drugi dio pitanja se odnosio na bazen sa "toplim vazduhom"(blago receno).
Kao i razlog katastrofalnom malom broju uspjelih fotografija.

U toku dana cu naciniti par slika sa oba objektiva,kao sto si rekao.
Kao i specifikacije oba objektiva.

Mada "crop"mi nije jos najjasniji sto se tice tamrona.Ali koliko sam skuzio iz texta,izgleda da sam dobio Extra Zoom Objektiv(50->80mm).
E sad to sto je ccd chip manji u odnosu na povrsinu analognog objektiva,jeli to + ili - za mene?????

Pozz

kinteC
5.11.2007, 15:33
Bilo koji objektiv da navrsnes na taj canon, imaces crop faktor. Prednosti su sto se koristi samo centralni deo objektiva, a on je najkvalitetniji. I za tele-objektiv, uzmes objektiv od 300mm, a u stvari imas 480 :D Mane manjih senzora su te da imaju manju dinamiku slike, vise noisa, dublji DOF (ovo poslednje se moze uzeti i kao prednost neki put) U svakom slucaju, FF aparati zahtevaju kvalitetnija stakla, dok na ove ostale mozes da kacis i krseve od objektiva. (koristi i onako centralni deo)

kinteC
9.11.2007, 20:13
Vidim da se ovde (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=22135&page=2) diskutovalo o dubinskoj ostrini, pa da se nesto kaze o tome...


Koliko ce nesto biti zamuceno ili ne, zavisi od otvora blende. To se najbolje vidi na dSLR aparatima. Na vecim otvorima blende DOF (deep od field) je plici, a kada se zavrne blenda, onda je dublji.

Kompakt aprati imaju dubok DOF, jer imaju male senzore, velicina senzora isto utice na dubinu DOF-a. Ali zato aparati sa manjim senzorom imaju vise noisa i manju dinamiku (raspon od najtamnijeg do najsvetlijeg)

Kada se nesto fotka sa vecim otvorom blende gde je DOF izrazen, postupak je prost, fokusira se ono sto se zeli u fokusu, zatim se prekadrira, i pritisne okidac do kraja. Na dSLR-u je taj postupak malo komplikovaniji, zbog vise AF(auto fokus) tacaka, i zbog toga sto DOF cesto iznosi svega par milimetara na vecim otvorima blende, pa ako se prekadriralo, fokus bi se pomerio...i ode sve u ^$&%#&

Evo nekih primera za kontrolu DOF-a

216mm (uracunat krop faktor za dslr) otvor blende 2.0, iso 1000 shutter 1/250

http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/fotke/IMG_9198.jpg

Crop od 60%:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/fotke/IMG_9198crop.jpg

Kao sto se vidi, tu je samo cektica u fokusu, trepavice i delic lica...

Evo sada primer sa F16

http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/fotke/IMG_9237.jpg
Ovde je maltene sve u fokusu, da je ostalo F2.0, verovatno bi samo oko bilo u fokusu, dok bi nos vec bio mutan, a rame da se ne spominje...

che daboli guz
10.11.2007, 16:27
Jedno amatersko pitanje za profesionalca.
U pitanju je zadnja slika kao i neke iz diskoteke i od ranije.
Jeli ti igras ulogu rezisera ili modeli to rade samoinicijativno?
Ili se pak radi o kombinaciji?

alesandro
24.11.2007, 14:11
Treba mi sto hitnije odgovor na sledece pitanje:
Za dva sata idem u Novi Sad sa skolom u pozorise ;) I sad, imacemo dva sata slobodno (do pola osam) pa cu ja to vreme iskoristiti za slikanje N.S.-a :) E sad, nemam stativ to znate, a kako da podesim opcije za sto bolju sliku? Nije mi problem da slikam do 1/4 exp.

steve89
24.11.2007, 14:47
Treba mi sto hitnije odgovor na sledece pitanje:
Za dva sata idem u Novi Sad sa skolom u pozorise ;) I sad, imacemo dva sata slobodno (do pola osam) pa cu ja to vreme iskoristiti za slikanje N.S.-a :) E sad, nemam stativ to znate, a kako da podesim opcije za sto bolju sliku? Nije mi problem da slikam do 1/4 exp.

Pa 'de znam. :) Stavi aparat u aperture priority mod, podesi white balance i iso. To ja radim kad nemam bash mnogo vremena da cackam podesavanja.

LoneWolf
24.11.2007, 22:48
Pozdrav.
Imam jedno pitanje koje se tice fotografisanja i photoshopa.
Zanima me kako napraviti panoramski snimak iz vise slika jednog predjela,slikanog u nekoliko dnevnih razdoblja (jutro,podne,sumrak),kako napraviti kvalitetne prelaze izmedju snimaka da izgledaju kao jedan,i kako odraditi "equalize" (izjednaciti tonalitet neba,da oblaci izgledaju isto ili slicno na svim snimcima)?

Nadam se da nisam bio suvise komplikovan i da znate sta sam htio pitati :)

kinteC
25.11.2007, 1:13
@che daboli guz

Za night life fotografiju ne treba biti reziser, samo treba spaziti dobar trenutak...i da onaj ko se fotografise bude raspolozen za fotkanje. Dakle, dovoljno je da osoba koja se fotka ne beze...sve ostalo je + Inace sam probao da "reziram" tipa: "stavi ruku ovde..taaakoo, e sad pomeri glavu.." Tu je problem to sto dok ja devojci kazem gde da stavi ruku, ona promeni totalno izraz lica, i vidi se da je namestena fotka. Najbolje je hvatati ljude na prepad, pod uslovom da se proceni da osoba nece negativno reagovati. Ako osoba koja se fotka spazi fotografa, sve je na njoj...(hoce li se izbeciti, iskreveljiti..ili sta vec) Sve je u dobroj zabavi...

@alesandro

nisam skapirao..hoces fotkati u pozoristu ili napolju? Ako je napolju mrak, hoces da fotkas, provo podesi WB (white balance- odnos bele boje) -kako fotografije ne bi bile sve crvene ili zute pod vestackim osvetljenjem. Za to imas predefinisane modove) Zatim, pazi da ti shutter (duzuna trajanja expozicije) ne bude ispod 1/20 sec. Sto je veci iso, to omogucava veci shutter, ali i vise noisa. Dakle, treba naci zlatnu sredinu. Tu dosta znaci dobar foto aparat.

@LoneWolf
Photoshop CS3, ultimativna masina za takve stvari :D Automatski sklapa takve fotke, za neke experimente vec treba vec imati osnovno znanje iz PS-a

alesandro
25.11.2007, 15:28
Ih... kasno... ali bice drugih prilika. I ovako nisam imao puno vremena za fotkanje. Mislio sam na slikanje napolju, ali kao sto si i sam rekao, slike su mi zute... no, drugi put ce biti sve u redu posto si sada lepo rekao kako treba... hvala!

che daboli guz
5.12.2007, 20:09
A drugi dio pitanja se odnosio na bazen sa "toplim vazduhom"(blago receno).
Kao i razlog katastrofalnom malom broju uspjelih fotografija.
Pozz

Imao sam jos jednom priliku da slikam na istom bazenu gdje i pored odlicne osvetljenosti i "toplog"(goruceg)vazduha ,slike su bile zamucene i sa veoma malim(skoro nijednom) procentom uspjelih.Valjda zbog "odlicne"osvetljenosti nisam prije koristio blic,sada sam ga koristio doduse onaj sto je u sklopu kamere.I sam procenat uspjelih slika se povecao.Jos da sam imao onaj blic sto se nadogradjuje(sto znaci JAK/SNAZAN) ,vjerujem da bi sve bile O.K.!!!

Ovo sam dopisao jer vidim da niko jos nije imao prilike da slika u ovakvim prilikama,pa rekoh ukoliko budete imali problema da znate zashto!:icon_stud

LoneWolf
5.12.2007, 21:57
@LoneWolf
Photoshop CS3, ultimativna masina za takve stvari :D Automatski sklapa takve fotke, za neke experimente vec treba vec imati osnovno znanje iz PS-a

Imam osnovno znanje iz photoshopa ali nisam uspio nigdje na netu da nadjem tutorial za pravljenje "panoramskih fotki" od vise slika.
Pregledao sam temu Photoshop tutoriali i nisam tamo nasao ovo sto mi treba pa ako imas neki link,ili gotov tutorial,bio bi ti zahvalan ;)

che daboli guz
6.12.2007, 15:24
A sto ne nadjes na netu neki program koji to radi automatski?
Ima ih na tone,ja sam jedan dobio uz lap`s od HPa i moram priznati da je fantastican,cak i bolje radi nego na manuel.Jos nikad nisam imao prilike da ga dostimavam.A mozda nebi bilo lose i da skines od Canon-a
ZoomBrowserEX-Photo Stich.

Mislim da ima negdje na forumu linx za programe u vezi pravljenja panorame.
http://www.sk.co.yu/forum/showpost.php?p=374286&postcount=1
http://www.hp.com/united-states/consumer/digital_photography/free/software/index.html?jumpid=hpr_R1002_USEN
Ovo je link za HP prog.samo malo drugacije izgleda od mog mada mozes probati posto je bezplatan...
...medjutim ukoliko ostajes sa gorespomenutim pitanjem...sve najbolje!

hacker_aca
7.12.2007, 0:19
Moram i ja da pohvalim PhotoStitch od Canona. Sve panorame iz ove (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=21059) teme su napravljene sa ovim programom. Možda se vidi ponegde neka greškica ali je problem što sam sve nabrzaka slikao. A sve je sam automatski sklopio. ;)

kinteC
7.12.2007, 1:20
Za photoshop CS3 i CS2 (stim da cs2 uzasno sklapa panorame):

file>automate>photomerge

Ostalo je logicno, otvori se prozor za odabir fotki, izaberu se zeljene fotke...ostalo je posao ps-a :)

LoneWolf
7.12.2007, 15:06
Za photoshop CS3 i CS2 (stim da cs2 uzasno sklapa panorame):

file>automate>photomerge

Ostalo je logicno, otvori se prozor za odabir fotki, izaberu se zeljene fotke...ostalo je posao ps-a :)

Fala ti k'o bratu ;)
Jbg nasao sam ovu gomilu nekih programa za photomerge ali nijedan nema automatizovane "prelaze" (overlay i equalize) za nebo,koje je gotovo uvijek razlicitih boja.Takodje,lose je odradjen fade in/out (pretapanje slika iz jedne u drugu) a sa PS-om mogu da eksperimentisem sad kad sam ovo vidio :to_care:

OpSystem
26.1.2008, 22:17
Moze li neki savet..?
Kako vam se cine fotografije...
Pogledajte "abuxl's pictures"
na www.skyscrapercity.com pa "united arab emirates" pa "photo section" pa prvi thread "abuxl's pictures"

sori sto to ovako, ali svako misljenje bi koristilo za dalji razvoj u fotografisanju.
Pozzz

alesandro
13.4.2008, 13:20
Kako slikati panning pri jakom dnevnom svetlu? Naime, pri ovoj tehnici potrebno je da vam shutter speed bude izmedju 8 i 60, u zavisnosti od brzine objekta koji slikate, a blenda oko 7,8. Meni to ne uspeva. :) Slika bude presvetla, skoro pa SKROZ bela, bez detalja. Pomaze kada podignem F vrednost na 11, ali je i dalje neupotrebljiva. Slucaj bi resilo da i shutter speed podignem na 200, 300, 400... ali to je nemoguce jer slikam panning. (tj. ucim :)). Neka pomoc? :Freddy:

oluja
13.4.2008, 13:58
Kako slikati panning pri jakom dnevnom svetlu? Naime, pri ovoj tehnici potrebno je da vam shutter speed bude izmedju 8 i 60, u zavisnosti od brzine objekta koji slikate, a blenda oko 7,8. Meni to ne uspeva. :) Slika bude presvetla, skoro pa SKROZ bela, bez detalja. Pomaze kada podignem F vrednost na 11, ali je i dalje neupotrebljiva. Slucaj bi resilo da i shutter speed podignem na 200, 300, 400... ali to je nemoguce jer slikam panning. (tj. ucim :)). Neka pomoc? :Freddy:

Koji fotoaparat imas? Verovatno bi ti pomogao ND (neutral density) filter. Nisu skupi...

alesandro
13.4.2008, 15:03
Koji fotoaparat imas? Verovatno bi ti pomogao ND (neutral density) filter. Nisu skupi...

Fuji s6500fd.
Moguce, nisam razmisljao u tom pravcu. Mislio sam da je moguce sa nekim podesavanjima, white-balance-om i sl. Zonerica ne bi nista pomogla, a? :a_whistli

alesandro
13.4.2008, 16:02
OK... seo sam na plocnik ispred kuce i sat vremena vezbao panovanje. Nakon 100 i kusur bluranih fotografija, stvari su krenule na bolje. :) (bilo bi i dvesta fotografija, nego je baterija vrisnula a boodala nema rezervne :)).
Ovo je, za sada, najbolja, daleko od dobrog, jos dalje od odlicnog, ali za prvi dan i potpuni pocetak, ja sam zadovoljan:

http://i232.photobucket.com/albums/ee174/alesandro_simic_/obradjenocopy.jpg

Shutter speed: 1/50
ISO: 100
Blenda: 11
Aparat: Fuji s6500

dzonihsv
31.8.2008, 7:37
Evo gledam nesto i zapitah se. "Da li je isti kvalitet slike na fotografiji od 7mpx (3072x2304) i 6mpx(3072x2048) ? " Ovu drugu nekako vise hocu jer je wide slika ;).

Po mojoj logici isto je to osim ako ne zumiram previse pa ce ranije da se vide pixeli na 6mpx nego na 7mpx. A zavisi i to dosta od senzora. Aparat je Samsung S760.

E sad da li dobro razmisljam na vama je da mi kazete ? :D.

Bond_007
31.8.2008, 8:53
pretpostavljam da imas dilemu dal da fotkas 4:3 (prva proporcija) ili 3:2 (druga proporcija

pa ako nisi primetio duza strana je kod obe slike ista samo je razlika u kracoj jer aparat kad slika 3:2 on uslika po defaultu 4:3 i samo malo odkropuje odozgo i odozdo da napravi 3:2 i taj poduhvat skine po cca 0.5MP sa obe strane i onda je novodobijena slika teska 6MP... tako da tu se ne radi ni o kakve 2 slike vec o istoj sa i bez kropa

dzonihsv
31.8.2008, 15:02
Ma to ;). Primetio sam to isto nego sam se samo pitao. Hvala ;).

DarkNemos
23.9.2008, 11:56
Jel ovo normalna fotka za moj S5700?

Automatski mod. Sa manualnim dobijam mnogo gore od ovoga.

http://img519.imageshack.us/img519/1483/dscf0063dm1.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=dscf0063dm1.jpg)http://img519.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

fonet
23.9.2008, 13:18
pa automatika digne ISO i produzi expoziciju dovoljno da razmutis fotku... postavi EXIF da vidimo sta je aparat zabrljao. kontao je kao previse mracnu fotku sigurno.. posto ima dosta tamnih tonova.. automatika je tshi

DarkNemos
23.9.2008, 13:24
evo ga

http://i196.photobucket.com/albums/aa214/DarkNemos/th_Untitled-1.jpg (http://i196.photobucket.com/albums/aa214/DarkNemos/Untitled-1.jpg)

LoneWolf
23.9.2008, 13:50
Jel ovo normalna fotka za moj S5700?

Automatski mod. Sa manualnim dobijam mnogo gore od ovoga.



Gledajuci fotografiju vidim i lose vremenske uslove ali ako je to OVAJ (http://www.fujifilm.co.uk/consumer/digital/digital-cameras/d-slr-long-zoom/finepix-s5700) aparat,ne bi smio da bude skrt opcijama i mogao bi jos malo da se "poigras" njime u cilju dobijanja sto boljih i kvalitetnijih fotografija.
Sa 12 scenskih modova moze da se uradi mnogo bolja fotografija od ove koju si okacio,samo treba malo truda i podesavanja :)

Generalno,aparat nije los,samo podesavanja su ta koja cine cudo s fotografijama ;)

Aleksandar
23.9.2008, 13:53
Mislim da je ISO 400 najveci krivac za neuspjeh ove fotografije.
Ako ti je vazna fotografija u PS-u moze da se digne dinamika i slika izgleda malo bolje.

LoneWolf
23.9.2008, 14:02
OK... seo sam na plocnik ispred kuce i sat vremena vezbao panovanje. Nakon 100 i kusur bluranih fotografija, stvari su krenule na bolje. :) (bilo bi i dvesta fotografija, nego je baterija vrisnula a boodala nema rezervne :)).
Ovo je, za sada, najbolja, daleko od dobrog, jos dalje od odlicnog, ali za prvi dan i potpuni pocetak, ja sam zadovoljan

Isto to dobijas u photoshopu na vrlo jednostavan nacin :

- otvoris sliku u ps
- dupliras layer
- na duplirani layer dodas motion blur pod uglom koji ti odgovara
- uzmes cleaning brush tool i "ocistis" sa blurrovanog layera objekat za koji hoces da se stvori iluzija da se kretao,ili ce ispasti kao da je uhvacen u pokretu kad se sve ocisti :)

Neki za ovo koriste funkciju SteadyShot kod Sonyjevih fotoaparata i sam sam je probao ali nije na mene ostavila poseban utisak jer,kao i sve,i ta funkcija ima mana u odredjenim (ne)uslovima ...

Kad zavrsis sa "obradom" to izgleda ovako nekako (slika nadjena preko google,nije moja ali posluzice) :

http://www.autocoast.com/MS1motion.jpg

DarkNemos
23.9.2008, 14:16
Gledajuci fotografiju vidim i lose vremenske uslove ali ako je to OVAJ (http://www.fujifilm.co.uk/consumer/digital/digital-cameras/d-slr-long-zoom/finepix-s5700) aparat,ne bi smio da bude skrt opcijama i mogao bi jos malo da se "poigras" njime u cilju dobijanja sto boljih i kvalitetnijih fotografija.
Sa 12 scenskih modova moze da se uradi mnogo bolja fotografija od ove koju si okacio,samo treba malo truda i podesavanja :)

Generalno,aparat nije los,samo podesavanja su ta koja cine cudo s fotografijama ;)

ma jesam se igrao al sto se vise igram to su fotke gore. Sve su mutne, bez kontrasta boja i sa noise-om. Da sam eto na toj fotki smanjio iso na 100 dobio bi mracnu fotku. Minimalan F mu je 3,5. Sve sto ide ispod 1/100 je mnogo mutno. Bem li ga super su ispadale fotke kad sam ga kupio. Sta vise fenomenalne u bilo kojem modu da slikam. Sad sve nesto traljavo i lose. Sve nesto sumnjam da se nesto tu zeznulo sa "hardverom ili softverom". Il sam ja nesto zeznuo nemam pojma.

DarkNemos
23.9.2008, 15:43
Konstatovali smo fonet i ja da mi se zeznula optika na aparatu. Nesto unutra kako kaze pomerena sociva pa se javlja double efect i nece da fokusira. Ima neko ideju kolko bi kostala popravka toga?

E a ajde da sam ga uradio negde... Cuvao sam ga bolje nego verovatno svi vi zajedno i opet se zeznuo. Maler...

alesandro
23.9.2008, 22:19
@LoneWolf

Pa u PS-u mogu da namestim i da imam dugu kosu, iako istu nemam. Ako razumes sta hocu da ti kazem?

kinteC
23.9.2008, 22:49
@LoneWolf
Cisto da ljudi pogresno ne skapiraju: ovo sto si ti rekao, istina, sve moze u photoshopu, ali... takav rezultat u ps-u bi dobio nakon 10dana zezanja u ps-u.

Zamucenje nastalo na fotografiji sa automobilom je rezultat produzene expozicije, ne ps-a. (takva tehnika fotografisanja se zove panovanje)

Bond_007
24.9.2008, 9:25
LONEWOLF i DARKNEMOS:
Dakle stvarno ste deca od 9 godina :opanachke
Iako je kompakt s5700 ima S i A a za pomoc i P i M modove, svetlomer tj. kompenazacioni diagram, histogram i sl. i pored svega toga apsolutno ne vidim zasto bi iko imao potrebe da ukljuci neki od "idiot" scenskih modova.
Problem na konkretnoj fotografiji NIJE iso400 jer fotka nije pojedena sumom, ovde je problem shutter od 1/140s koji je "by the book" predigacak za zum od 61mm (oko 350 mm ekvivalentno 35mm filmu) sem ako se ne primenjuju robot tehnike zaustavljanja disanja i kucanja srca :D u svakom drugom slucaju za taj zum na nestabilisanom objektivu/senzoru treba ici na barem 1/200s i krace.
Ko se oslanja na AI "idiot" moda fotoaparata imace dosta muke sa istim :dedica:

LoneWolf
24.9.2008, 22:09
Konstatovali smo fonet i ja da mi se zeznula optika na aparatu. Nesto unutra kako kaze pomerena sociva pa se javlja double efect i nece da fokusira. Ima neko ideju kolko bi kostala popravka toga?

Samo trazi ovlasteni servis ili nekog ko nece mnogo da pametuje nego da odradi posao...nisam imao takvih problema i ne vjerujem da ce puno kostati jer aparat je funkcionalan,ne treba mijenjati dijelove nego samo rekalibrirati sociva (postaviti nazad u pravi omjer kakav je bio dana kad je aparat kupljen).

E a ajde da sam ga uradio negde... Cuvao sam ga bolje nego verovatno svi vi zajedno i opet se zeznuo. Maler...

Desava se i najboljima jbg...

@LoneWolf

Pa u PS-u mogu da namestim i da imam dugu kosu, iako istu nemam. Ako razumes sta hocu da ti kazem?

Razumijem te,samo sam dao alternativno rjesenje.Ko voli,nek izvoli.

@LoneWolf
Cisto da ljudi pogresno ne skapiraju: ovo sto si ti rekao, istina, sve moze u photoshopu, ali... takav rezultat u ps-u bi dobio nakon 10dana zezanja u ps-u.

Zamucenje nastalo na fotografiji sa automobilom je rezultat produzene expozicije, ne ps-a. (takva tehnika fotografisanja se zove panovanje)

A tehnika pomocu ps-a zove se usteda vremena ;)

LONEWOLF i DARKNEMOS:
Dakle stvarno ste deca od 9 godina :opanachke


Covjek je konstatovao kvar,cime je prestala potreba za bilo kakvim daljim pametovanjem.:cool:

stepanov
3.9.2009, 21:52
totalni sam amater u slikanju. slikam samo zato da bih zabelezio lepe/ruzne momente u zivotu i lepe pejzaze.
evo sta me zanima. imam canon power shot a550. solidan. za amatera odlican.
kad sam boi na moru pretezno sam slikao nocu. iako ima dosta svetla nije dovoljno. kad slikam udaljene predmete blic dzaba. expzija jedina pomaze i pomalo iso. ali sve su slike uzasno mutne koliko god mirno drzao. dajte mi neki savet kako da slike nocu budu sto bolje... zanima me da li na neki nacin mogu da podesim focus na ovom aparatu ili samo radi opcija za slikanje na blizinu. i da li mogu da kontrolisem dotok svetlosti, tj. otvor blende, na ovom modelu?
takodje me zanima ovaj paning. voleo bih da fotografisem tako nesto... koji je recept? jel prosto pracenje auta sa vecom expozicijom ili ima jos nesto? meni kada je exp. veca/jednaka 1 sec slika bude previse svetla...

BrutaLiS
3.9.2009, 21:59
totalni sam amater u slikanju. slikam samo zato da bih zabelezio lepe/ruzne momente u zivotu i lepe pejzaze.
evo sta me zanima. imam canon power shot a550. solidan. za amatera odlican.
kad sam boi na moru pretezno sam slikao nocu. iako ima dosta svetla nije dovoljno. kad slikam udaljene predmete blic dzaba. expzija jedina pomaze i pomalo iso. ali sve su slike uzasno mutne koliko god mirno drzao. dajte mi neki savet kako da slike nocu budu sto bolje... zanima me da li na neki nacin mogu da podesim focus na ovom aparatu ili samo radi opcija za slikanje na blizinu. i da li mogu da kontrolisem dotok svetlosti, tj. otvor blende, na ovom modelu?
takodje me zanima ovaj paning. voleo bih da fotografisem tako nesto... koji je recept? jel prosto pracenje auta sa vecom expozicijom ili ima jos nesto? meni kada je exp. veca/jednaka 1 sec slika bude previse svetla...

Nema nocu mirne ruke sa duzom exp, na to zaboravi sa kompaktom ;) Koristi stativ ako mozes, ali opet, slab je kompakt za takve stvari, bas smo ja i drug testirali sa stativom u istim uslovima a570 i moj 450d, neuporedivo je, mislim mozes dobiti ok nocni snimak, ali nista posebno.

Paninga sto se tice, mislim da je isto tesko za odraditi sa kompaktom, mada nisam siguran. Ne treba ti expozicija od sekunde, to je mnogo dugacko, evo ovde

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=47837

sam ja koristio ova podesavanja ;)

# Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/30 second ===> 0.03333 second
# Lens F-Number / F-Stop = 22/1 ===> ƒ/22
# ISO Speed Ratings = 100
# Original Date/Time = 2009:05:15 14:27:13
# Shutter Speed Value (APEX) = 327680/65536
Shutter Speed (Exposure Time) = 1/32 second
# Aperture Value (APEX) = 589824/65536
Aperture = ƒ/22.63
# Flash = Flash did not fire, compulsory flash mode
# Focal Length = 55/1 mm ===> 55 mm
# Image Width = 750 pixels
# Image Height = 500 pixels

Znaci podesavaj blendu i iso da fotka ne bude presvetla, zavrci koliko mozes.

Notorious B.I.G
3.9.2009, 22:25
Kod paninga ti nije bitna ekspozicija(ne mora biti 1/30) bitno je da objektivom pratis objekat koji se krece

BrutaLiS
3.9.2009, 23:00
Kod paninga ti nije bitna ekspozicija(ne mora biti 1/30) bitno je da objektivom pratis objekat koji se krece

Kakvi nije, exp je najbitnija stavka ;) 1/30 je bio moj slucaj, za njegov ne znam jer nije svetlo uvek isto. Ne moze se to tek tako odrediti, to sam probavas dok ne ubodes i rokaj onda.

edit: da dodam, da sam ja koristio 1/500 sa manjom blendom ne bi dobio paning, nego zamrznut pokret sve bi bilo ostro ;) Paningom se naglasava kretanje zato mora expozicijom da se zamuti pozadina.

stepanov
3.9.2009, 23:10
kod mene je najkraca exp 1 sec. inace mogu samo osvetljenje da podesavam sto je kontam u stvari samo fino podesavanje expozicije. sad nesto gledam mislim da ne mogu ni otvor blende da podesim...:(

BrutaLiS
3.9.2009, 23:22
Ja mislim da mozes 15sec da podesis. Gotovo 100% sam siguran. Mada za paning (ukoliko je moguc sa kompaktom, u sta stvarno sumnjam) ti je potrebno brze sigurno, minimum 1/20, 1/30 ako imas mirnu ruku, mada ima tu jos parametara...

hacker_aca
4.9.2009, 3:12
Možda da instaliraš CHDK pa da probaš. O CHDK-u smo malo pričali ovde (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=25960).

Notorious B.I.G
4.9.2009, 10:19
Kakvi nije, exp je najbitnija stavka ;) 1/30 je bio moj slucaj, za njegov ne znam jer nije svetlo uvek isto. Ne moze se to tek tako odrediti, to sam probavas dok ne ubodes i rokaj onda.

edit: da dodam, da sam ja koristio 1/500 sa manjom blendom ne bi dobio paning, nego zamrznut pokret sve bi bilo ostro ;) Paningom se naglasava kretanje zato mora expozicijom da se zamuti pozadina.

Ovo nije istina,probaj pa ces videti.Zavisi ti i od toga kolikom se brzinom krece automobil

BrutaLiS
4.9.2009, 14:34
Naravno da je istina ;) Probaj ili procitaj na netu svejedno, ja sam odradio milion paninga znam o cemu pricam :) Cak i na trkama ne radis paning sa velikom brzinom zatvaraca jer ces zamrznuti objekat, a to nije cilj.

AstraLogos
4.9.2009, 14:54
Možda da instaliraš CHDK pa da probaš. O CHDK-u smo malo pričali ovde (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=25960).
Ako govorimo o paningu tesko da ce taj CHDK ista pomoci na Canon aparatima iz A serije. Suvise su spori ( posebno sa 2 baterije ) a fokusiranje traje citavu vecnost.
ONO za sta taj CHDK vredi je live histogram ( za oni koji ga znaju citati ) i napunjenost baterija. RAW pa povecava kvalitet fotke, ali se postavlja pitanje ko ce sa budzet aparatom od stotinjak evra da preradjuje svaku fotku posebno.
Sad su ovi iz Canona neupuceni sto nisu stavili RAW u A seriju vec u UZ i DSLR a mi ispali pametni. :D
Naravno, izuzetak je G serija, ali ona kosta kolko i jedan pocetnicki DSLR aparat. I gde je tu racunica???
@ BrutaLiS je potpuno u pravu, mada i ono sto rece BIG je vazno za podesavanje, odnosno kojom se brzinom krece objekat.
Naparavi cu par paninga i okaciti, samo nikako po jakom suncu. Fotka je iz cuga osudjena da bude preeksponirana zbog razlike tamno - svetlo. Najbolje je kada je oblacno vreme i u podne kada ima dosta svetlosti.
Za one sa DSLR apartima ova operacija je mnooogo jednostavnija i lakse izvodljivija.
Pozdrav drustvo. :)

BrutaLiS
4.9.2009, 15:06
Nije fotka osudjena ni na sta. Nadjes najoblje opcije i to je to. Jesi video koliko sam ja zavrnuo blendu i smanjio iso da dobijem pravilno exponiranu(doduse na kraju je bila blago podexp.), a fotkao sam u suncano popodne, najgore vreme. Stanes na put i pratis probavas, nema tu drasticne razlike u brzini auta, svi se oni krecu podjednakom brzinom na odredjenim deonicama...

A logicno je da zavisi od brzine auta, ako on ide 100kmh trebace brza brzina zatvaraca, ali dovoljna da zamuti sve oko auta. Ako on ide 20kmh ne mozes ti slikati sa 1/100 jer ces ga zamrznuti, logicno.

AstraLogos
4.9.2009, 15:35
Nije fotka osudjena ni na sta. Nadjes najoblje opcije i to je to. Jesi video koliko sam ja zavrnuo blendu i smanjio iso da dobijem pravilno exponiranu(doduse na kraju je bila blago podexp.), a fotkao sam u suncano popodne, najgore vreme. Stanes na put i pratis probavas, nema tu drasticne razlike u brzini auta, svi se oni krecu podjednakom brzinom na odredjenim deonicama...

A logicno je da zavisi od brzine auta, ako on ide 100kmh trebace brza brzina zatvaraca, ali dovoljna da zamuti sve oko auta. Ako on ide 20kmh ne mozes ti slikati sa 1/100 jer ces ga zamrznuti, logicno.
1. Citaj post do kraja a ako nesto nisi razumeo pitaj.
2. Nadmen si, a imam staza u fotografiji koliko i ti godina.
Pogledaj stranu jednu unazad i vidi sta je alesandro okacio. Ista setovanja sam i ja stavio na istom aparatu i dobio istu stvar? Ako onaj beli automobil nije sprzen, ja onda neznam sta je pregorelo. Ili me ti prosvetli. :mad:
Ti imas Canon EOS 450D ili Kiss kako vec hoces, a to je vec DSLR aparat i u mom postu lepo pise da su u velikoj prednosti nad obicnim aparatima.
Dakle ne mesaj babe i zabe.
Okacicu kao sto sam i obecao jednu sa Fujijem i jednu cu sa Nikonom D90 i videce se drasticna razlika. Ako to do sada nisi naucio onda ....

BrutaLiS
4.9.2009, 15:46
1. Citaj post do kraja a ako nesto nisi razumeo pitaj.
2. Nadmen si, a imam staza u fotografiji koliko i ti godina.
Pogledaj stranu jednu unazad i vidi sta je alesandro okacio. Ista setovanja sam i ja stavio na istom aparatu i dobio istu stvar? Ako onaj beli automobil nije sprzen, ja onda neznam sta je pregorelo. Ili me ti prosvetli. :mad:
Ti imas Canon EOS 450D ili Kiss kako vec hoces, a to je vec DSLR aparat i u mom postu lepo pise da su u velikoj prednosti nad obicnim aparatima.
Dakle ne mesaj babe i zabe.
Okacicu kao sto sam i obecao jednu sa Fujijem i jednu cu sa Nikonom D90 i videce se drasticna razlika. Ako to do sada nisi naucio onda ....

E stalno naglasavas koliko imas staza a nijednu nadprosecnu fotku da postavis :n-cc2::n-cc2::n-cc2: To sto pominjes ogroman staz ti ne ide u prilog jer kad se tvoje fotke uporede sa mojima (3 meseca ozbiljnog fotkanja) onda (drugi nek sude, nije na meni da odredjujem cije su fotke bolje).... Jesam u prednosti sa dSLRom, pa sta , ko je rekao da nisam. Citaj malo, cak sam mu rekao da je sa kompaktom nemoguce to odratiti.

Glede alesandrove fotke. Em je preprzena, em nije dobro fokusirana, a posto si se uvatio za pregorelost onda da ti kazem da je trebala blenda da se ZAVRNE i dobijes pravilno exponiranu ili cak i podexp, mada se male razlike u exp sredjuju lako u PSu. a coveka...

steve89
4.9.2009, 16:21
Slažem se sa brutalisom... ne mogu da verujem. :to_care:

Stvarno astra, malo mnogo naglašavaš taj tvoj staž i sl., ko da nekoga zab... ima i ovde kod mene ''fotografa'', ljudi po 50 godina, fotkaju 20 godina i sl. a operisani su od života, jednu dobru fotku nisam video...
Tako da staž, ako ništa nisi naučio za sve to vreme, nema smisla... ;)

nhf

BrutaLiS
4.9.2009, 16:56
Slažem se sa brutalisom... ne mogu da verujem. :to_care:

:rofl::rofl: Finaly.

Astra, nije sve ni u stazu...

oluja
4.9.2009, 19:06
:offtopic: Pricamo o fotografiji... samo da vas podsetim...

AstraLogos
4.9.2009, 19:23
E stalno naglasavas koliko imas staza a nijednu nadprosecnu fotku da postavis :n-cc2::n-cc2::n-cc2: To sto pominjes ogroman staz ti ne ide u prilog jer kad se tvoje fotke uporede sa mojima (3 meseca ozbiljnog fotkanja) onda (drugi nek sude, nije na meni da odredjujem cije su fotke bolje).... Jesam u prednosti sa dSLRom, pa sta , ko je rekao da nisam. Citaj malo, cak sam mu rekao da je sa kompaktom nemoguce to odratiti.

Glede alesandrove fotke. Em je preprzena, em nije dobro fokusirana, a posto si se uvatio za pregorelost onda da ti kazem da je trebala blenda da se ZAVRNE i dobijes pravilno exponiranu ili cak i podexp, mada se male razlike u exp sredjuju lako u PSu. a coveka...
Mislis da blena od F11 broja moze vise da se zavrne??? Pogledaj exif kod alesandrove fotke. Ne ti samo pricas i naravno da si nadmen i prepotentan sto se vidi iz tvog pisanja. Ja dajem cinjenice a ti pricas svoju pricu.
A sta je to za tebe dobra fotografija??? Jesi li ti taj ili bilo ko na forumu merodavan da to kaze.
A to sto se Steva javio u paru nimalo me ne cudi. On vec poodavno kritikuje moje makro cveca, a ljudi sa drugog foruma, traze da im dam te prosecne fotke okace na desk top.
Neki covek je trazio moju fotku sa oblacima za svoju samostalnu izlozbu da nesto radi sa njom. Zaboravio sam sta ali imam dokaza.
Fotke manastira kao razglednice i to je u opticaju.
Fotke u "Vecernjim novostima" i jos nekim velikim casopisima i to je naravno prosecnost.
Za sve imam dokument a vi tek kada nesto na tom polju uradite javite se.
Na PP dacu linkove ko ne veruje u ovo sto pisem.
A vi uzivajte i budite "glavni" na forumu koji sam ja zapoceo i izgradjivao sa jos nekolicinom saradnika od kojih su neki sada moderatori ili bili u to vreme. Tamo na "trulom zapadu" ove stvari se postuju. A novopridosli se dokazuju. :dedica:

Cak i da sam okacio najgore fotke, na forumu sam od njegovog pocetka i trudio se da budem aktivan a ne pasivan, da bi vi sada imali gde da stavljate svoje fotke. I za to ima dokaza ovde na forumu.
A ako se nesto slazem, onda se slazem sa onim sto je covek napisao. Sta je tu smesno ako je istinito???
Medjutim u narednom postu izvaljuje netacne informacije kako samo namestis parametre i rokas sto je ponavljam apsolutno "netacno". Mozda dacno za njegov DSLR ali nije i za moj UZ. I cela poenta se vodi oko toga a ne oko kvaliteta mojih fotki.
Treba da vas je sramota sto vodite politiku i politizirate umesto da se usavrsavate da budete bolji i uspesniji.
Ja vam u to ime zelim puno srece - trebace vam....

BrutaLiS
4.9.2009, 19:31
Da znas koliko sam ja uspeha postigao sa mojim fotografijama za ovo vreme, u kakvim su casopisima izasle i koliko je ljudi trazilo za desktop onesvestio bi se... Sto se stiva tice, ako je neko bio zakleti moj neistomisljenik i ''protivnik'' na forumu onda su to stiv i jos neki...

Sto se blende tice, ok ne moze ima drugih nacina, ti sa tolikim stazom bi trebao to da znas ;)

Ne znam sta da ti kazem, da imam toliko staza i da sam krenuo ovako kako jesam sada bih bio jedan od najboljih fotografa u Srbiji :to_care:

Mislim, hvalisas se kao da je ne znam sta to sto ti je neko trazio sliku za pozadinu, pa garantujem da sam podelio duplo vise takvih.

DragonSlayer
4.9.2009, 19:32
chill bre out, nemo se svadjate, bre ...

BrutaLiS
4.9.2009, 19:39
Ne svadjamo se, nego sam rekao kako se radi paning, a on meni poceo o tome kako ima staza vise nego ja godina. Svasta...

AstraLogos
4.9.2009, 20:11
Da znas koliko sam ja uspeha postigao sa mojim fotografijama za ovo vreme, u kakvim su casopisima izasle i koliko je ljudi trazilo za desktop onesvestio bi se... Sto se stiva tice, ako je neko bio zakleti moj neistomisljenik i ''protivnik'' na forumu onda su to stiv i jos neki...

Sto se blende tice, ok ne moze ima drugih nacina, ti sa tolikim stazom bi trebao to da znas ;)

Ne znam sta da ti kazem, da imam toliko staza i da sam krenuo ovako kako jesam sada bih bio jedan od najboljih fotografa u Srbiji :to_care:

Mislim, hvalisas se kao da je ne znam sta to sto ti je neko trazio sliku za pozadinu, pa garantujem da sam podelio duplo vise takvih.
Ja sam samo naveo neke primere.
Ako je to sto kazes za sebe tacno, ja ti cestitam na uspehu. Naravno ti nikada neces meni, jer smo razliciti ljudi.
Nema nacina pa ti pricaj sta hoces. Max zavrnuta blenda shuter na 1/60 ne sme manje jer Fuji nema stabilizaciju tako da vrlo lako moze doci do stresenosti. Kompenzacija ekspozicije na - 2 i opet ne ide a u pitanju je M mod. Kolika je prednost ugradjenog SCCD chipa, toliko je nezgodan zbog svoje osetljivosti da fotka iz momenta moze biti sprzena.
Druga je stvar kada se slikaju nepokretni objekti. Onda guram iz ruke cak 1/8 ili 1/6 sto je stvarno vrlo duga ekspozicija. Ovo je aparat zakon za nocnu fotografiju a da nije DSLR.
I trece ja se bavim povremeno fotografijom a ne profesionalno, nesto poput hobija. A imam mnooogo hobija i malo vremena...
Ne, ne hvalim se ako navodim cinjenice.
I mislim da je bilo dosta sterilne price koja ne vodi nicemu.
Uzivaj u svojoj slavi...:D

steve89
4.9.2009, 20:19
Da, da, molim vas počnite o tome ko je kakav čovek. Svašta.

Astra, to što sam ti ja rekao za tvoje makro fotke cveća i dalje stoji... i nisam ti to rekao iz bilo kakve zle namere, a to što ti misliš da znaš sve i ne prihvataš kritiku to je tvoj problem.

Ovaj poslednji makro što si postavio je sasvim pristojan, i ok fotka. A ono kad sam ti rekao da tražiš druge uglove je bilo u ovoj temi...

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=42640

... i tu stvarno ne znam kako možeš da kažeš da sam te bez razloga kritikovao?
Ovakve fotke pravi moja sestra npr. koja nema blage veze sa fotografijom, ali eto tako neki put mi uzme fotoaparat na kratko. Takve sam fotke pravio i ja, ali pre 2 godine kad sam uzeo aparat i kad isto tako nisam znao ama baš ništa.

Ako i dalje misliš da nisam u pravu, pročitaj slobodno opet početak poruke, tj. drugi ''pasus''.

Notorious B.I.G
4.9.2009, 20:40
Naravno da je istina ;) Probaj ili procitaj na netu svejedno, ja sam odradio milion paninga znam o cemu pricam :) Cak i na trkama ne radis paning sa velikom brzinom zatvaraca jer ces zamrznuti objekat, a to nije cilj.
Mislim da to nije tacno,probao sam i sam a i ovde pise:
http://www.carphototutorials.com/make_panning_shots_like_a_pro.php
Ne mozes ti uhvatiti pokret sa 1/30 ako se auto krece 100 Km na sat.


Astra uz duzno postovanje al BrutaLis je u pravu.
I sto bi koristio stabilizaciju kod paninga,apsolutno besmisleno jedino ako imas mogucnost da ukljucis samo vertikalnu stabilizaciju.

AstraLogos
4.9.2009, 20:42
Da, da, molim vas počnite o tome ko je kakav čovek. Svašta.

Astra, to što sam ti ja rekao za tvoje makro fotke cveća i dalje stoji... i nisam ti to rekao iz bilo kakve zle namere, a to što ti misliš da znaš sve i ne prihvataš kritiku to je tvoj problem.

Ovaj poslednji makro što si postavio je sasvim pristojan, i ok fotka. A ono kad sam ti rekao da tražiš druge uglove je bilo u ovoj temi...

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=42640

... i tu stvarno ne znam kako možeš da kažeš da sam te bez razloga kritikovao?
Ovakve fotke pravi moja sestra npr. koja nema blage veze sa fotografijom, ali eto tako neki put mi uzme fotoaparat na kratko. Takve sam fotke pravio i ja, ali pre 2 godine kad sam uzeo aparat i kad isto tako nisam znao ama baš ništa.

Ako i dalje misliš da nisam u pravu, pročitaj slobodno opet početak poruke, tj. drugi ''pasus''.
Jesi, u pravu za pojedine fotke. Nikada to nisam sporio. I prihvatam vrlo rado kritike ako su konstruktivne.
Ali ja sam kriv, jer sam razumeo da mi nijedna a dosta sam kacio bas makro fotografije cvetova, ne valjaju. Izvinjavam se Steve ako je to dovoljno. :)
Procitajte stranu 1 i 2 ovog topica moze biti vrlo korisno.

AstraLogos
4.9.2009, 20:45
Mislim da to nije tacno,probao sam i sam a i ovde pise:
http://www.carphototutorials.com/make_panning_shots_like_a_pro.php
Ne mozes ti uhvatiti pokret sa 1/30 ako se auto krece 100 Km na sat.


Astra uz duzno postovanje al BrutaLis je u pravu.
I sto bi koristio stabilizaciju kod paninga,apsolutno besmisleno jedino ako imas mogucnost da ukljucis samo vertikalnu stabilizaciju.
Stabilizacija je vrlo korisna kod pokretnih objekata a Fuji to nema. Tako da treba da se zonglira. A za paning rekoh da je rezultat na Fujiju upravo onakav kakav je okacio alesandro. Pokusacu i to sam napisao da uradim par komada pa da onda komentarisemo. OK ;)

DarkNemos
4.9.2009, 20:47
Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto :)

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.

steve89
4.9.2009, 20:54
Odalji se i zumiraj, blendu na 3.5 i cepaj... Ne moraš baš mnogo da se udaljavaš, isprobaj pa vidi šta ti odgovara. :)

dzandza
4.9.2009, 21:01
Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto :)

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.

Dof kontrolises otvorom blende. Veci otvor blende plici dof.
Posto je ograda crna probaj sa spot merenjem svetlosti.
Nemoj zumirati

BrutaLiS
4.9.2009, 21:05
Mislim da to nije tacno,probao sam i sam a i ovde pise:
http://www.carphototutorials.com/make_panning_shots_like_a_pro.php
Ne mozes ti uhvatiti pokret sa 1/30 ako se auto krece 100 Km na sat.


Astra uz duzno postovanje al BrutaLis je u pravu.
I sto bi koristio stabilizaciju kod paninga,apsolutno besmisleno jedino ako imas mogucnost da ukljucis samo vertikalnu stabilizaciju.

Ne ide 1/30 striktno. Evo vidis da moze 1/160, ali ovaj Ferari f430 je isao preko 150kmh, a moja buba nekih 40-50kmh :D Kontas? Expozicijom moras odretiti kretanje, tj naglasiti. Ona mora biti takva da objekat bude u fokusu a ostatak mutan. Objekat u fokusu postici ces pracenjem istog... Znaci brzina zatvaraca je relativna stvar i nikad nije ista, ali od nje zavisi da li ces naglasiti kretanje ili ga zamrznuti.

@AstraLogose, pricas tu o nekom obrazu, a poceo si da slazes uspehe pre svih i onda kada ti ja kazem da sam postigao slicno/isto/vise (apsolutno nebitno) ti mi kazes kako sam hvalisavac i gord... Nemam reci i nemam namere da se nastavljam oko gluposti.

BrutaLiS
4.9.2009, 21:06
Ajd ja da priupitam vas sa godinama radnog staza nesto :)

Kako mogu da postignem plitki dof na velikim objektima? Da obrazlozim, moj matori pravi kapijske ograde, i naravno trebaju mu fotke za "portfolio". E sad problem je u tome sto su ograde uglavnom crne a pozadina je u 90% slucajeva prenatrpana kojekakvim stvarima biljke, ruze, cuda... Onda preovlada pozadina a ograda izgleda van "fokusa" a trebalo bi da bude obratno. E sad makro-i i plitki dof to je ok al ovo nije makro. Kolko sam ja citao da bi se to postiglo sto ja hocu potrebno je da se odaljim sto dalje od ograde fizicki i onda da zumiram. Skontao sam to ali da li postoji neko podesavanje u samom aparatu koje moze da kontrolise kolki je dof? (lupam velika/mala ekspozicija itd).

Aparat je kompakt, fuji s5700.

Malo ces to teze postici, ograda predstavlja veliku povrsinu, tako da :cool: DOF kontrolises otvorom blende, objasnio je dzandza kako.

Notorious B.I.G
4.9.2009, 21:07
Ne ide 1/30 striktno. Evo vidis da moze 1/160, ali ovaj Ferari f430 je isao preko 150kmh, a moja buba nekih 40-50kmh :D Kontas? Expozicijom moras odretiti kretanje, tj naglasiti. Ona mora biti takva da objekat bude u fokusu a ostatak mutan. Objekat u fokusu postici ces pracenjem istog... Znaci brzina zatvaraca je relativna stvar i nikad nije ista, ali od nje zavisi da li ces naglasiti kretanje ili ga zamrznuti.

E sad pricamo istim jezikom,to je to,ja sam razumeo da tvrdis da je 1/30 gornji maksimum za paning

AstraLogos
4.9.2009, 21:07
Pogledaj u Photometry da satvis na spot merenje - fokusiranje odnosno u tacku, eventualno average. I ono sto ti rece Steve za blendu.
Probaj prvo sa P modom da ti aparat sam meri svetlo i ekspoziciju a ti korigujes po potrebi blendu komandom gore - dole i kompenzaciju ekspozicije. Mursuj nesto. Prilagodi parametre trenutnim uslovima fotkanja.
Ako ne ide javi. :)

BrutaLiS
4.9.2009, 21:09
E sad pricamo istim jezikom,to je to,ja sam razumeo da tvrdis da je 1/30 gornji maksimum za paning

Ma kakvi, to sam za moj slucaj rekao jer su se na toj deonici auta kretala sporije, dosta sporije...

DarkNemos
4.9.2009, 21:29
Dof kontrolises otvorom blende. Veci otvor blende plici dof.
Posto je ograda crna probaj sa spot merenjem svetlosti.
Nemoj zumirati

Otvor blende je onaj f jel? :) Hebiga nisam fotograf nemoj mi zameriti. Ako je to onda je to kod mene uvek na 3,5 sto je minimum (ili maksimum). Nikad to nisam cackao posto ne znam cemu sluzi, kad mi treba manje svetla podesavam brzinu okidanja.

A photometry/spot mi je po difoltu.

BrutaLiS
4.9.2009, 21:31
Pa f3.5 je za macro ok sto se dof-a tice, ali eto s kapijom ne ide kao sto sam i mislio. f3.5 je maximalni otvor blende(za tvoj aparat posto kazes da ne moze manje) sto znaci da je s njom najplici dof.

DarkNemos
4.9.2009, 21:36
Pa f3.5 je za macro ok sto se dof-a tice, ali eto s kapijom ne ide kao sto sam i mislio. f3.5 je maximalni otvor blende(za tvoj aparat posto kazes da ne moze manje) sto znaci da je s njom najplici dof.

Ok znaci to je to. Podesavanja su ok. Probacu sa zumiranjem pa cu videti sta i kako. Hvala puno :)

BrutaLiS
4.9.2009, 21:37
Probaj, mada malo teze ide to sa kapijom. Ako je ta ''zbunjujuca'', nezeljena pozadina tik uz kapiju onda zaboravi izolovanje aparatom...

steve89
4.9.2009, 21:56
Može to da se odradi solidno sa s5700, zamlaćivao sam se ja sličnim stvarima jedno vreme (istim aparatom je l' :))... :D

DarkNemos
5.9.2009, 7:40
Probaj, mada malo teze ide to sa kapijom. Ako je ta ''zbunjujuca'', nezeljena pozadina tik uz kapiju onda zaboravi izolovanje aparatom...

Pa da to je poenta da sto je vise moguce izbacim iz fokusa tu zbunjujucu pozadinu. Ok je na primer neka ziva ograda uz ogradu i to ali obicno se desi da su tu kojekakvi dronjci, metle, auto, djubre i slicne stvari koje bas smetaju. A sad da blurujem u shopu ima da se oderem od maskovanja.

Može to da se odradi solidno sa s5700, zamlaćivao sam se ja sličnim stvarima jedno vreme (istim aparatom je l' :))... :D

Da da znam da si imao s5700. Probacu na sledecoj pa cu videti sta mogu da postignem.

DarkNemos
18.9.2009, 14:44
Postovani fotografi, :)

Ako ima neko od vas fotografije postavke svetla za fotkanje enterijera ili fotke postavki studijskih osvetljenja bio bih mu zahvalan ako bi hteo te fotke da mi posalje.

Necu da vam uzimam lebac iz ruku. :D Posto se bavim 3D-om treba mi to da vidim kako to fotografi rade da bih mogao donekle to da primenim u 3D-u.

Fala :)

ps: email: darknemos@hotmail.com

DonCorleone91
21.11.2009, 3:16
Evo danas je bila ona nevidjena magla i kad se razisla odjednom se pojavilo bas vedro nebo. Nikad toliko zvezda nisam video u gradu. E sad pitanje je, da li postoji (sigurno postoji) nacin kako napraviti dobru fotografiju zvezdanog neba. Nemora iz grada, ali na primer na otvorenom moru itd a da neispadne bezveze :)

NjegovaWisost
21.11.2009, 6:31
Evo danas je bila ona nevidjena magla i kad se razisla odjednom se pojavilo bas vedro nebo. Nikad toliko zvezda nisam video u gradu. E sad pitanje je, da li postoji (sigurno postoji) nacin kako napraviti dobru fotografiju zvezdanog neba. Nemora iz grada, ali na primer na otvorenom moru itd a da neispadne bezveze :)

Ne vidim neku rayliku slikanja neba sa bilo koje tačke planete :D (u fotografskom smislu...)

steve89
21.11.2009, 10:49
Ne vidim neku rayliku slikanja neba sa bilo koje tačke planete :D (u fotografskom smislu...)

Probaj da uslikaš iz kneza, a posle se popni na neko brdo. :)


btw. googlaj star trails photography :)

dzonihsv
21.11.2009, 11:42
Evo jedan dobar link sa i previše informacijama o DSLR aparatima, njihovim opcijama..., ali većina stvari odatle je ''upotrebljiva'' i za compact aparate (ja ga upravo za to koristim). Dobra stvar je što za većinu stvari (funkcije aparate) ima detaljan opis što zaista olakšava ''skontavanje'' stvari. ;)

http://web.canon.jp/imaging/enjoydslr/part2/2A.html
imate dole delove(part-ove, part1, part2...) pa birajte između segmenata tutoriala.

srdjan92
22.11.2009, 11:53
evo jedne improvizacije za stabilizaciju aparata... za one koji slikaju na zurkama i to:)
nadjite sraf isti onom koji stoji u stativu tj da moze da se navrne u aparat.. zavezite ga konopcem i zavrnite u aparat.. drugi kraj konopca zavezite za neko parce metala za neku sajbnu ili tako nesto.. uglavnom zavezite za nesto na sta mozete da zgazite.. konopac otprilike treba da vam bude od stopala do nosa a moze i kraci...potrebno je da bude zategnut dok slikate jer on ustvari predstavlja oslonac.. to je sve.. odlican improvizovani stativ koji moze da stane u dzep...
pozz drustvo :ciao::ciao:

dzonihsv
22.11.2009, 11:54
Ovo probavam čim nabavim odgovarajući šraf. :)

BrutaLiS
22.11.2009, 16:59
evo jedne improvizacije za stabilizaciju aparata... za one koji slikaju na zurkama i to:)
nadjite sraf isti onom koji stoji u stativu tj da moze da se navrne u aparat.. zavezite ga konopcem i zavrnite u aparat.. drugi kraj konopca zavezite za neko parce metala za neku sajbnu ili tako nesto.. uglavnom zavezite za nesto na sta mozete da zgazite.. konopac otprilike treba da vam bude od stopala do nosa a moze i kraci...potrebno je da bude zategnut dok slikate jer on ustvari predstavlja oslonac.. to je sve.. odlican improvizovani stativ koji moze da stane u dzep...
pozz drustvo :ciao::ciao:

Dobra ideja ;)

stepanov
9.5.2010, 22:07
Pre koji dan je bas sevalo i grmilo dosta.... ceste munje
i uzmem ja aparat, turim ekspoziciju 8 sec, 10 ili cak i 15 i proturim kroz prozor aparat i cekam. medjutim nakon pola sata pokusavanja meni se uvek izmakne je***a munja! uvek sevne kad mi je iskljucen... plus je procesor spor pa mu nakon forografije sa dgom ekspozicijom treba vremena da ucita. djubre.

ima li nekoh pametnih saveta sto se tice ovoga, voleo bih da uvatim koju munju, s obzirom da sad krece sezona grmljavina?

miša topola
9.5.2010, 22:27
Ako misliš na ovu sliku
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=919023&postcount=7
moraćeš da pitaš dotičnog gospodina koji je kreator tog dela :)

Čekanje se isplati.

Notorious B.I.G
9.5.2010, 22:31
Stavljan na minut,dva mozda je lakse uhvatis ili na BULP ako imas

stepanov
9.5.2010, 23:24
maximum na mom fotoaparatu je 15 sec...
wtf je BULB?

u pitanju je canon A550

dzonihsv
10.5.2010, 0:59
Pritisneš okidač i držiš dok se ne smoriš, to ti je bulb. :)

Taj Canon verovatno ako ne i sigurno nema tu opciju. U tvom slučaju samo će sreća presuditi... :)

hacker_aca
10.5.2010, 2:10
Jok, taj aparat nema BULB opciju. Doduše, nije ni full manuelan ali ajd, meni je dobro služio dok se nisam prebacio na 450D. :)

stepanov, nema neke velike filozofije. Fino iskadriraj fotku i onda samo pucaj sa što dužim ekspozicijama. I meni se mnogo puta dešavalo da udari munja kada mi aparat nije spreman. Strpljenje. ;)

dzandza
11.5.2010, 15:42
Pre koji dan je bas sevalo i grmilo dosta.... ceste munje
i uzmem ja aparat, turim ekspoziciju 8 sec, 10 ili cak i 15 i proturim kroz prozor aparat i cekam. medjutim nakon pola sata pokusavanja meni se uvek izmakne je***a munja! uvek sevne kad mi je iskljucen... plus je procesor spor pa mu nakon forografije sa dgom ekspozicijom treba vremena da ucita. djubre.

ima li nekoh pametnih saveta sto se tice ovoga, voleo bih da uvatim koju munju, s obzirom da sad krece sezona grmljavina?

CHDK firmerom dobices exp do 60 sek pa ce ti biti lakse da ulovis munju.
Evo dve slike koje su nastale kao probne pri setovanju aparata.

http://i334.photobucket.com/albums/m428/djaniru/rail/munja2.jpg

http://i334.photobucket.com/albums/m428/djaniru/rail/IMG_3248.jpg

Ove dve su sa max exp, i mislim da sam ih na kraju lovio sa 30 sek exp.
Najvaznije je dobro mesto sto nije slucaj kod mene, jer ovo su slike bile cisto probe radi.
Naravno i strpljenje.

dzonihsv
11.5.2010, 15:49
Neko brdo sa pogledom na grad... Uf, već vidim extra fotku. :D

Kisr
14.5.2010, 22:31
Zna li neko da mi objasni sta je zoom lens (http://en.wikipedia.org/wiki/Zoom_lens) i kako to funkcionise? Procitao sam ovo na wiki ali treba mi uprosceno objasnjenje:kreza: posto i dalje ne razumem kako se to koristi.:confused: Stvarno se nadam da sad necu da lupim, ali da li moze recimo da se kupi to pa da se stavi na digitalac koji snima video, pa da onda zoom bude veci od onog koji ima foto aparat?:o

Notorious B.I.G
14.5.2010, 22:39
Moze al samo na DLSR aparate

hacker_aca
15.5.2010, 0:09
Nije nešto specijalno (možda te još više zbuni :p) ali evo šta su nama na fakultetu dali da učimo što se tiče objektiva:

http://rapidshare.com/files/387394160/lens.pdf

Uglavnom, ti sa jednim zum objektivom možeš da napraviš veoma "široku" fotku (primer-klik! (http://digital-photography-school.com/17-stunning-wide-angle-images)) a isto tako i da napraviš nekome portret na 100 metara (da, malo sam preterao ali ajd :D).

Zum objektiv poseduje mnogo stakala i mehanike u sebi (ne znam ni ja sada sve tačno) koji omogućavaju da sve to funkcioniše kako je zamišljeno.

http://www.tamron.co.jp/en/lineup/a20/vc/gakaku.html

Ne obraćaj pažnju na ove "Full Size Camera" i "APS-C". To je za sada viša matematika. :) Menjaj žižne daljine (28, 50, 100 i 300mm) i videćeš šta radi zum objektiv.

Nadam se da te nisam još više zbunio. :kreza:

JoX-user
20.8.2010, 17:22
Ja imam jedan 'neresiv' problem.
Namestim ja lepo blendu i brzinu zatvaranja i na preko 1/800, iso 100 i slikam nekoga kako mase.
Ruka je uvek blurovana, a kada tako slikam sa daljine recimo skijase na vodi sve je ok. Padaq mi na pamet fokus. Da li bi to moglo da mi pravi problem?

Notorious B.I.G
20.8.2010, 17:33
Koliko ti je blizu ta ruka sto mase?

JoX-user
20.8.2010, 17:40
Udaljenost je 3 metra.
Inace, moj aparat ima 11 fokus tacaka. I nikako da nadjem/provalim, da li je bolje da ja biram tacki, pustim njemu da sam bira ili da fokus bude na svih 11?

Kada se sta koristi?

Notorious B.I.G
20.8.2010, 17:52
Fokusitas na ruku dok je jos u stanju mirovanja ali u polozaju u kom zelis da se nadje.
Ako ti recimo ruka pokriva ceo kadar,bice mutna i na 1/800 jer ona vise predje piksela u jedinici vremena nego kada je recimo udaljena.

Koji aparat imas?

JoX-user
20.8.2010, 17:59
Kapiram, hvala.
Imam D3000

Radovan Brčin
17.10.2010, 12:07
Evo da i ja postavim par mojih slika. Početnik sam, vidim da imam dosta da učim ali zato i vi možete pomoći svojim savetima.http://s1232.photobucket.com/albums/ff368/Mustain2/th_DSCF3133.jpg?t=1287266130
http://i1232.photobucket.com/albums/ff368/Mustain2/DSCF3145.jpg
http://i1232.photobucket.com/albums/ff368/Mustain2/DSCF3112.jpg

http://i1232.photobucket.com/albums/ff368/Mustain2/DSCF2126.jpg

alesandro
20.10.2010, 18:50
Uuuu, ova poslednja je mnogo zanimljiva i ima potencijala zaista.
Šta je i gde je to?

dzonihsv
20.10.2010, 19:21
Etno selo ''Stanišići'' u Republici Srpskoj. ;)

http://www.etno-selo.com/

VojaM
21.10.2010, 11:37
Doduše, ta "etno" slika malo ti se nakrivila ;)

NjegovaWisost
21.10.2010, 13:37
Curi u desno što bi rekli, ova sa Stanišićima. Je li moguće da nisi vidio? xDS

Sir Spamalot
3.5.2011, 0:25
Evo i moje slicice sa izleta, malo doradjene u PS-u...

39558

miša topola
3.5.2011, 10:12
Trebao si da uradiš makro snimak ovih cvetova, a ne da ih fotografišeš iz daljine.

Sir Spamalot
3.5.2011, 13:55
Slazem se.

NikolaS93
22.5.2011, 14:43
Imam jedno pitanje:

Zašto se javlja šum? Može li neko da mi objasni onako detaljnije:).

HSVstoned
22.5.2011, 15:12
Pa ajde da pokusam:D, sum se javlja usled povecanja osetljivosti senzora na svetlost, znas i sam da ako slikas u losim svetlosnim uslovima iso povecavas, ali osim na dslr aparatima ovo i nije bas preporucljivo povecavati na veoma visoke vrednosti jer se javlja dosta suma.
A ovo zavisi od karakteristika senzora, npr na mobilnim telefonima kamere i preko dana daju dosta suma, to se lako uoci ako slikas vedro nebo npr. :)

Ne sumnjam da ce neko detaljnije objasniti :dzavo:

NikolaS93
22.5.2011, 15:47
Pa ajde da pokusam:D, sum se javlja usled povecanja osetljivosti senzora na svetlost, znas i sam da ako slikas u losim svetlosnim uslovima iso povecavas, ali osim na dslr aparatima ovo i nije bas preporucljivo povecavati na veoma visoke vrednosti jer se javlja dosta suma.
A ovo zavisi od karakteristika senzora, npr na mobilnim telefonima kamere i preko dana daju dosta suma, to se lako uoci ako slikas vedro nebo npr. :)

Ne sumnjam da ce neko detaljnije objasniti :dzavo:


Ok to, sa povecanjem ISO vrednosti, al ajde recimo na ISO 64, zasto? Da pretpostavimo da koristim stalak i da je vedro i da fotografisem nesto staticno, dakle da senzor prima priblizno iste talasne (svetlosne) pakete, zasto bi se onda javljao sum, makar i onaj mali, sta se to desava na senzoru?

HSVstoned
22.5.2011, 15:57
http://www.fot-o-grafiti.hr/nauci/napredno-digitalno/sum-digitalnih-foto-aparata

NikolaS93
22.5.2011, 16:23
Hvala:ciao:!

NikolaS93
11.6.2011, 18:48
Kod nekih fotografija gde mi je jako pozadinsko osvetljenje, obicno kad mi je pozadina bela, npr. kad fotografisem neki cvet ili nesto a u pozadini mi je nebo koje je oblacno al onako belicasto oblacno, krajevi predmeta su mi plavicasti.
Kako to da izbegnem?

unique93
11.6.2011, 19:21
to plavicasto su hromatske aberacije, i najbolje bi bilo da slikas u raw formatu, i tako smanjis aberacije, a i nebo ces moci malo da popravis :D

NikolaS93
11.6.2011, 19:24
to plavicasto su hromatske aberacije, i najbolje bi bilo da slikas u raw formatu, i tako smanjis aberacije, a i nebo ces moci malo da popravis :D

A sto mi treba posle 5 minuta po fotografiji da mucim PS samo sum da skine:D?

unique93
11.6.2011, 19:42
ali bolje skine sum, nego sa jpeg-a...ostaje vise detalja... :D
ja do skoro nisam koristio raw, ali sad ga ne gasim...jedino slikam u jpeg-u kad slikam panorame, posto kad se panorama spoji, sacuva se u jpeg-u, i onda mi raw nista ne znaci... :D

oluja
1.7.2011, 10:59
http://livinginthestills.tumblr.com/cheatsheet

Ovo bi sveki pocetnik trebao da odstampa i drzi pored fotoaparata :)

miša topola
1.7.2011, 11:51
Mnogo dobra i korisna stvar :tapsh:

dzandza
9.7.2011, 10:01
http://www.photographymad.com/pages/view/10-top-photography-composition-rules

Lanikor
7.1.2012, 12:07
Imam par pitanja o stativu...

Sta gledati pri kupovini? Ja kao laik bih najvise obratio paznju na stabilnost, visinski raspon i donekle tezinu, nekom logikom cenim da tezi stativ bolje prianja na podlogu...

Cenim da je bas u tim osobinama razlika izmedju kineza i brendiranog stativa?

Da li je otvor za stativ isti kod novijih aparata, ili se podesava nesto na aparatu ili stativu (npr. za moj Canon SX 130)?

Da li gresim kada kazem da je stativ isto sto i tripod(druga rec za istu stvar)?


Za sada me to interesuje, mozda ce jos nekome koristiti odgovor na ova pitanja.

unique93
7.1.2012, 12:21
pa najbolje bi bilo da izbegnes hama stative i da uzmes neki bolji stativ, posto su hama stativi vec i u prodavnici rasklimani, a posle nekoliko koriscenja su skoro pa neupotrebljivi...

tripod je isto sto i stativ, tj stativ na 3 noge, imas i stative sa 4 noge, a imas i monopode, tj stative sa 1 nogom :D

najbolje bi bilo kada bi napisao koliko para imas, pa da ti nadjemo najbolji stativ za te pare...taj tvoj aparat nije preterano veliki, i mnogo je manji od dslr aparata, ali ako planiras da se malo vise bavis fotografijom, verovatno ces ga zameniti za neki dslr, i glupo bi bilo kada bi uzeo neki jeftiniji stativ, koji ce da se rasklima brzo, pa kad budes kupovao drugi aparat, onda da uzimas i drugi stativ, ovako uzmes neki kvalitetniji i uzivas :D

Lanikor
7.1.2012, 13:13
Moja situacija je malo specificna, gledacu da izlozim situaciju najbolje moguce :o

Treba da mi legne za nekih desetak - dvadesetak dana oko 25000 od studentske stipendije. Uz to radim vec neko vreme kao anketar za jednu firmu (da ne reklamiram) i za oko 10 dana rada (radim kad mi faks dozvoli i kad ima posla), trenutno mi dodju nesto manje od 20000 dinara ukupno, ali ce uplate dolaziti na delove (prva od Telenora, nekih 8600 kinti), pa onda ostalo, i to ce se protezati od kraja januara do kraja februara, eventualno pocetka marta. Uzimam kes i od seminarskih radova koje kucam, recimo da za mesec dana moze da se uzme tu oko 3-5 hiljada, mada moze i jace, ali fali mi vremena, recimo da i to racunamo + jos neki prihodi - rashodi, neka bude oko 50 hiljada u narednih mesec, mesec i po dana.

E sad, pored aparata planiram da uzmem i laptop, trenutno model koji planiram da uzmem kosta oko 51 hiljadu, jer dzabe mi aparat ako nemam na cemu da obradjujem slike :)

Aparat planiram da uzmem ovde (http://www.tehnoms.rs/digitalni-foto-aparati/canon-powershot-sx130is--3-26176.html), ide neka bedna oprema uz njega, pa se troumim imam li nekog boljeg izbora, mada planiram da ga uzmem na rate, kao i laptop, a i ova radnja uglavnom daje najpovoljnije cene, pa ce oni biti izbor jer cu i laptop uzeti kod njih, pa mozda dobijem i neki popust (ako ugovorim dil :Freddy:).

Problem je u tome sto nisu sve pare koje cu uzeti namenjene laptopu i aparatu i necu ih sve dobiti od jednom u isto vreme. Pare od stipendije ce stici prve, to je sigurno.

Sto se tice stativa, monopod ni pod tackom razno, to je sigurno, pozeljan je neki stativ sa tri, pa cak i cetiri nozica, ako se time dobija na stabilnosti :D Nakon ovog aparata sam 99% siguran da ce ici neki DSLR, jer gledam da na sto vise nacina zaradim sustecu valutu (money makes the world go round jelte ;))

Pare su do sada bile problem, ali sam se izborio da mi to vise ne bude tako ogranicavajuci faktor kao sto je nekad bio, tako da recimo da mogu da odvojim oko 50 evra za stativ, cisto kao neku vrednost, jedina zelja jeste da bude dobar i za DSLR naslednika.

Ceo sastav je tu, da bi bila potpuno jasna situacija i moje namere. :)

unique93
7.1.2012, 13:51
imas u emmi-ju aparat za 200din manje...ustedis malo :D

hmmm...stativ za 50e...pazi, imas stative za te pare, mada ni oni nisu nesto...naveci problem kod njih je nosivost i stabilnost...vecinom imaju nosivost manju od 2gb, pa ako kasnije predjes na dslr, i ako koristis neki tezi objektiv, bice tu negde na ivici izdrzljivosti...ja bih ti preporucio velbon sherpa stativ...oni kostaju oko 90e, imas vise vrsta i najbolji su izbor do 100e...na njima mozes da izvuces srednji deo i koristis kao monopod i kada je taj deo izvucen, noge mogu da se rasire jos vise i da se visina spusti na nekih 20-30cm, sto je dobro za macro fotografiju :D

mnogi govore da nema dobrog stativa za manje od 80-90e i vecinom su u pravu... :D

evo npr ovaj velbon je super :D
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/velbon-sherpa-550r-makro-noge-32.html

imas tu i test, pa vidi kakav je...bolje ti je da skupis jos tih 40e, nego da uzmes neki stativ koji ce da ti se rasklima kada stavis neki tezi aparat :D

Lanikor
7.1.2012, 14:19
Ma pusti 200 kinti, ovamo mogu da ga vidim i isprobam direktno iz ruke, lokal mi je na dva minuta od doma, ako (ne daj boze) pocne da flesira aparat, da mogu odmah da im ga nosim natrag da ga zamene/srede.

Simpatican mi je ovaj stativ, made in Japan (za promenu), zgodan za makro, nosivost adekvatna (bar ja ne znam sta bih mogao da nakalemim na aparat da bude 4 kg), minimalna visina odgovarajuca, ali maksimalna 155 cm, mozda gresim, ali ce mi biti malo nezgodno prilikom slikanja sa ovim prosumerom? Ja sam visok skoro 2 metra (pojma nemam vise ni sam koliko je tacno, nisam se merio godinama), ako taj srednji deo povucem na gore, a nozice ne spustim (kao za makro), da li se ta visina povecava do "maksimalnih" 155 cm, ili ide iznad toga i da li je uopste moguca ta varijanta a da ne pocne cela konstrukcija da se klati?

unique93
7.1.2012, 15:35
to je maksimalna visina, ne moze vise...sta da ti kazem...stativi do te visine su najstabilniji, sve preko je manje stabilno, ne racunajuci stative od 300-400e...

e evo nasao sam slican stativ, a visi je za 20cm...tj visok je 173cm...od ovog ne moze vise za ove pare.... :D

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/velbon-sherpa-450r-31.html

najbolje bi bilo da odes do fotodiskonta i isprobas stativ...i vidis da li ti odgovara... :D

Lanikor
7.1.2012, 15:45
Taj sam gledao kao drugu varijantu, al onda makro ispasta... Sad mi pade na pamet, koliko znaci manja minimalna visina za makro? Doduse, cenim da posle odredjene granice vise zavisi od samog kvaliteta aparata nego od stativa kakva ce se fotografija dobiti...

Vise mi se isplati prva varijanta cisto zbog makroa, a ako zatreba, ponesem neku ciglu, one su oko 10 cm u sirini i eto 165 cm maksimalne visine :D

unique93
7.1.2012, 15:51
a ovaj ? :D

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/velbon-sherpa-603r-makro-noge-1261.html

170cm i 29 u makro polozaju, ima makro noge :D

Lanikor
7.1.2012, 16:23
Odlicno, bas kao za mene, 179 cm je max visina, valjda si promasio dugme :) Nego, koliko znaci manja minimalna visina, DSLR aparatima bi trebalo da vise odgovaraju manje visine zbog detalja + stelovanjem DOF - a bi trebalo da se dobiju izuzetne slike, ako sam u pravu?

unique93
7.1.2012, 17:44
nije 179, nego 170....oni su pogresili, video sam na velbonovom sajtu...e ovo za visinu nemam pojma...ja mislim da je svejedno :D

Lanikor
7.1.2012, 18:12
Eh, taman sam se ponadao... Opet, verovatno cu uzeti taj pa ce se raditi neka improvizacija. Mozda uzmem i polovan, ako u medjuvremenu naletim na neki ocuvan, valjda moze da se nadje...

unique93
7.1.2012, 18:31
slabo se prodaju ovi noviji bolji stativi u oglasima...vecinom se prodaju neki stariji... :D

veruj mi, nece ti trebati veci stativ...ti ces na sx130is sve podesavati na ekranu, posto nemas trazilo, pa ne moras da se saginjes mnogo...kada budes uzeo dslr, tu ce biti malo vise saginjanja, mada ako uzmes neki noviji sa liveview-om, onda ce ti biti isto kao sa sx130is...

ja imam stativ od 150cm, i vecinom ga koristim u najnizoj poziciji, to je oko 60cm... :D

Lanikor
7.1.2012, 19:07
Ponesem jednu hoklicu kad slikam i resena stvar, cucanje mi je postalo mrsko od kako sam sakupljao neke sljive za rakiju, noge mi otpadose, valjda ispekose 7 kazana, a ja ni kap nisam probao... :D

Ako ima neki DSLR do 500 evra sa tom opcijom, mozda ga uzmem kroz godinu dana, prvo da udjem u stos s ovim malisanom, pa cu ga ocuvanog proslediti dalje za nekih stotinak evra :)

Cime fotkas inace?

unique93
7.1.2012, 19:24
fotkam sa canonom 40d i sigmom 18-125mm...uzeo sam aparat pre 2-3 nedelje, pre toga sam imao fuji s9600...i imam velbon stativ, nasao cale na vasaru za 1000din.... :D

za 500e imas nekoliko dslrova sa live viewom(zivim prikazom)...kada dodje vreme za dslr, prodaj sx130is i posalji mi poruku, da i nadjem najbolji za pare koje budes imao :D

Lanikor
7.1.2012, 19:58
Uf, super si prosao sa stativom :)

Izgleda da je dobar aparat, ove poslednje slike su ekstra ispale, verovatno i adekvatno kosta :)

Po mogucstvu, neki Canon bi bio pozeljan, u paketu sa nekim objektivom za nocno slikanje...

unique93
7.1.2012, 21:33
nasao cale kod neke ciganke, a muz joj nije tu i ona kaze 2500din, a neki ljudi sto su bili pored nje kazu kao ovo kosta najmanje 4000din...cale kaze nemam 2500din, ona krenula da smanjuje i dosla do 1500din, i cale kaze...puno mi je to, mogu da ti dam 1000din, ako hoces, ako neces ,idem...i ona kaze, ajde ti si mi prva musterija i uzeo za 1000din...kasnije kada joj je dosao muz i video za koliko je prodala, hteo da je ubije :D

ovaj canon je poluprofi aparat, platio sam 350e samo telo...mada najvazniji su objektivi, a cena im nije mala, pa cu morati nekako da krenem da skupljam pare :D

kad ti budes kupovao dslr, cene ce biti jos i manje, pa ces moci da uzmes odlican aparat za malo para, verovatno neki 550d ili tako nesto :D

Lanikor
7.1.2012, 21:57
To najvise mrzim kad mi se ubaci neko dok kupujem, ajde da mi pomogne, ali da nabije cenu na skoro duplo, pa to treba da bude teska volina... Jedino ako su joj neki ortaci, pa da razumem.

Pogadjanje, to mi je omiljeni sport, malo im pricas kako nemas para, malo kako je mnogo,, malo kako si student, malo kako placas dom i menzu, malo kako vlada svetska kriza itd itd razvio sam taktike za smanjivanje cene samo tako :)

Ja do skoro nisam nesto ozbiljno razmisljao o bavljenju fotografijom, i onda sednem malo i razmislim koje su sve prednosti, pa sad samo mislim na to kad cu da uzmem aparat, samo jos nisam poceo da ga sanjam... :kreza:

Nego cim uzmem prosumer, ima da mi bude krivo sto nemam DSLR, tako ti je to kod mene, da imam (lupam) drugi najbolji aparat na svetu, bice mi bar malcice zao sto nemam prvi, jbg merak mi je da imam dobru tehniku kod sebe :p. Bitno je da kad hocu nesto, obavezno to i dobijem, ne u smislu da smaram nekog da mi kupi (a i nema ko, nazalost) nego moram sam...

dzandza
10.1.2012, 11:33
pa najbolje bi bilo da izbegnes hama stative i da uzmes neki bolji stativ, posto su hama stativi vec i u prodavnici rasklimani, a posle nekoliko koriscenja su skoro pa neupotrebljivi...

tripod je isto sto i stativ, tj stativ na 3 noge, imas i stative sa 4 noge, a imas i monopode, tj stative sa 1 nogom :D

najbolje bi bilo kada bi napisao koliko para imas, pa da ti nadjemo najbolji stativ za te pare...taj tvoj aparat nije preterano veliki, i mnogo je manji od dslr aparata, ali ako planiras da se malo vise bavis fotografijom, verovatno ces ga zameniti za neki dslr, i glupo bi bilo kada bi uzeo neki jeftiniji stativ, koji ce da se rasklima brzo, pa kad budes kupovao drugi aparat, onda da uzimas i drugi stativ, ovako uzmes neki kvalitetniji i uzivas :D

Za sx130 ce biti dobar i hama star 63. Ja ga posedujem par godina i nije neki klimavac kao na primer star 60 kojeg isto imam. Naravno nije kvalitetan kao skuplji stativi renimiranih proizvodjaca ali meni je odradio korektno posao mnogo puta.Mislim da ga ima u Rodi i kosta ispod 2000 din. i za taj novac dobro je resenje ko poseduje kompakt aparat.:)

unique93
10.1.2012, 13:46
izgleda da ce lanikor da ipak uzme dslr, tako da je bolje da ima neki bolji stativ... :D

Porsche
10.1.2012, 13:47
Šta mislite o ovom modelu stativa: http://www.tehnomanija.rs/katalog/tnb-stativ-ftdc-034903.html ?
Takođe koristim Canon SX 130IS. To je maksimalna cifra koju mogu da izdvojim.

unique93
10.1.2012, 14:35
hmm...sad trazim po netu nesto o tom stativu i nema skoro nista...kompanija je valjda iz letonije, ili tako neke zemlje...ne izgleda lose, e sad...ako ces da kupis kasnije neki dslr, ja bih ti ipak preporucio da ne kupujes sad stativ, nego da skupis jos para i kupis neki provereni stativ...ako ces da ostanes na sx130is, onda mozes da uzmes ovaj tnb :D

Porsche
10.1.2012, 15:01
Neće se ovaj 130IS menjati sigurno 2-3 godine tako da bi trebao da danas odem u Tehnomaniju da kupim stativ. Već nekih mesec dana Tehnomanija ima i kod mene, a ja čuo tek pre 3 dana. Javiću šta sam uradio.

unique93
10.1.2012, 15:14
ae...i proveri ga lepo pre nego sto ga uzmes...ako se mnogo mrda, nemoj da ga uzimas :D

dzandza
10.1.2012, 15:14
izgleda da ce lanikor da ipak uzme dslr, tako da je bolje da ima neki bolji stativ... :D

Pa dobro pozeljno je imati bolji stativ za Dslr, mada smo ja i komsa kacili na hamu star 63 Nikon D90 sa objektivom 70-300 i nije bilo nekih problema. E sad zavisi koliko je ko spreman novca da izdvoji za stativ i sta ce da kaci na njega, opet kazem ako je kompakt u pitanju ovaj stativ je vise nego dovoljan a za Dslr moze da posluzi ali pozeljno imati bolji stativ. :)

dzandza
10.1.2012, 15:20
Neće se ovaj 130IS menjati sigurno 2-3 godine tako da bi trebao da danas odem u Tehnomaniju da kupim stativ. Već nekih mesec dana Tehnomanija ima i kod mene, a ja čuo tek pre 3 dana. Javiću šta sam uradio.

Imas i hamu 63 u tehnomaniji koliko vidim veoma su slicni stativi kad budes isao uporedi ih pa odluci jer je hama jeftinija.:)

Porsche
10.1.2012, 15:25
E baš sam sad čitao tvoje postove i gledao da li ih imaju. Pogledaću svakako sve izložene i uporediti ih samo se nadam da će imati sve ovo što piše na sajtu jer je ovde kod mene skorije otvoreno i menje je mesto. Ima li ta Hama libelu ili ti vaser-vagu :D ?

unique93
10.1.2012, 15:28
koliko znam, hama ima libelu...ja sam probao bas hamu 63 u winwinu i ne da se klatilo...uzas :D

dzandza
10.1.2012, 15:29
ima i to dve:)

Porsche
10.1.2012, 15:35
Napišite mi koja je tačna cena Hame 63 na Tehnomaniji. Ne mogu da otvorim sad nikako njihov sajt :n-cc2:
I koje je max. visina pošto sam ja tu negde oko 2m visine :D

dzandza
10.1.2012, 15:37
koliko znam, hama ima libelu...ja sam probao bas hamu 63 u winwinu i ne da se klatilo...uzas :D

Zapao ti falican primerak :)
Kad covek vec ide nek isproba oba pa nek odluci.

dzandza
10.1.2012, 15:41
Cena je 2599
Hama stativ 4163
Stativ za fotoaparate i kamere
Gumene nožice protiv klizanja
Aluminijumske noge, prečnika 26.7 mm
Potpuno razvučen: 166 cm
Sklopljen: 66 cm
Nosivost: do 4 kg
Torba za nošenje
Težina: 1.74 kg

Nemoj sad da ja tebe nesto nagovaram. meni je stativ za ovaj aparat o.k. a ti pogledaj pa sam odluci.

Porsche
10.1.2012, 15:45
Probaću tamo sve pa ću videti kakva je situacija. Bolje je da mi ostane 1000 dinara u džepu ako se pokažu jednaki u kvalitetu, a i sama visina mi odgovara. Još ide i torbica za nošenje pa ne moram cimati kevu da mi šije novu :D

Porsche
10.1.2012, 21:45
Cena je 2599
Hama stativ 4163
Stativ za fotoaparate i kamere
Gumene nožice protiv klizanja
Aluminijumske noge, prečnika 26.7 mm
Potpuno razvučen: 166 cm
Sklopljen: 66 cm
Nosivost: do 4 kg
Torba za nošenje
Težina: 1.74 kg

Nemoj sad da ja tebe nesto nagovaram. meni je stativ za ovaj aparat o.k. a ti pogledaj pa sam odluci.

Kupio :D

Momci hvala na savetima.
Meni je ovo dobar stativ, e jest mi prvi pa sad koliko sam ja kompetentan da dajem utiske, ali nije mi klimav i mislim da će ispuniti sve moje zahteve. Čak šta više ja sam očekivao da će lošije izgledati al meni je baš ok. I da veoma je visok.

unique93
10.1.2012, 21:57
neka te lepo sluzi :D ....jel ima puno razlike izmedju hame i tnb-a? :D

Porsche
10.1.2012, 23:23
Nisam nešto mnogo zagledao detalje onako sam na brzinu probao mislim da bi džabe dao 1000 din. više.

PeTkO
24.8.2012, 4:15
Mozda nije prava tema, ali morao sam nekako da podelim ovu sliku sa vama:

http://24.media.tumblr.com/tumblr_m85gemgOjx1qzwya5o1_1280.jpg

Markonije
9.9.2014, 6:56
Da priupitam: 'metering' ima li potrebe ka foto noob da se bakcem sa tim ,opisi na netu su blagi uzas,pa reko jel ima neko narodsko objasnjenje : matrix , center-weighted i spot (koji mi default na d3100).

Koja je vasa praksa sa tim,kad se koji koristi ?


Kontam da u post procesingu moze da se zaobidje nevezano za izbor gorepomenutih?

Koliko je bitna stavka metering za 'polu-pro' fotke,ako me kapirate? (generalno razumem cemu sluzi,al mi nije najjasnije tj. nemam iskustva s tim)

I da slikam u Manual RAW fotke,verovatno vazno za pomenuti....


I jos jedno pitanje: Active D lightning iskljuciti za RAW,right?


I da jos jedno pitanje lol : 'daljinski okidac' preporuka mi treba za Nikon D3100 (samo da odradjuje posao,da ne mrdam licno aparat ,cim dodirnem telo,kineski tripod plastikaner mi mrdne kadar :mad: , timelapse opcija nebitna) i tripod preporuka da nije plastikaner razmrdani i da nije ripoff po dzepu :) (imam pozajmljen hama star 62 i plastika na vrhu nije najsrecnija morao bih novo nesto,puno se 'sleze' nesto, non stop seta kadar,verovatno je izraubovan)

AstraLogos
9.9.2014, 12:42
Da priupitam: 'metering' ima li potrebe ka foto noob da se bakcem sa tim ,opisi na netu su blagi uzas,pa reko jel ima neko narodsko objasnjenje : matrix , center-weighted i spot (koji mi default na d3100).

Koja je vasa praksa sa tim,kad se koji koristi ?


Kontam da u post procesingu moze da se zaobidje nevezano za izbor gorepomenutih?

Koliko je bitna stavka metering za 'polu-pro' fotke,ako me kapirate? (generalno razumem cemu sluzi,al mi nije najjasnije tj. nemam iskustva s tim)

I da slikam u Manual RAW fotke,verovatno vazno za pomenuti....


I jos jedno pitanje: Active D lightning iskljuciti za RAW,right?


I da jos jedno pitanje lol : 'daljinski okidac' preporuka mi treba za Nikon D3100 (samo da odradjuje posao,da ne mrdam licno aparat ,cim dodirnem telo,kineski tripod plastikaner mi mrdne kadar :mad: , timelapse opcija nebitna) i tripod preporuka da nije plastikaner razmrdani i da nije ripoff po dzepu :) (imam pozajmljen hama star 62 i plastika na vrhu nije najsrecnija morao bih novo nesto,puno se 'sleze' nesto, non stop seta kadar,verovatno je izraubovan)

Sto se zamaras sa merenjem svetla. Matrix mod je ono sto ti treba a kako sam pises znas kako fotoaparat meri svetlo, ne razumem sta je tvoj problem? Tesko da ces ikada meriti u tacku ili spot merenje. Doboces tamnu fotku sa svetlom na tacki koju se oznacio na ono sto slikas. Dobro ovo u nekim situacijama moze biti atraktivno ali u svega 2% slucajeva koji ces imati na terenu. Slicno je merenje svetla u centru samo nesto vise uzima u obzir ceo senzor odnosno uzorkuje kontrast.
Bolje ti slikaj u Matrix mod pa obradom lako mozes zatamnjivatii ili dosvetljavati sta zelis na fotki. :)
Gotovo je nebitna stavka za dobru fotku. Ionako cesto sam fotoaparat omane kod merenja svetla recimo sneg ili kontrastni detalji pa oblacno itd. Moras imati prakse i iskustva i ne oslanjati se puko na merenje svetla koju ti aparat da.
Naravno sve je ovo mnogo lakse na D800 nego na D3100 jer njegov uredjaj za merenje svetla uzima daleko vise zona ili uzoraka i mnoogo manje masi kolicinu svetla od budzet dslr aparata. :D
U principu RAW je bolji jer dobijas vise detalja ( mada i tu sam fotoaparat vrsi unutrasnju obradu ) sa kojim u fotoshopu lakse manipulises. Ne moras M mod da koristis. Ja najvise koristim A mod ili mod prioriteta blende. Nesto cesce kad slikam sa blicem onda idem na M mod mada opet to nije pravilo. Nekad mi S mod treba u zavisnosti od toga sta slikam i sta mi je lakse da primenim. To moras sam odluciti i nauciti. ;)
Active D lightning ne moras iskuljucivati jel u RAW fotkama nista od toga nece uticati na fotografiju. Kad slikas u JPEG onda da i tu ima smisla za ublazavanje senki. Kod mene je to na normal pa se sa tim ne zamaram ako bas ne slikam po jakom suncu i senkama. Ali onda koristim CPL filter, tako da to i nije nesto od cega ce ti fotka biti bolja.
Daljinski okidac? Pa zar nemas odlozeno okidanje od 2 i 10 sec.? Taman za to vreme ce ti se smiriti ljuljanje. I gledaj ako tako slikas ( na stativu ) da iskljucis stabilizaciju na objektivu, jel ces dobiti bolju fotku. Stabilizacija je ok ali nije kad je fotoaparat na tripodu. Stabilizaciju gledaj kao staklence koje se unutar objektiva pomera u zavisnosti kako treses sam objektiv i vrsi kompenzaciju da slika ne bude mutna odnosno stresena. Kad je na cvrstom aparat onda nema potrebe za kompenzovanjem pokrteta.
Ja imam Hama star 63 nesto bolji plastikaner i odradjuje mi posao za sve novce.
Bolje ti je da nabavis jedan cpl i nd filter i igra se sa fotogtafijama. Daljinski okidac, pa eto za grupno slikanje pa se namestis kako ti hoces i neprimetno stisnes okidac. A koriste ga i makro fotografi da ne bi se mrdali i uplasili insekt ili sa telcem kad slikaju ptice postave aparat u neku zonu gde ce privuci ptice, sakriju se i slikaju. Eto zasto sve moze sluziti daljinac a najmanje za ono sto si ti hteo.
Nadam se da sam bar malo pomogao.
Pozz

Markonije
9.9.2014, 23:57
Hvala puno na detaljnom odgovoru :)

Znaci sto se tice metering-a Matrix nek mi bude default,to sam hteo da saznam,jer ima 3 izbora, a nemam iskustva sa tim,pa sam se zbog toga dvoumio.

Da imam odlozeno i koristim 2s uglavnom,nego ova rasklimana sklopocija od tripoda se mrda in blagi prelaz preko okidaca,pa sam zato pomislio da mi treba okidac,no sad cu da gledam malo utegnutiji stalak da uzmem... (radim HDR fotke pa mi smeta i malo mrdanje,a nemam na D3100 (koliko sam upoznat), ono napredno okidanje sa korekcijeom ekspozicije,ono da mi sve tri razlicite postavke uslika za redom tj. odjednom)

Informisacu se o tim filterima pa ih nabavljam,jos jednom hvala na savetima i brzom odgovoru :aplauz:

AstraLogos
10.9.2014, 1:22
Hvala puno na detaljnom odgovoru :)

Znaci sto se tice metering-a Matrix nek mi bude default,to sam hteo da saznam,jer ima 3 izbora, a nemam iskustva sa tim,pa sam se zbog toga dvoumio.

Da imam odlozeno i koristim 2s uglavnom,nego ova rasklimana sklopocija od tripoda se mrda in blagi prelaz preko okidaca,pa sam zato pomislio da mi treba okidac,no sad cu da gledam malo utegnutiji stalak da uzmem... (radim HDR fotke pa mi smeta i malo mrdanje,a nemam na D3100 (koliko sam upoznat), ono napredno okidanje sa korekcijeom ekspozicije,ono da mi sve tri razlicite postavke uslika za redom tj. odjednom)

Informisacu se o tim filterima pa ih nabavljam,jos jednom hvala na savetima i brzom odgovoru :aplauz:
Ma baci u djubre taj tripod. Ako se tako ljulja na dodir onda i povetarac kad dune ljulja stativ i kakva vajda od tripoda? :D
Koliko znam nemaju ni skuplj aparati tu mogucnost da ti ispale 3 razlicito eksponirane fotke. Ja na D5100 imam HDR mod i sam aparat odma spaja sve tri slike u jednu.
Ako ces rucno stavi na valjani tripod aparat, postavi ga na A ili prioritet blende a nju zavrni na f8 ako ces dubinsku ostrinu i tockicem okreci kompenzaciju ekspozicije na prvoj sa -2 druga sa 0 a treca na +2 i dobice fotke da spajas za HDR. Nista lakse od toga. :)
Pozzz

Markonije
10.9.2014, 17:14
link za 3 fotke odjednom (http://www.youtube.com/watch?v=CLnf010v3VM&list=PLJ6FIlZVNbQOx1rIbprjqQRgsXoseMgaA) negde na 3:12 je to

To je Serge Ramelli super mu je kanal a baci pogled i na AnthonyMorganti (http://www.youtube.com/user/AnthonyMorganti) od njih dvojice sam dosta naucio,preporuka.

Tripod leti u kantu cim nabavim novi :D