PDA

Prikaži potpunu verziju : Crni ekran


pmale
1.7.2012, 14:43
Poštovani forumaši imam sledeći problem. Kada sam ranije instaliro stare verzije ubunta sve mi je radilo ok, međutim sa pojavom novijjih izdanja javili su se problemi na laptopu. Kada pokrenem live CD pojavi se samo crni ekran i ništa se nedešava. U pozadini se vidi da je sistem učitan, ali ne radi osvetljenje! Pokušo sam sa ostalim distribucijama ali nije vredelo. Zna neko u čemu je problem ?
P.S : na internetu sam pronašo neki sličan problem i rešio problem tako što sa pri svakom bootovanju ubacivao neke komande. Da li postoji neki način da mi to proradi i da ne moram stalno kucati te kodove ( ne mogu se tačno setit kako glase)

blast beat
1.7.2012, 16:09
Te komande se mogu upisati u konfiguracioni fajl grub-a, ne moraš ih kucati stalno. Jel ti se problem javlja na kompu iz profila?

pmale
1.7.2012, 16:41
Te komande se mogu upisati u konfiguracioni fajl grub-a, ne moraš ih kucati stalno. Jel ti se problem javlja na kompu iz profila?

Ne, u pitanju je emashine laptop, star oko 3 godine. Jako mi je ovo čudno pošto je ubuntu 9.10 i kubuntu 10 radio bez problema. Evo one komande koje sam spominjo : http://thedaneshproject.com/posts/ubuntu-11-04-blank-screen-on-boot-solved/. Međutim, ja ako prilikom botovanja ove komande nekucam imaću "black screen", a ako ukucam sve radi ok.


Gde je taj grub, i kojom komandom da dođem do njega ?

blast beat
1.7.2012, 17:15
https://wiki.ubuntu.com/LucidLynx/ReleaseNotes#Working_around_bugs_in_the_new_kernel _video_architecture

maxx10
1.7.2012, 17:25
Na tom linku koji si postavio predlazu da instaliras vlasnicke drajvere, jesi li probao to da uradis?

pmale
1.7.2012, 17:33
Na tom linku koji si postavio predlazu da instaliras vlasnicke drajvere, jesi li probao to da uradis?

Mozes mi pojasniti rec vlasnicki driver?

maxx10
1.7.2012, 23:00
Drajveri koje nvidia/amd prave ali koji nisu otvorenog koda, obicno se instaliraju tako sto pokrenes aplikaciju additional drivers.

dare023
2.7.2012, 7:40
Koliko vidim,on pokušava da pokrene live cd?
Ne znam da li kod ubuntua može da se negde snime podešavanja,pa posle učitaju.
A na drajvere zaboravi ako teraš live cd.

singularity
2.7.2012, 8:38
1. Da li si proverio md5sum od iso slike koju si narezao?

To je jako bitno, i cesto se desi da ta iso slika nije dobro preuzeta pa pravi problem.

2. Kad ti krene ucitavanja ubuntua sa cd ili fles drajva, stisni esc da predjes u verbose mode, tu mozes da vidis gde je problem ukoliko ga ima...

Koji laptop imas? Koja je graficka na njemu?

maxx10
2.7.2012, 9:08
Ah, skroz sam prevideo da se radi o livecd-u...

pmale
2.7.2012, 12:37
1. Da li si proverio md5sum od iso slike koju si narezao?

To je jako bitno, i cesto se desi da ta iso slika nije dobro preuzeta pa pravi problem.

2. Kad ti krene ucitavanja ubuntua sa cd ili fles drajva, stisni esc da predjes u verbose mode, tu mozes da vidis gde je problem ukoliko ga ima...

Koji laptop imas? Koja je graficka na njemu?

Probacu pa cu javiti sta sam uradio......u pitanju je emasine E525, ali ja mislim da najvise problema pravi graficka, to je neka sa intel grafa koja je dosta bila rasprostranjena pre 3 godine (ne mogu se tacno setiti). Samo da ponovim da mi je KDE Ubuntu10,Ubuntu 9.10 radio.

Laskaris
2.7.2012, 12:59
Graficka je skoro sigurno ono Intel 3100 sr.. sa 16 MB svog RAM (a ostatak uzima od sistema). Moguce je da se live CD na snalazi sa tako malom inicijalnom kolicinom memorije na grafickoj pa pravi problem. Kada se jednom instalira sistem sve bude ok jer drajver lepo prepozna graficku i ona uzme sistemskog ram-a koliko joj treba. (ili ima onu Intel 4500 integrisanu graf karticu?, ona valjda uzima svu memoriju od sistemske).
Probaj da skines jos jednom iso image i da ga narezes - najmanjom mogucom brzinom. Ako nece ni sa tim novim skini "alternate install CD" pa probaj "text-based installation". Kad instaliras sistem sve bi trebalo da radi bez problema. Ako nece ni tada, instaliraj "vlasnicke" drajvere kako ti je vec receno (to naravno ne mozes ako je live cd sesija u pitanju).