PDA

Prikaži potpunu verziju : Stariji PC i Linux? Koji?


PSP man
10.8.2012, 9:06
Poz. ortak moj ima kompjuter koji je napravljen u periodu od 2003-2004, Pentium 4 je u pitaju. Ima jako mnogo problema sa OS, to jest, koci mu mnooogo XP SP3. Resili smo da predje na Linux, pa mi treba vas savet, pomoc,itt, u odabiru prave verzije Linux OS.

Naime, njemu taj komp samo treba za: Facebook,Youtube,filmovi sa DVD/hard diska, muzika, i nista vise od toga...

Pa je svaka pomoc dobrodosla,

Hvala vam!

sale94
10.8.2012, 9:19
Poz. ortak moj ima kompjuter koji je napravljen u periodu od 2003-2004, Pentium 4 je u pitaju. Ima jako mnogo problema sa OS, to jest, koci mu mnooogo XP SP3. Resili smo da predje na Linux, pa mi treba vas savet, pomoc,itt, u odabiru prave verzije Linux OS.

Naime, njemu taj komp samo treba za: Facebook,Youtube,filmovi sa DVD/hard diska, muzika, i nista vise od toga...

Pa je svaka pomoc dobrodosla,

Hvala vam!

Nisi rekao celu konfiguraciju, od tvog drugara, al dobro svejedno Lubuntu j (http://lubuntu.net/)e laksa verzija ubuntu-a , i odlican je za slabije kompove, a opet je namenjen pocetnicima u linux svetu,znaci nije komplikovan.

orange47
10.8.2012, 10:01
moze lako da se desi da nov Linux bude sporiji od 'svezeg' XP-a (defragmentisanog, bez virusa i slicno).

lobanja
10.8.2012, 12:38
reinstaliraj ti xp mani se prckanja,proveri samo da li je sve hardverski ispravno(memorija,hard) i teraj

Vladimiros
10.8.2012, 13:26
Probaj SolusOS 1.1

Baziran je na Debian-u, koristi poslednju verziju GNOME 2 okruzenja, tako da je laksi od Gnome 3 i KDE okruzenja. Ima sve kodeke, itd.

Prilicno je blag po pitanju memoriske zahtevnosti.


Losa strana je sto je prilocno mlada distribucija, i installer nije bas ispeglan.

Druga stvar koju bih preporucio je Xfce verzija Linux Mint-a 13.

Mint je baziran na Ubuntu distribuciji, ali ima sve kodeke, javu i ostale stvari. Lak je za instalaciju i koriscenje, i bice podrzan kroz update-e do aprila 2017.

PSP man
10.8.2012, 17:26
izvinjavam se za konfiguraciju:
512 MB RAM, Intel procesor neki iz tog doba, integrisana neka kartica :D

I like games
10.8.2012, 17:36
Na skoro isti takav racunar instalirao sam Lubuntu 12.04 i radi fantasticno. Mnogo brze od Windows XP-a i bez seckanja.

simke85
10.8.2012, 17:58
Trebao bi i XP SP3 da radi dobro na toj konfiguraciji. Ciscenje od virusa i ponovna instalacija sistema bi isto mogla da resi problem.

GoranSTX
10.8.2012, 18:03
Aj' baš da vidim ko će sledeći u podforumu o slobodnim sistemima i u temi u kojoj neko pita "Koji linux za stariji PC" da predloži Win XP ili nešto slično...

doctor
10.8.2012, 21:20
Aj' baš da vidim ko će sledeći u podforumu o slobodnim sistemima i u temi u kojoj neko pita "Koji linux za stariji PC" da predloži Win XP ili nešto slično...

Što da ne... Ja sam za Linux, naravno, ali možda mu je bolje da ostane pri Windowsu... Čovek verovatno misli da će dobiti Windows u novom ruhu a nema pojma šta ga čeka i onda će biti razočaran i vratiti se na XP. A to baš i nema poentu.

Mr.Eco
11.8.2012, 11:58
Nije bilo pitanje koji windows da stavi, već linux, to je kao kada u prodavnici tražiš šećer a prodavac ti pruža so, nigde veze... samo troluju...

simke85
11.8.2012, 13:47
O Bože... valjda je poenta pomoći čoveku a ne baš 100% strikno držati se naslova podforuma i topica. Inače koliko ja znam osim toga gleda se i prva poruka otvarača teme a u njoj piše da hoće da pređe na Linux jer misli da je komp slab za XP SP3 što nije tačno. Upravo zbog toga sam napisao to što sam napisao jer je čovek u zabludi što se toga tiče, ne insistiram ja da ostavi XP, kad pogleda sve odgovore sam će lepo odlučiti šta da stavi.

GoranSTX
11.8.2012, 14:10
.................... Resili smo da predje na Linux, pa mi treba vas savet, pomoc,itt, u odabiru prave verzije Linux OS.
.....................

Ovo je odgovor na tvoju poruku.

I valjda je sada dosta oftopika? Ako neko ima da kaže vezano za prvu poruku - mikrofon je vaš, ostali - STOP.

lobanja
11.8.2012, 16:59
ja sam imao uspeha sa Puppylinux na takvim p4/512 rama kofama.
E sad u supi(radionici) imam kofu sa p1:to_care: 200mhz/128 rama na kojoj koristim DMC(Damn Small Linux) koji iskljucivo sluzi za muziku i pdf.

DMC
http://www.damnsmalllinux.org/
Puppylinux
http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm

drzare
12.8.2012, 10:39
izvinjavam se za konfiguraciju:
512 MB RAM, Intel procesor neki iz tog doba, integrisana neka kartica :D

Пробати Puppy linux или ако желиш нешто познатије онда SolusOS који би можда и могао да лепо ради а радно окружење је такво да се лако сналази и онај са Виндовс искуством...

Што се тиче неких мање захтевних дистрибуција могу да препоручим Cranchbang linux (http://crunchbanglinux.org/) са малко другачијим изгледом на који треба времена да се навикене али је сам систем изузетно незахтеван а при том такође користи дебианова складишта...

orange47
13.8.2012, 15:26
mislim da ti je bitnije koje 'graficko okruzenje' izaberes a ne koji Linux. odnosno zaboravi na KDE i Gnome ako oces brzinu. ja bi krenuo od Debian-a ili Ubuntu-a i instalirao samo najosnovnije. tako ces jednog dana lako da prosiris sistem kad predjes na bolji hardver.
inace trebalo bi da je lako povecati memoriju.
edit: OpenBox je jako jako brz, ali i zamoran za podesavanje.

toxic
13.8.2012, 16:28
Ako hoces malo lepsi Linux, mozete da probate i Mint MATE (http://www.linuxmint.com/download.php) verziju, koja je sa sredjenim (lepim), a malo zahtevnim Gnome 2 interfejsom.

Laskaris
20.8.2012, 12:46
S obzirom da se radi o prelasku sa wina na linux mislim da je dobra preporuka Mint 13 XFCE ili PClinuxOS LXDE. Imaju odlicnu zajednicu i biblioteku softvera a sasvim ce dobro raditi na toj konfiguraciji. XP SP3 u medjuvremenu trazi mnogo vise od 512 MB RAM i brzi procesor. Samo za surf browser uzme bar 300 MB sa par tabova. XP SP3 bez 1 - 1,5 GB koristiti je prilicno mucenje dok pomenute linux distribucije odlicno rade i sa 512 MB RAM uz iskljucivanje par (nepotrebnih) servisa.

orange47
20.8.2012, 13:06
S obzirom da se radi o prelasku sa wina na linux mislim da je dobra preporuka Mint 13 XFCE ili PClinuxOS LXDE. Imaju odlicnu zajednicu i biblioteku softvera a sasvim ce dobro raditi na toj konfiguraciji. XP SP3 u medjuvremenu trazi mnogo vise od 512 MB RAM i brzi procesor. Samo za surf browser uzme bar 300 MB sa par tabova. XP SP3 bez 1 - 1,5 GB koristiti je prilicno mucenje dok pomenute linux distribucije odlicno rade i sa 512 MB RAM uz iskljucivanje par (nepotrebnih) servisa.

/offtopic meni XP SP3 (svez update) na starom PentiumIII laptopu radi sa 256Mb RAM-a (ne moze vise da se prosiri). butuje relativno sporo doduse, treba jedno 9 puta da proseta ona crtica. a kad se ucita Windows ima oko 100Mb slobodno RAM-a. jedini rezidentni program je stari Kerio firewall (zauzme oko 3Mb). tako da moze XP brzo da radi, ako se koristi bez antivirusa i slicno, ali naravno vodeci racuna da se ne 'zarazi'. radio je izvesno vreme sa svega 128Mb, nekako...
izgleda da je bilo brze butovanje sa SP1, cini mi se.
sto se tice browser-a, uvek moze da se koristi Opera, ona je valjda 'lagana'

Laskaris
20.8.2012, 14:20
Nije mnogo laganija od ostalih. Koristim je 14 godina kao prvi browser - bolja jeste :).
Pomenuti racunar moze sasvim dobro da tera neki XFCE ili LXDE, Openbox distro a antiku kakvi su XP SP1, SP2 nije ni bezbedno koristiti sa prastarim Kerio firewallom a bez AV programa. Uostalom, XP-u ce aprila 2014 i prestati podrska od strane Microsofta pa je za takav racunar Linux mnogo bolje (zapravo jedino) resenje i na duzi rok. Firewall je na Linuxu lagan, AV nije ni potreban. Dva moja starija laptopa (iz 2006) planiram da prebacim potpuno na Linux a prestanak podrske za XP je, pored mnogih drugih, itekako dobar razlog.

orange47
20.8.2012, 15:08
ne SP1, koristim SP3 sada, i nadam se da je situacija ipak malo bolja pa da firewall nije toliko neophodan kao pre. mislim uvek mozes da iskljucis SAMBU i slicne servise itd.
sto se tice Linuxa, cuo sam je problem sto, poredeci moderne verzije sa XP-om koji je od pre nekih 10-ak godina, mnogi dodju do zakljucka da je (i) Linux spor i trazi podosta RAM-a. naravno postoje varijante kao taj Puppy ali mi ne deluju bas 'zavrseno', uvek nesto zafali na njima. Linux generalno trazi dosta vremena/strpljenja/truda, a pogotovo te 'brze' verzije.

I like games
20.8.2012, 15:18
Ako je 128mb ram-a podosta, onda ne znam sta da kazem.
https://wiki.ubuntu.com/Lubuntu tu je system requirements za Lubuntu koji je stvarno lagan.

orange47
20.8.2012, 15:25
Ako je 128mb ram-a podosta, onda ne znam sta da kazem.
https://wiki.ubuntu.com/Lubuntu tu je system requirements za Lubuntu koji je stvarno lagan.


al zato LibreOffice, npr, preporucuje 512Mb.

Laskaris
20.8.2012, 15:40
Graficko okruzenje i "tezina" aplikacija koje se pokrecu odredjuju zahtevnost. Sa 128 MB RAM-a normalan surf jednostavno nije moguc - pokrenuti operativni sistem i koristiti digitron na njemu ili igrati pasijans i slusati muziku je jedno, a koristiti racunar za surf, filmove, neku (stariju) igru, neku obradu slika (sto vecina ljudi radi) je nesto drugo.
Ni Puppy Linux koliko god mali bio (uzgred, radi sve na mojim laptopovima out of the box ali je softver u repozitorijumima uglavnom prastar da bi bio manje zahtevan) ne omogucava koriscenje racunara kao klasicne kucne masine bez 512 MB RAM. Browseri koriste vec mnogo memorije, flash sadrzaj guta resurse procesora. 128 MB je jednostavno premalo za danasnje osnovne potrebe. Pa vise od 128 MB RAM imaju mobilni telefoni danas. Ako pisemo o "starom racunaru" ipak treba da se ogranicimo na recimo CPU od cca 1 GHz, grafiku 32 MB i vise, 512 MB RAM i vise. Takav racunar ima nekog smisla jos koristiti kao "kucni" za svaki dan. Slabiji racunari od pomenutog i pored nezahtevnog operativnog sistema imaju ipak veoma ogranicenu upotrebnu vrednost danas.

maxx10
20.8.2012, 19:33
To mi je malo glupo razmisljanje, radile su se i mnogo ozbiljnije stvari sa mnogo slabijim kompovima od tih koje ti nazivas prastarim. Mislim da je vise probem u danasnjem softveru kod kojeg je optimizacija apsolutno poslednja rupa na svirali. Ukoliko je neko spreman da se navikne na malo drugaciji pristup rada na racunaru moze se biti produktivan i na matorom hardveru.

Npr drugar kome sam stavio puppy na 256mb nema apsolutno nikakvih problema u svakodnevnom radu (naravno svestan je da ne moze da pokrene 10 programa i 10 tabova u browseru ali koliko je to ustvari i potrebno ljudima je drugo pitanje). Moze cak i da se podesi i minimalniji sistem koji odgovara potrebama vecine. Standalone window manager, muzicki i video player iz terminala koji trose minimum resursa a podjednako su potkovani kao moderni playeri, potom linkovanje mplayera sa browserom da se zaobidje flash i tako masovno olaksa posao procesora itd, itd.

Iako se nalazimo u potrosackom drustvu koje je podeseno da nam trebaju nove stvari svakih par godina, treba stati i razmisliti da li su nam stvarno potrebna nova ulaganja zbog malo leprsavosti na ekranu i fotorealisticnih igara.

Sto se tice XP-a mislim da ovaj moj mini esej gore dovoljno govori o fleksibilnosti koja manjka XP-u pored siguronosnih briga i ostalih stvari koje donosi kraj podrske za isti.

Laskaris
20.8.2012, 23:30
@maxx: jesu radle su se ali druge stvari. obrada grafike sada i pre deset godina nije ista, ni 3D modelovanje, a internet je izgledao mnogo drugacije. U pitanju je softver naravno ali i njegove mogucnosti. U vezi sa sumanutim potrosackim drustvom se slazem..ali i to je neka cena napretka valjda... hardver od pre 10 godina radice sa 10 god starim softverom naravno sa netom starim 10 god...pitanje je zapravo "koji moderan linux staviti na stari kompjuter" jer svaki matori moze bez problema.