PDA

Prikaži potpunu verziju : Instalacija Kubuntu-a


miloss
4.9.2006, 15:19
Imam 2 HD-a.
1. 40GB FAT32 instaliran mi WinXP (koga bih i zadrzao)
2. 120GB NTFS gde je pola zauzeto: filmovi, muzika, sto mi treba da vidim sa linuxa.
Odvojio bih jedno 20GB na 2.HD-u da probam Kubuntu. Jel moguc neki problem zbog toga sto je jedan disk Fat32 a drugi (gde bih instalirao) NTFS? I predlog kako da namestim particije za linux. Mislim na velicinu u GB.
Ako je bilo slicno pitanje (a verovatno jeste :) ) izvinjavam se.

voodoo_
4.9.2006, 15:56
Preporučujem ti sledeće:
1. Prvo dobro defragmentuj taj drugi disk, da ne bi došlo do problema u narednim koracima.
2. Instaliraj neki dobar partition manager, kao recimo Norton PartitionMagic 8.05 ili nešto slično.
3. U tom partition manageru smanji veličinu postojeće particije na drugom disku za jedno 10 GB (pa pritisni Apply Changes ili kako se već zove komanda). NIKAKO NE RADI "SPLIT PARTITION" tj. deljenje particije, tu mnogima nastanu problemi kao što su gubici podataka. Znači obavezno RESIZE PARTITION!
4. Kad smanji, onda na praznom prostoru napravi jednu particiju veličine 512 MB u formatu "Linux Swap" i još jednu na preostalom prostoru formata "Linux ext3".
Onda pusti instalaciju i Linux će automatski prepoznati i zauzeti "svoje" particije.

Linux instaler ima i svoje programe za particije ali koliko se sećam, nema mogućnosti risajza nego samo brisanja postojećih. Ovo gore opisano je najsigurnije rešenje, radio sam mnogo puta i kod sebe i kod drugih i svaki put je prošlo kako treba.

miloss
4.9.2006, 18:47
Hvala na preciznom odgovoru. Probacu ovih dana pa ako bude problema....
Samo me jos zanima zasto samo 512MB za swap? Inace imam 256MB rama.

voodoo_
4.9.2006, 19:06
Pa dobro, može i 768... ako ne držiš aktivne kojekakve servere (a 99% nećeš), više od giga rama (ukupno) ti na Linuxu realno ne treba, zahvaljujući dobrom memory menadžmentu.

jagodanbg
6.9.2006, 1:58
ja sam narucio kubuntu i kad stigne probacu ga , ali me interesuje koja je distribucija najkompletnija sto se tice aplikacija koje dolaze sa njom, znaci barem osnovne stvari koje ne moraju da se skidaju naknadno sa neta?!

voodoo_
6.9.2006, 10:16
Suse 10 (osim kodeka za multimediju, koji su teški do 50 MB).

miloss
12.9.2006, 10:49
Imam problem sa instalacijom programa sa DVD-a. Prebacio sam ceo dir. pool na hard u dir. /repozitorijum. Dodao sam linijum u sources.list, ali ne mogu da napravim Packages.gz sa:
sudo dpkg-scanpackages . /dev/null | gzip -9c > Packages.gz.
posto izgleda na Kubuntu-u nema komande dpkg-scanpackages.
Kako da resim ovaj problem ili uputstvo kako da DVD ubacim u sources.list (svodi se na isto)? Ocigledno se neke stvari razlikuju na Ubuntu-u i Kubuntu-u.

BoT.
14.10.2006, 1:13
Imao sam isti problem. Nije potrebno da kopiras instalacioni DVD na hard. Mozes ga ubaciti u repozitorijume kucajuci u konzoli sledecu komandu:

~$ sudo apt-cdrom add

Nakon toga pokreni Adept, instaliraj sta zelis i uzivaj. :aplauz:

Covenant
15.10.2006, 11:54
Imam problem sa instalacijom programa sa DVD-a. Prebacio sam ceo dir. pool na hard u dir. /repozitorijum. Dodao sam linijum u sources.list, ali ne mogu da napravim Packages.gz sa:
sudo dpkg-scanpackages . /dev/null | gzip -9c > Packages.gz.
posto izgleda na Kubuntu-u nema komande dpkg-scanpackages.
Kako da resim ovaj problem ili uputstvo kako da DVD ubacim u sources.list (svodi se na isto)? Ocigledno se neke stvari razlikuju na Ubuntu-u i Kubuntu-u.

Treba da instliras dpkg-dev paket sa svim "ovisnostima" i bice sve u redu:)