PDA

Prikaži potpunu verziju : Igromer


TtuEd
7.12.2005, 1:03
Postoji jedna stvar koja me "kopka" od januara 1995. (neverovatno ali istinito :) ) Zasto ste izbacili "igromer"?

Nenad Vasovic
7.12.2005, 12:05
Postoji jedna stvar koja me "kopka" od januara 1995. (neverovatno ali istinito :) ) Zasto ste izbacili "igromer"?

Zato što smo zločesti... :)

Opeth
7.12.2005, 13:30
Zato što smo zločesti... :)

e ajde vratite igromer 2006 onakav kakav je bio 1995 , barem u jednom broju :D ma bar u jednom opisu da osetim ponovo ono sto sam osetio kad sam prvi put kupio Sk (januar 1995)

TtuEd
7.12.2005, 15:04
Ja sam mislio na Igromer koji je poslednji put korišćen u Svetu kompjutera 12/94 i u Svetu igara 13 :D

vladale
7.12.2005, 15:13
e ajde vratite igromer 2006 onakav kakav je bio 1995 , barem u jednom broju :D ma bar u jednom opisu da osetim ponovo ono sto sam osetio kad sam prvi put kupio Sk (januar 1995)

Sta je bilo u igromeru?

Magneto
7.12.2005, 15:23
Sta je bilo u igromeru?

Zasebno ocenjivane karakteristike igre - grafika, zvuk, igrivost, info etc.

Dimo
24.12.2005, 15:34
Zasebno ocenjivane karakteristike igre - grafika, zvuk, igrivost, info etc.

Pa vratite to,bilo bi cool!

Carl Jonson CJ
24.12.2005, 17:01
Peđa je crtao izraze lica npr. ako je igra dobra lik se smeje,a ako je loša,onda je tužan.Isto tako i za žanrove,pištolj za FPS,mapa za RTS...Bilo bi lepo kad biste ih vratili.

hacker_aca
3.1.2006, 0:49
U to vrijeme kad je bio takozvani "Igromer" ja nisam ni znao što je PC, nego sam čuo za nekakvu napravu što se poveže na TV i igraju se razne igrice, a to se zvalo Super Nintendo. :icon_smil

Bilo bi baš to dobro da se stavi taj igromer, mislim da bi onda bili ljepše izgledali opisi igara...

Johny Atos
3.1.2006, 0:52
I ja sam za da se stavi igromer, karikature vec nisu toliko potrebne ali i to bi bilo lepo :)

SuperG
3.1.2006, 13:57
Zato što smo zločesti... :)

Covek lepo pita, ajde odgovorite... :mad:

diablo_
3.1.2006, 14:49
Nemojte da vracate igromer :D

Sherman
3.1.2006, 16:12
Meni je vracanje igromera ok ideja, ovako vecina ljudi pogleda samo ocenu igre i vec je odlucila da li da je igra ili ne. A igra je mozda dobra, nego je zbog slabije grafike, zvuka ili cega vec dobila manju ocenu (ILI TAKO NESTO :)).

Stevvan
3.1.2006, 19:41
I ja se slažem da se igromer vrati. A što se ocenjivanja tiče ne mora da znači da ako se onom ko igru testira u SK-u nesvidja da se nama neće svideti ili obrnuto. Npr. u jednom drugom časopisu sam video za 30 bodova razliku u ocenjivanju neke igre, što znači da drugačiji ljudi imaju drugačiji kriterijum prema ocenjivanju. Prema tome "think your head"

REDisLAW
3.1.2006, 19:53
Peđa je crtao izraze lica npr. ako je igra dobra lik se smeje,a ako je loša,onda je tužan.Isto tako i za žanrove,pištolj za FPS,mapa za RTS...Bilo bi lepo kad biste ih vratili.

Ako se ne varam, taj igromer je bio zadnji put 1995, a ti si tad imao...:rolleyes: 4 godine!!!:eek: U jbt al napreduje ova današnja omladina... Samo napred...:worshippy

hacker_aca
4.1.2006, 3:54
Ovo je moj predlog, uzmi ili ostavi. Neka budu i igromer i ocjena kao što je sada. Ocjena neka bude samo kao tehničko ocjenjivanje, što mislim grafika, zvuk, engine i ostalo što tu spada, a u igromer da se stavi koliko igrica "privlači", da li bi je igrao dok zora ne svane... I neznam kako su radili iz SK-a do sad, ali bi bilo dobro da više ljudi testira jednu igricu. Mislim svaku igricu, a ne samo poneku igricu, kao što su prije za Quake 4, ili Doom 3, nego svaku igricu i da se sabere svačiji utisak i da se nađe neki prosek.

Reloader
4.1.2006, 13:08
Ocjena neka bude samo kao tehničko ocjenjivanje, što mislim grafika, zvuk, engine i ostalo što tu spada

Super, a kako bi ocenio zvuk, grafiku i engine u Football Manager-u, recimo? Nisu tehnicki aspekti relevantni za ocenjivanje svih igara. Sta ces da kazes za zvuk u PES (WE)?

I neznam kako su radili iz SK-a do sad, ali bi bilo dobro da više ljudi testira jednu igricu. Mislim svaku igricu, a ne samo poneku igricu, kao što su prije za Quake 4, ili Doom 3, nego svaku igricu i da se sabere svačiji utisak i da se nađe neki prosek.

Pa onda bi verovatno morali da povecaju plate recenzentima po 100% a to bi se odrazilo i na cenu chasopisa a i taman kad bi svako sve igrao stigli bi da izdaju chasopis dvaput godisnje...

hacker_aca
4.1.2006, 22:42
Pa onda bi verovatno morali da povecaju plate recenzentima po 100% a to bi se odrazilo i na cenu chasopisa a i taman kad bi svako sve igrao stigli bi da izdaju chasopis dvaput godisnje...

Ada ne kažem ja da čitava redakcija isproba igricu, ali šta sad ja npr. ne volim FPS i sad uzmem da testiram F.E.A.R. i kažem kako je igrica očajna i neznam što već da kažem a ustvari je igrica do jaja (nisam igrao, slaba grafička, ali gledam po internetu). Kažem da uzmu da testiraju, eto može 3 osobe, što najviše vole različite žanrove.

Sherman
5.1.2006, 0:23
Ada ne kažem ja da čitava redakcija isproba igricu, ali šta sad ja npr. ne volim FPS i sad uzmem da testiram F.E.A.R. i kažem kako je igrica očajna i neznam što već da kažem a ustvari je igrica do jaja (nisam igrao, slaba grafička, ali gledam po internetu). Kažem da uzmu da testiraju, eto može 3 osobe, što najviše vole različite žanrove.

Uzmi u obzir da su u Svetu kompjutera zaposleni profesionalci koji znaju sta rade. Cisto sumnjam da bi bilo ko od njih uzima u obzir svoj licni kriterijum, tj. mislim da se trude da budu objektivni. A i mozda si primetio da skoro svako od ljudi koji opisuju igre imaju svoj omiljeni zanr igara, a upravo igre iz tog zanra uglavnom i opisuju. Npr. sumnjam da ce pored Kuzme dati Macedonicu da opisuje igre tipa Doom3 ili Quake4, jer iako je i Slobodan jako kvalitetan autor tekstova, on jednostavno nije u FPS vodama (i obrnuto, Kuzma ne opisuje avanture...). Da rezimiram :: Razmisljaj o njima kao o gamer-ima sa dodatnim zadatkom, oni rade ono sto vole, igraju i opisuju igre uz dozu literarnog talenta. Svako od njih bi realno mogao da opise bilo koju igru i mislim da bi ocene bile u okviru razlike od +-5, tako da zaista nema potrebe da vise ljudi opisuje igre (a za to je potrebno i jos vremena i jos novca).

Electric
5.1.2006, 0:27
Hej !
Ako cete da skupljate glasove za vracanje igromera ( ili bese igrometra ? ) imate i moj. Ne mora da bude isti kao sto je bio - mogli bi da postoje razliciti tipovi igromera za razlicite zanrove.

Reloader
5.1.2006, 0:37
Npr. sumnjam da ce pored Kuzme dati Macedonicu da opisuje igre tipa Doom3 ili Quake4, jer iako je i Slobodan jako kvalitetan autor tekstova, on jednostavno nije u FPS vodama

Ko zna zasto mu onda dadose da opisuje HL 2 :rolleyes:

Svako od njih bi realno mogao da opise bilo koju igru i mislim da bi ocene bile u okviru razlike od +-5, tako da zaista nema potrebe da vise ljudi opisuje igre (a za to je potrebno i jos vremena i jos novca).

Pa bas se ne bih slozio s tom tvrdnjom, pogotovo kad vidim kontrarne komentare u "...jos jedno misljenje" :icon_smil

hacker_aca
5.1.2006, 3:20
Uzmi u obzir da su u Svetu kompjutera zaposleni profesionalci koji znaju sta rade. Cisto sumnjam da bi bilo ko od njih uzima u obzir svoj licni kriterijum, tj. mislim da se trude da budu objektivni. A i mozda si primetio da skoro svako od ljudi koji opisuju igre imaju svoj omiljeni zanr igara, a upravo igre iz tog zanra uglavnom i opisuju. Npr. sumnjam da ce pored Kuzme dati Macedonicu da opisuje igre tipa Doom3 ili Quake4, jer iako je i Slobodan jako kvalitetan autor tekstova, on jednostavno nije u FPS vodama (i obrnuto, Kuzma ne opisuje avanture...). Da rezimiram :: Razmisljaj o njima kao o gamer-ima sa dodatnim zadatkom, oni rade ono sto vole, igraju i opisuju igre uz dozu literarnog talenta. Svako od njih bi realno mogao da opise bilo koju igru i mislim da bi ocene bile u okviru razlike od +-5, tako da zaista nema potrebe da vise ljudi opisuje igre (a za to je potrebno i jos vremena i jos novca).

Ok, primljeno k znanju. :icon_wink

Sherman
5.1.2006, 17:34
Ko zna zasto mu onda dadose da opisuje HL 2 :rolleyes:

Pa bas se ne bih slozio s tom tvrdnjom, pogotovo kad vidim kontrarne komentare u "...jos jedno misljenje" :icon_smil

Pa dobro, verovatno se oni ponekad dogovore da naprave izuzetak. I ja sam recimo video jedan opis neke avanture pre par meseci koju nije opisao Slobodan Macedonic.

Da, i ja sam primetio da se ponekad ne slaze preterano ono sto pise u samom opisu i u odeljku "Jos jedno misljenje...". Ali, ja to potpuno razumem, jer je onaj koji je opisao igru morao mnogo ozbiljnije da "obradi" tu neku igru, dok su ljudi koji napisu "Jos jedno misljenje..." uglavnom napisu ono sto misle iz iskustva i posle dva-tri sata igranja neke igre. Nije to isto (i licno mislim da bi trebali da ukinu te komentare).

Stefi
6.1.2006, 2:19
Šta je to igromer? :confused:

hacker_aca
6.1.2006, 4:27
Šta je to igromer? :confused:

Pročitaj prvu stranicu. Nije toliko velika tema da se ne može čitati kao neke po 5-6 stranica...

RaideR
6.1.2006, 21:48
Vratite ga, vratite ga! :icon_smil
ili makar onaj od pre 5-6 godina, sa simpaticnim Pro&Con strelicama i kratkim komentarom uz svaku od njih

ehh gud ol tajms :p

TtuEd
10.1.2006, 0:24
Dodao sam glasanje.

dancamu
10.1.2006, 2:12
Ko zna zasto mu onda dadose da opisuje HL 2 :rolleyes:

ako me secanje dobro sluzi macedonic je opisao i prvi half-life. i to odlicno.

GameR
1.2.2006, 23:34
Trebalo bi da ga stavite, jer ovako je tu samo broj, sto mnogima ne znaci nista.
Kad bi grafika, zvuk, prica, igrivost, ... bili ocenjivani posebno bilo bi mnoogo bolje, po mome misljenju. A ako nekog zanima neka igra, procitace teks, sto vredi mnogo vise od bilo kakvih ocena!

_DLC_
2.2.2006, 4:13
Naravno da treba vratiti igromer... to je bila jedna od posebnosti SK-a, po kojoj se izdvajao godinama! :aplauz:

BTW, zanimljivo je cuti mladje fanove koji pitaju STA je igromer! Zar je toliko proslo od kada je ukinut!?!? Damn, bas sam mator! :eek:

Carl Jonson CJ
2.2.2006, 17:49
Ako se ne varam, taj igromer je bio zadnji put 1995, a ti si tad imao...:rolleyes: 4 godine!!!:eek: U jbt al napreduje ova današnja omladina... Samo napred...:worshippy

Upoznat sam sa istorijom sk-a,pa neke činjenica koje znam izložim ovde :qliranje: :to_care:

gringo
3.2.2006, 2:50
Možda kažem to iz nostalgije, ali definitivno DA.

Echo
17.6.2006, 2:32
Sta bi sa ovim predlogom? Glasanje pokazuje veliku zelju citaoca. Sta sprecava da se to konacno realizuje? Jel' se razmatra to uopste?

Dimo
17.6.2006, 11:11
Ima pola godine kako je otvoreno glasanje,mora da su ovu temu vec odavno stavili ad akta :(

todos
17.6.2006, 17:04
Zasto se vracati u rikverc.I onako slabo sta novo usvajaju a jos da se vrati nesto staro.Ja sam i onako za opciju da se igre svedu na razumnu meru.

Rocker
21.6.2006, 23:29
I ja sam ZA!!! Ko je bio mali i nije kupovao SK u doba kada je bilo igromera, stvarno je mnogo propustio! Ja sam "zakačio" poslednju godinu otprilike!

Freško
25.6.2006, 4:06
Kada je "Igromer" bio aktualan ja nisam kupovao sk vec sam ga pozajmljivao od drugara iz kole ... Konstantna kupovina sk-a je nastupila nekih 3 godine nkakon ukidanja "Igromer"
Moje licno mislenje o "Igromer" je da je to bilo ok , ali takodje smatram da ne trebano biti retrogradni i netrebamo se vracati stvarima koje su bile , vec trbamo gledati u buducnost... znaci ne vracati "Igromer"
:Freddy:

Loodi
25.6.2006, 10:52
Meni je svejedno jer iovako citam svaki SK od korice do korice :D (pa i poneku reklamu ako ima sta da ponudi interesantno).

6ojaH
4.7.2006, 19:03
Garant su ga izbacili da bi nas naterali da pročitamo ceo tekst o igrici.

Dimo
4.7.2006, 19:12
Garant su ga izbacili da bi nas naterali da pročitamo ceo tekst o igrici.
Gluposti.Nikakva tabela,igromer,ocena ne moze da zameni citanje teksta da bi se stvorio sud o igri.

Echo
4.7.2006, 20:01
Gluposti.Nikakva tabela,igromer,ocena ne moze da zameni citanje teksta da bi se stvorio sud o igri.
Bre ne znam, ja kad vidim ocenu ispod 50, i ruznu grafiku sa slike i ne citam... tek kad predjem ceo SK, onda mozda kao ajde i to... a smesno mi je kako ismejavaju te igre.

Dimo
4.7.2006, 21:52
Bre ne znam, ja kad vidim ocenu ispod 50, i ruznu grafiku sa slike i ne citam... tek kad predjem ceo SK, onda mozda kao ajde i to... a smesno mi je kako ismejavaju te igre.
Nikad nije na odmet procitati recenziju.A i zanimljivo je kad "ozezu" po nekom njesru od igre(posebno kad Jan Cmelik to radi).

6ojaH
5.7.2006, 15:02
Па ја немам живаца да читам цео часопис од прве до последње стране.

Читам само оно што ми се на први поглед чини занимљиво. Па би игромер помогао оваквима као ја при избору текста који ће да прочита.

ПС: Није ово књига да се чита од почетка до краја, ово је часопис.

Dimo
5.7.2006, 15:51
ПС: Није ово књига да се чита од почетка до краја, ово је часопис.
Govorimo o delu sa igrama,ne o celom casopisu.
Ne razumem sta hoces da kazes gornjim postom,pre si rekao da su verovatno igromer izbacili da bi nas naterali da citamo ceo tekst(sto verovatno nije istina),E,ocena koja stoji pored teksta igre ti je neka druga varijanta igromera,znaci ako vidis da igra ima ocenu 20,ti ne citaj tekst ;)

6ojaH
6.7.2006, 9:57
Kad sam rekao da ovo nije knjiga nego časopis, govorio sam gospodi koja čitaju časopis uzduž i popreko i nije im potreban dodatana materijal (npr igromer).

Inače taj izvod iz teksta je super, ali bi i igromer mogao tu da se nađe u kombinaciji sa tim. Prvenstveno zbog podele ocena na grafiku, muziku, igrivost, zabavu.... To je bitno

A kod onog posta gde sam rekao da su ga garant izbacili da bi nas naterali da čitamo ceo tekst, propustio sam nešto na kraju poruke:
....(axaxaxa):)

Kontaš?

Dimo
6.7.2006, 11:21
A kod onog posta gde sam rekao da su ga garant izbacili da bi nas naterali da čitamo ceo tekst, propustio sam nešto na kraju poruke:
....(axaxaxa):)

To sve objasnjava :)

The mighty Boo
6.4.2007, 22:46
Uf, pa dobro, i ima li neko obrazlozenje zasto se ne vrati igromer?

Posle svega to je 5 minuta truda a citaocu pomaze dosta.

Dio37
6.4.2007, 22:58
Da, stvarno, jedini odgovor koji smo dobili bio je ovaj:

Zato što smo zločesti... :)

Ako imate neke svoje razloge, bilo bi lepo da ih podelite sa nama.

The mighty Boo
6.4.2007, 23:06
Evo prihvatamo povecanje cene casopisa za 1 Din za troskove dodatne boje (ili da podmirite dnevno izdanje Politike) :rofl:

A M G
6.4.2007, 23:29
Nisam ni znao za SK kada je Igromer bio na snazi. :) Mislim da bi njegovo ponovno uvodjenje bio dobar potez. :icon_stud

Belfegor
7.4.2007, 0:10
DA, DA, DA! nosltagija cini cuda!

Nergal
7.4.2007, 11:32
Igrometar (ne "igromer") je bio odlična stvar, povećavao je objektivnost ocene o igri, stvarno ne znam zašto je izbačen. Ako bi autori teksta u ocenjivanju morali da se rukovode zbirom pojedinačnih ocena, onda bi i na ovom forumu bilo manje rasprave oko toga zašto je jedna igra dobila nižu ocenu ili je precenjena.

Igrometar treba vratiti, svakako, ma to bi samo po sebi diglo kvalitet časopisa... :)

Ephemerys
10.4.2007, 12:07
Zato što smo zločesti... :)

Odgovor je u tvom stilu, nema šta - baš šefovski :n_klanja:

Ajde neki moderator neka da konačno svoje mišljenje na ovu zanimljivu temu. :n-cc2:
Vraćanje igromera je odlična ideja, koja bi dala injekciju šarma na pomalo preterani hi-tech izgled rubrike Test Play, a osim toga infobox bi mogao da bude malo potpuniji. Usput, pogledajte glasanje.

IGROMER! :alealeee:IGROMER! :alealeee:IGROMER! :alealeee:IGROMER! :alealeee:...

The mighty Boo
10.4.2007, 12:32
Nema, establisment nas ignorise :qliranje:

NjegovaWisost
10.4.2007, 15:12
Zato što smo zločesti... :)

Ponekad vi iz SK zaslužujete dobre batine :D
Ne sjećam se tog igromera, al bilo bi dobro da ubacite kao u starom bonusu što je bilo: atmosfera pa ocjena, grafika pa ocjena, zvuk pa ocjena...

Rocker
10.4.2007, 17:31
Ajde neki moderator neka da konačno svoje mišljenje na ovu zanimljivu temu. :n-cc2:


Što, mi se kao pitamo više od ostalih?! :to_care: OK, ja sam naravno ZA! :aplauz: Čitao sam SK i tada i naravno da ga pamtim. A i ilustracije su bile baš simpatične!

huligan
11.4.2007, 1:11
Ja sam za!:alealeee:

Nergal
13.4.2007, 15:21
E da, ovo sam zaboravio a bitno je: uvođenje igrometra i ocene zasnovane na zbiru više kategorija bi moglo da zaustavi deformisanje skale po kojoj se ocenjuju igre.

Na šta mislim? Mislim na to da skala obuhvata ocene od 1 do 100 a ne od 70-100 i na njoj bi ocena oko 50 trebalo da bude prosek. Nekada je u SK i Svetu Igara ocenjivanje i funkcionisalo tako. Prosečna (ni mnogo dobra ni mnogo loša) igra dobije, recimo 55, ona solidna ima na primer 67 a ocene preko 70 su rezervisane za već veoma dobre igre. Samo zaista sjajni naslovi su dobijali preko 80 a tek vrlo retko poneka igra (redovno buduća legenda) bi dobila i preko 90.

A danas? Proizvoljnost u davanju ocene (posledica nepostojanja igrometra) je dovela do toga da su dobre igre samo one u sferi 80-100. Opis igre koja je dobila (na primer) 78 često na čitaoca ostavlja utisak da je u pitanju promašaj. Gotovo sve igre ispod 70 su totalno đubre! Istovremeno se ocene 90+ dele nekako olako, čak i dusktabilnim naslovima. Igrometar bi sve to mogao da dovede u red. :)

Corwin
13.4.2007, 15:54
E da, ovo sam zaboravio a bitno je: uvođenje igrometra i ocene zasnovane na zbiru više kategorija bi moglo da zaustavi deformisanje skale po kojoj se ocenjuju igre.

Na šta mislim? Mislim na to da skala obuhvata ocene od 1 do 100 a ne od 70-100 i na njoj bi ocena oko 50 trebalo da bude prosek. Nekada je u SK i Svetu Igara ocenjivanje i funkcionisalo tako. Prosečna (ni mnogo dobra ni mnogo loša) igra dobije, recimo 55, ona solidna ima na primer 67 a ocene preko 70 su rezervisane za već veoma dobre igre. Samo zaista sjajni naslovi su dobijali preko 80 a tek vrlo retko poneka igra (redovno buduća legenda) bi dobila i preko 90.

A danas? Proizvoljnost u davanju ocene (posledica nepostojanja igrometra) je dovela do toga da su dobre igre samo one u sferi 80-100. Opis igre koja je dobila (na primer) 78 često na čitaoca ostavlja utisak da je u pitanju promašaj. Gotovo sve igre ispod 70 su totalno đubre! Istovremeno se ocene 90+ dele nekako olako, čak i dusktabilnim naslovima. Igrometar bi sve to mogao da dovede u red. :)

Ni meni često nisu jasni kriterijumi za ocjenjivanje igara. Da se razumijemo, nisam još naletio na tekst koji je dobru igru opanjkao, ali sam više puta bio iznenađen ocjenom koju je dobila neka prosječna igra. Ne znam ništa o ovom igromeru/igrometru, ali ako bi standardizovao ocjenjivanje i doprinio tome da ga čitalac bolje razumije - ja sam za!

Jim Bravura
13.4.2007, 17:04
A danas? Proizvoljnost u davanju ocene (posledica nepostojanja igrometra) je dovela do toga da su dobre igre samo one u sferi 80-100. Opis igre koja je dobila (na primer) 78 često na čitaoca ostavlja utisak da je u pitanju promašaj. Gotovo sve igre ispod 70 su totalno đubre! Istovremeno se ocene 90+ dele nekako olako, čak i dusktabilnim naslovima. Igrometar bi sve to mogao da dovede u red. :)Управо тако, има доста примера где је игра добила мање од 80, што је аутоматски сврстава (према овом важећем систему) у категорију неуспелих или у најбољем случају просечних игара, што често није случај. Ево нпр. Cold Fear i Obscure (прва 75, друга 78), а обе су сјајне и итекако заслужују да се одиграју. Тако да се ја поред увођења игромера, залажем и да игре бодују барем два оцењивача, нпр. да се уведе "још једно мишљење" као правило, а не изузетак :dedica:

The mighty Boo
13.4.2007, 19:51
SK vec dugo daje neproporcionalno visoke ocene za igre da bi anulirao cinjenicu da je kvalitet igrara zasetoko opao u poslednjih par godina. Kada bi ne daj boze u ocenu uvrstili rubriku -originalnost skoro nijedna igra ne bi presla 80%.

Pa eto u ovom mesecu vecia igara je dobila iznad 80% sto je krajnje sumnjivo. Jedan kvalitetan strani casopis koji sam citao dok sam ziveo u inostranstvu imao je jasnu podelu medju boljim naslovima - 85-90 je bila tesko dostignuta kategorija za koju su igrama davali "priznanje" a iznad 90 je bila misaona imenica i domen legendarnih igara.

Takodje u RPG zanru dolazi do izjednacavanja nejednakih i vestackog budzenja gde npr favorit fanova Morrowind dobija 92 a de facto losiji nastavak Oblivion 93. Da ne govorimo o izjednacavanju BG2 - 98 i Neverwinter Nightsa - 93 dakle u isti rang ocene (legendarna igra) se trpaju igre koje se razlikuju u svetlosnim godinama.

Zato se i zalazem za igromer jer cemo tako imati na uvid kako se do ocene doslo. Medjutim clanovi redakcije nas ignorisu samo tako. :mad:

_DLC_
14.4.2007, 1:01
Zato se i zalazem za igromer jer cemo tako imati na uvid kako se do ocene doslo. Medjutim clanovi redakcije nas ignorisu samo tako. :mad:

Slazem se u svemu sto si rekao, a pogotovo u ovom poslednjem.
Mislim da je razlog tom ignorisanju to, sto su se mnogo uljuljkali - jer odavno ne zive od tiraza, vec od reklama (pogledajte samo kako su na "clever" nacin razudili reklame na ceo casopis...) kojih de facto ima vise nego ikad...

Mislim da SK vec duze vreme ignorise bilo kakav fidbek, od citalaca... A to im je ranije (sredinom do kraja '90-tih) bila jaca strana! :mad:

Sve je manje "aid-a", uputstava, "teme broja" (koja je ranije bila OBAVEZNA i zauzimala i po 6-7 strana celog broja)... nimalo programiranja, tu su samo zaglupljujuce "gadget" / "IT" pricice u maniru "popularnog" nacina prezentacije! ...
Mozda sam staromodan, ali danas klinci nemaju pojma sta je komand-prompt (ranije DOS) i ned'o bog da nesto ukucaju (ako nije forum gde se "pametuje")!
Ja sam nekad SVE STO SAM ZNAO, vezano za DOS/Win (ranije C64/A500) uspevao da saznam iz SK-a. Danas se tesko moze naci nesto "upotrebljivo" sem paljevinskih opisa hardvera i "benchmark" testova komponenata!
/ Uzgred opisi hardvera su odlicni. Dakle nije mana u kvalitetu tekstova.. vec u nedostatku pokrivenosti dela "informaticke" informisanosti... /

Za opise igara je vec receno, da je kriterijum dosta oslabio.. tj. da su ocene cesto nerealno visoke! Mada moram da priznam da je u toj oblasti NAJMANJE stvari otislo niza-stranu! Pre svega zahvaljujuci veteranima S.Macedonicu, G.Joksimovicu i ostalima...!
Stari smek "prve polovine" SK-a je nestao jos sa "misterioznim" nestankom ROM-a i RAM-a! ;)

The mighty Boo
14.4.2007, 10:39
Sve je manje "aid-a", uputstava, "teme broja" (koja je ranije bila OBAVEZNA i zauzimala i po 6-7 strana celog broja)... nimalo programiranja, tu su samo zaglupljujuce "gadget" / "IT" pricice u maniru "popularnog" nacina prezentacije!

Danas se tesko moze naci nesto "upotrebljivo" sem paljevinskih opisa hardvera i "benchmark" testova komponenata!
/ Uzgred opisi hardvera su odlicni. Dakle nije mana u kvalitetu tekstova.. vec u nedostatku pokrivenosti dela "informaticke" informisanosti... /


I ovo je tacno - koncepcija je totalno pomerena. Mogu da shvatim da se IT industrija tolio prosirila i da prosto preplavljuje informacijama i da je na mesecnom nivou i malom broju stranica tesko dati celovite preglede ali cinjenica je da ipak ima manje korisnog sadrzaja nego ikad pre.
Takodje mogu da shvatim da se kompjuterska tehnologija pomerila sa nekadasnjih jelte geekova na mase ali to nije izgovor da gro casopisa cine neki gadgeti i kojekakve gluposti.

Nema, user-friendly je postao idiot-friendly :)

NjegovaWisost
15.4.2007, 1:08
Smrt redakciji:to_care:
Zbilja, trebali bi nešto novo/staro da ubace, stvarno, imam osjećaj da čitam sve iste tekstove, i da umjesto broja 6600 vidim 7600 i umjesto 500Mhz, vidim 1000 ili izađe igra, već viđena, samo malo bolaj grafika... Ne, ne kažem da je redakcija kriva, jer objektivno nije, ali...
Mislim, da je ovaj igromjer prava stvar. Hello, zašt se niko ne oglasi iz SK? VIDITE anketu.
Baš me zanima, koliko se stvarno redakcija i tekstopisci u SK pitaju, ili tu ima neki nadređeni čika koji sve određuje...

Game fever
15.4.2007, 12:11
Ja sam za igromer onom kome de nesvidja taj deo neka ga prekrije :). Ovo ocenjivanje do sto je ok a igromer bi se mogo ocenjivati od 1-10. Ja mislim da to nije puno posla 10 grama mastila extra i sat vremena po igrici.

Magneto
15.4.2007, 14:20
Medjutim clanovi redakcije nas ignorisu samo tako. :mad:
Nije mi jasno šta očekuješ da se uradi/desi ovde na licu mesta? Opšte je poznato da se sve teme, a pogotovo teme u kojoj članovi iznose predloge (suvisle i argumetovane) pomno prate i čitaju, te se samim tim predlozi primaju k znanju i razmatraju se. Na to uvek računajte, jer forum JESTE najpre svojevrstan feedback uredništvu. Druga stvar je to što vi zamišljate da je sve to užasno lako realizovati, a ipak i najmanja promena tehničke pririode u časopisu za sobom povlači još puno drugih izmena, što znači da sve to zapravo nije nimalo lako i jednostavno izvesti. Takođe, ne može se očekivati da u svakoj temi poput ove dođe neko iz redakcije i kaže: "E odlično, uvodimo oma' od sledećeg broja, ne'a frke" - budite realni i povrh svega strpljivi. Najlakše je uskopistiti se i pričati o nekakvom ignorisanju. Niko vas ovde ne ignoriše, budite uvereni.

VojaM
15.4.2007, 21:01
Mislim da SK vec duze vreme ignorise bilo kakav fidbek, od citalaca... A to im je ranije (sredinom do kraja '90-tih) bila jaca strana! :mad: Ja sam u redakciji SK maltene od početka (od 1986). Kaži mi na kakav to fidbek misliš u periodu do kraja devedesetih? Šta, javljali ste se telefonom i predlagali, a neko je s vama o tome diskutovao? Paz' da ne bi. Ponekad bi se neko osmelio da napiše pisamce i to je bilo sve. Ni foruma nije bilo.

Fidbek sa foruma se pomno prati, ali, zanimljivo, forumaši ne prate šta su predlagali neki drugi pre njih (pa im je tom prilikom odgovoreno). Nema nikakvog razloga da se ne poslušaju predlozi koji su dobri i koji se mogu realizovati, a to smo do sada mnogo puta i činili. Međutim, neki uporno pokušavaju da po pedeseti put traže iste stvari, a već je rečeno da je to za redakciju ili nemoguće ili neisplativo ili nemoguće zbog "viših instanci". A onda se ljute što bivaju odbijeni ili, o užasa, ignorisani.

Nergal
16.4.2007, 14:17
Nikada nisam video kako izgleda "igromer", ali izgleda veoma interesantno.

Nikada? Bilo je to pre tvog vremena. :dedica: SK je tokom godina ima više varijanti igrometra, kojima je zajednički element bila simpatična karikatura, kao na pr.
7393 7392

Tako se i iz aviona video kvalitet igre. :)
A ako hoćeš da vidiš kako je SK nekada izgledao, baci pogled na odeljak kolega koje rade na Web Arhivi Sveta Kompjutera: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1239. Stvarno su veliki posao uradili. :)

_______________
- Da li ste se uključili: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

The mighty Boo
16.4.2007, 14:19
Nije mi jasno šta očekuješ da se uradi/desi ovde na licu mesta? Opšte je poznato da se sve teme, a pogotovo teme u kojoj članovi iznose predloge (suvisle i argumetovane) pomno prate i čitaju, te se samim tim predlozi primaju k znanju i razmatraju se. Na to uvek računajte, jer forum JESTE najpre svojevrstan feedback uredništvu. Druga stvar je to što vi zamišljate da je sve to užasno lako realizovati, a ipak i najmanja promena tehničke pririode u časopisu za sobom povlači još puno drugih izmena, što znači da sve to zapravo nije nimalo lako i jednostavno izvesti. Takođe, ne može se očekivati da u svakoj temi poput ove dođe neko iz redakcije i kaže: "E odlično, uvodimo oma' od sledećeg broja, ne'a frke" - budite realni i povrh svega strpljivi. Najlakše je uskopistiti se i pričati o nekakvom ignorisanju. Niko vas ovde ne ignoriše, budite uvereni.

Niko i nije ocekivao instant resenja.

Tesko bilo oglasiti se na temi sa porukom: primljeno k' znanju, videcemo sta mozemo da uradimo.:rolleyes:

Сухой
16.4.2007, 14:24
Nikada? Bilo je to pre tvog vremena. :dedica: SK je tokom godina ima više varijanti igrometra, kojima je zajednički element bila simpatična karikatura, kao na pr.
7393 7392

Tako se i iz aviona video kvalitet igre. :)
A ako hoćeš da vidiš kako je SK nekada izgledao, baci pogled na odeljak kolega koje rade na Web Arhivi Sveta Kompjutera: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1239. Stvarno su veliki posao uradili. :)

_______________
- Da li ste se uključili: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Па, погледај шта сам написао:dedica: :) , укључићу се ИЗ ОВИХ СТОПА, само ми мало појасни како. Допада ми се та идеја!

Поздрав.:ciao:

NjegovaWisost
16.4.2007, 14:43
Ау, после ових слика игромера још више сам за њега. :alealeee:

А смијем ли да знам зашто је укинут?

_DLC_
17.4.2007, 3:58
Ja sam u redakciji SK maltene od početka (od 1986). Kaži mi na kakav to fidbek misliš u periodu do kraja devedesetih? Šta, javljali ste se telefonom i predlagali, a neko je s vama o tome diskutovao? Paz' da ne bi. Ponekad bi se neko osmelio da napiše pisamce i to je bilo sve. Ni foruma nije bilo.

Fidbek sa foruma se pomno prati, ali, zanimljivo, forumaši ne prate šta su predlagali neki drugi pre njih (pa im je tom prilikom odgovoreno). Nema nikakvog razloga da se ne poslušaju predlozi koji su dobri i koji se mogu realizovati, a to smo do sada mnogo puta i činili. Međutim, neki uporno pokušavaju da po pedeseti put traže iste stvari, a već je rečeno da je to za redakciju ili nemoguće ili neisplativo ili nemoguće zbog "viših instanci". A onda se ljute što bivaju odbijeni ili, o užasa, ignorisani.

Čekaj Vojo.. Sad te ne razumem. Hoćeš da kažeš da fidbeka devedesetih nije bilo! To je za mene onda neprijatno iznenadjenje.
Možda si u pravu, ali onda sam dodatno razočaran jer sam bio u zabludi. Mislim.. ja sam makar imao takvu iluziju, jer je bilo mnogo više pisama koja su objavljivana (i makar "na papiru" shvatana ozbiljno), a koja su govorila o konkretnim predlozima i primedbama vezanim za časopis...

Možda si ipak u pravu... Stvarno ne znam. Mislim, dovoljno sam mator da mogu da sagledam sa strane neke stvari koje ne spadaju u romantiku (tipa .. "ehhh ta vremena").
Ali mogu vam reći da mi je onaj slobodni SK (u najgore vreme '90-tih), mnogo više značio nego ovaj sadašnji "slobodni"!

Mislim da se ne shvati pogrešno. I dalje kupujem svoj omiljeni časopis SK. Ali verujte mi, ja lično:
1. Danas ne čitam ceo časopis od korica do korica (ne hvatajte me sad sa onim.. "pa ni mi ne čitamo reklame" forama ;) - znate na šta mislim). Dok sam na primer brojeve iz '94, '95, '96, '97, čitao zaista 100% od prve do poslednje strane! /Inače SK kupujem od '94-te, a pre toga samo sporadično. Tako da mogu da komentarišem taj period od poslednjih 13 godina./
2. Danas ne mogu da pročitam ništa o programiranju. A ove fore sa Linuxom koje su krenule od skora, ubiste se obrazom... 'Fala Bogu, jer je Linux dosta bio ignorisan.

Čini mi se da realnog fidbeka danas nema, a ako i ima uvek je usmeren u komercijalnom pravcu (da ne kažem izvikano "populistički"). Jer ko je lud da pravi temu koja će se redovno baviti nekim tamo "MySQL-ovima", "C++-om" i sl. kad je lakše pisati o Java, Symbian softverčićima i paljevniskim hardverskim "sitnicama" - kad to narod voli...

E sad pošto ja nisam ni 0.01% tržišta, jasno mi je da to nije ni relevantno razmatrati. ;) Ova priča sa "igrometrom" me je samo podstakla da napišem nešto više o nekim stvarima koje vidim kao veći problem, dakle iz ugla dugogodišnjeg čitaoca. A naravno PODRŽAVAM vraćanje "igrometra" jer je to jedna od onih sitnica koje su SK činile posebnim!

vertigo
19.4.2007, 10:24
Ahh... kad sam video ove igromere koje je Nergal postovo prosto mi srce zaigralo od nostalgije. Naravno da sam glasao za vracanje igromera. A sto se tice polemika o samom SK-u nekad i sad... Ukratko, nekada je SK bio "topliji" casopis... prosto si mogao da verujes svemu sto je napisano o bilo kojoj "grani" racunara. Danas... eh... komercijalizacija je ucinila svoje... Casopis je postao...pa... plastican! :( Jbg.... Stari sam citalac ('78 godiste, mator covek :dedica: ) i znam o cemu pricam....

Inuyasha
19.4.2007, 11:02
Ja sam za...neka ostane ocenjivanje od 1-100 :D, ali stvaro bi bilo bolje da se navedu sve karakteristike...mislim na neshto ovako...ovo mi se stvarno svidja...
http://www.sk.co.yu/forum/attachment.php?attachmentid=7393
Picture originaly posted by Nergal :to_care:

dodgeme
2.6.2007, 20:21
ma nemora 1-10 mogu da stavi i 1%-100% i za karakteristike al da ga bude barem

NjegovaWisost
3.6.2007, 14:30
Nikada? Bilo je to pre tvog vremena. :dedica: SK je tokom godina ima više varijanti igrometra, kojima je zajednički element bila simpatična karikatura, kao na pr.
7393 7392

Tako se i iz aviona video kvalitet igre. :)
A ako hoćeš da vidiš kako je SK nekada izgledao, baci pogled na odeljak kolega koje rade na Web Arhivi Sveta Kompjutera: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1239. Stvarno su veliki posao uradili.

A kako je moćna faca ovog čikice sa slike prvog igromera... Mogli bi ste i sad da tako nešto uradite.

IYIARKO
4.6.2007, 13:47
Mogli bi da studiraju igru mesec dana pa da onda napishu izveshtaj, kao ja na fax-u :D:D:D:D:D

VojaM
4.6.2007, 17:05
Onda biste se bunili što nije objavljano ODMAH ;)

player1
4.6.2007, 17:23
Bolje i ovako bez igromera, nego kao pre pari godina kada igre uopste nisu imale ocene.

qwerty
4.6.2007, 20:52
Ja podrzavam igrometar.Ionako je margina na strani opisa igre prazna i moze se popuniti korisnim (brzim) informacijama.

ColdKeyboard
5.6.2007, 1:12
Slazem se da treba srediti nacin ocjenjivanja igara jer ovo postaje kranje smijesno.

Moj predlog je da ili vratite Igromer ili uvedete neki novi sistem ocjenjivanja koji ce da razlikuje neke igrice npr. u SK ima 3-4 igrice koje prelaze 90 a po misljenju mnogih nisu zasluzile ni 70 u poredjenju sa nekim igricama iz predhodnog broja koje su dobile 70-80...

Nadam se da ovo nase glasanje nije uzalud i da ce neko od urednika da nas posulsa jer ipak oni pisu recenzije a mi ih citamo... :) (wtf ftw ?)

Doolio
11.7.2007, 4:12
kontam da bi bilo dobro vratiti igrometar i to nesto slicno onome iz 95 ili 96, ne mogu sad da se setim. u svakom slucaju da postoje zasebne kategorije koje se ocenjuju, ali da postoji i konacna ocena koja je nezavisna od pojedinacnih kategorija, znaci da nije njihova aritmeticka sredina.
onda bi se jednostavno videle na jednom mestu sve relevantne stvari vezane za igru, tipa 'igra je tehnicki losa, ali ima odlicnu igrivost', mozda neko jednostavno nece da igra igre sa losom grafikom iz ko zna kojih razloga, bez igrometra moze da procita konacnu ocenu koja mu u sustini ne govori nista, ovako sa igrometrom nema mesta zbunjivanju:)

nika100
12.7.2007, 3:28
Bilo bi extra kad bi se vratio taj igromer.
Sada trenutno pored ocene imamo samo kratke citate iz texta.

Eh, ja imam neki primerak SK star vise od 10 godina, moj cale ga tad nesto kupio posto je njegov program, nesto za vatrogasce, bio tamo. Neznam da li ima igromer jer je od toga ostalo nesto malo strana, ali je stari SK bio extra (novi je jos bolji :D). Imam i neki broj gde su bile slike juga, kao valjda rostilj od juga, jugo ispovedaonica (OMG) i tako dalje.
E sad ovo sto sam reko nemam pojma kakve veze ima sa temom ali ajde.

Wolverine
12.7.2007, 13:56
Da!!! Ali da bude opet krajnja ocena od 0-100! (Dvocifrena, a ne kao Bravo ScreenFun-u 0-5:rofl: )

ForceWare
12.7.2007, 21:35
Da!!! Ali da bude opet krajnja ocena od 0-100! (Dvocifrena, a ne kao Bravo ScreenFun-u 0-5:rofl: )

Sta fali SCREENFUN-ovom ocenjivanju. Ne mogu svi casopisi biti isti.

Igromer da - kao GRAFIKA, ZVUK, GAMEPLAY i konacna ocena.

De-Lux
12.7.2007, 22:05
Super ideja:tapsh::tapsh::tapsh:Mogu da kažem da sam se baš smorio sa ovim infoboxovima i uostalom mislim da bi svaka promena vezana za look&feel SK-a dobrodošla

vertigo
13.7.2007, 13:31
Ma i ja se slazem... Igromer je bio strava! Ali kontam da nece biti nista od toga...

Sol-Badguy
22.8.2007, 14:38
Sta fali SCREENFUN-ovom ocenjivanju. Ne mogu svi casopisi biti isti.

Igromer da - kao GRAFIKA, ZVUK, GAMEPLAY i konacna ocena.

Screenfunu celom nešto fali. Ne znam ko bi pri zdravoj pameti kupovao tako nešto. U informacijama se lako nađe nepravilnost, bedni screenshotovi, textovi napisani za mentalitet mlađe populacije.... Sigurno nije časopis koji vredi čitati ako tražite malo ozbiljnijeg infoa. :dedica:

ForceWare
22.8.2007, 17:26
Screenfunu celom nešto fali. Ne znam ko bi pri zdravoj pameti kupovao tako nešto. U informacijama se lako nađe nepravilnost, bedni screenshotovi, textovi napisani za mentalitet mlađe populacije.... Sigurno nije časopis koji vredi čitati ako tražite malo ozbiljnijeg infoa. :dedica:
Ovde raspravljamo o temi Igromer da ili ne. A ne o mojoj zdravoj pameti i o tome da li ću ja da kupujem ili ne dotični časopis. Moje je pravo da za moje pare kupujem šta hoću ili pak ne kupujem ništa. Ovde takođe ne raspravljamo o kvalitetima Screenfun-a. Ako ti se ne svidja nemoj ga kupovati/čitati/gledati i to je to. Prosto k'o pasulj.

WhenDarknessFalls
23.8.2007, 8:20
Nekako najobjektivnije bi bilo da postoje 4 ocene: Grafika, zvuk, gejmplej i kontrole, da se ocene pojedini segmenti igre. I na kraju ukupna ocena od 1-100. Neko moje misljenje..

Offtopic: slazem se da Screenfun i nije nesto. Ali ok, ko nema net, i druge izvore infoa, i to mu dodje ok.

Wolverine
25.8.2007, 17:58
U screen funu je mnogo skolski, 2- , 3+ etc. etc. Setite se prefiksa - Bravo!
Huper>bravo
SK>screen fun
:D

Mogao bi neki sistem ocenjivanja Pedjinom karikaturom, ono kao ske*an kad je losa igra + ovaj sadasnji nacin!

DobroslaV
27.8.2007, 15:33
Uzeo sam stari SK....super je igromer,bilo bi cool da se vrati!

Alek92
30.8.2007, 20:18
Ma super bi bilo da pocne da se izdaje Svet Igara posebno, pa da vremenom pocne da lici na ScreenFun i naziva TR: Anniversary FPS i da igrama na NJIHOVOJ top listi daju ocene losije od onih van top liste. :boodala:



Samo ne daj boze da se to desi... (da pocnete da licite... )