PDA

Prikaži potpunu verziju : Koga pitati za status FLOSS u srpskom školstvu


Neky
13.5.2012, 16:13
Učimo Corel, Photoshop, Microsoft Office i Windows 7. InkScape, GIMP, LibreOffice i bilo koja Linux distribucija se ne spomenu ni jednom.

Koga pitati zašto je to tako? Nemam nameru da jurišam na vetrenjače, mada bih jako voleo da se to stanje promeni.

voodoo_
13.5.2012, 17:12
To je tako zato što svako ko iole zna Linux radi nešto ozbiljno u struci za veće pare ko gospodin čovek i neće da se maltretira za 30 hiljada u školstvu gde je autoritet nastavnika srozan do te mere da učenik može da mu olupa stolicu o glavu i da pritom ne bude ni izbačen iz škole, a kamoli da krivično odgovara. U školstvu radi samo ko mora. Meni je računare predavao čovek koji je došao iz avio industrije i koji je tvrdio da bajt može imati 8, 16 i 32 bita, zavisno od računara. S obzirom da Windows zna skoro svako ko ima kompjuter kući, eto odgovora.

Druga stvar je što se uči ono što će ti poslodavci tražiti, a tražiće ti Ofis i Fotošop, a ne LibreOffice i GIMP. Đaci se sistematski zaglupljuju tokom školovanja i posle toga su nesposobni za samostalno razmišljanje. Umeju samo da reprodukuju sekvencu komandi koju su naučili napamet, tako da ako ih naučiš kako se pravi grafikon u LibreOffice Calc-u, a sutra na poslu budu morali da odrade to isto u Excelu, propast.

Eni
13.5.2012, 17:22
Đaci se sistematski zaglupljuju tokom školovanja i posle toga su nesposobni za samostalno razmišljanje.

Predavači su ovo odavno primetili, ali nažalost, roditeljima i deci katastrofalna situacija naizgled odgovara, pa se niko ne buni. Kad se i bune, bune se protiv profesora koji traže da se situacija popravi, misleći da će "manje obaveza i odgovornosti" dugoročno biti dobro za buduće generacije. Užas.

Enivej, adresa je nadležno ministarstvo. Kontaktiraj njih.

blast beat
13.5.2012, 17:41
Jbg, sve što je besplatno im ne odgovara, jer kako onda Kurta i Murta da se ugrade u to sa svojom cenom kao što mogu kod M$-a. Tako da mislim da nažalost nikome od nadležnih nikada nije padalo na pamet da se o ovome makar malo razmisli ako ništa drugo.

Neutrino
13.5.2012, 17:45
Nije poenta u ugrađivanju jer bi ugrađivanja bilo i sa slobodnim softverom već u tome šta se traži na tržištu rada. Kad ste poslednji put u oglasima za posao videli da se traži poznavanje GIMP-a ili Libre/Open Office-a kao preduslov za radno mesto?

Neky
13.5.2012, 18:04
Niko nas ne uči da razmišljamo, nego nam se "znanje" sipa u glave, a još brže iz njih curi.

Iritira me to što me uče Corel (samo primer) a alternative se ni ne spomenu, što je sramota. Još je veća sramota što se radi o visokoj tehničkoj školi, sa naglaskom na TEHNIČKOJ :/ Škola je dobila Windowse XP (11 godina stare operativne sisteme) besplatno, ali je izgubila više od novca, a to niko neće da prizna. Verujem da je tako i na državnom nivou. Napraviću analogiju sa sutlijašem, koji ne volim, ali ga "zavoleh" u studentskim danima jer je tako čest dezert u menzi. Ista je priča i sa MS proizvodima. Navikavaju te na MS proizvode, i nije uopšte upitno šta ćeš koristiti kad sutra otvoriš firmu. Pitanje je samo u ceni tih proizvoda.

"Piraterija nas godišnje košta xxx.xxx.xxx eura! Bla ovo bla ono". U redu gospodo, koristimo besplatan softver pa pokrijmo taj gubitak (nije da reklamiram pirate). Koliku sumu je platila (će platiti) privreda Microsoftu? I to smo izgubili, i to nas je koštalo (mada nije NJIH, nego sve nas ostale).

@Neutrino

Recimo da radiš kao grafički dizajner u nekoj firmi. Da li je šefu/gazdi bitno da si taj posao uradio u YYY ili ZZZ programu, ili da je posao urađen?

voodoo_
13.5.2012, 18:16
Bitno je, pošto to što si uradio često treba da bude u nekom određenom formatu zbog interoperabilnosti sa nekim drugim programima. GIMP je i dalje poluupotrebljiv što se tiče rada u CMYK bojama i pripreme za štampu.

https://wiki.archlinux.org/index.php/CMYK_support_in_The_GIMP

Postoje slučajevi kad je svejedno šta ćeš koristiti (npr. Word ili LibreOffice Write), ali GIMP nije taj slučaj.

Neutrino
13.5.2012, 18:17
@Neutrino

Recimo da radiš kao grafički dizajner u nekoj firmi. Da li je šefu/gazdi bitno da si taj posao uradio u YYY ili ZZZ programu, ili da je posao urađen?

Nije mu bitno u čemu će posao biti odrađen ali jeste koliko će vremena biti potrebno da se odradi. Ako za svaki posao moraš da potrošiš vreme na uklađivanje nekompatibilnosti uzoraka u PSD ili AI formatu sa GIMP-om ili Inkscape-om automatski nisi konkurentan u tom poslu. Za šefa je to gubljenje novca i ako je imalo pri zdravoj razumi i ima nameru da ostane u poslu razmisliće o nabavci softvera koji je defacto standard u industriji.

Veruj mi posle tri godine provedene u grafičkoj industriji naučiš da ceniš prednosti profesionalnih (komercijalnih) alata koliko god to nekome možda čudno zvučalo.

Neky
13.5.2012, 18:26
Izgleda sam uzeo loše primere, hvala obojici na razjašnjenju :)

Međutim, mislim da moje pitanje i dalje ima smisla.

GoranSTX
13.5.2012, 18:37
Naravno da ima.

Pošto je školstvo pod upravom države i njenih institucija onda je adresa koju ti je Eni dao tačna. Problem nastaje zbog toga što država, tj. nadležne institucije, nemaju adekvatnu strategiju, a samim tim, ni adekvatan plan i program obrazovanja.

Naravno da će ono što je najrasprostranjenije biti i najprisutnije u gradivu, ali alternative treba predstaviti i upoznati kako bi uvek imali alternativu i mogućnost izbora. Ovde dolazimo do drugog problema. Školski kadar je u najvećoj meri nedovoljno osposobljen da predaje i ono što stoji u planu nastave, a kamoli nešto dodatno što nije mainstream (ovo se odnosi na IT obarazovanje naravno)...

Ovde bi na scenu trebalo da stupe udruženja i organizacije koje promovišu FLOSS kako bi svojim radom i zajedničkim nastupom motivisale i podstakle odgovarajuće strukture na promenu važeće doktrine, a ujedno i pomogle u realizaciji...

Neutrino
13.5.2012, 18:59
Daleko od toga da nema smisla ali mislim da je bilo kakav pokušaj da se išta uradi po tom pitanju u osnovnom i srednjem obrazovanju čisto gubljenje vremena, bar za sada.

Ono gde postoji potencijal za promene je visokoškolsko obrazovanje gde realno postoje malo odrešenjije ruke i gde slobodan softver itekako može da nađe primenu. Recimo laboratorije i kabineti za katedre gde realno skup komercijalni softver uglavnom nije neophodan. Zatim, biblioteke, čitaonice i ostala mesta gde upotreba Windows operativnog sisstema i komercijalnih aplikacija jednostavno nije neophodna.

To su mesta gde Linux za početak može sasvim komotno da se ugura.

GoranSTX
13.5.2012, 19:03
U visokom školstvu linux i jeste zastupljenoj u velikoj meri (svakako većoj nego u srednjem i osnovnom obrazovanju), ali tu Micro$oft parira besplatnim akademskim licencama ne bi li privoleo (primorao?) korisnike da ga upotrebljavaju...

blast beat
13.5.2012, 19:03
I to od Corel-a što se nauči se nače samo neke osnove, nedovoljne za bilo kakav primenjiv rad što se grafike tiče, tako da džabe što to poslodavac traži kada ti znaš da napraviš 3 kruga i to je to. Plus što većina zaboravi sve nakon par meseci. Ja sam više za spominjanje drugih operativnih sistema i Libre/Open Officea, jer realno, to je jedino što treba da se uči u srednjim školama. Ovde isključujem elektrotehničke i slične, mislim na ostale škole - gimnazije, ekonomske i sl.. Šta će nekom medicinaru bilo Corel, bilo PS, bilo GIMP. Ali ako savlada oeprativne sisteme i Office kako treba, to će mu koristiti.
U školama koje su vezane za IT je ipak druga priča, tu se mora ići mnogo šire.

maxx10
13.5.2012, 19:08
Meni je u srednjoj skoli informatiku predavala nastavnica koja nije dala ucenicima da upale kompjuter (TOKOM CELE GODINE). O cemu mi da pricamo onda?

I aman vise sa tim photoshopom, rekao bi covek 99% ljudi u Srbiji radi u graficko/dizajnerskoj struci... Uostalom, to je samo za "umetnicki" orijentisane skole. U onim neusmerenim i tehnickim skolama koje su velika vecina druge stvari zauzimaju skolski plan i program,kao sto su lakse programiranje, internet, office(koje uglavnom imaju vise nego adekvatnu FLOSS alternativu).

Tako da cinjenica da skole uopste ne razmatraju besplatan i otvoren softver sto je samo po sebi neverovatno, narocito uzimajuci u obzir u kakvom nam je finansijskom stanju drzava.

Banana drzava, jedna od mnogih propalih vlada proteklih godina nas je bacila u M$ ropstvo (bez otkrivanja uslova ugovora gradjanima!!!) i sad mozemo samo da se pitamo kako i zasto...:icon_evil

Neutrino
13.5.2012, 19:28
U visokom školstvu linux i jeste zastupljenoj u velikoj meri (svakako većoj nego u srednjem i osnovnom obrazovanju), ali tu Micro$oft parira besplatnim akademskim licencama ne bi li privoleo (primorao?) korisnike da ga upotrebljavaju...

Ali budimo realni, Microsoft nikoga ne primorava da po završetku studija koristi njihov softver već jednostavno koristi priliku da investira u potencijalno proširenje korisničke baze njihovih tehnologija tako što daje besplatne licence. Nema tu nikakvog zla već isključivo zdrave kapitalističke logike realizovane u obliku besplatnog reklamiranja.

Sa druge strane studenti (bar oni zainteresovani) iz cele priče mogu da izvuku samo korist jer im se pruža prilika da tokom školovanja koriste softver koji inače ne bi nikakvo mogli sebi da priušte a koji se itekako koristi u poslovnoj sferi. Ne znam za ostale ali po meni to je "win-win" scenario za njih jer im se pruža šansa da onog dana kada krenu da traže zaposlenje u džepu imaju još jednu opciju.


Uostalom, to je samo za "umetnicki" orijentisane skole. U onim neusmerenim i tehnickim skolama koje su velika vecina druge stvari zauzimaju skolski plan i program,kao sto su lakse programiranje, internet, office(koje uglavnom imaju vise nego adekvatnu FLOSS alternativu).

Škole ne treba da gledaju šta je njima potrebno već šta je potrebno privredi i u realnoj poslovnoj praksi.

nicpid
13.5.2012, 19:49
sve vise zemalja u svoju celokupnu drzavnu administraciju uvode open source resenja, dok srbija koja ima manje para od skoro svih u evropi moze sebi da dozvoli lukzuz da placa licence...

GoranSTX
13.5.2012, 20:04
@Neutrino

Naravno, ne osporavam akademske licence kao legitimno sredstvo tržišne borbe. Veći je problem kadra koji nije u stanju da predoči i alternative (čast izuzecima)...

Neky
13.5.2012, 20:25
Ali budimo realni, Microsoft nikoga ne primorava da po završetku studija koristi njihov softver već jednostavno koristi priliku da investira u potencijalno proširenje korisničke baze njihovih tehnologija tako što daje besplatne licence. Nema tu nikakvog zla već isključivo zdrave kapitalističke logike realizovane u obliku besplatnog reklamiranja.

Ne primorava, ali posle 3 godine rada u nekom alatu sigurno nećeš preći na drugi. To je ono što ja pričam od početka. Nisu nam ni rekli da postoji nešto drugo.

U životu nisam upalio Visual C# Express, iz objektno orijentisanog programiranja imam 10. Sve projekte radim u Monodevelopu i nemam problema. Siguran sam da neke nekompatibilnosti postoje, ali radi se o Microsoftovom programskom jeziku, koji koristim na Linuxu :)

Neutrino
13.5.2012, 20:48
Ne primorava, ali posle 3 godine rada u nekom alatu sigurno nećeš preći na drugi. To je ono što ja pričam od početka. Nisu nam ni rekli da postoji nešto drugo.

Zašto da ne? Nije ništa neobično da tokom prvih nekoliko godina stažiranja u softverskoj industriji "gušteri" često moraju da menjaju razvojnu platformu.

Ovaj drugi deo "nisu nam rekli da postoji" ne priznajem kao argument jer nezainteresovanost realno nije izgovor za kritiku.

U životu nisam upalio Visual C# Express, iz objektno orijentisanog programiranja imam 10. Sve projekte radim u Monodevelopu i nemam problema. Siguran sam da neke nekompatibilnosti postoje, ali radi se o Microsoftovom programskom jeziku, koji koristim na Linuxu :)

Mono po meni nema nikakvu budućnost jer za sve ovo vreme (tačnije skoro celu deceniju) koliko ga je Open Source žvakao nije uspeo da postane ni najmanje konkurentan Microsoft platformi. Svi oni koji su ga do sada koristili počinju polako da rade migraciju na Qt ili neku sličnu alternativu a Mono se jedino još može naći u par projekata kao programerska ispomoć većim paketima (recimo Blender itd.)

Neky
13.5.2012, 21:02
Microsoft je budućnost, ja sam lud.

voodoo_
13.5.2012, 21:04
Ruku na srce, Visual Studio je najudobniji IDE u kome sam ikad radio.

Neutrino
13.5.2012, 22:18
Microsoft je budućnost, ja sam lud.

Ne uzimaj sve odmah tako k' srcu, nije mi namera da kritikujem ili etiketiram bilo koga :)

Samo kažem da za ovih 7-8 godina koliko Mono postoji nije postigao nikakav značajan uspeh u sferi onoga što mu je bio primarni cilj - cross platform alternativa Microsoft-ovom .NET okruženju. Iz godine u godinu projekat je zapadao u krizu, nekoliko puta je bilo velikih otpuštanja i transfera programera na druge projekte a sve to ne uliva veliko poverenje ni kod programera ni kod klijenata.

Na kraju krajeva dovoljno je samo da prebrojiš sve poznatije aplikacije urađene u Mono-u i standardnom .NET-u i biće ti sve jasno :)

Ruku na srce, Visual Studio je najudobniji IDE u kome sam ikad radio.

I još nešto. Nijedna jedina razvojna platforma ne može da priđe komforu rada koji nudi Visual Studio kada je u pitanju rad na velikim timskim projektima. Prvi put kad developer oseti rad u "multiplayer" modu koju VS nudi svaki prelazak na neku drugu razvojnu tehnologiju delovaće mu kao kazna :)

maxx10
14.5.2012, 14:29
Opet se bez razloga vrsi zamena teza, odabir IDE-a i programskog jezika za resavanje odredjenih problema se desava na visokim studijama ili cak i posle njihovog zavrsetka. Kod tog nivoa moze da se pise u notepadu a ne IDE-u.

Koliko sam ja shvatio tema ovde je vezana za osnovne/srednje skole gde sve iz plana i programa APSOLUTNO moze podjednako dobro da se radi u FLOSS alternativama. Zasto Srbija koja je finansijski medju najgore stojecim drzavama u Evropi bira da placa licence?

Poredjenje .NET i mono-a je toliko van teme da ne znam ni kako da odgovorim na to...