PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem oko instalacije Linux Ubnutu-a


zvicko
6.8.2012, 17:04
E, ovako narezao sam fajlove potrebne za dizanje Linux Ubnutu-a 12.04 i podesio u BIOS-u boot priority sa hard diska na dvd, medjutim umesto da se pokrene instalacija gore pomenutog sistema on meni ukljuci xp (hteo bi da imam dvojni sistem xp& linux).



Koristio sam Ashampoo Burning Studio za rezanje, a Linux sam skidao sa zvanicno sajta Linux Ubnutu-a.

I like games
6.8.2012, 17:12
Mislim da ti dvd nije butabilan probaj opet da ga narezes ali da ti bude bootable dvd. Ja sve rezem sa imgburn pa mozes i sa njim da probas.

Neky
6.8.2012, 17:15
Kako si ga rezao, šta si skinuo (tačno ime fajla) ?

Pretpostavimo da si skinuo neki .iso fajl. U programu za rezanje pronađi opciju "Burn image" ili nešto slično, koja će narezati sadržaj .iso fajla na disk, a ne sam iso fajl.


evo objašnjeno:

http://www.youtube.com/watch?v=D5IKGuf9Fbg

zvicko
6.8.2012, 18:25
Upravo sam ga instalirao (problem he bio sto sam ga narezao kao data dvd a ne kao image) ali mi se prilikom paljenja racunara nepojavljuje da odaberem koji sistem cu da startujem nego automatski se startuje xp.

Neky
6.8.2012, 21:24
Da li si siguran da si ga instalirao? Da li si instalirao nešto što se zove bootloader (GRUB ili GRUB2 verovatnije) u toku instalacije Ubuntua?

http://howtoubuntu.org/how-to-repairrestorereinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd/

i PAŽLJIVO čitaj.

toxic
6.8.2012, 23:08
Najverovatnije nije instalirao GRUB kako treba.

@zvicko
Kada se pravi dual boot XP-a i Linux-a, moras GRUB da stavis na prvi hard (prvi sa koga se boot-uje, prakticno onaj na kome je XP). Najbolje da obrises iz XP-a Linux particije i pokrenes instalaciju Ubuntu-a opet. Samo obrati paznju gde instaliras GRUB, u svakom uputstvu je ovo naznaceno.

voodoo_
6.8.2012, 23:19
GRUB stavi u master-boot record (tj izaberi /dev/sda ako imaš jedan disk u računaru).

zvicko
7.8.2012, 12:05
Sad ste me malo zbunili :confused:
Ja imam dva hard diska:
1. 1.5TB na kome je instaliran xp (podeljen je na C,D i F)
2. 500GB koji xp registruje kao F ( xp ga je pre instalacije ubuntu-a registrovao 467 GB, a nakon instalacije ubuntu-a 232GB)
Tako da sam siguran da ga je instalirao, znaci problem je najverovatnije u tome sto nisam instalirao taj GRUB.
Znaci koliko sam ja shvatio (to upustvo) trebam tokom instalacije da pritisnem ctrl+shift+v? I sta onda trebam da pisem umesto xy kad dodjem do ovog sudo mount /dev/sdxy/mnt i kad dodjem do grub-install/dev/sdx?

Izvinite ako sam naporan ali tek sam odnedavno poceo da se interesujem za linux. :D

dare023
7.8.2012, 12:35
Ne znam kako možeš da imaš dva puta F drajv u xp?
Najbolje ti lepo udri sve ispočetka,kad instalacija dođe do instaliranja grub-a izaberi /dev/sda i to će biti to.
Samo pre početka još jednom pročitaj uputstvo,potraži - imaš i sa slikama sigurno ćeš uspeti.

toxic
7.8.2012, 12:58
@zvicko
Ako sam te dobro razumeo, imas 2 HD-a, na jednom Win, na drugom Ubuntu. Ok, to nije problem. Trebas da obrises te particije na kojima je Linux i odradis novi install, ili mozes da probas i ovo sto ti je Neky postavio (popravljanje GRUB-a). Ako se odlucis za instalaciju opet, trebas da u sekciji kada biras gde ces da postavis Linux particije (swap particiju, /, home) odaberes sta ces sa GRUB-om. Mozes da ga stavis na svaki hard, da napravis posebnu particiju za njega ili da ga uopste ne instaliras. Trebas da ga postavis da se instalira na prvi hard i zameni Win-ov MBR (ovo sto voodoo_ kaze, hard koji je oznacen kao dev/sda). Ne secam se kako se opcija naziva na Ubuntu-u, trazi nesto kao boot, boot loader, GRUB2.

zvicko
7.8.2012, 13:41
Ne znam kako možeš da imaš dva puta F drajv u xp?
Najbolje ti lepo udri sve ispočetka,kad instalacija dođe do instaliranja grub-a izaberi /dev/sda i to će biti to.
Samo pre početka još jednom pročitaj uputstvo,potraži - imaš i sa slikama sigurno ćeš uspeti.

Pardon, imam E na prvom disku i F na drugom. Dobro onda, pokusacu da instaliram taj GRUB pa javljam sta sam uspeo.

zvicko
8.8.2012, 18:34
Ovaj put kad sam instalirao pazljivo sam gledao i niujednom trenutku on mene nije pitao sta cu sa GRUBOM. Pokusao sam da ga repair-ujem prema upustvu koji je postavio @Neky i nije radilo.

dare023
8.8.2012, 19:42
Probaj ovo (http://www.howopensource.com/2012/05/reinstall-recover-grub-from-ubuntu-12-04-live-cd-usb/)
S tim da bi ja odmah radio onaj drugi deo tutorijala

drzare
8.8.2012, 21:04
Ovaj put kad sam instalirao pazljivo sam gledao i niujednom trenutku on mene nije pitao sta cu sa GRUBOM. Pokusao sam da ga repair-ujem prema upustvu koji je postavio @Neky i nije radilo.


Онда ниси довољно пажљиво пратио инсталацију.
Погледај ово упутство за инсталацију (http://www.ubuntu-rs.org/uputstvo-za-instalaciju/2/) и обрати пажљу на корак бр. 8 стим да је овде на српском и користи се синтагма „покретач система“...

zvicko
10.8.2012, 18:04
Probaj ovo (http://www.howopensource.com/2012/05/reinstall-recover-grub-from-ubuntu-12-04-live-cd-usb/)
S tim da bi ja odmah radio onaj drugi deo tutorijala
Uspeo sam sa ovim. Hvala ti.

Poruka je poslata bas sa Ubuntua :D