PDA

Prikaži potpunu verziju : Srednja skola koja ce me najbolje pripremiti za FTN?


Petar 3
11.6.2012, 12:23
Pozdrav svima,zavrsio sam osmi razred i dvoumim se da li da upisem elektro ili prirodni smer u gimnaziji.Iz Novog Sada sam,nosim 60 bodova iz skole i ocekujem da cu dobro uraditi prijemni.Posle srednje zelim na FTN i zanima me sta ce mi po vama dati bolju osnovu za fax Racunari u elektotehnickoj(Mihajlo Pupin u NS)ili prirodni smer u nekoj od gimnazija?

galebns
11.6.2012, 12:58
Gimnazija i to matematicki smer. Elektrotehnicka skola nikako za FTN. Jeste da bi to trebalo da bude povezano ali nije iz razloga jer je matematika na ETH veoma slaba za ono sto se trazi na FTN.

Petar 3
11.6.2012, 14:38
Sta se uci u gimnaziji od programiranja?

I like games
11.6.2012, 14:40
Mene zanima koliko se razlikuje matematika u nekoj beogradskoj gimnaziji i u ets Nikola Tesla? Ja bi posle na etf pa zato pitam?

altec.gs
11.6.2012, 14:50
Bilo koja tehnicka skola, izbegavaj gimnaziju. Topla preporuka. :qliranje:

galebns
11.6.2012, 15:00
Sta se uci u gimnaziji od programiranja?

Ne znam, ja sam isao u ETS Mihajlo Pupin u Novom Sadu i posle toga upisao Informatiku na PMF-u. Reci cu ti samo da sam blenuo k'o tele u tablu na predavanjima iz matematickih predmeta (a vecina su bili takvi) dok su gimnazijalci razbijali. Doduse to je bilo 90-tih pa se mozda nesto i promenilo ali i dalje mislim da je matematika u srednjoj ETS slaba za FTN. Za programiranje je jako bitna matematika te stoga i preporucujem matematicku gimnaziju. Ako imas kliker za matu, programiranje nece biti problem.

@altec.gs - zasto da izbegava gimnaziju?

toxic
11.6.2012, 15:37
I po meni je bolji izbor gimnazija, prirodno-matematicki smer (mada imas i one cisto matematicke negde).
Od programiranja se po programu uci Pascal pa Delphi, mada zavisi i od profesora, negde se uce i drugi jezici. Takodje, vec od sledece godine bi trebalo da ubace izbor za informatiku u gimnaziji posle druge godine gde ces moci da biras sta zelis. Znam da su u planu mreze i programiranje, ali i jos neke oblasti. Sad, da li ce vec od sledece godine ili kasnije, ne znam, nismo bas poznati po brzini reformisanja.

Petar 3
11.6.2012, 17:07
Hvala na odgovorima
E sad, hocu li imati problem sa strucnim predmetima na faxu ako se opredelim za gimnaziju?

BMLW
11.6.2012, 20:44
Za bilo koji fax matematičkog ili informatičkog usmerenja preporučujem gimnaziju, prirodno-matematički ili opšti smer. Jednostavno, ono (možda) malo stručne prednosti koje imaju elektrotehničari svaki gimnazijalac lako nadoknadi, a neznanje i matematike i fizike elektrotehničari teško. Plus što nas (elektrotehničare) retko nauče ono osnovno - da učimo.
Da ne bude zabune, to misle ne samo propali već i uspešni studenti.

altec.gs
11.6.2012, 22:18
@altec.gs - zasto da izbegava gimnaziju?

Zato sto samo 30% gimnazijalaca zavrsi fakultet, a oni ostali sto ne zavrse nisu nista. Zato sto ces se bolje pripremiti bilo za FTN/ETF ili Masinski u srednjoj elektrotehnickoj ili u srednjoj masinskoj nego u gimnaziji, garantujem. To naravno ako budes slusao i ucio ono sto treba. Ta prica da je gimnazija bolja jednostavno ne stoji.
Dobro znam sta se radi u gimnaziji(imao sam cimera u domu iz gimnazije), a sta u masinskoj ili elektrotehnickoj, i sta te bolje pripremi za takav faks.
Zato sto sa strucnom skolom imas neko zvanje kojim mozes da radis neki ugledan posao(tehnicar npr.) za razliku od zavrsene gimnazije sa kojom nemas nista. To je glavna prednost, a sporedna su predmeti koje ces imati tamo.

Gimnazijalci su veliki na recima, a slabi u praksi. Bolje ocene imaju zbog boljih radnih navika. Al da ne generalizujem, ima i izuzetaka, mada su retki.

Jednostavno, ono (možda) malo stručne prednosti koje imaju elektrotehničari svaki gimnazijalac lako nadoknadi, a neznanje i matematike i fizike elektrotehničari teško.

Ono malo strucne prednosti?! Evo npr meni, prakticno cela prva godina na masinskom je ista kao u srednjoj masinskoj, al sve skoro. Neznanje matematike?! O cemu pricas ti bre, matematika u strucnoj srednjoj je ista ako ne i komplikovanija u nego u gimnaziji.
Jedina prednost gimnazije je sto kasnije imas veci izbor fakulteta u odnosu na strucne skole.

Da ne bude zabune, to misle ne samo propali već i uspešni studenti.
Jel?! Nisam to bas primetio, ili cuo.. A okruzen sam diplomiranim inzenjerima masinstva i elektrotehnike.


Vise mi je dosta da slusam kako su gimnazijalci intelektualci i da najpametnija deca upisuju gimnaziju, jer je to cisto sr@nj* da moram tako da se izrazim.
Imao sam razred iz bajke u masinskoj u kome su bila daleko inteligentnija deca nego ona u gimnaziji. Jedino sto gimazijalci imaju bolje ocene posto se ne dizu od knjige, ali sto se IQ tice, sigurno nisu bolji. Barem tako vaspitaci koji rade godinama sa decom u internatu pricaju.

Po meni glavna prednost gimnazije naspram strucne je to sto u gimnaziji ima lepsih devojaka. Ako ti je to bitno(a verujem da ti je jako bitno), tu je bolja gimnazija sigurno.
Ako hoces najbolje predznanje za ETF ili Masinski, upisi adekvatnu strucnu skolu.

galebns
11.6.2012, 23:34
Decko je pitao za konkretnu skolu, ETS u Novom Sadu i za tu skolu sam i govorio. Jeste, ja sam isao 90-tih ali i moj necak je nedavno zavrsio tu skolu i dalje je jako lose po pitanju matematike, jednostavno tako je. Ne toliko zbog profesora vec jednostavno kriterijumi su niski zbog ucenika koji ne uce. Gimnazijalci koji su isli samnom na PMF su bili poprilicno jaki i na ispitima :)
Radne navike su ITEKAKO bitne za fakultet, ne ucis nema polozenih ispita, koliko god da si pametan. Radne navike koje sam stekao u osnovnoj skoli sam izgubio u ETS Mihajlo Pupin, naravno to je individualna stvar, ali je mnogo teze ako su u razredu vecinom gilipteri :D
U svakom slucaju sto se tice sticanja znanja za to sto zelis, gimnazija je bolja. Da li ces zavrsiti faks zavisi samo od tebe.

Doomche
11.6.2012, 23:55
Pored nemogucnosti da uradish bilo shta samo sa srednjom, glavni problem (bilo koje) gimnazije je shto se kroz nju izuzetno lako provuche, ali se sa odlichnim uspehom i ne zavrshi tako lako. Dakle, ako si lenj - nemoj upisivati gimnaziju, provuci cesh se sa bilo kakvim ocenama, necesh se navici da uchish i onda cesh na nekom ozbiljnijem fakultetu da popijesh shamar. Bilo koji fakultet zavrshava guzica, ne glava :D.

Matematika u gimnaziji i ETS je ista po programu, kvalitet znanja sa kojim cesh da izadjesh iz njih ti iskljuchivo zavisi od profesora. Iz matematike dobar profesor zlata vredi. Bilo koja od ove dve ce ti biti dovoljna za fakultete koji trazhe matematiku na prijemnom. Sad, kako to ide u konkretnoj shkoli mozhe da ti opishe neko ko je vec u njoj bio, ja ne mogu.

Struchna znanja? Nishta strashno. Imam gomilu drugova koji zavrshavaju (ili su zavrshili) razne tehnichke fakultete sa gimnazijom i uopshte se nisu zhalili na nedostatak predznanja.

E sad prednosti... ako se ikad predomislish u vezi sa IT fakultetom (ja jesam, kada sam pregledao programe i shvatio shta cu tamo tachno izuchavati), sa gimnazijom su ti vrata otvorena bilo gde. Dobijash i neko znanje iz opshte kulture koje ce ti koristiti u zhivotu za razne stvari kad-tad, nevezano za fakultet.

Sve te ostale priche oko IQ-a, pameti i ostalog su sharene lazhe. Sve to zavisi od osobe, radnih navika i od drushtva u kom se ta osoba nalazi. Mada drzhim neko mishljenje da je gimnazija oduvek bila "homogenija" po pameti ljudi u njoj, po tome shto se tamo obichno nalazio manji broj idiota. Da se ne zavaravamo, ima njih u svakoj shkoli...

Tako da, gledano samo po programu nastave i obrazovanju, ja bih glasao za gimnaziju, ako cesh da je zavrshish onako kako dolikuje. A tu su i devojke, nije ni to uopshte zanemarljiv faktor. ;)

toxic
12.6.2012, 0:23
Programi iz matematike jesu isti u gimnaziji i elektrotehnickoj, ali koliko casova imas je poprilicno razlicito. Slazem se da najvise zavisi od profesora, ali to ne mozes da biras.
Koju god srednju da zavrsis sada ne znaci puno. Sta ces da radis sa zavrsenom elektrotehnickom skolom? Isto sto i sa gimnazijom, vrtenje ajncera bez dobre veze ili privatan biznis.

P.S. A i bolja je zaj3bancija u gimnaziji. (:

Petar 3
12.6.2012, 8:53
Sa jedne strane imam gimnaziju sa kojom cu posle imati veci izbor fakulteta ako se predomislim za FTN,vise matematike i fizike,bolje drustvo,posticace me da stvorim radne navike a tu su i devojke...

U elektro cu uciti zanimljivije predmete(jer sigurno da je zanimljivije raditi nesto vezano za tehniku nego uciti sociologiju i geografiju),a ono sto cu izgubiti ukoliko se odlucim za gimnaziju su sekcije u elektro(robotika,programiranje),konktertno ETS Mihajlo Pupin se plasirala na Evropsko prvenstvo iz robotike.

U svakom slucaju sta god da upisem idem sa najvisim ambicijama i sa zeljom da probam da ostvarim neki uspeh na takmicenjima(matematika,fizika ili strucni predmeti u elektro)

Sta mislite da li bih imao vremena u gimnaziji da sam programiram kuci jer treniram kosarku a ucenje u gimnaziji sigurno oduzima vise vremena nego u osnovnoj pa ne znam koliko cu imati slobodnog vremena na raspolaganju.

voodoo_
12.6.2012, 10:47
Nećeš imati nešto specijalno slobodnog vremena, a takođe bih ti preporučio da batališ ozbiljno treniranje bilo čega i sportom se baviš rekreativno vikendom. Ozbiljni treninzi trebaju onima koji nameravaju da budu profesionalni sportisti, a ti ćeš biti inženjer, tako da je bolje da se posvetiš učenju a sport pičiš vikendom za svoju dušu.

LoshMeeBre
12.6.2012, 10:51
Sta mislite da li bih imao vremena u gimnaziji da sam programiram kuci jer treniram kosarku a ucenje u gimnaziji sigurno oduzima vise vremena nego u osnovnoj pa ne znam koliko cu imati slobodnog vremena na raspolaganju.

Imaces vremena, ali ako si bas ozbiljan sa kosarkom onda malo teze. Generalno ne idu fizicki i umni rad toliko ruku pod ruku, ako zelis da ti oba budu "posao" :D

A prica kako u tehnicke skole idu najinteligentnija deca jer tako kazu vaspitaci je fantasticna :D Altec ako mislis da je prose.ravanje da inteligentna deca idu u gimnazije a manje inteligentna u tehnicke, zar ne mislis da je pros.eravanje pricati obratno?

Elem, ne znam kako je na FTNu, ali na ETFu u Beogradu ljudima iz tehnickih skola nesto preterano i ne pomaze to znanje. Otprilike smo svi na istom, njima je maaalo lakse da poloze elektrotehnicke predmete na prvoj godini, nama iz matematicke gimnazije je lakse da polozimo fiziku i matematiku na prvoj godini, a obicni gimnazijalci imaju radne navike :D Od druge godine ionako je skoro sve novo, tako da na dalje i nije bitno sta si zavrsio.

Po meni, najbitnija stvar koju mozes da izvuces iz srednje skole je da se zainteresujes za nesto i da se ne ulenjis mnogo, gde god da odes :ciao:

gagi011t
12.6.2012, 11:46
Sa jedne strane imam gimnaziju sa kojom cu posle imati veci izbor fakulteta ako se predomislim za FTN,vise matematike i fizike,bolje drustvo,posticace me da stvorim radne navike a tu su i devojke...
Mozes ti na koji oces faks i posle ETS, ovo za matematiku nije tacno nikako, za fiziku jeste jer je gubis posle druge godine. Bolje drustvo?! U kom smislu? Ako mislis zbog devojaka onda ok, u suprotnom nisi u pravu.U elektro cu uciti zanimljivije predmete(jer sigurno da je zanimljivije raditi nesto vezano za tehniku nego uciti sociologiju i geografiju),a ono sto cu izgubiti ukoliko se odlucim za gimnaziju su sekcije u elektro(robotika,programiranje),konktertno ETS Mihajlo Pupin se plasirala na Evropsko prvenstvo iz robotike.
Sto se predmeta tice, imas ti to i u ETS, biologiju, geografiju i muzicko u prvoj godini, istoriju prve dve, likovno u drugoj, sociologiju u trecoj, al isto imas i dosta strucnih.

Luka Filipovic
12.6.2012, 12:07
Ja sam isto sad zavrsio osmi i hocu da upisem Teslu u BGu, smer administrator racunarskih mreza, ogled odeljenje sa 20 ucenika.
Za to je prosle godine trebalo 97 poena, ja iz skole nosim 60 a na prijemnom cu valjda imati 38,9.
Posle planiram ETF.
Matematika mi ide od ruke i znam je bas dobro, da li je matematika ista u gimnazijama kao i u Tesli?

Petar 3
12.6.2012, 13:57
Mozes ti na koji oces faks i posle ETS, ovo za matematiku nije tacno nikako, za fiziku jeste jer je gubis posle druge godine. Bolje drustvo?! U kom smislu? Ako mislis zbog devojaka onda ok, u suprotnom nisi u pravu.
Sto se predmeta tice, imas ti to i u ETS, biologiju, geografiju i muzicko u prvoj godini, istoriju prve dve, likovno u drugoj, sociologiju u trecoj, al isto imas i dosta strucnih.

Kad sam rekao bolje drustvo,pored devojki sam mislio i na razne debile iz ETS,pogotovo na trogodisnjim smerovima koji dodju u skolu samo da se za**bavaju i prave probleme.

Za predmete si upravu ali ti predmeti iz opste kulture nemaju toliki fond casova kao u gimnaziji sto je bolje

Petar 3
12.6.2012, 13:59
Zeleo bh da krenem sa programiranjem na raspustu i nastavim u srednjoj,pa bih vas zamolio za neki predlog cime da pocnem,ne mora da bude samo programiranje,bilo sta vezano za elektrotehniku sto bih mogao sam da radim.

voodoo_
12.6.2012, 14:02
Za elektrotehniku ne možeš ništa sa tim predznanjem, pusti da te nauče u srednjoj, a što se tiče programiranja, skini Free Pascal pa malo babraj po njemu.

altec.gs
12.6.2012, 14:14
Elektrotehnicka ili Masinska. Imas programiranje u obe skole..

BMLW
12.6.2012, 15:29
Isti program matematike ne znači isto znanje. Gomila idiota u trogodišnjim odeljenjima oko tebe kojima je dvojka višegodišnja želja snizi kriterijume profesorima, pa samim tim imaš manje šansi da stekneš kvalitetno znanje od gimnazijalaca. To možda nije slučaj svuda, ima izuzetaka, ali verujem da će mnogi da potvrde da sam ipak u pravu. A na bilo kom tehničkom faxu se podrazumeva da imaš solidno znanje matematike i sve se na nju nadovezuje. S druge strane, za elektrotehniku, elektroniku, programiranje itd. smatra se da ne znaš i počinje se od nule, takvi su programi a tako se i profesori ponašaju. U gimnaziji za programiranje nisi oštećen, ovo ostalo veoma lako nadoknadiš. Ne govorim napamet, studirao sam Elektronski fakultet, video sam kako je ko prolazio, ko je šta i koliko učio. Nisu deca u tehničkim školama glupa već nastavnici često smatraju da su nezainteresovana pa se tako postavljaju i ponašaju od starta, što mnogima ubije volju.

voodoo_
12.6.2012, 15:35
Elektrotehničke i mašinske škole su četvorogodišnje, ne pričamo o zanatima ovde.

Game fever
12.6.2012, 16:00
@Voodoo Ali veoma cesto zejedno u tehnicku skolu idu razni bravari, limari i ostali (necu ni jedan zanat da vredjam ovde), vecinom ti ucenici su dosli zato sto socijalna stigma kaze da moras, pa makar trogidisnju. Ako isti profesor predaje matematiku jednom bravaru i administratoru racunarskih mreza onda to moze biti jako lose, kriterijumi se spustaju nista se ne nauci.

@Petar
Ja sam isao u Tehnicku skolu u Subotici, znam kako je 1/4 ucenika je u skoli da pravi nered. Cak i moje odeljenje (audio i video tehnicar) koje je vazilo za "elitno" odeljenje imalo gomilu kretena (blago receno).

U gimnaziji verujem da je drugacije, svi koji su to upisali zele da zavrse faks, svi idu cetiri godine, ne moraju deca da budu inteligentije ali su barem ambiciozniji (ovde pricam o vecini, izuzetaka ima u obe skole), a i devojke su tu (lakse je tako uciti :D), u teh. skoli je bilo dve devojke i obe su ruzne :P

Luka Filipovic
12.6.2012, 16:59
U Tesli su svi smerovi cetvorogodisnji.
Jel ima neko da je zavrsio Teslu?

voodoo_
13.6.2012, 15:09
Ja

S tim što je moj brat završio sedam godina posle mene i u međuvremenu su se kriterijumi srozali samo tako
Sa druge strane, sestra je završila Petu gimnaziju koja je šatro bila elitna gimnazija, to je tek tuga kako ljudi odatle izlaze neobrazovani i nepismeni.

Martok
13.6.2012, 15:34
Imam kontakta i sa viskim skolstvom i sa srednjim. Za srednju skolu ti se najvise ispalati da ides tamo gde je surovo. Znaci nesto kako matematricka gimnazija. U elektrotehnickim skolama je cesto raspad i profesori su davno odustali od ucenika. U el skoli ces se bolje zezati ali ce te kostati kada budes hteo dalje. To i nije tolki problem kad bi srednjoskolci umeli da se probude kada oduce da krenu na fax, medjutim cesto ne biva tako i dosta srednjoskolaca ima problema da se prilagdi. Ko se ne prilagodi odma, pada godine i jos gore sama skola mu je napor i nema vremena da istrazuje nesto sam toga sto mu traze za ispit. Najbolje prolaze oni koji imaju vremena da se bave necim sto ih zanima a uspit stignu i da daju ispita. Za to je potrebana doza ozbiljnosti koju srednjoskolci cesto nemaju.

Petar 3
13.6.2012, 19:44
Prirodni u Jovinoj gimnaziji ce mi biti prva zelja...
Moze li neko da mi kaze,da li mogu da se prebacim kasnije,ukoliko sad ne budem imao dovoljno bodova,i kako to da uradim?

Petar 3
23.6.2012, 14:43
Kaze nam razredna juce da je izasao novi smer u elektrotehnickoj-elektrotehnicar informacionih tehnologija.http://www.etspupin.edu.rs/index.php/src/obrazovni-profili-2/2012-06-18-22-35-59
Vec sam bio skoro siguran za gimnaziju osvojio 38 bodova na prijemnom,ali me je sad ovo zainteresovalo.Sta mislite da li je bolji smer od racunara i kakva su vam iskustva sa oglednim smerovima?

Andross
23.6.2012, 14:57
Ja sam isto sad zavrsio osmi i hocu da upisem Teslu u BGu, smer administrator racunarskih mreza, ogled odeljenje sa 20 ucenika.
Za to je prosle godine trebalo 97 poena, ja iz skole nosim 60 a na prijemnom cu valjda imati 38,9.
Posle planiram ETF.
Matematika mi ide od ruke i znam je bas dobro, da li je matematika ista u gimnazijama kao i u Tesli?

Matematika u Tesli zavisi dosta od smera, nisu nimalo isti kriterijumi za pogonce i racunarce. Takodje raspon kriterijuma zavisi dosta i od profesora, ne znam za ostale ali prof. Komnenovic ima sasvim realne kriterijume. Sto se tice administratora to ti ne bih preporucio, svi po skoli (djaci i profesori) govore kako je to smehotresan smer (ladjenje m*da u prevodu), realno racunari su trenutno najjaci smer i najbolji izbor. Ako zelis da naucis naucices dosta, ako neces ostace ti samo u bledom secanju, a dosta pametnih stvari se moze nauciti.

Luka Filipovic
23.6.2012, 15:09
Evo i u Tesli se otvara isti smer
http://www.teslabg.edu.rs/vest.aspx?id=41
https://skydrive.live.com/?cid=F13EFB8B9D084677&id=F13EFB8B9D084677%21355#!/view.aspx?cid=F13EFB8B9D084677&resid=F13EFB8B9D084677%21356

Ja sam od jedne nastavnice cuo da se bas u mrezama najvise uci..

Petar 3
23.6.2012, 15:45
Fond casova je isti kao u Novom Sadu.https://skydrive.live.com/?cid=F13EFB8B9D084677&id=F13EFB8B9D084677%21355#!/view.aspx?cid=F13EFB8B9D084677&resid=F13EFB8B9D084677%21356
Vidim da ima u 3. i 4. godini matematika kao izborni predmet,2 casa nedeljno,i onda fond casova bude kao u gimnaziji.Zanima me koliko treba fizike na ETF ili FTN-u.

Lich_king2
23.6.2012, 16:33
Po meni je bolja gimnazija koja se vise orijentise na matematiku. Neke srednje skole bolje zaboravi, jer drustvo, devojke etc. je varljivo i ne uvek sigurno kao iz price.
Savet za one koji rade i koji ne podnose lezilebovice (ne mora uvek da znaci, ali u vecini slucajeva je tako): Nikako ne upisivati vecinu srednjih strucnih skola ako zelite vise! Em je drustvo koje nikad nista ne zanima i samo gleda da nekoga predju, em profesori ne zele ni da posvete previse paznje zbog toga. Samo gimnazija.

Petar 3
24.6.2012, 12:12
http://www.etspupin.edu.rs/images/nastavni%20plan%20-%20elektrotehnicar%20informacionih%20tehnologija.p df

Da li su po vama strucni predeti ovde dovoljan razlog da odem u elektro,ili mislite da mogu sam da ih ucim tokom skolovanja u gimnaziji?

Fantastic
8.7.2012, 9:05
Evo za osnovce da dam moje iskustvo.

Upisao sam elektrotehnicku admina racunarskih mreza.

1: Imam super profesora koji te lepo nauci matematici
2: nisam lenstuga i mogu da ponekad i nesto sam skapiram dok ovi u gimnaziji cekaju sve na tacni da im cika profa da
3: Ako mi zafali nesto matematike za FTN i sl fakultet mogu je i sam nauciti jer je obozavam i nije mi tesko. Kako moze da mi bude tesko nesto sto volim i sto me cini srecnim???

Eto mislim da nisam pogresio :)))

P.S. u gimnaziji cu uciti biologiju i geografiju i gubiti vreme na to koje mogu da iskoristim da vezbam matematiku za fax :)))

Sladjan85
8.7.2012, 10:27
Ha ! Moj drug je upisao FTN u Novom Sadu - Smer Programiranje ,studirao je 4 godine i dao je jedva prvu godinu !! Posle je odustao od studiranja, a bio je vukovac u gimnaziji. Zatim je otisao u Beograd i isao je u privatni Racunarski Fakultet, naucio je php,javu i sta ti ja znam ... i sad radi u Beogradu za neku firmu ,koja radi promocije za MTS ,kao programer ,zaradjuje 650 evra u kancelariji,a FTN nije mogao 1 godinu da da prakticno.U Beogradu je na privatnom Racunarskom Fakultetu davao godine iz prve. Ne verujem da te ista pripremi za FTN ,osim upornosti i zelje da doticni zavrsis.

Sun Tzu
8.7.2012, 10:47
P.S. u gimnaziji cu uciti biologiju i geografiju i gubiti vreme na to koje mogu da iskoristim da vezbam matematiku za fax :)))Nije gubljenje vremena ako naučiš nešto, malo opšteg znanja nije na odmet.

Petar 3
8.7.2012, 13:59
Upisao sam na kraju prirodni smer u gimnaziji,vreme ce pokazati je li bila dobra odluka ili ne.Mogu li neki predlozi sta da radim u gimnaziji da mi ne budu strucni predmeti bas skroz nepoznati na faxu.

Krilce
8.7.2012, 20:52
Upisao sam na kraju prirodni smer u gimnaziji,vreme ce pokazati je li bila dobra odluka ili ne.Mogu li neki predlozi sta da radim u gimnaziji da mi ne budu strucni predmeti bas skroz nepoznati na faxu.

U svakom slucaju ce ti vecina strucnih predmeta biti potpuno nepoznata, tako da nema potrebe da se zamaras necim sto je tesko shvatiti u srednjoj skoli. Ja mislim da uopste ne bi trebalo da se bavis spremanjem za faks u tim godinama, ma koliko ti bio ambiciozan. Ono sto ce ti biti najpotrebnije su radne navike, bez obzira koji fakultet upisao, a vrlo je moguce da ces promeniti misljenje u toku daljeg skolovanja o tome koji bi ti fakultet najvise odgovarao.

Fantastic
9.7.2012, 0:29
Zelim samo jos da dodam da radne navike nemaju bas ikakve veze sa gimnazijom. Upisao sam tehnicku ali pre upisa sam znao dosta programiranje C/C++/PHP/Python/Pascal i dosta poznajem Linux i ostale UNIX sisteme. Mislite li da su me to ucili u skoli??? Nisu, ali sam ipak to dobro savladao jer sam imao zelju a ne potrebu za ocenu. Tako da gimnazija po meni je za one koji ne znaju jos sta hoce pa da im ona da jos malo vremena pre odluke. Ako neko hoce da se bavi tehnickim naukama zasto bi upisivao gimnaziju??? Ako ima bas toliku zelju pa i pored smotanih profesora ce nauciti matematiku jer zeli da se bavi tehnickim naukama u kojima bez mate nema plate :) Znam matematiku dosta bolje od svojih vrsnjaka ali ne zato sto sam to ucio u skoli ili isao na dodatnu nastavu ili na privatne casove nego zato sto samo to hteo da znam i zanimalo me je. Dakle ko hoce u tehnicke nauke slobodno elektrotehnicka.

Laskaris
11.7.2012, 10:59
^
Gimnazija daje jos uvek najbolje klasicno obrazovanje (onome ko hoce da uci) sto omogucava buducem tehnickom licu daleko analiticniji i multidisciplinarniji nacin misljenja od nekoga ko je zavrsio neku tehnicku skolu.

altec.gs
11.7.2012, 11:47
Aj ne pricajte gluposti vise. Vec se ozbiljno nerviram. Uvek ste vi gimnazijalci "superiorniji" bili, al to samo u teoriji. U praksi ste uvek iza bilo kog iz bilo koje strucne skole(mislim na normalne ucenike). Tako da molim lepo.
Za masinski, ili ETF, nema bolje pripreme od tehnicke skole. Iz prostog razloga sto ti predmeti koji postoje u prvoj godini studija, mi smo ih vec skroz prosli u srednjoj. Tako da samo ponavljamo gradivo. Tek je druga godina za nas nova relativno.

Stefan 5
11.7.2012, 11:51
Aj ne pricajte gluposti vise. Vec se ozbiljno nerviram. Uvek ste vi gimnazijalci "superiorniji" bili, al to samo u teoriji. U praksi ste uvek iza bilo kog iz bilo koje strucne skole(mislim na normalne ucenike). Tako da molim lepo.
Za masinski, ili ETF, nema bolje pripreme od tehnicke skole. Iz prostog razloga sto ti predmeti koji postoje u prvoj godini studija, mi smo ih vec skroz prosli u srednjoj. Tako da samo ponavljamo gradivo. Tek je druga godina za nas nova relativno.

Sto se tice klasicnog obrazovanja, lepote govora i opste kulture smo daleko ispred svojih parnjaka iz bilo koje druge skole barem u mom gradu. Sto se tice vajne prakse konkretno iz informatike radili smo i word,excel,power point,corel draw,c i paskla sto je sasvim korektno i dovoljno za pobudjivanje daljeg intresovanja.

Laskaris
11.7.2012, 13:26
Aj ne pricajte gluposti vise. Vec se ozbiljno nerviram. Uvek ste vi gimnazijalci "superiorniji" bili, al to samo u teoriji. U praksi ste uvek iza bilo kog iz bilo koje strucne skole(mislim na normalne ucenike). Tako da molim lepo.
Za masinski, ili ETF, nema bolje pripreme od tehnicke skole. Iz prostog razloga sto ti predmeti koji postoje u prvoj godini studija, mi smo ih vec skroz prosli u srednjoj. Tako da samo ponavljamo gradivo. Tek je druga godina za nas nova relativno.
Pa vidis, sa 37 godina zivota i 12 godina radnog iskustva (masinski inzenjer, od toga 7 godina u Nemackoj gde sam i sada) a poznajuci ko sve dolazi na Masinski fakultet iz strucnih skola i kakvi su to posle inzenjeri u praksi (mali procenat upisanih iz strucnih skola uopste i zavrsi fakultet, bar u moje vreme je bilo tako, doduse manje se ljudi i upisuje sada) odgovorno tvrdim da je gimnazija deset puta bolja. Tehnicka skola spremi te momke za neko tehnicko crtanje, statiku, malo masinskih materijala i to je sve tj skoro nista. Matematika, fizika, kasnije termodinamika, mehanika fluida i sve sto ima neke veze sa matematikomj je ljudima iz strucnih skola bolna tacka (ne svima ali velikoj vecini jeste). da ne pominjem da im je skoro svima opste obrazovanje klimavo, a znanje jezika uglavnom gore od prosecnog. Svoje dete ama bas nikada ne bih dao u neku tehnicko-strucnu skolu. Pogotovo ne u Bg.

nicpid
11.7.2012, 13:40
Imas 37 godina, studirao si u proslom milenijumu, ne zivis ovde i kazes poznajes ko sve upisuje masinski:tapsh:

Laskaris
11.7.2012, 13:49
Imas 37 godina, studirao si u proslom milenijumu, ne zivis ovde i kazes poznajes ko sve upisuje masinski:tapsh:
Ko je upisivao tada, a pet godina sam radio u Srbiji, cesto sam tu i veoma dobro poznajem prilike i znam gde su i sta rade moji drugovi sa faxa. Situacija u strucnim skolama i gimnazijama sada moze biti samo gora nego sto je bila s obzirom na sve "reforme" i opsti pad zahtevnosti skola. Deca za prijemni ispit unapred znaju pitanja??? Upisuju se u skole i sa nula poena na prijemnom..Aplaudiraj samo, divna si publika :D.

Fantastic
11.7.2012, 23:12
Ma hajdemo svi sad u gimnaziju. To je zakon!!! želim samo da pitam ove iz gimnazije kako to da se jedan lik upisao na budžet na FTN sa završenom tehničkom školom ???? A vi govorite uporno da je to "nemoguće". Šteta što tako ljudi ocrniše tehničke škole a da u njima nisu ni bili :( Koliko samo poznajem ljudi iz tehničkih škola koji matematiku znaju daleko bolje od gimnazijalaca.....

SirDuck
11.7.2012, 23:44
Za masinski, ili ETF, nema bolje pripreme od tehnicke skole. Iz prostog razloga sto ti predmeti koji postoje u prvoj godini studija, mi smo ih vec skroz prosli u srednjoj. Tako da samo ponavljamo gradivo. Tek je druga godina za nas nova relativno.

A vidi ti ovog brucoša što se razume :D


Da se ne lažemo, prednost imaju ljudi iz matematičke gimnazije, i ljudi iz bilo koje druge škole koji vredno rade i uče, angažuju se, idu na takmičenja, i imaju poprilično mozga. Za nas ostale je potpuno svejedno.

Lično znam ljude iz tehničkih škola koji su prošli mnogo gore od mene na fakultetu, iako sam iz gimnazije, a takođe znam i one koji su prošli mnogo bolje. Nema pravila.

Luka Filipovic
11.7.2012, 23:51
Po meni, ko zeli i koga zanima ce proci dobro, iako sam tek srednju upisao, mislim da je tako :p

Martok
12.7.2012, 0:00
@SirDuck
E to je jedina istana koju treba da znate. Idite tamo gde se nesto radi, uopste nije vazno sta. Ionako niko od vas nema stvarno pojama na kom ce faksu zavrsiti, nemojte se uopste zanositi time.
Vacina ljudi koje znam je tek pri kraju faksa otkrila cime bi htela da se bavi u zivotu. Moj drugar je sada web dizajner sa platom od 800-1000 a zavrsio je istoriju.
Verujte da strucne srednje skole nemaju bas nikakvu prednost nad gimnazijama. Takve grube podele su smesne. Sve zavisi od konkretene skole koju odaberete.
Idite negde gde vam nece zakrzljati mozak i to je to.

Petar 3
12.7.2012, 9:41
Kod nas vlada jako negativna atmosfera prema elektro ali i vecini ostalih strucnih skola.Meni su do zadnjeg dana nastavnici,stariji drugovi,forumasi na par foruma odgovarali od elektro i govorili d ami je bolja gimnazija ako cu posle na fax.Najvise zbog toga sam je i upisao.Znam da cu tamo uciti gomilu stvari koje mi verovatno nikad posle toga nece trebati u zivotu ali ako nista drugo bar cu steci radne navike,imati dobre profesore i devojke u skoli.Ali kao sto je Fantastic rekao sve zavisi od pojednica,ako sam ne budem imao zelju za znanjem i radio na njemu,nema te skole koja ce nesto napraviti od mene.