PDA

Prikaži potpunu verziju : Transparencija i photoshop cs


tab503
11.9.2006, 12:54
Imam molbu ako nekog ne mrzi da mi u najkracim crtama objasni kako se transparencija radi u photoshopu cs.
pretpostavljam da nije mnogo komplikovano.
Evo jednostavan prier.
Kako da napravim belu pozadinu ovog crvenog kruga transparentnom.

http://img220.imageshack.us/img220/7128/untitled1dk4.jpg (http://imageshack.us)

Highlander
11.9.2006, 12:59
Imam molbu ako nekog ne mrzi da mi u najkracim crtama objasni kako se transparencija radi u photoshopu cs.
pretpostavljam da nije mnogo komplikovano.
Evo jednostavan prier.
Kako da napravim belu pozadinu ovog crvenog kruga transparentnom.

http://img220.imageshack.us/img220/7128/untitled1dk4.jpg (http://imageshack.us)
Otvoriš novi dokument, ali podesiš background na transparent. Kopiraš tvoju sličicu u novi dokument, a onda MagicWand alatkom selektuješ belu pozadinu i obrišeš je tako što pritisneš delete.
Alternativa je da brišeš gumicom delove za koje hoćeš da budu transparentni.
Posle možeš da sačuvaš kao GIF ili još bolje kao PNG, jer GIF sadrži boju i providnost, a PNG boju, providnost i poluprovidnost.

bobi
11.9.2006, 13:00
Pa moras da imas nesto ispod te bele pozadine da bi se videlo da je ta bela transparentna, jer ako nista nemas, nece se ni videti transparencija, iako je ukljucena.

Elem, kloniraj pozadinu (sa desne strane imas layers tab). Selektuj taj layer nove pozadine, i pri vrhu tog taba imas opacity (100%) i onda samo smanjis tu vrednost.
Ipak neces videti nikakvu razliku, jer je pozadinski layer isto beo. Zato, takodje selektuj pozadinu i svrljaj nesto po njoj, da bi video koliko je beli layer providan.

Najbolje bi bilo da kazes, sta hoces tacno da izvedes.

Highlander
11.9.2006, 13:14
Pa moras da imas nesto ispod te bele pozadine da bi se videlo da je ta bela transparentna, jer ako nista nemas, nece se ni videti transparencija, iako je ukljucena.
pa videće se, plavo-belo šahovsko polje...:)

bobi
11.9.2006, 13:31
pa videće se, plavo-belo šahovsko polje...:)
Nece, ako je izabrao da mu bozadina bude bela ili background colour, tacnije, ako nije jos na pocetku selektovao transparentnu pozadinu.

kinteC
11.9.2006, 16:07
e`o `vako... :opanachke

3313
3314

:opanachke :opanachke :opanachke

ps: izvinjavam se za greske u kucanju, na brzinu sam ga sklepao...

tab503
17.9.2006, 22:22
e ljudi, prvo da se zahvalim za odgovore veceras cu isprobati.
Bio sam nesto zauzet pa nisam zalazio na forum i zato evo moje kasne reakcije.

Hvala pa cu javiti kako je proslo.

Najbolje bi bilo da kazes, sta hoces tacno da izvedes.
Treba da napravim neke dugmice i ramove za web stranu jednog druga a problem je sto je pozadina gradijent tako da ne mogu da postavim neku boju kao pozadinu vec mora da bude transparentno sve van glavne konture.

kinteC
18.9.2006, 2:20
Treba da napravim neke dugmice i ramove za web stranu jednog druga a problem je sto je pozadina gradijent tako da ne mogu da postavim neku boju kao pozadinu vec mora da bude transparentno sve van glavne konture.

bolje pravi cetvrtasto dugme, ili dugme koje ima identican gradijent kao pozadina...Evo i zasto: ako sacuvas to transaprento ( recimo okruglo dugme) kao gif, imaces krzavu ivicu, koja ne izgleda lepo...a ako stavis png, izlgedace lepo,ali samo u operi, firefoxu i jos nekim pretrazivacima, za razliku od explorera koji to ne prikazuje, ili prikazuje, ali sa nekim bagovima...

holodoc
18.9.2006, 2:32
Ukoliko nisi preterivao sa gradijentom možda bi mogao da koristiš i transparentni gif jer njega koliko znam još uvek svi browseri čitaju.

Još bi bolje bilo ako si vičan korišćenju layera da ih koristiš za pozicioniranje tih tvojih dugmadi. Znači uzmeš novi layer u Dreamveawer-u i u njega ubaciš gif. Efektno ali starije verzije Opere imaju problema sa pozicioniranjem layera kad se uklapaju. Ja sam nekada ovako radio dok nisam prešao na mnogo profesionalniji način a to je izrada layouta sajta sa čistim tabelama.

djolepiv
18.9.2006, 4:27
daj da vidimo sliku, da vidimo da li treba gif ili png.
a ne moras ni raditi transparentnu sliku, mozes jpg ali sa pozadinom. bitno je samo da je toj slici visina = visini celije (gradijenta) u koju je stavljas da bi se uklopio gradijent.

ima neka fora da se transparentni png vidi u IE kako treba. ako treba kazi da nadjem... koliko se secam sliku sam uspeo da pozicioniram samo apsolutno, a nikako u odnosu na tabelu... mozda zato sto je png u drugom layery, ne znam...